„LIMONADE JOE", SCHITTERENDE VERFILMING VAN SCHERPE SATIRE MISBRUIKT? Felle kritiek op systeem van beoordeling officieren SCHERPE KRITIEK VAN BOURGUIBA OP NASSER Waarom rijdt deze auto zo prettig? Rusland verwerpt Chinees protest LEVEN VAN 200 JODEN GERED MET 40 KG GOUD „BREUK MET BONN ZOU ONS DUUR KOMEN TE STAAN" VRIJDAG 12 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 STUDIO In het Studio-theater draait ditmaal weer een prijswinnaar van het filmfestival in San Sebastiaan van vorig jaar. Na „De Nacht van de Leguaan" nu „Limonade Joe", die de zilveren schelp (tweede prijs) ver overde. Het bijzondere van deze film is, dat de parodie op de Western en vele Amerikaanse zaken, ditmaal niet komt van de Amerikanen, die ook van zelfspot niet vreemd zijn, maar van een land achter het ijzeren gordijn: Tsjecho-Slowakije. De Tsjechische filmmakers hebben reeds vaak van zich doen spreken door hun teken- en poppenfilms en ditmaal krijgen wij een speelfilm te zien, die uitblinkt boven vele andere produkties. Gewoon omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt in het dashboardkastjeDaar ligt altijd een rol King. Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. Fraai kleurgebruik Het verhaal speelt zich af in Stet son City een denkbeeldig plaatsje in Arizona, waar in de salon de ko gels en de stoelen de bezoekers om de oren vliegen. Onheilspellende fi guren met sinistere namen als Pisto len Johnny, Coyote Kid, Pancho Kid en Doug Badman beheersen het stad je, dat onder de vloek van de whis key zucht. Dit verandert, wanneer Limonade Joe ten tonele komt en de hele stad Kolaloka-limonade wil la ten drinken. Dat dit niet zomaar gaat, valt gemakkelijk te begrijpen. Regisseur OLdrioh Lipsky heeft er een prachtige satire van gemaakt, die niet alleen de western paro dieert, maar ook allerlei bijverschijn selen. De voordelen van de alcohol vrije kolaloka (rara, wat is dat?) worden in het absurde doorgetrok ken en zo blijkt het gevaarlijke whiskey nog minder mensenlevens te Kosten, dan de suiker bevattende en gevitaminiseerde limonade. Be paalde beelden in de film kunnen dubbelzinnig worden uitgelegd, maar ons inziens staat de parodie op de western voorop. Een bijzondere vermelding ver dient het bijzondere kleurgebruik. Ieder tafereel is in een bepaalde kleur gefilmd, die sjFbolisch is voor de ge hele inhoud. Een gave satire. De KFC keurde deze film voor veertienjarigen en ouder, de Cen trale keuring legde strengere nor men aan en verklaarde de film toe laatbaar voor personen van acht tien jaar en ouder. ,Kooi der Liefde? Lido. Hij zit bijzonder vernuf tig letterlijk en figuurlijk in el kaar, „De Kooi der Liefde", de film met Alain Delon en Jane Fonda, die deze week vertoond wordt in het Lido-theater. Een jeugdige charmeur (Alain De lon), die wordt achterna gezeten door een bende gangsters omdat de tfangsterkomng genoegdoening wil, nadat zijn vrouw is verleid, duikt on der in een tehuis voor daklozen. In het tehuis maakt de jongeman kennis met een Amerikaanse we duwe en haar nichtje, die na een ker kelijke plechtigheid de zwervers komt voorzien van een maaltijd, een agape of liefdemaal zoals dat ook in oud-christelijke tijden gebruik was. Het wordit voor de jongeman in alle opzichten een liefdemaal, zij het met een bittere nasmaak. Het rijke Amerikaanse en aantrekkelijke weeuwtje blijkt zijn identiteit nodig te hebben om te kunnen vluchten met de moordenaar van haar man, die zij in haar villa verborgen houdt in een vernuftige kooi der liefde. Het jon ge nichtje heeft de jongeman even wel voor iets anders nodig, doch als zij merkt, dat zij niet goedschiks haar zin krijgt levert zij met enkele lis tige heksentoeren haar idool in de „Kooi der Liefde". Een film vol verrassende en goede vondsten hier en