grote perfektie in harmonische beweging LEIDSK DR. D. J. ROORDA SPRAK VOOR K. 0„ LEIDERDORP Gereformeerd kerkelijk centrum gaat bijna 1 milioen kosten Weerbericht Hel weer iii Europa DE BEIIRS Marktberichten DONDERDAG 4 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Medau Schulei lten demonstratieéSe toch geen éhowwas. werd gisteren opgevoerd in de Stadsgehoorzaal, waar 22 meisjes 'iets van de opleidingsmethoden van de heenen mevrouw Medau lieten Toen. De Sportstichtingonder wiens auspiciën de Medan-Schule optrad wilde evenals enkele jaren geleden, deze methode, die als basis heeft een combinatie van muziek en beweging aamgemdd met een juiste ademha- imgstechniek, weer eens onder de aam dacht vam de Leidse bevolking hrengem. Hnrridh Medau heeft zich als zijn "tevensidseaa'] gesteld, dat ieder meisje zirih moei kunnen ontwikkelen tot een "harmonische vrouw. Door middel vam speciale oefeningen, die hij door een jarenlange studie en ervaring heeft ontwikkeld is hu gekomen tot zijn speciale methode. De 22 incisies brachten in kleine groepen enkele van de eenvoudige bewegingen voor het voetlicht, waar mee zjj Heten zien hoe deze eenvou dige oefeningen, die alleen dienen om öe spieren en gewrichten los te maken, zijn samengesteld. Hinrich Medau. die voor iedere oefening een korte inleiding hield zorgde samen met zjjn vrouw voor de begeleiding. Door het slaan op de tamboerijn gaf mevrouw Senta Medau het sim pele ritme aan, waarop de meisjes de eenvoudige bewegingen uitbouw den tot prachtige gecoördineerde oefeningen, zoals met de ha Tl en, ke gels en hoepels. Het succes van deze opleiding is dan ook verzekerd. Het bljjft echter de vraag of de theorie, welke wij te zien kregen in Öe uitvoering in de Stadsgehoorzaal, wel praktisch uil voerbaar is. Op het toneel stonden atleten, die dit door een volledige training hébben kun nen bereiken. Wanneer zij echter afgestudeerd zijn. kunnen zij met him kennis hun leerlingen moeilijk op hetzelfde peil brengen, Waartoe zij ziin gekomen, na een intensieve training. De meisjes er ziijn er een hon derdtal ontvangen op een slot in Coburg (Zuid-Duitslandeen oplei ding van twee en half jaar. Het rooster bestaat uit gymnastiek, atle tiek, zwemmen, muziek, gezondheids leer, geschiedenis van de muziek, pe dagogie. enz. Na afloop ontvangen zb een diploma, waarmee voor hen Öe mogelijkheid bestaat om les te geven aan scholen, gymnastiekver enigingen, enz. Zo brengen zij dan de idealen van Hinrich en Senta Me dau in heel Duitsland in toepassing. LEIDERDORP COLLECTE KINDERFEESTEN KONINGINNEDAG 1965. Van 8 t/m 13 maart a.s wordt door de Oranjevereniging Leiderdorp de jaarlijkse Ijjstcol'lecte gehouden ten bate van de kinderfeesten op Konin ginnedag. De opbrengst van deze collecte Client mede ter dekking van de kosten verbonden aan de kinderfeesten op Koninginnedag voor alle leerlingen der lagere- en kleutersdholen, als mede het schoolreisje voor leerlingen der 6e klassen in de maand juni. Als men weet dat er ieder jaar ca ltfÜO kinderen bij betrokken zijn, kan men indenken dat er erg veel geld nodig is. Voor enkéle wijken kunnen nog collectanten zich aanmelden (boven 14 jaar).. VrijwÜligerstsrters) kunnen zich melden vóór 7 maart bij het secreta riaat: Hoogmadeseweg 13, tel. 21103 DK GEESTELIJKE VADER Hinrich Medau, die deze zomer zijn aktieve werkzaamheden aan de op leiding van deze meisjes neerlegt, keek met plezier naar de wijze waar op zijn