politiemannen, juweliers... Jaar geëist tegen vroegere secretaris van Stellendam N.K.V. wil uitkering ineens WOENSDAG 10 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAOTNA 11 Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bfj de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen A\ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Een delegatie van het Nederlandse Auschwitzcomité heeft op de Duitse ambassade een verklaring aangeboden, waarin wordt gesteld, dat Nazimisdaden nooit kunnen verjaren. Deze verklaring is door meer dan 9.000 personen ondertekend. Op de foto v.lJi.r.: mevr. A. Fels-Kupfer schmidt, mevr. I. de Zwarte-Alter, mej. E. Tas, mevr. R. Corper-Blick en de Duitse persattaché C. von Schubert. Al 40 officieren willen afzwaaien Niet de feiten, maar de persoon van de verdachte en de omstandig heden waaronder hij de feiten pleeg de zijn gistermiddag uitvoerig ter sprake gekomen tijdens het proces tegen de 38-jarige oud gemeente- secrotaris van het eilandendorp Stel lendam, J. L. W. Rechtbankpresident mr. A. R. Jolles gaf, onmiddellijk na dat de officier van Justitie de ten lastelegging had voorgedragen, te kennen dat tijdens het proces slechts de foiten, vermeld in de dagvaarding - valsheid in geschrifte en verduiste ring ten nadele van de Nederduits Hervormde School van Stellendam ten bedrage van ongeveer 3.200,- - ter sprake konden komen en niet die zaken, welke de afgelopen maan den ook met de oud-gemeentesecre taris in verband zijn gebracht. Tijdens de zitting geen woord dus over de vermeende grondspeculaties in Stellendam, waarnaar ook de naam van W. ter sprake kwam. Mr. Van de Roemer eiste voor de manu- puila/tees van verdachte twaalf maan den gevangenisstraf niet aftrek van hot voorarrest (vier maanden), waar- Arbeidsbureau weigert ontslagaanvrage voor achttien filiaalhouders Hot gewestelijk arbeidsbureau in Ben Haag heeft geweigerd de ontslag aanvrage voor achttien filiaalhouders van het sigarenmagazijn Korlvinke in te willigen, omdat het verzoek on volledig was. Omdat hot magazijn de hoge kos ten van de winkels en de lonen niet meer kon opbrengen, wilde Korlvin ke de achttien filiaalhouders afsto ten. Eerst was nog gezocht naar een ©plowing in de richting van over name door de filiaalhouder, waarop tien mensen ingingen. De directeur van Korlvinke begon gisteravond opnieuw een bespreking met de filiaalhouders om te probe ren de zaken te verkopen. Het is nog niet bekend of een tweede volle- döig verzoek zal worden ingediend. van vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Uit die betogen van de officier en die verdediger, uit het verhoor en uit de geciteerde voorlichtingsrapporten kon uiteindelijk het volgende beeld van de affaire Stellendam worden geprojecteerd: ruim acht jaar gele den werd W. door de gemeenteraad van Stellendam benoemd tot gemeen tesecretaris. Het eilandendorp had in W. een hardwerkende man gevonden, die zich door zelfstudie in de loop der jaren had opgewerkt. De nieuwe gemeentesecretaris wierp zich met enorme werklust op het bestuurlijke en maatschappelijke leven van Stel lendam. De resultaten waren alleen maar gunstig voor het dorp, dat bij de watersnood van 1953 bijna geheel werd verwoest. Vooral in het begin was W. een gezien en gerespecteerd man in Stellendam. Zo kreeg hij vele functies in het maatschappelijke le ven, dlie hem veel tijd en energie kostten. HERR KAP3INAL. In een artikel in zijn bisdomsblad heeft kardinaal-aartsbisschop Jager van Paderborn in West-Duitsland, gezegd het zeer te betreuren, wan neer zijn verse kardinaals waardig heid afstand zou scheppen tussen hem en zjjn diocesanen. Aartsbisschop Jager, die vorige maand kardinaal werd, laat aan de mensen over, hoe zij hem willen aan spreken. „Eminentie", vindt