„Natuurmonumenten" kocht dit jaar voor bijna 3 miljoen H UIB ER S Nederlands militair piloot voorkomt ramp in België AUTO VLOOG IN BRAND NOTA OVER INKOMSTENBELEID DOOR BONDSRAAD ST. WILLIBRORDUS ONDERSCHREVEN ZATERDAG 20 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Amsterdam: de medespelenden in de film „Mensen van Morgen" van Henk Brusse, die elkaar hooit eerder ontmoet hadden, konden vrijdagavond tij dens een gezellige bijeenkomst in de Poort van Cleve nader kennis met elkaar maken. Op de foto van boven naar beneden: links: Riekje, Cora en Pieter; in het midden: Loek, Kees Brusse en Anton; rechts: Felicia, Hansje, Francien en Harry. Een kippen fokker te Sala di Cesenaitico in de Italiaanse pro vincie Forli heeft zijn 3.000 kippen uitgerust met plastic brilletjes, waardoor hun ge zichtsvermogen aanzienlijk wordlt verminderd. De man kwam op dit idee, doordat de kippen door het opgesloten zijn bijzonder agressief werden waardoor dagelijks honderd dieren sneuvelden en de eier- produktie ongunstig werd be- invloed. Nu is de rust in het kippenhok weergekeerd. V» PIANOHANDEL VAM 1840 Verhuren Repareren Inruilen ^^^^^^Stemmen H OfLE V ERANCIERl C. F. van der DOES LANGE HOUTSTRAAT 9 - TEL 11 36 89 (Advertentie) AUTO TE WATER INZITTENDEN GERED Gisteravond is de 22-jarige mevr. R. A. G. uit Apeldoorn met een per sonenauto uit de bocht gevlogen en in de haven van Deventer terecht gekomen. De 19-jarige H. B. uit De venter, die het ongeluk zag gebeuren, slaagde erin het tweejarig dochter tje Yvonne van de vrouw uit het water te halen. Twee voorbijgangers, die eveneens in het water gespron gen waren, konden het vijfjarig doch tertje Jacoba in veiligheid brengen. De moeder van de kinderen wist zwemmend de kant te bereiken, Tegen de vrouw, die niet in het bezit was van een rijbewijs, is pro ces-verbaal opgemaakt. Het ongeval gebeurde vermoede lijk doordat de bestuurster in de bocht de macht over het stuur ver loor. De Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland heeft in één jaar tijds haar bezit met 631 ha uitgebreid en het geld, dat daar voor nodig was, f 2.860.000 is het grootste bedrag dat de vereniging ooit in één jaar aan aankopen heeft besteed. De vereniging heeft in al de jaren van haar bestaan in totaal ruim 15 miljoen gulden voor aankopen uitgegeven. Ongeveer 19 procent hiervan werd dus in het laatste jaar besteed. Dit zei hedenmiddag direc teur mr. H. P. Gorter op de jaar vergadering van de vereniging in Krasnapolsky te Amsterdam, waar hij namens de directie het jaarver slag 1964/65 uitbracht. De vereniging, die met een aanwas van ruim 3000 leden de 50.000 heeft overschreden, bezit thans 84 natuur monumenten, verspreid over het ge hele land. Zij omvatten een opper- vlake van meer dan 19.000 ha. Zwemmen De strijd om de na tionale kampioenschappen zwemmen en schoonspringen zal zich de komen de zomer van 4 t/'m 8 augustus in Emmen afspelen. De vereniging „De Kikker" is organisatrice. Onze welvaart dreigt ons te belet ten verder te zien dan het materiële en ons te doen vergeten dat de na tuur niet straffeloos kan worden ver- ontachtzaamd en geschonden. De ver eniging moet daarom voor de natuur blijven vechten in de geest van Thijs- se, wel „bekommerd" maar toch op timistisch, omdat zij zich in toene mende mate door de publieke opinie gesteund weet, Aldus de heer Gorter, Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 brengt U een grote sortering in geboorte aankondigingen Vraagt monsterboeken ter in zage. (Advertentie) SUPERMARKET NIET MEER „MOORDEND" VOOR MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Door de koelbloedigheid van een der een reeks woningen te raken, piloot van de Koninklijke Luchtmacht waar het overheen scheerde. De toekomst voor het midden- en is vrijdagmiddag in Zuid-België een j)e bemanning kon de helikopter kleinbedrijf laat zich wat rooskleu- Een helikopter van de luchtmacht op'^g^a^d^'vlierbasis'Te^Deèlen riger aanzlen dan de laatste iaren raakte tussen Bastenaken en Neuf- naar de Canadese basis te Merville. het geval was. De vrees, als zouden chateau in moeilijkheden en moest supermarkets en de grootwinkelbe- een noodlanding