HOOFDSCHOTEL? VLEES! Toekomstige bewoners worden het wachten moe KAAS OM KAAS alles kan met cetalbiimr velpon HET lömfMDl Ej Méér dan 23 gezinnen wachten op oplossing van problemen Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Overeenstemming C.A.0.-klein metaal DINSDAG 23 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PRECAIRE SITUATIE IN HAZERSWOUDE De moeilijkheden, die er zijn gerezen tussen de directeur van de N.V. Hardam en de gemeente Hazerswoude omtrent de bouw van de drie-en-twintig woningwetwoningen aan de Potgieterstraat in Rhynenburch, brengen, vanzelfsprekend, ook de nodige problemen met zich mee voor de toekomstige bewoners. In elk geval zegt de heer H. van Rijn, wethouder van de gemeente Hazerswoude en tevens directeur van de woningbouwvereniging „Volksbelang", in welks opdracht de huizen worden gebouwd, ervan: „Ik hoop, dat de toekomstige bewoners door deze onverkwikkelijke zaak niet teveel hinder meer zullen ondervinden". En, zo gaat de heer Van Rijn verder: „Er is een beetje moed, dat de huurprijs, zoals die oorspron kelijk was vastgesteld, zal kunnen gehandhaafd blijven. Ik hoop dus, dat de bewoners niet de dupe worden van deze moeilijkheden. Laat ik het nog anders zeggen: zou een andere aannemer de vol tooiing van de bouw overnemen, dan is het toch steeds onze wens. dat dit geen kwalijke (financiële) gevolgen voor hen heeft". Wat er allemaal van zij: zaak blijft, dat de drie-en-twintig gezinnen, die de huizen zullen betrekken, nu al wachten sinds eind 1964. Overigens: niet drie-en-twintig gezinnen wach ten, er wachten nóg wel enkele ge zinnen in Hazerswoude, gezien het feit, dat deze weer in de woonsteden van de naar de Potgïeterlaan ver- trekkenden hun thuis zullen vinden. Enkele gedupeerde bewoners heb ben desgevraagd hun mening over de zaak kenbaar gemaakt. De heer N. Boere, nu wonend in de Zonne veldstraat met zijn gezin: „Ik heb zo nu en dan wel eens mijn nieuwe woning bezocht en zag daar toch wel eens gekke dingen. Als je op de mu ren klopt, klinkt het nogal hol „Ik kreeg de indruk, dat er mate riaal gebruikt is dat van mindere kwaliteit is dan in de andere reeds gereed zijnde en door de aannemer F. de Boer gebouwde huizen. Overi gens: er wordt zo her en der behan gen en geschilderd, waar men er in feite nog niet aan toe kan zijn. Je moet het immers zo zien: een be hanger of schilder kan pas in een woning aan de slag, als alle andere vaklui klaar zijn". Zijn echtgenote: „Wij, vrouwen, hebben er nog een probleem bij: die schoonmaak. Nu zeg je: nou, laat ik het maar achterwege in dat oude Leidse Bioscopen De films in de week van 18 tot en 24 maart zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: James Bond contra dr No (14 ïaar) Geprolongeerd Dagelii ks. 2 30. 7 00 en 9 15 uur Zondag: 2 30. 4 45. 7.00 en 9 15 uur Lido: In opdracht van de O O M. (18 jaar) Dagelijks: 2.30. 7.15 en 9 15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7 00 en 9 15 uur Luxor: De vrouw, die tweemaal leefde. (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Limonade Joe (14 jaar) Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45. 7 00 en 9 15 uur Trianon: De doldrieste dieven van Hanboul (Topkapi). (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00, en 9.15 uur. Rex: De beul van Londen. (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur huis. Maar prettig is dat ook weer niet, nu je weer zo lang moet wach ten". Zij en haar echtgenoot hopen overigens, dat bij de gereedkoming van hun huis in elk geval de klach ten, die de heer Boere naar voren bracht, niet meer hoeven te worden geuit. IN OUD KROT De heer J. Schellingerhout, met gezin wonend in een oud, onbewoon baar verklaard krot aan Rijndijk 27: „Nou, wij zitten hier schandalig. We