S)e CöidaeSouAa/nL Nieuwe uitbreiding van luchtstrijd beven Vietnam Zenuwgas tegen Vietcong Vliegers mogen nu zelf hun doelen uitzoeken Heel Montgomery wil „sluiten" als betogers arriveren Kosmonauten vertelden van hun ervaringen Miljonair in Columbia ontvoerd RUSSEN KIEZEN VOOR FRANS SYSTEEM KLEURENTELEVISIE DINSDAG 23 MAART 1965 56e JAARGANG 8UKE4D PAPENGRACH1 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Russen kleurenblind Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,75 Acht Amerikaanse jachtbommen werpers hebben gisteren met bommen en boordwapens een Noord Vietnamese radarinstallatie op ongeveer 95 km. over de grens met Zuid-Vietnam aangevallen. De post die deel uitmaakte van het Noord Vietnamese radarwaar- schuwingsstelsel tegen luchtaan vallen, werd vrijwel geheel ver nield. Een Amerikaanse militaire woord voerder die dit bekendmaakte, zei in antwoord op vragen, dat deze ope ratie een nieuwe uitbreiding van de luchtstrijd tegen Noord-Vietnam be tekent. Tot dusver bestookten Ame rikaanse en Zuidvietnamese vlieg tuigen tevoren uitgezochte militaire In Montgomery zijn gisteravond 6 blanke betogers voor gelijke burger rechten gearresteerd. Uit protest tegen de mars naar Montgomery zouden de autoriteiten van de staat Alabama het plan heb ben opgevat om van donderdag a.s. de dag waarop de deelnemers aan de mars in Montgomery zullen arri veren een officiële vrije dag te maken. Alle overheidsgebouwen zou den dan gesloten zijn. Ook de winke liers ter plaatse zouden van plan zijn hun zaak te sluiten. Het idee tot een dergelijk protest werd vorige week vrijdag geopperd door de senator van de staat Alaba ma, Hornsby. De betogers zouden dan een verlaten stad aantreffen. Oud-president van de Verenigde Staten Truman verklaarde maandag dat de mars naar Montgomery een domme aangelegenheid is. De ge- kleurden en hun aanhangers kunnen niets doen, zij willen slechts de aan dacht op zich vestigen, zo zei hij. De tweede dag van de mars van Selma naar Montgomery verliep gis teren zonder incidenten. doelen, waaronder munitie- en an dere bevoorradingsdepots en marine installaties. Gisteren had de beman ning van de jachtbommenwerpers al leen opdracht een „gewapende ver kenningsvlucht" uit te voeren en daarbij „uit te kijken naar militaire doelen en als men een geschikt doel zou vinden, dit aan te vallen". Volgens de Amerikaanse woord voerder is één van de jachtbommen werpers bij de actie verloren gegaan De piloot kon echter met een hef schroefvliegtuig veilig naar Zuid Vietnam worden teruggebracht. Meer druk. Op een diner in Saigon verklaarde de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, generaal Maxwell Taylor, dat de strijd tegen de Viet cong wellicht een beslissend punt gaat bereiken. „Wat tot dusver is ge beurd, is algemeen bekend, wat in de toekomst gaat geschieden is iets waarover Hanoi (de hoofdstad van het communistische Noord-Vietnam) zich zorgen zal maken". De ambas sadeur zei, dat er geen grens is ge steld voor de mate waarop door mid del van luchtaanvallen druk zal worden uitgeoefend op Noord-Viet nam. De druk zal pas eindigen, als „de vijand toegeeft". Dit was echter nog niet het geval en daarom zou de druk worden vermeerderd. Intussen heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder bekendge maakt, dat Amerikaanse en Zuidviet namese strijdkrachten in het verle den gas hebben gebruikt, dat tegen standers tijdelijk ongeschikt maakt voor de strijd. Hij sprak van een vorm van traangas, waardoor misse lijkheid optreedt. Het ministerie van defensie in Washington noemde het gas niet-dodelijk. Het werd gebruikt „in tactische situaties waarin leden van de Vietcong zich mengden onder of hun toevlucht zochten te midden van niet-strijders". In dergelijke ge vallen was het zenuw-gas met be hulp van door Amerikaanse piloten bestuurde hefschroefvliegtuigen ver spreid. Een woordvoerder van het state department in Washington heeft ver klaard, dat het gebruik van het ge noemde gas geen schending bete kent van het protocol van Genève van 1925, noch in strijd is met het internationale gebruik. Hjj noemde