Aanklacht tegen Rajakowitsj was maar ten dele juist Vijftien jaar voor zeeman, die Schotse vrouw doodde Varkenspest bij Apeldoorn SATURNE IS HAZARDSPEL ELCKERLYC EN TAPTOE DELFT IN GEVAAR KATHOLIEKE FILMKEURING VERDWIJNT IN HET ZUIDEN Koningen scheldt vrije boer boete van 30 gulden kwijt Staking van 400 Rotterdamse metaalarbeiders MINISTER MAAKTE HET PROGRAMMA OVER DE WEGENBOUW BEKEND DONDERDAG 4 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Getuige Sijes terug uit Wenen: Schiphol: woensdag is men op de luchthaven begonnen met de installatie van een nieuwe tweedelige Avio- bridge, van welk type er in de toekomst meer geplaatst zullen worden in het nieuwe areaal. De heer B. A. Sijes, wetenschap pelijk ambtenaar van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam, die in Wenen als getuige- deskundige is opgetreden tegen de voormalige SS-Sturmführer dr. Erich Rajakowitsj, is gisteren uit de Oos tenrijkse hoofdstad aangekomen op Schiphol. Hij werd daar verwelkomd door zijn directeur dr. L. de Jong, vooral bekend als samensteller van televisieprogramma's over de twee de wereldoorlog. De heer Sijes gaf in de perskamer van de luchthaven zijn" indrukken weer over de gang van het proces: „Naar mijn smaak begon het als een farce. Rajakowitsj wist elk verhoor door de president in de kiem te smo ren en was heer en meester in de rechtzaal. Hij wurgde letterlijk iedere vraag. Dit kon onmogelijk langer worden geaccepteerd. Ik ben toen naar de officier van justitie, dr. Ko- vacs gegaan en heb hem op drin gende wijze verzocht Rajakowitsj van zijn voetstuk af te halen. Ik werd als getuige-deskundige aanvaard. Het ging erom met documenten aan te tonen, dat Rajakowitsj leugens ver telde en bovendien de samenhang van deze leugens te ontrafelen". De eis van de officier noemde de heer Sijes beslist te laag. De heer Sijes uitte kritiek op de inhoud van de aanklacht, die vol gens hem anders had moeten zijn: „Rajakowitsj werd ten laste gelegd, dat hij door het verzenden van een telegram schuldig was aan de dood van 83 Nederlandse Joden in België en Frankrijk. Wat naar mijn me ning ten laste gelegd had moeten worden was, dat hij door dat telegram De Nederlandse Joden in België en Frankrijk in levensgevaar had ge bracht. Dr. De Jong gaf als zijn visie op het proces: „Het begin van het pro ces was een aanslag op het rechts gevoel van ons gehele volk door de manier waarop Rajakowitsj zich als een gladde aal trachtte schoon te praten. Ik wil niets ten nadele zeg gen van de Oostenrijkse justitie, maar ik meen, dat de heer Sijes het is ge- In de Hoenderlose bossen in de om geving van Apeldoorn is varkenspest uitgebroken onder de wilde zwijnen. Van de 80 dieren, die hier leven, zijn er reeds negen aan de ziekte bezwe ken. Gisteren is een begin gemaakt met het plaatsen van vangkooien om de dieren te kunnen inenten. Volgens de rijksjachtopziener is er geen re den tot ongerustheid, omdat de var kenspest alleen in de Hoenderlose bossen voorkomt en deze bovendien zijn afgezet, waardoor de kans op besmetting gering is. Procureur-generaal Het Saturnespel, dat sinds 1 augus tus vorig jaar in het Badhotel te Zandvoort wordt gespeeld, is volgens de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amtserdam, mr. J. H. Kemper, een hazardspel en geen be hendigheidsspel. Hij eiste daarom gis teravond wegens overtreding van ar tikel 254 bis van het Wetboek van Strafrecht (het gelegenheid geven tot hazardspel) een boete van 25 gul den. Dezelfde boete was door de of ficier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem geëist, die het ook een hazardspel vond. De rechtbank te Haarlem had de directeur in eerste instantie vrijge sproken omdat naar haar oordeel Sa- turne een behendigheidsspel is. De officier van Justitie ging van 't vrij sprekende vonnis in appel bij het Amsterdamse hof. De rechtbank in de Spaarnestad sprak in het vonnis als haar mening uit, dat het spel zich hij uitstek leent vbor onregelmatig heden en dat een