daar wellicht wat té gezocht en een Alain Delon, als vanouds weer bijzonder bedre ven is in het minnen. De KFC aoht deze film toelaatbaar voor volwassenen. PLEZIERIG AVONTURIEREN In REX herleven voor een week de romantische tijden, die Alexan der Dumas in zijn onsterfelijke „Mus ketiers"-boeken heeft opgeroepen. Prinsessen en prinsen, trouweloze hovelingen en dappere musketiers vormen de hoofdfiguren in deze re delijk verfilmde avonturenromans. Ter verduidelijking, het zijn niet de musketiers zelf, die in tegen stelling tot vele andere romanhel den te oud zijn geworden, maar hun drie zonen d'Artrtgnan, Porthos, Aramis en Claire, de doohter van Athos. Het verhaal speelt zich met ingewikkelde intriges, persoonsver wisselingen em andere traditionele momenten af naar het plezierige einde. Als met al een gezonde avon turenfilm. PROLONGATIES Trianon vertoont voor de vierde "en laatste week de klaarblijkelijk weer erg in de smaak gevallen oude film „Gejaagd door de wind", ge ïnspireerd op Margaret Mitchell's „Gone.with the wind", een zeer ro mantisch familieverhaal. In Camera zet James Bond zijn spannende en wilde avonturen ook nog een week voort. Zijn strijd tegen de geheimzinnige Dr. NO kan onge twijfeld, een plezierige avond ople veren. ,The Carpetbaggers? LUXOR Op het bekende thema „de zondaar die nog juist op tijd tot inkeer komt" heeft regisseur Edward Dmytryk naar een roman van Ha rold Bobbins een aan alle eisen van de moderne filmindustrie beantwoor dende film gemaakt die luistert naar de schier onvertaalbare naam. „The Carpetbaggers". Het is een lange film geworden, geprojecteerd op 't breedst mogelijke doek, in de fraaiste kleu ren Alle wapens, waarover de moderne filmindustrie, die in een adembenemend gevecht is gewik keld met als inzet het bestaansrecht \an de film, beschikt, worden in de strijd geworpen. En om de vuurkracht van die wa pens nog te vergroten, vermeldt het programma een schier onafzienbare lijst bekende acteurs en actrices. Maar de wapens van de tegenpartij, de in korte tijd machtig geworden televisie, zijn óók scherp en krach tig. Déze strijd tussen televisie en film, in casu „The Carpetbaggers", is o.i. bepaald niet door de laatste gewonnen. Aan de film-wapens ont brak iets, wat nu eenmaal een eer ste vereiste is voor het winnen van een dergelijke strijd: een goede re gie, die van maat-houden weet. En dit mankement heeft de strijd in een onbeslist doen eindigen. MEER DAN ALLEEN SPEKTAKEL Toch heeft „The Carpetbaggers" het woordenboek geeft de vertaling .avonturier"; de film-ondertiteling zegt „profiteur" kwaliteiten, die de rolprent duidelijk opheffen boven de doorgaans grauwe middelmaat van de spektakelfilm. De film heeft een duidelijke en logische opbouw, de hoofdpersoon gaat niet verloren in de enorme massa op het doek ver schijnende medespelenden. Maar, en dit is het grootste bezwaar, de regis seur heeft zich te veel moeite ge geven om de hoofdpersoon duidelijk af te schilderen. Jonas Card jr. is geen hoofdper soon meer, maar wordt karikatuur met te veel aangedikte karaktertrek ken. Bovendien wordt het gegeven, dat een alleszins aanvaardbare in houd en strekking heeft, te gechar geerd uitgewerkt. Er worden te veel voorbeelden van slechtheid tegen over te fraai gespeelde staaltjes van goedheid gesteld. En dit geeft de film een duw in de verkeerde rich ting. Merkwaardig genoeg schijnt de re gisseur zijn fout in het tweede ge deelte ingezien te hebben. Er wordt dan minder overdreven, meer met mogelijke werkelijkheid rekening ge houden. Dat de Katholieke Filmkeuring Centrale deze film, die in Nederland onder de eigen titel „De duivel als leidsman" draait, slechts toeganke lijk verklaard voor volwassenen, is alleszins redelijk en begrijpelijk. Er komen nogal wat vreemde