Formateur in beraad met vier fractie-leiders Beslag op Kamergeld van Harmsen VIJF NEDERLANDERS EN EEN DUITSE BIJ BOTSING BIJ KLEEF OMGEKOMEN Weinig narcissen op Haarlemse keuring Vaandrig verliest arm bij ongeluk op basis Deelen DINSDAG 23 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De demissionaire minister van economische zaken, prof. dr. J. W. Andriessen (r.) ontving maandagmiddag zijn Westduitse ambtgenoot Kurt Schmuecker voor een iunchbespreking in Den Haag. De formateur mr. J. Cals heeft de fractieleiders uit de Tweede Kamer van de KVP, de PvdA, de AR en de CHU uitgenodigd voor een gezamen lijke bespreking hedenmorgen 10 uur. Deze bespreking zal waarschijnlijk de gehele dag duren. Deze uitnodiging kwam eerder, dan werd verwacht. Naar veler mening zou de formateur dinsdag nog een aantal „doelmatigheidsbesprekingen" voeren, teneinde zich over verschil lende vraagstukken, die in de naaste toekomst aandacht vragen, te oriën teren. Overtrokken kwestie „Deze crisis zou er noojt gekomen zijn, wanneer alle partijen het om- roepvraagstuk zouden hebben gezien als een vrije kwestie. De Christelijk- Historische Tweede Kamerfractie heeft dat gedaan". Dit zei mr. Beernink, fractie- en partijvoorzitter van de CHU gister avond in een radiopraatje. Hij betoogde, dat een vrije kwestie niet tot een breuk in kabinet of ka mer behoeft te leiden, omdat de uit eindelijke beslissing aan de Staten- Generaal wordt overgelaten. „Helaas is dat niet gebeurd en heeft men van verschillende zijden de zaak sterk overtrokken". Hij vond de mening, dat „een strijd gaande is over hand. having en verdediging van de geeste lijke vrijheid" schromelijk overdre- Door het Landbouwschap is giste ren beslag gelegd op de 20.000 gulden die de „tweede man" van de Boeren partij in de Tweede Kamer, de heer E. J. Harmsen, zou krijgen als ver goeding voor het Kamerlidmaatschap. De heer Harmsen weigert namelijk een heffing van het Landbouwschap ter grootte van 350 gulden te betalen. Het Landbouwschap is gerecht- tigd zelf dwangbevelen uilt te schrij ven en kan de deurwaarder opdracht geven beslag te leggen. Dit laatste is gisteren gebeurd: de deurwaarder heeft op het ministerie van binnen landse zaken beslag gelegd op de in komsten van de heer Harmsen. Alle inkomsten van de heer Harm sen werden geblokkeerd. De Haagse rechtbank zal uitmaken welk deel aan het Landbouwschap toekomt. Bovendien zal worden uitgezocht hoe veel de heer Harmsen nog mag heb ben. ven en ook in strijd met de feiten. „Er is bij mijn weten geen sterve ling, die deze geestelijke vrijheid wil aantasten. Dit zou ook niet mogelijk zijn. Dat zou niet geduld worden". „Ik heb", aldus mr. Beernink, „eni ge weken geleden twijfel uitgespro ken over de vraag of onder de hui dige omstandigheden, gezien verschil lende uitlatingen van kopstukken van de PvdA, een constructieve sa menwerking met deze partij moge lijk zal zijn. Toch heb ik mij", aldus mr. Beernink, „bereid verklaard vol ledig mee te werken aan een onder zoek naar de mogelijkheid van een dergelijke samenwerking. De CHU is een gouvernementele partij, die niet aanstonds „neen" tegen een be paalde regeringscombinatie zegt". Een kans, maar geen grote „Het is bekend, dat de PvdA voor standster is van ombuiging van het tot dusverre gevoerde regeringsbe leid, terwijl een man als mr. Aalbers- se, de voorzitter van de KVP, gepleit heeft voor voortzetting van dit be leid. Dit verschil in uitgangspunt