E3 het ïmmi ei Een merkwaardige Nederlandse vrouw werkt al kwarteeuw aan volksgszondheid in Afrika DONDERDAG 18 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TEKEN- EN FOTO-WEDSTRIJD EUROMAST Naar aanleiding van het eerste lus trum van de Euromast organiseert de Euromast n.v. een tekenwedstrijd voor kinderen tot 10 jaar en voor kinderen van 10 tot 15 jaar. De inzendertj es moeten de Euro mast als onderwerp van hun teke ning kiezen en het resultaat vpor 15 JTslMSfPr Marin Trinifsie Ttrwn lilt Wilf>0nm gen' ^ok z^n eerste twe? vroed- aprii bij de Euromast n.v. inzenden. £jUSier Ifl UI ia 1 riniuis MXttOp Uil niliegum vrouwen geëxamineerd en in staat Er zijn voor hen uiteraard fraaie zuster Trinitas te vervangen, die prjjzen te winnen. Ook amateurfo- daardoor vrij komt om zelf de rim- tografen krijgen een kans. Ongeacht boe in te gaan en daar de mensen te ^un leeftijd kunnen zij meedoen aan verplegen. een wedstrijd voor zwart-wit foto- Van honderden mijlen ver komen grafie of voor kleurendia's. Ook voor de mensen thans naar het hospitaal deze wedstrijd geldt dat de Euro- en naar de kraamkliniek van deze mast of een gedeelte ervan op de- Hillegomse zuster. Mgr. Koop, die opname te zien moet zijn. dit aan ons mededeelde, wees er op Deze fotowedstrijd sluit op 31 juli. hoe zijn zus de twee Malawische ta- Er zijn drie prijzen in beide catego- len en het Frans en Engels als haar rieën, namelijk waardebonnen voor moedertaal verstaat en spreekt. fotomateriaal ter waarde van 150, 100 en 75 gulden alsmede gouden en NU IS HAAR verlangen (en zij zilveren Euromastjes. Ook de foto- ziet dit als haar ideaal) dat het „Li- grafen dienen hun produkten aan de kuna Hospitaal" de beschikking Euromast n.v. in te zenden, krijgt over een „ambulance" toege stichtte hospitaal en kraamkliniek in het huidige Malawi VANDAAG, donderdag 18 maart zal het 25 jaar geleden zijn dat een jonge Hillegomse vrouw af scheid nam van haar vaderland om te gaan wer ken in Nyasaland (nu Malawi) en zich in te zet ten voor de gezondheid van het Afrikaanse volk. Deze Hillegomse heet Zuster Maria Trinitas, ge boren 23 maart 1912. Haar wereldse naam is Geer- truida Hendrika Koop. Zij is een zuster van mgr. P. P. Koop, de Braziliaanse bisschop, die kort ge leden hier enige tijd op bezoek was. Zij heeft een zuster in Afrika, ver van haar verwijderd, maar die zij dit jaar, toen haar broer mgr. Koop epn bezoek bracht aan Afrika, na elf jaar heeft weer gezien, toen de bisschop deze had meegenomen naar Malawi. Het was toen voor het eerst sinds 25 jaar, dat zij gedrieën waren. Ofschoon over dat samenzijn veel zou zijn te vertellen, beperken wij ons nu tot datgene, wat wij vernamen over de zilveren jubilaresse, zuster Maria Trinitas. Utrechts museum mist waardevol sen rust met een eenvoudige apotheek en bed en met een volledige geluids- installatie om daarmede het land af te reizen en aan de bevolking de f eerste beginselen te leren van ge- i zondheid. hygiëne, moederschaps- zorg en kinderverzorging en zó stel- j ling te nemen tegen de bijgelovige praktijken en gewoonten, die mede i oorzaak zyn van de grote kinder- uit het Centraal Museum in Utrecht sterfte in Malawi. js een bijzonder waardevol schil- NA EEN vooropleiding en daarna 4 jaar medische ,4. ïrffSiH? ♦Stort? vJiwHf derst£k' g'"et vtode" v«" opleiding in Rotterdam behaalde zij de diploma's j van deze merkwaardige Nederlandse ^5") vwdwraen* D™ diefstal werd voor vroedvrouw, analiste en andere medische be- vrouw in Afrika, in dienst van de gisteren onWekt. Vaststaat, dat het kwaamheden en ging zy op 27-]ange rior", die haar werklust ziende, de bevolking van een nog onderontwik- ppcphildprd nn pen rood leeftijd, gewapend met eeji onver- school voor verpleegsters inrichtte, keld land, dat zelf zo weinig kan koperen plaat van 23 bij 18,3 centi- froHnan 0m meter en gevat in een