opvattin gen over christelijke geloofspunten aan te pas. Ook Algerië toont reserve President Habib Bourguiba van Tunesië heeft gisteren op een pers conferentie in Beiroet scherpe kri tiek geleverd op president Nasser van Egypte, die volgens hem de Ara bische landen voor voldongen feiten stelt. Aan het slot van zijn vijfdaagse bezoek aan Libanon verklaarde Bour guiba, dat verbreking van de diplo matieke betrekkingen met Bonn de Arabieren duurder te staan zou ko men dan West-Duitsland, „dat niet sterven zal, wanneer wij ermee bre ken". Hij zei voorts: „Wij zijn soe vereine en onafhankelijke staten, wij moeten met elkaar beraadslagen, voor wij besluiten nemen. Onder geen voorwaarde kunnen wij blanco-vol macht geven voor overijlde beslissin gen". Nasser had eerst verzekerd, dat Oost-Duitsland niiet erkend zou wor den. „Wij dachten, diat daarmee de zaak was afgedaan, maar toen begon Cairo met zijn campagne tegen Bonn, waarmee wij noch de Palestijnse vluchtelingen gediend zijn", aldus Bourguiba. De Tunesische president zei ook, niet te geloven, dat het tussen West- Duitsland en Israel tot diplomatieke betrekkingen zal komen. Israel had fikse voorwaarden gesteld en hij ge loofde niet, dat West-Duitsland die zou aanvaarden. Het probleem van die betrekkingen tussen Algerië en West-Duitsland zal in Algiers in elk geval met gevoel Australië kampt nog steeds met veldbranden Nog steeds doen zich in Australië veldbranden voor. Op 10 km ten wes ten van Melbourne werden donder dag 18 woonhuizen, een winkel en een kerk in de as gelegd. Meer dan 200 schapen kwamen om in het zich snel over de droge weidegronden verplaatsende vuur. Ook in enkele buitenwijken van Melbourne braken hier en daar brandjes uit, die door honderden vrijwilligers werden be streden. Ofschoon men de toestand meester is blijft het brandgevaar nog steeds zeer groot door de aanhou dende hoge temperaturen. „Is het waar, dat steeds veelvuldi- ger, sedert het in werking treden van de algemene bijstandswet, ver zoeken om bijstand worden gedaan door personen, die niet verkeren in omstandigheden, waaruit 'n aan spraak op bijstand voortvloeit?" Dit vragen vele Eerste-Kamerle- den de minister van Maatschappe lijk Werk, mevr. drs. J. F. Schou- wenaar-Franssen, in het voorlopig verslag op de begroting van maat schappelijk werk. Het komt voor, al dus deze leden, dat meerderjarige studenten, ook al zijn hun ouders in goeden doen, aanspraak maken op bijstand. Volgens enige leden vrezen vele verpleeginrichtingen het ontstaan van dubieuze vorderingen om bij- standbehoeftige verpleegden, nu de genen, die bijstand genieten, zelf hun inkomen beheren. Niet zelden zou den die inrichtingen daarom de ver pleegden opwekken voor de inning van hun toekomende uitkering een machtiging af te geven. Deze leden hebben ook vernomen, dat het wegvallen onder vigeur van de algemene bijstandswet van de figuur van de krediethypotheef als vorm van hulpverlening reeds tot moeilijkheden heeft geleid. Enige le den informeren of het waar is, dat in gemeenten, waar diakonieën en andere steunverlenende instellingen hogere uitkeringen verstrekken dan die, welke nu krachtens de algeme ne bijstandswet en de groepsre^iin- gen mogelijk ziin, minder prettige situaties zijn onfitaan. De Sowjet-Unie heeft een Chinees protest verworpen, dat werd inge diend naar aanleiding van geweld dadig optreden" van Russische mili tairen en politiemannen tegen Chi nese studenten tijdens de betoging van 4 maart voor de Amerikaanse ambassade in Moskou. Naar een Russische woordvoerder donderdag meedeelde, had Sow jet minister van buitenlandse zaken Gromiko het protest al direct van de hand gewezen toen de Chinese ambassadeur het hem zaterdag jl. voorlegde. In de nota stond, dat de politie brute methoden had gebruikt