S)eCcid6c(ScvuHwuX President Johnson baant weg voor neger DE NIEUWE FORMATEUR MR. CALS BEGINT MET GOEDE MOED GEEN ONDERSCHEID MEER BIJ UITOEFENING STEMRECHT „Een beetje eigenaardige crisis" Gemini-lancering een dag uitgesteld NIEUWE KLEUREN Directeur J F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUREAU PAPEN GRACHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 16 MAART 1965 56e JAARGANG Dat had Nasser niet durven hopen. Telet 2.09.35 Bed 2.00.15. 8.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., S.3S p nrnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. f 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Mars van dr King werd niet verhinderd „Het is een treurig feit", aldus de president, „dat in vele plaatsen van dit land mannen en vrouwen wor den verhinderd te stemmen omdat lij neger zijn. Elke list die de men selijke vindingrijkheid kan beden ken, is gebruikt om hun dit recht te ontzeggen". President Johnson zei, dat de strijd tegen de discriminatie niet voorbij zal zijn als het wetsontwerp is aan: genomen. „Wat in Selma is gebeurd maakt deel uit van een veel grotere bewe ging, die reikt tot in elke Ameri kaanse staat. Het is de poging van de Amerikaanse negers om zich de vol ledige zegeningen van het Amerikaan se leven te verwerven. Hun zaak moet ook de onze zijn. Niet alleen de negers, maar wij allen moeten de fnuikende erfenis van dweep zucht en onrecht te boven komen, en dat zullen wij". Geweten van natie wakker geschud. De president bestreed de bewering, dat de betogingen voor gelijke reah- ten een gevaar voor orde en rust zouden vormen. „De ware helid van deze strijd is de Amerikaanse neger. Zijn daden en protesten, zijn moed om zelfs zijn leven te wagen, heeft het ge weten van de natie wakker ge schud." Enkele senatoren uit het zuiden reageerden scherp op Johnsons toe spraak. Senator Ellender (demo craat uit Louisiana) dreigde met filibuster (vorm van obstructie, be- Slechts 65 Egyptenaren stemden tegen Nasser Met 99,999% van de stemmen is Gamal Abdel Nasser herkozen als president van de Verenigde Arabi sche Republiek, zo meldt het Egyp tische persbureau. Er waren 7.055.560 stemgerechtig den bij deze volksstemming. 6.950.652 hebben een stem uitgebracht. Voor Nasser, de enige kandidaat stemden 6.950.098, tegen 65 en blanco 489. President Johnson heeft gisteravond bij het congres een wetsvoor stel ingediend, dat ten doel heeft een eind te maken aan alle onder scheid op grond van ras bij de uitoefening van het stemrecht. Er is geen reden om trots te zijn, aldus de president, die sprak .op een verenigde vergadering van Huis van Afgevaardigden en Senaat, op de ruwe wijze waarop een week geleden in Selma, Alabama, beto gers voor gelijke burgerrechten zijn behandeld. Tegen hen die op vreedzame wijze voor hun rechten als Amerikaans burger opkwa men, is door de politie met knuppels, zwepen en traangas opge treden. „Een hunner, een man Gods, is doodgeslagen". Het betrok ken wetsontwerp wordt morgen aan het congres toegezonden. Alle beperkende bepalingen voor elke soort verkiezingen, of het nu om federale verkiezingen dan wel om verkiezingen voor staats- of plaat selijke instellingen gaat, worden geschrapt omdat zij zijn gebruikt om negers van de stembus weg te houden. staande in het houden van uren lange redevoeringen om het aanne men van ongewenste wetten te ver traden). Van andere zijde werd ech- der gesproken van een staaltje van eersteklas vakmanschap. De leider van de republikeinse senaatsfractie, Everett Dirksen, zei, dat de toespraak vruchten zou af werpen. Senator More democraat- Ore gon) gewaagde van Johnsons grootste redevoering. Hij zei er op te vertrouwen, dat het congres er spoedig gehoor aan zal geven. De negerleider dontinee Martin Luther King heeft gisteren een mars geleid in Selma ter herdenking van de vorige week aan zijn door slagen toegebrachte, verwondingen, bezwe ken blanke predikant James Reeb. De mars werd niet door de poli tie belet, voor de eerste keer sinds dominee King twee maanden gele den zijn actie voor de inschrijving van neger-kiezers begon. Eerder op de dag wilden 500 ij ve raars voor gelijke burgerrechten, onder leiding van blanke geestelijken, eveneens een mars maken naar het paleis van justitie. Kort na hun ver trek werden de betogers tegengehou den door een groot aantal leden van de staatspolitie. In de mars liepen onder andere mee een katholieke zuster uit New York, de Anglicaanse bisschop van Chicago, Daniel Cantwell, rabbijn Eugène Weiner uit Hamilton (Cana da) en dominee Killings worth een medewerker van dominee Martin Lu ther King. Een politiefunctionaris, die dienst deed bij het paleis van