S)e Ceid6e0oti/fca/nt VOSKOD-2 geland nadat negen uur lang niets over het ruimteschip was gemeld Paus begroet Russisch ruimte-experiment Snel optreden van Leidse politie redt leven van baby Zaak Cyprus moet nu maar eens opgelost OPNAME P.v.d.A. IN NIEUWE KABINET Instemming bij christelijke partijen en socialisten TELEVISIE NIET IN IJSKAST Mijnramp in Turkije kost 68 mijnwerkers het leven WALLACE ROEPT ZELF GARDE OP ZATERDAG 20 MAART 1965 56e JAARGANG No. 16.479 Directeur J F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUREN Cl PAPENGRACH1 S2 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEI DEIS EIS OMSTREKEN Russen in onrust - opgelucht Telet 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., 3.35 p mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Het Sowjet-Russische ruimteschip Voskod-2 is vrijdag behouden op aarde teruggekeerd, na een vlucht van 26 uur, waarin voor de eerste maal een mens in de kosmische ruimte verbleef. De twee ruimtevaarders maken het goed. Miljoenen Russen haalden verlicht adem toen de omroeper van de televisie het programma onderbrak om aan te kondigen dat de twee ruim tevaarders waren geland. Want deze aankondiging was bijna vijf uur lang uitgebleven en negen uur lang was niets over de ruimtevaarders gemeld. Vermoed wordt dat de landing niet volgens plan is verlopen. De regering maakte bekend dat de Voskod-2 bij Perm is neergekomen, een Russische stad ten westen van de Oeral, ongeveer 1.400 kilometer ten noorden van de lanceerbasis Baikonoer in Kazakstan, waar het ruimtevoertuig donder dag de aarde verliet. Algemeen werd verwacht, dat het ook in deze om geving zou landen. Het is niet duidelijk of met opzet bij Perm geland werd of dat er een technische fout in het spel was. „Tass" meldde, dat de com mandant, de 39-jarige kolonel Pavel Belyaev, het ruimtevoertuig zelf be stuurde bij de landing. Bij vorige ruimtevluchti werd steeds officieel be kendgemaakt, dat de ruimtevaarders „in het vooraf vastgestelde gebied" waren geland; deze zinsnede is nu weggelaten. zullen krijgen wanneer zij hun ver- sllag hebben uitgebracht. Later zullen zij hun ervaringen op een persconferentie vertellen. buiten kan gaan en kan terugkeren, foutloos hebben gewerkt. OFFICIËLE BEVESTIGING VAN LANDING BLEEF LANG UIT Het gerucht van de landing deed al spoedig de ronde, maar de officiële bevestiging bleef uiit. Tweemaal op de radio en eenmaal op de televisie kwam de gebruikelijke periode van stilte, die aan een bekendmaking voorafgaat, maar er gebeurde niets. Met de landing is de grootste triomf van de Russen in de wedloop op ruim- tevaartgebied met de Verenigde Sta ten voltooid. Kolonel Leonov verbleef tien minuten buiten de ruimtecabine en nog eens tien minuten in „omstan digheden van de kosmische ruimte", blijkbaar in de lrudhtsluis, voordat hij naar buiten ging. Beide ruimtevaarders zijn onder weg naar Paikonoer. Verwacht wordt dat zij volgende week op het Rode Plein in Moskou een staatsontvangst Hotel De Beurs, Noordwijk Zondag a.s. van 36 uur DANSEN Van 811 uur met medewerking van Z.Z. EN DE MASKERS (Advertentie) ,17 BANEN? Officieel is niet opgegeven hoeveel maal de Voskod 2 rond de aarde heeft gewenteld. Deskundigen menen dat het ruimtevoertuig aan het einde van de 17de of het begin van de 18de baan zijn reis heeft beëindigd. Zij zeggen dat er aanwijzingen zijn dat het voorbij de vastgestelde landings plaats is geschoten, misschien door dat er iets mis ging met de automa tische besturing. De kleinste fout bij het besturen van een ruimteschip kan tot gevolg hebben, dat het