zal zonder twijfel moeilijkheden met zich brengen", aldus mr. Beernink. Naar zijn mening liggen hier nog heel wat voetangels en klemmen. Er is een kans, dat mr. Cals zal slagen, maar velen achten die kans niet groot. Vijf Nederlanders en een Duitse vrouw zijn gistermorgen om het leven gekomen bij een botsing tussen eeu Nederlands busje en een Duitse auto bus. Het ongeluk gebeurde bij een gesteld. Het ongeluk gebeurde bij een inhaalmanoeuvre van het Nederland se busje, dat op weg was naar een bouwwerk kort over de grens in Duitsland. Ongeveer twintig vrou wen, die in de Duitse autobus zaten, werden gewond. De slachtoffers zijn: Jacobus Jo hannes van Drempt (27) uit Nijme gen, Hendrikus Buurman (23) uit Bemmelen, Arnoldus Bronkhorst (45) uit Arnhem, Dirk van Eek (29) uit Beusichem en Petrus Grim (23) uit Wychen. Het ongeval gebeurde gistermorgen omstreeks half negen nabij Kleef in Duitsland. De bestuurder van het Nederlandse busje trachtte in een bocht naar rechts een andere wagen in te halen. Toen beide wagens naast elkaar reden, botste het Nederland se busje frontaal tegen een tege moetkomende Duitse autobus, waar in 45 Duitse vrouwen zaten, die on derweg waren naar een fabriek in Kleef. Drie Nederlanders werden bij de botsing op slag gedood, de twee an. dere overleden korte tijd later. Ook een der Duitse vrouwen stierf kort na het ongeval. De gewonde vrou wen konden op één na, na in een ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Volgens de politie reed het Nederlandse busje op het moment van de botsing met een snel heid van ongeveer 90 km, de Duitse bus had een snelheid van ongeveer 75 km per uur. Ontmoeting tussen de eerste ruimtevaarder en de eerste ruimte-„wande- laar": Gagarin (r.) en Leonov, in het Kosmodroom te Baikanur. achtige rand, is een prachtige tulp: hij was ingezonden door de fa. W. Lemmers uit Lisse. Uit dezelfde plaats kwam de fa. Smakman met de mooie rose Queen of the Bartigons en P. Hopman Zn uit Hillegom etaleerde de wat somber getinte Ara bian Miystery. De „clou" van de keuring was de collectie freesia's van de fa. Eijnveld uit Hillegom, Er stonden vier varië teiten en stuk voor stuk wonderlijk best van stand en conditie. De sten gels waren lang en sterk en de „kammen" opmerkelijk groot. On aards mooi van tint was Red Pearl, een kleur zo boeiend rood als tot nu toe in de freesia's niet voorkwam. Daarnaast stond de diepgele Sunkist, geflankeerd door Jungfrau (wit) en de lichtgele Odense. Zeer veel belangstelling trok ook de collectie iris reticulata van de fa. W. P. van Eeden uit Noordwijk. Deze kleinbloemige irisjes hebben vaak een zeer opvallend merk op de bloembladen. We noemen o.m. de dieppurperen Purple Gem, de licht blauwe Cantab, de lichtblauwe Clai- rette en de helderblauwe Harmony. (Lang) epistel over kuise Suzanna mag vervangen worden De postconciliaire Raad voor de Liturgie heeft toestemming verleend om, indien dat gewenst wordit, het lange epistel over de kuise Susanna en van Daniël uit de profetie, dat op de zaterdag in de derde vastenweek wordit gelezen, te vervangen door dat van de 21ste zondag na Pinksteren. Dilt epistel uit de Ephesebrief spreekt over de christelijke strijd tegen de duivel. Een opmerkelijk feit bij de weke lijkse keuring in het Krelagehuis: terwijl men anders eind maart veel narcissen kan verwachten, zag men gisteren geen enkele grote collectie. Alleen liet de fa. Gerritsen Zn. uit Voorschoten