pupillen de oefeningen vol brachten. Een hoogtepunt van de avond vormden de Coburger Rhvt- men, waarbij de meisjes op muziek gecomponeerd door Hinrich Medau zelf, het scala van hun kunnen in een fraaie dans lieten zien. Muziek, dans en beweging vormen een integrerend onderdeel van de opleiding van de Medau-Schule. Sen ta Medau toonde hoe de gewone volksdansen tot een fraaie oefening kunnen worden. De verschillende oefeningen ontlokten aan de zaal een klaterend applaus, dat zeker op zijn plaats was. Na de pauze lieten enkele studen ten van de Haagse Akademie voor Lichamelijke Opvoeding enige oefe ningen op de lange mat zien. Tentoonstelling van Spaanse grafiek bij het L.A.K. 12 Maart a.s. wordt in het Acade miegebouw aan het Rapenburg een tentoonstelling geopend van grafisch werk van de groep Estampa Popular de Valencia. Tot deze groep behoren de grafici Gorris, Mari, Marti, Pe ters, Solbes, Toledo en Valdes. De expositie blijft tot 2 april. LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor de volgende examens: doet ex. Aardkunde de heer Ch. E. S. Arps, Oegstgeest; doet. ex. Natuur kunde de heer H. R. Moustafa, Lei den; doet ex. Scheikunde de heer L. den Engelse, Scheveningen. Kand. ex. Wïsk. en Natuurw. L de heer W. J. de Jong, Groningen; idem A' de heer M. B. M. Jacobs. Leiden; idem D de heer H. J. M. Goeman, Leiden; idem H de heer K. Th. Boersma. Lei den; kand. ex. Ned. Recht de heer R. H. M. M. A. de Jonge, Tunis. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het volgende examen: Karvd.ex. Nederl. taal- en letter kunde. de dairies'H. L. v. Ophaijsen (Leiden) en H A. Kuiler (Den Haag) De heer J. A. Duiser, geboren te Strijen en thans wonende te Leiden, werd heden bevorderd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift, getiteld „Het visco-elastische gedrag ran twee polycarbonzuren in water". Promotor was prol dr. A. J. Staver- man. De heer P, Selier, wonende te Lei den, werd heden bevorderd tot doc tor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proef schrift, getiteld: „Het niet-newtonse gedrag van verdunde poly-electroliet- oplossingen in water". Promotor was prof. dr.. A. J, Sta verman. SLEUTELGAT De plotselinge koude heeft ook enkele zwanen onaangenaam verrast. Gisteren heeft de brandweer een tweetal moeten bevrijden. Een zwaan was vastgevroren in de Nieuwe Rijn ter hoogte van het Venduhuis, een ander trof de vorst in de Oude Rijn ter hoogte van perceel 71. Gitsermiddag omstreeks 15.45 uur vond er 'n aanrijding plaats op de Fruinlaan tussen een personenauto en een wielrijdster. De bestuurster van de personenauto, een 23-jarige inwoonster van Leiden, merkte te laat de wielrijdster voor haar op, zo dat zij met de voorzijde van haar auto het achterwiel van de fiets raak te. De wielrijdster kwam te vallen en kreeg een gecompliceerde linker- enkelfractuur. BURGERLIJKE STAIND Geboren: Christine Roelina d.v. E. M. Vroom en A. G. v. d. Leed en; Cor- nelis z.v. G. den Hertog en M. J. Ver kerk; Cornelia d.v. J. A. V. Riebeek en C. Jansen; Marcel Franciscus z.v. C. J. v. Dorp en F. C. Wesseling; Lor na Christina d.v. C. J. v. Dorp en F. C. Wesseling; Margie Caroline d.v. F. C. Ketting en D. A. Spiessens; Jo hanna Marina Jolanda d.v. D. de Koo- ter en M. S. J. v. Velzen; Robert z.v. W. Roest en L. J. Giezen; Saskia Her mine Hendirca Maria d.v. P. B. Kraaijevanger en E. D. J. de Bruijn; Jacob Dirk z.v. J. Haasnoot en D. W. v. d. Oever; Elisabeth