de verspreiding van het gas in de vorenvermelde gevallen een veel humanere methode dan lucht- of artdjllerie-aan vallen. Shirley Temple met hart horen kloppen. Wij bleven toe* elkaar spreken en werkten zonder nollibiiifnton linnr haast- om de wetenschappelijke taak gfZlllïtlV&llïftïTl UUUI z0 precies mogelijk uit te voeren". t.v. Moskou Shirley Temple zal de twee Rus sische ruimtevaarders vandaag voor de televisie gelukwensen. Zij heeft daarvoor een kort speechje in het Russisch uit het hoofd geleerd. De Amerikaanse, die met haar man in Moskou is om na te gaan, of zij er medische hulp kan vinden voor haar broer, die aan leukemie lijdt, zal daarna vragen in het Engels beant woorden. Shirley en haar echtgenoot zullen te voren de feestelijke ont vangst van de ruimtevaarders op het Rode Plein meemaken. Op de eerste persconferentie van de ruimtevaarders in Baikonoer ver telde Leonov, dat het experiment van het „uitstapje" werd uitgevoerd boven de Sowjet-Unie. Toen de sluis gereed was tikte Beljajev Leonov op zijn schouder en zei: „Het is tijd". Leonov verdween door de sluis. „Ik was zeer opgewonden en kon mijn Moskou: Shirley Temple oogst de bewonderende blik van een Rus op het Rode Plein bij de graftombe van Lenin. De Amerikaanse, die als filmkind grote bekendheid kreeg, is in Rusland voor een gecombineerde zaken- en toeristenreis. De Amerikanen Virgil F. Grissom (links) en John W. Young in hun ruim tevaartpakken. Waarschijnlijk zullen zij vandaag in een twee-mans Gemini- capsule drie banen om de aarde maken. Zwart firmament. „Ik was verbaasd over alles wat ik zag toen ik in de ruimte was. De aarde onder mij was vlak en haar kromming was alleen aan de hori zon te zien. Recht voor me hing een zwart firmament. De sterren waren helder maar schitterden niet. De zon scheen te zijn vastgeplakt in de zwart-fluwelen achtergrond". Leonov zei, dat hij uit de ruimte de Zwarte Zee en de zee van Azov kon zien. Boven de Kaukasus zag hij wolken hangen. Het verlaten van het ruimtevoertuig verliep normaal. Daarna spreidde Leonov zijn armen als vleugels uit „Een heel plezierige ervaring", zei hij. De terugkeer in het ruimtevoertuig was moeilijker. Het zweven in de ruimte „heeft niets gemeen met zwemmen in water. Je zweeft gewoon rond het schip". Beljajev zei, dat het schip op iedere beweging van Leonov reageerde. „Ik kon horen, dat Alexei met zijn laars tegen de wand van de cabine stootte en zijn handen over de oppervlakte bewoog". Leonov zei, dat hij „tamelijk moe" werd in de ruimte, want alles wat hij buiten het schip deed moest met kracht gebeuren. Het ruimtepak was volledig veilig, „maar wij zijn er niet aan gewend erin te werken. De handschoenen die ik droeg waren niet zo elegant en gemakkelijk als die wij op aarde gebruiken". Hij bleef twintig minuten in de ruimte, maar hij had bijna anderhalf uur nodig om alles op te schrijven wat hij gezien had. Hij tekende zelfs sterren in het logboek. Kunstmaan passeerde Op een bepaald ogenblik zagen wij iets. „We schreeuwden van verbazing toen wij een kunstmaan op ongeveer een kilometer afstand zagen voorbij gaan", zei Beljajev. Bij de landing „handelde ik zoals ik dat bij de voor bereidingen op de grond had ge daan. De handbesturing werd op tijd ingeschakeld. Alles werkte feilloos. Wij waren de eersten die het ruim tevoertuig met handbesturing om- laagbrachten, en het liet ons niet in de steek". Na de landing bleek, dat zij in de steppe in de sneeuw te recht gekomen waren, die anderhalf tot twee meter diep lag. „Wij scha kelden de radio in en meldden de staatscommissie, dat alles in orde Mount Everest voor buitenlanders verboden Nepal heeft de Mount 'Everest, in het Himalaj a-gebergte, tot verboden gebied voor buitenlandse expedities verklaard. Een Duitse expeditie, die in 1966 en een Japanse, die in 1967 de berg wilden beklimmen, zullen geen toegang worden verleend. De groep Indische bergbeklimmers, die op het ogenblik halfweegs de top is, mag haar tocht afmaken. Gevaarlijk kern-werkje Drie mannen hebben zondagmid dag met gevaar voor hun leven uit een kernreactor van Calder Hall in Engeland een