Britse Rijnleger wordt Labourregering te duur terughoudendheid inzake geboortebeperking gepast DONDERDAG 4 MAART 1965 DE LEIDSE COURAN i „En Bonn stelt er niets tegenover" De financiële druk van de Britse militaire verplichtingen in W.-Duits- land is te zwaar geworden voor En geland, heeft gisteravond de Britse minister van Defensie in het Lager huis verklaard. De onderhoudskosten van het 51.000 man tellende Rijnle ger bedragen nu 850 miljoen gulden, terwijl de Duitse aankopen als te genprestatie aan Engeland dit jaar waarschijnlijk niet hoger zullen ko men dan 250 miljoen gulden. Een hoge zegsman uit Westduitse regeringskringen heeft bijna gelijk tijdig laten weten, dat de Bondsre publiek er op zal blijven staan, dat het Rijnleger op 55.000 man gehand haafd blijft en dat een vermindering van dit aantal slechts zal kunnen plaatsvinden, als alle zeven regerin gen van de Westeuropese unie hier mee instemmen. „Ik geloof dat het met de beste wil ter wereld moeilijk zal zijn de gemiddelde Engelsman ertoe te be wegen de economische druk voor de handhaving van het huidige peil van de strijdkrachten in Duitsland te blij ven dragen, wanneer Duitsland zelf zo weinig schijnt te kunnen doen om deze druk te verlichten" zei Healy, die hiervoor zowel van mede-socialis ten als conservatieve tegenstanders luide toejuichingen kreeg. Premier Wilson zal deze kwestie met bonds kanselier Erhard bespreken, wanneer zij elkaar maandag in Bonn ontmoe ten, verklaarde de minister. Kardinaal Heenan: Faculteiten in Madrid heropend De medische faculteit en die van filosofie en letteren der universiteit van Madrid, die de vorige week wer den gesloten in verband met de de monstraties van studenten in de Spaanse hoofdstad, zullen vandaag heropend worden. Zoals gemeld, eisten de studenten het recht op het bestuur van de stu dentenvereniging zelf te kiezen. Naar de rector van de universiteit mededeelde, geschiedt de heropening na het binnenkomen van studenten en hoogleraren. Derde arrestatie na moord op Malcolm X In verband met de moord op de nationalistische negerleider Malcolm X, die 21 februari in New York op een bijeenkomst van zijn aanhangers werd neergeschoten, is gisteren een derde arrestatie verricht. Het betreft een dertig-jarige neger, Thomas 15 X Johnson, lid van de secte der Zwarte Moslims. Vele nationalistische neger gebrui ken de letter X achter hun voor naam, omdat zij een achternaam een overblijfsel vinden van de dagen waarin blanken hun slaven namen gaven. Het getal voor de X wordt gebruikt om verschil te maken tus sen mensen met dezelfde voornaam. BRT VERBIEDT „PLAATSBEKLEDER" De Nederlandse uitzendingen van de Belgische televisie heeft woens dag de uitzending van een film over „Der Stellvertreter" verboden. Het Humanistisch Verbond in België zou op 11 maart in zijn zendtijd een film uitzenden, die drie passages over het toneelstuk zou bevatten. De passages worden echter door de leiding van de BRT in strijd geacht met het voorschrift, dat geen pro gramma's mogen worden uitgezonden die beschuldigingen inhouden aan een persoon of kwetsend zijn voor een volksgroep. Goedkope rijles bij De Vos Zn. Het gisteren gepubliceerde bericht, dat autorijlessen 35 cent per uur duurder worden, was waarschijnlijk voor me vrouw De Vos uit Zwijndrecht het sein om het dan maar zelf te doen. Met haar veertienja rige zoon Paul stapte ze in va ders Chevrolet om hem de eerste beginselen van de rij kunst te leren. Na een korte theoretische in leiding nam zoonlief zelf plaats achter het stuur, gaf vol gas, ontwortelde een klein boompje en reed recht op het water