Tini Wijnen bovenaan door beter algemeen gemiddelde Met wat slagroom doet u wonderen! Meer deelname dan ooit aan „De Zilveren Molen" MICHAEL BOTWINNIK niet in strijd om wereldtitel VRIJDAG 12 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 WIELRENNEN Nederlands succes in Parijs-Nice Jan Janssen heeft het eerste deel van de derde etappe in de wielerwed strijd Parijs-Nice gewonnen. Hij leg de de afstand tussen Chateau-Chi- non en Montceau-les-Mines (103 km) af in 3 uur 15 min en 28 sec. Ook het tweede gedeelte van de derde etappe, een ploegentijdrit over 19,2 km in Montceau-les-Mines leverde een Ne derlandse overwinning op. De Tele- Het Franse team Pelforth - Sauva ge - Lejeune eindigde op drie secon den ails tweede. Jacques Anquetil werd leider in het algemene Masse ment. De Italiaan Zilioli heeft met 30 punten de leiding in het puntenklas sement, Altig is met 24 punten twee de, terwijl Jan Janssen met 20 punten de derde plaats bezet. Leo van Don gen is met een totaal van 16 punten vierde. Het bergklassement wordt met zestien punten eveneens door Zilioli aangevoerd. Alitig en Poulidor delen met 12 punten de tweede plaats. Cees Haast is met zes punten als vier de de beste Nederlander. Europees kampioenschap 47/1 Twee kampioenen hebben in de eerste ronde van het Europees kam pioenschap ankerkader 47/1 in Apel doorn eén bittere nederlaag geleden. Op nationaal vlak was dat de jonge Aaltenaar Hans Vultink, enkele maanden geleden in Julianadorp triomferend in het Nederlands kam pioenschap, die door een opperbest marcherende Tini Wijnen tot een fi gurant werd gedegradeerd: 300-62 in 16 beurten. De tweede grote ver liezer was de Europese titelhouder Tony Schrauwen, eveneens kansloos tegen zijn lange Waalse landgenoot Laurent Boulanger: 300-217 in 27 beurten. waarmee de eerste dag werd afgeslo ten, eindigde onbeslist. Want terwijl Wijnen van Aguilera won, moest Hans Vultink zijn tweede nederlaag in successie incasseren, nu tegen Gal- vez, de man die het vorige jaar in Duren zijn titel niet kon verdedi gen wegens ernstige ziekte van zijn moeder. De uitslagen van de eerste ronde Onbeslist winnaar werd voorts Jose Galvez, die tegen de tweede Span jaard, Ramon Aguilera met grote voorsprong (300-191) de finish haal de maar daarvoor 27 beurten nodig had. Het minst overtuigend tenslotte was de zege van de Duitse reus Sieg fried Spielmann tegen de in de in ternationale arena debuterende Pa- rijzenaar Maurice Croyet (242-300 in 30 beurten). De Spanje-Nederland ontmoeting, W.K. IJSHOCKY Canada door Tsjechen vernietigend geklopt luiden: Wijnen (Ned.) 300 16 70 18.75 Vultink Ned.) 62 16 19 3.87 Galvez (Sp.) 300 27 82 11.11 Aguilera (Sp.) 191 27 16 7.07 Boulanger Belg.) 300 27 50 11.11 Schrauwen (Belg.) 217 27 33 8.03 Croyet (Fr.) 242 30 39 8.06 Spielmann (Did.) 300 30 45 10.00 Tweede ronde: Croyet 80 21 14 3.80 Schrauwen 300 21 93 14.28 Boulanger 300 13 108 23.07 Spielmann 190 13 42 14.61 Aguilera 85 19 14 4.47 Wijnen 300 19 150 15.78 Vultink 237 17 68 13.94 Galvez 300 17 64 17.64 Onze landgenoot Jan Janssen wint hier de derde etappe van de wegwed strijd Parijs-Nice. V.l.n.r.: de Italiaan Zioli (2), Jan Janssen, de Duitser Wolfshohl (4) en de Fransman Pou lidor (5). Egbert Nijstadt ook politie kampioen Nog geen vijf dagen na zijn triomf in het Nederlands veldloopkampioen schap te Lisse is Egbert Nystadt don derdag op een parcours in het Apel- doornse Orderbos ook Nederlands po litie kampioen geworden. Nystadit ondervond op die 8000 m geen concurrentie van betekenis. Hij legde de afstand af in 26 min en 40,6 sec. De Apeldooamer Goudswaard ein digde in 28.13,6 als tweede. SCHAKEN Spannende slotronden voor LSG en Philidor Met nog slechts twee ronden te spelen is die spanning in dJe eerste klasse B van die Koninklijke Neder landse