Katholieken vragen bisschoppen om „gezagvolle leiding" TWEEDODEN EN ERNSTIG GEWONDE BIJ AUTO-ONGELUK SLAVENBURG EN ARCH N.V. PING PONGDEN MET AANDELEN Arch-surseance op juiste wijze aangevraagd Vermist meisje bleek verdronken COENTUNNEL VOORJAAR 1966 GEREED Prinses Beatrix naar Oostenrijk WOENSDAG 17 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Zestien katholieken, leken en priesters, vragen de Nederlandse bis schoppen meer van zich te laten ho ren, gezagvoller op te treden, over dreven oecumenisme tegen te gaan, één Latynse mis per dag verplicht te stellen en verzoeken aandacht voor allerlei onrijpe publicaties op dog matisch en moraal-theologisch ge bied. Tegen dreigende of feitelijke dwalingen en tegen ontkenningen of minimalisering van het pauselijk ge zag verwachten zij van het episco paat een gezagvolle waarschuwing. Zij richten hun vragen aan het Ne derlandse episcopaat in een brief, die zij enkele dagen geleden hebben ge richt aan kardinaal Alfrink en aan de andere Nederlandse bisschoppen. De adressanten achten zich veront rust ten aanzien van het godsdienst onderricht, dat eenvoudige, duide lijke en gezagvolle prediking behoort te zijn. Gewetensvrijheid moet voor afgegaan worden door krachtig en gezagvol catechetisch onderricht. Zij vragen duidelijke, d.w.z. concrete ca. techese. Ten aanzien van dogma en moraal worden naar de mening van adres santen te veel onzekere opinies voor het publiek gebracht. Zij signaleren een reeks gewaagde uitlatingen in zake de Godheid van Christus, Zijn wonderen, verrijzenis, eucharistie, over de andere sacramenten, over Maria en de heiligen, kortom over de hele dogmatiek. Van de zedelijke waarheden, waar over bedenkelijke dingen gezegd worden, noemen zij: genade, natuur wet, erfzonde, de sexuele moraal en het kloosterleven. Ook menen zij 'n overdreven oecumenisme te moeten constateren. INTERNATIONAAL KAPCONCOURS 21 maart zal het grote Kapconcours met internationale deelname, om de „ZILVEREN TOEKAN" worden gehouden in de beide grote tuinzalen van Avifauna te Alphen aan den Rijn. De adressanten constateren ver warring onder de gelovigen en ho pen thans door een gezagvol leiding nemen van de bisschoppen, de weg der vernieuwing kan worden voort gezet. De 16 katholieken die dit schrijven ondertekend hebben zijn: prof. dr. E. Allard, 'Nijmegen; dr. A. Corne- lissen, Wassenaar; jhr. A. E. M. van der Does de Willebois, Utrecht; dr ir. H. J. A. de Goey, O verveen; prof. ir. M. J. O. Granpré Molière, Wasse naar; mr. C. Ch. A. van Haren, Was senaar; L. Huf S.J., Amsterdam; dr. J. F. Kat, Overveen; L. Knuvelder, Amsterdam; Jos Lennards, Roer mond; prof. mag. A. Maltha O.P., Nijmegen; E. Otto, Amsterdam; prof. dr. T. Vossenaar, Utrecht; W. Wes terhoven, pastoor te IJmuiden en dr. S. baron van Wijnbergen, Wassenaar. Gisterochtend omstreeks kwart over elf zijn op de Rijksweg 4 ter hoogte van het Vijfhuizerviaduct in de ge meente Haarlemmermeer bij een ver keersongeval twee mensen om het lpven gekomen. Een persoon werd ernstig gewond en is naar de Maria- stichting in Haarlem overgebracht. Een personenauto, bestuurd door de 24-jarige fotograaf A. C. H. uit Am sterdam, komende uit de richting van de hoofdstad, schoot even voor bij het viaduct door de middenberm en kwam op de andere rijbaan in bot sing met een uit tegenovergestelde richting naderend Vol'kswagenbusje. De bestuurder van het busje, de 50- jarige aannemer P. C. H. van der Werff uit Bovenkerk en de mede-in zittende, de 60-jarige grondwerker J. G. Baak uit Haarlemmermeer werden op siag gedood. N EEN VLOOT VAN 40 TOESTELLEN De vloot der KLM bestaat thans uit 16 DC-8 vliegtuigen, 11 Electra's, 9 Viscounts en 4 DC-7F-machi(nes, 40 in totaal. Met deze veertig toestelen en met een personeel van im to taal iets minder dan 14.500 per sonen hoopt de KLM in 1965 een produktie te behalen van ongeveer 980 miljoen tonkilo meter. Ter vergelijking: in 1961 bereikte de maatschappij met 75 vliegtuigen en 18.850 per soneelsleden een tonkilometer- produktie van 763 miljoen. Met de veertig vliegtuigen zal de KLM een