Prinses Beatrix maakte in Paramaribo triomfale intocht HOOFDPIJNPOEDERS SCHIP RAMDE IJSSELBRUG Ontvoerd meisje na tip van TV-kijker terecht WITTEBROOD UIT ZWEDEN! Egypte en Oost-Duitsland ffaan technisch samenwerken GROTE BRAND INTIEL „Zinloos'', zegt prof. Oud DINSDAG 2 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Met een speciale Convair van de ALM is gistermiddag prinses Bea trix in Suriname aangekomen. Bij het verlaten van het stationsgebouw werd de prinses hartelijk toegejuicht door de honderden mensen die haar waren komen begroeten. Bij de uit gang stonden onder meer Indianen in hun kleurrijke kledij opgesteld. Toen de prinses Paramaribo bin nenreed stemden de mensen man netje aan mannetje en wuifden har telijk naar de prinses of applaudis seerden luid. Het was de prinses nauwelijks aan te zien, dat zij juist een zwaar programma in de Ned. Antillen had afgewerkt. Gelukkig had zij zondag op Sint Maarten nog van enige rust kunnen genieten, zo dat zij stralender dan ooit in Suri name aankwam. De jeugd rende met de auto mee en het werd een triomfale intocht. Half Paramaribo scheen uitgelopen om de prinses hartelijk te verwel komen. Bromfietsers vormden een vrijwillig ere-escorte op de fiets paden langs de route, die nu stap voets werd gereden. Vooral in het Advert entip) centrum van de stad zag het zwart van de mensen. Duizenden en nog eens duizenden waren op het oude Oranje-plein sa mengestroomd om de prinses die op het balcon van het paleis verscheen te bejubelen. Gelukig lachend be antwoordde prinses Beatrix deze toejuichingen voordat zij naar bin nen ging om uit te rusten van de belevenissen van haar eerste mid dag in Suriname. Het dagblad Suriname bracht een fotoreportage van het bezoek, dat prinses Beatrix in 1958 aan Surina me bracht. Onder de titel „Weet u nog wel hoogheid?" werden vele hoogtepunten van het bezoek afge drukt en herinneringen opgehaald. Treinverkeer gestagneerd Tussen kwart voor een en kwart voor twee gistermiddag is het trein verkeer over de spoorbrug over de IJssel bij Zutphen (in de lijnen Arn hemZuitphenDeventer en Apel doornZutphen) gestaakt. Een schip was in aanvarii-f gekomen met de brug. De Spoorwegen achtten het niet verantwoord treinen over de brug te laten rijden voordat een on derzoek had uitgewezen dat dit zon der gevaar kon gebeuren. De 3-jarige Ella van Giersbergen uit Papendrecht, die zondagmiddag door het 17-jarige buurmeisje Johan na Marina K. mee uit wandelen werd genomen en sindsdien zoek was, is terecht dankzij een tip van een TV- kijker uit Dordrecht die de foto's van de kleuter en het meisje gister, avond na de nieuwsberichten van 8 uur op zijn scherm zag. De politie heeft ook een vriend van het 17-ja- rige meisje aangehouden. De twee zouden tijdens de wandeling ruzie hebben gekregen waarna het meisje, dat aan de moeder van Ella ge vraagd had of deze mee mocht wan delen, met het kind verdween. Het drietal wordt overgebracht naar Papendrecht, waar de politie graag eens met het meisje en de jongen wil spreken. AMSTERDAMS LIDO STUDENTENSOOS Sinds gisteren is het gebouw van het voormalige Lido-restaurawt aan de Amsterdamse studenten-sociëteit overgedragen. Gedeeltelijk zal het ge bouw worden ingericht als studenten café-restaurant. Het terras en de bar zullen ook voor het publiek toegan kelijk zijn. IVog eens Woensdag is het 20 jaar geleden dat hongerend Nederland door be middeling van het Zweedse Rode Kruis echt wittebrood kon eten. Een aantal broodfabrieken in het westen van het land wil daaraan herinneren met het voeren van een g*cte leden werfactie voor het Nederlandse Rode Kruis en de verkoop van Zweeds wittebrood. De actie begint woensdag in Utrecht, waar burgemeester De Ra- nitz het eerst Zweedse wittebrood in ontvangst zal nemen. De Zweedse ambassadeur en de secretaris-gene raal van het Zweedse Rode Kruis zullen daarbij aanwezig zijn. De bur gemeester zal het brood doorgeven aan de