ebbenhouten woestbaar optimisme en volhardings- De Rotterdamse „Memisa" gaf aan aanbieden, iets wordt vermogen naar het land dat zich in haar oproep om steun gehoor door haar ideaal, de „ambulance" voor geprofileerde lijst, dinsdagmiddag zijn lengte uitstrekt langs het Nyas- de operatiezaal vakkundig in te rich- haar werk in Afrika bijeen te zame- „:4n _1auinp sameer. Sindsdien heeft zij zich on- ten en van de beste instrumenten en len? Die er iets voor over heeft kan u g P J P afgebroken bezig gehouden met de een operatielamp te voorzien. Elk dit doen door overschrijving op giro- gezondheidsproblemen en verzorging jaar verlaten verpleegsters door haar nummer 1072732, Procure Witte Zus van dit, nog primitieve, maar goede gevormd de „Nurseschool" om wijd ters te Boxtel, met vermelding: „Am- volk. Door het volgen van speciale en zijd de mensen te gaan verple- bulance Zr. Trinitas". cursussen bleef zij op de hoogte van de nieuwe vormen en toepassingen van de medische wetenschap. Het tegenwoordige Malawi is zo groot als driemaal Nederland en telt 3 miljoen inwoners. Slechts 3% heeft een zekere graad van ontwikkeling bereikt. Het is een prachtig en vruchtbaar land en een eiland van rust en vrede in het gistende Afrika. Onder dit tweetalig volk groeit schuchter en langzaam een jong Uitslaande brand in bandenhandel in Utrecht een hoek nat hield waarin zes vaten met elk driehonderd liter olie ston den deden zich bijna geen ontplof fingen voor. Slechts een vat begaf het in de hitte en spoot een vurige straal naar de benedenverdieping, waar een beginnende brand snel in de kiem werd gesmoord. VISIE OP TELEVISIE Om half negen gaf de comman- „Een vijand van het volk" Rbb die Vries zal hoofdpersoon zijn in Ibsen's toneelstuk „Een vijand van het volk", diat deze avond docxr de o De Utrechtse brandweer is gister- christendom, gesteund en gestuwd avond met groot materieel uitgerukt door de geestelijke zonen en doch- om een spectaculaire brand onder de dant het parool „brand meester", ters van Kardinaal Lavigerie, stich- knie te krijgen, die sinds ongeveer Van de mengzolder stonden toen al ter van de orde der Witte Paters en kwart voor zeven woedde in een ban- leen nog brokken geblakerde zij- Witte Zusters. De economie van het denhandel aan de Kanaalweg in muur overeind, maar in de walserij M„p,7 i<5 land rust in hoofdzaak op landbouw Utrecht. Het vuur is waarschijnlijk het laboratorium en de technische p f~g en veeteelt. begonnen in een opslagruimte voor afdelingen eronder viel de schade fre" roet op de zolder van een bedrijf nogal mee. T IN 1931 TRAD zuster Maria Trini- (De Utrechtse Banden Onderne- TTRO Hiet spel is buitengewoon gebonden tas in de Sociëteit van de Witte min- U.B O waar behalve roet, U.B.O-direUeur H.S. de Jonge kon aan de tyd, zowel wat betreft,die pro - Zusters van O.L. Vrouw van Afrika, dertig; tot veertig ton rubber liggen. S^tfravond onmogelijk zteggen hoe- blemen, als m de personen dae deze Eerst werkzaam in Tunesië werd zij om zeven uur brak de brand die al vefi brand °P afdeling gestalte geven. Gebonden aan de tijd 18 maart 1940 gezonden naar het *rtci met een hevige rookontwikke- ™bberfabncage heeft aangericht. Al- zijn dieze personen vanwege de be- toenmalige Nyassaland om daar haar „pnoflrd «ii,? donr het dak n#» ^een de mengmachine was al ƒ100.000 grensdheid van milieu, waarin ze levenswerk op te zetten, dat nu, een- viammen spoten tientallen meters'om- waard' De keer De'Jonge was nog_op ziéft bewegen. Ibsen heeft in rijn le- kampioenscbap tussen Noord-Ierland en Nederland. De beelden kwamen, dank zij medewerking van de BBC, rechtstreeks uit Belfast over. Het voetbalverslag werd omgeven door Brandpunt en Vastenepiloog van de KRO. Op N2 heeft men Engeland „in de spiegel" kunnen zien, en zich kun nen bezig houden met een Duits ver haal over kleren, die die man maken. De