MET ROTTERDAMSE HAVENFRAUDE IS RUIM EEN MILJOEN GEMOEID GEVANISSTRAFFEN GEEIST TEGEN ZEVEN BETROKKENEN Landbouwschap doet voorstellen over de melk- en rundveeprijzen Politiek incident op J aarbeurs-cocktail Plafond stortte naar beneden op Jaarbeurs VERLOOFDEN ONTVINGEN PERS, RADIO EN TV In Nederland nog huwelijk met burger mogelijk ZESDE HOOGOVEN WORDT GEBOUWD IN IJMUIDEN ALS KUNSTENAAR EN OPLICHTER ONBEKWAAM VRIJDAG 12 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het verloofde paar tijdens de rijtoer. Pieter van Vollenhoven gaat bijna schuil onder de serpentines. Volgens de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. W. D. Meeter, hebben de 23 Rotterdammers die tot op heden in de zaak van de Rotterdamse havenfraude ook bekend als de Osto- affaire zijn gearresteerd, verschillende binnen- en buitenlandse scheepvaart- en expeditiebedrijven benadeeld voor een bedrag van ongeveer één miljoen gulden, door zogenaamde inladingsmanifesten te vervalsen. Mr. Meeter noemde dit bedrag in zijn requisitoir tegen vier verdachten in de havenfraude, die donderdagmorgen voor de Rotterdamse rechtbank terecht moesten staan. Volgens de officier hadden deze vier hun werkgever, een Rotterdams scheepvaartbe drijf, voor ongeveer een ton benadeeld, door te lage maten in te vullen op de inladingsmanifesten. Van werknemers van het bedrijf dat tot de malversaties aanzette het scheepvaart- en expeditie bedrijf Osto uit Rotterdam ontving het viertal in ruil voor de aangebrachte vervalsingen een bedrag van in totaal ongeveer 4.500. Na aftrek van wat de officier het verrader sgeld" noemde, resteerde voor Osto dus een bedrag van ongeveer 95.000, dat door Osto-employé's in eigen zak.werd gestoken. De malversaties van het viertal dat gistermorgen terecht moest staan werden gepleegd in de jaren 1961 tot 1964. De mannen werden begin dit jaar gearresteerd, nadat de Rotterdamse rivierpolitie samen met de Rijksaccountants dienst de administratie van Osto aan een nauwkeurig onderzoek had onderworpen. De officier eiste wegens valsheid in geschrifte negen maanden gevan genisstraf met aftrek tegen de 49- jairige ioodsadmindsbra/teur A. J. F., zeven maanden met aftrek tegen de 44-jarige controleur G. van der S., zes maanden met aftrek tegen de 46- jarige controleur F. L. en vijf maan den met aftrek tegen de 30-jarige controleur B. P. B. De vier hadden van Osto voor hun knoeierijen be dragen van respectievelijk ƒ2000. 1.200.—, 500.en 500.ontvan gen. na zijn arrestatie enige weken in het Huis van Bewaring doorgebracht, maar werd uit voorlopige hechtenis ontslagen op grond van familieom standigheden en op grond van zijn lichamelijke toestand. Mr. Meeter eiste voorts W.'s onmiddellijke ge vangenneming. Na het pleidooi van raadsman mr.. A. Harinxma thoe Slooten, die een onmiddellijke gevan genneming onjuist achtte in verband met nog steeds aanwezige moeilijke gezinsomstandigheden, verwierp de rechtbank het verzoek .,n do u_.. Dit is de „Early bird", de nieuwe communicatie-satelliet waaraan ook door Nederland wordt deelgenomen, die binnenkort vanaf Kaap Kennedy ge lanceerd zal worden. Deze nieuwe satelliet zal van grote betekenis worden voor het internationale communicatieverkeer: zij zal 240 gesprekken in beide richtingen kunnen verwerken gedurende 24 uur per etmaal. KNOEIER VAN DE DAG „De grootste knoeier van de dag" noemde de officier van justitie mr. Meeter de 45-jarige kanitooremployé van een Rotterdams havenbedrijf, P. E. W. Hij onitving voor zijn knoeie rijen (tot een bedrag van één ton) van de Osbo-directeuren een bedrag van 42.000 gulden, dat volgens zijn verklaring tijdens de rechtzitting ge heel in het huishouden was opge gaan. Bij zijn arrestatie, eind vorig jaar, zou W. aan een collega heb ben toevertrouwd „hiervoor heb ik nu drie jaren in an st gezeten". De officier eiste i gen de kantoor employé de hoogst straf tot nu toe in de Osto-affaire n.l. een jaar en dirie maanden me c aftrek. W. heeft De algemeen directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft gis teravond verklaard, dat hij het be treurt, dat de minister van Handel, Middenstand en Verkeer van Noord - rijn-Westfalen, de