hij goed, maar het mag net zo goed „Mijnheer de kardinaal" zjjn, zegt hij. Hiermee stapt kardinaal Jager van een zeer oude traditie af, waarmee trouwens ook de bisschoppen in toenemend aantal willen breken. Menige bis schop heeft reeds te kennen gegeven „mijnheer de bisschop" of nog kor ter „bisschop" te prefereren boven excellentie of monseigneur. Na het lossen van een aanhang wagen bij het Centrale Bodenhuis in Rotterdam is de 56-jarige chauffeur B. van der Stel bekneld geraakt tus sen de aanhangwagen en een trekker Met een ingedrukte borstkas werd hij naar het Dijkzigtziekenhuis over gebracht, waar hij korte tijd later is overleden. Bij defensie is men lichtelijk ver rast. Reeds een veertigtal landmacht- officieren hebben een aanvraag in gediend om met een „gouden hand druk" op vrijwillige basis de dienst te verlaten. Het grooisite deel van de aanvragers stelt geen prijs op ar beidsbemiddeling. Zoals bekend zijn er rond 200 of ficieren behorende tot verschillende wapens en dienstvakken te veel. De grootste belangstelling komt thans nog uit de hoek van de kleine wa pens en dienstvakken. Dat is logisch omdat het aantal mensen dat in aan merking kan komen daar relatief het kleinst is. Overigens leeft bij d« op- perofficier personeel de verwachting dat de meeste kandidaten zo lang mogelijk zullen wachten daar ieder jaar de pensioengrondslag nog wordt verhoogd. In dit verband verwacht men de grote stroom van aanvragen in de loop van het volgend jaar. De regeling geldt tot 1 juli 1967. Jongen (18) reeds twee maanden zoek In samenwerking met Interpol speurt de Asser politie nog steeds naar de verblijfplaats van de sinds 8 januari van dit jaar verdwenen 18- jarige slagersleerling Casper Kloos uit Assen. De politie vermoedt, dat de jongen zich in het zuiden van het land ophoudt Caspar Kloos is op 1 juli 1947 te Vlissingen geboren. Hij is 1.80 m, heeft een stevig postuur, blond, enigs zins golvend haar en een rond ge. laat. Casper heeft littekens van snij- wonden op zijn linker duim. De jon gen is waarschijnlijk gekleed in een zwart-grijs gespikkelde tweedjas, 'n donker costuum, wit overhemd met rode zelfbinder, rode sokken en brui ne lage schoenen. Een ieder, die inlichtingen over hein kan verstrekken, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Asser politie, telefoon 05920-2244, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. BRABANT TEGEN AUTOKERKHOVEN Brabant wil zijn autokerkhoven zo spoedig mogelijk kwijtraken. Ge deputeerde Staten van Noord-Bra- banit hebben voorgesteld in de toe komst geen vergunningen meer te verlenen voor het exposeren van tweedehands auto's en caravans in de open lucht. Om dit te bereiken zal de Veror dening Landschapsschoon Noord- Brabant 1950 moeten worden gewij zigd. Drs. Th. Coppes, algemeen secre taris van het Nederlands Katholiek Vakverbond, vindt de ontwikkeling van de Nederlandse economie zo gun stig, dat er alle reden is om aan te dringen op de uitkering ineens die de minister bij de totstandkoming van het laatste loonakkoord heeft toegezegd. De minister stelde toen als voor waarde dait de Nederlandse econo mie zich gunstig zou blijven ontwik kelen. In tegenstelling tot drs. J. H. D. van der Kwast, de directeur van de Koninklijke Nederlandse jaarbeurs, die donderdag zed dat de loonexplo sie de concurrentiepositie van ons land heeft geschaad, meent drs. Cop pes dat onze concurrentiepositie nau welijks is verstoord. Het NKV wil de uitkering ineens de vorm geven van een vakantietoe slag van één of twee procent. Het voordeel hiervan is dat men de lo pende cao's in dat geval niet hoeft open te breken. De secretaris van het NVV, de heer A. de Boon, verwachtte dat het NVV niet over één procent wil praten. Hij voorspelde dat het vakverbond niet onder de