Burgemeester v. d. Willigen begon zijn taak in Leiden Volkshuisvesting en onderwijs zijn de belangrijkste zorgen Griep? CHefarine „4" doet wonderen! Chefarine 4 „Open deuren'' „Geen kleinigheid" Pluim voor wethouder Menken Receptie Raadslid Van Egmond (KVP) gaat heen Negen Leidse muziekkorpsen begroetten de burgemeester DINSDAG 2 MAART 1965 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „Ik hoop, dat de thans tussen u, de wethouders, de raad, alle ge meentelijke functionarissen en mij aangevangen samenwerking, de zekerheid, dat men nu weet waar men aan toe is, zich zal blijven bevestigen in een voortdurende goede samenwerking. In de couran ten is hier en daar op dingen gewezen, die misschien de verwach ting zouden kunnen wettigen, dat die samenwerking niet zo slecht zou kunnen worden. Van mijn kant mag ik u wel zeggen, dat ik daar mijn uiterste best voor zal doen en ik moge alle betrokkenen vragen ook hunnerzijds bereidheid tot goed samenwerken te willen hebben". Met deze woorden, waarmee burgemeester mr. G. C. van der Willigen gistermiddag na zijn installatie in de raadszaal van het Leidse Stadhuis zijn „inaugurale" rede begon, zijn reeds onmiddel lijk de verwachtingen, die Leidens nieuwe burgervader van zijn gemeente koestert, gekenschetst. „Wij hebben allen met elkaar tot taak, de bloei van deze stad te be vorderen, hetgeen inhoudt, dat wij van deze stad een zo goed mogelijke leef- en werkgemeenschap moeten maken. Nu zal de interpretatie van wat onder „goed" moet worden ver staan wel verschillen bij verschillen den onder ons, maar wij zullen ons daarbij altijd voor ogen moeten hou den, dat in ons democratisch bestel juist dit onze kracht kan zijn, mits wij allen trachten de weg van onze gezamenlijke politieke mogelijkheden zo breed mogelijk te maken, zodat wij ook zoveel mogelijk voor de stad tot stand kunnen brengen". De burgemeester zei in zijn vorige gemeenten duidelijk te hebben ge leerd, dat de zorg voor een goede volkshuisvesting en een krachtige bevordering van het onderwijs tot de belangrijkste taken van een ge meentebestuur behoren. Sociale voor zieningen, volksgezondheid, mede werken aan de goede mogelijkheden voor vrije tijdsbesteding en voor de sport, noemde hij „al evenzeer be langrijke taken". De burgemeester .dacht ook aan handel, industrie en marktwezen welker bloei zowel voor de stad als voor haar omgeving, want deze stad heeft een duidelijke centrumfunctie, van zeer groot belang zijn. „Graag wil ik u toezeggen, dat al hun pro blemen, evenals de nog niét door mij gekende of niet door mij ge noemde vraagstukken aanspraak zul len kunnen maken op mijn volle belangstelling". Voor de gemeente Leiden en ook voor zichzelf had burgemees ter Van der Willigen het plezierig gevonden als het grote probleem, dat van de uitlegging van de Leidse ge meentegrenzen, zijn beslag had ge kregen, vóór zijn optreden hier. „Laat ons in ieder geval hopen, dat nu, voor de zomer in het land is, Leiden wat dit betreft opnieuw ont- Vlêr middelen In één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. zet zal zijn. Dan zal er tenminste goed doorgewerkt kunnen worden aan onze volkshuisvesting en ook aan onze planologie, die dan nieuwe en niet gemakkelijke taken krijgt, zoals de planologie het reeds nu, door de het kostbare bezit van onze zo mooie oude binnenstad, helemaal niet gemakkelijk zal hebben. Maar dat heeft ook zijn goede zijde, want moeilijke problemen kunnen dikwijls inspirerend werken", aldus de bur gemeester. De heer Van der Willigen zei zijn nieuwe functie met grote vreugde, maar ook met ernstige aarzeling te hebben aanvaard. „Het besef van zoveel grote voorgangers in Leiden, het besef iemand als