HISWA MET 450 BOTEN EN EEN HAL VOL TENTEN R.A.I. puilt uit van sportiviteit B Deze tijd vraagt meer JA CHTHA VENS en meer WINTERBERGING No. 1 op de wereldlijst! Polyester favoriet Kamperen Koelkastje en koffiemolen in zakformaat Trek naar ruwer water DE LEIDSE COURANT XJet aantal bootjes en boten en plezier- vaartuigen is het afgelopen jaar met 15% toegenomen. Hun aantal schat men thans op 76.000. De jachtwerven vertonen veel bedrij vigheid, niet alleen ten behoeve van de binnenlandse markt maar ook voor het buitenland. Met een uitvoer van ruim ƒ35 miljoen was ons land in 1964 het grootste jacht-exporterende land van de wereld. Een mooie prestatie. Wie de exportcijfers bestudeert ont dekt dat onze werven minder wereld wijd exporteren dan vroeger. Zij trekken zich meer op Europa terug Zó waren de resultaten in 1964: opbrengst vaartuigen in miljoenen 1 West-Duitsland 623 ƒ8,9 ij die aanblik gaat elk rechtgeaard Hollands hart iets sneller kloppen: de hele R.A.I. staat vol met kleine en grote jachten, met kruisers, kano's en sportboten en met tenten en kampeeruitrusting in grote verscheidenheid. De HISWA zet de poorten open en laat zien wat er anno 1965 voor watersport en kamperen aan de markt is. Wij hebben de ten toonstelling gisteren voorbezichtigd. Te midden van veel polyes ter, hout. multiplex, kleurig zeildoek, buitenboordmotoren, water ski's en dergelijke, zagen wij in de natte en droge afdelingen de volgende ontwikkelingslijnen: 2 Ver. Staten 3 Engeland 4 Frankrijk ƒ5,9 ƒ5,5 ƒ5,2 2^ij. die technische belangstelling nebben, moeten op de R.A.I. op het volgende letten: Met glasweëfsels gewapend polyester wint nog steeds terrein. De combi natie van polyester romp en dek (met vaak ook bovenbouw) met hou ten aftimmering is overheersend. Nog steeds doen nieuwe polyesters hun intrede. Lichtmetaal (door polyester verdron gen) wordt weer iets meer toegepast. In de R.A.I. kan men enkele vaar tuigen en zelfs een zeegaand zeiljacht van aluminium zien. ;jc Watervast multiplex is nog steeds een materiaal bij uitstek voor de rompen van kleinere zeil- en motor boten van het knikspanttype (ideaal ook voor amateurbouw). s{c Bij de snelle motorboten valt de veel vuldige toepassing op van de diep V- vormige spantvorm. ïjc De animo voor motorbootvaren neemt naar verhouding sterker toe dan de animo voor het zeilen. Er is een grote verscheidenheid open types en kajuittypes. De modelijn brengt mee dat motorzeiljachten (de combi-" natie dus) zich in groeiende belang stelling mogen verheugen. Jachten en boten zijn, vergeleken met vijf a zes jaar geleden, dui delijk sneller geworden (de kruissnelheid van motorvaartui gen ligt aanzienlijk hoger). Steeds talrijker worden de sche pen die geschikt zijn voor ruwer water. Nu het zo vol wordt op de plassen en vaarten wil menig een uitwijken naar wijder water (IJsselmeer, Delta-meren e.d.). Meer gerief voor het gezin of gezelschap aan boord, ook bij vaartuigen van 7 a 8 meter. De binneninrichting is vaak heel ver nuftig (afgescheiden ruimten voor nachtrust, slaapplaatsen voor de kinderen apart, doelma tige kajuit voor gezelschapsleven e.d.). Nog maakt men kleine populaire modellen niet als auto's aan de lopende band, maar serie- bouw komt toch steeds meer naar voren, zelfs bij jachten van 16 tot 22 meter (5 a 6 standaard- rompen tegelijk). Amerika staat op het punt massaproduktie in te voeren: daar is al een werf (fa briek) die kleine boten in grote aantallen perst en daardoor, on danks dollarkoers en