Oranje moet capituleren voor hard Iers offensief Vooral in tweede helft grote druk op Nederland Real verslaat Benfica, maar is toch uitgebekerd GESPREK IN DE KLEEDKAMER DONDERDAG 18 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 TAFELTENNIS Sint Patrick's Day is ook voor het Noord-Ierse voetbal een feestdag geworden. Met 21 versloe gen de geroutineerde Ierse professionals woens dagavond in het Windsorpark te Belfast het Nederlands elftal in de eerste wedstrijd tussen beide landen in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1966. Onze landge- Crossan scoort de Ierse gelijkmaker, noten hebben de Ieren goed partij geboden, maar Doelman Pieters Graafland kan de misten in hun spel het raffinement om hun tegen- baI net met bereiken. standers, die met een groot fanatisme streden „als verwilderd zo drukte Bennie Muller het Daarbij gingen zij overigens wel wat uit te kunnen imponeren. vaak te ver. Steeds harder Steeds harder werd het gevecht waarin de Nederlandse verdediging in panische schrik nauwelijks een uitweg kon vinden. Er omstonden diepe bressen waaruit de Ieren trachtten een doelpunt te forceren Pieters Graafland sprong als een wil de kat voor zijn doel en zijn team genoten trachtten zo goed en zo kwaad als het ging de gaten te dich ten. Het gelukte slechts ten dele, maar de finishing touch ontbrak er bij de Ieren nog steeds aan. Tot in de zeventiende minuut, toen aanvoer der-spil Neill uit een hoge hoekschop van John Best de bal feilloos in het doel kopte: 21. De in een hoog tempo en met een volledige inzet spelende Ieren wilden echter meer. Zij wilden Nederland volledig op de knieën. Het was een meedogenloos gevecht, waarin de rol van onze land genoten steeds geringer werd door de Ierse superioriteit. Slechts moei. zaam slaagden zij erin tenslotte na twintig minuten zich enigszins aan de druk te ontworstelen, nadat P.G. nog al zijn talenten had moeten aan spreken bij een vlammend schot van weer Crossan, de motor in de Ierse aanval. Eervol Gesteund door een enthousiast publiek vochten de Ieren met een volledige inzet, die vooral in de tweede helft door onze landgenoten niet meer kon worden beantwoord. De Nederlanders moesten terug, steeds meer in de defensie en hoe wankel werd toen de basis voor het gelijke spel, die na de eerste helft (1—1) nog onaangetast was. De oranjehemden zouden het niet kunnen houden. Aanvoerder Neill bracht met een feilloze kopstoot de stand op 21 en daarmee was het Nederlandse lot bezegeld. Want Nederland miste de macht om nog terug te kunnen komen. Alle pogingen daartoe waren tevergeefs, want ook het Ierse defensieblok stond pal al eens rots. Het is vooral het verschil tussen het volledig professionalisme en het semi- professionalisme geweest, dat itt deze soms harde wedstrijd de doorslag heeft gegeven. maar daarom was de strijd des te levendiger. De Ieren zagen hun kans en dade lijk na de aftrap voor de tweede helft wilden zij deze grijpen. Zij probeer den de Nederlanders te overdonde ren en niet zonder succes. De Oranje- defensie schudde op haar grondves ten. Het waren vooral Crossan en Best, die op de verdediging beukten. Toch werden de Ierse verdedigers nog volkomen verrast door een Ne derlandse aanval. In de 35ste minuut wandelden Groot en Van Nee schijn baar achteloos door de Ierse linies. Het succes was echter nihil. De bal rolde langs de verkeerde kant van de paal. Het was de laatste kans voor Oranje, dat tenslotte eervol en strij dend ten onder ging. Verrassend doelpunt van Henny van Nee Het eerste succesje aan Ierse zijde boekte aanvoerder Neill, die de toss won