secretaris-generaal om op de ze wijze de dank van Nederland aan het Zweedse volk te symboliseren. China is begonnen met de ver koop van drinkwater aan Hongkong via een net van pompen, buizen en kanalen van tachtig kilometer leng te. De hoeveelheid drinkwater in de Britse kroonkolonie zal daardoor ver dubbelen. De Chinezen zullen daar voor jaarlijks een bedrag van onge veer tien miljoen gulden in devie zen krijgen. ZWIJGEtSDE PREMIER adio-luisterend en vooral TV-kij- kend Nederland is gistermiddag met het wel wat merkwaardige feno meen geconfronteerd geweest van een minister-president, die na 'n uit nodiging van een zeer grote*"meer derheid van de Tweede Kamer in haar vergaderzaal was" verschenen om vervolgens in alle talen te zwijgen. Het behoeft primair geen betoog, dat elke kabinetscrisis haar eigen aard, aanleiding en aspecten heeft; de huidige is uiteraard de oorzaak van deze heel ongewone parlemen taire vertoning geweest. Afgezien van de verwarring, die rëeds rond om de in het kabinet tot uitbarsting gekomen problematiek leeft, moet de houding van mr. Marijnen voor ve len onbegrijpelijk zijn geweest, om dat hij immers wanneer men de zaken simplistisch zou willen voor stellen de kans heeft genegeerd om door een duidelijke onthulling van de moeilijkheden en controver sen een aandeel in de oplossing voor het conflict te geven. Zo eenvoudig liggen de zaken ech ter niet. Naar onze smaak is 't echter ook waar, dat men moeilijk'ge zien de veelheid van aspecten en ar gumenten in de huidige trubbels volkomen aan één zijde van de ver deelde Kamer kan gaan staan en zich aansluiten bij de overwegingen, die daar ófwel tegen een verklaring van de premier, ófwel daarvóór heb ben gepleit. We zouden derhalve met name willen stellen, dat in de gege ven omstandigheden een tussenop lossing mogelijk ware geweest. We zien dan nog af van een ver gelijking met een bijna analoge situatie in de in 1939 uitgebroken crisis binnen het vierde kabinet-Co- lijn, dat struikelde over interne moei lijkheden aangaande de financiële en werkloosheidspolitiek van die dagen. Toen kon wèl na een aanvankelijke zeer summiere kabinetsverklaring over de uitgebroken crisis een wat uitvoeriger uiteenzetting worden ge leverd, zij het door de regeringsvoor lichtingsdienst, waarmee echter zo wel het parlement als het gehele volk zich op de ontstane toestand kon oriënteren. Ditmaal lag de situatie natuurlijk anders, maar parallellen vallen er zonder veel twijfel te trek ken. jlAen kan aan de ene kant het ar- gument van de premier zélf en van de Kamermeerderheid kiezen, dat door een verklaring vanachter de regeringstafel een oplossing van de crisis niet gediend zou zijn geweest, gezien de broosheid van de politieke verhoudingen, de zeer ingewikkelde problematiek waarop de moeilijkhe den zijn ontstaan en de kans-versto- ring van pogingen om tot een verge lijk te komen. Men kan ook stellen, dat een premier van een demissio nair kabinet niet moet doen, alsof hij (nog steeds) namens een homogeen regeringsteam kan spreken en dat hij vooral het gevaar moet ontwijken de ze of gene groep in het conflict on juist in haar mening en reacties weer te geven. Van de andere kant kan men de stelling huldigen, dat door het vol komen zwijgen van de minister-pre sident en ai degenen, die met nadere verklaringen van de moeilijkheden de tegenstellingen zouden kunnen verhelderen en daarmee een bijdra ge tot een oplossing leveren, een uit weg zeker niet naderbij wordt ge bracht. Men kan daarbij dan wel zeg gen, dat vrijwel iedere insider vol doende van de conflictstof en de daarbij betrokken verhoudingen kent; op zulke „van-horen-zeggen-verkla ringen" kan men toch kwalijk vol doende serieuze pogingen tot 'n helen van de breuk baseren. Het ware ons dus liever geweest, wanneer de premier in samenwer king met de regeringsgezinde frac ties tot een oplossing was kunnen komen, waarin met een zuivere af weging van 's