Vara heeft het terecht niet kun nen toestaan, dat het Lurelei-caba- ret voor de camera's dingen over ho mofilie zou zeggen, die voor de huis kamer niet geschikt zijn. En of nu juist jonge autisten als die van Lure- lei dit precaire onderwerp in hun macht hebben? In de plaats kwam een Lucy-Ballshow, met Lucy zelf als „scheikundige". Tijdens de quiz „Tel uiilt je winst" heeft men zich kunnen vermaken om de slagvaardi ge G. Doorenbosch en het onbevan gen joch Van Aken, die beiden in de derde ronde streden. Bijna als ter loops heeft Joop van Tijn meegedeeld dat het met Theo Eerdmans iets be ter gaat. Tijdens een gesprek van Hans Gomperts met de Belgische schrijver Mairnix Gij sen heeft men kunnen vernemen, dat deze grote Vlaming van katholieke huize nog steeds agnostisist is; dat is iemand die de eerste oorzaak van de dingen niet zegt te kennen. Intussen: het gesprek was levendig en ook boeiend. De Hongaarse film „Een kleine draai molen" is ons niet meegevallen, na dat er zoveel goeds over was aange kondigd. Het onderwerp was niet oorspronkelijk; het werd veel te uit voerig uit de doeken gedaan en het beeld was verre van duidelijk. Daar na volgde de eerste aflevering van een zeer grote serie over de eerste wereldoorlog. Reeds nu werd veel dooumentatie-miateriaal aangedragen. Komende uitzendingen De kijker heeft intussen bemerkt, dat de avonduitzemddngen reeds om zeven uur beginnen. Zodoende komt Avro's tienermagazine met actuali teiten vrijdagavond reeds vroeg in het programma. Men kan het ook nu niet laten, twee shows vrij kort ach ter elkaar te geven: Dick van Dycke en Danny Kaye. Sluitstuk van de avond biedt Willem Duys met „Voor de vuist weg". Ook op N2 is een show gevolgd door iets over sport en kunst. Zaterdag heeft de Vara een nieuw programma met Rob de Nijs en een aflevering van „Zo is het. Daar na kan men tot tegen middernacht meegenieten van het Eurovisie-song festival 1965, dat in Napels wordt ge houden. Onze Connie v. d. Bosch heeft nummer één geloot en zal dus het spits moeten afbijten met „Het is genoeg". De NCRV is op het twee de net. De zondag opent met een H. Mis en 's avonds is er die KRO met obligate nummers. Op N2 is wederom Tom Ewell en volgt een toneelstuk. GANGETJE TEL. 23005 maal gerealiseerd, de bewondering jj00g. Duizenden mensen stonden te kij- uee iiid-K-tui. juvwx lutui ue arueweis van at Het begon bescheiden, met veel Hi„ p H„ hra„H' rubberafdeling al meer dan een uur strijd en moeilijkheden. Nu staat er een uitgebreid hospitaal met daar aan verbonden een kraamvrouwen kliniek en een verpleegstersschool, die in de nabijheid van de brand loopt. kantoor toen de brand uitbrak. Hij ven te vaak ondervonden, dat een kreeg de eerste waarschuwing even strijder in de voorhoede ten bate van over zessen, toen de arbeiders van de geestelijke waarden nooit de meer derheid achter zich krijgt. Vanuit naar huis waren. Over de oorzaak deze visie werd in 1882 „Een vijand tast hij nog volkomen in het duis- van het volk" geboren. Maar hoewel ter. De heer De Jonge verwacht dat tijdgebonden, is het stuk actueeil in np HfviHif-sKrarvrlwPPr Hip na-? w-n «jimge verwacni uai u.jaiët=wxxiuexx, xa xxüu a-uun. eiuxucoi xxx «.rifer m het mWkM, van dn de Produktie weer «nel zal kurmen zijn confrontatie met de inter-mense- alles van de grond af opgebouwd en ïw a n? onitdekken van de warden voortoezet geleid door zuster Trinitas. Zij werd brand kon beginnen omdat de sleutel daarbij gesteund door de W.D. „Mise- zoek was van de deur waarachter de eigen spuit stond, kreeg binnen en Leidse Bioscopen Terugblik Het tv-programma kele minuten assistentie van zes wa- *n opdracht van het gemeente- gens, dde samen 16 stralen produ- bestuur van Den Haag heeft mevr. ceerden. Ch. Jolles uit Den Haag een bronzen Door de enorme rookontwikkeling ^op van de toneelspeler en regisseur woensdagavond grotendeels beheerst was het onmogelijk het vuur, dat op Cruys Voorbergh vervaardigd. De door een reportage van Leo Pagano De films in de week van 18 tot en <le mengafdeüng in een voorraad van beeltenis wordt opgesteld in het Ne- van de voetbalwedstrijd in het kader j-fc 111xi1ö 1ix uc wfcfck. vctn xo cxi '-'-"'o j -tt 24 maart zijn door de Katholieke enkele honderden bonnen rubber en derlands Kostuummuseum. Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: James Bond contra dr. No (14 jaar) Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: In opdracht van de O.O.M. (18 jaar) Dagelijks: 2.3Q, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur zeer brandbare materialen bevatten Luxor: De vrouw, die tweemaal moesten ook nat gehouden worden, leefde. (18 jaar) Gelukkig was de wind die brandweer- Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. lieden goed gezind! De rook waaide Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. over een open terrein weg en be dekte verder grote delen van grote hoeveelheden roet woedde van binnen uit te bestrijden. De brand weer moest alle zeilen bijzetten om te volkomen dat de benedenverdieping, die de walserij huisvest en die door een betonnen vloer van die zolder is gescheiden ook een prooi van de vlammen werd. De andere gebouwen Aetherklanken VRIJDAG 19 MAART 1965 HILVERSUM I, 402 m, 746 kc/s 7.00 VARA; 9.40 VPRO; 10.00 VARA; 13.00 AVRO; 16.00 VPRO;.21.00 - 24.00 VARA 7.00 Nws., ochtendgymn. en soc. strijdlied; 7.20 Lichte gram. (Om 7.25 Van de voorpagina); 8.00 Nws. en op NI werd soc. strijdlied; 8.13 Lichte gram.; 8.50 Ochtendgymn. voor de vrouw; 9.00 Te land en te water: een informatie! progr. voor weg- en waterweggebrui- van de voorronden om het wereld- ker; 9.35 Waterstanden; 9.40 Mor- lijke verhoudingen. Alfred Pleiter heeft de vertaling en bewerking ver zorgd en dat is doorgaans uitstekend. op het fabrieksterrein, die eveneens Een vervolgverhaal van Suske CD Wiske Studio: Limonade Joe. (14 jaar) Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: De doldrieste dieven van Hanboul (Topkapi). (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00, en 9.15 uur. Rex: De beul van Londen. (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Utrecht met een laagje roet. brandweer van Coq's, een fabriek ten noorden van de UBO, hield zelf het vliegvuur in de gaten. Alleen de brandweerlieden die het dichtst bij de vuur- en rookhaard moesten wer ken behoefden zuurstofmaskers te SCHADE NOG NIET BEKEND Het lukte te voorkomen dat de brand zich uitbreidde en dank zij het Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. inzetten van een magyrusladder, die genwijding; 10.00 Schoolradio; 10.20 Lichte gram.; 11.00 Nws; 11.02 Voor de kleuters; 11.15 Voor de vrouw; 11.55 Klassieke walsen (gr.); 12.17 Overheidsvoorlichting: Uitzending v. d. landbouw; 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinb.; 12.30 Tentoonstellingsagen da; 12.35 Elektronisch orgelspel: lich te muziek; 12.55 Actualiteiten; 13.00 Nws; 13.10 Meded., event, actueel of gram.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Stereo: Alt, bas en piano: moderne liederen; 13.55 Bij de tijd en bij de thee, gevarieerd progr.; 15.30 Licht orkest; 16.00 Nws. Daarna: Als ik in gedachten sta...., lezing; 16.15 Vi oolrecital (gr.): klassieke muz.; 16.30 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kin deren; 16.45 Voor de jeugd; 17.00 Muziekkalender; 17.30 Voor de rij pere jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Licht instrumentaal trio; 18.30 Sportspie- gel; 18.40 Jazz rondo; 19.00 Kiosk: artikelen uit de weekbladen; 19.10 Muzikale aanwinsten; 19.30 Lezen en schrijven; 19.55 Eerste kolom; 20.00 Nws; 20.05 Radio Kamerorkest en solist: klassieke muziek; 20.55 Boek bespreking; 21.00 Stereo: Metropole orkest 21.45 Tijd van werken, klank beeld; 22.15 Lichte