Dammen in Haringvliet en Volkerak jaar later klaar Eerste vertraging zichtbaar bij de aanleg Grevelingendam „BLAUWE WIP"-M0LEN te Hazerswoude een der zeven resterenden van 37 voorheen NOG GEEN ONDERHANDELINGEN TUSSEN MALEISIË EN INDONESIË ZATERDAG 13 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Tegenslag bij de uitvoering van de Deltawerken zal tengevolge hebben, dat de sluiting van het Faringvliet, die van wezenlijk belang voor de veiligheid van ons land wordt geacht, een jaar later zal plaatsvinden dan oorspronke lijk het plan was. De sluiting van het Haringvliet zal nu in 1969 geschieden en de voltooiing van de afsluiting wordt nu in 1970 verwacht. Voor de afsluiting van de Oosterschelde, de grootste van onze zee-armen, die even eens van wezenlijk belang voor de veiligheid wordt geacht, zal het oor spronkelijke streefjaar 1978 kunnen worden aangehouden. Omdat het min der wenselijk is het tijdstip van de Volkerakafsluiting meer dan één jaar te doen voorafgaan aan die van het Haringvliet, zal ook het tijdschema voor het Volkerak met één jaar worden uitgerekt. Deze zee-arm wordt nu in 1968 afgesloten, terwijl de voltooiing van de afsluiting in 1969 zal plaats vinden. Een en ander wordt medegedeeld in het jongste nummer van „Deltawerken", een publikatie van de Deltadienst. Nadat in november 1957 een voor lopig tijdschema voor de uitvoering van de Delta-afsluitingen was ge publiceerd, is er, zo zegt de Delta dienst, in de daarop volgende zeven jaren ernstig naar gestreefd de ver schillende werkonderdelen in een zodanig tempo voor te bereiden en uit te voeren dat de afsluitingen zouden kunnen worden voltooid op de daarvoor in het schema aange geven tijdstippen. Dit geldt in het bijzonder voor de primaire afsluit- dammen. van het Deltagebied met de provin cie Zuid-Holland en het noord-wes telijk deel van Noord-Brabant be schermd zijn. Bovendien zal dan een belangrijke verbetering in de zoet waterhuishouding tot stand zijn ge bracht hetgeen onder meer een gun stige uitwerking zal kunnen hebben op de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater en de zoetwatervoorzie ning van de tuinderijen in het West- land. Bovendien zal daardoor de moge lijkheid zijn geschapen tot het volle dig in werking stellen van de Rijn kanalisatie welke weer verbeterin gen van de vaardiepte op de Gelder- sche IJssel en de zoetwatertoevoer naar het noorden van ons land mo gelijk zal maken. Met de afsluiting van de Oosterschelde tenslotte zal een groot deel van Zeeland en Noord- Brabant veilig zijn gesteld en zal het Zeeuwse meer als zoetwaterbassin en gedeeltelijk als massarecreatiegebied zijn gevormd. Uitwateringssluizen De bouwtijd van de Haringvliet- afsluiting wordt in sterke mate be heerst door de aanleg van de grote uitwateringssluizen. Het betonwerk hiervan kon geheel in het vereiste tempo worden uitgevoerd. De con structie van de stalen schuiven even wel ondervond reeds in den beginne een belangrijke vertraging. Tegenslag werd ondervonden bij het op gang komen van het vrij in gewikkelde samenspel der verschil lende meewerkende constructiewerk- plaatsen waardoor dit wat minder vlot verliep dan werd verwacht. Het ziet er thans naar uit dat alle 34 schuiven niet in het begin van 1966, maar eerst aan het eind van dat jaar zullen kunnen zijn aangebracht. En gezien het vele werk dat daarna nog moet gebeuren, zoals het wegbagge- ren van de ringdijk van de bouwput Meer kabelbaan De ervaringen, opgedaan met die kabelbaan, welke voor de aanleg van de Grevelingen dam wordit gebruikt, zijn voor de Deltadienst reden om met de verdere ontwikkeling van dit werktuig voort te gaan. Naar in „Deltawerken" wordt meegedeeld, zal bij de sluiting van de ongeveer 1000 meter brede stroomgeul tussen de uitwateringssluizen in het Ha ringvliet en de oever van Voorne het Rak van Scheel hoek waarsohijnlijk weder om van deze baan gebruik worden gemaakt. Binnen af zienbare