Rosalinde d.v. J H. P. v. Beijere Berge Henegouw en W. Reijngoud; Grietje Catharina d.v. A. v. Duijn en G. v. Duijn; Ja- coba d.v. H. Meijvogel en L. C. Vlie land. Overleden: P. Oudshoorn 66 j., m.; L. J. Sirag 72 j., w.v. J. Berlemon; P. M. in 't Hout 33 j., m.; M. Gressie 37 j., e.v. G. Kop; W. F. v.d. Poel 78 j., m.; C. H. Croese 59 j., m.; J. W. Gorree 90 j. w.v. M. v. Dam. Gehuwd: W. K. Hut en J. H. Man- Wat lezers schrijven Naair aanleiding van het artikel „Negen Leidse muziekcorpsen ge- groetten de burgemeester" in de Leidse Courant van dinsdag j.l. zou den wij graag het volgende mede delen. Enige kleine dingen hebben nogal wat kwaad bloed gezet bij diverse verenigingen. Het uitvoe rend comité heeft namelijk voor 't défilé bepaald, dat géén der korp sen zou blijven stilstaan of een show zou geven voor het Stadhuis, daar anders de parade te veel tijd in beslag zou nemen. Het Leidse Po litie Muziekgezelschap heeft, vol gens het programma als eerste korps door de Breestraat gemarcheerd. Het korps dat als tweede was aan gewezen, kwam echter te laat aan bij het vertrekpunt, de Doelenka zerne, en de R.K. Leidse Harmonie- kapel had de opdracht in verband met haar aanwijzing als derde korps het tweede korps te laten voorgaan. De oorzaak van het gat moet dus gezocht worden in het te laat ko men van het als tweede aangewezen korps. Dat dit korps even later voor de burgemeester halt en front heeft gemaakt, was in strijd met de af spraak. De goede indruk, die deze inbreuk op de spelregels op de bui tenstaander heeft gemaakt, werpt een onverdiende blaam op de andere korpsen, die geen balt en front heb ben gemaakt. U dankend voor de plaatsruimte, Bestuur van de Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfarevereüigingen. OEGSTGEEST Vrouwen-wereldgebedsdag te Oegstgeest De Wereld-gebedsdag wordt ieder jaar door die Christenvrouwen gehou den op de eerste vrijdag in de vasten tijd. Overal ter wereld verenigen zij zich in gebed. De Kath. vrouwen doen ln steeds groter aantal mee aan de gebedsdag van haar Reformatorische zusters. In Oegstgeest wordt vrijdagavond 5 maart een gebedsstonde gehouden van 8-9 uur in het Zendingshuis aan de Leidse Straatweg 11. De liturgie voor dit jaar werd sa mengesteld door de vrouw van een negerpredikant in Noord-Amerika. Het thema luidt: „Wat verlangt God van de mens?" Twee dames lezen de liturgie voor; de ene behoort tot een Reformatorische kerk, de andere is Katholiek. Als „Kinderen van één Va der" gaan zij in gebed voor, afgewis seld door met-elkaar-bidden en zin gen, terwijl ook een negro spiritual ten gehore zal worden gebracht: „He 's got the whole world in His hands" Moge het aantal deelneemsters uit onze parochie nog weer groter zijn dan vorig jaar. DONDERDAG 4 MAART R.K. Harmoniekapel afd. Drum band. Repetitie in de St. Jans- school, Rapenburg 48. aanvang 19.30 uur precies VRIJDAG 5 MAART Bevolkingsonderzoek TBC Hal Bevrijdingskerk. Montgomerystraat. 14 tot 16.30 en 19 tot 21.30 uur. Schouwburg Fons Jansen en Michel Plemper brengen „De Lach ende Kerk". Aanvang 20 uur. Stadsgehoorzaal Concert door „Werkmans Wilskracht". Aanvang 20 uur. ZATERDAG 6 MAART Stadsgehoorzaal Donateurs- en ouderconcert van K en G. Aanvang 20 uur. Kon. Ned. Natuurhist. Ver., afd. Leiden Excursie naar Zee-aquari um te Scheveningen. Vertrek vanaf Station (per trein) 13.17 uur. Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden Jeugd EHBO-cursus in ge bouw G.G. en G.D., Roodenburger straat. Aanvang 15.30 uur. ZONDAG 7 MAART K.W.J., district Leiden Dans avond in „De Grote Burcht" m.m.v. „The Resounds". Aanvang 20 uur. VOORSCHOTEN VIERING DAG VAN EUROPA Van het Voorschotense Raadhuis wapperden gisteren twee vlaggen: de Europese en de Nederlandse vlag Dit ter gelegenheid van de Euro padag. waartoe gistermiddag in het Cultureel Centrum een middag werd gehouden ter stimulering van de Europese gedachten onder de oudere schooljeugd. „Aanvankelijk zou minister mir. J. M. A. H. Luns aanwezig zijn bij de Voorschotense viering van de Dag van Europa", deelde de burge meester L. de Kool in het Cultureel Centrum mede, „maar door de hui dige omstandigheden kon hij niet komen en heeft hij als plaatsver vanger gestuurd mr. F. Italianer, Chef van de Direktie Integratie Europa van Ministerie van Buiten landse Zaken." De heer Italianer voerde het woord tot een volle zaal 3de en 4de jaars leerlingen van de Voorschotense ULO-scholen en de R.K. M.M.S. Gededailleerd trachtte mr. Italianer „uit de chaos van organisaties, di verse raden en comité's, zoals hij het zelf noemde, een goed over zicht en inzicht te geven in de eenwording van Europa na de 2de Wereldoorlog en de Europese ge dachte over te brengen op zijn jeugd- dig publiek. Onder de aanwezigen bevond zich ook de wethouder van Onderwijs, de heer G. Crama. Geboren: Johannes M. z.v. Corne lls A. Douw« en Wilhelmina A. de Vetten; Sjors C. J. z.v. Johannes Zuijderduin en Hendrica A. C. Sal man; Nelie W. d.v. Jakob Nugteren en Geertruida Mackloet; Monique H. M. d.v. Antonius L. Degenaar en Eliza L. Th. Wachters; Edith H. d.v. Arend T. van Vulpen en Alberdina S. Romein; Erik J. z.v. Johannes J. C. M. Komman en Christina H. F. Knol; Maria E. J. d.v. Johannes Th. A. Gerarts en Maria Th. Th. Hensing. Ondertrouwd: Richard Zwanen burg te Katwijk en Neeltje Buitelaar. Overleden; Cornelis A. van Rui ven, 45 jaar; Clazina M. de Vroede echtg. van M. J. Dieben, 53 jaar. Nazi-dictatuur, nieuw hoofdstuk in Duitse geschiedenis? ln de tweede helft van dit Jaar of zeker begin volgend jaar zal tus sen het oude en nieuwe Leiderdorp op de grens van de wijken Baren dreebt en Zijlhof de eersrte paal in de grond gedreven worde® voor de tweede Gereformeerde kerk in Lei derdorp. Eigenlijk is (fit gebouw, waarvan wij hierbij 'n schets plaat sen, meer dan alleen een kerk. De ontwerper, ir. F. Dicke uit Veisen heeft ingevolge de wensen van de bouwcommissie, een complex ont worpen, waarin zich het gehele ker kelijke leven van de nieuwe gere formeerde gemeente zal afspelen. iiwikg v-aai de tore® Ingit de grote 'kerkzaal wolk plaats zeil bieden a-aay personen. Behalve de grote k^l^aaal, is er nog heel wat meer te vinden in dit kerkelijk centrum. Zo zijn in het geheel nog opgeno men een jeugdkapel (door het ver hoogde podium eventueel te ge bruiken ais feestzaal), een speello kaal, een handenarbeidiokaai, een oatechisataeruamte, een predikanten kamer, een kerker&sdsksmer, een garderobe en een buffet. De Gereformeerde gemeente heeft met de bouw ven dit kerkelijk cen trum ook een primeur. Zoals be kend zullen in het grote Leider- dorpse uitbreidingsplandat zich van de Van der Valk Boumanweg uitstrekt tot de Dwarswetering, ook nog een katholieke en een hervorm de kerk moeten komen. Nu de gereformeerde gemeente de anderen voorgaat op bouwge- bied is het wellicht ook nattig voor de andere kerken,, dóe een dergelijke grote taak t# vervullen krijgen, te v/eten wat er zoal aan vaat zit. Inclusief grondkoaten en koeten van inrichting zal het gehele complex een bedrag van f 995.000.