hon derden kilometers verder neerkomt. Men meent, dat dit de eerste maal is, dat een ruimtevaarder door handbe sturing omlaag is gebracht, bijna net als het landen met een vliegtuig. Tass zei, dat de ruimtevaarders „aan boord van het niimtevaartuig" geland zijn. GELUKWENSEN De Sowjetirussisohe leiding heeft Belyaev en Leonov vrijdagavond ge lukgewenst met hun succesvolle vlucht, dlie „een nieuwe en buitenge woon belangrijke fase in de geschie denis van de verovering van de ruim te betekent". In de boodschap van de partij, re gering en parlementsleiders wordt ge zegd, dat de bemanning van de Voskod 2 zijn wetenschappelijke taak volledig heeft uitgevoerd. Er werd met nadruk gezegd, dat alle voorzie ningen van het ruimteschip, met name het systeem waardoor een man naar Nader heeft de „Prawda", het offi ciële dagblad der Sowjetrussische communistische partij, gemeld dat het ruimtevoertuig niet op de tevo ren vastgestelde plaats is geland. „Wij betuigen onze instemming met het Russische ruimtevaart - experi ment, met de heldhaftige astronaut en zijn metgezel, met de wetenschap en de techniek, die de moderne we reld kenmerkt en de mens in staat stelt tot nieuwe en wonderbaarlijke ontdekkingen". Aldus Paus Paulus tijdens de H. Mis, die hij gisteren op het feest van Sint Josef in de St. Pie- ter opdroeg. Ook bij het Engel des Heren 's middags op het Sint Pieters plein, kwam de paus op deze gebeur tenis terug. De paus sprak bij deze waarderende woorden ook nadrukke lijk de hoop uit, dat de vooruitgang de mensen ten goede zal komen, hen nader tot elkaar mag brengen en hen aansporen de idealen van de vre de en het welzijn te dienen. De paus richtte ook een dankgebed tot God, „die de mens in de dode kosmos heeft gezet niet slechts om hem te maken tot heerser over de materie, maar ook over het den ken. Punctuele samenwerking tussen politie van Leiden, Wassenaar en Den Haag heeft gisteren het leven gered van een Haagse baby. Appa ratuur uit het Academisch Zieken huis te Leiden moest in ijltempo naar het Haagse Roode Kruisziekenhuis worden overgebracht, zodat de Leid se politie werd ingeschakeld. Deze nam direct contact op met Wasse naar en Den Haag en zorgde ver volgens voor de begeleiding tot aan De Deyl, dat door Wassenaarse col lega's was vrijgehouden. Voorbij De Deyl nam de politie van Wassenaar de begeleiding op zich tot aan het eindpunt van de korte reis, die ondanks het feit, dat het spitsuur was (17.45) in record tijd werd afgelegd. Vijfentwintig minuten nadat de Leidse politie was gewaarschuwd, was de betreffende apparatuur reeds ter plaatse. Nederlands VN-afgevaardigde: Nederland steunt het voorstel om het mandaat van het VN-leger op Cyprus met drie maanden te ver lengen tot 26 juni. De Nederlandse afgevaardigde dr. De Beus vond het overigens tijd worden, dat het ge schil eens opgelost wordt. Al „een jaar lang zijn 8.000 mensen uit vele delen van de wereld bezig op Cyprus de vrede te handhaven en een aan zienlijk aantal landen, waaronder 't mijne, heeft elke drie maanden vrij willig ongeveer 5 miljoen dollar bij eengebracht om dat mogelijk te ma ken", zei hij. De commandant van de VN-strijd- macht op Cyprus, generaal Thimaja, heeft vrijdag de inwoners van Am- belikou en Lefka op Noordwest- Cyprus toegezegd, dat de V.N- ervoor zullen zorgen, dat zij voldoende voed sel en medische voorzieningen zul len ontvangen. De vijfhonderd bewo- ners van Ambelikou zeggen, dat zij Fred Flintstone, met een charmante Haagse gefotografeerd op de Scheve- door de Griek-Cyprische soldaten ningse pier, waar hij vrijdag aanwezig