en dit inspireerde de Ieren tot een openingsoffensief, dat echter van heel korte duur was. Onze landge noten namen dadelijk het spel over en spoedig mocht Bergholtz de eerste hoekschop nemen, die echter werd afgeslagen. Nederland bleef terug komen en het was reeds in de 6e minuut, dat Henny van Nee met een strak hoog schot voor een verrassend openingsdoelpunt zorgde. Vlak voor de doellijn kreeg hij de bal uit een pass van Fransen. Via Moulijn kwam de bal terug bij Van Nee, die met een handige schijnbe weging Parke om de tuin leidde en uit vrije schietpositie de roos trof. Lang duurde de vreugde over dit doelpunt echter niet. Nadat Johnny Crossan vlak daarvoor reeds alleen voor Eddy Pieters Graafland was ge komen, die toen -nog redding kon brengen, slaagde de oud-Sparta spe ler erin in de elfde minuut met een feilloos schot de score gelijk te trek ken. Wel was deze treffer volgens velen niet vrij van een buitenspel luchtje, maar feit is, dait de door de technisch begaafde Ieren uit elkaar gespeelde Nederlandse defensie er machteloos tegenover stond. Kwaliteit Toen werd duidelijk, dat de IerSe ploeg kwaliteit bezat. Zouden deze elf, elkaar nauwelijks kennende jon gens ook als team tot een machtige eenheid komen? Dit doelpunt scheen de sleutel hiertoe te zijn. De Neder landse defensie kwam soms ondei zware druk en toen Fransen in de 20ste minuut onoordeelkundig terug speelde op Pieters Graafland hing een tweede Ierse doelpunt boven de Nederlandse doelmond. Midvoor Ir vine kreeg de bal geheel vrij. Hij talmde echter te lang en toen Crossan tenslotte inschoot was Pieters Graaf land al weer terug en wierp zich in de baan van het schot. Heel lang zaam slechts slaagden onze landge noten erin zich aan de druk te ont worstelen, zonder dat zij er evenwel in konden slagen de Ierse defensie open te breken. Wel gelukte dit in de 28ste minuut aan Coen Moulijn na goed voorbereidend werk van Bergholtz op de andere vleugel, maar het schot van Van Nee liep dood in het zijnet. Het spel had een heel ander gezicht gekregen en de Ieren zongen een toontje lager. De oranje mannen slaagden er evenwel niet in hun tegenstanders volledig te over stemmen. In de clinch De Ieren stelden de Nederlandse defensie op de proef en het was voor al dankzij Pieters Graafland, dat zij deze proef doorstond. Benauwd was het echter wel. Letterlijk en figuur lijk zaten de Ieren en de Nederlan ders in de clinch en de lichte nevel, die over het veld hing, kon dit niet verdoezelen, het was bepaald geen jongejuffertjes-voetbal, dat deze jon gens van stavast ten beste gaven, Puskas zondebok na missen strafschop Niet minder dan 110.000 toeschou wers zagen Real Madrid in de Spaan se hoofdstad een 21 zege behalen op Benfica, maar zij waren er, met uitzondering van de paar duizend Portugese supporters, helemaal niet zo blij mee, want ondanks dit resul taat gaat Benfica, dat de eerste wed strijd met niet minder dan 51 won, over naar de halve finales. De grote zondebok was ditmaal niet trainer Miguel- Mumoz, hoewel diiens hoofd volgens veie Madrilenen nog altijd moet vallen, maar ex-Hon gaar Ferenc Puskas. Wél scoorde dieze de winnende treffer, maar na dat hij twaalf minuten na rust een strafschop had gemist (recht op doel man Pereira) kon hij nauwelijks meer goed doen in de ogen van het publiek. De fluitconcerten over dit onbegrijpelijke falen waren nog niet Nederland heeft nog alle kans Na de nederlaag van Nederland te gen Noord-Herland is de stand in groep 5, waarin behalve bovenge noemde landen ook Zwitserland en Albanië uitkomen, nu als volgt: 3 2 0 1 4 5-2 3 2 0 1 4 