af. Zijn moeder gooide in paniek het stuur om, waarna de wa gen de tuin van tandarts Van de Linden inschoot en onder enorm lawaai in de vestibule van diens huis tot stilstand kwam. De ravage was enorm: de buitenmuur was geheel ontzet en moest worden gestut, voor dat de wagen kon worden ver wijderd. De twee inzittenden van de wagen kregen een shock. De schade wordt ge schat op 20.000 gulden. Vader De Vos, directeur van een stalen-ramenfabriek, wek te in zijn commentaar niet de indruk de verhoging van de lestarieven met 35 cent per uur als een onoverkomelijke hinderpaal te beschouwen: „De betaling van de schade is reeds in der minne geschikt. En die Chevrolet, ach, die was toch niet zo nieuw meer euthanasie-pro.es TERECHTSTAANDE VERPLEEGSTER KREEG HARTAANVAL Een van de veertien verpleegsters, die worden berecht op beschuldiging van medeplichtigheid aan moord op gehandicapten, is gisteren tijdens de zitting getroffen door een hartaan val en in elkaar gezakt. Mevr. Anna Gastler (67 jaar en de oudste der verdachten) heeft de spanning van het proces waarschijnlijk niet kun nen verdragen, zo is na een medisch onderzoek meegedeeld. Eerder had zij de rechtbank al laten weten, dat zij aan een hartkwaal leed. De veertien vrouwen worden er van beschuldigd te hebben geholpen bij het doden van patiënten in een Duits tehuis voor mentaal en licha melijk gehandicapte personen, in het kader van het euthanasie-program- ma („doden uit genade") van Hitier. Een van de verdedigers heeft ge vraagd de vele juristen te horen die in april 1941 door de nazi's werden ingelicht over het programma. Deze mannen zouden kunnen bevestigen, dat zij de plannen met een gerust ge weten aanvaardden en ermee inge stemd hadden. De verpleegsters kun- pen niet verantwoordelijk worden gesteld voor het toedienen van dode lijke injecties of pillen, als zelfs de belangrijkste rechters dit niet in strijd met het recht achtten, aldus de ver dediger. Paus Paulus: Ondanks verzachting vastertplicht blijft bezinning nodig „Wat dunkt U: is de vastentijd nog actueel, is zij nog interessant, be langrijk, nuttig of mogelijk?" Deze vragen stelde paus Paulus gisteren op Aswoensdag tijdens de gebruike lijke algemene audiëntie. Hij meen de deze vragen bevestigend te moe ten beantwoorden. „Ook al heeft de vasten tegenwoordig veel van haar verplichtingen verloren, vooral wat de ascese betreft, de noodzaak voor de katholieken blijft om zich terug te trekken voor voortdurende beke ring en hervorming, in gebed, boete en uitingen van versterving, 't Gods dienstig leven is iets ernstigs", aldus de paus, „men kan het niet verwer ven zonder bepaalde inspanningen of zonder strenge tucht. Ingaande op de historische zin, zei- de hij: „De vastentijd was door de jaren heen een school, die op elk aspect van het leven, niet alleen het godsdienstige, werd aangewend ter vorming van de mens, tot zijn be vrijding van de innerlijke ketenen van hartstocht en laster, tot zijn gees telijke eenheid, tot zijn opvoeding tot het goede, tot liefde, tot vergeven, tot sociale vrede, tot boete, tot hoop, lot ware deugd en tot nieuw leven." De morele waarde van de vasten valt niet te schatten, aldus de H. Va der. Als bewijs daarvoor voerde hij aan de vastenoffers, die in onze da gen naar het voorbeeld van de Duit se katholieken ingevoerd zijn en de honger in de wereld verminderen. „Hier krijgt een versterving, gedaan in de geest van de vastentijd, 'n eco nomische waarde, welke op haar beurt weer tot brood voor de honger in de wereld wordt." ZEEPOST Met de volgendie schepen kan zee post wordien verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het sohip vermeld. Acngemtinië: ms. Alinitak (13/3). Aus tralië: ms Kulmerland, (10/3) ms Trianon (11/3). Brazilië: ms Alni- tak (13/3). Canada: ms Maakefjell (10/3). Chili: ms Buchenstein (7/3) ms Brecon Beacon (10/3). Indone sië: ts Essen (13a3). Kenya, Oegan da: ms Ferdinand die Lesseps (7/3) Tanganjika: ms Si-Kiang (10/3). Ned. Antillen: ms Solon (9/3). Nw. Zeeland ms Karimata (8/3). Suri name: Ladon (10/3). Ver. Staten v. Amerika: ms Katsedijk (10/3). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. WETENSCHAPPELIJK 'VERANTWOORD (Advertentie) leidschendam Schaakklub Corbulo In de jaar lijkse jaarvergadering is het bestuur van Corbulo als volgt samengesteld: voorzitter J. van Erp; secretaris A. D. Derks; penningmeester A. de Jong; wedstrijdleider H. Nieuwen- broek. Kardinaal Heenan, aartsbisschop van Westminster, heeft voor de Britse BBC televisie verklaard, dat hij niet tussenbeide zou komen in de disciplinaire maatregelen die zijn genomen tegen twee jonge Engelse priesters, die zich hadden uitgespro ken voor contraceptie. De kardinaal keerde terug van Rome, waar hij de kardinaalshoed van paus Paulus had ontvangen. Hij zei letterlijk: „Als de H. Vader zegt, dat dit een zeer delicate kwestie is, kunnen we dan niet allemaal rustig blijven, al was het maar voor een tijdje? Is dat niet een zeer verstan dige manier om deze zaak te bekij ken? In ieder geval, de H. Vader ziet het zo". Gevraagd of de behandeling van de twee priesters niet in strijd was met het denkbeeld van de vrijheid van spreken, welke het Vaticaanse concilie vurig bepleitte, antwoordde mgr. Heenan: „Er zijn honderden on derwerpen, waarover we op het ogen blik kunnen spreken". Op het Lon- dense vliegveld had de kardinaal ge zegd, dat beide priesters niet onder zijn jurisdictie vallen. „Ik heb al ge noeg te doen om tussenbeide te ko men in andere diocesen". Hij wees er met nadruk op dat de paus de zaak van de contraceptie be studeerde, daarbij geholpen door des kundigen, dokters en biologen. „Als de tijd gekomen is, zal hij een ver klaring afleggen, welke niet nood zakelijk een verandering behoeft te worden van hetgeen tot nog toe als de katholieke le,er is opgevat. Maar de verklaring zal een zeer duidelijke toekomstvisie geven". DAGGELD VERLAAGD Als gevolg van de iets ruimere geldmarkt, door de terugkeer van bankbiljetten na de ultimo-op vra gingen is, ingaande heden, het tarief voor daggeld (call money) met een half procent verlaagd tot drie pro cent. Op 26 februari werd genoemd tarief met een half procent verhoogd tot 3Vï procent. „Veronique" een lange avondjapon van witte rose organdie met groene blaadjes en rose roosjes in de stof geapplikeerd. De japon is mouwloos en' heeft een boothals. Zij behoort tot de collectie van Pierre Balmain. „Caban" is de naam, die Balmain gaf aan deze tailleur van beige tweed. Het jasje heeft een dubbele rij knopen en is recht van lijn evenals de rok. Een cocktailjurkje van Oonagh-Ferberas van marine-blauwe en witte mous seline. Het lijfje is mouw- en kraagloos. Een sjaal en een hoed met brede randen van dezelfde stof worden bij het jurkje gedragen. De accessoires zijn halflange zwarte handschoenen, een zwarte leren ceintuur en zwarte schoenen. „105" De Franse mode-ontwerper Jacques Esterel ontwierp deze avond japon van bedrukte roze Kashmir-zijde. Het lijfje, dat in Empire-stijl is gedrapeerd, eindigt op de rug in een strik met een korte sleep. Lange witte handschoenen en een guirlande van bloemen in het haar completeren de creatie.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3