Pater Henk Vergouwen uit Voorhout - de vliegende pater - kwam twee jaar geleden in Nw. Guinea om Nederlands aandeel in nieuwe communicatie-satelliet omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky GIVE A MAN 125 A LUCKY 1. WOENSDAG 10 MAART 1965 I B1^ DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 PRINS BERNHARD OPENDE JAAR VAN INTERNATIONALE SAMENWERKING Prins Bernhard heeft vandaag in Den Haag officieel het „jaar van interna tionale samenwerking" geopend, dat het twintigste jaar van de Verenigde Naties in vele VN-landen in het teken van voorlichting en bezinning over de internationale samenwerking zal plaatsen. De gedachte van de Algemene Vergadering der VN om 1965 aan te wijzen als een jaar waarin de wereld zich zal bezinnen op de mogelijkheden en zegeningen der internationale samenwerking, kan bijna providentieel worden genoemd, zo verklaarde de prins. Want zo goed als er in de 20 jaar VN-geschiedenis nog geen moment van zo hevige spanning omtrent het bestaan en voortbestaan van de volke renorganisatie is geweest, even zo zeker is het juist nu tijd om zich op de volle betekenis ervan te bezinnen, om hartstochtelijk voor de samenwerking der naties te pleiten. Prins Bernhard sprak aan het slot van de jaarvergade ring van de NOVIB (de Stichting Nederlandse Organisatie voor Internatio nale Bijstand), waarvan hij algemeen voorzitter is. De NOVIB is een der vijftien organisaties, die zich in Nederland bezig houden met internationale vraagstukken en die zich aangesloten hebben in een comité om aan het „jaar van internationale samenwerking" in Nederland inhoud te geven door conferenties, publikaties en jeugddiscussies. f Geen beste beurt in Beiroet Een door een Amerikaanse firma in België gebouwde trac tor heeft dezer dagen, toen hij per vliegtuig in Libanon aan kwam, het luchthavenpersoneel aldaar voor een schijnbaar on oplosbare moeilijkheid gesteld. De reusachtige machine was nl. niet uit het transportvlieg tuig te krijgen. Ten einde raad liet men vier specialisten uit België komen. Deze lieten uit de banden van de tractor wat lucht ontsnappen, waarna deze zonder meer uit het vliegtuig kon worden gereden. Het trans- portpersoneel van het vliegveld van Beiroet keek met het schaamrood op de kaken toe. Sinds de verdwijning zijn verschil lende keren patrouilles op onderzoek uitgetrokken, vooral in verband met de uitlatingen van de bekende Utrechtse paragnost Gerard Cfoiset, die herhaaldelijk door pater Gérard Vergouwen, die woont in het kloos ter van de paters Franciskanen aan de Mariënpoelstraat te Leiden en een broer is van de omgekomen pater piloot, werd geconsulteerd. Na her haalde pogingen trok 19 februari van dit jaar wederom een patrouille het oerwoud in onder leiding van pa ter Rombouts OFM, pastoor van de missiepost Oebroeb. Pater Rombouts Weer schietpartijen aan Syrisch- Israelische grens Aan de grens tussen Israel en Sy rië is het gisteren opnieuw tot een schietpartij gekomen. Volgens radio Damascus kregen enkele Israëlische tractorbestuurders van leden van de internationale bestandscommissie op dracht het gedemilitariseerde grens gebied bij Dacca te verlaten. Toen zij dit weigerden openden Syrische militairen het viiur, dat door de Israëliërs werd beantwoord. Het schieten duurde twee uur, waarna het door bemiddeling van de bestandscommissie werd beëindigd. Aan Syrische zijde leed men geen verliezen, een Israëlische tractor werd vernield. Er hebben zich de afgelo pen dagen herhaaldelijk Syrisch - Israëlische botsingen voorgedaan. „Early bird" voor telefoongesprekken met Amerika De komende lancering van een nieuwe communicatie-satelliet, wel licht in april, zal ook voor Neder land van grote betekenis zijn. De hoofddirectie van de PTT in Neder land namelijk heeft meegedeeld, dat ons land (ook) meespeelt in dit pro ject, waaraan de naam HS-303 werd gegeven. Via de satelliet, die de naam „Early bird" („Vroege vogel") heeft gekregen, zullen, zo is desgevraagd bevestigd, ook Nederlandse telefoon gesprekken met Amerika kunnen worden gevoerd. Het ligt in de be doeling de „Early bird" na de lance ring gedurende een periode van drie maanden te beproeven, waarna als alles goed gaat en goed blijft gaan het ruimtevaartuig operationeel wordt en zal worden gebruikt voor het afwikkelen van intercontinentaal communicatieverkeer. Zowel in de experimentele periode als daarna zal de „Early bird" fungeren als inter mediair tussen Westeuropese en Amerikaanse telefoongebruikers. Dit intercontinentaal communica tieverkeer wordt thans nog uitslui tend of bijna uitsluitend via de trans atlantische kabels afgewikkeld, doch men