3)e Ceidóe6oti^ont Kosygin sceptisch over handelsverdrag met Bonn Gaat bezoek van Johnson Agitatie onder aan Moskou met door t Vridt rich „it Rampzalige ontploffing in flatgebouw: 28 doden Verdediger vraagt vrijspraak voor oud-SS'er Rajakowitsj DINSDAG 2 MAART 1963 56e JAARGANG No. 16.463 Directeur J. F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BURE40 PAPENGRAUHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Europese ambtenaren een streepje voor Telef 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3.35 p mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 n* i i o Spaanse studenten In een gesprek met een correspondent van het Westduitse pers bureau DPA heeft premier Kosygin van de Sowj et-Unie gisteravond in Leipzig zich sceptisch getoond t.a.v. de mogelijkheid, dat er met West-Duitsland onderhandelingen beginnen om te komen tot het sluiten van een nieuw handelsverdrag tussen West-Duitsland en de Sowj et-Unie. Voor deze onderhandelingen acht de Russische premier een klimaat van vertrouwen nodig, dat volgens hem op het ogenblik niet bestaat. Hij ziet thans in de bondsrepubliek niet „een economische bondgenoot waar men op aan kan". Kosygin zei, dat de Sowj et-Unie nimmer een gesloten overeenkomst had verbroken en herinnerde eraan, dat West-Duitsland zijn verplichtingen aangaande de levering van grote buizen niet was nagekomen, toen de Sowj et- Unie op dit punt met moeilijkheden te kampen had gehad. De landen van het Warschau pact zullen alle nodige veiligheidsmaat regelen nemen voor het geval West- Duitsland betrokken zou raken bij de voorgestelde Atlantische kern- strijdmacht. Het Westen beweert, dat de Sowjet Unie kritiek ..heeft op de Westduitse politiek. „Maar de Sowjet regering vindt.niet, dat alles in West-Duitsland slecht is en dat er niets goed is", zei Kosygin. Zelfs na 20 jaar kan niemand zeggen, dat de vrede een realiteit is. De Sowjet- Unie zal trachten oplossingen te vin den voor alle vraagstukken die spanning in de wereld veroorzaken. Kosygin zei ook nog, dat de lei ders van de Sowj et-Unie twee maan den geleden een brief aan president Johnson hebben gestuurd inzake diens bezoek aan de Sowj et-Unie. Deze brief is nog steeds niet beant woord, zei hij, in antwoord op een vraag of de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam een beletsel voor dit bezoek vormden. Geen brief Een woordvoerder van het Witte Huis heeft naderhand meegedeeld, dat er geen brief is te bekennen van de Russische leiders aan president Johnson. Premier Kosygin doelt vol gens de woordvoerder op een mon delinge boodschap van de Russische regering die een maand geleden in Washington was ontvangen en waar in zij te kennen gaf, dat een bezoek van president Johnson aan de Sow- jet-Unie haar welkom zou zijn. Ook wees zij in de mondelinge boodschap erop, dat een eventueel bezoek van de Amerikaanse president aan Mos kou een tegen-bezoek zou zijn (voor het bezoek, dat de toenmalige Rus sische leider Chroestjsjow in 1959 aan de V.S. bracht). Kosygin naar Oost-Berlijn Gisteravond vertrok premier Ko sygin met een speciale trein naar Oost-Berlijn. Premier Willi Stoph van Oost-Duitsland en andere func tionarissen deden hem op het sta tion in Leipzig uitgeleide. De studenten van de rechtskundige faculteit van de universiteit van Barcelona hebben gisteren besloten tot een staking van een week, uit solidariteit met de studenten en hoogleraren van Madrid, die door maatregelen zijn getroffen naar aan leiding van de incidenten van de afgelopen week in de Madrileense universiteit Studenten in Bilbao hebben gis teren besloten de dag van vandaag te vieren als „de dag van de vrije student" zoals de Madrileense stu denten dit willen doen. De organi satoren van de viering in Bilbao zijn van mening, dat deze viering de in leiding zal zijn tot een staking van 12.000 studenten. OPEN BRIEF AAN MINISTER LUNS „Atlantisch bondgenootschap niet laten ondermijnen Achtendertig vooraanstaande Nederlanders dringen er in een open brief aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. Luns, op aan, dat de regering zich niet onder het etiket van een Europese unie laat meeslepen in een koers, die aan de Europese eenwording en aan de samenhang van de Atlantische wereld onherstelbare schade zou toebrengen. In deze maanden gaat het om een belang rijke en wellicht definitieve keuze, aldus de ondertekenaars, die erop wijzen met deze brief in zuiver persoonlijke capaciteit te han delen. Zij zijn van mening, dat de doelstellingen van 't Nederlandse buitenlandse beleid in gevaar zijn. Het Atlantisch bondgenootschap wordt thans ondermijnd en bedreigd als gevolg van de richting, waarin