alleraardigste baby- narcis jes zien. Prachtig materiaal voor de rotstuin. We noemen o.m. de sierlijke Little Gern, éen miniatuurtrompetje, de grappige kleine Eva Preece en de charmante Atkins. Deze narcisjes bloeien op een beschut plekje nu reeds buiten, zo vertelde ons de heer Gerritsen, die op het gebied van de kleinbloemige narcissen ook zeer laatbloeiende variëteiten heeft. De donkergele Baby Moon behoort daar toe en zal stellig een zeer populaire snijbloem worden zodra men deze variëteit in flinke hoeveelheden in de handel kan brengen. Baby Moon is nl. opvallend sterk op het water. En dat is naast de sierlijke vorm een hogelijk belangrijke eigenschap voor een snijbloem. Opvallend waren op deze keuring de Greigii-tulpen en de Kaufman- niana's, die door verschillende in zenders werden geëxposeerd. Van de fa. Lemmers uit Lisse noteerden we o.m. de fraaie Alfred Cortot met het prachtig getekende blad en deze firma bracht verder ook de sierlijke Glück en Berlioz naar voren. Van de fa. Bisschops uit Sassenheim noteer den we de eenkleurig gele Roi d'Or, een juweel van een tulp. Easter Fire is de naam van een nieuwe rode tulp van P. Hermans uit Voorhout en de lila Vredehof werd in goede kwali teit naar voren gebracht door J. H. Veldhuyzen van Zanten uit Hille gom. De typische vaalrose Peerless Pink etaleerde de fa. Van Schooten uit Hillegom en de bekende Pearl S. Buck liet L. van Staalduinen uit Bennebroek in goede conditie zien. Abe Lenstra, teer rose met zilver- Schokkend bad De bewoners van nieuwe huizen in Hoeringhausen in de Westduitse staat Hessen, hadden er over geklaagd, dat zij een elektrische schok voel den, wanneer zij deurknoppen of kranen aanraakten. Het raadsel is nu opgelost: in de uit moderne kunststoffen samen gestelde vloeren dezer wonin gen hoopte zich statische elek triciteit op. Deze ontlaadde zich wanneer er over werd gèlopen. Het hing van het schoeisel leer of gummizolen af, hoe sterk de elektrische schok wasr De schokken leverden geen le vensgevaar op, daar het hier statische elektriciteit betrof. TIEN MAANDEN MET AFTREK VOOR GEMEENTESECRETARIS VAN STELLENDAM De rechtbank in Rotterdam heeft hedenmorgen de 35-jarige oud-ge- meentesecretaris van Stellendam J. W. L. wegens valsheid in geschrifte en verduistering veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest (vier maanden), waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie had veertien dagen geleden in deze zaak twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd geëist. W. moest terecht staan omdat hij door vervalsing van giroformulieren een bedrag van ongeveer ƒ3.200 in eigen zak had gestoken, ten koste van de Neder-Duits Hervormde School in Stellendam, waarvan hij sinds jaren penningmeester was. Don Pablo Jean, voorzitter van Cycloamidas N.V. te Mexico-stad en de heer ir. G. Neuhausler, directeur van het ingenieursbureau Continen tal Engineering (Stork-Werkspoor) te Amsterdam, hebben op 18 maart een voorlopige overeenkomst onder tekend voor het ontwerpen, leveren en bouwen van een caprolactamfa- briek te Salamanca in Mexico. De fabriek welke ca 60 miljoen gulden zal gaan kosten, krijgt een capaciteit van 15.000 t/jaar. Met het tekenen van deze overeen komst is een periode van onderhan delingen afgesloten, waarbij Conti nental Engineering met succes heeft geconcurreerd tegen vooraanstaande Amerikaanse en Engelse ingenieurs bureaus. Caprolactam is de grondstof vocvr het vervaardigen