Terechtstelling van spionne MATA HARI was moord! Posthuum eerherstel in boek van Sam Waagenaar w* m ffi v '■«Stoa lïrrirlMM mm ii apy f ttfëSitiiSSpt p - j JH rig „Verdienstelijk kunstenares slachtoffer van polit iek" Gemini-capsule klaar voor reis De Plaatsbekleder toch voor Belgische televisie Overleg Rome-Genève over Kerk en wereld COMMUNISTEN HADDEN BAAT BIJ FRANSE RAADSVERKIEZINGEN DINSDAG 23 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Op 15 oktober 1917, om 6 u. 15, kraakt er op het oefenterrein van de cavalerie te Vincennes een salvo uit twaalf geweerlopen. Een vrouw, gekleed in parelgrijze japon, donkere mantel, strooien hoed met voile, staande tegen de executiepaal, niet geblinddoekt en met 't touw slechts losjes om het middel, zakt in elkaar. Haar lichaam ligt stil. Een luite nant treedt naar voor en geeft haar het genadeschot. Dokter Robillard van het Parijse militaire hospitaal stelt vast dat het hart niet meer klopt. Het leven van de Nederlandse danseres Mata Hari is na 41 jaar, 68 dagen en nog één nacht ten einde. Doch het duurt bijna volle 47 jaar voordat er een tip wordt opgelicht van de sluier van mysterie die dit leven en deze dood heeft bedekt. i begaafde schrijvers rich met het feno meen Mata Hari hadden beziggehouden, een soort „public image" van haar voor ogen als van een Duitse spionne die haar duister bedrijf maskeerde door met kwast-danspasjes in strip-tease num mers over het toneel te hopsen, voor zo ver ze daartoe nog gelegenheid vond tus sen haar avonturen met hoge geallieerde officieren. later door lndlskretie of achteloosheid van de bruidegom in de handen van een Journalist gekomen; ze bewijzen duidelijk dat Margaretha een uiterst tempera mentvol en onbevreesd meisje was, wier latere liefdesavonturen uit deze brief wisseling reeds begrijpelijk worden. In 1897 werd hun zoontje Norman ge boren. Nog datzelfde jaar vertrok het paar naar Nederlands-Indië en Marga retha zag haar helmwee naar reizen en verre vreemde landen voor het eerst be vredigd. Het jongetje stierf op twee-en- een-halfjarige leeftijd, vermoedelijk ver giftigd door een inlander die een grief tegen MacLeod had. In Indië werd hun dochtertje geboren. Mare Hennig van wiens hand binnenkort een boek over de politieke moord in onze halve eeuw verschjj'nt, be handelt in een drietal artikelen de nieuwste sensationele onthullingen over de geheimzinnige Nederland se spionne en danseres. Bijgaand het eerste artikel. Margaretha als Jong meisje. Wat deze tip van de sluier tot dusver laat zien, lijkt veel op zoiets als een „posthuum eerherstel". De man die de eer van deze operatie toekomt, is een ex-landgenoot van Mata Hari, de tot Amerikaan genaturaliseerde Nederlan der Sam Waagenaar. Hij begon reeds met ztyn onderzoek in 1981, toen hjj naar materiaal zocht voor de reclame van een film waarin Greta Garbo de rol van Mata Hari moest vertolken. Een geluk kig toeval speelde hem toen Mata Harl's eigen, zorgvuldig bijgehouden knipsel- boeken in handen, waardoor een zakelij ke reconstructie van haar leven als dan seres mogelijk werd. Na een carrière als oorlogscorrespondent voor de Ameri kaanse pers, nam hij zijn onderzoek naar de geheimzinnige Mata Hari In 1950 op nieuw ter hand en besteedde er vorig Jaar onafgebroken een half Jaar aan. Slerke en nieuwe aanwijzigingen geven bepaalde geluiden reliëf Het resultaat zag dezer dagen het licht, een boek van 257 bladzijden: „De Moord op Mata Hari" (verschenen bij Becht, Amsterdam-Diogenes, Antwer pen). In het kort is Sam Waagenaars slotsom dat Mata Hari: in haar tijd een verdienstelijk kun stenares ls geweest; door de Fransen niet werd veroor deeld wegens bewezen spionage, doch het slachtoffer is geworden van een po litieke moord. Dat er met Mata Harl's proces des tijds iets niet In de haak was, werd reeds lange tfld vermoed, en ook de veronderstelling, dat het in werkelijk heid om een politieke moord ging, be tekent eigenlijk nog geen opzienbarend nieuws. Van belang is evenwel dat het onder zoek van Waagenaar op dit