justitie, zei dat de deelnemers aan de mars niet zouden worden tegengehouden. Zij mochten zich wel naar het gerechts gebouw begeven, doch uitsluitend in kleine groepjes, zo zei hij. De deelnemers aan de mars gingen ongeveer een half uur later uiteen, ongeveer vijftig blanken en negers bleven echter op straat zitten om de wake die vorige week dinsdag was begonnen, voort te zetten. POLITIE TROK ZICH TERUG Aüe politiemannen in de buurt van het negerkerkje in Selma waar de strijders voor gelijke burgerrech ten hun hoofdkwartier hebben opge slagen, waren gisterochtend plotse ling vertrokken. Zij verwijderden voor hun vertrek de houten barricade rond het kerkje. Onder de betogers ontstond ver- PRESIDENT JOHNSON: Fnuikende erfenis te boven komen warring. Men wist niet waarom de politie was teruggetrokken en som migen wilden van de gelegenheid ge bruik maken en onmiddellijk een mars naar het paleis van justitie ma ken. Een van hun voormannen, do minee Homer Jack, trachtte hen te kalmeren. „Wij staan op de drempel van de overwinning", aldus deze blanke geestelijke. „Laten we rustig bljjven". BETOGING IN KAPITOOL Twaalf strijders voor gelijke be handeling van blank en zwart, die gistermiddag door de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, John McCormak, op zijn bu reau in het Kapitool werden ont vangen, wilden daar niet weggaan. Zij gingen op de grond zitten, één van hen was er zelfs bij gaan liggen. De twaalf - zes negers en zes blan ken- - eisten, dat het aantal verte genwoordigers van Alabama in het Huis van acht op vier wordt terug gebracht vanwege de rassenpolitiek van deze staat. De betogers weiden later door de politie verwijderd. Engelse politie niet altijd uitgeslapen Sherlock Holmes zou zich in zijn denkbeeldige graf omgedraaid heb ben wanneer hij het rapport had ge lezen, dat gisteren in Londen is uit gebracht. Politie, dokters, ambulan cemannen en anderen kwamen er niet toe te bedenken, dat een man, die met zijn gezicht omlaag, badend in bloed, dood op straat werd aan getroffen, wel eens vermoord zou kunnen zijn. Totdat 24 uur later iemand zag, dat in het jasje van de man 17 gaten van messteken zaten. Een jongeman aan de ongevallen- afdeling van een ziekenhuis keek eens goed naar de jonge vrouw, die door personeel van het ziekenver- voer in de ambulance-auto met kunstmatige ademhaling was behan deld. Hij vestigde hun aandacht op het feit, dat zij hun tijd verknoeiden zolang zij de kous, die stevig om haar hals was gebonden, lieten zit ten. „Seniliteit en een overgevoelig hart" waren de doodsoorzaken van een oude man, volgens een dokter. In het lijkenhuis vielen twee kogels uit zijn kleding. Een vrouwelijke dokter meldde, dat zij niet kon zeggen hoe een man, die in de deur van een winkel werd gevonden, was gestorven. Een poli tieman deed bij het rapport een kor te aantekening: „de man had een touw om zijn nek". Deze voorbeelden van niet ter plaatse vastgestelde moorden en zelfmoorden komen voor in een rap port, dat gisteren door de patholoog van het Britse ministerie van bin nenlandse zaken. prof. Keith Simp son, is uitgebracht. De 23-jarige pianiste Martha Argerich uit Argentinië heeft het zevende internationale* Chopincon- Den Haag: een kopje koffie voor kabinetsformateur mr. J. M. L. Th. Cals cours in Warschau gewonnen. tijdens diens persconferentie maandagavond. De formateur noemde zijn op dracht echter „zeer ruim". Hij heeft de mogelijkheid een strikt parlemen tair kabinet te vormen, maar er zijn ook andere mogelijkheden zoals een ex bra-parlementair kabinet. Het Amerikaanse bureau voor lacht en ruimtevaart heeft bekendgemaakt dat de eerste Amerikaanse lancering van twee ruimtevaarders in een ca bine op 23 maart in plaats van 22 maart zal plaatsvinden. Het uitstel is te wijten aan de lan cering van een onbemand Ranger ruimtevaartuig naar de maan op zon dag. Hierdoor zal ook de dag daarop nog apparatuur op de grond voor het geleiden van de Ranger nodig zijn. De lancering van de Ranger-9 is op 21 maart vastgesteld om opnamen van een maankrater door de zes televisiecamera's van de Ranger mo gelijk te maken. Opdracht laat alle ruimte De formatie -opdracht verraste J. M. L. Th. Cals in Rome. In de nacht van zondag op maandag vloog hij met een regeringsfriendship terug naar Ypenburg, waar hij in het holst van de nacht van zondag op maan dag aankwam. Het was op de dag af 15 jaar gele den, dat mr. Cals als staatssecretaris van O., K. en W. door Koningin Juliana beëedigd werd. Gisteravond ontving mr. Cals de ex-formateur drs Sohmelzer om over diens bevindingen te spreken. In de loop van dinsdag zal de formateur aan het Plein 1813 de demissionaire premier mr. v. Marijnen