camera en een zaklan taarn gehaald, die een op afstand bediende grijparm had laten vallen. Het is voor zover bekend, de eerste maal dat men iets dergelijks heeft geprobeerd. Men had in de reactor een staaf uranium vervangen. Daarna wilde men de installatie met behulp van een camera en een zaklantaarn in specteren, doch het mechanisch in strument, dat men daarbij gebruikte liet de voorwerpen vallen. Aange zien de reactor niet naar behoren kon werken, als deze voorwerpen in de installatie bleven liggen, besloot de directeur van het reactorcentrum, George Buckley, zelf met twee tech nici de reactor binnen te gaan, na dat men de temperatuur van 80 tot 50 graden Celsius had laten dalen. De drie mannen droegen speciale kleding. Na hun gewaagde onderne ming werden zij uitvoerig medisch onderzocht. Het Amerikaanse onbemande ruimtevaartuig „Mariner 6" had maandag de helft van zijn weg naar de planeet Mars afgelegd. Het vaar tuig werd op 28 november gelan ceerd. Het is de bedoeling, dat de Mariner 6 op korte afstand passeert en foto's van de planeet naar de aarde seint. President Johnson heeft met 42 van de 50 Amerikaanse gouverneurs gedineerd en met hen de binnen- en buitenlandse regeringspolitiek be sproken. Tot de 8 gouverneurs, die niet aanwezig waren, behoorden Ge orge Wallace (Alabama), Orval Fau- bus (Arkansas) en Paul Johnson (Mississippi). Boliviaans staatshoofd bij aanslag gewond René Barrientos Ortuno, voorzitter van de Boliviaanse militaire junta, is zondag bij een aanslag in Cochabam- ba, in midden-Bolivia, licht gewond. Dilt is maandag in officiële kringën in La Paz meegedeeld. De aanval zou zijn gepleegd toen de generaal in een jeep door de s>tad reed. De Columbiaanse miljonair Harold Eder is zaterdag door dertig zwaar bewapende mannen ontvoerd. Eder bevond zich op een van zijn boerde rijen in de Caucavallei. Een van zijn lijfwachten opende met een machine pistool het vuur op de overvallers maar werd daarop zelf doodgescho ten. Volgens Eders echtgenote hebben de ontvoerders haar man naar de bergen meegenomen. Enkele uren later verzochten zij dringend om de komst van een arts omdat Eder zelf ook tijdens het gevecht gewond zou zijn geraakt evenals een paar over vallers. Een arts vertrok naar een geheim gehouden plaats in de bergen maar later keerde hij weer terug zonder Eder of zijn ontvoerders ge vonden te hebben. Mevrouw Elder heeft meegedeeld dat zij samen met familieleden bezig is het losgeld van twee miljoen pesos (800.000 gulden) dat door de ontvoer ders geëist is bijeen te brengen. Edei heeft zijn fortuin verdiend in de sui kerindustrie. Ondanks het verzoek van mevr. Eder zijn toch troepen in opdracht van de regering op zoek naar Elder gegaan. Volgens de autoriteiten zijn de ontvoerders communistische ban dieten en aanhangers van Fidel Cas- tKK Druk uitoefenen op Weense conferentie De Sow jet-Unie heeft voor het Franse procédé van kleurentelevisie gekozen en gisteren is in Parijs een overeenkomst in deze zin onderte kend door de Franse minister van voorlichting en de Russische ambas sadeur. In een gezamenlijk communi qué wordt de hoop uitgesproken, dat alle Europese landen dit Franse Se cam-procedé zullen aanvaarden om dat één enkel systeem gewenst is Elk land kan tot het Frans-Russische akkoord toetreden. Er zijn behalve het Franse nog twee systemen voor kleurentelevisie: een Amerikaans en een Westduits. In (technische) kringen van de NTS in Hilversum was men niet zo verwonderd over de Rusische keuze dde eigenlijk wel in de lucht hing. Het tijdstip van het sluiten van de overeenkomst tussen Frankrijk en Rusland hangt samen met de omstan digheid, dat de tweede helft van deze week in Wenen een internationale conferentie begint over de keuze van kleuren-tv-systeem. Dit is van Fran se zijde toegegeven. Door de tussen Rusland en Frankrijk bereikte over eenkomst zal men druk kunnen uit oefenen ten gunste van aanvaarding van het Franse systeem. In ieder geval zal nu na de Weense conferentie wel blijken of er straks internationaal één systeem (hetzij 't Franse, het Amerikaanse of het West- duitse) voor kleuren-tv