heer Gerhard Kienbaum, op de jaarbeurs enkele politieke uitspraken heeft gedaan. Minister Kienbauw sprak gister middag op een cocktailparty in de Irenehal van de jaarbeurs. TIEN MAANDEN Tevoren had de rechtbank de zaak behandeld van de 34-jarige loonad- ministrateur W. M. S„ de 54-jarige loodsbaas H. R. en de 42-jarige afde lingschef A. H. T. De loonadministra- ZEELAND VIERT BEVRIJDING Op 13 maart 1945 overschreed wij len koningin Wilhelmina bij Eede onder de gemeente Aardenburg de grens tussen België en Zeeuws- Vlaanderen en betrad voor de eer ste maal na de tweede wereldoorlog het door de geallieerden bevrijde ge deelte van Nederland. Het provin ciaal bestuur van Zeeland heeft het voornemen zaterdag 13 maart om 11 uur ter herdenking van dit gebeuren, bij het op 13 maart 1954 door konin gin Juliana onthulde monument te Eede, een krans te leggen. Ook na mens de gemeente zal bij het mo nument een bloemstuk worden ge plaatst. Twee persorjen gewond teur en de loodsbaas bekenden door het invullen van te lage maten op inladingsmanifesten hun werkgever en een aantal rederijen voor enkele tonnen te hebben benadeeld. Ook in dit geval zetten Osto-employé's het tweetal tot hun malversaties aan. Zo wel S. als T. zouden voor hun „dien sten" elk een bedrag van ongeveer negenduizend gulden hebben ontvan gen. De officier vorderde tegen ieder van hen tien maanden gevangenis straf. Wegens valsheid in geschrifte hoorde T. tien maanden gevangenis straf, waarvan zes maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd te gen zich eisen. De rechtbank zal in alle zaken over twee weken uit spraak doen. VOLGENDE WEEK DE HOOFD VERDACHTEN Naar verluidt zullen de hoofdver dachten in dit monsterproces, de Os to-directeuren, vol/gende week dins dag voor de rechtbank moeten ver schijnen. Al eerder dit jaar werden vier Rotterdammers, die in de zaak van de havenfraude een onderge schikte rol hadden gespeeld, door de rechtbank tot vrijheidsstraffen ver oordeeld. Het Landbouwschap heeft zijn voorstellen betreffende de melk- en rundvleesprijzen voor het op 1 april a.s. beginnende prijs jaar, waarover het op 24 februari reeds met minis ter Biesheuvel van gedachten heeft gewisseld, thans op diens verzoek schriftelijk aan de bewindsman doen toekomen. Zoals reeds gemeld vraagt het Landbouwschap voor de melk een richtprijs van 34 per honderd kg. Het is uitgegaan van het huidige rentabiliteitsbeeld in de weidebe- drijven en de gemengde zandbedrij- ven, daarbij afziende van de invloed van de gunstige weersomstandighe den in 1964. Als gevolg van de vorig jaar ge nomen beleidsmaatregelen en de toen gunstige situatie bij de afzet kan volgens het Landbouwschap worden verwacht, dat de markt-op- brengstprijs voor de melk ruim 32 per honderd kg. zal bedragen. Het wil de bereikte rentabiliteitsverbe- tering tenminste handhaven en meent, gezien de kostenstijgingen die zich inmiddels hebben voorgedaan, dat dit bij een richtprijs van 34 mogelijk zal zijn. De verrekenprijs voor consumptie- melk wil het Landbouwschap op 37,10 vastgesteld zien, zodat de af stand tussen richtprijs en verreken prijs dezelfde blijft als vorig jaar. RICHTPRIJS Gezien de EEG-regeling is het thans meer dan ooit noodzakelijk rekening te houden met de mogelijk heid van realisatie van de richtprijs in de markt. De verhoging van dé richtprijs kan immers niet meer wor den verkregen door een grotere toe slag uit het Landbouwegalisatie- fonds; deze toeslag moet integendeel in toenemende mate worden afge broken. Het Landbouwschap stelt voor, deze toeslag op de zgn. indus- triemelk dit jaar niet verder af te breken dan volgens de EEG-regelen strikt noodzakelijk is, namelijk met 92 cent per honderd kg. melk. Bij de inleveringsprijzen voor boter en kaas wil het Landbouwschap, na overleg met het produktschap voor zuivel, uitgaan van een iets lager niveau dan de voorgestelde melk- richtprijs. Het stelt inleveringsprij zen voor van 4.91 per kg. voor bo ter en van 2,71 voor kaas. Op 24 februari, toen het Land bouwschap zijn gesprek met de mi nister had, had de EEG-ministerraad vroeg in de morgen al een nieuwe prijsvoi* voor rundvlees vastgesteld