minimum aan vaar digheid of handigheid aan de zijde van de bank een maximum aan vaar digheid of behendigheid aan de zijde van de spelers kan elimineren. Dit principiële proces is van groot be lang voor de eigenaar van het Bad hotel en licentiehouder van het Sa- turne-spel, de Amsterdamse koop man M. Caransa. Nieuw onderzoek in zaak gepasseerde opperwachtmeester De Centrale Raad van Beroep heeft gisteren een nieuw onderzoek bevo len in de zaak van de opperwacht meester W. van de Koninklijke Ma rechaussee in Utrecht. De opper wachtmeester vindt dat hij in 1962 ten onrechte niet in aanmerking-is gekomen voor bevordering tot adju dant Twee langdurige zittingen heeft de Centrale Raad al aan deze zaak ge wijd, er werden talrijke getuigen ge hoord. De opperwachtmeester wordt verweten dat hij in enkele gevallen niet correct is opgetreden. weest die het proces heeft gebracht op het niveau waarop het zich verder heeft afgespeeld". Volgens dr. De Jong had hij vele reacties ontvangen van Nederlanders die zich bijzonder dankbaar hadden getoond voor het optreden van de heer Sijes en inspecteur Y. Taconis van de rijksrecherche, die het pro ces als officieel waarnemer van het ministerie van justitie had bijge woond. De rechtbank in Rotterdam heeft de 29-jarige zeeman H. W. P. uit de Maasstad schuldig bevonden aan de dood van de 35-jarige Schotse was vrouw Jessie Gibson. Het college veroordeelde hem vanmorgen we gens doodslag tot 15 jaar gevangenis straf, de hoogste straf, die in Neder land voor dit feit kan worden gege ven. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden tegen de zee man primair terugwijzing van de zaak naar de instructie voor het uit brengen van een aanvullend psychia trisch rapport en s ubsidiair 10 jaar gevangenisstraf wegens doodslag. Belastingen te hoog De Delffcse gemeenteraad heeft een nieuwe verordening vastgesteld voor de heffing van vermakelijkheidsbe lasting waarin een bepaling is op genomen dat voor iedere voorstel ling of uitvoering 20 procent belas ting moet worden betaald. Als gevolg daarvan heeft de stichting Delfesta laten weten, dat zij door deze zwaardere financiële lasten niet langer bepaalde evene menten in Delft financieel kan bij staan. Treft men geen vergelijk, dan zullen met ingang van volgend jaar de voorstelling van het militaire mu ziekfestival Taptoe Delft op de Markt niet meer plaatsvinden, ter wijl dat mogelijk ook het geval zal zijn met de uitvoeringen van de Mat- theus Passion in de Nieuwe Kerk en van Elckerlyc door de Nederlandse Comedie, in het kader van het Hol land Festival op de binnenplaats van het museum het Prinsenhof. De katholieke filmkeuring gaat in Brabant en Limburg verdwijnen. Reeds lange tijd bestaat er misnoe gen over het feit, dat films die door de centrale (neutrale) filmkeuring in ons land zijn toegelaten, door de KFC niet voor vertoning in Limburg en Brabant worden toegestaan. De KFC werd vóór de laatste we reldoorlog opgericht door een groot aantal Brabantse en Limburgse ge meenten, die de bevolking wilden beschermen tegen ongunstige invloe den. Onlangs is door een commissie on der voorzitterschap van prof. A. Ariëns een rapport uitgebracht over de betekenis van de KFC, en op grond van dit rapport is nu besloten de KFC op te heffen. Het rapport noemt de KFC „volkomen uit de tijd". Smid je V erholen en de sport- computer 156. Uit de grote stad kwam intus sen ook een kar op doelbewuste wij ze naar het dorp Rijkhuyzen gereden. Door de schemering van de zomer avond reed namelijk een Amerikaan se auto op het bedoelde dorpje af en de eigenaar van die auto was nie mand minder dan de ambassadeur van Dollarmenië, William D. Buck- shooter genaamd. Op zonderlinge wijze had de deftige diplomaat zich vermomd: hij droeg een soort boe- venpetje en een zwart maskertje van De vrije boer Bouwmeester uit Lekkerkerk heeft van de Koningin kwijtschelding gekregen van de hem opgelegde straf van 30 boete we gens het niet doen van aangifte in gevolge de