25 Maart kritieke datum in Hazerswoudse huizenzaak WETHOUDER VAN RIJN ONTZENUWT BESCHULDIGINGEN VAN N.V. HARDAM De heer Vaneman Sr. na 10-weekse wereldreis weer in Zoeterwoude teruggekeerd „GEMEENTE HAZERSWOUDE IS TE LANG TE LANKMOEDIG GEWEEST' Twee doden in tewater geraakte personenauto MAANDAG 22 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT woningwetwoningen en ook hier dreigde de directeur va N.V. Har- dam de activiteiten te staken. Wet houder H. van Rijn: „De burgemees ter van deze gemeente heeft vrijdag morgen contact gezocht met de heer C. G. van Dobben de Bruyn". Donderdag 25 maart aanstaande kan een belangrijke datum vormen in de misere, die vrijdag jongstleden in het openbaar is ontstaan inzake de bouw van de drie-en-twintig woningenwetwoningen aan de Potgieterstraat in Hazerswoudes uitbreidingsplan Rhynenburch ©p-die dag immers vervalt de termijn, die burgemeester en wet houders dan veertien dagen eerder stelden aan.de directeur van het aannemersbedrijf N.V. Hardam, waarvan de heer G. Scheurwater de dirèctie voert, om voor de vijfentwintigste met ruim voldoende mankracht de werkzaamheden aan de bouw van de woningen te hervatten. Dit deelde zaterdagmorgen de heer H. van Rijn, wet houder van openbare werken van de gemeente Hazerswoude en voorzitter van de woningbouwvereniging „Volksbelang" in deze gemeente, mede naar aanleiding van de berichten, die de heer Scheurwater de wereld heeft ingezonden. Hierin heeft hij, zoals ge meld, onder andere gezegd, maandag (dus vandaag) de werkzaam heden te staken bij genoemde woningen. Redenen hiertoe zijn, aldus' de heer Scheurwater, de prijsstijgingen, die sinds het begin van de activiteiten opgang doen, en de moeilijkheden die zijn gerezen met hét gemeentebestuur van Hazerswoude, dat achterstallig zou zijn gebleven met de uitbetalingen. de directie van N.V. Hardam op dracht gegeven voor 25 maart met voldoende mankracht aan het werk te slaan. Drie-en-een-halve ton al betaald De heer Van Rijn, in het dagelijks leven veehouder op een boerderij aan de Voorweg nabij de gemeente grens met Boskoop, heeft precies ver teld, hoe de vork aan de steel zit inzake deze vervelende kwestie. „In augüstus 1963 werd de N.V. Har dam de opdracht verstrekt de wo ningen te bouwen tegen een prijs van 18.700 pér stuk." ,„.Van de 430100,— die er te betalen zijn, hebben we reeds ongeveer drie- en-éen-halve ton betaald aan deze aartnemersmaabschappij", aldus de heer van Rijn. „Zeventig procent van het werk is nu opgeleverd en er valt door ons dus nog 85.000.te beta len. Nemen we dan de prijsstijgingen in aanmerking, die sinds het begin van de werkzaamheden hun beslag kregen, dan ontvangt de .Hairdamdi- recteur hiervoor van onze kant 15000.In totaal heeft hij dus een bedrag van 100.000.te goed!" Te ver gegaan De heer Van Rijn ging vervol-^ns nader in op de heer Scheurwaters aandringen om financiën: „Na her haaldelijk verzoek door de heer Scheurwater hiertoe hebben we con tact gezocht met het ministerie van Volkshuisvesting en de provinciale directie. Daar werd ons gezegd, dat we al te ver gegaan waren met de beta lingen Toén dan kwam ook het advies aan de woningbouwvereniging niet verder te gaan met betalen en werd Geen zin om verder te praten" „Wanneer dus voor donderdag blijkt, dat er niet met inzet van vele krachten wordt gewerkt (en daar ziet het niet naar uit, gezien de uitla ting van de heer Scheurwater vrij dagavond om maandag het werk de finitief te staken), heeft het geen zin meer om te praten en zullen we een andere oplossing moeten zoeken om de huizen zo spoedig mogelijk te zien afgebouwd". De heer H. van Rijn bedoelde hier mee dus te zeggen, dat dan wellicht