Zij deden mijn was waar ik bij stond TWEEMAAL PER WEEK INDEXCIJFER VOOR INCOURANTE FONDSEN Jonge boer vermoord Prinses Beatrix reikte geschenken uit aan Indianen VOOR AMBTENAREN NIEUWE PENSIOENWET INGEDIEND DONDERDAG 4 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 m De swanen hebben op het ijs een goede rustplaats gevonden. Misschien komt het voor de liefhebbers nog tot schaatsenrijden. Zij, die in de lehtè geloven, zul len nog even geduld moeten oefenen. In de eerste milde zonnestralen is woensdag op het Zand voortse strand hard gewerkt: verschillende strandtent houders zijn begonnen hun houten rustpunten voor vermoeide en dorstige badgasten weer in orde te brengen. Blijkens het ontwerp worden afge schaft de wachttijden voor het recht op pensioen, het inkoop stelsel, het vervroegd ouderdomspensioen en het uitgestelde en het verhoogde invali diteitspensioen. Enkele belangrijke wijzigingen zijn het verdwijnen van de pensioenraad en de instelling van een pensioenbe- stuur, waarin de ambtenarenorgana.- saties vertegenwoordigd zijn, verbe teringen van het wediuwenipensioen en een verbeterde berekening van het ambtelijk pensioen door reke ning te houden met belangrijke sa larisverhogingen. Een premieverhoging is voors hands niet noodzakelijk gebleken, omdat tegenover de hogere uitgaven door de verbeteringen van de pen sioenuitkeringen ook hogere inkom sten staan, doordat er meer ambtena ren onder de pensioenwet zullen val len. Ambtenaren, die vroeger hebben nagelaten gebruik te maken van de wettelijke mogelijkheid tot het inko pen van diensttijd of wachtgeldtij d zullen nog eenmaal daartoe in de ge legenheid worden gesteld. Dit gene raal pardon geldt gedurende een jaar na inwerkingtreding van de nieuwe pensioenwet. Een flinke uitslaande brand heeft gistermiddag de tweede etage van een Amsterdams woonhuis en een deel van het trappenhuis ver woest. Oorzaak was de steekvlam, die ontstond, toen de 62-jarige loodgie ter zich bij zijn werk met een kaars wilde bijlichten, kort nadat zijn bran der was losgeschoten van een Hes gas. Het gebeurde in de Jan van der Heydenstraat (genaamd naar de uitvinder van de drijvende brand - spiiit!) Initiatief van Nederlandschc Credietbank Met ingang van deze week zal de Nederlandsche Credietbank regelma tig een indexcijfer publiceren voor incourante fondsen, zo wordt mede gedeeld. Het cijfer zal tweemaal per week worden berekend, op dinsdag en op vrijdag. Enige tijd geleden is de bank begonnen met een onder zoek, dat erop was gericht via een indexcijfer een indruk te krijgen van de fondsen, verhandeld op de z.g. incourante markt. Voor de berekening van het cijfer is men uitgegaan van 40 incourante fondsen: 27 uit de sector handel en industrie, 5 vast-goed maatschap pijen, 4 hypotheekbanken en 4 ver zekeringsmaatschappijen. Met de keuze van de fondsen wordt een zekere weging toegepast, overigens gaat het hier om een ongewogen al gemeen indexcijfer. Het verloop van de stemmingsindex is teruggerekend via kwartaalcijfers tot en met 1953, waarbij het gemiddelde over dat jaar op 100 is gesteld. Een vergelij king met het ANP-CBS algemeen beursindexcijfer voor officieel geno teerde fondsen (basis eveneens 1953 100) leert, dat er van een grote mate van parallelliteit in het verloop van beide indices mag wor den gesproken. Tot 1961 blijft de NCB-index beneden het ANP-CBS- gemiddelde. In 1961 komt het NCB- cijfer boven de beursindex en het blijft er sindsdien boven. Het koers verloop van de verzekeringswaarden is hieraan voornamelijk debet. De