bepalingen van het Land bouwschap. Toen door onbekende oorzaak gistermiddag twee heipalen van een lorrie kantelden, raakte de 43-jarige Belgische heier Bertus Maalderen, die aan het werk was in de Buiksloter- meer te Amsterdam, eronder bekneld en overleed ter plaatse. De rechtbank achtte P. schuldig aan de doodslag op Jessie Gibson, gepleegd op 26 april van het vorige jaar in het Schotse plaatsje Grange mouth, op grond van vaststaande fei ten en op grond van een aantal leu gens van P. tijdiens het onderzoek, die in zijn nadeed kunnen worden uitgelegd. Voorts overwoog de recht bank, dat de verdachte tijdens de zitting blijk heeft gegeven geen en kel berouw te hebben van dit weer zinwekkende misdrijf en dat P. reeds enige, malen eerder met de strafrech ter in aanraking is gekomen wegens het plegen van geweldmisdrijven. Het college vond klinisch psy chiatrische observatie, zoals die door de officier van justitie primair was gevorderd, niet opportuun, omdat P. door zijn hardnekkig ontkennen geen medewerking aan het onderzoek zou geven en dat anderzijds de mo gelijkheid bestaat dat de behande lende geneeesheren in gewetenscon flicten kunnen komen in verband met hun beroepsgeheim. P. werd door de rechtbank voorts veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest wegens een serie diefstallen met braak in Rotterdam en omgeving gepleegd. Deze straf is conform de eis van de officier van justitie. De zeeman kondigde vanmorgen na de uitspraak van de rechtbank aan, dat hij van dit vonnis bij het hof in Den Haag in hoger beroep zal gaan. Zijn verdediger, mr. S. Ivens, was niet aanwezig bij de uitspraak. NS neemt maatregelen in verband met a.s. Voorjaarsbeurs Utrecht Met het oog op het te verwachten druk reizigersvervoer i.v.m. de van 8 tot en met 16 maart 1965 te houden Voorjaarsbeurs in Utrecht heeft de NS besloten extra maatregelen te ne mén voor de aan- en afvoer van Jaar- beursbezoekers, alsmede van stand houders en hun personeel. De maat regelen omvaten ó.m. het laten rij den van enige extra treinen in de vorm van voortreinen voor zowel de heen- als terugreis. Met name rijden van Amsterdam (vertrek 8.22 uur^, Eindhoven (vertrek 7.33 uur) en Den Bosch (vertrek 8.55 uur) extra trei nen voor die van de normale dienst regeling uit op werkdagen, behalve zaterdag. Voor de terugreis naar Am sterdam rijdt een extra trein, die om 16.29 uur en voor Den Bosch een extra trein, die om 16.20 uur uit Utrecht vertrekt. Voorts zal een aantal treinen naar en van Utrecht tijdens de beursda- gen in een grotere samenstelling rij den om de grotere stroom reizigers te kunnen vervoeren. Bij het bepalen van de extra maat regelen steunen de Spoorwegen op gegevens uit vorige jaren. Tevens is rekening gehouden met het feit, dat de Jaarbeursdirectie meer bezoekers verwacht dan voorheen het geval was. Aan de hand van het vervoersaan bod op de eerste twee dagen zal in cidenteel worden bezien of verdere vergroting van de treinsamenstelling noodzakelijk is. zeven cent. Zijn grijns was groot, glimmend, zelfbewust en tegelijk 'n tikje kwaadaardig. De figuur naast hem in de auto keek hem dan ook ietwat onthutst aan en gromde: „Ik zou nou voor alle sinaasappels van heel Spanje wel eens willen weten hoe jij dat zaakje denkt op te knap pen, waarde collega „Je moet eindelijk eens vertrouwen hebben in de slimheid en de kracht van Dol larmenië, mijn beste Wasilew I. Oms- komsklachte William. „Onze In de Rotterdamse metaalindustrie is weer onrust ontstaan. Bij de Ma chinefabriek Hensen is het fabrieks- personeel in staking gegaan. Het be treft hier ongeveer 400 man, die hun collega's beletten het fabrieksterrein te betreden. Slechts de loonadmini- strateur en de directie werden giste ren toegelaten. Oorzaak van het con flict is de toekenning van de onder nemingsgewijze differentiatie, de mogelijkheid om een extra loonsver hoging van vier procent te geven. Onlangs nog eisten de Rotterdam se stakers toepassing van het voor Rotterdam overeengekomen