Prinses Margriet, de Leidse studente ■1 Pieter van Vollenhoven, de Leidse. student Studie in Montpellier en Leiden In september 1961 zette zij haar stu die voort in de oude Franse univer siteitsstad Montpellier, waar zij ge durende een jaar colleges volgde in de Franse letteren, geschiedenis en kunstgeschiedenis. In september 1962 ging zij stude ren aan de rijksuniversiteit te Lei den. Prinses Margriet zette hierme de een oude Oranje-traditie voort. Na de stichting van de rijksuniver siteit in 1574 door Willem de Zwij ger, als beloning voor moedig gedrag van de stad tijdens het beleg door de Spanjaarden, hebben vele Oranje telgen in Leiden gestudeerd, o.a. haar moeder en haar oudste zuster. Het studieprogramma van de prinses be paalt zich tot een inleiding van het recht, en daarna in het bijzonder tot de hoofdzaken van het staatsrecht, het internationale recht en de socio logie. WOySDAGjUTMAART 1906 gg LglDSK COURANT VERPLEEGSTER IN LEIDSE ZIEKENHUIZEN Zoals vele Leidse studenten woont prinses Margriet op kamers. Zij is lid van de Vereniging voor Vrouwe lijke Studenten te Leiden, een gezel ligheidsverenging, in welk verband zij ook gedurende enige tijd als vrij willige verpleeghulp in Ltvdse zie kenhuizen heeft gewerkt Prinses Margriet heeft veel talent voor toneelspelen, hetgeen zich reeds jong manifesteerde. In 1963 vervulde zij een rol in de WSL-musical „The Boy fried". Evenals haar zusters, vervult zij verschillende officiële plichten. Haar eerste officiële optreden alleen vond plaats op 14 juni 1955, toen zij de eerste steen legde voor de nieuwe kanselarij van de ambassade van Ca nada in Den Haag. H.K.H. prinses Margriet Francisca der Nederlanden werd op 19 januari 1943 in Ottawa geboren als derde dochter van prinses Juliana en prins Bernhard. De in ballingschap gebo ren prinses aanschouwde het levens licht in een tot ex-territoriaal ge bied verklaarde vleugel van het Ci- vik Hospital. Als gevolg van dit feit kreeg de prinses uitsluitend de Ne derlandse natonaüteit. „De ouders besloten", aldus konin gin Wilhelmina in haar boek „Een zaam maar niet alleen", „het kind Margriet, voluit Margriet Francisca, te noemen naar de margriet, die wij als verzetsteken droegen en onze koopvaardijvloot uit te nodigen als haar peet op te treden. Later ver zocht de koopvaardij de margriet als onderecheidingsteken te mogen dra gen. Op 21 januari 1943 gaf ik voor de radio een toelichting op de keus van de naam Margriet: „Het is de bedoeling der ouders, door de keus van deze naam een band voor het ge hele leven te leggen tussen ons thans zo zwaar beproefde volk in de be zette delen des rijks en de jongge borene". Op 29 juai d.a.v. werd de prinses gedoopt door ds. Winfield Burggraaff, een Canadees van Nederlandse af- komft, in de Presbyterian Church St. Andrew te Ottawa. De peten wa ren president Roosevelt, koningin Mary van Engeland en de graaf van Athlone, toen gouverneur-generaal van Canada en echtgenote van prin ses Alice, een nicht van koningin Wil helmina. Voor het eerst in het vaderland In augustus 1945 zette prinses Mar griet voor het eerst voet op Neder- landae bodem, toen zij met haar moe der en zusjes uit Canada in Neder land aankwam. Haar schoolopleiding begon op de nieuwe Baarnse school, waar zij la ger ««derwijs genoot. Daarna kreeg de prinses haar middelbare oplei- In 1960 was het koninklijk gezin met vakantie in Sankt Anton. Het school werk ging voor de prinsesjes echter gewoon door en zo kon men prinses Margriet dagelijks aan haar huiswerk zien in de spoorwagon van de ko ninklijke trein. Prinses Margriet tijdens haar studie tijd in Leiden. ding op het Baarnse lyceum, waar zij op 3 juni 1961 haar eindexamen gymnasium A aflegde. Op 5 juni 1960 werd de prinses be vestigd als lidmaat van de Nederland» Hervormde Kerk. Rapenburg 45 te Leiden Sportief De prinses is zeer sportief. Al jong stond zij op de skies; ook zwemmen en paardrijden behoren tot haar fa voriete sporten. In 1955 kreeg zij na de doop en tewaterlating van de „Mo- hamed Reza Sjah" tijdens het staats bezoek van Z.K.H. de Sjah van Per- zië, een zeilboot ten geschenke, be horende tot de vrijheidsklasse. Prin ses Margriet haalde op 18-jarige leef tijd haar rijbewijs en bestuurt sedert dien haar eigen auto. De Koninklijke Nederlandsche Ree- dersvereeniging bood prinses Mar griet namens de Nederlandse koop vaardij op 25 april 1964 een luister rijk bal aan op het s.s. „Rotterdam" ter viering van haar 21e verjaardag. Prinses Margriet is de tweede in de lijn voor de Nederlandse troon opvolging. X"..,: De verloofde van H.K.H. prinses Margriet de heer Pieter van Vollen hoven, werd geboren op 30 april 1939 te Schiedam. Hij is de zoon van de heer Pieter van Vollenhoven en me vrouw Jacoba Gijsbertha van Vol lenhoven, geboren De Lange. Naast Pieter telt het gezin Van Vollenhoven nog een oudere zoon, Willam Jan van Vollenhoven, gebo ren 8 december 1934 en gehuwd met mejuffrouw L. van Ommeren. De heer Van Vollenhoven sr. is di recteur van de