van nylon-6. De- fabriek zal worden ontworpen volgens het proces van de Staatsmij- De 27-jarige gehuwde Delftse stu dent F. Nije heeft bij een ongeval op de vliegbasis Deelen zijn rechterarm en -hand zó ernstig verwond, dat de arm moest worden geamputeerd. Het ongeluk, dat reeds vorige maand ge beurde, werd eerst gisteren bekend. De Legervoorlichtingsdienst heeft het bericht bevestigd. De heer Nije, die als vaandrig-leer- ling-Iuchtwaarnemer in dienst is bij de Koninklijke Landmacht, wilde vo rige maand nadat hij met een Piper Cup na een oefenvlucht was geland op de basis Deelen, naar een ander toestel lopen. Vlak voordat hij het andere vliegtuig zou bereiken, werd hij geroepen. De heer Nije draaide zich om en raakte met zijn rechter hand de nog draaiende propeller van het tweede toestel. Ook kreeg hij een klap tegen het hoofd, die echter ge broken werd door de helm, die hij op het hoofd droeg. Het slachtoffer is na het ongeluk zo snel mogelijk naar een ziekenhuis in Arnhem overgebracht, waar bleek dat de arm niet meer te redden was. Thans is de heer Nije weer uit het ziekenhuis ontslagen. Deelnemers Haarlemse nieuwjaarsrelletjes werden berecht De kinderrechter bij de rechtbank in Haarlem, mr. F. de Groot, die gis termiddag tevens als politierechter fungeerde heeft 14 verdachten die zich te verantwoorden hadden we gens deelneming aan relletjes in de eerste uren van het nieuwe jaar in de Leidsebuurt te Haarlem veroor deeld. Twaalf van hen kregen een onvoorwaardelijke straf die overeen kwam met de tijd in voorarrest door gebracht, een jongen moet tot woens dag blijven. De veertiende verdach- de was reeds na enkele dagen weer op vrije voeten gesteld. Hem werd nu een gehele voorwaar delijke straf opgelegd. Bij de relletjes werd een oude auto in brand gesto ken, men sneed de slang waarmee de brandweer trachtte het vuur te blus sen door en er werd met lege melk flessen gegooid. Een fotograaf had foto's gemaakt welke in dagbladen werden gepubliceerd. Aan de hand van deze foto's had de recherche een onderzoek ingesteld en het resultaat was dat 14 jongens in arrest werden gesteld. Hun was openlijke geweld pleging, brandstichting of het ver hinderen brand te blussen tenlaste- gelegd. De tweejarige Saskia Spaan is gistermiddag op betrekkelijk korte afstand van haar ouderlijke woning in Schagen in de Lauriesloot verdron ken. Enkele in de nabijheid werken de mannen van het provinciaal wa terleidingsbedrijf haalden de kleine levenloos uit de siloot. In een ziekenhuis in Tilburg is gistermorgen overleden de heer A. Vos uit Tilburg. Deze liep zondag middag een sohedelbasisfractuur op, toen hij met zijn auto op de pro vinciale weg in Middelbeens tegen boom botste. Luitenant-generaal P. Gips is zaterdag in zijn woonplaats Epe over leden. Luitenant-generaal Gips, die op 1 juli 1963 eervol uit de dienst weid ontslagen, was commandant van het Eerste Legerkorps. Schiphol: de 75-jarige Erik Kornelis Jönsson, kapitein van het schip „Dagmar Bratt", dat twintig jaar geleden bloem voor het Zweedse wittebrood naar Delfzijl bracht, kreeg bij zijn aankomst op de luchthaven een groot wittebrood aangeboden. De Zweedse oud-gezagvoerder is op uitnodiging van de Amsterdamse bakkers naar Nederland gekomen. Zo zullen de Amerikaanse ruimtevaarders Grissom en Young in hun twee-mans Gemini-capsule om de aarde gaan. De lancering wordt vandaag verwacht.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7