NCB-index (basis 1953 100) bereikte over 1958 een gemiddelde stand van 162. Over 1963 was het cijfer gestegen tot 558 en het jaar gemiddelde van 1964 kwam uit op 584. Per 31 december 1964 werd de index berekend op 529. De laatste berekening, die van dinsdag 2/3, komt uit op 589. De samenstellers zijn zich ervan bewust, dat de gekozen maatstaven enigszins willekeurig zijn, maar het komt hen voor, dat elke methode dat zal blijven. Ook in de toekomst zullen mutaties in de basisfondsen noodzakelijk blijven, o.m. bij een overgang naar de beurs of een fusie. Vriend in arrest Door de politie is eerst thans be kendgemaakt, dat gistermorgen op het erf by zijn boerderij het ontziel de lichaam is gevonden van de 33- jarige landbouwer M. C. van Hasselt uit Zundert. Het slachtoffer, vader van vijf kinderen, had gapende won den aan de schedel, die hem met een hard voorwerp moeten zijn toege bracht. Gistermorgen nog arresteerde de politie de 31-jarige J. v. d. B., een ongetrouwde vriend van het slacht offer. Op de laatste carnavalsavond waren de twee mannen in de wagen van Van Hasselt verschillende café's afgegaan aan beide zijden van de grens. De gearresteerde beweert, dat Van Hasselt hem ergens in Zundert heeft afgezet en verder het dorp is ingereden met een onbekende lifter die de mannen onderweg hadden op gepikt. V. d. B. zou om half twee ongeveer zijn thuisgekomen, terwijl de dood omstreeks twee uur moet zijn ingetrede- zoals na de sectie door de patholoog-anatoom dr. Zel- denrust kwam vast te staan. Een speurhond kon niets uitrich ten, omdat men na het ontdekken van de vermoorde zoveel op het erf heeft gelopen, dat waardevolle spo ren, zo die er al geweest zijn, toch verloren gegaan zouden zijn. Het on derzoek duurt voort. De vliegtocht van prinses Beatrix naar de plaats Palameu vond plaats onder ideale weersomstandigheden. Het was koud en het wolkendek hing laag. Toen men te Palameu arriveer de was het zonnig weer, doch niet te warm. Palameu heeft de enige air strip die bereikbaar is met een DC-3. Op het vliegveld was een erepoort van palmen en van rode paloeloes (rode Surinaamse bloemen). De In dianen, die ter verwelkoming aanwe zig waren droegen slechts enkele lappen, hadden lange haren en geta- toeeerde lichamen en hadden zich ge tooid met kralensnoeren. De kapi teins droegen evenwel fraaie grijze uniformen. Toen de prinses uit het vliegtuig stapte kreeg zij een Indiaanse hoofd tooi van veren opgezet. Voorafgegaan door de kapitein der Indianen en gevolgd door alle ove rige bewoners ging de prinses naar het dorp. Prinses Beatrix filmde en fotogra feerde naar hartelust. In het kamp van de Indianen bekeek de prinses het weven van hangmatten, het vlechten van manden en de berei ding van casavekoeken. Bijzonder opvallend was het hoge tempo waar in de prinses op half hoge spijker- hakken liep zodat de begeleiders vaak op een sukkeldrafje achteraan kwamen. Barbecue. Prinses Beatrix vond de barbecue aan de oever van de rivier Palameu iets unieks. Tijdens de barbecue kwam als ongewenste gast een enor me bosspin aangewandeld. Deskun digen vingen in no time het onge dierte. Belangstellend kwam de prin ses kijken naar het beest, welks beet onherroepelijk dodelijk is. Ook de meeste dorpelingen maak ten aan de rand van de rivier de de monstratie mee, moeders gaven hun babies rustig hun natuurlijke voe ding, of ontdeden het hoofd van hun kleuters op hun gemak van onge wenste diertjes. De prinses bood de Indianen in Palameu geschenken aan in de vorm van rijst en snoepgoed alsmede jachtpatroften. Op