lands belang dus 'n snelle oplossing van de crisis zo danige verklaringen wèl te geven waren geweest, dat daarmee aan een toch niet geheel onrechtmatig ver langen was voldaan. De regerings gezinde fracties hebben nu zelf toe gegeven, dat de brief van premier Marijnen wel wat erg summier was. Ze zullen dat niet hebben gedaan om dr. Vondeling een eindje tegemoet te komen in de hoop, dat hij verder (ook) zou zwijgen. Waarom dan niet de gulden middenweg bewandeld? Bonn komt contractuele verplichtingen na Egypte en Oost-Duitsland hebben gisteren in Cairo een overeenkomst voor technische samenwerking geslo ten. Egypte krijgt een lening van 250 miljoen gulden alsmede kredietfaci liteiten tot een bedrag van 110 mil joen gulden. Oost-Duitsland zal uit rusting leveren om de produktie van een militaire fabriek te vergroten. De wetenschappelijke en technolo gische betrekkingen worden uitge breid en er zullen deskundigen wor den uitgewisseld. De Oostduitse leider Ulbricht keert vandaag naar zijn land terug. LEIDEN 60-jarig bestaan firma A. B. Timmerman Eeft zee van bloemen en een groot aantal relaties vormden de omlijs ting van de heropening van het be drijf van de firma Alb. B. Timmer man (herenmode en hoeden). Overi gens was er dubbel reden voor een feestelijke bijeenkomst in het win kelpand aan de Breestraat (naast Leidens stadhuis): niet alleen kon nu de onder architectuur van de heer M. Kutterink uit Voorschoten gemoderniseerde winkel in gebruik worden genomen, maar ook her dacht men het feit, dat op die dag precies zestig jaar geleden de he renmodezaak werd opgericht door de heer Alb. B. Timmerman. Ruim drie weken is hard gewerkt aan de modernisering van het in terieur van die winkel, die thans wordt gedreven door de heer B. J. Timmerman, zoon van Alb. B. Tim merman, en de heer A. P. Roden burg. Eerstgenoemde heeft zich wel iswaar tien jaar terug om gezond heidsredenen uit de zaak terugge trokken, maar de administratie en contact-op-schrift zijn besognes, die de heer Timmerman nog steeds voor zijn rekening neemit Zoals gezegd toonden vele relaties acte de pre sence tijdens de officiële heropening en ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de zaak en boden hun felicitaties aan. De Kamer van Koophandel bood namens een van haar vertegenwoordigers de bron zen legpenning aan. De Bondsregering heeft besloten geen kredieten en kredietwaarbor- gen ter financiering van het tweede Egyptische vijfjarenplan te verlenen wegens de officiële ontvangst van Walter Ulbricht in Cairo, zo heeft de Westduitse regeringswoordvoerder gisteren verklaard. De Westduitse ministerraad zal donderdag bijeen komen om bepaalde bijzonderdheden in deze kwestie te bespreken, zei hij. Het krediet waar het hier om gaat bedraagt een half miljard mark. Men meent te weten, dat Bonn de honderdmiljoen mark krediet van het bedrag, dat voor het eerste Egyp tische vijfjarenplan nog uitstaat, zal verlenen en dat West-Duitsland zich aan de hiertoe gesloten overeen komsten zal houden. De Westduitse regering zou evenmin van plan zijn haar opleidingsinstellingen in Egyp te te sluiten. Schade ruim 1 miljoen Gistermiddag om kwart voor vier is een grote brand uitgebroken in de kistenloods van de veiling „Tiel en Omstreken" te Tiel, waarin circa 200.000 kisten waren opgeslagen. Het vuur vond in het droge hout gretig voedsel, waardoor de vlammen hoog opsloegen. De Tielse brandweer was direct met groot materieel uitgerukt en kreeg later de assistentie van de brandweren uit Geldermalsen, Och- ten, Kesteren, Ophemert, Buren en zelfs Utrecht. Men vreesde namelijk voor uitbreiding van de brand, want op circa 20 meter van de in brand staande loods lag nog een kisten loods, terwijl aan de zuidzijde van de loods een groot aantal huizen staat. De brand duurde de gehele nacht voort, maar uitbreiding kon on danks de aanwakkerende wind worden voorkomen. De schade be draagt minstens een miljoen. Grote