akkoord: een verhoging van het uurloon met 23 cent (twaalf cent als de alge mene vijf procent, negen cent dif ferentiatie en drie cent compensatie voor het terugbrengen van de tarie ven. De directie van Hensen houdt zich aan het oorspronkelijk in de Vak- raad voor de metaalindustrie over eengekomen verhoging van 21 cent. Negen cent hiervan wordt gebruikt voor het afbouwen van de tarieven (z.g. „witten"). Tot voor kort betaalde Hensen de hoogste metaalionen in heel Rotter dam. De directie van het bedrijf is van oordeel, dat volledige toepassing van het Rotterdamse akkoord op nieuw tot onrust in de metaalindus trie aanleiding zal geven: er ontstaat dan weer een dergelijke situatie. Werk hervat. Vannacht is het werk bij de ma chinefabriek „Hensen" hervat, na dat de directie had toegegeven aan de eis van de werknemers: 12 cent per uur meer en een correctie van vijf procent op de tarieven. Blijkens een verslag van monde ling overleg tussen de vaste com missie van Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer en minister Van Aartsen is met België in beginsel overeengekomen het traject Antwer- pen-Breda in Europaweg 10 en Ant werpen-Eindhoven in Europaweg 9 voor de zomer van 1970 gereed te maken. Over de E-9, traject Maas tricht-Luik, is nog geen overeen stemming bereikt. Emmeloord zal in 1968 of 1969 via een autoweg op de dijk van de Mar kerwaard bereikbaar zijn. Dan is ook de brug bij Zwolsehoek klaar. De verbinding Amsterdam-Emmeloord- Friesland-Groningen heeft voorrang boven het verbeteren van de bestaan de route over de afsluitdijk. De Coentunnel moet in 1966 ge reed zijn, maar de nieuwe verbin- geheime agenten brachten er niets van terecht. Ze zochten het immers allemaal veel te ver. Maar wij gaan dat varkentje nu zelf even wassen. Rechttoe, rechtaan, verkleed als twee inbrekers overvallen we de woning van die onmogelijke bemoeial smidje Verholen en voor we een uurtje ver der zijn hebben we de sportcomputer in ons bezit. We regelen dan later wel even wie hem krijgt. Heb je de stengun? En kun je daarmee om gaan?" „Nog al wiedes", antwoord- ESTEC-NOORDWIJK KRIJGT TESTKAMER VOOR KUNSTMANEN Voor Estec-Noordwijk zal een z.g. vacuümkamer worden aangeschaft, bestemd voor het beproeven van kunstmanen, aldus meldt het Alg. Dagbl. Het in de Ver. Staten bestelde apparaat moet 600 duizend dollar kosten. In de vacuümkamer worden proe ven genomen met kunstmanen onder omstandigheden, die zo goed als ge lijk zijn aan die welke in de wereld ruimte heersen. In verscheidene Europese landen, zoals Engeland, Frankrijk, West- Duitsland en Italië, werkt men al ge ruime tijd met kleine vacuümkamers van Europees fabrikaat. De eerste vacuümkamer van Estec is in de Verenigde Staten besteld, omdat de Europese industrie thans nog niet in staat is een apparaat te leveren dat aan alle gestelde eisen voldoet. Onderhandelingen zijn gaan de met een consortium van zes Europese firma's (geen Nederlandse) over levering van 'n tweede vacuüm kamer in de naaste toekomst met een wat grotere capaciteit. De afmetingen van de eerste va cuümkamer van Estec zullen onge veer drie bij acht meter zijn. Men kan daarin een kunstmaan met een diameter van ongeveer twee meter zowel blootstellen aan de ijzige kou de van de wereldruimte als aan de intense hitte van niet door een damp kring getemperd zonlicht. In de tweede vacuümkamer kun nen ook kunstmanen met zonnecel panelen, die een grootste spanwijdte hebben van drie meter, aan allerlei proeven worden onderworpen. ding met Alkmaar kan niet voor 1970 verwezenlijkt worden. Minister Van Aartsen acht het niet uitgesloten, dat de verbetering van Rijksweg 13 Den Haag-Rotterdam in 1966 niet gereed zal zijn. De verbinding Wolfheze-Valt ug krijgt voor de verlenging richting Gorinchem een nieuwe Waalbrug bij Ewijk. In het traject Valburg-Babbe- rich komt een nieuwe brug over de Rijn. De eerste brug komt er zo spoe dig mogelijk, de tweede na 1970. Het ligt in de bedoeling het eerste deel van de Eoomweg