het Europa van de zes zich ontwikkelt. Zij kritiseren het Franse streven om Europa op militair en buitenlands politiek gebied te organiseren en wijzen de instelling van een politieke unie van de zes op basis van een verdrag volledig af, al was het slechts, omdat over de fundamentele doelstellingen van het buitenlands beleid tussen de zes geen overeenstemming bestaat, met name ten aanzien van de Verenigde Staten. Om dezelfde reden hebben zij ernstige bedenkingen tegen een geïnstitutionaliseerd overleg tus sen de zes over deze materie. Zij dringen er op aan, dat in een zo vroeg mogelijke fase van een eventueel gesprek over een politieke unie, deelneming daaraan van Engeland wordt verlangd. Ondertekenaars In de voorstad Lasalle van Mon treal in Canada heeft zich in een flat van drie verdiepingen een enor me ontploffing voorgedaan. Van on der het puin zijn tot nu toe 28 lijken gehaald. Zeker 50 mensen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen en honderd personen worden ver mist. De flat werd totaal vernield. De explosie was zo hevig, dat een huis op honderd meter afstand zwaar werd beschadigd. Een aangrenzend gebouw raakte in brand. Honderd brandweer lieden bestreden gisteren het vuur. Honderden militairen en leden van de bescherming bevolking werden bij het reddingswerk ingeschakeld. Men vreest, dat er zich nog meer slacht offers onder het puin bevinden. Voorts wordt het mogelijk geacht, dat velen, die als vermist te boek staan, naar vrienden of familie zijn gegaan. Er zijn veel kinderen onder de slachtoffers. Lady Churchill op reis Den Haag: Dr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State, bij aankomst op Huis Ten Bosch om door H. M. de Koningin te worden ont vangen in verband met de kabinetscrisis. Lady Churchill is gisteren aan boord van de oceaanstomer Queen Mary" in New York aangekomen. Zij zou vandaag naar Barbados ver trekken, waar zij een week bij vrien den zal verblijven. De weduwe wordt vergezeld door haar dochter Mary en haar schoonzoon, Christopher Soames. Van Barbados gaat de reis naar Jamaica, waar het gezelschap voor onbepaalde tijd bij de hertog van Marlborough zal logeren. Een 29-jarige vrouw, Nicole Pre- vost, is ontvoering ten laste gelegd van twee kinderen van 5 en één van 6 jaar, die vorig jaar september ver mist werden, maar drie dagen later spelend aangetroffen werden in de buurt van Bordeaux. Meer dan 100.000 Franse politiemannen waren inge schakeld bij het zoeken naar de vermiste kinderen. Onder de ondertekenaars van deze brief bevinden zich de oud-minister presidenten dr. W. Drees en dr. J. E. de Quay, H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers en plaatsvervangend voorzitter van de SER, jhr. mr. M. L. de Brauw te Wassenaar, direc teur der verzekeringsmaatschappij „Nationale Nederlanden", S. J. van den Bergh te Wassenaar, oud-minis ter van defensie, mr. J. J. Oyevaar te Leidschendam, president van Van Ommeren's scheepvaartbedrijf, prof. mr. C. H. F. Polak te Leiden, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer te Wassenaar, minister van staat en oud-ambassadeur bij de NAVO en mr. G. E. van Walsum, oud-burgemeester van Rotterdam. Daarnaast de oud-ministers prof. Zijlstra, Wemmers, mr. M. P. L. van Steenberghe, ir. C. Staf en drs. J. W. de Pous en een aantal hoogleraren en vooraanstaande figuren uit de zakenwereld. Gisteren is in Wenen het proces voortgezet tegen de voormalige SS- leider dr. Rajakowitsj. De openbare aanklager dr. Kovacs verklaarde, dat er geen twijfel kan bestaan aan de schuld van beklaagde. „Dr. Rajako witsj heeft, door zijn op 12 augustus 1942 uit Den Haag verzonden telex bericht, waarin hij toestemming gaf voor het naar Auschwitz wegvoeren van 83 Joodse mannen, vrouwen en kinderen van Nederlandse nationa liteit, die in de omgeving van Parijs waren aangehouden, de dood van 82 hunner bezegeld", aldus dr. Kovacs. Schrandere mensen, zoals dr. Ra jakowitsj, konden onderkennen wat de betekenis was van de maatrege len der „bureaumoordenaars". Zij Nationale held in Ierland begraven De overblijfselen van de Ierse na tionale held Roger Casement, die in 1916 in Londen als verrader werd opgehangen, zijn gisteren na een door aartsbisschop Mcquade in de kathe draal van Dublin opgedragen H. Mis van Requiem met militaire eer en onder overweldigende belangstelling van het publiek ter aarde besteld op de Glasnevin-begraafplaats. Case- ment werd destijds gearresteerd toen hij met een Duitse duikboot op de Ierse kust aankwam om mee te doen aan de Ierse opstand tegen de Britten. De Labourregering had nu toestemming gegeven voor de over brenging van het stoffelijk overschot naar