Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Ongevallen met schoolgaande kinderen TV-KIJKEN VEROORZAAKT SOMS VALLENDE ZIEKTE LIFTER OVERVIEL KOOPMAN Vrouw verdacht van moord op vader Ere-doctoraat Kardinaal Alfrink Immigrante stak zichzelf in brand Weer schoten op Cyprus LJ WV's bevorderen toerisme met behendigheidsspelen DONDERDAG 18 MAART 1965 DE LEIDSE COMRANT PAGINA 12 Onderzoek Utrechtse politie Vier middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. (Advertentie) De Utrechtse verkeerspolitie heeft een analyse gemaakt van de 547 on gevallen in 1964 waarbij kinderen (0 tot 15 jaar) waren betrokken. Bij deze ongevallen kwamen drie kin deren om het leven, terwijl er 156 zwaar- en 287 licht gewond werden. Het aantal gewonden is ten opzichte van 1963 met ruim tien procent toe genomen. De ongelukken werden 201 keer veroorzaakt door onvoorzichtig over steken en 119 maal doordat het kind (op de fiets) £een voorrang gaf. In 473 gevallen was het kind de hoofd schuldige aan het ongeval, al kon in verschillende situaties ook wel wor den gesproken van „morele" schuld bij de automobilist, die niet voorzich tig genoeg reed. Opvallend is, dat er met kinderen tot vijf jaar voor hailf negen 's och tends geen ongelukken gebeurd zijn, maar van half één tot twee uur en tussen vijf en zes uur relatief juist erg veel. Bij de politie leidt men hier uit onder meer af, dat de kinderen 's ochtends waarschijnlijk door va der wel naar de kleuterschool worden gebracht, maar zonder toe zicht weer naar huis moeten. Kwa lijk noemt de politie het, als moe- diers, die hun kinderen wel afhalen, hun zoons en dochters, zoals vaak gebeurt, op het trottoir tegenover de school opwachten. De kinderen ren nen dan de straat over en veroor zaken op die manier gevaarlijke si tuaties. Verder meent de politie, dat er op zeer veel scholen nog heel wat meer gedaan zou kunnen worden aan dfe vericeersopvoeding van de leer lingen. „Het is toch wel erg", zo zegt men op het hoofdbureau, „ais er iedier jaar zo'n hele school in het zieken huis terecht komt". Bij de indeling naar leeftijd is ge bleken, dat er ongeveer tweemaal zo veel jongens als meisjes bij ver keersongelukken betrokken raken. De meisjes schijnen ook eerder „ver standig" te worden, bij hen ligt de ongevalstop bij het twaalfde jaar en bij de jongens bij het dertiende jaar. Daarna neemt het aantal ongelukken in beide categorieën zeer sterk af. De grafiek vertoornt een zij het niet zo grote uitschieter voor jon gens van zes en meisjes van vijf jaar. In alle leeftijdsgroepen gebeuren de meeste ongeluken tussen acht en ne gen uur 's ochtends, twaalf en twee uur 's middags en vijf en zes ifur REEUWIJKSE GRONDAFFAIRE GESEPONEERD De geruchtmakende Reeuwijkse grondaffaire zal voorlopig geen juri disch gevolg krijgen. Het justitiële onderzoek in deze zaak, die de ge meente Reeuwijk enige miljoenen guldens heeft gekost, is afgesloten. Er zijn geen aanwijzingen gevonden, dat strafbare handelingen zijn ge pleegd. Het uitgebreide dossier in deze zaak rond een aantal Reeuwijk se boeren, die bijzonder goede grond- verkopen hebben gedaan, nadat was uitgelekt, dat de gemeente hun wei landen nodig had, is door de justitie geseponeerd. Pas wanneer de justitie nieuwe gegevens in handen krijgt van strafbare handelingen, zal het onderzoek worden hervat. Het Tweede Kamerlid, de heer Franssen (PvdA) heeft de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of het waar is, dat de burgemeester van Genemuiden aan zijn toestemming aan een zangvereniging aldaar om een toneelstukje te mogen opvoeren, geheten „Een schoonmoeder uit dui zend", de eis heeft verbonden om