om een einde te maken aan de be toging en dat een ziekenhuis in Mos kou „ten onrechte" gewonde Chine zen als genezen had ontslagen Ge- eist werd, dat de Russische regering haar verontschuldigingen aanbiedt aan de studenten en degenen die zich schuldig hadden gemaakt aan ge weld streng straft. voor verantwoordeijkheid en op hoog niveau worden bekeken, zo heeft de Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Boeteflika, gisteren bij zijn terugkomst uit Cairo verklaard. De minister liet zich in weloverwogen en gereserveerde bewoordingen over de kwestie uit. Hij betuigde enerzijds die solidariteit van Algerië met Egyp te, maar herinnerde er anderzijds aan, dat West-Duitsland grote belan gen in Algerië en de Arabische we reld heeft. Birrenbach opnieuw naar Israël De speciale afgezant van de West- duitse regering voor de onderhande lingen met Israël, dr. Kurt Birren bach, zal waarschijnlijk het komend weekeinde opnieuw naar Jeruzalem gaan, ter voortzetting van het ge sprek met de Israëlische regering Paus Pius wilde rabbijn helpen Enrico Giuliani, die 35 jaar een hoge functie heeft bekleed bij het bureau in Vaticaanstad voor het be heer van de eigendommen van het over het aanknopen van diplomatie ke betrekkingen tussen beidie landen Aangenomen wordt, dat Birrenbach nieuwe richtlijnen van bondskanselier Erhard heeft ontvangen. De Duitse regering zou diplomatieke betrekkin gen wensen, doch de wapenhulp aan Israel willen staken. Hiervoor in de plaats zou dan een andere vorm van hulp moeten komen. Israëlisch verzet tegen voorstel De rechtse „Heroet" en de linkse „verenigde Israëlische arbeiderspar tij" (Mapam) hebben zich uitgespro ken tegen de vestiging van Israeldsch- Westduitse diplomatieke betrekkin gen. De Heroet-partij beschikt in de Knesseth, de Israëlische volksverte genwoordiging, over 17 en de Mapam over negen stemmen. De Knesseth telt 120 leden. De Mapai-partij, waarvan ook de Israëlische eerste minister Esjkol deel uitmaakt en die 42 vertegenwoordi gers in de Knesseth heeft, heeft zich kortgeleden uitgesproken voor instel ling van officiële betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Israel. (Advertentie) Vaticaan en die thans met pensioen is gegaan, heeft onthuld, dat Paus Pius XH indertijd, op voorspraak van mgr. Montini, thans Paus Pau- lus, toestemming heeft gegeven voor het beschikbaarstellen van 40 kg Va ticaans goud, om de levens van 200 Romeinse Joden te redden. De opperrabbijn van Rome, Euge- nio Zolli, bezocht Giuliani op 26 sep tember 1943. Hij deelde mee, dat de SS in Rome 40 kg goud van de Jood se gemeenschap had geëist. Kwam het goud er niet, dan zouden 200 Romeinse Joden worden weggevoerd. Giuliani lichtte terstond zijn meer dere Bartolomeo Nogara in, die zich daarop met mgr. Montini, toen plaats vervangend staatssecretaris, in ver binding stelde. Deze begaf zich naar Paus Pius, keerde na enkele ogen blikken terug en zei: „U kunt dat goud ter beschikking stellen". Opperrabbijn Zolli, die weg was gegaan, kwam kort daarna weer op het Vaticaan terug. Doch voordat Giuliani iets had kunnen zeggen, ver klaarde hij: „Ik ben u hoogst dank baar voor hetgeen u hebt willen doen, maar ik heb het goud, dat wij nodig hebben, al kunnen krijgen". Daarna schudde Zolli, met tranen in de ogen. Giuliani bewogen de hand. vinden. Dit is voor wat de eerste beoordeling betreft achterwege ge bleven, zo zei mr. Schuurmans. Hij laakte de houding van kolonel Wit- tert van Hoogland, die majoor Van Z. geen verlof had willen verlenen om de zitting van de Centrale Raad van Beroep bij te wonen. Dat dit de majoor toch was gelukt, was aan de medewerking van een sous-chef van de luchtmacht te danken geweest. VADER Mr. Schuurmans liet zich ironisch uit over de opmerking van de tweede beoordelaar, generaal