twee procent zou gaan. Bij de onderhandelingen die kun nen beginnen als het rapport van het centraal planbureau met de verwach- Landbouwbonden en zuivelcoöperaties in beide Hollanden zoeken samenwerking De drie in Noord- en Zuid-Holland werkzame landbouworganisaties: Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB), Christelijke Boeren- en Tuin- derbond en Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, hebben het initia tief genomen tot een gesprek met de drie zuivelorganisaties op coöperatie ve grondslag in dit gebied: De Noord- Hollandse Zuivelbond, de Zuidhol landse Zuivelbond en de Coöperatie ve Melkcentrale. Het doel van dit gesprek, dat onlangs gehouden is, was de mogelijkheden van meer sa menwerking tussen landbouworgani saties en coöperaties na te gaan. Bei den beogen de positie van hun leden, die dezelfde personen zijn, te verbe teren. De zuivelorganisaties zullen nog deze maand hun ideeën schriftelijk bij de landbouworganisaties indienen, daarna zal een volgende bespreking volgen. Ook landelijk zijn er wensen om op zakelijk terrein tot nauwere sa menwerking te komen tussen de drie centrale landbouworganisaties en de coöperaties, maar de drie genoemde landbouworganisaties vinden dat het in de eerste plaats tot hun taak be hoort, in het eigen gebied stimulerend te werken voor een nauwere samen- De vierde nationale onderwijs tentoonstelling zal 23 april a.s. in de Rotterdamse Ahoyhallen worden ge opend door de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz. De expositie zal tot en met 29 april duren. Op een kruispunt in Brunssum is gistermiddag de 66-jarige brom fietser L. Buchwald uit Brunssum door een vrachtwagen aangereden en gedood. tingen voor 1965 is verschenen, kan dan een eenvoudige procedure wor den gevolgd. Het rapport van het CPB wordt over enkele weken ver wacht „DODE" LEEFT In het „Limburgs Dagblad" vermeldde zaterdag een adver tentie, dat de heer Willem Jo sef Konsten uit Sohaesbarg was overleden. De „overledene" was echter „springlevend". De advertentie zaaide nogal wat paniek in de kringen van de familie. Hoe de advertentie in de krant is terechtgekomen is nog niet uitgezocht. De polaitie zal de zaak onderzoeken. Kadaverslachter krijgt 21 maanden De rectft ank in Utrecht heeft gis" teren de 40-jarige vleesgrossier N. A. den H. uit Willeskop vèroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden met aftrek van voorarrest wegens het op grote schaal slachten van kadavers en de handel in het vlees ervan. Er was teg4en hem 2'/» jaar met aftrek ge- eist. Hij was de centrale figuur in een o /ïvangrijke, clandestiene handel in ahgekeurd en bedorven vlees. Op zijn bedrijf in Willeskop, een plaatsje in de buurt van Montfoort, had hij een geheime slachtplaats ingericht, die onder meer met een alarminstal latie was uitgerust. Bij een inval trof de politie vorig jaar oktober duizenden kilo's vlees aan, die gereed waren voor verzen ding. Daarbij behoorde vlees, dat met paratyfus was besmet. In de slachtplaats werd gereedschap ge vonden dat verroest en be vuild was. Op en rond het bedrijf waren enorme hoeveelheden afval gedeponeerd. Den H. heeft zich ongeveer een jaar met deze onfrisse, maar winst gevende handel, beziggehouden. -Hij leverde onder andere aan conser- venfabrieken. Ondanks het verbod van een federale rechter en ondanks het feit, dat 500 zwaar gewapende politiemannen gereed staan om elke demonstratie met geweld de kop in te drukken, proberen deze neger-jongelui de verboden mars naar Montgomery toch te maken. Zingend en in de hand klappend trokken zij door de straten van Selma. Oudere negers waren zo verstandig hen weer terug te leiden naar de kerk, om moeilijkheden met de politie te voorkomen. (Telefoto ANP)

Leidse Courant | 1965 | | pagina 11