bron van vreugde tijdens de carnavalsoptocht in Mainz was deze praalwagen met een grote trotse pauw en zijn kleine A-bom. Het viel de toeschouwers niet moeilijk president De Gaulle in de vogel te herkennen. dat in twee mijnen met ingang van de volgende week niet meer op maan dag zal worden gewerkt om de vor- stukken naar Nederland de toonvoorraden af te Pendregt" in twee Den Haag: Een zwijgzame premier Marijnen, geheel alleen achter de tafel van de demissionaire regering, tij dens de bijeenkomst in de Tweede Kamer over de kabinetscrisis. De tanker „Pendregt", die ruim een maand geleden op de Rio de la Plata in moeilijkheden kwam, zal eind maart door de sleepboot Elbe naar Nederland worden gesleept, zij het dan in twee stukken. De .Pen- dregt" was ongeveer 100 km. van Buenos Aires op de rivier vastgelopen en geknakt. De schade blijkt ter plaatse niet te herstellen, men heeft tenslotte besloten het zwaar beschadigde schip in tweeën te snijden en beide stuk ken naar Nederland te verslepen. De „Elbe" van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst zal beide helften tezamen slepen. In Nederland zal de „Pendregt" weer tot één geheel wor den gelast. Ondergrondse staking in Luikse kolenmijn Ongeveer 175 arbeiders van de mijn „Tawes" bij Luik, zijn maandag op 600 meter onder de grond 'n pro teststaking begonnen. De actie is ge richt tegen de aangekondigde slui ting van de mijn. De mijnwerkers zijn van mening, dat de mijn wel ren dabel kan worden gemaakt. Zij hebben aangekondigd tot „het bittere einde" ondergronds te zullen blijven. In de mijn werken in totaal een 1000-tal arbeiders. In de mijnen in de Kempen is on rust ontstaan door de aankondiging, Wim lbo terug van studiereis Gistermiddag is de Nederlandse cabaret-kunstenaar Wim Imbo op Schiphol teruggekeerd van een stu diereis, die hij in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door Europa heeft gemaakt. Gedurende drie maanden heeft hij in een achttal landen ver schillende TV-stations bezocht en naar veel programma's gekeken. Hij zal aan het ministerie een rapport moeten uitbrengen over „het amuse ment in het algemeen in de televi sie". De oud-fractie-voorzitter van de WD in de Tweede Kamer, prof. mr. P. J. Oud, vindt de houding van de regering tegenover de kamer vol komen juist, aldus zei hij aan de „Tel.". De motie van de heer Vondeling noemde prof. Oud „je reinste dwaas heid". „De kamer kan", aldus prof. Oud, „toch niets dioen". Hij vond het wel vreemd dat de Tweede Kamer de aftredende mi nister-president nog had laten ko men. J3it was een zinloos gebaar". CAO-overeenstemming bloemisterij Werkgevers en werknemers in het bloemisterij bedrijf hebben overeen stemming bereikt over de nieuwe cao, die vandaag ingaat. Belangrijkste ver betering: alle cao-lonen zijn met vijf percent verhoogd. De tot nog toe uitgekeerde huur compensatie is ge heel in het loon verwerkt Bij de nieuwe regeling zal aan we duwen van werknemers terstond na het overlijden van de werknemer een bedrag worden uitbetaald, ter over brugging van de periode die noodza kelijk is om andere voorzieningen te treffen of aan te vragen. De werkgever is verplicht drie pro cent van de totaal uitgekeerde loon som onder zijn werknemers te ver delen als prestatietoeslag. Voorheen gold die Verplichting niet. Bovendien mag volgens de nieuwe cao nog vjjf percent op vrijwillige basis als pres tatietoeslag worden uitgekeerd. De meeste diploma-toeslagen werden ver hoogd. PRINSES IRENE IN BRUSSEL Prinses Irene en haar echtgenoot zijn de vorige week vrijdag in Brus sel aangekomen, aldus meldt 't blad „La libre Belgique". Zij hebben incognito hun intrek genomen in een hotel in het centrum van de stad en zullen nog enkele dagen in de Belgische hoofdstad blij ven. Uit een hotel te Dublin zijn zon dag juwelen ter waarde van 50.000 dollar ontvreemd, toebehorend aan Elizabeth Taylor.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 7