en afgesproken dat de nieuwe natio nale richtprijzen niet hoger zouden worden dan 240 Duitse mark per honderd kg. levend gewicht. In dat besluit kan de door het Landbouw- Prinses Margriet en haar verloof de, de heer Pieter van Vollenhoven, hebben gistermiddag op paleis Soest- dijk delegaties van de besturen van het publiciteitswezen voor een ken nismaking ontvangen. Uitgenodigd waren bestuursleden van de Federatie van Nederlandse Journalisten, het Genootschap van Hoofdredatceuren, de buitenlandse persvereniging, de NRU, de NTS, de Wereldomroep, de Nederlandse Bio scoopbond en de Nederlandse Vere niging van Foto-journalisten. Maatkostuum voor Pieter van Vollenhoven Het bestuur van het bedrijfschap voor het maatkledingbedrijf heeft gistermiddag namens de Nederlandse maatkleermakers een telegram ge stuurd aan de verloofde van prinses Margriet, de heer Pieter van Vollen hoven te Schiedam, waarin de kleer makers dè heer Van Vollenhoven o.m. succes wensen bij de voltooiing van zijn studie. Zij zouden het op prijs stellen indien hij „bij de afslui ting daarvan, voortbouwend op stijl en traditie, een daarbij passend kos tuum naar maat zou willen aanvaar den". De voorzitter van het bedrijf schap, mr. M. Schouten, die vanmid dag tijdens een maatkledingshow in het Vondelpark Paviljoen te Amster dam dit telegram voorlas, voegde hieraan toe dat de gedachten hierbij uitgingen naar een jacquetkostuum. Voor Nederland is het nog steeds een geweldige gebeurtenis, dat een prinses van den bloede zich verlooft met een jongeman van niet-adellijke afkomst. In Nederland kwam het zelfs nog niet voor, dat een lid van het Koninklijk Huis trouwde met een Nederlander. Op internationaal gebied heeft prinses Margriet ech ter wel enige voorgangsters. Het opzienbarendste was het hu welijk van de Engelse prinses Mar- gareth met Anthony Armstrong-Jo nes in mei 1960. Drie jaar later trouwde haar nicht prinses Alexan dra, met de heer Angus Ogilvy. In Noorwegen en Zweden trouw den kort na elkaar vier prinsessen met burgers: prinses Astrid in 1961 met Johan Martin Ferner, prinses Ragnhild in 1963 met Erling Lorent- zen, de Zweedse prinsessen Marga- retha en Desiree vorige zomer met John Ambler en baron Niclas Sil- verschiold. schap voorgestelde verhoging van de Nederlandse oriëntatieprijs (thans 199 per honderd kg.) met vijftien procent niet worden ingepast. NATIONALE ORIëNTATIEPRIJS De nieuwe nationale oriëntatie prijs dient naar het oordeel van het Landbouwschap zo dicht mogelijk bij de 240 DM, ca. 217 te worden vastgesteld, in de verwachting dat ook de andere EEG-landen de hui dige mate van toenadering zullen handhaven. Het Landbouwschap merkt hierbij op dat de oriëntatie prijzen thans reeds dicht bij elkaar liggen en uit de wenselijkheid van een spoedige totstandkoming van een gemeenschappelijke rundvlees beleid zo mogelijk reeds volgend jaar. Bij de behandeling van de land bouwbegroting in de Tweede Ka mer, op diezelfde vierentwintigste februari, heeft minister Biesheuvel al gezegd dat de marktsituatie voor sommige zuivelprodukten en rund vlees een aanmerkelijke prijsverho ging eenvoudig niet toestaat. In de gisteren gehouden vergade ring van de raad van commissaris sen van de Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. is besloten tot de bouw vaneen zesde hoogoven. Deze oven zal een haarddiameter krijgen van omstreeks 10 meter, wat overeenkomt met die van de grootste hoogovens, die mo menteel in de wereld worden ge bouwd. De produktiecapaciteit van de nieuwe oven zal omstreeks 1 mil joen ton ruwijzer per jaar bedragen. De verwachting is dat Hoogoven 6 (rom) in de loop van 1968 in gebruik zal kunnen worden genomen. Door de verruiming van de ruw- ijzercapacitëit zal de produktie van de staalfabrieken kunnen worden opgevoerd tot circa 3 miljoen ton. Tevens zal aanvang worden gemaakt met de bouw van een nieuwe erts kade, waardoor tezijnertijd schepen tot 80.000 ton zullen kunnen worden ontvangen. De financiering avn deze' investe ringen tot een totaal bedrag van ca. f 145 min. zal geen bijzondere maat regelen vergen, aldus een officiële mededeling van de Hoogovens. Pastoors opgelicht „Het