Vrachtauto schoot dwars door leuning van Amsterdamse brug Nieuwe regelingen maken deelname aantrekkelijker Hagenaar staat terecht voor verraad in begin van oorlog WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT Ondertvijzers helpen ontwikkelingsfonds Overeenkomstig een bestuursvoor stel hebben de Katholieke Onderwij zers, verenigd in het Katholiek On derwijzers Verbond (KOV), besloten tot financiële medewerking aan het fonds ontwikkelingshulp van het KOV. Boven de gewone (inmiddels ver hoogde) afdracht zal per lid en per jaar een bedrag van één gulden wor den afgedragen aan het KOV. De op brengst van deze vaste afdracht wordt geschat op een totaal bedrag van f 30.000. Naar het oordeel van het verbonds- bestuur betekent de heffing geens zins dat het bestuur de vrijwillige bijdragen voor het ontwikkelings fonds beëindigd zou willen zien, om dat „juist door deze vrijwillige bij dragen de persoonlijke bereidheid tot medewerking aan dit noodzakelijke werk tot uitdrukking komt". Het KOV-fonds voor de ontwikke lingshulp werd in 1963 opgericht, en is een voortzetting van het zoge noemde „Afrika-project" van het NOV. Het was gebaseerd op vrijwil lige bijdragen van de leden, aan welke basis door het gisteren mei bijna algemene stemmen aanvaarde voorstel nu mede een verplicht ka rakter wordt gegeven. De bedoeling van het fonds is om bepaalde pro jecten in de ontwikkelingslanden fi nancieel te steunen, waarbij o.m. de plaatselijke kerkelijke autoriteiten in de ontwikkelingslanden hun advie zen geven over de wijze, waarop deze steun zal worden gegeven. Voor het te kiezen project wordt gedacht aan de stichting van een pastoraal cen trum in Tanganyika. De burgemeester van Starnberg heeft het huwelijk vol trokken van het Duitse zangeresje Heidi Brühl met de Amerikaanse filmspe Ier Brett Halsey. CHAUFFEUR IN BUITEN IJ VERDRONKEN Gistermiddag is een grote vracht auto na een botsing met een uit te genovergestelde richting komende personenauto dwars door de leuning van de Schellingwouderbrug geslipt en in het acht meter lager gelegen water van het Buiten IJ gestort. Hierbij is de bestuurder van de vrachtauto, de 26-jarige B. J. Vee- nendaal uit Amersfoort, door ver drinking om het leven-gekomen. De twee andere inzittenden, de 18-jarige Amersfoortse scholier N. van der Linden en de 32-jarige bijrijder H. W. de Bidder, eveneens uit Amers foort, kwamen er met resp. een drijf nat pak en enkele lichte verwondin gen van af. De scholier zag namelijk kans, ■toen die wagen al in het water lag, het portier te openen en op een ijs schots te klimmen, vanwaar hij via een hem vanaf de brug toegestoken lladldier weer op het dro-gë kon ko men. De bijrijder kon, nog voordat de auto door de leuning schoot, uit de cabine springen. PASSEREN De bestuurder van de personen auto raakte bij het passeren van een Volkswagenbusje vermoedelijk in een slip, waardoor hij in botsing kwam met de uit tegenovergestelde richting naderende vrachtwagen. Bij deze botsing raakte de bestuurder, Weer oriëntatiedagen bij de KMA te Breda Op resp. 4, 5 en 6 januari zal op Koninklijke Militaire Academie in Breda in totaal weer een kleine 2000 eindexamen-kandidaten van middel bare scholen ontvangen om hen in de gelegenheid te stellen zich een dag lang te oriënteren over de opleiding tot beroepsofficier bij de Kon. Land macht en de Kon. Luchtmacht. Het programma van deze „oriën tatiedagen" omvat, behalve monde linge voorlichting over het onderwijs aan de KMA, het houden van een „forumbijeenkomst", waar iedereen in de gelegenheid gesteld wordt te vragen wat hij wil weten. Verder worden binnen en buiten het gebouw van de academie exposities gehou den. De scholieren zijn steeds een dag volledig te gast bij de KMA. Zij die te ver weg wonen om op een dag heen en terug te reizen, logeren in de luchtmacht-officiei's- en kader- school in Breda. de 29-jarige verzekeringsagent H. Rodenhuis uit Tuindorp-Nieuwendam vrij ernstig gewond, evenals de an dere inzittenden, de 43-jarige ver pleegster A. Kroese-Sentrop en de 48-jarige mevrouw G. Hansing-Heid- stra, die van de heer Rodenhuis een lift hadden gekregen. De bestuurder van het busje, die de botsing en het ongeluk zag aan komen, stopte onmiddellijk, haalde de ladders van zijn busje, en stak dde de inmiddels op het ijs geklom men scholier toe. Daarna stapte hij weer in zijn auto en reed door. De politie weet