in de tekst de volgende correcties aan te brengen: „Op bladzijde 29 een streep door het woord „Potdome". Bladzijde 35 een streep door „Verdomme". Blad zijde 41 een streep door „De god ganse dag", waarvoor in de plaats „De gehele dag". Bladzijde 71 een streep door „Verdomme". Op blad zijde 75 „God, wat een narigheid" een streep door „God" en vervangen door „Ach" en „Jesses meid" vervan gen door „Toe meid"? Is de minister van oordeel, dat ar tikel 221 der Gemeentewet, met name de zin snede „hij" (de burgemees ter" waakt tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige verto ningen'aan een burgemeester de mogelijkheid biedt om mondige bur- EERSTE KAMER In navolging van de Eerste Kamer heeft gisteren ook de Tweede Kamer een motie aangenomen, waarin er bij de Westduitse Bondsrepubliek op wordt aangedrongen de verjarings termijn van oorlogsmisdaden te ver lengen. Het voorstel daartoe werd ingediend door de pacifist Lankhorst, die de steun verwierf van alle frac tievoorzitters, behalve van de heer Jongeling van het Gereformeerd Po litiek Verbond, die niet in deze ver gadering aanwezig kon zijn. De motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 's avonds, hetgeen gezien de school tijden natuurlijk niet zo verwonder lijk is. De politie dringt in dat ver band aan op de organisatie van „ge combineerd vervoer" van schoolkin deren door oudiers of onderwijzers waarbij de kinderen bijvoorbeeld worden begeleid van de school over drukke kruispunten tot in stilllere gedeelten van de wijk. Tevens zou er meer toezicht moeten worden uitge oefend op kinderen die in de spits uren op straat spelen. Dat balspelletjes op straat gevaar lijk kunnen zijn blijkt wel uit het feit, dat een over de weg en onder de wielen van een fiets of bromfiets rollende bal in Utrecht vorig jaar elf maal een ernstig ongeluk heeft ver oorzaakt. Met liet doel het vreemdelingen verkeer in en naar Nederland te be vorderen is door een aantal directeu ren van VVV's de Stichting Behen digheidsspelen opgericht. De stichting denkt nog deze zomer onder haar supervisie op één plaats in ons land met een behendigheidsspel te starten. De gelden, die de stichting beschik baar krijgt, zullen voor het grootste gedeelte worden bestemd voor de realisering van toeristische recrea- tieobjekten over het gehele land. Dit heeft de voorzitter van de stich ting, de WV-diirecteur G. L. W. Slie pen uit Breda, vandaag op een pers conferentie meegedeeld. Hij zei, dat het in het voornemen ligt in diverse plaatsen gelegenheid te scheppen voor het beoefenen van bij de wet toegelaten behendigheidsspelen en kansspelen. „Een soort roulette moet er nu komen, de tijd is er rijp voor", aldus de heer Sliepen. Hij deelde mede, dat naar zijn mening per jaar Nederlanders onge- voor twintig miljoen gulden uitgeven aan soelen in het buitenland. Van alle EEG-landen is Nederland vol gens hem het enige, waar niet ge speeld mag worden. De stichting meent, dat Nederland de mogelijk heid moet hebben om wederkerig bui tenlanders te ontvangen en hen oqk de gelegenheid moet bieden orh ih ons land te kunnen spelen. De stichting behendigheidsspelen wil nu dé exnloitaie van de spelen zo leiden, dat de aanwezigheid van de spelen in ons land voor de Neder landse bevolking aanvaardbaar is. In dit opzicht zei de heer Sliepen te verwachten, dat alle aanvragen om vergunningen via de stichting zullen lopen, die ten dien aanzien een "mo nopoli-positie zal innemen. TWAALF GEMEENTEN Desgevraagd verklaarde de heer Sliepen, dat het stichtingsbestuur contact had gehad met de besturen van alle gemeenten, waar thans wordt gespeeld of waar vergunningen voor de exploitatie van een spel zijn aan gevraagd. Hij meende dat dit aantal gemeenten twaalf was. Hij meende dat vrijwel al deze gemeenten posi tief staan tegenover de doelstelling van de stichting. Met op één na alle ondernemers die met spelen in ons land figureren, was voorts contact gezocht. De stich ting moet nog uitmaken op welk spel haar keus zal vallen. Zij heeft wel gers op deze wijze in een hoek te zetten? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, wordt het dan geen tijd dit artikel van de ge meentewet te herzien, zo vraagt hij. Voorts heeft de heer Franssen vragen gesteld over de agenda van de gemeenteraadsvergadering in Gaasterland, waarop vermeld stond: „Hierna sluiting. Na afloop samen- spreking". Het Kamerlid wil weten of deze „samensprekingen" ook in andere gemeenten worden gehouden en of zij in overeenstemming zijn met de letter en geest van artikel 50 van de Gemeentewet. Smidje Verholen en de sport- computer 167. De hele nacht gonsde 't hoofd bureau van politie van de emotie, doch toen de vroege zomerochtend aanbrak werd de zaak er niet veel beter op. Agent Papmans bijvoor beeld stond op late wacht en hij mom pelde juist in zijn stoppelige och- tendbaard, dat er nu wel niets meer bijzonders meer zou gebeuren, toen er onder hevig geronk een vracht auto binnenreed. Zomaar het bin- proefwerk?' in vishal De nieuwe Scheveningse vis ual zal binnenkort in gebruik 'enomen worden. Het gebouw, vaarvan de totale kosten rond ie 9 miljoen gulden liggen, was reeds in december klaar, maar kon toen niet worden be nut. De lossers, die in Schevenin. gen per kist en niet per uur worden betaald, weigerden na melijk de kisten naar de ruim een meter hoger gelegen los- wal te transporteren. Om deze moeilijkheid te on dervangen zijn er rollerbanen ontworpen, die het lossen ver gemakkelijken. De lossers wer ken nu een maand op proef in de nieuwe hal om te zien of hun verdiensten niet achteruit gaan. In dat geval blijven zij, anders gaan ze terug naar de oude hal voorkeur voor slechts één spel tn ons land. Een redelijk deel van de uit de exploitatie voortvloeiende winst zal volgens de stichting moeten worden bestemd ten algemene nutte. Duide lijk werd gemaakt, dat de spelen door particulieren worden geëxploi teerd en dat een deel van de netto winst er wordt tegen de bank gespeeld, dus niet volgens het tota- l'isator-systeem in een gezamen lijke pot komt. Uit die pot is tien procent voor de plaats, waar het spel draait, tien procent gaat naar de deelnemers aan de stichting en de overige tachtig procent zijn voor het vreemdelingenverkeer. Het is de bedoeling, dat de stich ting waarborgen schept voor beoefe ning van het behendigheidsspel zo wel ten aanzien van de plaats, waar wordt gespeeld, als ten aanzien van de spelleiding. De VW-directeuren, die de stichting oprichtten, vinden het zo goed mogelijk benutten van de mogelijkheden van behendigheids spelen een noodzakelijke stap bij de uitbreiding van de toeristische in ventaris van ons land. De economi sche voordelen van het vreemdelin genverkeer zijn uit ons nationaal budget niet meer weg te denken, al dus de heer Sliepen, die nog stelde, dat een belangrijke vermindering van deze inkomsten katastrofaal~zou zijn voor onze economie. Het stichtingsbestuur wordt ge vormd door de WV-directeuren G. L. W. Sliepen uit Breda, J. N. Strij kers uit Amsterdam, mr. T. Land heer uit Den Haag, J. B. Th. Hugen- holz uit Zandvoort en D. J. F. Wil mink, Hengelo. In de raad van advies zijn benoemd de directeuren van de provinciale WV's van Limburg en Zeeland, drs P. W. Heggen en J. P. de Regt, van de streek-VVV 't Gooi, J. A. van der Hengst, en van de VW