4-3 geheel verstomd, toen Grossó alles wat-Spaans was tot wanhoop bracht. Op schitterende wijze passeerde de Spaanse rechtsbinnen enkele tegen standers, met een handig* schijnbe weging stuurde hij ook Costa Pereira de verkeerde kant op, om vervolgens voor open doel tegen de paal te schie tenOp dat moment verloor Real zijn laatste kans. Benfica ging het spel reeds bevriezen en hoewel Pus kas iets goedmaakte door twintig mi nuten voor het einde raak te schieten, was er voor de Spaanse kampioenen geen eer meer te behalen. München en Torino in halve finales De Westduitse vereniging München 1860 heeft zich woensdagavond op eigen terrein tegen Legia Warschau volgens de verwachtingen geplaatst voor de halve finales van het toer nooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. Weliswaar kwamen de Duitsers voor 25.000 toeschouwers niet verder dan een doelpuntloos ge lijkspel - hun doelman Radenkovic. die een schitterende vpartij speelde, moest vooral in de eerste helft nog enkele prachtige reddingen verrich ten om een nederlaag te voorkomen - maar zij hadden iin Warschau reeds een duidelijke 40 zege behaald. Ook de Italiaanse bekerhouder FC Torino, dat in de eerste ronde Fortu- na '54 uitschakelde, heeft de halve 1. Nederland 2. Noord-Ierland 3. Zwitserland 4. Alibanië 2 2-2 Daan Schrijvers (rechts) in duel met Crossan. Doelman Pieters Graafland kan elk moment ingrijpen. Gé Bakker vervangt Deken in Ljubljana Carel Deken, de 18-jarige Amster damse tafeltennisser heeft aan de N.T.T.B. bericht, dat hij afziet van deelneming aan de wereldkampioen schappen, die van 15 +ot en met 25 april a.s. in de Zuid-Slavische plaats Ljubljana worden gehouden. Deken doet dit jaar eind-examen HBS. Het schriftelijk daarvan begint reeds een week, nadat de ploeg te rug is gekeerd uit Zuid-SIavië. On der deze omstandigheden laat Deken de studie voorgaan. In het Nederland se team wordt hij vervangen door de Leidenaar Gé Bakker. Deze was doordat hij van een ver dedigend speltype overschakelde op een meer aanvallend enigszins uit vorm geraakt, maar bewees dinsdag te Leiden in de interland tegen Bel gië met twee gewonnen partijen zijn waarde voor de ploeg. De Nederland se formatie bestaat nu uit Frans Schoof s, Wim Sohoonem>_yer, Bert van der Helm en Gé Baker. Bij de" dames is het deelnemen van Aukje Wynia onzeker. Deze speelster wordit hoewel bijna hersteld verpleegd in een Rotberdams zieken huis. Eind deze week valt de beslis sing over haar al of niet deelne men. Kunstrijderij tobt met grote malaise De Nederlandse kunstrijsport ver keert sedert het vertrek van Sjouke Dijkstra naar de showbusiness en het besluit van Wouter Toledo om zijn wedstrijdtraining te staken in een ernstige malaise. Dit kwam woens dag tijdens de Nederlandse kampi oenschappen op de Haagse HOKIj wel bijzonder schrijnend tot uiting. Noch bij de dames, noch bij de heren finajles bereikt, hoewel de Italianen in de eerste wedstrijd - nog wel op eigen veld - niet verder waren geko men dan een geldjkspel (11) slaag den Merord c.s. er in Dynamo Zagreb met 21 de baas te blijven. Torino had in Zagreb reeds bij de rust een 20 voorsprong. FC Köln forceert derde wedstrijd In een geweldige afweerslag, waar. bij vooral doelman Toni Schum^che tot grote hoogte rees, heeft de dooi vier invallers aanmerkelijk verzwak te „underdog" FC Köln het gepres teerd in Liverpool een derde ontmoe ting te forceren. In dit duel, dat vrij wel zeker woensdag 24 maart in Rot terdam wordt gespeeld, hopen de Duitsers weer over de vier spelers te beschikken, die zij in Liverpool zo node misten. Nadat reeds