zal worden toegepast, of dat (juist als bij het begin van de zwart/wit tv) er met verschillende systemen naast elkaar zal worden gewerkt. Nederland geeft de voorkeur aan het Amerikaanse NTS C-systeem. waarmee men, behalve in Amerika, ondermeer ruime ervaring heeft op gedaan in Engeland en Japan. De experimenten van Philips worden ook gedaan met NTS C. Een woordvoerder van de Britse JOODSE GETUIGE KREEG HARTAANVAL TIJDENS PROCES De 37-jarige Joodse Amerikaan, Joe Wasser, die als getuige is opge treden in een proces, dat thans te Düsseldorf wordt gevoerd tegen de voormalige SS-bewakers van het vernietigingskamp Treblinka, in Po len, is tijdens zijn getuigenis door een hartaanval getroffen. De emo ties, die zijn getuigenis bij hemzelf teweeg hadden gebracht, waren hem teveel geworden. Hij is met spoed naar een ziekenhuis overgebracht. In Treblinka zijn 700.000 Joden om het leven gebracht. Wasser, die thans als stoffeerder in New York werk zaam is, had verteld hoe hij, als jon gen van dertien jaar, in de zomer van 1942 op last van een SS'er twee joodse meisjes van vijf en zeven jaar levend op een brandstapel had moe ten werpen. Hij was ook gedwongen geweest de verbranding van het lijk van zijn zuster bij te wonen. De jeugdige Joe was er korte tijd later in geslaagd uit Treblinka te ontvluchten. Hij had zich in 'n goe derenwagon van een trein kunnen verbergen, waarmede kleren van ver gaste Joden uit het kamp werden afgevoerd. Alle andere leden van Joe Was sers familie hebben in Treblinka het leven gelaten. vereniging van fabrikanten van ra dio-onderdelen heeft naar aanleiding van de Parijse overeenkomst ver klaard van mening te blijven, dat de Amerikaanse kleurentelevisie beter is dan de anderen, „en wij hopen dan ook, dat men zich in Wenen voor dit stelsel zal uitspreken". Ook in Britse regeringskringen geeft men blijk van voorkeur voor het Amerikaanse stelsel van kleuren televisie. Men geeft in deze kringen te kennen dat, indien de andere Eu ropese landen zich voor een ander stelsel van kleurentelevisie dan het Amerikaanse zouden uitspreken, „het Verenigd Koninkrijk zich zijn stand punt zal voorbehouden". Adenauer opnieuw kandidaat Bondsdag De 89-jarige voormalige Westduit- se bondskanselier dr. Konrad Ade nauer is maandag voor de vijfde maal door de christen-democratische partij kandidaat gesteld voor de dis tricten Bonn en Bad Godesberg bij de Bondsdagverkiezingen in septem ber a.s. Van de zestig afgevaardig den keurden 56 zijn kandidatuur goed. Adenauer, die in 1963 door Erhard werd opgevolgd, is nog par tijvoorzitter. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Af en toe enige regen Een van de oceaan afkomstig de- pressiegebied bevond zich vanmorgen bij zuidwest-Engeland. Het verplaatst zich langzaam oostwaarts en ver wacht wordt, dat de kern juist over ons land zal trekken. Dit zal tot ge volg hebben, dat er het komende et maal veel bewolking zal zijn met af en toe enige regen of motregen. Aanvankelijk houdt de aanvoer van tamelijk zachte en vochtige lucht nog aan, maar na het passeren van de kern lopen de winden naar west tot noord en zal weer minder zachte lucht van de Noordzee het land gaan binnenstromen. Een volgend storingsgebied op de oceaan trekt met tamelijk grote snel heid in de richting van Frankrijk en zal vermoedelijk ten zuiden van ons land voorbijtrekken. Bij Noord-Groen land handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied met een luchtdrukwaarde van bijna 1050 mb. Tussen Groenland en Noorwegen stroomt vortdurend koude poollucht naar het zuiden, waarbij de tempera tuur op IJsland tot min 15 graden Cel sius daalde en zelfs op de Far-Oer 5 graden vorst voorkwam. De voorste begrenzing van deze lucht bereikte Noord-Schotland met sneeuwbuien maar de verdere zuidwaartse uit breiding ervan gaat maar uiterst langzaam. ZON. EN MAANSTANDEN 24 Maart: zon op 6.34, onder 19.00; maan op 2.19, onder 9.55. Hoogwaterstanden 24 Maart: v.m. 9.20; n.m. 21.57. KORRELTJE Dreig met de stok die macht heeft, maar sla er niet mee. (Arabisch spreekwoord)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1