Katwijk se kotter gezonken na aanvaring met lichtschip Drie vissers gered GEDULD TEGEN OVER ELKAAR Hoofd van Titus terug naar Kreta Hoop over Nederlandse missionarissen in Kongo opgegeven Denen betoogden tegen Westduitse troepen WV-WASSENAAR NAM AFSCHEID VAN VOORZITTER Oostenrijk laat nazi-misdrijven niet verjaren Leidse Universiteit WOENSDAG 17 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Vr\jwel onopgemerkt zijn gister avond de drie schipbreukelingen in IJmuiden binnennebrachtHet zijn schipper-eigenaar C. van Duyvenbo den. zijn zoon D. van Duyvenboden en de monteur J. Nijgh, allen uit Kat wijk. 's Middag was op de Noordzee hun sqhip, de kotter ..Elisabeth"KW 198, na een aanvaring met het lichtschip „Texel" gezonken. De bemanning was aan boord genomen door de uit- stomende trawler Johanna Lydia", KW 55, die nog getracht heeft de gehavende kotter binnen te slepen. Na an dierhalf uur slepen moest de tros worden gekapt toen de kotter plotseling in de dteote verdween. De „Elisabeth" KW 198 was maan dagmiddag om een uur uit IJmuiden naar zee vertrokken met de vangst van de vorige reis nog aan boord. Het was aan de afslag zo druk, dat het schip geen losbeurt kon krijgen ARTILLERIEDUEL BIJ MEER VAN GALILEA Ten noordwesten van het meer van Galilea, waar de rivier de Jor- dasn in het meer stroomt, heeft gis teren een artilleriegevecht plaats ge had. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger werd een Syri- rische gevechtspost tot zwilgen ge bracht, van waaruit een aantal land bouwtrekkers werd beschoten. Een Israëlische bo<:tii"rder van een trek ker werd gedood. Nadat door tussenkomst van V.N.- waarnemers het vuren aan beide zijden was gestaakt, werd dit vol gens Israëlische zegslieden later door de Svriers hervat. Volgens de Syrische lezing zouden de Israëlische landbouwwerktuigen Arabisch land hebben omgeploegd, onder militaire bescherming. Toen zij, ondanks een waarschuwing van V.N.-vertegenwoordigers, zich niet terugtrokken, werden zij door de Syrische strijdkrachten onder vuur genomen. GAULLISTEN TREKKEN ZICH TERUG IN MARSEILLE De Gaullistische partij heeft haar kandidaten in Marseille verzocht zich voor de zondag te houden tweede stemronde terug te trekken, zulks op grond van het resultaat van de eerste ronde. De nartii heeft bekend gemaakt. dat zij besloten heeft over al haar kandidaten terug te trekken waar hun handhaving een commu nistisch succes zou kunnen veroor zaken. Joseph Comiti, de leider van de Gaullistische partij in Marseille, heeft besloten zich niet aan het verzoek van het hoofdbureau in Parijs te storen en zijn lijsten te handhaven. Van de acht kiesdistricten in Mar seille hebben de communisten er bij de eerste stemronde al één voor- zich gewonnen doordat zij een volstrekte meerderheid behaalden. Wat de ove rige zeven betreft, de socialist Def- ferre kreeg in vier de meeste stem men en de communisten in drie. Kardinaal Alfrink: Gisteravond heeft kardinaal Al frink, aartsbisschop van Utrecht, een lezing gehouden in het Kongrespa- leis te Brussel, op uitnodiging van de Vereniging Katholieke Vlaamse Hogeschooluitbreiding en het Insti tuut Ontmoetingen Christendom en Wereld. Voor een uitgebreid gehoor wees kardinaal Alfrink erop, dat de actieradius van het concilie verder gaat dan de strikte concilie-werk zaamheden; het kerkvolk is mee gaan denken in de richting van de ge wenste aanpassing en vernieuwing en heeft een stroomversnelling op gang gebracht; het is een bewijs van vita liteit, die reden is tot vreugde maar soms ook tot gemotiveerde zorg. Tengevolge van die spanningen, al dus de kardinaal, spanningen, die mede door het concilie opgeroepen zijn, zal de Kerk in de komende tijd bijzonder nodig hebben: geduld te genover elkaar, égards