Arnhem J. Vet. Hun aantal kan nog worden uitgebreid. Juridisch adviseur is mr. H. Mulderije in Amsterdam, de oud minister van Justitie in het eerste ministerie Drees. Door een snelle reactie heeft de 44-jarige veekoopman J. Kooperberg uit Geertruidenberg de 34-jarige lif ter J. W. uit Tilburg, die met hem mee was gelift en hem plotseling overmeesterde, bedwongen. W. had in Den Bosch de koop. man, die van de Bossche veemarkt terugkeerde een lift gevraagd. Tij dens de rit had hij rustig zitten pra ten, maar vlak voor Waalwijk had de man plotseling een revolver op de veekoopman gericht. Deze greep de hand van zijn overvaller en zag kans de wagen langs de weg tot stil stand te brengen. Door te claxonneren trok hij de aandacht van het personeel van een benzinepomp, dat onmiddellijk de po litie waarschuwde. Tegenover de politie verklaarde W., die pas was getrouwd, in geld nood te zitten. Frans Hals - vorig jaar ontdekt - bijna gerestaureerd Het schilderij van Frans Hals, dat vorig jaar mei voor 40 op een Arn hemse veiling werd verkocht, zal binnenkort ons land verlaten. De Amsterdamse kunstschilder-restau rateur heeft de restauratie zo goed als voltooid. Het doek, dat nu door nagenoeg iedereen als een echte Frans Hals wordt erkend, werd door de Duitse kunstverzamelaarster Gisela Kem- perdieck van de Arnhemse familie Hotinov gekocht. De koopsom is niet bekend, wel het verzekeringsbedrag 1.500.000. Het optreden van epilepsie-aan- vallen (vallende ziekte) door het kijken naar de televisie komt zelden voor. In het algemeen is er geen be zwaar tegen, dat epilepsiepatienten televisieuitzendingen volgen. Tot deze conclusie komen de fede ratie voor epilepsie bestrijding in 'n publikatie, die zij het licht heeft doen zien naar aanleiding van het recente bericht, dat in Amerika wordt onder zocht of tv-uitzendingen slecht zijn voor epileptici. In Europa worden al jarenlang waarnemingen gedaan over epilep- sieaanvallen, die door televisiekijken worden veroorzaakt. Ook in Neder land (waar een op de 150 inwoners aan epilepsie lijdt) en vooral in Scandinavië en Frankrijk wordt aan dacht aan dit verschijnsel besteed. Uit onderzoekingen is, volgens de federatie, gebleken dat de aanvallen kunnen optreden bij persoenen die er vroeger zonder telvisie ook last van hadden, maar ook bij personen die buiten het televisiekijken nooit t Mussolini's kin bedreigt verkeer Twintig jaar na zijn dood is de vroegere Italiaanse dictator Benito Mussolini nog de oor zaak van een gevaar in zijn land. Een reusachtige kin alles wat is overgebleven van een beeltenis van Mussolini die in de rotsen boven de Furlo-pas bij Pesarö in de Apenjjnhen is uitgehouwen, dreigt omlaag te storten. Als de kin afbreekt zou de hoofdweg van Rome naar de Adriatische zee, die door de pas leidt, kunnen wor den geblokkeerd. Het voor hoofd en vijf meter van de neus werden reeds direct na de oorlog verwijderd. Men liet toen de kin met rust omdat men vreesde, dat tonnen rots op de verkeersweg terecht zou den komen. Nu, 20 jaar later, is zij zo door het weer aange tast, dat men vreest, dat de kin alsnog naar beneden zal stor ten. Geruchten in het Betuwse dorp Bemmel hebben de officier van jus titie, mr. A. J. Pfeil, doen besluiten tot een nader onderzoek naar de dood van de 59-jarige tuinder P. E. uit Bemmel. De verdenking is gerezen dat de dertigjarige Anne B.E. in mei 1963 haar vader met vergif om het leven gebracht zou hebben. Het lijk van de vader is opgegraven voor de sectie. Annie B.moeder van drie kin deren (vijf, dirie en twee jaar) en gehuwd met de 37-jarige G. B. zit reeds vier weken in voorarrest we gens diefstal en verduistering. We