verwacht, dat „de behoefte er straks overheen gaat". Hinderlijke vertragingen in gesprekken? De „Earlv bird" is een „hoge-baan- satelliet", die zich synchroom met de aarde op een hoogte van 36.000 kilo meter zal voortbewegen. De af te leggen afstand tussen bijvoorbeeld twee gesprekspartners in Nederland en in Amerika wordt daardoor zo groot, dat er vertragingen optreden tussen vraag en antwoord, welke vertraging (ongeveer een halve se conde) als hinderlijk moet worden beschouwd. „Dit kan aanleiding zijn tot spraakverwarring", aldus de hoofddirectie van de PTT. Overigens mag de grote betekenis van het nog verdere te ontwikkelen communicatie-project niet worden onderschat. Een enkel cijfer mag dit illustreren: de nog uit te breiden transatlantische kabels zullen eer lang 600 circuits tellen, tegen 120 180 circuits in de „Early bird" gedu rende de eerste fase van het experi ment, tegen 240 circuits gedurende de rest van het experimenteel tijd vak en tegen uiteindelijk 1200 cir cuits. De Nederlandse bijdrage, acht mil joen gulden, maakt één percent uit van het totale investeringsbedrag. NAZI'S DREIGEN LEDEN BONDSDAG Op de kantoren van het Britse persbureau „Reuter" en het Franse persbureau „AFP"'in Bonn zijn ano nieme brieven ontvangen waarin le den van de Duitse Bondsdag die vóór verlenigng van de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden zullen slem- men, met de dood worden bedreigd. Op het briefhoofd is een groot ha kenkruis aangebracht. De brieven dragen het poststem pel van Mausbach, dat in de omge ving van Bonn ligt en hebben de volgende inhoud: „Leden van de Bondsdag die on dergeschikt zijn aan Tel Aviv en New York en die tegen het op 8 mei aflopen van de periode voor het in stellen van vervolging van zoge naamde oorlogsmisdaden stemmen, zijn met het uitbrengen van hun stemmen wettig ter dood veroordeeld. Verantwoordelijk voor de uitvoe ring de Oberbrigadeführer van ge bied drie". De correspondenten van de pers bureaus vragen zich af wat „Ober brigade Führer" kan betekenen, daar deze rang in het derde ryk niet be stond. Een Brigadeführer was een generaal-majoor en een Oberführer een brigade-generaal. De Oostenrijkse christen-demo cratische volkspartij heeft de 66-ja- rige oud-kanselier Alfons Gorbach kandidaat gesteld voor het president schap. In februari 1960 volgde Gor bach Julius Raab op als kanselier. Hij trad in maart 1963 af. Thans is hij lid van het parlement. Op 23 mei zal een nieuwe president worden ge kozen, als opvolger van Adolf Scharf, die eind februari overleed. Het artsenkorps met een me dische praktijk in de Sowjet-Unie bestaat voor 75 procent uit vrouwen, zo meldt het persbureau „Tass". President Soekarno heeft een besluit uitgevaardigd waarbij be lediging van elke in Indonesië er kende godsdienst strafbaar wordt gesteld. Indonesië erkent de Moham medaanse, Protestantse en Katho lieke geloven, alsmede het Hindoeis me, Boeddhisme en Confucianisme. Dit betekent echter niet, dat andere erediensten verboden zouden zijn. TWEE INZAMELINGEN „Sceptici zullen het jaar van inter nationale samenwerking bij voorbaat wel tot mislukken doemen en voor spellen, dat in vele landen van dit initiatief niets terecht zal komen", aldus de prins. „Doch wat belet ons, die op vele bladzijden van onze ge schiedenis een boeiend verhaal van internationaal denken en handelen hebben geschreven, om ook op blad zijde 1965 een stuk internationale solidariteit te schrijven". Verwijzend naar twee inzamelings acties die in het voor- en het najaar op het program staan, zei hij, dat het geen verwondering zal wekken dat hierin de jonge mensen voorop wil len gaan. Als de jeugd in de meida gen zijn bijdrage heeft gegeven voor de bevrijding van het onvrije deel van de mensheid, dan mag toch wel met groot optimisme worden ver wacht dat ons hele volk in de tradi tionele najaarsactie voor ontwikke lingshulp present zal zijn. Veel materiële welvaart is ons deel, zo besloot prins Bernhard en grote geestelijke waarden zijn hier ver worven. Laten wij niet in zelftevre denheid alleen maar genieten van wat wij hebben, laten wij uit onze rijkdom de kracht en de middelen putten om onze taak in de wereld te vervullen. Vliegtuigwrak en stoffelijke resten thans gevonden Naar eerst thans officieel bekend is geworden is ongeveer een maand geleden de oplossing gevonden van de tot dan toe on opgehelderde gebeurtenis met het vliegtuig van pater Henk Vergouwen o.f.m., die 27 april 1963 niet terugkeerde van een vlucht met levensmiddelen naar de Sibilvallei en waarvan sinds dien ieder spoor ontbrak. Thans na twee jaar heeft een Papoea-patrouille onder