tegenover el kaar en eerbied voor eikaars opvat tingen en strevingen. Behalve vrij heid ten opzichte van degenen, die buiten de Kerk staan, is er behoefte in deze tijd aan eerbiediging van el- kaars vrijheid binnen de Kerk, over eenkomstig het aloude begisel: „vrij heid in twijfelgevallen in alles echter de liefde". Paus Paulus heeft toegestemd In terugzending naar Kreta van het hoofd van Titus, de eerste bisschop van dit Griekse eiland, dat in 1669 door de Turken werd bezet en bij welke gelegenheid de reliek uit He- raklion naar Venetië werd gebracht waar zij in de Marcus-basiliek is be waard. waarop de schipper besloten had er nog wat bij te gaan vissen. Ruim een etmaal later vond door nog onbe kende oorzaak de aanvaring plaats. De „Elisabeth" KW 198 die in 1931 werd gebouw, was een van de oudste en ook een van de eerste Nederlandse kotters. Vorig jaar is het schip ge heel gemoderniseerd waarbij onder andere nieuwe masten werden ge plaatst en de brug werd verhoogd. Na verscheidene maanden in grote spanning te hebben geleefd en nadat alle mogelijke informaties waren in gewonnen, heeft de missieprocureur van de congregatie van de Priesters van het Heilig Hart thans de over tuiging. dat negen Nederlandse pa ters, van wie sedert de massamoorden der rebellen in Kongo niet meer was vernomen, toen eveneens om het le ven zijn gebracht. Eerder bestond reeds zekerheid over het lot van vijf Nederlandse missionarissen, van wie het stoffelijk overschot was gevonden, zodat het totale aanta-l Nederlandse leden van deze congregatie, dat het slachtoffer is geworden van de onlusten veer tien bedraagt. De negen missionarissen, van wie thans wordt aangenomen, dat zij zijn vermoord, zijn: de 46-jariee P. van den Biggelar uit Beek en Donk. de 45-jarige H. Bisschoo uit Tegelen (L.), de 47-jarige H. Hams uit Weer- selo, de 47-iarige A. Schouenberg en zijn broer de 41-jarige W. Schouen berg uit S walm en, de 36-jarige J. Slenter uit Reymerstock (L.), de 45- jarige A. Strijbosch uit Erp (N.-Br de 35-jarige W. Vranken uit Bruns- sum en de 53-jarige J. de Vries uit Breedevoort. Gelovigen- stakingf De ruim 1400 inwoners van het Noorddtaldaanse dorp Bor- ghetto Vara hebben gedreigd voortaén uit de kerk te zullen blijven wanneer hun 81-jarige priester. Cesare Martinelli op 19 maart weg gaat, zoals hem door de bisschop is opgedra gen. De priester heeft bijna 50 jaar in de betrokken parochie gestaan. Enkele honderden Deense betogers hadden zich verzameld buiten het garnizien te Randers toen de eerste eenheid Westduitse troepen, die sinds de oorlog in Denemarken zijn aan gekomen, daar voor een NAVO-oefe- ning arriveerde. Enkele demonstran ten hielden een Duitse jeep aan, maar Deense militairen schoten te hulp en de betogers trokken zich terug. De monstranten die van plan waren een weg te blokkeren, konden aan hun plan geen uitvoering geven daar de Duitsers langs een andere weg kwa- De Duitse troepen (ongeveer 170 man) oefenen vandaag met Deense en Britse troepen. In Kopenhagen is bekend gemaakt, dat voormalige concentratiekamp gevangenen en anderen vrijdagavond een fakkeloptocht naar het ministe rie van defensie zuUlen organiseren waar zij een protest willen overhan digen. Gistermorgen hadden pacifisten en linksgeoriënteerde betogers een co lonne voertuigen van het Westdiuiitse leger het verder rijden belemmerd, nadat deze bij Patïborg de Deens- Duitse grens was gepasseerd. De be togers gingen voor de, uit 43 voertui gen bestaande, colonne op de grond zitten. Zij moesten door de Deense politie worden weggedragen airvorens de Duitsers hun reis naar Randers in Juttlanid konden voortzetten. Vier betogers werden in hechtenis geno men. VERZET TEGEN VERBOD RECLAME IN DUITSE RADIO EN T.V. De Westduitse