grotere pro duktie gaan leveren o.a. door meer efficiency, door uitbrei ding van het aantal zitplaat sen en door verhoging van het aantal frequenties in bepaalde topsedzoenen op bepaalde lij nen. Zo zal het aantal zitplaatsen in de DC-8 vliegtuigen in de economy-klasse worden uitge breid van 114 tot 120 en in de eerste klasse worden vermin derd van 16 op 12. Dat zal over een geheel jaar gezien, met een freqentieverhogïng een uit breiding van het aantal zit plaatsen in de DC-8 opleveren van ruim 30.000, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat op de routes naar en van New York 289.000 zitplaatsen in beide richtingen beschikbaar zulle** zijn. Strafrechterlijk onderzoek nog in volle gang In verband met het wanbeheer bij Arch N.V. te Wassenaar, heeft de curator, mr. Blankenstein, op een bij eenkomst van crediteuren nog een boekje open gedaan over manipula ties met aandelen, die door ingewij den werden gespuid aan het begin van het aftakelingsproces. Al maanden tevoren werden Arch waarden door deze ingewijden afge stoten. Deze ingewijden bleven tip pen en de getipten spuiden hun Arch-aandelen op hun beurs tegen aflopende koersen. Bij de verkopers, ,die tot de voorlaatste dag van de verhandeling ter beurze actief ble ven, behoorde ook Arch zelf. In opdracht van de commissarissen werden, op enkele stuks na, de res terende 5 procent-obligaties in eigen bezit tegen aflopende koersen aan minder ingewijden verkocht. Deze obligaties behoorden tot een post van twee ton, die Slavenburg indertijd bij de emissie niet had kunnen plaat sen. De stukken werden toen begin 1963 door Arch teruggekocht. Eind 1963 kocht de bank ze weer van Arch om ze begin 1964 wederom aan Arch te verkopen. Deze ping-pong-trans actie" had tot twijfelachtig nut, dat die post liquide middelen op de Arch- Fikse straffen geëist in havenfraude De geruchtmakende Rotterdamse havenfraude blijkt steeds meer van onwaarschijnlijk grote omvang te zijn geweest. Dat was een van de opvallendste dingen, die gisteren in het proces tegen de frauduleuze OSTO-directie en haar vele mede werkers naar voren kwamen. Opvallend was ook de felheid van het betoog van de officier van justL tie, mr. W. D. Meeter. De straffen waren er dan ook naar: de 32-jarige directeur hoorde vier jaar tegen zich eisen wegens medeplichtigheid aan en uitlokken van valsheid in ge schrifte. Zijn 29-jarige broer G. B. was naar het oordeel van de officier met drie maanden minder afdoende gestraft, terwijl nog enkele anderen ongeveer een jaar in het vooruitzicht gesteld kregen. Zoals bekend verdiende de OSTO kapitalen door te knoeien met hiaten en gewichten van te verschepen goe deren. Hoe groot die kapitalen wel waren werd ook tijdens de zitting van gistermiddag nog niet duidelijk. balans van eind 1963 een vertekend beeld gaf: d'e liquidatie scheen n.u twee ton of 250 procent hoger. Gistermiddag heeft zich ter hoogte van Schiphol op de Rijksweg AmsterdamDen Haag een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, dat aan twee personen het leven kostte en waarbij twee personen ernstig gewond werden. Het ongeluk gebeurde toen een personenwagen door de middenberm schoot en een volkswagenbusje ramde. Het strafrechterlijk onderzoek naar de gepleegde malversaties is nog in volle gang. Aan dit onderzoek, waar van de resultaten nog niet bekend zijn, verleent ook de rijksaccounts- dienst medewerking. Hangende het justitiële onderzoek moest mr. Blan kenstein zich in zijn mededelingen beperkingen opleggen. De aandacht van rijksaccountsdienst en recherche zijn ook gevestigd op de dubbele fi nanciering. Het valt bijna niet aan te nemen, aldus mr. Blankenstein, dat deze gang van zaken niet al lang be kend was bij de financieringsmaat schappijen, de vertegenwoordigers van Arch en bij de boekhouders en de administrateurs. Verder houdt het gerechtelijk onderzoek zich bezig met de vraag waar de aan Arch verstrek te miljoenen gebleven zijn. De raadsman van Slavenburg» Bank in de Archaffaire, mr. C. J. Colijn, deelt mee, dat de mededeling, dat Slavenburg zonder goedkeuring van het