maken. De vlieger Van de Zyde van de luchtmacht- slaagde er op het nippertje in het voorlichtingsdienst werd meegedeeld, UVen zaken 111 branches van toestel aan de grond te krijgen zon- dat een .Alouebte 3" van de vliegba- de kleinhandel vermoorden, is niet sis Deelen gistermiddag tegen vier gerechtvaardigd als men ziet, dat er een kentering gaande is in de ogen schijnlijk zo onstuitbare groei van Vooral in de Verenigde Staten uur een noodlanding heeft moeten ma ken langs de grote weg in de buurl van Bastenaken. Het toestel, dat be stuurd werd door luitenant Sdholz deze grootmachten, en dat vier inzittenden telde, werd lioht beschadigd. Met behulp van de T bemanning van een uit Soesterberg lopen de kapitaalsinvesteringen voor Op de Laan van Nïeuw Oost-Indie gestuurde helicopter, bestuurd door de supermarkets aanzienlijk terug, in Den Haag is gistermiddag de auto d vliege,r Van utrecht, is de saha- Men is daar aan het einde van zijn van de 54-jarige mevrouw Van G. L. e - '- in brand gevlogen. De bestuurster en een vrouwelijke passagier spron gen uit de auto toen deze nog reed. Het voertuig botste daarop tegen een paal. De bestuurster is met brandwon den aan beide benen in het zieken huis aan het Westeinde opgenomen. De passagiere bleef ongedeerd. De auto brandde geheel uit. Mevrouw Van G. L. had een jerry, can met benzine op de achterbank liggen. Deze lekte. Ze heeft daarop de jerrycan in het Haagse Bos ge leegd, maar er was kennelijk al veel benzine in de auto gelekt. Veronder steld wordt dat benzine op de uit laat terecht is gekomen. de hersteld, waarna bedde toestellen mogelijkheden gekomen, zo menen naar hun bases zijn teruggekeerd. Het ^ingewijden. was bij de luohtmaohtvoorliohtinigs- Deze zienswijze werd van de week dient toen nog niet bekend of bij de naar voren gebracht tijdens de werk- noodlaniding de uit Deelen afkomstige vergadering van de bond van Chr. helikopter gevaarlijk diaht over hui- Kleinhandelaren in aardappelen, zen was gekomen. groenten en fruit, te Apeldoorn. Loonpolitiek moet drastisch veranderd De eerste twee van een serie van veertig routes die de ANWB in de nabijheid van de grote steden van ons land gaat uitzetten voor fietsers en bromfietsers om de bewoners van steden in de omgeving van hun woon plaats toeristische tochten te laten maken terwijl zij zo weinig moge lijk het pad van het snelle verkeer kruisen, zijn gisteren in Den Hoorn bij Delft geopend. De commissaris van de koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, die eerst enkele ANWB-routeborden had ont huld, besteeg vervolgens zijn fiets onder de opmerking „Jan Janssen of Jan Klaasesz, dat maakt geen ver schil", en peddelde weg gevolgd door een gezelschap eveneens fietsende autoriteiten onder wie de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Lin de van Sprankhuizen en de burge meester van Delft, de heer D. de Loor. DINSDAG STREMMING TREINVERKEER DORDRECHT-SLIEDRECHT De s.f ijkopzuiger Ham 210 moet op dinsdag 23 maart de Baanhoekbrug passeren. Tengevolge daarvan zal het treinverkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht zijn gestremd van 09.00 uur tot 10.30 uur. De treinenloop tus sen Sliedrecht en Geldermalsen blijft normaal. De treinen van Sliedrecht naar Dordrecht worden vervangen door autobussen. Hierdoor ontstaat een tijdverlies van 25 minuten. Bij ongunstig weer gaat de strem ming niet door. Dit zal echter pas één uur van tevoren bekend zijn. In dat geval wordt de „operatie Baan hoekbrug" uitgesteld tot 24 of 25 maart. PRINSES BEATRIX NAAR OOSTENRIJK VERTROKKEN Prinses Beatrix is vanmorgen naar Oostenrijk vertrokken om zich bij haar ouders in Lech te voegen voor een korte wintersportvakantie. De Londen: dlt ls het door Rembrandt geschilderde portret van zijn zoon Titus, prinses wordit eind dezer maand te- dat vrijdag op een kunstveiling voor ongeveer 7.980.000 gulden van de hand rugverwacht. is gegaan. Het kurXwerk werd eigendom v*n een stichting uit Los Angeles. Scheepsberichten Grote vaart: Acmaea 18 1200 5$W Azoren nr Casablanca; Alamak 19 50 NW Port Said nr Genua; Algorab 17 vn Santos nr Buenos Aires; Al- nitak 17 te Rotterdam; Aludra 