hebben niets meer gedaan aan op knappen van deze krot. Normaal, als u weet, dat we er eind vorig jaar uit zouden zijnAls ik u vertel, dat ons toilet iedere avond moet wor den leeggeschept, en dat 's avonds want overdag ga je dat spul toch niet in de sloot gooien dan be grijpt u het wel". Zijn echtgenote: „De nieuwe meu bels staan bij een goede kennis hier in Groenestein in een kamertje van zijn woning. Maar dat kamertje moet hij gebruiken voor zijn gezin. Andere zaken staan in Amsterdam, waar we ingekocht hebben; maar dat opslaan moet ook betaald worden. Nou, ik ben het wachten nu moe. En moet u even denken, dat we „tijdelijk" (acht jaar) hier een onderdak hebben MISERABEL De dochter van de 87-jarige heer J. van Gozen, die ook al van een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Rijndijk naar Rhynenburch vertrekt: „Nou, het loopt maar mise. rabel. Je kunt niet zeggen, dat er hard wordt gewerkt aan die nieuwe huizen". Zo hebben alle toekomstige bewo ners hun visie op de woningbouw- misère. Voor de PTT is er de vraag nog, wanneer hun nieuwe kantoor kan worden betrokken (Mejuffrouw Pieneman, de toekomstige kantoor houdster: „Er behoeft niet veel meer te gebeuren. Dan kunnen we er in trekken"). Algemeen hoopt men in elk geval, dat alle toekomstige be woners zo spoedig mogelijk kunnen verzuchten: „Dat is toch wel mooi hier, al hebben we daar wel een tijd op moeten wachten". WERK LIGT STIL Maandagmorgen zijn inderdaad, zo als de heer G. A. Scheurwater, di recteur van het Haagse aannemers bedrijf N V. Hardam, vrijdag al had gezegd, de werkzaamheden aan de bouw van drie-en-twintig woning wetwoningen aan de Potgieterlaan in Rhynenburch niet voortgezet. De werknemers, die vorige week nog actief bezig waren aan het bouw project, waren thuis, op advies van hun directeur wachtend op een nieuw karwei, ofsloegen elders aan de slag Donderdag valt, zoals gemeld, de beslissing. Als de heer Scheurwatei dan niet aan de reeds eerder om schreven verplichtingen heeft vol daan, zal hij officieel in gebreke wor den gesteld. Het zit er dan in, dat een proces volgt, en mocht hierna blijken, dat de heer Scheurwater de schuldige is, zal óf een nieuwe aan nemer worden aangetrokken om het werk te voltooien öf de onderaan nemers zetten het werk voort Behalve het feit, dat financiën in deze zaak een grote rol spelen, doet ook de controverse tussen de gemeen teopzichter W. Bleeksma en de direc teur van de N.V. Hardam opgang. In de werkkeet, die nabij de in aan bouw zijnde woningen de werklie den ten dienste staat, mocht hij van de heer Scheurwater niet meer ko men PRIJS BACONVARKENS GEWIJZIGD Het produktschap voor Vee en Vlees heeft besloten de prijs voor baconvarkens ter aanpassing van het algemene prijspeil ingaande maan dag 22 maart 1965 met 3 cent per kg te verminderen. Dientengevolge geidi met ingang van deze datum voor ba convarkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs van respectievelijk 2,55 2,43 2,38 en 2,33 per kg koud geslacht gewicht. REPORTAGE GEMINI-START In haar radioprogramma zal de AVRO, daarbij gebruik makend van een lijnverbinding met de BBC, van daag om 13.15 uur en 18.15 uur, als ook tussen 22.40 uur en 23.00 uur, aandacht schenken aan de lancering en de vlucht van de Amerikaanse tweemansraket Gemini. Indien daartoe aanleiding bestaat zal de AVRO bovendien andere door haar te verzorgen radioprogramma's onderbreken voor actuele berichten Da's hele andere kaas Da's een sneetje Tussen wekgevers- en werkne mersorgani9aties, die samenwerken in de Vakraad voor de Kleine Me taalnijverheid, is overeenstemming bereikt over een per 1 april a.s. in gaande collectieve arbeidsovereen komst. Deze nieuwe cao moet nog door de Stichting van de Arbeid wor den bezien en