Schaakbond, waarin LSG en Philidor uitkomen,tot het kookpunt gestegen. Ter herinnering volgt hietr de stand in de kopgroep: 1. HCSV 5930Vt; 2. Philidor 5—7—28; 3. LSG 5—7—27; 4. Moerwijk 5—7—26'/!. Het Haagse HCSV lijkt dus; een forse voorsprong te hebben, maar ontmoet morgen Moerwijk, dat zijn kansen bepaald zall willen verdedi gen en in de laatste rondeLSG. Phiidor, dat morgen tegen Rotter dam 2 speelt, zal dus door een over winning, die zeker binnen het bereik ligt, nog uitstekende kansen hebben op de titel en het daarmee automa tisch verbonden hoofdiklasserschap. LSG, dat Spangen zaterdag aan drie en zondag aan de resterende zeven borden bestrijdt, heeft alles zelfs nog in eigen hand. De beidie Leidse teams zullen er wel goed aan doen zoveel mogelijk bordpunten te verzamelen, want die zouden best eens de beslis sing kunnen brengen. LSG 2 - reeds gedegradeerd - ont moet het Delftse DSC en staat door een vooruitgespeelde (dr. J. B. Wil- terdink-H. Kuggeleijn 01) reeds met 01 achter. Alle wedstrijden worden gespeeld in „Zomerzorg" en wel zaterdag 13.30-18.30 drie .partijen LSG-Spangen, 14.30-19.30 Philidor- Rotterdam 2 en LSG 2-DSC en zon dag de rest van LSG-Spangen van 12 tot 5 uur. Bona Stars-meisjes zorgen voor sensatie De Starsmeisjes zorgden evenals vorig jaar tegen Vodo ook nu weer voor een sensatie Op woensdagavond wisten zij koploopster Fortuna Delft te verslaan. Ondanks een zwakke ver dediging door het gemis van André v. d. Poel, konden de dames in de eerste helft goed meekomen. Vooral pivot Annemieke Zandbergen zag kans de vijandelijke basket te vinden. Door het agressieve verdedigen aan beide kanten werd echter geen hoge score bereikt. Na een ruststand van 1418 vielen de Stars-meisjes terug, daar zenu wen en conditie een woordje mee gingen spreken. Gebrek aan capabele speelsters was coach André de Jong genoodzaakt slechts één meisje te wisselen. De Stars-meisjes hadden 4 punt voorsprong genomen, maar door wanhopig gefluit voor persoonlijke fouten van de scheidsrechter van Fortuna wi9ten de Delftse meisjes door strafworpen gelijk te komen 2929: verlenging! Ook nu was het wanhopig gefluit voor persoonlijke fouten opvallend. De teams kwamen hierdoor gelijk op 3434. Nu zorgde echter de anders noodt produktieve Bebbie Dieben voor de sensatie. Alsof het haar da gelijks werk was liet ze de bal van behoorlijke afstand pardoes in de basket glijden 3436. Het eindsig naal klonk en de vreugde was onge kend. De Stars-meisjes zijn hierdoor op de 2e plaats gekomen en zullen deze a.s. zondag verdedigen tegen Te Werve 2 uit Rijswijk, waarvan uit met 1814 verloren werd. Scoorsters: M. Zandbergen 12 p; M. de Groot 11 p; J. Aertsen 8 p; B. Dieben 2 p. PROGNOSES Na weer een week rust te hebben gehad zal The Bona Stars, dat op'de 2e plaats staat, -a.s. zondag de bigs match spelen tegen lijstaanvoerder EBBC in stadion de Vliert in Den Bosch. Met liefst 9 spelers zullen de Stars proberen de winst te ontfutse len. De kracht van EBBC schuilt vooral in de oud-internationaal, pivot Rinus de Jong, die vorig jaar over stapte van Arrows naar EBBC. Door een 131 verdediging zullen de Koffie, cake, pudding, vla-flip, vruchten alles wordt nóg lekkerder en nög gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Leidenaren proberen de kolossale pivot uit te schakelen. Daar EBBC ook een bijzonder goed afstandschot heeft zal het bijzonder moeilijk wor den voor de Stars. De thuiswedstrijd werd verloren met 4063 en ook nu verwachten we in de krappe zaal van EBBC geen winst. Een eventuele winst zou de Stars niet hoger bren gen daar EBBC 4 punten voor, staat, de 2e plaats zal dan wel verstevigd worden. Opstelling: K. Pley, H. v. Haver, H. Kaper, H. v. Mameren, C. den Hollan der, P. de Jong, A. de Jong, H. Stol, Th. Bark. The Bona Stars 2, dat zijn