18 te Ilheus; Bovenkerk 18 te Zanzibar verw.; Calamars 18 te Armuelles verw.; Castor 18 vn Hamburg nr Bremen; Colytto 18 30 ZO Dublin nr Hamptonroads; Garoet 17 te Co lombo; Jagersfontein 17 te Rotter dam; Japara 18 600 W Cochin nr Aden; Kennemerland 19 te Parana- gua; Kloosterdijk 25 te Le Havre verw.; Kopionella 17 te Lapallice verw.; Koratia 17 te Singapore; Ko rendijk 17 te Rotterdam; Korenia 18 130 NNW Lissabon nr Stanlow; Lop- persum 18 450 W Landsend nr Rot terdam; Memnon 18 te Laguaira, Merwelloyd 18 te Durban; Montfer- land 16 te Hamburg; Musilloyd 18 vn Savannah; Nieuw Amsterdam 17 te St. Thomas; Overijsel 19 90 WtN Minicoy nr Penang; Parkhaven 17 130 ONO Recife nr Santos; Poeldijk 18 anker Mississippi nr New Orleans, Rotterdam 19 te Yokohama verw.; Scheldelloyd 18 360 W Sabang nr Penang; Telamon 18 vn Laguaira nr Kingston; Vlieland 18 500 Z Djakarta nr Singapore; Wonosobo 19 te Biak verw.; Wonosari 18 400 NO St. He lena nr Kaapstad. Kleine vaart: Eerbeek 17 te Kot- ka; Jurjen de Vries 18 vn East Good win nr Dublin; Nashira 18 vn Casa blanca nr Safi; Volharding 17 te Li verpool. ->> Kippen rustiger met brilletjes FA. SLOOS HEROPENDE WINKELPAND AAN DE LEIDSE STILLE RIJN Jaarlijkse B.B.- paraatheidsoefening Op vrijdag 2 april a.s. vindt de jaarlijkse grote paraatheidsoefening van de Bescherming Bevolking A- Kring Zuid-Holland plaats. Het doel van deze oefening is in de eerste plaats om het mobiliseren van de B.B., het in staat van paraatheid brengen te beoefenen. Aan iedere noodwachter is een zakboekje verstrekt, waarin zich een instructie bevindt, welke nauwkeu rig aangeeft wat van hen verlangd wordt bij het tot paraatheid komen van de B.B.: waar hij zich melden moet, wat hij moet medenemen enz. Vrijdag 2 april a.s. gaan ongeveer 500 inwoners van Zuid-Holland niet naar het gewone werk, doch spoe den zich, de een heel vroeg, de an der wat later, in B.B.-uniform en gehelmd naar het in de instructie vermelde adres. Hier krijgt ieder, af hankelijk van zijn funktie een nadere aanwijzing met betrekking tot de door hem te vervullen taak. De legeringsplaatsen van de diver se B.B.-onderdelen en dus ook de op komstadressen zijn verspreid over de kring. Dit jaar zijn bij de oefening betrokken onderdelen gestationeerd in de gemeenten Lisse, Noordwijk, Wassenaar, Warmond, Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeterwoude en Alphén a. d. Rijn. Hoewel de paraatheids beproeving de hoofdzaak is, wordt de omstandigheid dat een zo groot aan tal noodwachters gelijktijdig Voor een volle dag beschikbaar is, benut om aansluitend aan de paraatheids oefening, die om ca. 11.00 uur beëin digd kan zijn, een inzetoefening te houden. In een tweetal gemeenten van Z.-H. dient een veronderstelde ramp bestreden te worden. In Alphen a. d. Rijn heet het gasfabriekscomplex getroffen te zijn en in Voorschoten is bij het Schubertplantsoen en op het terrein van het gewezen M.O.C. het een en ander aan de hand. Deze inzetoefening is, door het grotere verband, waarin hij gehou den wordt van veel belang, terwijl hij voor de chauffeurs een goede oefening in colortnerijden met zich medebrengt. In zijn gis .eren in Den Haag ge houden bondsraadvergadering heeft de bondsraad van de Katholieke Bond van Werkneemsters en Werknemers in Industriële Bedrijven „Sint Willi- brordus" het standpunt van het hoofdbestuur aangaande een inko mensbeleid ter vervanging van het huidige loonpolitieke systeem onder schreven. De bondsraad heeft in een resolutie hét hoofdbestuur o.m. op gedragen een koers te volgen die is gericht op het verwerkelijken van een globaal inkomensbeleid. De bondsraad spreekt in de reso lutie o.a. als zijn oordeel uit dat het stelsel van loonpolitiek op korte ter mijn drastische en fundamentele wij ziging behoeft. De voorzitter van de bond, de heer H. M. de Groodt, h,eeft er in zijn openingsrede van de bondsraadsver- gadering op gewezen dait de arbeids- produktiviteit in de industrie, on danks de dempende invloed van een zeer krappe arbeidsmarkt, in de eer ste drie kwartalen van 1964 met cir ca zeven procent is gestegen. Dat vond hij een bevestiging van het door de bond aangevoerde argument