goedgekeurd. Onder de cao voor de kleine me taalnijverheid zijn naar schatting 135.000 werknemers in circa 40.000 bedrijven werkzaam. Deze cao heeft betrekking op het automobiel- en garagebedrijf, het carosseriebedrijf, het centrale verwarmingsbedrijf, het elektrotechnisch (installatie) bedrijf, het isolatiebedrijf, het loodgieters- en fittersbedrijf, het metaalbewer- kingsbedrijf en het rijwielkleinbe drijf. Partijen bij de cao zijn overeenge komen de gemeenteklasseindeling af te schaffen, de rechtens geldende uur lonen te verhogen met vijf procent (waarin begrepen de twee procent compensatie AOW-premie van 1 jan. jl.de ondernemingsgewijze diffe rentiatie te verwerken in de maxi mum gemiddelde uurlonen, het mi nimum weekinkomen te verhogen tot 110,-, de mogelijkheid in te voe ren van het geven van diensttijdtoe slagen. Nader vernemen wij dat het minimum weekinkomen van 110,- ook geldt voor vrouwen die kostwin- ster zijn. Een andere vernieuwing, naast de afschaffing van de gemeenteklassen indeling, is het invoeren van twee jeugdloontabellen in plaats van de zes uit de oude cao. Die twee jeugd loontabellen gelden resp. voor jon gens die leren, en voor jongens die geen verder onderricht genieten. Bij de cao voor de kleine metaal nijverheid zijn aan werkgeverskant ruim twintig organisaties betrokken, aan werknemerskant de drie vak bonden. De sinds 3 februari vermiste 42- jarige bankwerker Johan Slenter uit Limbrieht-Einighausen blijkt te zijn verdronken. Zijn stoffelijk overschot is maandag opgedregd uit het Julia- nakanaal in Limburg, ten zuiden van Born. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 402- M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. Aansluitend: Ochtend gymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Grammofoonmuziek. 7.25 Van de voorpagina, praatje. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.13 Lichte grammofoonmuziek en reportages. 8.50 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klas sieke kamermuziek (gr.). 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Romantische orkestwerken (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Fluit, klarinet en pia no: moderne muziek (opn.). 12.00 Licht instrumentaal trio (opn.). 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Orkelkwartet. 12.55 Actuali- GANGETJE TEL. 23005 (Advertentie) (Advertentie) Een vervolgverhaal van Suske en Wiske teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalen der. 13.20 Stereo: Licht instrumen taal sextet. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Nederlands Hobo-kwartet: mo derne muziek (opn.) 14.15 Omroep orkest: moderne muziek (opn.) 14.50 Bevolkingsvraagstuk, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Vipol en piano: moderne muz. (opn.) 17.50 Overheidsvoorlichting: geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. Spreker: de heer E. J. Harmsen, sekretaris van de Boe ren Partij. 18.30 Stereo: Tango Rum ba orkest en zangsolist. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuziek. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Dansorkest en zangso listen. 20.40 Omroeporkest, radiokoor en solisten: Frans Operaconcert (opn.). 22.30 Nieuws. 22.40 Franse chansons. 22.55 Tussen stilstand en beweging, lezing. 23.10 Instrumen taal ensemble en solisten: licht klas sieke werkjes. 23.55 Lichte grammo foonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 7.40 Ra diokrant 7.55 Lichte grammofoon muziek. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke grammofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Geestelijke liederen (opn.). 11.30 Lichte grammofoonmu ziek. 11.50 Twaalf uurtje, cabaret programma. 12.05 Licht orkest en zangsoliste. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: lichte grammofoon muziek. 