weer in Tel Aviv FAROEKS DOOD a tz: Paus kritiseert behoudzuchtigen Gromyko acht scheiding van Duitsland definitief Natuurzuivere PROTESTDEMONSTRATIE IN MONTGOMERY VERLIEP VREEDZAAM VAN DE WAL IN EEN ALPHENSE SLOOT Interview met Chroesjtsjow een verzinsel genoemd Echtheid van schriftelijke ant woorden betwijfeld Zuidvietnamees dorp gebombardeerd DONDERDAG 18 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Perrons in Alphen aan den Rijn en Bodegraven worden langer Westdllitse afgezant Door het steeds maar langer wor den van de treinen moeten de per rons van de NS-stations in Alphen aan den Rijn en Bodegraven worden verlengd. In Alphen zal aan beide zijden van de baan een stuk van 20 mpter worden aangelegd tegen over de goederenloods. De voetgan gersovergang over de baan wordt 20 meter meer naar rechts verlegd. Tot nu toe ligt deze overgang recht tegenover de uitgang van het sta tion. In Bodegraven heeft men met de zelfde moeilijkheden te maken. Daar moeten de perrons ongeveer 70 mtr. worden verlengd, eveneens aan de westelijke kant. De werkzaamheden vorderen goed, zodat men over en kele weken het ongerief van in- en uitstappen hoopt te hebben opge heven. Voorts zullen op beide sta tions plaatsnaamborden worden ge plaatst, die by avond helder ver licht zullen zijn. Op de foto: Met een grote graaf machine wordt aan de uitbreiding zo snel mogelijk gewerkt met een wat ongewoon voertuig op de rails. KONING FAROEK kort voor zijn afzetting Vervolg van pag. 1. Hij was een verwoed verzamelaar, o.a. van oude boeken, medaljes, mun ten, horloges, postzegels en lucifer- merken. Hij hield van een „practi cal joke". Zo liet hij een van zijn auto's voorzien van een signaalhoorn, die het geluid van een hond maakte die overreden werd. Losbandig leven. Na de oorlog, vooral na de dood van een vertrouwde adviseur, ging de koning een losbandig leven lei den, ook buiten Egypte. Het wapen schandaal van 1948 (beweerd is, dat het Egyptische leger door de Israë liërs is verslagen doordat er ondeug delijke wapens en munitie waren in gekocht) was een van de hoofdoor zaken van Faroeks val. Generaal Mohammed Naguib, die de latere coup tegen de koning zou leiden, ver klaarde openlijk, dat hij een eind aan de corruptie zou maken. Via zijn spionnen kwam de koning te weten, dat het geheime genoot schap van „vrije officieren" voor 4 augustus 1952 een staatsgreep had den vastgesteld, een datum die werd vervroegd tot 23 juli. Toen koning, regering en corps diplomatique in Alexandrië koelte zochten, namen militairen de macht in Cairo over en vervolgens in Alexandrië. Generaal Naguib riep zich tot opperbevelheb ber uit. Koning Faroek deed nog af stand van de troon ten behoeve van de zes maanden oude prins Foead, maar op 26 juli eiste het leger, dat het koninklijk gezin nog dezelfde dag het land zou verlaten, 's Middags om 6 uur verlieten koning Faroek, ko ningin Narriman, prins Foead en de drie dochters uit Faroeks eerste hu welijk met het koninklijk jacht Ma- roessa het land. Generaal Naguib drukte de koning ten afscheid de hand, er was een erewacht, het volkslied werd gespeeld en 21 sa luutschoten weerklonken. Men zegt, dat de leiders van de revolutie na enig beraad besloten hadden Faroeks leven te sparen, om dat „de geschiedenis hem wel ter dood zou veroordelen". Een inwoner van IJmuiden kreeg gistermiddag rijdende over de Oranje Nassausingel te Alphen aan den Rijn van een autobestuurster uit Utrecht geen voorrang, toen de laatste van uit de Van Boetselaerstraat de Oranje Nassausingel opreed. De IJmuide- naar wist een aanrijding met de Utrechtse wagen te voorkomen maar botste daardoor zelf eerst tegen een ALBERT SCHWEITZER BENOEMT OPVOLGER Volgens het Britse medische week blad Medical News heeft dr. Albert Schweitzer de 31-jarige dr. Walter Munz benoemd tot zijn opvolger als hoofd van het vijftig jaar geleden in Lambarene gestichte ziekenhuis. Dr. Munz, die reeds een groot deel van de werkzaamheden van dr. Schweitzer als medisch directeur heeftovergenomen, zou deze functie nog deze maand officieel aanvaar den. Dr. Schweitzer, die thans 90 jaar is, is voornemens in Lambarene te blijven om waar nodig nog behulp zaam te zijn. Dr. Munz is een Zwit. ser en zijn vader was een groot vriend van dr. Schweitzer. WMWi ffil ?,S;ïK 'r De Franse schrijver Jean-Paul Sartre heeft officieel