HAAGSE POLITIE B. en W. van Noordwijk leggen raad de voorlopige lijst van monumenten voor ZATERDAG 13 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Drs. Schmelzer stak donderdagmiddag een sigaar op, alvorens hij zijn beraadslagingen met de fractievoorzitters van de regeringspartijen in de Tweede Kamer begon. Links achter de tafel zitten van voor naar achter: mr. W. J. Geertsema (VVD), mr. H. K. J. Beernink (CHU) de heer J. Smallenbroek (ARP) en de heer C. J. van der Ploeg (plv. fractievoorzitter KVP). Een politieman moét op kunnen treden als be schermer, regelaar van het verkeer,antwoordman voor honderden vragenstellers. Geen wonder dat de training als adspirant veelzijdig is: sport en studie wisselen elkaar steeds af om de politieman "all-round" te maken. Jonge mensen zijn welkom bij de Haagse Politie Leeftijd 17-28 jaar. Minimum lengte 1.72 m. Beneden 21 jaar MULO-diploma verplicht. Bij de gemeentepolitie in Den Haag wacht een baan vol afwisseling, waarin hij financieel aan alle kanten goed zit. Zelfs tijdens de 1-jarige opleiding als adspirant met salarissen van 347.- tot 526.-. Daarna als agent met een minimum van 594.- terwijl hij kan opklimmen tot een rang, waarbij het salaris maar liefst 1234.- bedraagt. Wilt u mij/Inlichten over/een sollicitatieformu lier sturen voor een baan bij de gemeente politie te Den Haag. StraatWoonplaats -• Geb. datum Lengte Opleiding Zend deze coupon In of bel opl Israëlisch kind verdronken In d>e Noordvliet te Maassluis is gisrtermiiddiag de 2-jarige Eran Squares uit Maassluis verdronken. Het kind was even ontsnapt aan de aandacht van de moeder, die het jongetje naar de markt had meegenomen. Het gezin Squares komt uit Israël. De heer Squares is als ingenieur tij delijk werkzaam bij het waterbouw kundig laboratorium te Delft. Het ge zin zou een dezer dagen weer naar Israël terugkeren. Het kind zal daar worden begraven. De zangeres Willeke Alberti heeft aangekondigd, dat zij in augustus zal gaan trouwen met Joop Oonk, de 23- jarige bas-gitarist van The Jumping Jewels. CRONYCKE VAN DE WEECK 't Schynt, dat de Lente komt nae soo veel koude buyen, De Voorjaersson straelt warm en bly, Crocus en Narcis setten zich in de ry om met hun kelcken 't Voorjaer in te luyen. Eerlangh staet weer de streeck in brand van veel couleuren, hoeweldat duurt nogh wel een weeck of wat. Maer als Natuurde winterkoude sat, ons wil terwille syn, dan sal het drae gebeuren. De Lente naeckt, het Leeven wordt weer mooy, 't Sie in myn geest sonlicht op bloemen speelen. Wegh handschoenwollen das, ghy gaet ons langh verveelen, wy soecken reeds naer heel wat lichter tooy. Koninklijk paar maandag naar wintersport Koningin wellicht later Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn van plan a.s. maandag voor een korte wintersportvakantie naar het buitenland te vertrekken. In ver band met de kabinetscrisis echter is het niet zeker of de koningin maan dag reeds aan dit voornemen gevolg zal kunnen geven. Zij hoopt echter, indien zij maandag niet zal kunnen vertrekken, de prins zo spoedig mo gelijk te kannen volgen. De gebeurtenissen van de laatste dagen waarbij de prins, hoewel nog niet hersteld van een pijnlijke spier - ontsteking, niet hééft willen ontbre ken, hebben hem ernstig vermoeid waardoor het hem niet mogelijk is geweest aan alle officiële verplich tingen te voldoen. De RVD, die dit mededeelde, kon niet zeggen, waar het koninklijk paar zijn wintersportvakantie zal houden. Wat de officiële verplichtingen be treft, waaraan prins Bernhard niet heeft kunnen voldoen, zij eraan her innerd, dat de prins voornemens was samen met prinses Beatrix de begra fenisplechtigheid van koningin Loui se van Zweden by te wonen. Gerepatrieerden moesten wegens fabrieksbrand pension verlaten Negen en tachtig gerepatrieerden uit Indonesië en Nieuw-Guinea, die tijdelijk waren ondergebracht in een voormalig klooster in Nistelrode, moesten gisteren op last van de brandweer hun tydelijk onderdak verlaten wegens een brand in een aan het klooster aangebouwde vroe gere meisjesschool, die thans als fa briek dient voor de kunststofverwèr- kende industrie „Alveka", die er graansilo's vervaardigt en spuit. Het gebouw is verloren gegaan met drie silo's, grondstoffen en machinerieën. De schade wordt geraamd op' ca f 50.000. Het contractpension van de gerepatrieerden konden de brandwe ren van Nistelrode, Uden en Heesch ten koste van flinke waterschade be houden. De brand was ontstaan in de spui ter ij