gram.; 22.25 Euro pees kampioenschap driebanden in Wenen; 22.30 Nws; 22.40 Weerklank, muziekrevue; 23.10 Lichte gram.; 23.45 Soc. nieuws in Esperanto; 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m, 1007 kc/s 7.00 - 24.00 NCRV 7.00 Dagopening; 7.10 Oude kamer muziek (gr.); 7.30 Nieuws en SOS- berichten; 7.40 Radiokrant; 7.55 Lich te gram.; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Nws; 8.40 Licht instrumentaal kwin tet; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Ber lins Filharmonisch orkest: klassieke werken (gr.); 10.30 Morgendienst; 11.00 Lichte gram.; 11.15 In 't zilver: programma voor oudere luisteraars; 12.00 Orgelspel: populaire muz.; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.40 Variant: lichte muziek en reportages; 13.30 Metropjle-orkest amusementsmuz.; 14.50 Schoolradio; 14.25 Licht pianospel; 14.40 Voor dracht; 15.00 Cello en piano: klas sieke muziek (opn.); 15.30 Voor de vrouw; 16.00 Musiciana; muzik. hei'- inneringen; 16.30 Duizendschoon: snijbloemen in de tuin, lezing; 16.45 klassieke kamermuziek (gr.); 17.00 Muzikaal verzoekprogr. voor de mid delbare school; 18.00 Halte: progr. voor twintigers; 18.30 Amateur-ork.; 18.50 Overheidsvoorlichting: Mens en samenleving. Dagverblijven voor ge handicapten. Spreker: Mr. H. J. P. J. Goedmakers van het Ministerie van Maatschappelijk Werk; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Radio- krant; 19.30 Van horen zeggen en zingen; 19.35 Stereo: Ned. folkloris tische muziek; 19.50 Cello en piano: oude muziek (gr.); 20.05 Prisma: ge varieerd progr.; 20.50 Geesteijke lie deren; 21.20 Toonkamer; veertien daags muziektijdschrift in klank; 22.20 Hervormd-Geref. gesprek; 22.30 Nws; 22.40 Wijd als de wereld: intern, oriëntatie in kerk, zending en oeku- mene; 23.00 Oude kamermuz. (opn); 23.30 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr); 23.55 - 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NTS/NOT: 11.05 - 11.55 Schooltelevisie; 19.00 Nieuws; 19.01 Barend de Beer, TV-film voor de kleuters; AVRO: 19.06 Rooster: tienermagazine; 19.36 De Dick van Dyke Show (dl. 35); NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht; AVRO: 20.20 Televizier; 20.40 Danny Kaye-Show; 21.30 Voor de vuist weg; NTS: 22.40 - 22.45 Journaal. Nederland H. NTS: 20.00 Nieuws in het kort; KRO: 20.01 De Phil Sil vers Show, TV-film; 20.35 Achter gronden van de prestaties op het gebied van sport; 20.45 Beeldende Kunst '65; NTS: 21.05 - 22.10 De Graaf van Monte Cristo (II conte di Monte Cristo), parodistische musical. door: A. ARNEGELT 14 „Lichtbij Benedict?" vroeg WaLd®taetten verward. „Ja, kunt u deze onjuiste medede ling verklaren?" „Nee, dat kan ik niet". „En waar was u zelf in die nacht, mijnheer Waldstaetten? U heeft ook verklaard geslapen te hebben, maar toch was u tussen twaalf en twee buitenshuis". Het plotselinge schot trof doel. Er kwam een uitdrukking van grote angst over het gezicht van Waldstaet ten. Een ogenblik leek het alsof hij het opgaf. Toen vatte zijn hand, die tot dusver losjes op de leuning gele gen had, de stoel krachtig vast en met enorme wilskracht dwong hij zich tot kalmte. „U ziet, dat ik geweldig verwon derd ben, dr. Regius. Ben ik in de bewuste nacht buitenshuis geweest? Wie durft dat te beweren?" „Een getuige, die u heeft gezien en herkend. U was op weg naar het huis van uw schoonzoon". „Dat kan alleen maar een vergis sing zijn. De getuige moet mij met iemand anders verwisseld hebben". „De getuige kent u daar veel te goed voor. Het is een vroegere arbeider van u, die drie jaar in uw fabriek ge werkt heeft". Onwillekeurig herademde 'de fabri kant. Kennelijk had hij gevreesd, dat de verklaring van de andere kant kwam. Hij was zichzelf weer volko men meester. „Ik kan alleen herhalen, wat ik u al gezegd heb", merkte hij met een minachtend lachje op; „de getuige moet zich hebben