zal worden uitgezien naar een aan nemer die 't begonnen werk zal vol tooien. Wat de activiteiten van de onderaannemers betreft: „Deze zaak zal onder de loep worden genomen. Vraag is natuurlijk, welke positie zij in deze zaak innemen". Opzichter is uiterst capabel" Wethouder H. van Rijn kwam fel in hel geweer betreffende de op merking van de heer G. Scheurwater, als zou de opzichter van de gemeente Hazerswoude weinig begrip hebben getoond voor de moeilijkheden van de aannemer en hem diverse belem meringen in de weg hebben gelegd. „Ik weet, dat er de laatste dagen enkele moeilijkheden waren gerezen. Maar laat ik u even zeggen, dat deze opzichter, de heer Bleeksma, er in belangrijke mate toe heeft bijgedra gen, dat de bouw van de woningen al in het stadium is gekomen, waarin een en ander nu verkeert. De heer Bleeksma deed meer dan zijn plicht, ja, hij fungeerde soms als uitvoer der!" Zoals bekend bouwt de N.V. Har dam in Hekelingen op het eilanid Goeree OverfLakkee eveneens tien ONBEKENDEPRIJS Tien atleten uit Leiden en omgeving, die zaterdag hebben deelge nomen aan de „Zilveren Molenloop", hebben behalve een beker nog iets anders gewonnen. Het vreemde is, dat zij zelf nog geen idee heb ben wat dat „iets anders" is. Op zondag 11 april wordt, mede door de Lèïdse Courant, in Leiden een evenement georganiseerd, waarvoor deze tien atleten (de tien eerst aankomenden «it Leiden en omge ving) ieder twee gratis toegangsbewijzen znllen ontvangen. Deze tien zijn: Jac. Smits uit Alphen aan den Rijn (7e), Henk Kraan uit Kou dekerk (14e), Jac. Kraan uit Hazerswoude (17e), E. Beelen uit Lisse (28e), B. Kraan te Hazerswoude (32e), G. Rewijk te Lisse (34e), A. van der Linden te Leiden 35e), T. Homan te Lisse (49e), P. Brugman te Hazerswoude (55e) en C. van Gerven te Lisse (61e). Deze tien atleten zullen hun vrijkaarten ontvangen, zodra over aard en plaats van het gebeuren meer gepubliceerd is in de Leidse Courant. Dit zal in de loop van deze week geschieden. TWEE BOERDERIJEN IN RAAMDONK DOOR BRAND VERNIELD Zaterdagmiddag zijn in Raams- donk twee boerderijen door brand vernield. In het woonhuis van de landbouwer S. van Dongen in de Langebroekstraat brak brand uit op de zolder. De tegenover wonende bu ren zagen de vlammen door het dak komen en in enkele ogenblikken stond de grote boerderij totaal in brand. De toesnellende menigte kon het vee, 36 stuks, nog juist redden, sa men met een weinig huisraad. De brandweren van Raamsdonkdorp en van Raamsdonkveer, die snel ter plaatse waren, wisten het vuur niet meer te bedwingen en konden even min voorkomen, dat de naastgelegen boerderij, eveneens met een rieten dak, in vlammen raakte. Ook dit bedrijf, van de heer T. de Bont, brandde tot de grond toe af. 51 Stuks vee werden gered. Het vee kon voor een groot deel worden on dergebracht in twee leegstaande schu j-en cjose up van h.M. de Koningin, liggende op het terras van het hotel in De getroffen bedrijven waren ver- Lech am Arlberg. Duidelijk is hier het gipsverband te zien, dat de vorstin zekerd. nn aan het hotel kluistert. Een miezerige regen viel op Schip hol waar een groot aantal bezoekers gespannen de aankomst van 't KLM- toestel uit Rome afwachtten, om de heer Vaneman Sr. welkom te heten na zijn wereldreis van tien weken. Toen eindelijk het toestel, 'èen kwar tier na de geplande tijd geland was, waren op het platform aanwezig om de vijfenzeventigjarige Wereldreizi ger te verwelkomen: burgemeester Detmers, deken van der Boog, pater Jan Vaneman en de Zoeterwoudse fotograaf. Tot veler verrassing wachtte in de douanehal ook nog de oud-deken van Europa's laatste grotkluizenaar In Saalfelden aan het meer van Steinern in Oostenrijk is zaterdag onder grote belangstelling het stof felijk overschot van de laatste grot kluizenaar van Europa begraven. Het was „broeder" Friedl Schober- steiner, die ruim dertig jaar op dui zend meter hoogte in de bergen in een in de rotsen uitgehouwen kapel voor St.