bondsdag zal vrij dag a.s. een begin maken met de be handeling van het door de christen democratische en vrije democratische partijen ingediende wetsontwerp tot het verbieden van reclame-uitzendin gen door radio en televisie. De SPD, de socialistische oppositiepartij, ver zet zich op juridische gronden tegen dit wetsontwerp. Inmiddels heeft ook de vakbond van radio- en tv-medewerkers zich tegen een eventueel verbod gekeerd, ails zijnde een „overijlde eenzijdige maatregel". De bond is niL van me ning, dat een verbod een vooruitlo pen zou zijn op de bevindingen van door de regering ingestelde commissie van deskundigen, die aich op de hoog te moet stellen van de concurrentie verhoudndgen tussen pers, radio, te levisie en film, die haar werkzaam heden nog niet heeft afgesloten. Moderne verkeerslestafel in Leimuiden in gebruik gesteld In Leimuiden werd de nieuwe ge^ moderniseerde verkeerslestafel in ge bruik gesteld, die is opgesteld op de zolder boven de brandweergarage in het gemeentehuis. In verband daar mee waren door de plaatselijke ver eniging voor Veilig Verkeer een groot aantal genodigden geinviteerd, die van hun belangstelling blijk ga ven. In het gemeentehuis sprak de voorzitter, de heer D. Broere, een welkomstwoord, in het bijzonder tot burgemeester B. Kammenga, de oud- groepscommandanten van Leimui den Van Sluis en v. d. Have en be langstellenden uit Rijnsaterwoude, Woubrugge en Haarlemmermeer. Destijds achtte burgemeester Bak huizen het noodzakelijk dat de be volking van Leimuiden verkeersre gels werden bijgebracht, daarom ver vaardigde men toen de eerste ma quette, dde thans echter verouderd is. In 1962 heeft de heer Oggel de tweede maquette ontworpen. Het gemeentebestuur gaf een subsidie van ƒ2.500, waarmee men bijzonder blij was. Velen hebben hun medewer king verleend aan deze zeer geslaagde maquette. De voorzitter noemde on der andere de heren Otto, Boogaart en het bestuurslid Vam de Geest, de middenstanders én de aannemers, al len actieve medewerkers. De Shell- Verkeerslessen worden ieder jaar in de garage van Maarse en Kroon ge geven aan de schooljeugd. Burgemeester Kammenga vond het een onverdeeld genoegen, om de in werkingstelling van de maquette te verrichten. De ijverige bestuursleden hebben een pluim op hun hoed ver diend. Het ledental bedraagt nu 625. Er worden nu ieder jaar verkeers- lessen en -examens van de school kinderen afgenomen. Nog zijn er 2000 slachtoffers per jaar, afgeaien van de materiële sahade. Maar de lijst zou nog veel langer zijn als er helemaal geen verkeersregels waren. Als gemeentebestuur hopen wij, aldus de burgemeester, dat het gebruik van de verkeerstafel zal toenemen en dat velen de verkeerslessen zullen vol gen, ook en vooral de schooljeugd. Daarna ging het gezelschap naar de brandweerzolder om de verkeerstafel te bezichtien waarbij burgemeester Kammenga de wens uitsprak dat deze maquette moge bijdragen tot de vei ligheid van het mensdom. Britse geheimen in verkeerde handen Een sergeant van het Britse leger, de 33-jarige Peter Allan, is gister avond in Londen gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van overtreding van de wet op officiële geheimen. Gisteren is ook een 52-jarige ingeni eur bij het Britse ministerie van luchtvaart, Frank Bossard, beschul digd van het bemachtigen van gehei me gegevens van het ministerie. De Oostenrijkse regering heeft gisteren een amendement op het wetboek van strafrecht goedgekeurd, waardoor de gerechtshoven in O os. tenrijk oorlogsmisdaden voor onbe paalde tijd kunnen vervolgen. De twee coalitiepartijen, de r.k. volkspartij en de socialistische partij, hebben zich achter het amendement geplaatst. Deze partijen beschikken over 156 van de 165 zetels in het parlement De zwaarste straf