was op een persconferentie over de van de buitenwereld zijn afgesloten, stichting van een „stenen tijdperkdorp" in de speeltuin op het oostelijk President Makarios heeft dit don- piereiland. De afgebeelde Flintstone is 'n robot, die kan spreken en bewegen derdag tegengesproken. Schiphol: dit zijn de persoon en de paspoorten, die donderdag en vrijdag door dezelfde marechaussee zijn ge controleerd. Beide paspoorten staan op naam van Walter Kuenzler, die als ongewenste vreemdeling naar Zwit serland is teruggestuurd. Hieruit kan worden opgemaakt, dat een oplossing van de kabinets crisis nog geruime tijd kan vergen. De formateur mr. J. Cals verklaar de gisteravond tot de conclusie te zijn gekomen, dat het onder de hui dige omstandigheden verre de voor keur verdient een kabinet te vor men met de KVP, de PvdA, de ARP en de CHU. Dit zou moeten gebeu ren op basis van samenwerking op een voor hen allen aanvaardbaar be perkt programma. Dit basisprogram ma gaat mr. Cals in de komende da gen voltooien. In de eerste helft van de volgende week hoopt hij met de heren Schmel zer (KVP), Vondeling (PvdA), Beer- nink (CHU) en Smallenbroek (ARP) in vertrouwvol beraad om de tafel te gaan zitten. In het beperkte basisprogram zal een oplossing voor het toekomstige radio- en televisiebeleid moeten wor den opgenomen. Deze kwestie gaai dus niet in de ijskast. Wel zullen daarentegen alle par tijen enige desiderata voor ongeveer anderhalf jaar moeten laten vallen ten einde het land zo spoedig moge lijk weer aan een krachtige rege ring te helpen. Het komende beraad van forma teur Cals met de vier fractievoorzit ters gezamenlijk zal van beslissende betekenis zijn voor het welslagen van dit plan. Wordt men het eens over het basisprogram, dan zal een uitgebreider regeringsprogram moe ten worden opgesteld. Gezien de ontwikkeling heeft de fractievoorzitter van de VVD, mr. Geertsema de formateur meegedeeld het begrijpelijk te vinden, dat deze in dit stadium de genoemde proce dure zal gaan volgen. De andere fractie-voorzitters hebben met dit plan van mr. Cals ingestemd. INSTEMMING VAN DE VIER Mr. Cals zei, dat de instemming van de vier fractievoorzitters niet bete kent dat men het op voorhand al geheel eens is. Er zijn tal van bijzon der moeilijke zaken buiten radio en Een mijngasontploffing te Amasya in Noord-Turkije heeft vrijdag aan 68 mijnwerkers het leven gekost. In de avond, toen men de stoffelijke resten van 24 slachtoffers had kun nen bergen, gaf men de hoop op de 44 arbeiders, die toen nog werden vermist, levend terug te vinden. Het ongeluk deed zich op 300 me ter diepte voor. Vierenvijftig mensen werden gered, onder wie drie zwaar gewonden. Volgens een mijningeni eur, die ter plaatse een onderzoek had ingesteld, veroorzaakte de ex plosie het instorten van gangen, ter wijl ook brand ontstond. Reddings ploegen trachten het vuur te doven door een muur in de schacht te bou wen. De mijn behoort aan een verzeke ringsmaatschappij. televisie die de komende jaren de volle aandacht zullen vragen. Deze kunnen alleen worden opgelost door een kabinet, dat een krachtig beleid wil en kan voeren. De conclusie, dat een kabinet met de PvdA en zonder de VVD de voor keur verdient boven de demissio naire combinatie trok mr. Cals uit de rapporten van de informateur dr. Schmelzer en uit gesprekken met anderen, onder wie de demissionaire premier Marijnen. Indien een der thans voorgestelde partners zal afvallen, dan zou de opdracht aan mr. Cals nog voldoende ruimte bieden om verder te gaan. Tot de vraagstukken, die in eerste instantie door de