laatste wedstrijd in competitieverband zal spelen en pas één wedstrijd verloren heeft, zal zaterdagmiddag zijn kam- pioensmatoh spelen tegen Punch 2 uit Delft. Uit verloor het reserveteam met 5142 door paniekspel en afwe zigheid van W. Stok en L. v. d. Meel. Nu zullen de Stars echter volledig zijn en er wordt verwacht dat ze de winst zullen behalen. W edstrij dpr ogramma Zaterdag 13 maart: 15.30 Dames 2- Storks 1; 14.30 The Bona Stans 2- Punoh 2. Zondag 14 maart: 12.30 Dames 1- Te Werve 2; 13.30 The Bona Stars 3- Aohiililius 1; 12.30 Te Werve 2-The Bo na Stars 5; 20.30 EBBC-The Bona Stars 1. Waarschijnlijk spelend is de tweejarige Hans Stengewis uit Am sterdam in een afwateringssloot bij het Volewijckers-terrein terechtge komen en verdronken. Voor de GG en GD ter plaatste was, heeft een voorbijganger tevergeefs mond-op- mond-beademing toegepast. Na de eerste dag luidt de stand: ptn. Wijnen Boulanger Galvez alg. gem. 17.14 15.00 13.63 11.39 10.77 9.06 6.31 6.00 Pleun van Leenen komt ook Werd in 1963 met 114 inschrijvingen een „record" in de Nederlandse atletiek gevestigd, de verwachting is, dat de inschrijving voor de derde 20 km.- wegwedstrijd „De Zilveren Molen" van „De Bataven" groter zal zijn dan in 1963. Op dit moment, enkele dagen voor de sluiting van de inschrijving zijn reeds 98 deelnemers genoteerd, onder meer 16 A-klassers. Enige namen: Jacq. Smits, Jacq. Kraan, Theo Roelofs (vorig jaar winnaar), Jan Borst, Gerard Kluivers, Huub Weusten en Gé Mulders. Ook zal deelnemen de 64-jarige Pleun van Leenen. Dick de Bruyn (winnaar 1963) heeft toegezegd eveneens te zullen komen. „De Zilveren Molen", waarvoor vele be drijven van Leiden en omgeving o.m. De Leidse Courant prijzen be schikbaar stelden, wordt zoals bekend gehouden op zaterdag 20 maart. Ge start wordt 's middags om 2 uur bij het tennispark De Munnik aan de Hoog- madeseweg. Via Hoogmade, Rijpwetering, Oud Ade komen de lopers weer terug naar Leiderdorp. De finish is wederom in de directe nabijheid van het tennispark. In een wedstrijd voor groep a in Spielmann het wereldkampioenschap ijshockey Schrauwen te Tampere zegevierde Tsjfecho-Slo Vultink wakije gisteren met 80 (1-0, 2-0 en Croyet 5-0) over Canada. Het was de meest Aguilera vernietigende nederlaag in de ge- schiedenis van de 19-voudige wereld kampioenen, die tot aan donderdag ongeslagen waren evenals Rusland en Tsjecho Slowakije. Het team van Tsjecho-Slowakije, dat bij het laatste fluitsignaal door die bijna 10.000 toeschouwers in de uitverkochte ijshal stormachtig werd toegejuicht, waren tweederde van de tijd ndiet veel sterker dan de Cana dezen. In de laatste periode echter, toen de vermoeide Canadezen steeds meer hun toevlucht namen tot un faire handelingen, groeiden de Tsje chen maar een grootse vorm. Rusland toomde donderdag duidelijk aan, dat de Verenigde Staten niet meer tot de -toonaangevende ijshockeynaties be horen. Toch hadden de Russische we reld- en Olympische kampioenen van 1964 meer moeite dan verwacht mocht worden. De sterk op de man gerichte speelwijze van de Amerikanen stoor de de Russen in de combinaties. De eindstand werd tenslotte 92. Zwe den had bet tegen Noorwegen al héél gemakkelijk: 100. Daarvoor behoefde het team lang n-iet op volile kracht te spelen. Schaatsenrijden Donderdag zijn op die kunstijsbaan van Deventer de kampioenschappen van Gelderland en Noord Brabant voor dames en he ren verreden. De 28-jarige Jan van Swaay, ldd van d-e kernploeg, logde beslag op de Gel-derse titel. Bij de dames prolongeerde Ains Schut haar -titel van verleden jaar. Kampioen van Noord Brabant werden Wim van Heijst uit Haarsteeg en Els Bodifee Een overzicht van de HISWA in het Amsterdamse RAI- gebouw, die vandaag zijn poorten voor het publiek uitt Tilburg. heeft geopend. MICHAEL BOTWINNIK, 's werelds