de 28-jarige me juffrouw AoTette Eilkaim geadopteerd. Zij verzorgt de filmkritiek voor het maandblad „Les temps modernes", waarvan Sartre hoofdredacteur is. Paus Paulus heeft gisteren op zijn wekelijkse audiëntie gezegd, dat dege nen die bezwaar maken tegen het gebruik van de volkstaal in de H. Mis, blijk geven van geestelijke traagheid. Vroeger was het voldoende om de H. Mis bij te wonen, nu is het nood zakelijk eraan deel te nemen. Jon gens, kritici, waarnemers, vrome mensen en mannen met rijpe er varing en veel ontwikkeling heb ben zich geestdriftig getoond. Mo gelijk zal deze bewondering en hei- like opgetogenheid kalmeren om spoedig een nieuwe rustige gewoonte te worden. De mens raakt aan veel dingen gewend. Men moet echter geloven, dat het bewustzijn van de godsdienstige intensiteit die door de nieuwe vorm van de riten wordt geëist, niet zal verminderen, aldus de Paus. Duitse ambassade in Jemen in brand Dr. Kurt Birrenbach, de speciale afgezant van bondskanselier Erhard van West-Duitsland, is gisteravond per vliegtuig uit Bonn in Tel Aviv aangekomen. Hij zei, dat zijn ver blijf in Israel niet langer dan drie dagen zal duren en dat hij geen en kele verklaring kan afleggen voor zijn samenkomst met president Esj- kol van Israel. Het gebouw van de Westduitse am bassade in Taiz, Jemen, is gisteren door betogers in brand gestoken, al dus berichten die door het departe ment van buitenlandse zaken in Bonn ontvangen zijn. Per radio werd van de Westduitse ambassade in Taiz het volgende be richt ontvangen: „Vanochtend om half twaalf, bij volkomen ontoerei kende politiebescherming, zijn beto gers de ambassade binnengedrongen, vernielden meubilair, stichtten brand haalden de vlag neer. De ambassade kan niet langer functioneren. Nie mand van het personeel is gewond". OPNIEUW INCIDENT AAN SYRISCH- ISRAELISCHE GRENS Gisteren heeft zich opnieuw een incident voorgedaan aan de Israëlische grens met Syrië. De bestuurder van een tractor werd hierbij gedood, 2 Arabische werklieden liepen ver wondingen op. Volgens een communiqué van ra dio Damascus drongen Israëlische militairen ift de middaguren door in de gedemilitariseerde zone, waarin Arabische boeren werken. Syrische posten openden het mitrailleurvuur, dat door de Israëlische militairen werd beantwoord. Het incident ge beurde op de plaats waar de om legging van de Jordaan wordt uit gevoerd, aldus het communiqé. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, heeft gis teren in een gesprek met zijn Britse ambtgenoot Stewart te Londen ver klaard: „De verdeling van Duitsland is volledig en zo ver ik het bekijken kan definitief." De Russische minister heeft een gesprek van tweeëneenhalf uur ge had met zijn Britse collega over vele internationale problemen. Hij heeft voorstellen gedaan om de ontwapeningsdebatten in Ge- nève te hervatten, zonder zich aan een datum te binden. „Het zou te veel gezegd zijn, als ik zou verkla ren dat wij tot overeenstemming zijn gekomen, maar de besprekingen zijn niettemin nuttig geweest," zei de Rus na afloop. Toen hem gevraagd werd of hij met Stewart nog verder over Viet nam heeft gesproken dinsdag zijn de mannen het niet eens geworden over een basis voor een voorstel tot een staakt-het-vuren antwoordde Gromyko met een kortaf „nee", stap te in zijn auto en reed weg. Aangenomen wordt, dat premier Harold Wilson, die onder sterke druk staat van de linkervleugel van zijn partij om iets aan Vietnam te doen, dit vraagstuk vanavond met Gromy ko te berde zal brengen als de beide mannen elkaar ontmoeten in de of ficiële residentie van Wilson, Dow ning Street 10. frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikkin VIJFDAAGSE VRIJHEIDSMARS Enkele duizenden negers en blan ken, onder aanvoering van dr. Mar tin Luther King, hebben gisteren met toestemming van de gemeente lijke autoriteiten een zwijgende pro testmars gehouden naar het gerechts gebouw van Montgomery, om uiting te geven aan hun verontwaardiging over het optreden der bereden politie bij het verspreiden van demonstran ten op dinsdag j.l. Als gevolg van dit optreden moesten acht mensen in een ziekenhuis worden opgenomen. In rijen van acht en onder stro mende regen trokken de betogers naar het gerechtsgebouw, na eerst door de leiders te zijn aangemaand zich van alle geweld te onthouden. Fietsen voor de harem