van de fabriek, waarachter drie vaten van elk 120 liter zeer brand bare acyteleengrondstof voor het ver dunnen van verf, lagen opgeslagen. RICHTPRIJS VAN MELK EEN CENT OMHOOG Minister Biesheuvel heeft voor het nieuwe melkprijsjaar dat in april begint de richtprijs voor de melk bepaald op 32 cent per kilo met 3,7 procent vet. Dat is één cent meer dan in het prijsjaar dat nu achter de rug is. Enige dagen geleden nog had het landbouwschap aan de minister ge vraagd om de richtprijs op 34 cent te brengen. De verrekening voor consumptie- melk en andere melkprodukten ligt eveneens een cent hoger dan in het achter ons liggende melkprijsjaar: 35,1 cent per kilo. Het landbouw schap verlangde een ve/ekenprijs van 37.1 cent. Dit alles blijkt uit een brief van de minister aan de Tweede Ka mer. Slachtrunderen. De nieuwe oriëntatieprijs voor slachtrunderen zal, volgens de brief, per honderd kilo levend gewicht 212.50 gulden bedragen. Dait is 13.50 gulden meer dan in 19641965. Het landbouwschap had gevraagd deze prys zo dicht mogelijk bij het maxi mum van ongeveer 219 gulden, dat in de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap was af gesproken, te brengen. Minister Biesheuvel heeft bij de vaststelling van de nieuwe prijzen in de eerste plaats de rentabiliteit van het bedrijf op het oog gehad. Hij meent dat een uiterst voorzichtig prijsbeleid moet worden gevoerd om de binnenlandse afzet van melk- en zuivel niet te schaden. Verschuiving. De minister wijst verder op de niet onaanzienlijke verschuiving in het verbruik van rund- naar var kensvlees. Zou die verschuiving te ver doorzetten onder invloed van een te hoog opgevoerd prijspeil voor het rundvlees, dan kan aldus de bewindsman de situatie ontstaan dat de binnenlandse vraag niet toe reikend is om het binnenlands aan bod op te nemen. Volgens de minister zal de con sumentenprijs voor melk door de verhoging van de veehouderij prijs niet behoeven te stijgen. Deze prijsverhoging wordt name lijk opgevangen door een hogere waarde van het melkvet dat bij de standaardisatie van comsumptiemellk voor andere bestemmingen vrij komt. 6 PROCENT LOONSVERHOGING BIJ VAN GEND EN LOOS De onderhandelingen over de cao herziening tussen de directie van Van Gend en Loos en de personeelsraad hebben tot overeenstemming geleid De voorstellen zullen na intern be raad in de vakorganisaties ter goed keuring aan de Stichting van de Ar beid worden aangeboden. Bintven het raam van het stichtingsakkoord zul len de basisionen met 6 procent wor den verhoogd. Nederlander in Duitsland gedood bij verkeersongeval Bij een verkeersongeluk in Bad Hersfeld (Duitsland) is gisteren de 36-jarige monteer J. Luites uit Tiel om het leven gekomen. De auto, waarin hij en de mede-inzittende op de terugweg waren van de voor- jaarsbeurs in Leipzig, slipte en botste tegen een wegwijzer. De heer Lui tes werd uit de auto geslingerd, zijn mede-inzittende is ernstig gewond op genomen in het plaatselijk ziekenhuis. Beiden waren in dienst van een ma chinefabriek in Arnhem. BEJAARDE MAN DOOR GAS- VERSTIKKING OMGEKOMEN In de keuken van een flatwoning aan de Willem de Merodestraat in Weesp is gisteren de 85-jarige heer G. van Dijk dood aangetroffen. De man woonde bij zijn dochter in en is vermoedelijk, toen ze even de stad in was, onwel geworden. Daar bij is hij, naar men uit het onder zoek afleidt, gevallen en heeft zich in zijn val vermoedelijk aan het gas stel beetgegrepen waarbij hij de gas slang van de toevoerledding heeft afgetrokken. De krar(tjes van het gasstel waren wel dicht, maar de hoofditoevoerkraan stond open, zodat het gas uit de leiding kon stromen. Ongeveer 330.000 vestigingen midden- en Niet in alle delen eens met minister kleinbedrijf Het aantal vestigingen in de sec toren detailhandel, ambacht, Horeca en vervoer bedraagt thans ongeveer 330.000. Het aandeel in het nationaal inkomen beloopt circa achttien pro cent. Deze cijfers heeft drs. P. M. van Nieuwenhuyzen, directeur van het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf, gistermiddag bekend gemaakt tijdens een ter ge legenheid van de Voorjaarbeurs in Utrecht gehouden middenstandsdag. Hoewel de bevolking van 1950 tot 1964 met rond achttien procent is gestegen, daalde het aanal vestigin gen van middenstandsondernemers in detailhandel en ambacht met vier procent. De heer Van Nieuwenhuy zen gelooft dat in de toekomst de ondernemers in het midden- en klein bedrijf vooral zullen worden gecon fronteerd met vraagstukken als