vergist. Ik ben niet uit mijn huis geweest". Secondenlang keken de mannen el kaar aan; de rechter van instructie ernstig en onderzoekend, Waldstaet ten koud en vastberaden. „U wilt dus bij deze verklaring blijven?" vroeg dr. Regius met een duidelijke waarschuwing in zijn stem; „ook als ik u met de getuige confron teer?" „Ja, in ieder geval". „Dan heeft het voorlopig geen zin over dit punt te praten. U wilt de waarheid niet zeggen." Regius bladerde in het voor hem liggende dossier, met name bezag hij nog eens de verklaringen van de ge tuige Emil Fladh; weer wisselde hij plotseling van onderwerp met de vraag: „Wie is de dame, met wie u een tijd geleden omging, en met wie bijna getrouwd was, zoals gezegd wordt?" Deze keer had Waldstaetten zich betier in zijn madht. Zonder mot zijn ogen te knipperen antwoordde .hij afwijzend: „Ik weiger antwoord te geven op zulke vragen, die alleen mijn privé- leven aangaan." „U geeft echter toe, dat er zulk een omgang bestaan heeft?" „Ja, waarom niet? Ik ben pas vier enveertig jaar en al tien jaar weduw naar. Waarom zou ik het recht niet hebben met mensen om te gaan als ik daar zin in heb? Maar dat is een zuivere privé-aangelegenheid, die met de zaak niets te maken heeft, en waarin ik niemand kan toestaan zich te mengen." „Ook niet, als ik de beantwoording van deze vraag in het belang acht van het onderzoek?" „Nee. Voor zover ik weet gaat het bij dat onderzoek over de moord op dr. Burghauser en niet over mijn privé-leven." „Goed, dan laten we ook dit punt voorlopig rusten. Dan heb ik nog maar één vraag." Djv Regius nam met een snelle greep de dolk, waarmee de moord begaan was, uit een vak van zijn bureau en hield hem Waldstaetten voor.. „Kent u dit wapen?" Waldstaetten keek er een ogenblik verward maar, zei toen rustig: „Natuurlijk. Het is een dolk, die aan mij toebehoort en diie al jaren lang bij mij aan een wapendrager gehangen heeft. Hoe komt die hier?" Een spottend trekje verscheen om de lippen van Regius. Deze kennelijk gespeelde onbevangenheid van Wald staetten kon alleen maar comedie zijn. Want al had hij zich dan des tijds bij het onderzoek ter plaatse in de tuin verwijderd voordat 't moord wapen gevonden was, juffrouw Ber tha moest hem dit, naar de mening van dr. Regius, toch zeker verteld hebben. „Weet u dan werkelijk niet, dat dr. Burghauser met dit wapen ver moord is?" „Met dit wapen.met deze dolk?" stamelde Waldstaetten, deinsde te rug en keek dr. Regius ontzet aan. „Hoe kan dat? Dat is onmogelijk." „Dit met bloed bevlekte wapen is gevonden op een paar passen van het lijk. De sectie heeft nadien on omstotelijk uitgewezen dat dr. Burg hauser met een dolk vermoord werd. Hoe dat mogelijk is geweest, zou ik graag van u horen." „Ik weet het niet. Ik ben er tot op dit ogenblik van overtuigd ge weest, dat de dolk op zijn plaats hing." Waldstaetten sprak kennjeHjj'k met grote inspanning, zijn blik zwierf rusteloos heen en weer. Deze keer lukte het hem slecht zijn ontroering meester te worden. Dr. Regius verloor hem niet uit het oog. Was dit werkelijk komedie? Wat betekend© Waldistaettens zoe kende blik en zijn onrustig gedrag? Het was alsof er plotseling spookach tige mogelijkheden voor hem waren opgedoken, dde hij vergeefs trachtte te bezweren. „Als u die dolk niet zelf vam de standaard genomen hebt, moet iemand anders dat gedaan hebben. Denkt u eens na, wie dat geweest kan zijn?" „Ik weet het niet." „Wie komt er behalve u in de ka mer?" „Mijn knecht Martin, het kamer meisje dat er opruimt, mijn zuster. „En uw dochter toch ook, niet waar?" voltooide dir. Regius, toen Waldstaetten inhield. „Ja, mijn dochter natuurlijk ook," herhaalde hij mechanisch; zijn lip pen waren bleek geworden. „Anders niemand?" „Voor zover ik weet niet, behalve natuurlijk toevallige bezoekers. Maar dan ben ik in de kamer." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 2