-George heeft gewoond. Hij is 74 jaar geworden. Er zijn talrijke kandidaten voor de kluizenaarswo ning. Zondagmiddag rond twee uur is op de Delftweg, onder Overschie, 'n auto, die in een slip raakte, over een talud geschoten en in het water van de Schie terechtgekomen. Van de vier inzittenden, de familie M. P. J. Hage- man-Ramakers, uit Delft, konden de vader en de oudste zoon, de 11-jarige Pieter, zich redden. De moeder en haar achtjarige zoon Ronald verloren bij dit ongeluk het leven. Passerende automobilisten, de heer G. K. v. d. Wild en G. Huigens, slaag den er wel in hen uit de auto te sleuren, maar zij bleken al te lang onder water te zijn geweest. Bij aan komst in het ziekenhuis Dijkzigt, waarheen zij per ziekenwagen met politie-escorte werden gebracht, kon slechts de dood worden geconstateerd. EENENDERTIG KINDEREN BIJ BUSONGELUK GEDOOD Een-en-dertig kinderen zijn omge komen en zeventig gewond bij een verkeersongeluk dat zich zaterdag ochtend in de buitenwijken van Tai- peh, de hoofdstad van nationalistisch- Chinees Formosa, heeft voorgedaan. Een autobus die kinderen van een lagere school in Tsjoengli, in Noord- Formosa terugbracht van een uit stapje in de bergen, stortte namelijk na een voetganger te hebben aange reden in een ravijn. Oud-deken Juffermans verwelkomt de heer Vaneman bij aankomst in de douanehal op Schiphol. In de perskamer van Schiphol: van links naar rechts: burgemeester J. A. Detmers, de heer Vaneman Sr. en pater Joop Vaneman, die na zes jaar verblijf in de missie met zijn vader is meegekomen. In Engeland zijn die klokken za terdagnacht één uuir vooruitgezet, ais overschakeling op de zomertijd. De klokken in Nederland en Engeland lopen nu weer gelijk. Zoeterwoude, pastoor Juffermans; aanwezig waren ook de leden van het actiecomité en een grote groep belangstellenden, waaronder natuur lijk veel familie. In de perskamer van Schiphol kregen verslaggevers en fotografen gelegenheid hun vragen te lanceren en hun plaatjes te schieten. De ont roering belette de heer Vaneman soms het spreken, de thuiskomst deed hem meer dan het vertrek, zei vader Vaneman. Maar hij heeft ontzettend veel ge noten en bijzonder de audiëntie bij de Paus is een onvergetelijke ge beurtenis geweest. Als herinnering hieraan heeft vader Vaneman een grote kleurenfoto, waarop de Paus in het midden en naast deze hij zelf met zijn zoon Joop. Na de gezellige, maar niet al te lange bijeenkomst, ging het gezel schap de familie opzoeken, die al lang stónd te popelen van ongeduld om vader Vaneman te kunnen be groeten. Omstreeks vijf uur verliet men Schiphol om snel door te rijden naar Zoeterwoude. Trouw stond daar een verregende en verwaaide ruiterij- vereniging „St.-Jeanne d' Are" te wachten. Ondanks de regen en de koude wind stonden daar ook de jon gens van de Aloysiusschool. Vele inwoners van Zoeiterwoude hebben ook vader Vaneman toege zwaaid ondanks het nare weer. Een nog wat extra feestelijk tintje gaf het zingen van de kinderen van de kleuterschool, die bij de woning van de heer Vaneman opgesteld, ook het slechte weer hadden getrotseerd. Vader Vaneman was blij weer in zijn eigen vertrouwde omgeving thuis te zijn, waar hij zijn reisindrukken kan verwerken, samen met zijn zoon father Joop. Prinses Beatrix en haar zuster Irene in de „Sessellift" op weg naar een skitocht bij Zurch in Oostenrijk.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4