leiding van enkele missionarissen het wrak van de Cessna en de stoffelijke resten van de pater gevon den in het oerwoud, op een plaats, die 150 kilometer verwijderd ligt van Hollandia, de hoofdstad van West-lrian, die tegenwoor dig Soekarnapoera heet. Uit het onderzoek is gebleken dat pater Vergouwen op slag dood moet zijn geweest. PATER VLOOG IN SLECHT WEER TEGEN BOOMTOPPEN had nl. een tijdje daarvoor bezoek gehad van een papoea, die beweerde de resten van het vliegtuig te heb ben gezien. Het wrak lag in onbe woond gebied op de normale vlieg route van Hollandia naar de Sibil vallei. Op deze aanwijzingen is de patrouille gaan zoeken en vond het wrak de derde dag na het vertrek in de buurt van een kleine kampong. Wrakstukken lagen verspreid over een afstand van 200 meter, de stof felijke resten van pater Vergouwen werden gevonden in een rivierbèd- ding en zijn inmiddels overgebracht naar Hollandia en daar begraven. BOOMTOPPEN GERAAKT Uit de reconstructie van het ongeluk is gebleken, dat het in verband met het slechte weer laag-vliegende toe stel de bomen heeft geraakt, waarbij een vleugel is afgebroken en de cock pit van de romp is gescheurd. Tij dens het laatste radiocontact dat de Cessna had met pater Hermans op het vliegveld Sentani meldde de pi loot reeds, dat het zeer slecht weer was en dat hij daarom gedwongen was laag te vliegen. Achteraf is ook gebleken, dat de plaatselijke bevol king het toestel heeft horen over vliegen. Ook pater Rombouts, de pas toor van Oebroeb, heeft de Cessna gehoord. Bij de ramp is het toestel niet in brand gevlogen. li m fV mtmmm :-s- .flu CIGARETTE S (Advertentie) Drietal inbraken aan Hoge Rijndijk Zoeterwoude In de afgelopen nacht hebben enige inbrekers drie bedrijven aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude met een be zoek vereerd. Achtereenvolgens heb ben zij ingebroken bij de Leidse Hout Import Maatschappij op no. 143, N.V. Latexfalt en N.V. Zand- en Griiud- handel P. Omtzigt. De Leidse Hout Import Mij. schijnt een, bijzondere aantrekkingskracht uit te oefenen. In totaal is dit reeds de achtste maal dat hier een nachtelijk bezoek werd gebracht, waarvan een vijftal in het afgelopen jaar. Ditmaal is men binnengekomen door een raam te forceren. Op zoek naar geld is een grote ravage aangericht. Een koffie- automaat moest het tenslotte ontgel den. De buitenmantel werd ontwrióht, maar ook. in de automaat bleek geen geld aanwezig. Vervolgens heeft men een bezoek gebracht aan N.V. Latex falt. Ook hier werd alles grondig on derzocht. Maar omdat ook hier de buit mager was, belandde men ten slotte bij de Zand- en Grindihandel P. Omtzigt, eveneens aan de Hoge Rijndijk. Op dezelfde wijze werd al les onderzocht, maar ook hier werd geen geld gevonden. Tenslotte heeft men als compensatie zich maar ont fermd over een bankschroef. In alle de drie bedrijven werden de inbra ken eerst hedenmorgen ontdekt. De politie stelt een onderzoek in. Westduits-Britse overleg geëindigd Bondskanselier Erhard en premier Wilson van Engeland hebben giste ren hun overleg, dat twee dagen heeft geduurd, beëindigd. Zo spoe dig mogelijk zullen zij in Londen op nieuw bijeenkomen, om hun bespre kingen voort te zetten. Blijkens het uitgegeven commu niqué over het nu beëindigde over leg, heeft West-Duitsland op zich ge nomen alles in het werk te zullen stellen om de kosten in buitenlandse valuta voor de handhaving van het Britse Rijnleger, te compenseren. Premier Wilson en bondskanselier Erhard waren het er volgens het communiqué over eens, dat reogani- satie van een NAVO-kernmacht on derwerp van discussie op multilate rale basis behoort uit te maken, waarbij ook de Britse voorstellen voor een Atlantische kernmacht in overweging dienen te worden geno men. Premier Wilson heeft nogmaals uitdrukking gegeven aan de belofte van Engeland om te streven naar voorwaarden, die een vreedzame hereniging van Duitsland op basis van zelfbeschikking mogelijk zouden kunnen maken. De datum van het bezoek van bondskanselier Erhard aan Londen, ter voortzetting van de besprekingen die in het communiqué „wenselijk en belangrijk" wordt genoemd, zal nog nader worden vastgesteld. Zo zullen de Amerikaanse astronauten Grlssom en Young (r.) in hun capsule zitten tijdens de komende ruimte- Ylucht welke aan het einde van deze maand zal plaats vinden. De opname werd gemaakt op Kaap Kennedy tijden» een «generale repe title- van de start. Hier een beeld van het bezoek, dat prinses Beatrix aan Palameu heeft gebracht; we zien haar hier temidden van de dorpelingen, die haar een spontaan welkom bereidden.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9