die in Oostenrijk aan nazimisdadigers kan worden opgelegd, is levenslang; het land kent de doodstraf niet. GESTOLEN GOYA DUIKT WEER OP Een Brits persbureau heeft een anonieme brief ontvangen, waarin de schrijver aanbiedt het portret van de hertog van Wellington, geschilderd door Goya, terug te bezorgen op voor waarde. dat het voor liefdadige doel einden tentoon wordt gesteld en de politie geen vragen stelt Het schil derij, dat een waarde heeft van om streeks anderhalf miljoen gulden, werd vier jaar geleden uit de Natio nal Gallery in Londen gestolen. Sigaretten en blaaskanker Een groep Canadese geleerden heeft gerapporteerd, dat rij een bio chemisch verband beeft ontdekt tus sen het roken van sigaretten en kan ker aan de blaas. Alle vorige verbanden zijn gelegd op grond vain statistische gegevens. Wat de blaaskanker aangaat, aldus het rapport, brengt het roken geen kankerverwekkende stoffen in het lichaam, maar schept het omstandig heden waaronder het lichaam die stoffen zelf maakt BENELUX-PRINSENLUNCH IN BRUSSEL Z.K.H. Prins Bernhard zal op 6 mei, samen met prins Albert van Luik en prins Karei van Luxemburg, een lunchbij eenkomst van het Bene- luxcomité in Brussel bijwonen. Prins Karei heeft zich bereid ver klaard op deze bijeenkomst 'n rede voering over de Benelux-samenwer- king te houden, zo heeft de drielan- denraad van het comité Benelux be kend gemaakt. Vorig jaar is zo'n prinsenlunch in Scheveningen gehouden, waarbij prins Albert het woord heeft gevoerd. KORTE GOLF Bij een auto-ongeluk is gister avond in OuderiiZtal de 54-jarige journalist H. R. Weustink uit Henge lo om het leven gekomen. De heer Weustinik werd met zijn personenauto op de spitsing Rond wegHengeLosestraat in Oldenzaal aangereden door een truck met op legger, die van Amsterdam onder weg was naar Hamburg. De journa list was op slag dood; de bestuur der van de truck liep geen verwon dingen op. De economische faculteit van 'de universiteit in Bilbao is gisteren voor onbepaalde tijd gesloten na een bij eenkomst van ongeveer 2.500 studen ten, waarin de officiële plannen tot herziening van het Spaanse studen tenverenigingswezen werden afge wezen. De onrust onder de studen ten, die in Madrid de laatste dagen was afgenomen, schijnt thans in Bil bao te zijm toegenomen. GEARRESTEERDEN MOORDZAAK CUKURS VRIJGELATEN Twee Fransen, die vrijdag jl. in San Salvador waren gearresteerd in verband met de in Uruguay gepleeg de moord op oorlogsmisdadigers. Her- bert Cukurs, zijn op vrije voeten ge steld. Een politiefunctionaris uit Uru guay, die in verband met hun arres tatie naar San Salvador was gereisd, verklaarde na een langdurig verhoor, dat de mannen niets met de moord te maken hadden. Middenstand in gebreke gesteld In de cantine van de Camping Duinrell heeft de VVV Wassenaar de jaarlijkse algemene vergadering ge houden. Voor de laatste keer werd deze vergadering gelei^door ir. P J. van der Zanden, die later op de avond afscheid nam als voorzitter Onder de vele belanastellenden be vond zich mr. T l andheer, directeur van de VVV Den Haag. Uit het jaarverslaa over 1964 blijkt dat dank zij het mooie weer oeduren- de de zomermaanden het seizoen '64 aoed geweest is Het informatiekan- toor van de VVV aan de Johan de Wit+straat kon door inschakeling van een tweede inform atrice lanaer wor den bvennestcld Getracht zal worden in het u volnend seizoen ook 's zon dags het kantoor geopend te houden. De samenioerkinq met de omliggende VVV's was goed. Hef VW-bestuur onderhield con tacten met het gemeentebestuur on der meer over de vervuiling van het strand, de verlichting van de molen, de wenseliiHieid van ooenbare toi letten. de drinkwatervoorziening bii het strand enz. Voor het eerst vorig jaar werden in samenwerking met een