grootste schaker uit de na-oor- logse periode, zal geen nieuwe poging ondernemen het wereldkam pioenschap te heroveren. Tweemaal won Botwinnik zijn titel terug, in revanchematches tegen Smyslov (1957) en Tal (1961). Het ziet er echter naar uit, dat de verloren tweekamp van 1963 tegen Tigran Petrosian, het defini tieve einde is geweest van Botwinniks gevech ten om de wereldtitel. Botwinnik heeft geen gebruik gemaakt van zijn rechten als oud- wereldkampioen, rech ten, die overigens door de wereldschaakbond aanzienlijk zijn inge kort. De oud-wereld kampioen moest zich volgens deze nieuwe be palingen tevreden stel len met een plaats in het kandidatentoernooi, of om in Europacupter men te spreken een plaats bij de „laatste acht", die verder wor den gevormd door de Russen Tal, Smyslov, Keres, Spasski, de Deen Larsen, de Joegoslaaf Ivkov en de Hongaar Portisch. De plaats van Botwinnik zal nu wor den ingenomen door de Russische grootmeester Geiler. Redenen duister De redenen van Botwinniks niet- inschrijven hetgeen voor 10 maart gebeurd had moeten zijn, maar dat niet is zijn niet bekend. Botwin nik, die van nature vrij zwijgzaam is, heeft aan zijn besluit geen enkele ruchtbaarheid willen geven. Volgens sommigen voelt hij zich veronge lijkt, omdat hij beroofd is van het recht op een directe revanche, waar in hij tweemaal de titel heroverde. Volgens anderen heeft zijn rake nederlaag tegen Petrosian zijn zelf vertrouwen ondermijnd, maar van de onjuistheid van deze bewering is niemand zozeer als Petros jan zelf overtuigd. Overigens versloeg Bot winnik de huidige wereldkampioen enkele maanden geleden nog op fraaie wijze in een wedstrijd voor de Russische clubcompetitie. Het meest waarschijnlijk is, dat Botwinnik het spelen om het wereld kampioenschap in-nieuwe-stijl te zwaar vindt. In deze richting ging hij ook doorgaans in Noordwijk, wanneer men hem vroeg, of hij zou deelnemen aan de strijd om de we reldtitel. Het antwoord luidde dan steeds: „Vielleicht nicht", „Wahr- scheinlich nicht", „Zu schwer" Kracht nog enorm Het niet meespelen van Botwin nik wordt over het algemeen be treurd. De internationale schaakwe reld is van mening, dat de 53-jarige Russische ingenieur nog altijd een der grootste favorieten zou zijn. Zijn spel in de laatste J5Vt jaar, waarin hij slechts éénmaal verloor (van de Oostduitser Uhlmann in Tel Aviv 1964) was nog altijd van bijzondere klasse. In deze omgeving kan men daar sinds het 25ste Daniël Note- boomtoernooi te Noordwijk, waar het erelid van het LSG met groot machtsvertoon de eerste plaats be reikte, van meepraten. Overigens behoudt Rusland na tuurlijk zijn greep op het schaken. Tenslotte is Petros jan wereldkam pioen en zijn er vijf Russen bij de laatste acht. Voor het eerst zal het kandidatentoernooi worden verspeeld in de vorm van tweekampen. Twee daarv.an vinden in Rusland plaats Smyslov-Geller en Keres-Spasski) en twee in Zuidslavië (Tal-Portisch en Larsen-Ivkov). De winnaars van de beide tweekampen in Rusland komen opnieuw in de Sow jet-Unie tegen elkaar uit, de winnaars van de andere twee wedstrijden opnieuw in Zuidslavië. De twee dan overblij- venden zullen in een tweekamp weer moeten beslissen, wie Petros jan mag uitdagen voor een match om de wereldtitel. Men kan zich afvragen, of door dit systeem de aantrekke lijkheid van het kandidatentoernooi wordt verhoogd. Honkbal In een ziekenhuis in Rotterdam is donderdagmiddag on verwacht op 44-jarige leeftijd over leden de heer R. J. B. Buizert, voor zitter van het honkbalbestuur van landskampioen „Sparta". De heer Buizert is een van de honkbalpio- niers geweest in Rotterdam. Hij was drager van het bondsondierscheidings- teken van de KNHB, in welke orga nisatie hij verschillende functies ver vulde.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11