De talrijke haremdames aan het hof van de vorst van Sa- oedi Arabië worden omge schoold tot fietsters. Koning Feisal wil met oeroude tradues in zijn olierijke land breken en heeft een vijftigtal fietsen be steld diie de gebruikelijke zes- deurs cadillac als vervoermid del voor de haremdiames zal moeten vervangen. Hij heeft ook bij zijn broer Saoed op een dergelijke maat regel aangedrongen en uit be zuinigingsoverwegingen en ter- wille van de slanke lijn en de gezonde beweging voor deze vertegenwoordigsters van het zwakke, schone geslacht. Dit meldt het orgaan van de „stichting: fiets". lichtmast en kwam vervolgens in de langs de weg lopende sloot terecht. Gelukkig liep het ongeluk voor de onfortuinlijke autobestuurder nog be trekkelijk goed af, hij kreeg wat schaafwonden aan het gezicht, maar zijn auto werd flink beschadigd en moest door een kraanwagen van Garage Boot op het droge worden gebracht Het nieuws over het gisteren ge publiceerde interview, dat de Rus sische oud-premier Chroesjtsjow zou hebben toegestaan aan een niet in Moskou geaccrediteerde journalist en over de omstandigheden waaronder dit onderhoud zou hebben plaatsge had is, zowel in Russische kring als bij de Westerse correspondenten, in het algemeen sceptisch ontvangen. Leonid Zamiatin, hoofd van de persdienst van het Russische minis terie van buitenlandse zaken, beant woordde vragen van journalisten hierover met een wedervraag: „En u, wat denkt u er van?" „Wij denken, dat het een verzinsel is", aldus de persvertegenwoordigers. „En u hebt gelijk", zo luidde het antwoord. Het gewraakte interview werd, zo als bekend, gepubliceerd in het West- druitse tijdschrift Revue. Het omvatte antwoorden van de afgezette premier op vragen van een Franse journalist. In een van die antwoorden erkende Chroesjtsjow dat het centrale comité hem terecht van zijn functies had ontheven. Een officiële woord voerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd: „Ik hoorde tien dagen geleden van dat beweerde interview. Het werd een persagentschap aangeboden, maar van de hand gewezen. Dat is alles wat ik weet". Tot tweemaal toe ant woordde de woordvoerder op de vraag, of het echt was: „Natuurlijk niet". Miaar de Franse journalist Pierre Jeamcaird, vam wie het artikel in Re vue afkomstig is en die Chroesjtsjow schriftelijk tien vragen had doen toe komen, houdt vol, diait hij geen reden heeft o mte twijfelen aan de echtheid van de schriftelijke antwoorden, die hij heeft gekregen. Kerstkaart Jeanoard had, naar hij zei, in de- oemibe rvan het vorige jaar een vra genlijst aan Chroesjtsjow gezonden, samen met een kerstkaart. Toen hij geen antwoord kreeg van de afge zette premier, benaderde hij Chroesj tsjow op 21 februari opnieuw via een Franse functionaris die naar Moskou ging. Deze functionaris kwam met zeven anfwóórden terug (drie van de tien vragen waren onbeantwoord ge bleven). De antwoorden waren in Cyrillisch schrift ondertekend met de naam van Chroesjtsjow. Op de eerste pagina stonden de initialen NSC (Ni- kdJta S. Chroesjtsjow). Nabij Upper Musquodoboit, in de Canadese provincie Nova Scotia, is een passagiersvliegtuig met acht in zittenden in een woud neergestort. Uit hefschroefvliegtuigen, die op de plaats van het ongeluk niet kunnen landen, zijn geen overlevenden waar genomen. Westduitse officier van justitie geschorst De juridische commissie van het parlement van Neder-Saksen heeft de officier van justitie in Lüneburg, Ottersbach, op grond van zijn nazi- verleden ongeschikt verklaard voor verdere werkzaamheden in dienst van de justitie. De Nedersaksische minister van justitie had de commissie in Hanno ver bezwarend materiaal uit Oost- Duitsland doen toekomen, waaruit zou blijken, dat Ottersbach in de oorlog in Polen ten onrechte dood straffen geëist heeft. De laatste jaren zijn dergelijke beschuldigingen her haaldelijk tegen Ottersbach geuit. Een Westduitse regeringswoord voerder heeft meegedeeld, dat de Westduitse consul-generaal in Bar celona, F. Nüsslein, naar Bonn is te ruggeroepen na een televisieverslag over zijn nationalistisch verleden. Zuidvietnamese vliegtuigen hebben gisteren het dorp Man Quang, acht kilometer van de Amerikaanse vlieg basis Da Nang gelegen, gebombar deerd. De dorpsschool en andere ge bouwen werden verwoest. 