ontvangen om inlichtingen te krijgen, niet al leen over de radio-televisiekwestie, maar ook over vraagstukken van de naaste toekomst. Bijzonder moeilijk. Mr. Cals, de eerste formateur, die voor het begin van zijn werk de par lementaire pers een vraaggesprek toestond, verheelde niet, dat wij ons in een bijzonder moeilijke situa tie bevinden. „Dat heb ik in de af gelopen weken herhaaldelijk in mijn eigen fractie gezegd", zo verklaarde hij. Als formateur wil hij zich niet binden aan het standpunt van zijn fractie en ook niet aan zijn opvat tingen als lid van het kabinet-De Quay inzake de RTV-nota Veldkamp- Saholten. Zoals men weet werd deze niota door het verwerpen van een motie—Van Someren (WD) in de lente van 1963 door de Tweede Ka mer onaanvaardbaar verklaard. Mr. Cals vond het „een eigenaar dige crisis". Het verschil van inzicht ontstond in de boezem van de rege ring zelf en niet tussen het kabinet en de Tweede Kamer. Geen haastige spoed. Met een langdurige crisis moet re kening worden gehouden, maar het is in het landsbelang zo spoedig mo gelijk tot een oplossing te komen. „Ik mag geen tijd verliezen, dus mag ik niet overhaast handelen", zo ver klaarde mr. Cals, die van plan is alle problemen zeer zorgvuldig af te wegen. Na zijn oriëntatie, waarbij ze ker ook fractieleiders betrokken worden, zal hij enige rust voor na denken nodig hebben. „Ik heb niet de illusie, nu ineens de goede weg te vinden en de juiste oplossing te vinden, zo verklaarde hij. Den Haag: het internationale Hof van Justitie is de behandeling begonnen van de zaak. die Liberia en Ethiopië jegens Zuid-Afrika aanhangig hebben gemaakt over de apartheidspolitiek in Zuidwest-Afrika. Op de foto wordt de «aak geopend door sir Speneer Spender, de Australische president van het Hof. Hij wordt geflankeerd door de Nat. Chinese vice-president Willington Koo en de Poolae rechter B. Winiarski (rechts). Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor ƒ70.- en ƒ100.- of ƒ300.- en 800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG Opnieuw ondergrondse mijnstaking in België Een tachtigtal mijnwerkers in de kolenmijn „La Batterie" bij Luik hebben gisteren besloten hun onder grondse staking tegen besluit tot slui ting van de mijn te hervatten. Twee weken geleden waren 200 arbeiders een ondergrondse actie be gonnen, die echter na toezeggingen over herscholing en nieuwe werkge legenheid werd opgeheven. De toezeggingen hebben echtei niet alle mijnwerkers kunnen be vredigen. De 80 van de 1000 arbei ders, die gisteren de actie hebben voortgezet, hebben aangekondigd met naar boven te zullen komen voor dat aan hun eisen zal zijn voldaan. Verder werd bericht, dat 280 mijn werkers van de mijn „Sainte Eugé- nie" bij Charleroi om dezelfde rede nen als de stakers van „La Batterie" eveneens weigeren ndar boven te komen. Slechts formeren. Mr. Cals verklaarde met nadiruk, dat welslagen niet zal betekenen, dat hij premier zal worden. „Ik hoef niet te regeren, slechts te formeren", zo zei hij, Daarbij wijzend op het ge bruik na de Tweede Wereldoorlog, dat formateurs geen minister-presi denten worden. Het verzoek om uit Rome naar Nederland terug te keren kwam mr. Cals moeilijk uit. Hij was zaterdag avond naar Rome gevlogen om de zondag als „Roman holiday" te ge nieten en daarna een conferentie van dertien landen in de „Raad voor de Europese Sohooldag" te presideren. Inderhaast moest hij de plannen voor het kweken van meer belangstelling voor Europa bij de jeugd aan zijn vice-presidenten overdragen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Advertentie) Wisselvallig Nabij Schotland bevindt zich het centrum van een diepe oceaan depressie, die zich langzaam in oos telijke richting beweegt. Het erbij- behorende front trok in de afgelopen nacht met enkele millimeters regen en krachtige tol harde wind over ons land. Na de frontpassage stroomde iets drogere lucht Nederland binnen. Hierin kwamen vanochtend in ons land flinke opklaringen voor en in Engeland nog enkele verspreide bui en. Nabij de Azoren ontwikkelde zich een nieuwe depressie, die vermoede lijk snel naar de Britse eilanden zal trekken. Het is daarom mogelijk, dat het weer later een tijdelijke ver slechtering zal ondergaan. Voor de depressie zijn invloed zal doen gelden zullen er echter perio den zijn met weinig bewolking De temperatuur handhaaft zich op onge veer hetzelfde niveau. ZON. EN MAANSTANDEN 17 Maart: zon op 6.50, onder 18.48; maan op 18.49, onder 7.22. Hoogwaterstanden 17 Maart: v.m. 4.54; n.m. 17.33. KORRELTJE Geniale mensen beginnen grote werken, ijverige mensen maken ze (Advertentie) af.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1