de heer Van Kinschot te moeten opvolgen, die, naar mij lijkt, in de ware zin een burgervader voor Leiden geweest is, dat alles maakt de functievervul ling niet gemakkelijker". Burgemeester Van der Willigen zei bereid te zijn al zijn tijd te ge ven aan zijn burgemeesterschap. „Mijn vrouw zal, zoals zij dit al zo veel jaren gedaan heeft, mij bijstaan waar zij kan, vooreerst door te zor gen, dat in de ogenblikken van rust, die toch hier ook wel te vinden zul len zijn, een gezellig huis ons wacht, en verder zal zij dit doen in de be langstelling van ons samen voor al les wat Leiden betreft. Hopelijk mo gen wij hier, bereid alles te doen wat gediaan moet worden, bij U al len open deuren vinden. Open deu ren ook in overdrachtelijke zin bij U, leden van deze raad en beren wethouders, open deuren ook bij de burgerij". Na het uitspreken van de wens, dat hij in samenwerking met alle betrokkenen veel goeds voor Ledden tot stand zou kunnen brengen, be sloot de nieuwe burgervader met een geschiedkundige anekdote. „Toen destijds de Haarlemmer meer zou worden drooggelegd, of beter, toen al in vroegere eeuwen de planinen hiertoe telkens opdoken, heeft de stad Leiden zich hiertegen nogal eens verzet. Leeghwater ver telt b.v. dat slechts hij, die beloofde, nimmer te zullen toestemmen in het bedijken van de „Leydscfce en aan- gelegeme Meeren" lid van de grote vroedschap van Leiden kon worden. Die tegenstand, die naar het schijnt zijn oorsprong vond in het visserij recht, dat Leiden op een groot deel van het Meer had, zodat de verpach ting een deel van de inkomsten der stad vormde, bleef ook na de droog legging nog bestaan, want men pro testeerde, overigens vergeefs, tegen het verkopen der gronden. Na de drooglegging kwam in 1855 de ge meente Haarlemmermeer tot stand. LISSE OUD WIELRIJDER (72) AANGE REDEN. Op het kruispunt Kanaalstraat- Tulpenstraat-Beatrixstraat heeft zich een aanrijding voorgedaan met vrij ernstige gevolgen. De 72-jarige wiel rijder v. R. uit Lisse reed op de Ka naalstraat en werd aangereden door de automobilist S. uit Heemstede, omdat deze aan de wielrijder, die op de Kanaalstraat reed geen voorrang verleende. De wielrijder werd door de auto gegrepen en tegen de grond gesmakt. Hij liep een diepe vleeswond boven zijn oog op. Dr. Duymaer van Twist verleende eerste hulp. BEJAARDEN VIERDEN VASTEN AVOND. Zondagmiddag werd in het KAB- gebouw te Lisse vastenavond gevierd door de afd. Lisse van de Kath. Be- jaardenbond. Ruim 200 bejaarden na men er aan deel en hebben bijzonder genoten. Voorz. J. van der Lans, dae opende, bracht dank aan allen, vooral de be gunstigers, die ervoor gezorgd had den dat er een grote tafel prijzen stond voor de verloting, waarvan de baten zijn bestemd voor de zieken- waarvan ik nu 110 jaren later, naar U toe kom. Ik moge daarom mijn ambt in Uw midden aanvaarden met de wens, dat U bij mijn afscheid - of daarvóór al - niet zult zeggen: en toch hadden we gelijk, de droogleg ging bad nooit moeten- .plaatsvinden" Mr. C. J. Woudstra, fractievoor zitter van de prot. chr. en nestor van de raad, richtte zich namens de raadsleden met een welkomstwoord tot de burgemeester, diens echtge note en familieleden. „Wij kennen u nog niet, maar uw faam zweeft hier wel", aldus de heer Wcudstra, die verder zijn groot vertrouwen in de toekomstige werkzaamheden van de heer Van der Willigen uitsprak, „omdat u liefde heeft voor uw werk en omdat u een vakman bent". De heer Woudstra noemde het,, geen kleinigheid", waaraan de nieuwe burgemeester begonnen is. „In de Haarlemmermeer schonk men u bij uw afscheid een gemakkelijke stoel, opdat u het wat rustiger aan zou kunnen doen. Dit is echter een illu sie. Wij hopen, dat