Den Toom, die had gesteld dat de majoor te pas en te onpas met bijbelteksten schermde. Voor de commissie had de generaal later verklaard dat dit op de vader van de majoor sloeg. Mr. Schuur mans vroeg zich af wat deze opmer kingen met de onderhavige beoorde ling te maken heeft: de vader van majoor Van Z. is al 18 jaar dood. De gemachtigde van de minister van defensie, overste J. Gerritsen, stelde dat het naar zijn overtuiging gaat om karaktereigenschappen, die aanleiding hebben gegeven tot kri tiek Deze kritiek die zowel bij eerste als bij tweede beoordelaar is aan te treffen achtte overste Ger ritsen op zijn plaats. De Centrale Raad doet over drie weken uitspraak. Wist Cukurs waar Bormann is? De verantwoordelijke personen voor de moord op oorlogsmisdadiger Herbert Cukurs, wiens lijk vorige week in een buitenwijk van Monte video werd gevonden, moeten wor den gezocht onder de leden van de neo-nazische groeperingen in La- tijns-Amerika. Dit heeft de voorzit ter van de federatie van Joodse ver enigingen in Rio de Janeiro gisteren verklaard. 'Cukurs zou volgens zijn zeggen om veiligheidsredenen uit de weg zijn geruimd omdat hij waarschijnlijk op de hoogte was van de verblijfplaats van andere oorlogsmisdadigers, zo als Joseph Mengele en Martin Bor mann. De federatie van Joodse verenigin gen heeft de Braziliaanse minister van justitie een memorandum ver strekt met getuigenverklaringen over de medeplichtigheid van Cukurs aan terreurdaden in Letland, De rechtspositie van de officier dient op het punt beoordeling drin gend te worden. Aan het systeem dat op het ogenblik wordt gehan teerd kleven tal van bezwaren. Dit is de mening van mr. J. Schuurmans uit Den Haag. Hij uitte die gisteren tijdens een zitting van de Centrale Raad van Beroep, waar hij als ge machtigde optrad van majoor Van Z. uit Den Haag, die in beroep kwam tegen een tweetal beoordelingen, welke over hem waren uitgebracht. De majoor is administratief offi cier bij de luchtmacht en maakt deel uit van het bureau krijgsgeschiede nis in Den Haag. Hij werd in de ja ren 1962 en 1963 door zijn supe rieuren, respectievelijk kolonel jhr. mr. R. W. C. G. A. Wittert van Hoog land en de tegenwoordige staatsse cretaris W. den Toom zodanig be oordeeld, dat hierop ministeriële kennisgevingen volgden. Een enkele kennisgeving na een negatieve be oordeling is al voldoende om iemand elke mogelijkheid tot bevordering te ontnemen, zo zei mr. Schuurmans. De superieuren van majoor Van Z. hadden in hun beoordelingen gesteld dat de majoor egocentrisch en eigen wijs was, dat hij niet logisch dacht, t* kort schoot bij het tot stand bren gen van zakelijke contacten en een gebrek aan leidinggevende capaci teiten aan de dag legde. NIET OP TIJD De majoor had meegewerkt aan de samenstelling van een gedenkboek over de Koninklijke Luchtmacht, 'n gedenkboek dat ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan in juli '63 het licht zag. Majoor Van Z. had op zich genomen een artikel over de oude tijd te leveren. Zijn eerste beoorde laar had het de majoor ernstig kwa lijk genomen dat hij de kopij niet op tijd had afgeleverd. Later was het naar de mening van dezelfde beoor delaar de schuld van majoor Van Z. geweest, dat de chef van United Sta tes Air Force het gedenkboek niet op tijd had ontvangen. Hij verweet hem ook dat een serie verhalen over de contemporaine geschiedenis van de luchtmacht al geruime tijd op zich lieten wachten. Mr. Schuurmans kantte zich fel te gen de negatieve beoordelingen zel ve. Er worden dingen in gesteld, die voor de beoordeelde ongunstig zijn zonder dat er enig tastbaar bewijs wordt geleverd. Er is ook gespot met het voorschrift van de minister dat een beoordelingsgesprek moet plaats-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3