13.30 Licht instrumentaal kwartet. 13.45 Amusementsmuziek uit de twintiger en dertiger jaren (opn.). 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorspel (dl 24). (Her haling van donderdag 18 maart jl.). 14.30 Oude kamermuziek (gr.). 14.50 Moderne en klassieke orkestmuziek (gr.). 15.50 Bij bel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazzperspectief. 17.45 Operetteklan ken (gr.). 18.15 Geestelijke koorlie deren (opn.). 18.30 Het Spektrum: nieuws uit de prot. christelijke orga nisaties. 18.45 Nieuwe grammofoon platen. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Heilskwartier (opn.). 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Stereo: Licht orkest (gr.). 20.15 Concertgebouwor kest: moderne muziek (opn.). 21.05 Metropole orkest. 21.45 Sport in 't kort. 21.55 Pianorecital (gr.): klas sieke muziek. 22.05 Kruiswegen. Pas- siedienst. 22.30 Nieuws. 22.40 Bari ton en piano: moderne liederen. 23.10 Evangelieverkondiging in wereld- perspectief, lezing. 23.25 Lichte gram- foonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIE NEDERLAND I: NCRV: 17.0017.45 Voor de jeugd. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer, film voor de kleu ters. 19.06 Teleac: Ongevallen in en om de woning, televisie-academie. 19.35 Patrouillewagen 54, TV-politie- film. 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Van Zotskap en rinkelbellen, een amusant gedocumenteerde historie over de clown. 21.05 Muzikaal jazz programma. 21.25 Filmsterportret. 22.05 Iets voor niets. 22.15 Gesprek aan de schrijftafel. NTS: 22.2522.30 Journaal. 22.4023.10 Teleac: Mo derne onderwijsmethoden en didac tiek, televisie-academie. NEDERLAND II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV: 20.01 Noah, TV-spel. 21.10 Literair kijk- schrift. 21.40 Pianorecital: klassieke muziek. 21.55 Attentie. 22.10 Slot. (18) „O naets, helemaal niets. Ik praat wel eens graag. Dat is alles. Goede avond, signor!" Hij boog met een ironische beleefd heid en ging weg. In sprakeloze op winding staarde Waldstaetten hem aan. ScapatellLi had haast met verdwij nen. Hij was weg voordat iemand wist wanneer en hoe hij de kamer had verlaten. Op de tweede morgen na zijn vertrek zeiden de keukenmeid en het tweede meisje de dienst op. En ditmaal slaagde de overredingskracht van tante Bertha er niet in de keu kenmeid tot blijven te bewegen. „Ik vind het erg genoeg om weg te gaan", verklaarde de meid onder tra nen. „U weet wel, hoeveel ik met u op heb, en tien jaar in één familie is geen Weinigheid. Je raakt dan aan aliles gewend, en ik voel eigenlijk helemaal niet voor veranderen, zeker niet omdat alles me hier in huis zo goed bevalt". „Maar waarom blijf je dan niet, Rieka?" „Nee, dat kan ik onmogelijk. Want kijk eens juffrouw Bertha. Ieder is toch zichzelf het naaste, niewaar? En hier verdwijnen de mensen even vlug als op een goochelavond. De ene vin den ze dood, de andere - God zij zijn arme ziel genadig - vinden ze hele maal niet. En driemaal is scheeps recht zeggen ze altijd. En nou er al twee geweest zijn, wil ik nat de der de worden. Nee, juffrouw Bertha, dat kunt u werkelijk niet van mij vragen." „Maar Rieka, wat betekent dat in s-hemelsnaam? Je doet of mijnheer Scapatelli. ja maar Rieka, wat denk je eigenlijk?" riep tante Bertha verschrikt. „Ik denk helemaal niets, juffrouw Bertha. Ik beschuldig ook niemand. Maar kunt u mij misschien zeggen waar mijnheer Scapatelli gebleven is. 