beroep van kunstschilder is niet beschermd, dus heb ik geen op lichting gepleegd", sprak een 54-ja rige, zich „kunstschilder" noemende man, voor de Haagse rechtbank. Wat het eerste betreft, dat kon de officier van Justitie niet tegenspre ken, maar omtrent het tweede koes terde hij een andere mening, van daar een eis van acht maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk. Verdachte bezat in elk geval wel de kunst van het oplichten; in min dere sterke mate die van het schil deren, al had hij daar een beslist eigen mening over. „Wat anderen kunnen, dat kan ik ook in die ab stracte kunst, zo wat kladden en lijn tjes trekken", zo luidde zijn eigen waardering. „Maar u hebt toch geen schilder stukken vervaardigd", hield de presi dent zich bij de kunst. „Ik heb ook een keer een schilder stuk gemaakt met al die lijnen", zei verdachte, maar gaf toe, dat het pro- dukt onverkoopbaar was gebleken. Nu hield dit alles zijdelings verband met hetgeen de „kunstschilder" ten laste was gelegd, nl. oplichting. Twee pastoors in Den Haag, 'n geestelijke in Voorhout en een inwoner van Delft waren daar de dupe van ge worden. Een pastoor was tussen de 3000- 4000 gulden aan verdachte kwijtge raakt vanwege een verhaal omtrent schildersbenodigdheden, die hij moest aanschaffen; de pastoor in Voorhout kwam er met enkele honderden gul dens af en het vierde slachtoffer was kennelijk nog voorzichtiger geweest. Overigens deelde of officier van Justitie mede, dat deze vier gevallen waren gekozen uit een serie van 12 oplichtingen in den lande, door ver dachte gepleegd. Onder een stroom van tranen klaagde verdachte: „Ik ben vandaag jarig en mijn vrouw heeft me niet eens kunnen feliciteren." „Zo lollig heeft ze het anders in de 20 jaar van uw huwelijk niet ge had", wist de president der recht bank; „u bent niet eens 'n bekwaam oplichter." De verdediger bepleitte verdachte nog eens kans te geven. Uitspraak op 25 maart. STAKINGSKAS METAALBOND- NW De Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond (de ANMB, een NVV- organisatie) heeft een bedrag van 14,8 miljoen gulden in zijn stakings kas. Dat staat te lezen in het verslag van deze bond over de jaren 1962 tot en met 1964. In zijn verslag merkte de ANMB op, dat het bedrag van bijna 15 mil joen gulden in de stakingskas min der indrukwekkend is dan het lijkt. Bij een staking van enige omvang zou het, op het peil van de tegen woordige lonen en salarissen, spoe dig op zijn. Hij deed een feDle aanval op de si tuatie in lanidien achter het ijzeren gordijn, waar die staat de prijzen en de omvang van de produktie vast stelt, zonder rekening te houden met de belangen van de consument. Hij voegde hieraan toe, dat het beeld, dat men in Utrecht krijgt van Oost-Duitsland (dat op de jaarbeurs met een grote collectieve stand acte de présence geeft) onjuist is. Het zijn geen zelfstandige ondernemers of onafhankelijke kooplieden, die naar het westen, komen, aldus de heer Kienbaum, maar „zendboden" van een totalitair regime. Hij sprak de hoop uit, dat de beursbezoekers com munistische propaganda zullen we ten te onderkennen en zei, dat hij niet gelooft, daft men in Utrecht een willig oor zal lenen aan de lokkende sirenen van de communistische agen ten". Op de bouwbeurs in de Bernhard- hal op het Croeselaan-terrein van de Jaarbeurs in Utrecht is gistermid dag omstreeks half drie met 'n don derend geraas een gipsen plafond naar beneden gestort. Twee mannen, die thuishoorden in de getroffen stand, liepen niet ernstige verwon dingen op. Een van de gewonden is naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht overgebracht. De gemeentelijke dienst voor bouw en woningtoezicht stelt .een onder zoek in naar de oorzaak. Vermoed wordt, dat het plafond, dat ter de monstratie in de stand van 'n Haag se fabrikant van plafondplaten was opgehangen ten gevolge van 'n foute ophangconstructie naar beneden is gekomen. Het gipsen plafond was met ijzerdraad aan stalen en houten balken in de stand bevestigd. Tijdens de ontvangst in het Catshuis bracht premier Ma rijnen een toost uit op het verloofde paar. Rechts H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9