N.V. Bingham en Co te Schiedam. De N.V. Bingham is 'n bedrijf met een weinig .voorkomen de specialisatie. Zij houdt zich in hoofdzaak bezig met de zeilmakerij. De oudste zoon, W. J. van Vollen hoven, is procuratie-houder in 't be drijf van zijn vader. Eerste deel doctoraal rechten Pieter van Vollenhoven jr. studeert sinds 1959 rechten aan de universi teit van Leiden. Hij bezocht achter eenvolgens te Rotterdam de Rotter damse Schoolvereniging (lagere school) en het Montessori-lyceum (gymnasium Beta). In 1959 slaagde hij voor zijn eindexamen. Hij stu deert Nederlands recht, privaatrech telijke richting, met als keuzevakken die tot onderwerp hebben: „De wen selijkheid van de PBO (publiekrech telijke bedrijfsorganisatie) in 't be drijfsleven". En als tweede: „De Ne derlandse politie-organisatie". Met dit laatste is hij thans bezig. Het eer ste deel van zijn doctoraal-examen heeft hij deze maand afgelegd. Herstel „Minerva" Na zijn aankomst in Leiden werd hij lid van het Leidse Studenten- Corps. Vanzelfsprekend sloot hij zich verder aan bij het gezelschap „Schie- danum". Ook werd hij lid van het gezelschap „Rotterodamum". Toen in 1960 de Leidse universiteit haar 77ste lustrum vierde, werd hij lid van de technische commissie van het Letlse Studentencorps. Na de brand van de studentensociëteit „Minerva" werd hij lid van het comité „Herstel Mi nerva", dat geld inzamelde voor de bouw van een nieuwe sociëteit. In 1963 werd hij praeses van dit comité. In datzelfde jaar werd hij tevens ge kozen tot lid van het collegium, waarin hij de functie vervulde van assessor secundus. Als zodanig werd hij eveneens president van de Neder landse Studenten-sportstichting, een overkoepelend lichaam dat alle stu denten omvat, die aangesloten zijn bij een sportvereniging van een uni versiteit of hogeschool hier te lande. Het doel van de Nederlandse Stu denten-sportstichting is het uitzen den van studenten-equipes naar stu denten-sportwedstrijden in het bui tenland, het bevorderen van de sport onder de studenten en het organise ren van de Nederlandse studenten kampioenschappen. Als president van deze organisatie woonde hij in 1963 de zomerspelen de „Universiade" bij te Porto Alegre in Brazilië en in 1964 ook de winterspelen, die in dat jaar in Tsjecho-Slowakije werden gehou den. Groene band judo De heer Van Vollenhoven heeft tij dens zijn schooljaren veel aan ten nis en hockey gedaan. In Leiden was het voornamelijk roeien en judo. In deze laatste sport behaalde hij de groene band. Zijn favoriete sport eohter is de rallye-sport, die hij in zijn studenten tijd het meest heeft beoefend. Hij deed mee aan verschillende ritten van de KNAC en van de RAC (de re gionale automobiel club). Tijdens deze ritten, waarbij hij werd gese condeerd door studentenvrienden als kaartlezers, behaalde hij verschillen de prijzen, o.a. in 1964 toen hij de eerste prijs won in de Scheveningen- Luxemburg-Scheveningen rallye in de 1100 cc klasse sport, rijdend met een volkswagen. Been in het gips! De heer Van VoRenhoven houdt even als prinses Margriet van de winter sport. Tijdens zijn laatste wintersport vakantie in Leysin in het Zwitserse kanton Vaud in februari van dit jaar brak d'e heer Van Voll^hoven tijdens het skiën zijn enkel; waardoor hij thans nog met zijn been in het gips loopt. Jazz Tot zijn liefhebberijen behoort o.a. het beoefenen van jazz-muziek. Hij speelt zelf piano. Tijdens zijn gym nasiumtijd vormde hij een eigen or kestje „The Dixieland Society", dat in de AVRO-jazzcompetitie in de Haagse Dierentuin in maart 1955 een derde prijs behaalde. Hij heeft ook meegedaan aan de AVRO-jeugduit zendingen „Mignon". Nadat hij zijn studie in Leiden was begonnen, is hij hiermee opgehouden. Dit najaar afstuderen. In maart 1961 slaagde hij voor zijn kandidaatsexamen. Hij hoopt in het najaar van dit jaar af te studeren. Na afloop van zijn studie zal hij zijn militaire dienst vervullen. Hij is in gedeeld bij de Koninklijke Lucht macht. Sedert enige tijd volgt de heer Van Vollenhoven een belijdenis-catechisa tie van de Nederlands Hervormde Kerk. Hij hoopt in mei van dit jaar zijn belijdenis te doen. De heer Van Vollenhoven woont in Leiden in een studentenhuis De verloofde van prinses Margriet heeft veel belangstelling voor inter nationale politieke vraagstukken. Een vraag waarin hij zich vooral bij zijn studie heeft verdiept is de noodzaak van een internationale politiemacht. De eerste contacten van de jong- verloofden dateren vanaf de lustrum viering van het Wageningse Studen" tencorps in 1963. Zij zien vooralsnog als het belangrijkste het beëindigen van hun studie. Zij hopen, dat hun daartoe de nodige rust zal worden gegeven, zoals zij die tot nu toe in Leiden hebben gekend en waardoor het mogelijk was elkaar goed te le ren kennen, hetgeen uiteindelijk heeft geleid tot hun verloving. 19 Januari 1943 in Ottawa: Prins Bernhard kijkt trots naar zijn jong ste dochter, prinses Margriet Fran cisca.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3