fractievoorzitters en de formateur moeten worden op gelost behoren naar inzicht van po litieke kringen in Den Haag behalve het vraagstuk van radio en televisie (toelatingseisen en zenduren) bij voorbeeld ook kwesties als het res trictieve beleid, de moeilijkheden met de gemeentefinanciën, het loon- en prijsbeleid, ontwikkelingshulp en niet in de laatste plaats de zetelver deling in een nieuw kabinet. DE MARS VAN SELMA Gouverneur Wallace van Alabama heeft president Johnson telegrafisch laten weten, dat hij bereid is de Na tionale Garde in het geweer te roe pen om de veiligheid langs de route van de mars, die morgen van Selma naar Montgomery wordt gehouden, te verzekeren. Wallace verzocht de fe derale regering welde rekening te betalen. Donderdag had de gouverneur be toogd, dat er minstens 6000 man no dig zouden zijn om de orde langs de marsroute te handhaven. Hij vond. dat de regering „federale burger- troepen" beschikbaar moest stellen. Enkele uren later antwoordde presi dent Johnson, dat de gouverneur 10.000 man nationale garde tot zijn beschikking had en dat. als hij deze niet zou kunnen of willen oproepen, de federale regering zulks zou doen en de verantwoording voor de orde langs de marsroute op zich zou ne men. De federale rechter Frank John son, die woensdag toestemming gaf voor de mars heeft een verzoek van gouverneur Wallace deze toestem ming op te schorten, afgewezen. Hij zed bereid te zijn de betrokken ge rechtelijke documenten naar het hof van beroep in New Orleans op te zenden, wanneer gouverneur Wallace de zaak daar wil laten behandelen. ARRESTATIES Intussen is de spanning nog geens zins verminderd in Selma. De politie arresteerde er 350 mensen, onder wie blanke geestelijken, die een demon stratie wilde».houden bij het huis van de burgemeester. Zoekt U moderne of klassieke modellen GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant, Love Anjei Desiree Juwelier v d WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het grave ren kunt U wachten en zonder kósten verhuging ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) Dit nummer beslaat uit 16 pagina'i Neer sla ggebied in aantocht Boven Scandinavië bevindt zich een tamelijk diepe depressie, welke zich uiterst langzaam ongeveer naar het noorden beweegt. Aan de west flank hiervan stroomt koude polaire lucht naar het zuiden. De zuidelijke begrenzing hiervan bevindt zich on geveer boven België. Op de oceaan daarentegen ligt een diepe depressie ten noorden van de Azoren. Aan de oost-flank hiervan stroomt zachte en vochtige oceaanlucht in de richting van Ierland, Engeland en West- Frankrijk, hetgeen daar plaatselijk reeds veel regen bracht. Verwacht moet worden, dat de zachte lucht verder in noordoostelijke richting zal opdringen waarbij ons land tijdelijk in het overgangsgebied tussen de koude polaire lucht en de zachtere lucht zal komen te liggen. Dit zal tot gevolg geven, dat er morgen veel bewolking zal zijn en tijdelijk regen of motregen, eerst in het zuiden en zuidwesten van het land. Het is niet onmogelijk, dat het uiterste noorden van het land niet door het neerslag- gebied wordt bereikt. De winden ne men iets toe, aanvankelijk uit ooste lijke richtingen. In het noorden van het land zullen de temperaturen in de nacht nog weer tot om het vries punt dalen. ZON. EN MAANSTANDEN 22 Maart: zon op 6.39, onder 18.56; maan op 0.00, onder 8.53. Hoogwaterstanden 21 Maart: v.m. 7.32; n.m. 20.06. 22 Maart: v.m. 8.08; n.m. 20.42. KORRELTJE Ons leven is wat onze gedachten er van maken.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1