eerder bekend was ge worden, dat Benthaus (wegens stu dieredenen) en Muller (geblesseerd) niet konden spelen, nadait 24 uur voor de wedstrijd veteraan Hans Schaefer (36) met tranen in zijn ogen had moeten toegeven, dat zijn knie blessure nog niet voldoende hersteld was om spelen verantwoord te ma ken, kreeg het team uit Keulen zijn grootste slag te verwerken op de dag van de wedstrijd. Stopper Walden, het hoofd van de verdediging, die tenminste een gelijkspel zou moeten redden, moest met 38 graden koorts het bed houden en mocht niet eens naar Liverpool worden vervoerd. Niemand gaf op dat moment de Duitsers nog een kans, maar 53.000 schreeuwende en krijsende toeschou wers hebben aan die Anfield Road gezien, dat het Duitse verzet niet zo gemakkelijk te breken is. Hard wa ren de tackles van de verdedigers en als er desondanks toch nog een schot of een kopbal uit een van de talloze Liverpool aanvallen voortvloeide was doelman Schumacher ongenaakbaar en verdiende voor zijn club 'n twee de doelpuntloos gelijkspel. Volgens de verwachtingen kwam de Keulse aanval er nauwelijks aan te pas, maar, zo zegt men in Duitsland, dat zal in de derde wedstrijd zeker an der; zijn. slechts één deelnemer verscheen op het ijs waren de prestaties vol doende om er een nationale titel aan te kunnen verbinden. Madeleine Hen driks (Den Haag) was de beste rijd ster, maar met haar totaal van 566.6 bereikte zij niet het voor een kam pioen vereiste minimum. De enige mannelijke deelnemer was de Hage naar Arnoud Hendriks, die het tot 571.6 punten bracht. Toch konden er Nederlandse kampioenen worden toe gejuicht. Ronald du Burck en Truus- je Geradts, ook al uit Den Haag, be. haalden in het ijsdansen 87.70 pun ten, waarmee zij het minimum van 73.24 punten ruim overschreden. WIELRENNEN Beenontsteking stelt Post op non-actief Het zit Peter Post niet mee op de weg. Na enkele dagen training heeft de Amstelvener last gekregen van een beenontsteking, die hij in 1964 in de najaarsklassieker Parijs-Tours had opgelopen, maar die nog voor het winterbaanseizoen was genezen. Post heeft zich onder behandeling gesteld van de Beverwijkse sport arts J. Rolink, die de baan- en weg- crack om te beginnen een week vol ledige rust heeft voorgeschreven. Dit houdt in, dat Post niet zal kunnen starten in Milaan - San Remo en Gent-Wevelghem. Hij hoopt echter op 27 maart in de „O" van Oldenzaal van de partij te kunnen zijn. SCHAATSENRIJDEN Ard Schenk zet zegereeks voort Ook op de tweede dag van de internationale wedstrijden in Troms bleef Ard Schenk aan de winnende hand. Weliswaar moest hij op de door Fred A Maier in 7.50.8 gewon nen 5000 meter genoegen nemen met een zesde plaats in 7.59.2, maar te voren had de Nederlandse titelhou der door een onbedreigde zege op de 1500 meter in 2.09.2 (nummer twee, Ivar Eriksen, was met 2.11.2 precies twee seconden langzamer) zijn voor sprong in het klassement zodanig vergroot, dat hij niet meer achter haald kon worden. Zijn voorsprong in het klassement op de als tweede geëindigde Magne Thomassen bedroeg bijna drie volle punten. Brigadier in het ongelijk De centrale raad van beroep heeft gisteren de ontslagen brigadier van politie B. Bonneveld in het ongelijk gesteld in de drie zaken die hij had aangespannen tegen de burgemeester van Amsterdam en de hoofdcommis saris van politie daar. Slechts op één punt kreeg hij gelijk van de raad. De centrale raad zag geen verband tussen de ziekte van de brigadier en Zijn werk. Daar tekende de raad echter bij aan dat de hoofdcommis saris niet de bevoegdheid had gehad de heer Bonneveld vanaf 1 juli 1963 een