45 perso nen, onder wie 37 kinderen die zich in de school bevonden, zouden zijn gedood. De Zuidvietnamezen gingen tot de actie over nadat een verkennings vliegtuig vanuit het dorp was neer geschoten. Man Quang ligt in Zuid- Vietnam. De opstandige Vietcong- beweging is er oppermachtig ondanks het feit, dat de Amerikaanse basis er zo dicht bij ligt. Tegenover de lezing dat het bom bardement met opzet werd uitge voerd, omdat het dorp in handen was van de Vietcong en op de school de rood-groene vlag met gele ster van de communistische verzetsorga nisatie stond, staat het verhaal, dat een Zuidvietnamese Skyraider per ongeluk een bom op de school heeft laten vallen. Inmiddels is vanochtend in Da Nang een betoging gehouden als pro test tegen het gebeurde. De demon stranten werden snel verspreid en vier van hen werden aangehouden. De bevolking zou van plan zijn in de komende dagen soortgelijke mani festaties op touw te zetten. Onder de deelnemers bevonden zich tal van geestelijken, nonnen, stu denten en leraren. In het gerechtsgebouw werden dr. King en een tiental andere leiders van de protestmars onvangen door de sheriff van Montgomery, Mac Sim Butlder, die dinsdag order tot het optreden van zijn bereden poltie had gegeven. Een federale rechter heeft de be togers voor gelijke burgerrechten voor de negers toestemming gegeven een „vrijheidsmars" te houden van Selma naar Montgomery. De rechter, Frank Johnson, heeft de politie van de staat Alabama tevens gelast de betogers tijdens de mars te bescher men. In Washington zijn gisteren een honderdtal betogers voor het Witte Huis gaan zitten De demonstranten waren gehuld in bonte dekens om zich te beschermen tegen de over vloedige sneeuwval. De vrijheidsmars van Selma naar Montgomery zal vijf dagen duren. De afstand is 80 km. Het aantal deelnemers is vrij over de 48km. vierbaansweg, maar mag de 300 niet te boven gaan over de 32 km. drie- baansweg. WETSONTWERP INGEDIEND President Johnson heeft gisteren bij het congres een wetsontwerp in gediend, dat aan de Amerikaanse ne gers het stemrecht moet garanderen en dat strenge straffen stelt op over treding. Het wetsontwerp wil alle proeven die van negers worden ge- eist, zoals onderzoek naar analfa betisme, schrappen. Deze eisen zijn tot nu toe ingesteld om te voorko men, dat negers op kieslijsten wer den ingeschreven. Verwacht wordt, dat het wetsontwerp met overweldi gende meerderheid door het congres zal worden goedgekeurd. Dinosaurus-eieren worden beschermd In de omgeving van Beaurecueil in het zuiden van Frankrijk mag men geen eieren van dinosaurussen meer zoeken. De Franse regering heeft dit gebied tot beschermd gebied ver klaard. Het zoeken van deze eieren die vrijwel even groot zijn als de eieren van struisvogels, was 'n plaat selijke attractie voor toeristen. In de loop van de tijd heeft men in dit gebied duizenden van deze fossiele eieren gevonden. De dinosaurus is een uitgestorven reuzenreptieL „This is the BBC Light Programme and where is the news?" De luisteraars naar het Light Programme van de BBC heb ben het gisteravond zonder ie nieuwsuitzending van zeven uur moeten doen. Eerst kwam het normale tijdsein, gevolgd door de mededeling, dat het nieuws „zoek geraakt" was. Zaak „Meiland" (Noordwijkerhout) stap dichter bij oplossing De aanleg van het sportcomplex „Wassenaar" in De Zilk met de daar bij behorende accomodatie wordt nog steeds ernstig belemmerd door het niet kunnen beschikken over gron den, die wél bij de gemeente in eigen dom zijn, maar waarop de veehouder Jac. Meiland een gedeelte van zijn bedrijf uitoefent. Een reeks van processen wordt over deze zaak gevoerd en één daarvan betreft de vordering van de heer Meiland bij de Pachtrechter om ver klaard te krijgen, dat hij Meiland pachter is van het betrokken stuk je grond, hetgeen de gemeente als eigenaresse bestrijdt. De Pachtkamer van het kantonge recht heeft Meiland in zijn vordering niet ontvankelijk verklaard. Meiland ging hierop bij de Pacht kamer van het gerechtshof te Arn hem in hoger beroep, maar het Hof heeft bij vonnis 8 maart j.l. de uit spraak van het kantongerecht be krachtigd. Rest nu nog de behandeling van de vordering der gemeente tot ontrui ming van het perceel grond om het sportpark „Wassenaar" af te maken, waarin het Gerechtshof te 's-Graven- hage medio mei arrest zal wijzen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3