gens malversaties met spaarbank boekjes en manipulaties bij het in nen van geld bij diverse instanties. Zij zou ook nog bij kennissen porte- monnaies hebben gerold. Direct na de dood van de vader circuleerden in Bemmel allerlei geruchten, die echter geleidelijk aan verdwenen, maar bij de arrestatie weer opdo ken. aanvallen hebben of hadden. De leeftijdsgroep die de meeste kans op deze aanvallen heeft is die van kinderen boven de acht jaar. Sommige patiënten zijn zeer ge voelig voor flikkerden lichtver schijnselen, zoals bijvoorbeeld het weerkaatsen van zonlicht op bewe gend water. Juist bij hen treden soms aanvallen op, vooral bij flik keren van het televisiebeeld. Het op treden van aanvallen wordt bevor derd door vermoeidheid, langdurig achtereen kijken, het te dicht bij 't beeldscherm ziten en het televisie kijken in een overigens geheel don ker vertrek. Verwarde anti-Duitse betoging in Denemarken Gisteravond hebben toeschouwers op een anti-Duitse bijeenkomst in de Deense plaats Randers onrust ge stookt door te gooien met eieren, to maten en voetzoekers. De sprekers op de bijeenkomst protesteerden te gen de aanwezigheid van Westduitse soldaten in Denemarken, die daar aan een Navo-oefening deelnemen. Het werd de sprekers o'nmogelijk gemaakt zich verstaanbaar te ma ken. Na een vergeefse poging van de laatste spreker stapte de politie naar voren en verklaarde de bijeenkomst voor geëindigd. Ongeveer 500 man, in hoofdzaak jongeren, zongen het Amerikaanse lied voor rassengelijkheid „We shall overcome". Bij het verlaten van het plein kwam het tot verscheidene ge vechten tussen de jeugd en de de monstranten. De politie, maakte daar één eind è'an, maar arresteerde nie mand. HUURLINGEN IN HET OFFENSIEF Aan het hoofd van 600 man gere gelde Kongolese troepen en 250 huur lingen is de Ierse kolonel Michael Hoare het lang verwachte offensief begonnen om de Kongolese grens af te sluiten. Men wil op deze manier voorkomen, dat de rebellen nog meer wapens en munitie krijgen. Dinsdag was de colonne van Hoare uit Boenia vertrokken naar het noor den. De grensstad Mahagi op rond 190 km ten noorden van Boenia zou al in handen van de regeringstroe pen gevallen zijn. Gisteren werd echter melding ge maakt van krachtige tegenstand toen de colonne oprukte langs de weste lijke oever van het Albertmeer, die hier de grens vormt tussen Noord- oost-Kongo en Oeganda. Hoare meld de later aan het hoofdkwartier in Leopoldstad, dat Oegandese militai ren van Oeganda uit op zijn troepen hadden geschoten. WEDDENSCHAP MET DOOD BEKOCHT De 44-jarige Zuidsla vier Mate Gu- lin in Bremen heeft dinsdagavond een weddenschap om 50 mark met zijn leven moeten bekopen. Hij had in een café gewed, dat hij in een half uur tijd vijf flessen Bourgogne zou drinken. Na de vierde fles zakte hij echter in elkaar en overleed op weg naar een ziekenhuis aan alcoholver giftiging. saris Borgers maar gewaarschuwd moest worden. Misschien dat deze de oplossing wist. Dus greep Agent Pap mans naar de telefoon En daar ging de telefoon. Fel ratelend en bel lend scheurde het brutale apparaat de stilte van commissaris Borgers' slaap kamer. De geplaagde politieman schrok zich een hoedje, toen hij dat hoorde (Wordt vervolgd) De universiteit van Notre Dame in Indiana, V.S. heeft aan kardinaal Alfrink een ere-doctoraat in de rech ten aangeboden. Het zal deze zomer tijdens een plechtige academische zitting bij de sluiting van het aca demische jaar worden uitgereikt. De universiteit van Notre Dame is een van de oudste katholieke univer siteiten van de Veenigde Staten (op gericht in 1843) en tevens een van de grootste van de wereld. De toeken ning van