punt sterke en nieuwe aanwijzingen naar voren brengt die bepaalde geluiden die sinds enige tijd ook in de Franse pers door klinken, reliëf geven. Mata Hari's betekenis als kunstenares is wèl een nieuw element in de discussie over deze geheimzinnige, romantische fi guur en heeft vooral in Nederland zelf opzien verwekt. ease Stript De kwestie ls dat men zich in Neder land tientallen jaren lang min of meer heeft gegeneerd voor deze landgenote. Men had, nadat talloze met rijke fantasie Waagenaars citaten uit tal van grote buitenlandse dagbladen die Mata Hari in haar grote tijd (yan 1905 tot 1912) in hun kritieken begroetten al# een nieuwe Isidora Duncan, bleken nu een blijde ver rassing, geschikt om haar meer sympa- tie te doen verwerven. Volgens de schrijver begon zij welis waar met een soort kwasi-Ooeterse strip-tease, geschikt om een naar exo tische sensaties hakend fln-de-aiècle publiek te bekoren, doch ontwikkelde zij zich gaandeweg tot een danseres van klasse, die zich toen bij haar op treden ook beter „bekleedde". Tenslotte trad ze zelfs nog op in het Milanese Scala, kreeg lof toegezwaaid van Puccini en Massenet en mocht over wegen of ze niet kon optreden met Dia- ghllevs beroemde Russische ballet. Dit is er niet meer van gekomen, maar Léon Bakst is o.a. begonnen aan het ontwer pen van decors voor Mata Hari's optre den. In elk geval behoorde zfl in die Jaren tot de kleine, exclusieve groep „femmes internationales" die zich boven de gewo ne burgermoraal verheven achtten, aan elke vinger tien rijke gunstelingen en be schermers hadden en zich de weelde kon den veroorloven in kleine of grote palei zen te wonen Als kunstenares kon ze op haar hoogtepunt volstaan met op te treden op weldadigheidsfeesten. Friezin Mata Hari was 7 augustus 1876 gebo ren te Leeuwarden, de hoofdstad (met destijds 27.000 inwoners) van de Neder landse provincie Friesland, als Marga- rethe Geertruida Zelle. Haar vader was een rijke hoedenwinkelier die zijn doch ter verwende en in maatschappelijk op zicht hoge aspiraties had. Toen hij later failliet ging, moest Margarethe een be roep kiezen. Ze leerde te Leiden voor kleuteronderwijzeres, maar liep die car rière mis, omdat het hoofd van het op leidingsinstituut verliefd op haar werd; zij moest de school verlaten. In 1895 leert „M'greet" (zoals de schoolvriendinnetjes haar noemden) via een huwelijksadvertentie een 20 Jaar ou dere officier van het Nederlandsindische leger kennen, Rudolph MacLeod. Binnen de 4 maanden na de kennismaking wa ren zij gehuwd. Haar liefdesbrieven zijn Sam Waagenaar. 7500ste student aan Leidse Universiteit Sedert gisteren telt de Leidse Universiteit 7500 studenten. De 7500ste, die gistermiddag is in geschreven, bleek te zijn de heer F. H. Stadler, semi-arts. Naar aanleiding van het bereiken van deze mijlpaal had een kleine plechtigheid in het Bureau van de Universiteit aan de Stationsweg plaats. Tegenwoordig daarbij waren behalve de genoemde student, o.m. de rector magnificus, prof. dr. D. J. Kuenen, de secretaris van de univer siteit, mr. N. F. Hofstee, en de heer J. Smit, hoofd van de afdeling In lichtingen en Inschrijving. De heer Stadler ontving uit handen van de Een fantastisch, en zelf verfilmd ver haal van Kurt Singer over de Dochter van Mata Hari, die in Wereldoorlog door de Japanners zou zijn terechtgesteld als spionne wordt door Waagenaar weer legd: het meisje stierf 10 augustus 1919 aan een hersenbloeding, toen zty op het punt stond als onderwijzeres naar Neder- lands-Indlë te vertrekken. ZQ ligt samen met haar vader begraven op het kerkhof van Worth-Rheden b\j Arnhem. Het tropenhuweljjk met de twintig Jaar oudere beroepsmilitair werd een mislukking, vooral toen MacLeod ver bitterd besefte dat hQ het niet meer tot een hoge rang zou brengen. Na zfln pen sionering In Indië keerde het echtpaar terug naar Holland en ging hier uit el kaar. Margaretha's hart haakte naar het schitterende centrum van het toenmalige Europa van „La belle époque", Parijs. In 1902 of 1903 trok ze er naar toe Het viel