reisbureau dagtochten georgani seerd «menwerking ontstond tus sen VW en de beheerder, van de kantine Duinrell. die eveneens toe ristische informaties verstrekt. Het aantal gewone leden steeg van 217 tot 226; het aantal buitengewone fhe- lamgste^ende) leden daalde van 124 naar 115. Het financiële jaarverslag over 1964 sloot met een exploitatietekort van ongeveer 3000.De begroting voor 1965 werd vastgesteld met een totaal aan inkomst en uitgaven van 11.300. De contributie werd voor 1965 ongewiizigd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. P. Wouwen aar herkozen In Dlaats van de heer ir. P. J van der Zanden, die als voorzitter aftrad, werd de heer A- Slot tot voorzitter gekozen. De heer J B van der Velde werd nieuw gekozen in het bestuur en zal zich met het penningmeester schap belasten. De heer Van der Zanden herinner de in zijn afscheidswoord aan de periode van 5 jaar waarin hij deel BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR IR. LOHMANN Dinsdagmiddag heeft de ambassa deur van België, baron F. X. van der Straten-Waillet, het commandeurs kruis in de kroonorde van België uit gereikt aan ir. J. Lohmann, presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. Aan de Leidse Universiteit rijn ge slaagd voor de volgende examens: Doct.ex. Aardkunde, de heer P. F. ,L. de Groot (Den Haag); doct.ex. Scheikunde, de heren P. J. Rosen berg en J. Verweij (beiden Leiden); doct.ex. Natuurkunde, de heer H. J. M. v. Rongen (Lelden); kand.ex. A W. en N., mej. D. E. Nleman (Leiden) en de heer J. F. Deckers (Wassenaar) kand.ex. Al W. en N., de heer F. P. v. d. Mark (Leiden); kand.ex. F. en enN., de heer A. v. d. Heijden (Lei den); kand.ex. I. en N., mej. H. van Wees (Leiden); kand.ex. K. en N., de heer J.C. Enderman (Leiden). uitmaakte van het bestuur," een pe riode waarin de VW haar eigen in- formatiekantoor stichtte en waarin die onmisbaarheid van dat kantoor gebleken is. De heer Van der Zanden wees op de betekenis van het vreem- delingenbezoek aan Wassenaar voor al voor de middenstand en consta teerde, dat alle pogingen om bij de middenstand belangstelling en steun te verwerven voor het VW-werk wel enig resultaat hebben gehad maai" toch lang niet voldoende. De "heer G Jansen sprak namens het bestuur een woord van hartelijke dank voor de wijze, waarop de heer Vander Zanden gedurende 5 jaren het werk van de VW heeft geleid- Hij bood hem als herinnering een cassette «rammofoonplaten aan. De VW-verga dering werd omlijst door een aantal toeristische films en een dia- en filmprogramma van een reisbureau, waarmee de VW dit jaar nauwer zal samenwerken. VOORHOUT Raadsagenda Aan de agenda van de vrijdag 19 maart a.s. te hou den raadsvergadering, ontlenen wij onder meer: voorstel om van L. Bouwmeester een perceel grond aan te kopen en om aan J. Elsinga ver gunning te verlenen voor een uitweg op de Leidse vaart. Formele aanbie ding van de begroting van het ge meentelijk Woningbedrijf 1965 en de gemeentebegroting 1965. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aan vullend krediet voor het aanschaffen van een huisvuilauto. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een kre diet voor noodzakelijke voorzienin gen aan de ambtswoning Herenstraat 39. Voorstel tot vaststelling van de huren der woningen van het gemeen telijk woningbedrijf. Voorstel om op het verzoek om subsidie van de Kunstkring „Voorhout" afwijzend te beschikken. HTÏ.Ï.EGOM Spreekuur burgemeester De burgemeester van Hillegom is ver hinderd zijn spreekuur te houden op donderdag 25 maart a.s. Stille Omgang De afdeling Hil legom en omstreken houdt de bede tocht ter ere van het H. Sacrament van mirakel te Amsterdam in de nacht van 20 op 21 maart. Er is die avond om 12 uur een bijeenkomst in de St.