-, Sedert de instelling ven de bouwcommissie in 1967, waarvan ds, J, van Drie de voorzitter ie, heeft men met vele acties reeds een bedrag van ƒ115.000 bij elkaar weten te krijgen Men heeft goede hoop, dat binnen twee jaar dit bedrag nog zal stijgen tot 2 a 2V« ton. Wat het restant-bedrag betreft- men hoopt op een uitke ring van de actie Antwoord '64 en voorts subsidieert het Rijk 80% op het eigenlijke kerkgebouw. Met 'r lening zai tenslotte de zaak rond gemaakt moeten worden. De bouw zal ongeveer een jaar gaan duren. In 1967 hoopt men het gebouw in gebruik te kunnen nemen. In het clubgebouw van De Mun- nik' heeft een lezing plaats gevonden voor de afdeling Leiderdorp van K. O., waar dr. D. J. Roorda. docent in de geschiedenis aan 't Sted. Gym nasium te Leiden, het in de kop ge noemde onderwerp behandelde. Spr. stelde vast dat dit geen onder werp is waar de geschiedenisweten schap al vaste bakens heeft uitgezet. In ddt gebied zijn speurders nog vol op aan het werk. De leken vragen pchter om antwoord op vele vraeen. Er kan evenwel geen bindend-des- kundig antwoord op worden gegeven Spr. zal ook geen antwoord seven op de vragen daaromtrent want dat be staat nog niet. Slechts de dictatuur dicteert de antwoorden, de democra tie licht voor. Na deze inleiding belichtte spr. de jaren vanaf 1933 en de machtstoe- name van Hitier en hoe deze ten slotte alle macht in handen kreeg Hij schetste het ontstaan van de SA en de SS en de wijze waarop de totale macht werd veroverd en ontstaan van de tweede wereldoorlog. Soms ln fi- nesnes, zoals die voorkomen In Bul lock's Hitlerblografle, de memoires van zijn secretaresse „Twaalf Jaar bij. Hitler". Spr. behandoelde vele werken die over Hitier zijn geschreven en uit al deze spreekt de machtswellust van Hitier en diens ongebroken Invloed. Ondenks zijn lichamelijke aftakeling oefende hij die uit tot ln zijn laatste degen. Het is allee dramatische lectuur omdat men de spanning opnieuw be leeft van de worsteling om recht en menselijkheid. Vervolgens bracht spr. aan de orde hoe het volk van Dichter und Denker zo maar ineens een volk van Richter und Henker geworden was- Hiervoor ging de heer Roorda terug ln de his torie, eerst tot keizer Wilhelm en Bis marck, dan nog verder tot Frederik de Grote en toonde aan dat reeds ln die tijd sporen van anti-semitisme zijn te ontdekken. Vervolgens nam spr. onderhanden het boek van de Engelse professor A J. P. Taylor, die daarin beweert dat Hitier niet zoveel schuld had als al gemeen wordt aangenomen. Uitvoe rig ging spr. hierop in en bestreed het door Taylor geschrevene. Nog meer schrijvers werden door dr. Roorda aangehaald om aan te tonen hoe de geschiedenis van het nazidom tot op heden nog bij lange na niet is achterhaald. Historici trachten tot een oordeel te komen en aan dit oor deel vorm te geven. Zij raken met elkaar in debat en daarom is het niet onbelangrijk dat een groter publiek over deze vraagstukken meedenkt. KONINGIN LOUISE VAN ZWEDEN ERNSTIG ZIEK Koningin Louise van Zweden fis vandaag na een hartaanval opgeno men in een ziekenhuis, zo üs van doorgaans betrouwbare zijde verno men. De toestand van de 75-jarige koningin zou ernstig zijn. Enkele dagen voor Kerstmis beeft koningin Louise ook reeds een hart aanval