's Avonds was hij er nog en 's mor gens was hij weg. Dat is toch geen zuivere koffie. Als u mij niet kunt vertellen, waar hij gebleven is, kan ik niet blijven." Tante Bertha liep direct naar haar broer en vertelde het gesprek met de keukenmeid. ,Het zou goed zijn ja, ik vind het zelfs dringend nodig, dat je het verdwijnen van Sapatelli bij de politie aangeeft", besloot zij opgewonden. „Waarom? Om die keukenpraat jes?" zei Heinz half spottend, half koppig. „Ik denk er niet aan. Nou zeker niet!" „Heinz doe het dan voor mij." Hij keek haar een ogenblik aan, toen zei hij: „Geloof je werkelijk, dat ik hem óók heb vermoord." Tante Bertha begon te huilen. „O Heinz, wat doe je de laatste tijd akelig tegen me! Wat heb ik je dan gedaan? Geef je dan niets meer om me?" Waldstaetten deed zijn mond open, alsof hij op het punt stond iets te zeggen, maar hij bedacht zich, keek op de klok en stond op. „Ik ga straks de stad in en zal zorgen, dat je andere meisjes krijgt", zei hij rustig: „Ik moet nu naar kan toor en zal voor het eten waar schijnlijk niet terug zijn. Neem me niet kwalijk, alsjeblieft.' De volgende dag zeiden de arbeiders in de spinnerij Waldstaetten nauwe lijks goede dag. Zij keken hem met schuwe blikken na, toen hij over het voorplein naar zijn kantoor liep. Een paar arbeidsters weken zelfs voor hem achteruit. Dat was des te vreem der, omdat Waldstaetten anders ge liefd was bij zijn mensen. Wat man keerden ze? Nadenkend liep hij zijn kantoor op en neer. Toen belde hij di recteur Dröse op en vroeg hem bij zich te komen. Hij had hem als af delingschef van zijn vader overge nomen en hem later om zijn be kwaamheid en eerlijkheid tot direc teur benoemd. In de loop der jaren was hij met hem bevriend geraakt. Op het eerste gezicht merkte Wald staetten, dat Dröse ergens mee zat. Hij klopte hem vriendelijk op de schouder. „Kom, kom, beste Dröse, neem geen blad voor de mond! Je weet wel, dat ik gesteld ben op rechtuit spre ken. Wat hebben de arbeiders tegen me?" Bedrukt keek Dröse naar het ble ke, gespannen gezicht van zijn chef. „Ik weet het niet, mijnheer Wald staetten". „Wat, jij zou dat niet weten?; Voor uit vertel op: wat willen ze? Loons verhoging soms?" „Geen sprake van, mijnheer Wald staetten. En omdat u toch niet zou ophouden met vragen zal ik het u in 's hemelsnaam maar Liever zeggen: de mensen zijn bang geworden, door de dwaze verhalen, die over u verteld worden." „Wat zijn dat voor praatjes?" „Ja, dat weet ik zelf niet precies U weet, dat ik nooit iets om geklets geef. Maar volgens enkele dingen, die ik toevallig gehoord heb over het verdwijnen van uw huurder daar ginds. De mensen brengen dit, naar het schijnt, in verband met de dood van dr. Burghauser, en uw dienst meisjes zijn eigenlijk door hun dom me uitlatingen de oorzaak van dat ge klets. Nu verbeelden de mensen zich, dat u er iets mee te maken hebt en dat u door de politie geschaduwd wordt. Natuurlijk is dat onzin, en ik hoop dan ook, dat u het zich niet zult aantrekken, mijnheer Wald staetten". Waldstaetten was bleek geworden. Hij stond onbeweeglijk en staarde Dröse aan, als wilde hij hem tot op de bodem van zijn ziel kijken. „Ik trek het me niet aan", zei hij eindelijk langzaam, „al is dat van Scapatelili dan ook belachelijke onzin, het andere, die politiebewaking is helaas waar, beste Dröse. Ik word er van verdacht over de gebeurtenissen van de nacht van de vijfde mei meer te weten dan ik wil zeggen. Als de mensen daaruit nu hun oonclusies trekken en niets meer van mij wil len weten, dan spijt me dat zeer. maar ik kan er toch niets aan doen". Op deze rustig uitgesproken woor den volgde een stilte. Dröse was zo van zijn stuk gebracht, dat hij geen woord wist te zeggen en zijn chef niet eens durfde aankijken. Waldstaetten drukte hem de hand. „Dröse, ik heb je iets te vragen. Blijf in elk geval hier op je post, als.... als ik op zekere dag niet meer kan. De spinnerij is mijn levenswerk. Ik vertrouw ze aan jou toe, tot ik te rugkom". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2