derde van zijn salaris te korten omdat de brigadier al sinds 19 de cember 1961 wegens ziekte geen dienst meer verrichite. Er waren vol gens de raad echter geen redenen om aan te nemen dat de wel be voegden een andere beslissing zou den hebben genomen. Strijdig In de tweede zaak verklaarde de raad aan te nemen dat de brigadier wel alsnog in beschouwing was ge nomen voor bevordering tot adju dant nadat de centrale raad dat had bevolen. De raad vond het wel strij dig met een behoorlijk bestuur dat de heer Bonneveld nooit te horen had gekregen dat hij opnieuw in be schouwing was genomen. Het beroep dat de ontslagen bri gadier had aangetekend tegen een brief van de Amsterdamse gemeen tearts waarin hij ongeschikt voor de dienst werd verklaard, verklaarde de raad tenslotte niet ontvankelijk. Bisschop J. A. E. van Dodewaard van Haarlem zal woensdag 24 maart geen audiëntie verlenen. Ondanks de nederlaag heerste er na afloop in de kleedkamer allerminst een downstemming. Men was zich er uitiaard wel van bewust, dat de Ierse zege de taak van de Nederlan ders om het eindtoernooi te bereiken niet vereenvou digd had, maar anderzijds beseften de Oranjemannen door het zware veld vrij wel allemaal moe en be zweet dat zij de kansen nog volkomen in eigén hand hebben. Natuurlijk was men te leurgesteld over het resul taat. „Ik geloof wel, diat de Ieren iets beter hebben ge speeld. Maar een gelijkspel had er normaal toch wel voor ons ingezeten" be weerde de tijdelijke coach van de Nederlandse elf, Denis NeviMe, die als En gelsman beter dan wie ook wist hoe moeilijk het in Belfast zou worden. „Ik heb die jongens van te vo ren gewaarschuwd. Op Sint Patrick's Day zijn de Ieren nu eenmaal uitgela ten en in een stemming om wonderen te verrichten. Voeg daarbij het feit, dat elke Ier nog fanatieker wordit als hij het nationale groene shirt om zijn schouders voelt glijden en de nederlaag is voor een giroot deel verklaard", gaf de SHS-coach als commen taar. „En", voegde hij er aan toe, „U benit toch wel met mij eens, dat de leiding onvoldoende was. Ik kreeg de indruk, dat die scheids rechter niet tegen de Ieren durfde te fluiten. En met zulke geroutineerde spelers als deze in de league ge harde profs is een dergelij ke scheit.'echter fataal! Daarmee was eigenlijk ieder het eens. Vooral Daan Schrijvers en Eddy Pieters Graafland hadden geen goed woord voor de Deen over. Schrijvers, die Soerensen nog kent van de geruchtmakende ontmoe ting DWS—Fehnerbahce enkele maanden geleden waarbij de Deen na afloop rake klappen opliep, ver telde aan ieder die het ho ren wilde: „Die man was zo verschrikkelijk onze ker. Neem die twee doel punten nou eens. Dat eer ste was een schoolvoor beeld van een buitenspel- geval en bij dat tweede sprongen ze met drie main op Eddy af zonder op de bal te letten. Het was toen voor Neill een koud kunst je om te scoren." Na enige tijd keerde de stemming in de dampende kleedgelegenheid weer te rug. Al snel vergaf men de Ierse „grofheden", de ge niepige trucjes en de min der sportieve houding van de tegenstanders in het al gemeen. Neville: „In Rot terdam wordt het heel wait anders. Dan hebben wij de 9teun van 60.000 mensen". Moulijn, die vooral in de eerste helft ongrijpbaar was, daoht reeds aan de re turn. „Man, je voelt je toch wel wat béter als zo veel mensen je aanmoedi gen. In Rotterdam stuwen ze je als het ware naar gro te daden. Hier kwam je toch wel wat onder de in druk van die fanatieke mensen op de tribune*-.." ARBITER SOERENSEN KWAM ER NIET BEST AF BIJ NEDERLANDS ELFTAL

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9