gehad. Meegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdag avond. Opgemaakt te 11.15 uur. ZELFDE WEERTYPE Plaatselijk enkele wolkenveMsiv overigens weinig bewolking. Op dé meeste plaatsen droog weer. Óver wegend matige wind tussen oost en noordoost In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, morgenmid- lag temperaturen om het vriespunt HELSINKI zw. bew. —7 —13 STOCKHOLM licht bew. —3 —10 OSLO zw. bew. 0 -LI KOPENHAGEN geh. bew. —3—6 ABERDEEN on bew. 1 2 LONDEN sneeuw 3 2 AMSTERDAM licht bew. 0 6 BRUSSEL licht bew. —1 5 LUXEMBURG geh. bew. —2 —10 PARIJS sneeuw 2—3 BORDEAUX sneeuwbui 7 3 NICE licht bew. 7 0 BERLIJN sneeuw —2—8 FRANKFORT geh. bew. —2 9 MUNCHEN zw. bew. -3—9 ZURICH mist —2 17 GENèVE zw. bew. —1 —13 LOCARNO on bew. 7 6 INNSBRUCK licht bew. 2 —10 BARCELONA on bew. 11 4 MADRID zw. bew. 8 2 MALLORCA licht bew. 12 6 LISSABON on bew. 12 6 Kon. Olie flauw AMSTERDAM, 4-3. In een kalme markt is de stemming vanmiddag voor aandelen Kon. Olie bepaald flauw geweest. De koers schommelde rond de f 156.40, tegen gisteren als slotkoers f 159. De prijs van het aan deel stond vandaag onder vinloed van Wallstreet, alwaar Kon. Olie gisteren anderhalve dollar lager sloot. Ook de overige hoofd fondsen werden onder druk gezet. Unilever moest een gul den prijsgeven tot 136. Hoogovens daalde ca. vijf punten tot 542. Dit op de gepubliceerde vierde kwartaalcij fers 1964 van dit concern. AKU en Philips hielden zich vrij goed op resp. 523 en 156,30. De handel ln de hoofd fondsen was, evenals de voorgaande beursdagen, gering. Ook in de KLM- hoek was het vandaag een stuk kal mer. De koersschommelingen in dit fonds van de ene op de andere dag zijn zeer-spectaculair. KLM sloot woensdag ln Wallstreet twee dollar hoger met een omzet van niet min der dan f 10 min. nominaal. Deze as tronomische cijfers werden mede veroorzaakt door dekkingsaankopen in Wallstreet. Woensdagavond werd als hoogste prijs voor KLM ln Am sterdam f 130 betaald. Vanmorgen daalde prijs van f124 tot f119. De officiële beurs opende vanmiddag op f117, Op dit verlaagde niveau kwam enige vraag los waardoor de koers steeg tot 119. De slotkoers van giste ren was f 119,50. De vraag voor Ame rikaanse rekening in Amsterdam was vandaag belangrijk geslonken ten op zichte van die van de voorgaande beursdagen. De scheepvaartsector kampte ook met gebrek aan kooporders. De stem ming was merendeels nauwelijks prijshoudend. Van de leidende cul tures ontmoette HVA enige lokale vraag. De staatsfondsenmarkt was door elkaar iets gemakkelijker, even als het merendeel der lenginen BNG. De belangstelling voor de f 100 tot f 150 min. 5 1/4 pet. lening BNG te gen 00 3/4 pet., was behoorlijk. De beurs is van mening dat het bedrag van f 160 min. der lening er wel in zal gaan, hoewel het geen dringen zal worden. De drastische dividendver hoging van de Machinefabriek Bre da tot 14 (8) pet. bracht de koers ca. 15 punten omhoog tot 290. Ook het Aannemingsbedrijf Boersma alsmede Leeuwarder Papier werden hoger ge- gdviseerd op de gunstige dividend- voorstellen. PAUZE RESTANTJES VAN HET PARADIJS Woningnood is een bedreiging voor het huwelijksgeluk „als je op een zolderverdieping woont, is de liefde gauw over, meneer!" (gesprek in autobus) en dat er in „voorbeden" aan gedacht wordt vinden we een van de vele gelukkige invallen van de gewijzigde liturgie. Onze waarde ring voor zo veel goeds in de nieuwe liturgie en theologie mag echter niet weerhouden aanmerking te maken