nog steeds niet wie deze man geweest is. Het rij verkeer, dat na het onge luk over een weghelft moest worden geleid, ondervond grote hinder. De vrachtauto zal met een drijvende bok worden gelicht. Enige maanden geleden is op vrijwel dezelfde plaats een met betonnen palen geladen vrachtauto door de balustrade ge schoten. Alle gewonden én de scho lier zijn in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis opgenomen. OLIEMAATSCHAPPIJEN VOORZICHTIG MET DE MOSSELEN Minister Biesheuvel (Landbouw en Visserij) heeft op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Egas (PvdA) bevestigd, dat bij Terschel ling in de omgeving van mosselper celen naar olie en/of aardgas zal worden geboord. De minister van Financiën zal echter op verzoek van minister Biesheuvel in de vergun ningen voor de ollie-explioratiemaat- sohappijen bepalingen opnemen, die verontreiniging van de op de perce len liggende mosselen moeten voor komen. Over de plaats van de boring is overleg gepleegd met diensten van het miniisteriie van Landbouw en deze hebben opdracht die activiteiten van oliemaatschappij en te volgen en waarnemingen te doen. Op grond van de ervaringen daarmee opgedaan zal de minister van Financiën de bijzondere bepalingen tegen veront reiniging in de privaatrechtelijke vergundnig laten opnemen. Staatsloterij in nieutve vorm „Hielp" Engelandvaarders Vrijdagmiddag 29 januari om twe uur zal voor een bijzondere strafka mer voor de Haagse Rechtbank te recht staan de 57-jarige glasschilder M. v.d. H. uit Den Haag verdacht van in de oorlog gepleegd verraad. Volgens de tenlastelegging zou ver dachte in het tijdvak van 15 mei 1940 tot oktober 1940. toen Nederland in oorlog was met Duitsland, aan de ge heime staatspolitie, de SD of aan een andere voor de vijand werkende in stantie hebben verraden dat mevr. E.T.J. baronesse van Heemstra rege lend en bemiddelend werkzaam was bij het uitwijken van Nederlanse on derdanen naar Engeland. In ovenlaeg met de SD deed hij zich bii die baronesse voor als een goed Nederlander. Hij had tevoren ook kennis gemaakt met de heren H. P. de Graaf en H.W. Guyt. Bij een bespreking met baronesse van Heem stra vertelde hij behulpzaam te wil len zijn bij het overbrengen van deze twee mensen naar Engeland. De ba ronesse zou in Nederland blijven. Op 23 oktober zouden zij aanwezig moe ten zijn bij het spoorwegviaduct aan de Laan van Nieuw-Oost-Lnddë in Den Haag, vanwaar hij hen met een auto naar Den Hoef bij Nijkerk zou brengen. Hij zou regelen dat een En gels vliegtuig dan zou landen. Toen het gezelschap per auto op weg was naar Den Hoef. werden zij door do S D gearresteerd. De behandeling van deze zaak zou. naar wij vernemen, pas thans moge lijk zijn doordat de verdachte in het buitenland vertoefde en bij diens te rugkeer werd gearresteerd. Hij is la ter weer op vrije voeten gesteld. President van de bijzondere recht bank zaïl zijn Mr. W. T. D. A van Eek en rechters Mr. C. Stolk en J. Schaafsma. KORTE GOLF De 16-jarige Gerda van der Pas uit Kaatsheuvel is gisteravond om het leven gekomen toen een auto mobilist op het gezin Van der Pas inreed dat voor hem op de rijweg liep. Haar vader en een zusje liepen lichte verwondingen op, maar de moeder en vier andere zusjes plus een baby in een kinderwagen ble ven ongedeerd. De automobilist had het gezin dat twee aan twee op de weg liep niet gezien. Gevangen genomen Indonesische infiltranten worden door Maleisische militairen door een rivier geleid, dat zij uit het wortelboom-moeras bij Singapore zijn gedreven. Hoofdprijs f 100.000 „schoon" De 566ste staatsloterij, waarvoor de verkoop van de loten op 11 januari begint, terwijl de trekking in febru ari plaats heeft, is de eerste, die vol gens de nieuwe opzet zal worden ge houden De nieuwe opzet is uitvloei sel van de aanvaarding van de wet op de kansspelen door de staten- genpraal. Een groot bezwaar tegen 't oude systeem was, dat de speler, die een voor alle klassen geldig lot gekocht had, waarvan het nummer in een van de eerste drie klassen uitlootte, van zijn prijs, veelal eigen geld, een nieuw lot moest gaan kopen om een kans te behouden op een van de grote prijzen, die pas in de vierde klas uit de bus komen. Kansen,groter Voortaan behoudt men zijn kansen op een prijs in de volgende klassen ook wanneer het nummer van het lot in een eerdere klasse reeds is uit gekomen, mits men voor die volgende klassen ook betaald of, zoals dat by de staatsloterij heet, „doorgefour neerd" gekocht heeft. Men behoeft een nummer, waarop een prijs ge vallen is, dus niet meer tegen een nieuw nummer om te wisselen. Het blijft echter ook mogelijk dat men klassikaal koopt, dus door het be talen van ƒ1.in de eerste klas voor een deel van een lot en bijbetaling telkens vobr een volgende klas, zo dat men met een minimale storting een kans op een prijs koopt. 