tijd, aldus de Delta dienst, zal dian een beslissing kunnen en moeten worden ge nomen of en in hoeverre een kabelbaan bij de afsluiting van het Brouwershavenschegat en de Oosterschelde zal worden toegepast. en het verlengen van de in den droge aangebrachte stort bedden, alvorens met de sluiting der hoofdgeulen kan worden begonnen, zal de afsluiting van het Haringvliet eerst in 1969 kunnen worden tegemoet gezien. In Hilversum heeft Europa's first lady of jazz, Rita Reys, een receptie aangeboden gekregen, ter gelegen heid van haar tien-jarige carrière als jazz-zangeres. Ook verscheen vrijdag haar laatste langspeelplaat, getiteld „Congratulations in Jazz". Samen met de Hilversumse burgemeester, mr. J. J. G. Boot, bekijkt Rita Reys op deze foto haar laatste plaat. ZOETER WOIFDE Katholiek Vrouwengilde Wij herinneren onze leden aan de lezing op dinsdag 16 maart a.s. in het Don Boscohuis, aanvang 20 uur, waar commissaris J. Kalf uit Den Haag zal spreken over het werk van kin- der- en zedenpolitie. Denk aan uw reiskaart. Ook nieuwe leden zijn van haFte welkom. MPHT^N AAN DEN RIJN Geboren: Johannes Antonius zn van Gerardus van Veen en M. J. van Kampen; Ruurd Jan zn van Gerrit J. Somberg en C. Trompetter; Willy dr van Hendrik Marbus en L. Koe- lewijn; Josef Herman Anton zn van Anton F. J. Bartels en J. W. Drenth; Robert zn van Jacob Oudshoorn en C. M. J. Boere; Jan zn van Pieter Russchenberg en W. Blok; Hendrika Gerarda dr van Gerardus van der Sluijs en H. A. Roest; Johan Otte zn van Herman Lammers en G. Deel stra; Jacqueline dr van Jan W. van Muiswinkel en J. de Vos; Sigrid Kirsten dr van Willem T. C. D. Cor net en G. W. Schouten; Cornelia Helena dr van Leendert A. van Zij 11 en C. H. H. Stigter; Hélène Caroline Maria dr van Gerardus P. van Ge- mert en M. E. A. Hoppe. Ondertrouwd: Pieter van den Hoek, 26 jaar, metselaar en Adriana van Berkel, 23 jaar, kantoorbedien de; Cornelis van Oosterom, 23 jaar, chauffeur en Geertje van der Leede, 20 jaar, ponstypiste; Jan J. Hogenes, 20 jaar, rij-instructeur en Cornelia Lankhaar, 22 jaar, bandleidster; Mar- tinus J. A. Ham, 26 jaar, bromfiets- handelaar en Clazina C. M. Captein, 25 jaar, verkoopster; Petrus M. F. van den Broek, 23 jaar, winkelbe diende en Johanna A. C. M. Vink, 20 jaar, kantoorbediende; Wilhelmus Kerver, 27 jaar, bedieningsvakman en Adriana A. Koopman, 24 jaar, zonder beroep. Overleden: Antonius M. Wolswijk, 8 jaar; Willem van Egdom, 73 jaar; Josephus G. Pellen, 83 jaar; Theo- dorus B. van Hienen, 80 jaar; Hen drik Ossevoort, 60 jaar; Marijtje C. Vonk e.v. J. Rijswijk, 38 jaar. NOOrcnWïJKFRHOlT Bridge-nieuws In die onderlinge competitie van de bridgeclub Het Juiste Bod is de stand na die 6e ronde: Groep groen 1. F. Broekhof-P. Meijer 2. A. v. Kesteren-B. v. Aken 3. Echtpaar J. Kroon 4. J. Vink-C. Noordermeer 5. Echtpaar W. Turk 6. P. Heemskerk-J. Berbee 7. Dames Klinkenberg-v. d. Reijdt 8. K. v. d. Veek-Mej. G. Kroon Groep blauw 1. Th. v. Aken-W. Schelvis 2. A. Pauw-J. Koelewijn 3. Mevr. Fürrer-G. v. Leeuwen 4. A. de Jonig-P. Koster 5. Mevr. Pauw-P. de Haaa 6. N. Turk-Th. Kortekaas 7. W. Broekhof-N. v. Nes 8. H. Raaphorst-J. v. Gijdlwijk Groep rood 1. J. Seijsener-Th. Förrer 2. Echtpaar P. Kaptedn 3. Th. Zoetendaal-R. Bakker 4. A. die Groot-M. de Winter 5. Dames Zoetendaal-Hogervoret 6. J. v. Kampen-F. Kerkvliet 7. Echtpaar C. de Winter 8. A. Braima-W. v. d. Linden 9. Echtpaar Bodair 10. J. v. Wieringen-M. Heemskerk BOSKOOP Geboren: Sophia Agatha Maria dr van A. A. M. Verschueren en A. M. J. Maas; Paulina dr van H. J. Bui tenhuis en P. van der Spek; Anne- mieke dr van A. Goudkade en J. de Vries; Ilona dr van H. de Pater en A. J. Radder; Anneke dr van C. En- develd en J. Ramp; Peter Paul zn van H. F. Geurtsen en W. I. Gulde- mond. Ondertrouwd: Teunis van Velde en Dirkje Ykema; Franciscus van Camp en Catharina Radder; Herma- nus Hendrik Schoemaker en Johanna KoL Getrouwd: Ernst Otto Albert