een compromis tussen illusie en werkelijkheid zult weten te vinden". De heer Woudstra huldigde ten slotte wethouder S. Menken, die zijn taak als loco-burgemeester vaardig en met bekwaamheid heeft vervuld. Dit is door de raad op grote prijs gesteld. „Bij deze veeleisende taak heeft de heer Menken nooit zijn kalmte verloren en altijd zijn goede humeur behouden. Ook dit weet de raad zeer te waarderen en men is er u dankbaar voor. U laat nu een veer", aldns mr. Woudstra, „maar de raad vangt die veer op en zet hem als een pluim op uw hoed". Na de spéech van de burgemees ter, waarin hij ook dank bracht voor de woorden van de heer Woudstra, volgde een drukke receptie voor de raadsleden en hun dames, hoofden van dienst en andere gemeentelijke en kerkelijke autoriteiten, benevens voor „de jongens van het schellink je", een uitnodiging van wethouder Menken, waaraan de persvertegen woordigers gaarne gehoor gaven. pot. Dank bracht hij ook aan de auto bezitters voor het vervoer van hen, die niet zo goed meer ter been zijn en nu toch mee kunnen genieten. De verzorging van de middag was in handen van het ensemble „Joly Nuy" uit Voorschoten, welk gezel schap een goed verzorgd programma bracht. In de pauze werden de be jaarden royaal getracteerd op koffie met koek enz. Tegen 6 uur kwam het einde van deze mooie middag. TER AAR EERSTE KOMKOMMERS Door de tuinder M. J. Rijkelijk- huizen te Noorden, werden vandaag de eerste komkommers aan de Ter Aarse groentenveiling aangevoerd. Het vorig jaar verschenen de eerste komkommers op 13 maart aan de veiling. Deze primeur werd afge drukt door de groentenhandel C. Al- blas te Alphen a. d. Rijn, voor de prijs van 31 cent per stuk. ZOETERWOITDE Geen spreekuur. Wethouder v. Hofwegen houdt hedenavond, 2 mrt geen spreekuur. A. de Groot (Hillegom) onderscheiden bij 40-jarig jubileum Zaterdagmorgen werd de heer A. de Groot verrast door het bezoek van de burgemeester van Hillegom, de heer J. Ch. I. van Niekerk en de voltallige directie van de N.V. L. Stassen Jr. bij welke firma hij ge durende 40 jaar in dienst is. Bij dat bezoek te zijnen huize, deelde de burgemeester de heer A de Groot mede dat, de jubilaris was onderscheiden met de ere-medaille, in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De burgemeetser spelde het ereteken op. De oudste directeur van de firma. Burgemeester G. C. van der Willigen heeft de Leidse gemeenteraad heden middag tijdens de raadsvergadering in kennis gesteld van het bedanken voor het lidmaatschap van de ge meenteraad van de heer S. W. C. van Egmond, lid van de KVP-fractie in de Leidse raad. De heer Van Egmond vertrekt bin nenkort naar Rotterdam. De plaats van de heer Van Egmond zal ver moedelijk worden ingenomen door de heer M. van der Klugt. De heer Van Egmond heeft zijn werkkring reeds enige tijd in Rot terdam en omgeving. In verband hiermede zal hij naar Rotterdam ver huizen. S. W. C. VAN EGMOND naar Rotterdam Bij de foto's Tijdens de receptie na de installatie van burgemeester Van der Willigen in de Burgerzaal kwamen de raads leden, hoofden van dienst en vele andere Leidse persoonlijkheden zicb aan de nieuwe burgemeester en zijn vrouw voorstellen. Op de foto: de commandant van de Leidse brand weer, de heer S. W. Hagedoorn, en zijn echtgenote maken hun opwach ting. Rechts burgemeester en me vrouw Van der Willigen, in het mid den wethouder S. Menken. Burgemeester Van der Willigen, staande naast zijn echtgenote (links) en een van zijn dochters (rechts) tijdens het défilé. de heer L. Stassen Jr., wees op de innige samenwerking tussen hem en de heer de Groot. Hij overhandigde de heer de Groot een enveloppe en mevrouw de Groot werd een bloemstuk aangeboden. Bij