dat een forse loonstijging dikwijls wordt gevolgd door een sterkere produkti- viteitsstijging. De beste aanwijzing voor de ver meerdering van de welvaart in 1964 noemde hij de toeneming met zes procent van de consumptiehoeveel- heid per hoofd van de bevolking. Zij blijft daarmede aanzienlijk beneden de procentuele vooruitgang van de lonen. Het verschil tussen de loon ontwikkeling en de vermeerdering der consumptie is z.i. grotendeels te verklaren door de stijging van het prijspeil, de hogere belasting- en so ciale zekerheidsbijdragen en de toe neming van de consumerende bevol king welke de toeneming van het actieve bevolkingsdeel overtreft. Verder heeft de heer De Groodt o.m. opgemerkt dat het, met het oog op de voortgang van de concentratie tendens en de vele fusies in de Euro- markt, gewenst is dat de regeling van een goede medezeggeschap voor de werknemers spoedig gestalte krijgt De loonnota Na afloop van de besloten bonds raadsvergadering heeft de heer De Groodt in aanwezigheid van zijn me. deleden van het hoofdbestuur nog medegedeeld dat de nota over het door de bond voorgestane inkomens beleid behalve aan het NKV ook is gezonden aan het CNV en het NW. Volgens de in de nota neergelegde gedachten zal er bij het nieuwe be leid geen taak meer zijn op het ge bied van inkomens voor de Stichting en het College van Rijksbemidde laars. Het hoofdbestuur meent dat het, om aan zijn gedachten over het in komensbeleid gestalte te geven, ge wenst is om, b.v. binnen het raam van de Sociaal-Economische Raad, over te gaan tot de instelling van een nationale inkomensraad. Die raad zou kunnen zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties en uit door de SER, in overleg met de Kroon, benoemde deskundi gen. De NIR zou periodiek inkomens gedragsregels moeten opstellen als algemene richtlijnen voor de inko mensontwikkeling gedurende een be paald tijdvak; die richtlijnen kunnen overwegend op basis van vrijwillig heid worden nageleefd. Indien nodig kunnen de gedrags regels ieder jaar worden aangepast nadat de rijksbegroting bij de Sta- ten-Generaal is ingediend en de ma cro-economische ramingen van het Centraal Planbureau zijn gepubli ceerd. Liever geen doorgeefluik Volgens het hoofdbestuur van de bond zou de toetsingsplicht voor col lectieve loonregelingen moeten ver vallen; cao's zouden rechtsgeldigheid krijgen op het moment dat ze door partijen worden getekend. Alle col lectieve contracten zouden bij de NIR moeten worden aangemeld. De vakbonden zijn de laatste ja ren meer en meer als doorgeefluik gaan fungeren voor het verkopen aan de leden van dingen die irreëel waren. Als men een beroep doet op verantwoordelijkheidsgevoel dan moet degene op wie dat beroep wordt gedaan eerst verantwoordelijkheid hebben. Dat wordt zo als het plan van „St. Willibrordus" weerklank vindt, al zullen zich aanvankelijk zeker wel moeilijkheden gaan voor doen. Gistermiddag heeft de firma J. J. Sloos Zoon met een drie uur du rende receptie de heropening van het winkelpand aan de Stille Rijn gevierd. Er zijn aan het interieur enkele ingrijpende wijzigingen aan gebracht tijdens een verbouwing, die enkele maanden in beslag hebben genomen. De afdelingen voor de verkoop van herenconfectie en bruidstoiletten zijn, evenals de ver buurafdeling van gelegenheidskle ding voor dames en heren, zijn aan merkelijk uitgebreid en aantrekke lijk gemoderniseerd. Vele fabrikanten, middenstanders, vrienden en kennissen hebben van de gelegenheid, die de receptie hen gistermiddag tussen drie en zes uur bood, een kijkje te nemen in het vernieuwde pand, gebruik gemaakt. MR. MARIJNEN BENOEMD TOT LID TWEEDE KAMER Tot lid van de Tweede Kamer is benoemd verklaard mr.V. G. M. Marijnen te Den Haag. Hij kwam volgens de in de kieswet geregelde volgorde in aanmerking voor deze benoeming. Het gaat hier om de op- Oslo: Nederlandse matrozen bekijken de schade, die de „Karei Doorman volging van het onlangs overleden aan de boeg heeft opgelopen tijdens een uitwijkmanoeuvre in de Oslofjord. Tweede Kamerlid de heer Th. B. M. Het vliegkampschip stootte hierbij op een eilandje. ven Eupen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9