op ontsporingen. De voorbede over de woningnood besluit: voor het huwelijk, het enige wat ons uit het paradijs bewaard is gebleven". Dit is; typerend voor onze tijd, een theolo gische overschatting (en misschien celibataire idealisering) van het hu welijk als reactie op een beweerde onderschatting. Wat daar nu in de voorbede staat is vreemdsoortig. Het enige dat, ons inziens, uit het raad- selrijke parad ij sverhaal rest, is het uitzonderlijk menselijk vermogen na der te treden tot de onzienlijke God. Het „beeld van God"-zijn is ver duisterd evenwel de erfenis van het paradijs. En kinder-ogen, heeft een dichter eraan toegevoegd. BARNEVELD, 4-3. Eieren Aan-- Soer 2.050.000 stuks. Handel vlug. ieren van 54-60 g 11.00-11.00, kg-prüs 1.08-2.04, 61-65 g 12.00-18.50, kg.-prjjs 1.82-1.97. Pluimvee Aanvoer 8500 stuks. Handel redelijk. Prezen (in p. kg); slachtkippen, lichte 1.35-1.60, zware 1.75-1.85; slachtkuikens 1.55-1.70, GOUDA. 4-3. Kaas Aanvoer 13 rartijen. Prijzen (in p. kg); 3.02- .16. Handel kalm. WOERDEN, 3-3. Kaas Geen aan- VflBF, geen Rijzen: UTRECHT, 4-3. Vee Aanvoer 4504; runderen 1037, vette kalveren 134, graskalveren 62. nuchtere kal veren 1600, schapen 213, varkens bo ven 100 kg 356, varkens beneden 100 kg 84, biggen 1000, bokken en geiten 18. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1150>- 1850, kalfvaarzen 960-1320, vare koei en 820-1040, pinken 500-640, stieren 520-740, fok-kalveren 100-145, nuch tere kalveren 30-60, schapen 100-140; lammeren 110-150, varkens boven 100 kg 350-500 (drachtige), id. beneden 100 kg 90-120, biggen 50-75, bokken en geiten 10-48, vette koeien le kw. 3 95-4.15, id. 2e kw. 3.65-3 85. id. 3e kw. 3.35-3.60, vette kalveren le kw. 3 45-3.60, 2e kw. 3.40-3 45, 3e kw. 2.80>- 8.05, nuchtere kalveren 1.25-1 60. var kens bov. 100 kg 1.75-1.80, id. ben», 100 kg 1.95-2.00 (zouters), slachtzeu- gen 1.55-1.65, jonge zeugen 1.65-1.75* Resp. handel en prijzen: melk- en kalfkoeien, rustig, prijsh.; vette koel en, kalm, prijsh.; vare koeien, matig* even hoger; vette kalveren, redelijk, iets lager; graskalveren, redelijk-, prysh.; nuchtere kalveren, redelijk, prijsh.; schapen, willig, prijsh.; lam meren, willig, prijsh.; varkens, willig* als vorige week; biggen, vlot, iets hoger. •s-HERTOGENBOSCH. Vee Aan voer 8706; runderen 1781, graskalve ren 401, vette kalveren 1159, nuch tere kalveren 1571, schapen 119, lam meren 18, geiten 11, fokzeugen 26; slachtvarkens 477, biggen 2422, slacht- runderen 721. Prijzen in guldens per stuk; melk- en kalfkoeien 925-1550; guste koeien 825-1275, graskalveren 350-580, kalfvaarzen 1125-1570, guste vaarzen 875-1050; pinken 010-825, nuchtere kalveren voor fok of mes- terij 90-220, weideschapen 90-135, drachtige zeugen 325-575, biggen 58- 75. Prijzen p. kg geslacht gewicht: slachtrunderen extra kw. 4.20-4.45, id. le kw. 3.90-4.15, id. 2e kw. 3.55- •3.80, id. 3e kw. 3.25-3.45, vette stie ren 3.90-4.25, worstkoeien 3.00-3.25; Prijzen p. kg. lev. gew.; vette kalve ren le kw. 3.40-3.75, id. 2e kw 3.15- 8.35, id. 3e kw. 2.00-310, nuchtere slacntkalveren 1.25-1.55, slachtzeugen le kw. 1.00-1.72, id. 2e kw. 1.00-1.65* slachtvarkens 1.80-1.92. Prijzen per stuk; vette schapen 120-100, vette lammeren 125-165. Overzicht aan voer, handel en prijzen; melk- en kalfkoeien, groot, rustig, weinig ver anderd^ guste koeieq, ruim, slepend, duur; jongvee, flink, matig, duur.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 4