bestuur van Arch surseance heeft aangevraagd, onjuist is. De heer Colijn deelt mee, dat hij surseance heeft aangevraagd met goedvinden van de drie commissaris sen die, na de arrestatie van de di recteur van Arch, tijdelijk met het bestuur van Arch waren belast. Amsterdameen wandeling door de noordelijke afrit van de Coentunnel. Het project zal in het voorjaar van 1966 ge reedkomen. Het 5-jarig meisje Johanna Danser uit Asselit naibij Roermond, dat sinds februari j.l. vermist was, blijkt te zijn verdronken op korte afstand van woonschuit van haar ouders, die in de Maas te Assel/t gemeerd ligt. Het stoffelijk overschot is dinsdag door de In een flauwe bocht in de Box- bergerweg in de gemeente Diepen- heim is dinsdagmiddag de 34-jarige neuroloog H. Hartgerink met zijn auto tegen een boom gereden. De auto weid geheel vernield en het slacht offer overleed ter De in aanbouw zijnde Coentunnel voor autoverkeer zal in het voorjaar van 1966 (april of mei) gereedko men. Aldus is gistermiddag mede gedeeld door de hoofdingenieur-di recteur van sluizen en stuwen van rijkswaterstaat, ir. A. Eggink, op een persconferentie ter gelegenheid van het afzinken van het eerste timnel- element. In totaal moeten zes ele menten worden aangebracht, steeds een per maand. Ir. A. K. W. Unger, hoofdingenieur directeur van de directie Noord- Holland van de rijkswaterstaat deel de voorts mede, dat er een kans be staat dat met de werkzaamheden aan de Spoorweghemtunnel in 1967 be gonnen kan worden. Daarbij zal men gebruik kunnen maken van het be staande bouwdok, waarin de elemen ten voor de Coentunnel tot stand zijn gekomen. Voorts werd door ir. Eggink ver teld, dat deze week de laatste resten van de in de oorlogsjaren in de ha venmond van IJmuiden tot zinken gebrachte schepen door baggerwerk- zaamheden op een diepte van twinag meter beneden NAP warden ge bracht, zodat de befaamde „drempel" voor de Amsterdamse haven dan ge heel verdwenen is. Men heeft de wrakstukken op een diepte van 20 meter minus NAP gebracht, ten be hoeve eventueel van volgende gene raties. Want op dit moment heeft de grote sluis in IJmuiden een diepte van vijftien meter. Kath. onderwijzers beramen plannen tot structuurwijziging Het Katholiek Onderwijzers Ver bond heeft een commissie van 15 leden benoemd, die een structuur wijziging van het Verbond zal be studeren. In deze commissie hebben 5 leden uit de diocesane en de inter diocesane hoofdbesturen, 5 uit de verschillende secties en 5 uit de bij de organisaties behorende afdelin gen zitting. Het besluit werd zater dag genomen tijdens de verbonds- bestuursvergadering te Den Bosch. Tijdens deze vergadering werd verder aandacht besteed aan de nieu we ziektekostenregeling voor- het ambtenarencorps en het onderwij zend personeel. Men hoopt dat het ontwerp van wet tijdig de Tweede Kamer kan bereiken, zodat de rege ling per 1 januari 1966 kan ingaan. Tenslotte bestudeerde de vergade ring de problemen rond de invoering van de Mammoetwet en de daarbij behorende Overgangswet, waarop men nog wacht: de invoering van de leerlingenschaalverlaging per 1 jan. 1966 en de problemen daarbij voor de personeelsbezetting. Prinses Beatrix heeft het voorne men eind van deze week naar Lech in Oostenrijk te gaan om daar met haar ouders een korte wintersport vakantie door te brengen. Het ko ninklijk gezin logeert in hotel „Post" in Lech. Naar wij van de RVD vernemen, zal prinses Margriet niet naar Oos tenrijk gaan. Amsterdam: het eerste Coentunnel-element van 90 me ter lengte is dinsdagmiddag op zijn plaats gevaren om bij gunstige weersomstandigheden te worden afgezonken. Op de foto is dit element met de richttorens te zien. Rechts het ventilatiegebouw op de noor delijke oover van het Noordzeekanaal. Formateur Cals ontving dinsdagmiddag in Den Haag de demissionaire premier Marijnen. Op deze foto, In het kabinet van de minister-president gemaakt, lijkt het wel, of de beide politici zich afvragen, wiens portret tussen de beeltenissen van de oud-premiers zal komen te hangen...

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7