Timnz en Wilhelmina Frederika Sluurman. MOEILIJKHEDEN BIJ „DIERENBESCHERMING" Tijdens de jaarvergadering van de afd. Boskoop van de Vereniging tot bescherming van dieren, bleek dat er tussen twee leden van het bestuur moeilijkheden waren gerezen van persoonlijke aard, die. ondanks her haalde pogingen, niet konden wor den opgelost. Dientengevolge heeft mevr. Den Ouden het besluit geno men om haar functie ter beschikking te stellen. Aangezien het bestuur het met mevr. Den Ouden eens was, trad dit in zijn geheel af. Teneinde echter een impasse te voorkomen stelde het zich wel weer herkiesbaar. De be stuursverkiezing, welke hierna volg de heeft echter niet het gewenste resultaat opgeleverd. Wel werd een nieuw bestuur gekozen, dat nu be staat uit de dames De Vries, Sonne- veld en Wolters en de heren drs. van Dijk, Dalenoord, Weerhevm en Oskam. De functies zullen later on derling worden verdeeld. Door het uittreden van mevr. Den Ouden zal ook het asvltje, dat jarenlang door haar is beheerd, worden opgeheven. De afdeling telt momenteel 169 le den waaronder 11 jeugdleden. Gedu rende het afgelopen jaar werden 40 dieren voor langere of kortere tijd in- het asyltje verpleegd. Het wordt steeds moeilijker om voor deze die ren een goed tehuis te vinden. Besloten werd om mevr. Den Ouden die ruim elf jaar de dieren in het asyl verzorgd, verpleegd en opge fokt heeft, niet alleen hartelijk te bedanken voor het vele werk door haar verricht maar haar tevens een blijvend aandenken aan te bieden. Mevr. Klumper. die niet herkiesbaar was, werd dank gebracht voor het werk. Zij kreeg een bloemenhulde. Tot besluit hield de voorzitter een causerie over natuurbescherming, toegelicht met fraaie dia's. LEIMUIDEN Tafeltennisvereniging ..Play Fair" Play Fair 2 won verdiend van de Baronie in Alphen a. d. Rijn met 64, zodat Jan de Koning, Bert v. d. Voort en Jos Broekhuizen, defini tief op de tweede plaats staan en voor promotie in aanmerking kun nen komen naar de 2e klas. Play Fair 3 doet het niet minder in de 4e klas en staat ook op een veilige 2e plaats. Adrie Beuk, Jaap van Veen en Jac van Veen gaan, in dien zij ook de volgende wedstrijden winnen,- ook in de promotie. Steeds Vooruit Warmond gaat automatisch over naar de derde klas; zij wonnen van de Play Fair Jongens met 73. Het le damesteam speelde in Delft tegen DHC. Jammer is het. dat de dames iets techniek te kort komen, anders zouden zij zeker bovenaan staan in de 2e klas, overigens toch een goed resultaat na tweemaal ge promoveerd te zijn op de 5e plaats te staan in deze klasse. Het le heren team moet dit jaar ook zien kam pioen te worden in de derde klas en door de promotie heen zien te ko men. De drie herenteams gaan hun eerste lustrum tegemoet. Wat de Hollandsche IJssel en het Veersche Gat betreft kon de vol tooiing inderdaad worden verwezen lijkt in de daarvoor vastgestelde streefjaren. De eerste vertraging werd zicht baar bij de aanleg van de Grevelin gendam. Het tijdstip waarop deze secundaire dam gereed komt is ech ter niet van invloed op dat van de hoofdafsluitingen en derhalve ook niet op het moment waarop de gro tere veiligheid, die de verwezenlij-" king van het Deltaplan zal geven, zal zjjn bereikt. Overigens wsts dit ook de reden waarom, zonder dat daarvan ernstige repercussies be hoeften te worden gevreesd, juist bij de afsluiting van de Grevelingen het experiment met de kabelbaan en met andere nieuwe werkmethoden plaats vond. Drie-kwart jaar Ten opzichte van het tijdschema is In dit werk een vertraging van onge veer drie kwart jaar ontstaan als ge volg waarvan de aanleg van een weg over deze dam tussen Schouwen- Duiveland en Flakkee eerst in het voorjaar van 1965 zal kunnen ge reedkomen in plaats van in juli 1964, zoals oorspronkelijk was verwacht. Na voltooiing van de Haringvliet- werken, waaraan in ieder geval de afsluiting van het Volkerak moet vooraf gaan, zal het noordelijk deel WARMOND Geboren: Adrianus J. M. van der Zwet. Ondertrouwd: A. Verkaik, 24 jaar en H. Haasnoot, 23 jaar. Getrouwd: J. A. M. Onderwater, 26 jaar en G. W. v. d. Berg 22 jaar; G. T. Groen in 't Woud, 24 jaar en A. Bergsma, 25 jaar; P. C. L. A. Rijn beek, 24 jaar en T. T. J. M. Willem- sen, 22 jaar. Hoe lang zal het nog duren, voor dat de molen „De blauwe wip" ge restaureerd wordit? Wil men tenmin ste deze molen voor het nageslacht bewaren, dan zal deze in de zeven tiende eeuw gebouwde wipwater- molen van de polder Oost en West- geer zo spoedig mogelijk onderhan den dienen te worden genomen, schreven wij dezer dagen. De vermaarde molendeskunddge A. Bicker Kaarten uit Leiden heeft ge schreven, dat de gemeente Hazers woude een goede oplossing wist: men zou de heer Straathof, de bewoner van het molenaarshuisje, een andere boerderij en land te huur kunnen geven als compensatie voor het door hem te verlaten molenaarshuisje. Dan immers zou er wel een huurdeT zijn te vinden, die de molen in haar oor spronkelijke staat zou laten restau reren. Maar al met al is er nog geen oplossing in dezen gevonden. De molen „De blauw wip", al heel wat jaren niet meer gebruiksklaar, heeft een lage stenen voet en van oorsprong was er woonruimte in aan wezig. RESTANT VAN VEEL Voor zover bekend hebben er in het verleden op het grondgebied van de gemeente Hazerswoude liefst ze venendertig molens gestaan. Hiervan zijn er op het ogenblik nog.zeven over. Dit zijn: de korenmolen „Nieuw Leven", die enige tijd geleden werd gerestaureerd; de houtzaagmolen achter het perceel Dorpsstraat 97 en 99 van de familie Dekker (dieze mo len wordt overigens niet meer ge bruikt); de wipmolen van de Groe nend ij kse polder, die binnenkort door de Rijnlandse Molenstichting zal worden gerestaureerd; de Rietveldse Molen, de Rhynenburcher Molen, de Rooie Wip, die ook nog niet zo lang geleden in oude staat werd terug gebracht en de Blauwe Wip-water- moien, die ook wel Gere Molen wordt genoemd. In vïóeger tijden bemaalde de Blauwe Wip de Geerpolder, waar in 1584 een zekere Dirk Pieterse een „eendenkooi" exploiteerde. De Geer polder wordt van noord naar zuid in twee gelijke stukken verdeeld door de Oostvaart. Het westelijke deel heet nu Westgeest; het oostelijke Oost- geer. Hoe hard de Hazerswoudse Blauwe Wipmolen aan restauratie toe is laat een der bijgaande foto's zien. Het omhulsel van het scheprad is ver teerd en vergaan, zoals zo veel aan deze molen. Indonesië heeft Maleisië laten we ten, dat de voorgestelde vredesonder handelingen tussen beide landen voorlopig niet zullen doorgaan. In Koeala Loempoer is gisteren officieel meegedeeld, dat de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Soe- bandrio, de Maleisische regering heeft meegedeeld, dat het overleg is uit gesteld, omdat premier Abdoel Rach- man van Meleisië kortgeleden ver klaringen heeft afgelegd, die „de woede van het Indonesische volk heb ben opgewekt." Premier Abdoel Radhman had on dermeer gezegd, dat het overleg zou beginnen op verzoek van Indonesië en dat de onderhandelingen pas dan konden beginnen als Indonesië zijn agressie tegen Mf/leisië gestaakt had. Ook had premier Raohman volgens Soebandrio verklaard, dat Indonesië geen enkele hulp van communistisch Ohina zou moeten aanvaarden. Een woordvoerder van de Maleisi sche regering zei over dit laatste, dat premier Rachman alleen maar de hoop had uitgesproken, dat Indonesië zijn politiek, gericht op de „Verplet tering van Maleisië", zal opgeven. Deze politiek werd door Peking ge- eist als prijs voor zijn hulp aan Indo nesië. Meleisische troepen hebben giste ren in Serawak een groep Indonesiërs vanuit een hinderlaag aangevallen. De Indonesiërs - 50 a 60 man - wa ren zuidwest-Serawak vanuit Borneo binnengedrongen en werden op rond 600 meter van de grens door de Ma leisische troepen verras*. Verscheide ne Indonesiërs zouden gesneuveld zijn.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11