tussen Rot terdam en weg 56 Breda-Bergen op Zoom uiterlijk in 1970 open te stel len. Ten oosten van Hedel, bij Empel, komt een nieuwe Maasbrug, die sa men met de rondweg om Den Bosch in 1970 klaar moet zijn. de Wasilew I. Omskomsk. „Al jaren lang zijn wij in Barroesja precies op de hoogte van jullie wapens!" „Mooi", lachte Williarp D. Buckshoo- ter. „Stap dan nu maar uit, want we zijn er En op de hoek van een stil, donker straatje in het cen trum van Rijkhuyzen stapte Wasi lew I. Omskomsk, de Barroesjaanse Volkscommissaris, uit de auto. „Sa men doen dacht hij. „Onze laat ste kans (Wordt vervolgd) ZOETERWOUDE In memoriam mgr. J. R. van Dael In de leeftijd van 60 jaren is over leden mgr. J. R. v. Dael, pastoor van de parochie St. Jacob te 's-Graven- hage en geheim kamerheer van Z.H. de Paus. Deze overleden priester heeft zijn eerste drie priester jaren als kape laan van de parochie St. Jan Ont hoofding met zeer grote verdienste vervuld; vooral het katholiek jeugd werk en het organisatieleven kwamen onder zijn ijverige en kunstzinnige leiding op een hoogtepunt. Vooral de St. Joseph-gezellenvereniging bereik te in deze kapelaansjaren een bloei tijdperk, waarvan de bouw van het Gezellenhuis (thans Don Boscohuis), door de Gezellen in vrije tijd ge bouwd, het blijvende getuigenis is gebleven. In deze jaren kwam bijzonder veel tot stand, o.a. de tweede tienjaarlijk se tentoonstelling voor Huisvlijt, In dustrie, Handel en Onderwijs. In dit tijdperk was 96 pet. van de katholie ke jeugd georganiseerd. In het verdere priesterleven werd vooral het werk voor de schoolvrije jeugd krachtig voortgezet. In Amster dam (buiten de Veste) het eerste arbeiders j eugdkamp. Spoedig daarna benoemd tot Dio cesaan Aalmoezenier voor het man nelijk jeugdwerk stichtte deze pries ter o.a. aan de Abdij van Egmond 'n werkkamp voor de jeugdige werklo zen, waar ook Zoeterwoudse jeugdige werklozen een werkzaam aandeel kregen. Reeds enige jaren lichamelijk ver zwakt, maakte een plotselinge dood het einde van dit welbesteed pries terleven. C. P. J. P. KOUDEKERK Concert uitgesteld In verband met ziekte van enige leden, gaat de muziekuitvoering die „Kunst Na Ar beid" heden donderdag 4 en vrijdag 5 maart zou geven niet door en wordt uitgesteld tot nader datum. Wat lezers schrijven DE TONEELUITVOERING VAN ST. MICHAEL TE HAZERSWOUDE Hazerswoude, 2 maart Op 26 en 28 februari speelde de gemengde toneelgroep „St. Michael" de komische thriller van Harold Mc. Pherson. getiteld „Gieren op het vei lig nest". Het stuk was goed van in houd, maar werd door de spelers vaak wait overdreven gespeeld. De tijd, die de groep na hun najaarsuit voering restte, was ons inziens waf kort geweest, vandaar dat de souf fleur een grote rol speelde in dit stuk. De mimiek en de tonéelvrijheid liet nog wel wat te wensen over. Dit was weliswaar niet het geval bij alle spe lers hoewel enkele spelers te ver uit blonken bij de anderen. De jeugd van Hazerswoude wist zich ook vaak niet goed te gedragen, zodat het nu en dan wat rumoerig in de zaal was, met alle gevolgen van- dden, en waardoor de tekst vaak niet goed te verstaan was. De R.K. vereniging St. Michaël kan wel terugzien op beter gespeelde stukken en willen ze in de toekomst het toneelspel ook aantrekkelijk ma ken voor het wat jongere publiek, zullen ze, ons inziens wat geschikter stukken moeten aangrijpen. Ook zullen ze moeten gaan uit zien naar wat jongere krachten, wil len ze in de toekomst op het niveau komen wat het publiek van tegen woordig verwacht. Ik geloof zeker dat de toneelgroep nog hoger kan, maar dan zullen ze ook hard moeten werken en hun spor tiviteit tegenover andere plaatselijke verenigingen laten blijken en niet de boeman uithangen. Uit de recensie bleek ook, dat ge noemde vereniging over een groot arsenaal spelers beschikt, maar dan is het voor mij een raadsel, waarom St Michael spelers ronselt van an dere plaatselijke verenigingen. N.N.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 12