dit ere-doctoraat is ge schied vanwege: „Zijn werk voor de Kerk en de geestelijke en persoon lijke kwaliteiten waarmee hij zijn taak in de Kerk verricht". De kardinaal hoopt deze zomer zijn vakantie zo te kunnen regelen, dat hij in de gelegenheid is het ere doctoraat persoonlijk in ontvangst te nemen. In 1962 ontving de kardinaal een ere-doctoraat in de theologie van de universiteit van Leuven. In een drukke Istraat in Detroit zagen voorbijgangers dinsdagavond een vrouw die als 'n fakkel brandde. Van alle kanten schoot onmiddellijk hulp toe en mën slaagde er in de vlammen te doven. De politie vond in de portemonnaie van de vrouw, die met brandwonden was overdekt, een briefje waarop stond, dat zij zich in brand had gestoken uit pro test tegen de Amerikaanse acties in Vietnam. Naast haar op de grond stonden twee lege blikken, waarin een soort wasbenzine had gezeten. De vrouw bleek een 79-jarige Duitse immigrante te zijn, die verscheidene jaren in vluchtelingenkampen had doorgebracht. Een van haar vrien den zei, dat ze een vurige pacifist was. In de buurt van Lefka op Cyprus hebben Griekse en Turkse Cyprioten elkaar gisteren weer beschoten. Ge neraal Thimaja, de bevelhebber van de troepen van de volkerenorgani satie op Cyprus, heeft vanmorgen 'n bezoek gebracht aan het gebied van Lefka. Na zijn terugkeer in Nicosia ging hij naar president Makarios, met wie hij de toestand in Lefka en omgeving besprak. De Turks-Cyprische pers heeft ge meld, dat vrouwen en kinderen uit het gebied van Lefka zijn geevacu- eerd. In het dorp Amelikou, dat door Grieks-Cyprioten is omsingeld, zou de toestand slecht zijn. Er zou den bijna geen levensmiddelen meer zijn. De Fransen kunnen gratis naai die bioscoop op 30 maart. Op deze wijze willen de verscheidene orga nisaties op filmgebied protesteren te gen de zware belastingdruk, die op de filmindustrie in Frankrijk rust. Studio's, laboratoria en alle andere bedrijven, die iets met de filmindus trie te maken hebben zullen die dag gesloten zijn. Rustig leventje voor seinwachters Niemand kwam op het idee om ook de seinwachters in de blokposten langs de lijn Strat- ford-on-Avon naar Fenny Compton in het Britse War wickshire even te zeggen dat de lyn door de Britse spooi we gen was opgeheven. Dat is vo rige maand al gebeurd, maar de vier mannen zaten trouw twaalf uur per dag op post. De enige machine die ze ooit te zien kregen was een speciale rangeerlocomotief, die uit Stratford langs kwam rijden met water voor hun thee. De seinwachters zetten acht pot ten thee per dag, lazen kran ten en boeken en haalden aan het eind van de week hun loon, 16 pond 160.-) Een paar dagen geleden kre gen ze eindelijk te horen, dat de lijn was opgeheven. Perso nentreinen reden er al twaalf jaar niet meer, de laatste goe derentrein was vorige maand voorbij gered en. neiflein van het politiebureau op. Dat waren in een grote jutezak was de vrachtauto van de befaamde „Afschuwelijk kreunde agent expediteur Janus Olyroock, doch dat Papmans. „Mannen horen niet in 'n was niet zo vreemd. Veel vreemder jutezak. Hoogstens kinderen, en dan was het feit, dat zich in de laadbak alleen ter gelegenheid van 't Sinter van die vrachtauto een aantal zon- klaasfeest. In dat geval dient de derlinge figuren bevond. Zo lagen er vrachtrijder ze echter te Spanje te enkele als politie-agent vermomde bezorgen en niet in het hoofdbureau figuren op, verder enkele in touw van politie te Gravendrecht gerolde individuen, en tenslotte nog Agent Papmans vond geen oplossing, enkele personages, die opgeborgen weshalve hij besloot dat de commis- GOEDE ZEDEN EN SAMENSPREKINGEN

Leidse Courant | 1965 | | pagina 12