tegen, ze kan zo'n beetje In haar le vensonderhoud voorzien als schildersmo del, maar zag daar weinig toekomst ln. Ze keerde terug naar Holland. In 1904 probeerde ze het weer. Ditmaal kwam ze terecht als schoonrfldster bij een bekende manegehouder en circusdlrekteur, die haar echter vertelde dat ze zich met een figuur als het hare beter aan de dans kon wijden. Hoewel ze later bekende aan een goe de vriend dat ze destijds helemaal niet goed kon dansen en het publiek voor al aantrok omdat ze gewaagde voor stellingen gaf, moet ze ln haar Indi sche tijd ook al met deze gedachte ge speeld hebben. Op een gegeven ogenblik schreef ze toen namelijk aan een schoolvriendinne tje dat ze danseres was geworden en de naam Mata Hari (Maleis: oog van de dag, d.w.z. de zon) had aangenomen Dit denkbeeld verwezenlijkte ze nu en ze trad ln februari 1904 op tijdens een sot- rée van een Parijse zangeres. Dit optre den sloeg onmiddellijk in. De Amerikaanse ruimtevaarders Virgil Grissom en John Young wer- Tden gisteren vier uur lang medisch Ultelkaar onderzocht en brachten daarna ver scheidene uren door in de oefencap- sule, om nog eens alle handelingen door te nemen, die zij moeten ver richten, als zij vandaag in hun Ge mini-capsule naar de rnimte gaan. De weersvoorspellingen zijn iets beter geworden, maar nog onvoldoende. Als het weer opknapt en de reis doorgaat zal Grissom, dde al voor de tweede keer aan 'n ruimtevaart mee doet, via handbediening de baan van de capsule veranderen. Het werk aan de zes meter hoge capsule en de 28 meter hoge Titan-raket ging gisteren gewoon door. Vanmorgen om 8 uur Ned. tijd is men begonnen met het definitieve z.g. „aftellen". Virgil Grissom en John Young zou den om 11 uur gewekt worden voor een vijf uur durende vlucht, waar bij zij drie banen om de aarde zullen beschrijven. De gezondheidstoestand van de wee astronauten is „meer dan goed" oevonden na een medisch onderzoek. Legende WEER AMERIKAANSE RAKET OP WEG NAAR DE MAAN VOOR FOTO'S Gisteravond om 22.37 uur is van de basis Kaap Kennedy een Ameri kaanse Ranger-9 raket naar de maan gestuurd om foto's te maken van mogelijke landingsplaatsen voor een landing van de eerste mens op deze planeet. De reis van de Ranger zou vijfenzestig uur in beslag nemen. De Ranger werd door Agena-raket de ruimte ingedreven. Na foto's te hebben gemaakt, de bedoeling is van ie krater Alphonsus, zal het ruimte schip op de maan vallen. Men hoopt dat de Ranger geduren de het laatste kwartier van zijn tocht ongeveer 4000 opnamen van de maan naar de aarde zal zenden. Het gaat hier vooral om foto's van de hooglan den, het deel dat bij de twee vorige rangeerlanceringen niet werd gefoto grafeerd. De rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. D. J. Kuenen (rechts), overhandigt het inschrij vingsformulier en een boekwerk ter herinnering aan de heer F. H. Stad ler, die gisteren werd ingeschreven als de 7500ste Leidse student. rector magnificus een boek ter her innering aan zijn historische inschrij ving. De 6000ste student werd ingeschre ven op 14 november 1962, de 5000ste op 20 november 1959. De raad van beheer van de Neder lands-talige televisie in België heeft gisteren besloten een programma aan het toneelstuk „der Stellvertreter" te wijden, waarin kritiek wordt ge oefend op Paus Pius XII tijdens de Jodenvervolging door het nazisme. Eerder deze maand ontstond er 'n scherp conflict tussen de katholieke en de socialistische partij naar aan leiding van een verbod tot uitzen ding van filmbeelden over het toneel stuk. Het programma, dat nu toch over het stuk zal worden uitgezonden zal bestaan uit een forum en worden ge- illustreerd met beelden. De socialis tische kamerfractie had een inter pellatie aangekondigd, indien geen bevredigende oplossing voor het ver bod werd gevonden. Inmiddels heeft de maatschappij, die de vertonings rechten voor het stuk in België heeft, geprotesteerd tegen een televisie uitzending omdat dit in strijd zou zijn met reeds verstrekte filmrech ten. Mgr Blomjous leidt delegatie Nog