de rivier demon streerden Indianen ook het schieten met pijl en boog. De prinses was gekleed in een blauwgroene jurk met bijpassend tulbandhoedje opgesierd met een aangeboden hoofdtooi. Deze kleding vormde wel een groot contrast met de zeer schaarse kledij der Indiaanse schonen. Gisteravond heeft prinses Beatrix in hotel Torarica te Paramaribo aan gezeten aan een banket van de „Ju nior Chamber", een organisatie van mannen beneden de 40 jaar, die zich ten doel stelt de gemeenschap te die nen door mididel van het activeren van diverse projecten. Ondanks de belangrijke verbete ring in de pensioensvoorzieningen voor de ambtenaren zal de premie betaling geen verandering ondergaan. De ambtenaren zullen ongeveer 8 procent van hun salaris voor hun pensioen blijven betalen. Voor reke ning van de verschillende overheids organen blijft dan nog, evenals thans, ongeveer 16 procent. Dit blijkt uit de thans door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, bij de Tweede Kamer ingediende nieuwe pensioen wet. Vorig jaar juli werd reeds in het georganiseerd overleg overeen stemming bereikt tussen regering en ambtenarenorganisaties over het ont werp van deze wet. De wet is van belang voor ruim 480.000 personen, die bij de overheid werkzaam zijnen voor 156.000 gepen sioneerden. De ambtenaren in ons land zuiden, als de wet aangenomen wordt, gaan profiteren van een pen sioenrecht in nieuwe vorm, aangepast aan de hedendaagse opvattingen. Geheel nieuwe elementen in de pensioenwet zijn: a. Een weduwnaarspensioen (wan neer een gehuwde ambtenares, die kost winnares is, vóór haar echtgenoot overlijdt; b. maandelijke pensioenbetaiingen in plaats van driemaandelijkse; c. aandacht voor revalidatie en her plaatsing van een afgekeurde ambtenaar; d. uitkering van twee maanden pen sioen aan de weduwe bij het over lijden van een ambtenaar. Incident in Eijgelshoven PASTOOR BETUIGT ZIJN SPIJT In een brief betuigt pastoor J. Ha- bets uit Eijgelshoven aan de ouders van de dertienjarige Thea Tiele- mans, leerlinge van de huishoud school Stella Maris, zijn spijt over de klap, die hij enige tijd geleden aan het meisje heeft gegeven. Zoals wij indertijd berichtten, kwam deze klap zo hard aan, dat het kind een hersenschudding opliep. Pastoor Habets voorlopig om gezondheidsredenen door de bis schop van Roermond met vakantie gezonden zegt in zijn brief zijn onbeheerst optreden te betreuren en vraagt de ouders hem de misstap te vergeven. Hij kon niet eerder schrij ven, omdat hy tot vorige week op vakantie was. Een van de Sunil was-teams deed de was voor mevrouw G. Majoor, Oud Laren 7, Laren. Inderdaadl Mijn was is witter dan ooit. En dat zonder m a 1 IHifc 1 bleken en zonder blauwen," zei me- vrouw Majoor. "Nu begrijp ik wat ze bedoelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit." (Advertentie) Jtn werden welwillend gadeslagen door de eerste terras zitten, die het in de zon ook best konden uithouden. De bèssohop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft in overleg met bisschop Jansen van 111 het kabmet algemene zaken op het Plem 1813, is de fractievoorzitter van Rotterdam, benoemd tot lector in de ®^VP in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, druk bezig met het Christelijke Kunstgeschiedenis aan nagaan van de mogelijkheden om de breuk in het kabinet te herstellen, het Theologicum te Warmond dir. P. Ondanks zijn drukke werkzaamheden ziet drs. Schmelzer toch wel even P. C. van Moorse! kans een hapje te eten.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 9