het beheer van een groeiend bedryf, ho gere opleidingseisen, economische onderzoekingen als basis voor de on derbouw en economische samenwer king ter versterking van de concur rentiepositie. Op grond van de Monumentenwet heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen bij schrij ven van 10 november 1964 het ont werp van de lijst van beschermde monumenten voor de gemeente Noordwijk aan het gemeentebestuur toegezonden. De raad heeft de be voegdheid hem in overweging te ge ven monumenten aan de ontwerp- lijst toe te voegen of daarvan af te voeren. De termijn daartoe sluit op 10 mei a.s. Zoals mocht worden verwacht is het overgrote deel van de op de ont werp-lijst geplaatste percelen gele gen in de oude dorpskern van Noord wij k-Binnen. De vermelding van per celen in Noordwijk aan Zee beperkt zich tot de Nederlands Hervormde Kerk in de Hoofdstraat en de ka rakteristieke oude boerderij Jan Een foto van het oudste woonhuis in Noordwijk thans als garage in gebruik aan de Voorstraat 19/21. Het vertoont nog de gothische bouw stijl. Ondanks het sterk verwaar loosde uiterlijk, is restauratie nog zeer goed mogelijk. (Foto Openbare Werken Noordwijk) Kroonsweg 23, waarin thans de ver eniging „Oud-Noordwijk" is geves tigd. Met betrekking tot de in Noord wijk - Binnen opgevoerde percelen kunnen b. en w. de mening van de Monumentenraad slechts ten dele onderschrijven en zijn zij van oor deel dat hier een belangryke be perking moet plaats hebben. Zy wensen echter uitdrukkelijk voorop te stellen dat ook hen het karakteristieke dorpsbeeld van een gedeelte van Noordwij k-Binnen zeer ter harte gaat en dat zij het behoud van de waardevolle elementen daar in gaarne mee willen bevorderen. Ten aanzien van de overige op de ontwerp-lijst voorkomende percelen moesten zij echter tot de conclusie komen, dat de historische of monu mentale betekenis daarvan zoals aanwezig niet opweegt tegen de belangen die voor hun behoud of in de huidige staat moe ten worden opgeofferd. In het algemeen wensen b. en w. verder nog op te merken dat plaat sing op de lijst naar hun mening dient in te houden, dat de betreffen, de percelen in een houdbare staat verkeren. Concreet gesteld lijkt het niet verantwoord te streven naar het behoud van percelen, die in zo slech te staat verkeren dat het behoud slechts met vrijwel gehele ver nieuwing bereikbaar is. De daaruit voortvloeiende kos.en zijn alleen ge rechtvaardigd als een inderdaad fraaie gevel of een gebouw van wer kelijk monumentale of historische be tekenis kan worden gered. Ten aanzien van 27 van de 49 per celen kunnen b. en w. het oordeel van de Monumentenraad onderschrij ven, doch ten aanzien van 17 van de overige percelen zijn zij van mening dat plaatsing op de lijst niet gerecht vaardigd is. Met betrekking tot de resterende 5 panden is het college niet een stemmig. Een minderheid acht de panden Voorstraat 2, 91, 93 en 109 voldoende monumentwaardig om op de lijst te worden gehandhaafd, ter wijl met betrekking tot het pand Offemweg 67 twee leden menen dat dit wèl en de andere twee leden menen dat dit niet op de lijst dient te worden gehandhaafd. Tenslotte zijn b. en w. van oordeel dat het pand Voorstraat 5a, dat met het pand Voorstraat 5 architectonisch één perceel vormt, aan de lijst be hoort te worden toegevoegd. B. en w. zullen nu aan de raad voorstellen: a) akkoord te gaan met de plaat sing op de lijst van beschermde mo numenten van de volgende panden en objecten: Bronckhorststraat 57, Douzastraat 75, Gooweg 19, Gooweg 21, Heilige Geestweg 2, Lindenplein 1, 3 en 5, Offemweg 17, Offemweg 19 (alleen voorbouw). Voorstraat 5, 19/21 (zie prent), 23, 25, 49, 55 69, 16, 18, 42 (poortje), 44 (N.H. Kerk), 44 (toren), 48, 64, drie pompen in Voorstraat en op Lindenplein, wip molen in de polder „Hoogeweg", Jan Kroonsweg 23 en Hoofdstraat 96; b) toe te voegen aan de lijst van beschermde monumenten het pand Voorstraat 5a; c) de minister in overweging te geven de volgende panden op grond van het feit dat zij niet voldoende monumentwaardig zijn en voor een groot gedeelte ook omdat zij in (zeer) slechte staat verkeren, van de lijst af te voetren: Bronckhorststraat 35/ 37, Kerkstraat 22, Offemweg 19 (ach- terbouw), Offemweg 58/60 en 81 Pi- ckéstraat 1 en 7/7a, Voorstraat 1 11 33, 63, 65, 91, 93, 109. 111, 2, 50, 52a/ 52b, 58, 60 en 62; d) te bepalen of het pand Offem weg 67 al dan niet op de lijst dient te worden gehandhaafd.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9