invoerrech ten, met de Europese collega- bouwers kan concurreren. De bungalowtent heeft het duidelijk gewonnen van de stahoogte combi natietent (bij' gelijkblijvend grond oppervlak is er meer bewoonbare ruimte). De kampeersport breidt nog steeds uit. Het seizoen is langer geworden (van pril voorjaar tot in het najaar op beschutte plaatsen) en ook vele bejaarden zijn gewonnen voor dit sportieve verblijf in de buitenlucht. De HISWA, die vrijdag door de heer V. P. van Coeverden, voorzitter van de 75-jarige K.V.N.W.V. zal worden geopend, slaat alle vorige records: er zijn meer dan 450 boten (v.j. 350), waar onder 30 jachten van meer dan 5 ton. Het grootste schip weegt25 ton. Ook op kampeergebied zijn er weer meer artikelen, vooral in het luxe genre. Verwacht aantal bezoekers: 200.000. Hierna volgen ruim 30 landen, her en der verspreid. De Italiaanse markt is be langrijk teruggelopen als gevolg van een scherpe belas tin gpo li tiek Omgekeerd voerden wij het laatste jaar voor 6,2 miljoen (in 1963 voor 3,6 miljoen) aan bootmaterieel in. Voor naamste leveranciers; opbrengst in vaartuigen miljoenen 307 0,548 81 0,532 18 0,438 72 0,437 1 Noorwegen 2 Engeland 3 Ver. Staten 4 West-Duitsland Geëmailleerd gaskoóktoestel in metalen koffer met twee losse branders en voorzien van wind scherm. Prijs 32,50. W7ie een boot heeft, maar niet zo gelukkig is aan het water te wonen, zal zijn vaartuig na elke tocht ergens achter moeten laten, of op een of andere manier mee naar huis moeten nemen. Dat laatste behoort tot de uitzonderingen en kan alleen voor betrekkelijk kleine boten. Goede jachthavens bieden de meest ideale ligplaatsen in de zomer en beschikken veelal over loodsen waar de boten 's winters onder dak kunnen worden bewaard. Het tekort aan ligplaatsen is in de laatste jaren een serieus probleem geworden. De trek naar het water is enorm. Voor alle boten, die er bij komen (10.000 a 15.000 per jaar) moet een plekje gevonden worden, 's Zomers in het water, 's winters liefst op het droge. Hoeveel ligplaatsen er jaarlijks bijkomen, weet niemand, maar men kan veilig aannemen, dat het er onvoldoende zijn. Het aanleggen van jacht havens is nu eenmaal geen eenvoudige zaak; de voorbereidingen en vergunningen vergen veel tijd en de kosten zijn zeer hoog. Drachten, Medemblik, Kortgene, Grouw, Veere, Sneek, Langweer, Kampen, Heerjansdam, Made en Drimmelen Wanssum, Neer, Delfzijl, Terhorne, Lemmer, Workum, Makkum, De Blau we Hand te Wanneperveen De Witte Raaf aan de Oude Maas, Zierikzee, St. Annaland, Vrouwenpolder). Neemt men de accommodatie ten be hoeve van de watersport wat ruimer (recreatie op en aan het water), door daartoe ook aan het water ge- Praktische demontabele water fiets (.Mbelle"), die met de auto meegenomen kan worden. Afme tingen in opgevouwen toestand 125 x 60 x 45 cm. Gewicht 12 kg. Prijs 225. ür be sta a veel plannen voor nieuwe jachthavens. Het Bureau voor Wa tertoerisme noteerde er 40 in 1962, 50 in 1963 en 90 in 1964. De uitvoering blijft daarbij ver achter: 12 gereed gekomen in 1962, 14 in 1963 en 13 in 1964. In 1960 besloot de regering tot het verlenen van subsidie voor recreatie projecten ten behoeve van de toeris tische infrastructuur in de z.g. pro bleemgebieden (Friesland, Groningen, Drenthe, Zeeland, gedeelten van de kop van Noordholland, N.O.Overijsel, Oost-Brabant en Noord-Limburg). In 1963 werd het in het bijzondere geval len mogelijk, ook voor projecten bui ten de probleemgebieden subsidie te verkrijgen. De bijdragen uit de