-Josephkerk en daarna ver trekken de pelgrims in bussen om half een naar Amsterdam. De H. Mis is in de kerk „De Liefde" aan de Bil- derdijkstraat om half twee en daarna volgt de ..Stille Omgang". De bussen vertrekken om half vijf vanaf de halte Marnixstraat. Er is nog gele genheid buskaarten te verkrijgen tot woensdagavond half elf bij de heren Q. J. Smit, van Meerbeekstraat 27 en Jac. H. Verbrugge, Meerstraat 193. ZOETERWOUDE Geboren: Comelds Engelbertus Jo zef zn van J. J. M.' van Leeuwen en Th. C. van der Krogt. Jacqueline Eli zabeth dr van M. Wessel en E. Th. Brouwer. Josepha Petronella Maria dr van A. P. Berg en C. M. var der Meer. Getrouwd: Gerard Wilhelmus Theodorus Maria Tomassen en Eli zabeth Huberta van der Hoeven. Lu cas Jacobus Devilee en Theodora Adriana Quirina van Dekken. Overleden: Herman Witteveen 62 jaar. I.ISSE „Philatelica" Dinsdagavond vergaderde de postzegelclub „Phila telica" in de Witte Zwaan. De wnd. voorzitter, de heer Delen, leidde deze vergadering. Mevr. van Hamme hield een causerie over de kleuren op de zegels. Het kennen en onderscheiden van kleuren op zegels is van buiten gewoon groot belang, zeide mevr. van Hamme. Dit heeft zij met enkele praktische voorbeelden duidelijk aangetoond. Voorts werd in deze vergadering een goede veiling ge houden. Een stem ging op om één maal per maand een ruilavond te houden, hetgeen het bestuur over wegen zaL GEZAMENLIJKE CONCERT AVOND UITNEMEND GESLAAGD De proeve van de plaatselijke zang- en muziekverenigingen te Lis- se, om nL één concertavond te ge ven, kan uitstekend geslaagd ge noemd worden. Er was een prach tige opkomst. Een groot voordeel is, dat tevens bereikt wordt, dat een gevarieerd programma geboden kan worden en een zekere eentonigheid ten enenmale uitgesloten is. Het entree dat de gezamenlijke drumbands maakten onder leiding van de heer Driesen was impone rend. De heer J. van Dijk sprak na mens alle samenwerkende muziek vereniging een kort openingswoord. Hij benadrukte, dat het een experi ment in Lisse is en men in andere plaatsen zich afvraagt hoe dit zal aflopen? De heer Van Dijk mocht met genoegen mededelen, dat door alle verenigingen op hartelijke wijze is samengewerkt om tot een goed resultaat te komen. Lisse heeft in dit opzicht het spits afgebeten. De muzieknummers van „Trou moet Blycken" en „Canite Tuba" werden door het publiek met groot enthousiasme ontvangen. De béide dirigenten, de heren H. Jagel en A. van den Bosch mogen met groot ge noegen op deze avond terugzien. De beide grote koren „Looft den Heer" en „Excelsior" hebben zich van hun beste zijde laten horen, ter wijl de zang van de kinder- en jeugdkoren door het publiek hai te- lijk ontvangen werd. Autorijdend Nederland Een autobezitter betaalde in 1963 gemiddeld f 5000.- voor zijn wagen. (In dit getal zijn ook de tweedehands aanschaf fingen verdisconteerd). Hij rijdt dan gemiddeld 18.400 km en wel: 2100 km in woon- en werkverkeer, 10.600 km in de uitoefening van zijn bedrijf of beroep, 1400 km in de vakan ties en 4300 km in het overige particuliere verbruik. Deze cijfers zijn algemene gemiddelden. In 1963 bestond het Nederlandse autopark voor 60 pet. uit zakenauto's en voor 40 pet. uit particuliere auto's. De zakenman heeft gemiddeld f 6000,- en de particulier f 3600 voor zijn al of niet nieuwe auto. betaald. De zakenman rijdt 22.300 km per jaar; de particu liere auto's meer dan tweeder de. Een en ander blijkt uit een publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, geti teld: „Het bezit en gebruik van personenauto's in 1963". In Rome heeft een meisje maan dag bloemen gelegd bij het stand beeld vam Julius Caesar, dde op 15 ma art in 44 voor Christus werd ver moord.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4