Ierland. zijn de eigenlijke schuldigen. Eich- mann heeft, gezeten achter zijn schrijftafel, op grootscheepse wijze over het lot van miljoenen mensen beschikt, dde hij de dood injoeg. „Dr. Rajakowitsj was in deze or ganisatie een der schrandersten en daarom werd hij door Eichmann in geschakeld voor het oplossen van moeilijke vraagstukken. Het is zijn schuld dat de 83 in Frankrijk aan gehouden Nederlandse Joden naar Auschwitz zijn weggevoerd, waar 82 van hen zijn vermoord. Dit is uit stukken ontwijfelbaar vast komen te staan. Ik moet dan ook eisen, dat de beklaagde wordt gestraft, op grond van datgene, waarvan hij in de ten lastelegging wordt beschuldigd", al dus de openbare aanklager dr. Ko- Rajakowitsj' verdediger dr. Böck eiste in zijn pleidooi vrijspraak voor zijn cliënt, die volgens hem niet als de aanstichter tot de moord op de 82 in Frankrijk aangehouden Neder landse Joden kon worden beschouwd. Dr. Rajakowitsj had slechts met het wegvoeren van Joden te maken. Deze werden door een geheel andere kring van personen om het leven gebracht. Na het pleidooi van dr. Böck deelde de rechter mede, dat de rechtbank hedenmiddag haar oor deel zou geven over de zaak-Ra ja- kowitsj. Maximos beschouwt kardinalaat als bijwerk Zoekt U een GOUDEN ARMBAND ol COLLIER voor 70.- en 1100 of 1300 en 800 - Juwelier v d WATER Haarlemmerstraat 18) heeft ze Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) Zwitsers ontslaan buitenlands personeel Gisteren is in Zwitserland een be paling van kracht geworden, dat de werknemers hun buitenlands perso neel binnen vier maanden met vijf procent moeten verminderen. De be paling maakt deel uit van het anti- inflatieprogramma, dat in het voor jaar van 1964 is begonnen. Verwacht wordt, dat ongeveer dertigduizend buitenlandse werknemers ontslagen zullen worden. In augustus van het vorige jaar waren in Zwitserland 850.000 buitenlanders werkzaam, van wie meer dan de helft Italianen. De Zwitserse bevolking bedroeg toen 5,8 miljoen. De bepaling geldt voor overheids instellingen en particuliere onderne mingen, maar niet voor de landbouw, de particuliere huishouding en zie- Slnt Maarten: Prinses Beatrix streelt een wit lam, dat haar door de bevolking van Koolbaai is aangeboden, kenhuizen. In verband met de onrust in de Oosterse Kerken, over het feit, dat enii^e patriarchen toch het kardina laat hebben aanvaard, hoewel zij er van overtuigd zijn, dat deze waardig heid beneden de hunne is en alleen in de westerse Kerk zin heeft, heeft patriarch Maximos een verklaring het licht doen zien. „Brief en telegramwisseling tussen de Paus en de patriarch heeft aan het licht gebracht, dat een diepgaan de verandering zich voltrekt. Boven dien betekent het toetreden tot het kardinaalscollege geenszins een deel neming aan de westerse Kerk, maar een deelneming aan de zielzorg van heel de katholieke Kerk". Aan het slot stelt de patriarch dui delijk, dat hij het patriarchaat de hoogste rang in de hiërarchie blijft achten. 'Het kardinalaat beschouwt hij, vertrouwend op de leiding van de H. Geest en op de beslissing-goed keuring van zijn synode, als een bij komende werkzaamheid, die bedoeld is om de vernieuwing van Paus Pau- feia te steunen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Minder wind De felle noordoostenwind, 'die kou de lucht naar ons land aanvoerde waarin in de afgelopen nacht in ons land ongeveer 4 graden vorst voor kwam, werd in stand gehouden door een depressie die over Zuid-Frank rijk en het Alpengebied in de rich ting van Oost-Europa trekt. Langs zijn baan bracht de depressie over vloedige regen en sneeuwval. De noordoostenwind heeft de kou weer tot de oevers van de Middellandse Zee gebracht. Zeer strenge vorst kwam de afgelopen nacht vooral in Scandinavië voor. Ook op de Britse eilanden heeft het flink gevroren, plaatselijk meer dan 10 graden. De lage temperaturen waren daar een gevolg van uitstraling bij helde re hemel en weinig wind bij het pas seren van een rug van hogedruk. Deze rug kan in de komende nacht ook ons land bereiken waarbij dus een afneming van de wind verwacht kan worden. Tijdens opklaringen zal dan liehte tot matige vorst voorko men. Bij IJsland ontwikkelt zich een depressie die in de richting van de Britse eilanden trekt. Onder invloed hiervan kan de wind morgen uit zuidwestelijke richting gaan waaien. Tijdens opklaringen kan de tempe ratuur dan in de namiddag iets bo ven nul komen. ZON. EN MAANSTANDEN 3 Maart: zon op 7.22, onder 18.23; maan op 7.58, onder 18.22. H oogwater sl nnden 3 Maart: v.m. 5.14; n.m. 17.47. KORRELTJE Wijk niet voor tegenspoed, doch stel u des te krachtiger teweer.

Leidse Courant | 1965 | | pagina 1