Rijks pot belie pen in de jaren 1960 t.m. 1964 tezamen ruim 3,1 miljoen, bestemd voor 22 jachthavens (Buitenst Vallaat bij legen toeristische centra en kampeer terreinen v rekenen, dan stijgt dit bedrag nog met ruim 2,6 miljoen (alleen voor de jaren 1962, 1963 en 1964). Het ligplaatsentekort is het grootst op de Zuidhollandse en Utrechtse plassen, op enkele Friese meren en in en rond grote steden. Voor sommige van de druk bevaren meren is het de vraag, of geleidelijk aan niet een ze ker verzadigingspunt is bereikt. Niet, dat er niet meer boten bij zouden kun nen maar er trekken omdat het te vol wordt ook meer mensen met hun bo ten weg naar andere rustige gebie den. Het ontstaan van het IJ-meer bij Amsterdam en van grote meren als gevolg van de Deltawerken dichtbij Rotterdam en Den Haag, zal in de toekomst de afvloeiing van de drukke plassen kunnen bevorderen. Ook de toenemende belangstelling voor boten, die op een aanhangwagen achter een personenauto kunnen worden vervoerd zou er op kunnen wijzen, dat men steeds meer bereid is het voor zijn vaargenot verder van huis te zoeken. Met betrekking tot de winterber- ging tenslotte mag gezien de ont wikkeling in andere landen worden verwacht, dat bootbezitters er meer en meer toe zullen overgaan, hun scheepje op het droge onder een goed dekzeil buiten te laten overwinteren. Zeker voor polyester boten is dit een aanvaardbare oplossing. Terreinen voor zulke overwintering zijn er vol doende, men denke bijvoorbeeld aan de parkeerterreinen van jachthavens en aan gedeelten van kampeer- en caravanten einen. J^e H.I.S.W.A. toont een elektrische koelkast van 10 liter, werkend op 6 volt. Op butaangas en elektriciteit werkende koelkasten met deze kleine capaciteit bestaan reeds langer, maar dit type is uitgerust met een tropen-aggre gaat, dat bovendien regelbaar is. Het tropen-aggregaat zorgt er voor, dat de koelkast ook bjj de grote hitte (40° C en hoger) goed blijft functioneren. Voorts viel ons oog op: Koffiemolen: slechts 11 cm hoog, 7 cm breed; gewicht 320 gram. De molen heeft verscheidene standen, waarmee de bonen tamelijk grof. maar ook stof fijn kunnen worden gemalen. Koffiefilter van hard plastic. Wordt gebruikt in combinatie met pa pieren filterzakjes. De filterset bestaat uit een rond plastic keteltje met hand vat en schenktuit, een filterhouder en een deksel; de set kan ook gesloten worden meegenomen. Prijs 13.75. Dozen van zacht plastic (voor het meenemen van spijzen en dranken): ronde en rechthoekige modellen in verschillende formaten. Jerrycans met wijde hals: vorig jaar was de 10-liter-uitvoering in het nieuws, thans is men met een 5-liter- en een 25-liter-uitvoering gekomen. De wijde mond maakte de tank bruikbaar bjj ouderwetse boerenpompen en in landen als Frankrijk, waar veel water kranen op de terreinen er uit zien als of er een brandslang op moet worden aangesloten. Plastic waterzak, 6 liter inhoud: In tegenstelling tot het bekende, naar boven taps toelopende, type heeft deze waterzak een emmer-model, waardoor hij voor sommige doeleinden beslist beter geschikt is. Prijs 1.50. Kaarslantaarn: terwijl de butaan gaslamp voor verwoede lezers onder de kampeerders onvervangbaar is, blijft er toch een grote vraag naar kaarslantaams voor het rustig babbe len vóór de tent. Deze kaarslantaarn, werkend op een grote blokka,ars. zal bij de wat meer romantisch aangelegde kampeerders in de smaak vallen. De lantaarn kan staan en hangen.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 10