voor Pasen zal in de buurt van Lausanne officieel overleg be ginnen tussen de Wereldraad van Kerken in Genève en het Secreta riaat voor de Christelijke Eenheid te Rome over de plaats en taak van de Kerk in de wereld, alsmede over de gemeenschappelijke problematiek van Kerk en Zending. Dit is nog niet het theologisch gesprek tussen protestantse en orthodoxe theologen van de Wereldraad en theologen van de Katholieke Kerk, waarover kort geleden een akkoord werd be reikt .Verwacht wordt echter wel, dat ook dit theologisch gesprek rond Pasen een aanvang zal nemen. De katholieke delegatie, bestaande uit deskundigen op het terrein van Kerk en Wereld en van Missie, wordt geleid door de Nederlandse missiebisschop Mgr. J. Blomjous W.P. van Mwanza in Tanzania. Haar carrière ging nu steil omhoog, enerzijds, zo ontdekte Waagenaar, dank zij een uiterst bekwaam lmpressario, an derzijds door haar eigen goede neus voor public relations. Zij diste de journalisten eindeloos gevariëerde, doch vrflwel altijd voor negenennegentig procent verzonnen levensgeschiedenissen op, die erin gingen als koek. En die er eigenlijk nog Ingaan, als men in aanmerking neemt wat velen die het leven van deze merkwaardige vrouw als spionne hebben beschreven, over haar vertellen. En daarmee zijn we aan Mata Hari de spionne toe. Een laatste opmerking over de episode v*n de danseres. Mogelijk ls Waagenaar ietwat eenzijdig bij zijn beschrijving van haar kunstenaarsloopbaan, aangezien die gebaseerd Hjkt op haar eigen knipsel verzameling en niet op een onafhankelijk onderzoek van de pers van haar tijd. Doch zelfs dat neemt niet weg dat er met deze publlkatie een einde ls geko men aan de legende van Mata Hari, de obscure naaktdanseres. In de tijd van 1905 tot 1912, van haar 29ste tot haar 86ste Jaar, lag Parijs „aan haar voeten" en haar optreden te Mona co, Wenen en Milaan maakte deel oH van de Internationale kunstagenda. (Opera Mundi) (wordt vervolgd) Gaullistische winst zeer gering In de 159 grote Franse steden met meer dan 30.000 inwoners hebben de communisten bij de gemeenteraads verkiezingen groot succes geboekt. Ze behaalden met andere uiterst linkse groeperingen in 38 steden de meer derheid, tot dusver hadden zij in 29 steden de leiding. Het grootste verlies leden de socia listen, die negen burgemeestersplaat sen verloren. De Gaullisten en de par tijen van het midden konden hun po sities over het algemeen handhaven. De voorlopige uitslagen gaven gis teren het volgende beeld: gew. verl. winst verl. middenpartijeh 41 45 4 socialisten 32 41 9 communisten en uiterst links 38 29 +9 Gaullisten en rechts-onafh. 33 32 +1 Vrije kiezers 12 10 +2 In de meer dan 37.000 kleinere ge meenten met minder dan 30.000 in woners behaalden de vrije kiezers- groeperingen ongeveer 201.000 zetels, gevolgd door de midden-partijen met 126.000. De Gaullisten behaalden 48.000, de socialisten 39.500, de com munisten 28 500 en de uiterst recht- sen 700 zetels. Met uitzondering van de winst van de communisten blijkt uit de uitsla gen de stabiliteit in de politieke ver houdingen. De Gaulisten zijn er niet in geslaagd meer stemmen uit de middenpartijen op zich te verenigen. De voor de socialisten gunstige uit slag in Marseille was voor de her kozen burgemeester Gaston Defferre, die tevens kandidaat voor het presi dentschap is, aanleiding te verklaren, dat het ook zonder samengaan met de communisten mogelijk zal zijn in geheel Frankrijk de „Unie voor de nieuwe republiek", UNR, de partij vain De Gaulle, te verslaan. JONGE BOEREN EN TUINDERS NAAR CANADA Op vrijdag 2 april a.s. vertrekt voor de achtste maal een groep van ongeveer zestig jonge boeren en tuinders voor een stage van negen tot achttien maanden naar Canada. De reis wordt per schip gemaakt en de vertrekhaven is Rotterdam. Deze groep wordt uitgezonden door de drie centrale landbouw jongerenorgani saties in Nederland. Na maximaal achttien maanden zal iedere deel nemer naar Nederland moeten zijn teruggekeerd.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10