de receptie, die de firma aan haar chef-inkoper had aangeboden, was de belangstelling overweldi gend. De heer C. van der Reep, die na mens de directie en personeel de heer de Groot hulde bracht, over handigde als blijk van waardering van directie en personeel, als geza menlijk geschenk een gouden hor loge en aan mevrouw de Groot een prachtig boeket bloemen. Bij de vele gelukwensen die de bezoekers ten beste gaven, werden nog vele bloemstukken aangeboden. De heer de Groot dankte, mede namens jijn echtgenote, voor de be toonde belangstelling. Zilver priesterfeest in Haagse Schouw Op zondag 3 maart 1940 ontving Pater A. v. Zwieten, Montfortaan, te Oirschot de H. Priesterwijding; dat is dus woensdag van deze week 25 jaar geleden. In die 25 jaren heeft hij vanuit Voorschoten (Haagse Schouw) geheel Nederland doorkruist om met grote welsprekendheid mis sies, (parochie-)retraites, meditaties en conferenties te geven. 25 Jaar lang heeft hij zijn priester schap in dienst gesteld van deze bij zondere, maar ook zware vorm van zielzorg, en wel door zo'n grote inzet van heel zijn persoon dat hij het de laatste jaren wat kalmer-aan moest doen. Zo bestreek zijn werklust niet all'een het terrein van een parochie of bisdom maar van die gehele Neder landse kerkprovincie. Zowel in grote steden als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Maastricht, als in de klei nere gemeenten als Reuver, De Kaag, Egmond mocht hij het zaad van Gods Woord uitzaaien in de zielen. Vooral in de eerste jaren van zijn priesterleven vond hij tussen de drukte van het predik-ambt ook nog de tijd om een bezielende leiding te geven aan diverse organisaties zoals bijv. van de gezins- en kraam-ver zorgsters. Zaterdag 6 maart zal de jubilaris in de parochiekerk van O.L.Vr. Mid delares te Voorschoten (Haagse Schouw) om 10.30 te midden van fa- milie, confraters en bekenden het Eucharistisch Dankoffer vieren. En 's middags tussen 2.30 en 4 uur is er in de pastorie aldaar gelegenheid hem geluk te wensen. KOUDEKERK a. d. RIJN Raadsagenda Woensdag 3 maart a.s. 8 uur n.m. zal de gemeenteraad van Koudekerk a. d. Rijn vergade ren. Agenda o.a. voorstel vaststel ling gemeenschappelijke regeling voor de drinkwatervoorziening in de Rijn-Gouwestreek; verkoop postkan toor. tal autobussen. Lang nadat de vrolijke muziek van de politiemuzikanten was wegge storven in de ijskoude en winderige lucht, presenteerde de R.K. Leidse Harmoniekapel zich op klinkende wijze aan de nieuwe burgervader. „Jong K. en G.'\ „Werkmans Wils kracht", „Nieuw K. en G" volgden elkaar hierna in vrij vlot tempo op. „Werkmans Wilskracht" was het enige korps, dat voor de burgemees ter halt en front maakte. „K. en G." gaf, marcherend in de paradepas; een indrukwekkende show onder de tonen van een Schotse mars. Tegen kwart over acht drie kwartier na de aanvang kon het inmiddels verkleumde gezelschap zich weer terugtrekken in de warme vertrekken van het Stadhuis. Staande op een voor de stadhuis- trappen aan de Breestraat opgesteld platform heeft de enige uren tevo ren geïnstalleerde burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, gisteravond een défilé van negen Leidse muziekkorpsen gadegeslagen. Enerzijds was het een schitterend bewijs voor het rijke en geanimeerde muziekleven van de Sleutelstad, an derzijds was de organisatie van dit als een kort intermezzo opgezette défilé niet bepaald vlekkeloos. Nadat om even over half acht het Leidsch Politie Muziek Gezelschap in straf tempo langs het bordes was ge marcheerd, volgde een „gat" van bij na tien minuten, slechts gedeeltelijk gevuld voor het niet in het program ma opgenomen passeren van 'n vier-

Leidse Courant | 1965 | | pagina 3