100.000 loten In plaats van de tegenwoordige se ries van 21.000 loten komen series van 100.000 loten genummerd van 000001 tot en met 100.000. Dit maakt het mogelijk de trekkingsmethode aanzienlijk te vereenvoudigen. In dit nieuwe systeem wordt het mogelijk dat men op eenzelfde lot meer dan één pjrijs krijgt. Voor de trekkingen zal voorlopig gebruik worden gemaakt van een elektrisch aangedreven apparaat met vijf wielen op elk waarvan de cijfers tot en met 9 voorkomen. Het is ech ter de bedoeling dit apparaat zo spoedig mogelijk te vervangen door een elektronische machine. Ook dit apparaat zal zodanig zijn geconstru eerd, dat volledig gewaarborgd is, dat het uitsluitend van het toeval af hangt, welk cijfer of welke cijfers de machine als winnaar aanwijst. Het wordt daarbij mogelijk, dat personen uit het publiek, dat bij een trekking Robertino op het Hartewens Festival De jeugdige Italiaanse zanger Ro bertino is gistermiddag per vliegtuig uit Rome in Nederland aangekomen om zijn medewerking te verlenen aan het „Hartewens Festival", dat maandag in Haarlem is begonnen. Tijdens een van de vele manifesta ties van dit drie dagen durende mu ziekfeest zal de 18-jarige zanger en kele liederen zingen. Van dit optre den zal de AVRO opnamen maken, die donderdag- en zaterdagavond voor de televisie zullen worden uit gezonden. NIEUWE HAL VOOR AALSMEERS E BLOEMENVEILING De centrale Aalsmeerse bloemen veiling krijgt er een derde hal bij. De kosten bedragen 3 miljoen gulden. Het betreft hier een deaxle en laatste fase van een nieuwbouwproject dat in totaal 3 miljoen gulden kost. Het bouwkreddet is dinsdagavond tijdens een buitengewone ledenvergadering beschikbaar gesteld. De totale omzet op de veiling dins dag bedroeg 43.262.658.gulden. Dat is ruim 5 miljoen gulden meer dan in H96a. aanwezig is, zelfde knop overhalen, die de machine de impuls geeft om de winnende cijfers aan te geven. Op die machine zullen dan nog weer ap paraten worden aangesloten, die het mogelijk maken elke vergissing bij of vervalsing van de trekkingsuïtslag te voorkomen en tevens het resultaat van de trekkingen op zeer korte ter mijn bekend te maken. Dit apparaat moet echter nog gebouwd worden. Voorlopig zal daarom het meer een voudige mechanische apparaat wor den gebruikt. f20.per geheel lot De prijs van de loten, die nu 80. bedraagt, wordt verlaagd tot f 20. voor een geheel lot. De verlaging van het bedrag, dat men voor een lot moet betalen, brengt echter mee, dat de kans op de hoofdprijs kleiner wordt. Tot dusver had 1 op 21.000 nummers kans op de ton; dat wordt nu 1 op 100.000. In plaats van 8002 prljzên en pre mies op 21.000 nummers van 'n serie, komen er nu 44.471 prijzen op 100.000. Werd tot dusver ruim 74,5% van de totaalsom die de spelers hadden in gelegd in de vorm van prijzen en 7% als teruggaven op de inleg aan hen uitgekeerd, in het nieuwe schema komt daarvoor 80,75% aan prijzen in de plaats. Bovendien wordt de hoofd prijs van 100.000 zonder aftrek van kansspelbelasting uitgekeerd. De staatsloterij zal in 1965 vijf lo terijen aanleggen, daardoor wordt 'n betere spreiding in de tijd verkregen. Vragen aan minister over krengenslaehterijen De Tweede Kamerleden mejuf frouw Ten Broecke-Hoekstra (VVD) en de heer Tuijnman (VVD) hebben aan de Minister van Landbouw en Visserij vragen gesteld over de „ver ontrustende" artikelen in de pers over de vleeskeuring in Nederland, over het in de handel brengen van ongekeurd vlees en over de kren genslaehterijen die zieke en dode die ren gereed maken voor de consump tie. Zij willen vernemen of onze vlees keuring werkelijk onvoldoende is, mede in verband met de eisen, welke voor de EE)G-landen zullen gesteid worden voor het slachten en of er werkelijik nog maar heel weinig ob jectieve maatstaven zijn voor de keu ring van vlees. Dient de gehele orga nisatie van de keuring niet verbeterd te worden? Ook vragen deze kamerleden of onze Vleeskeuringswet van 1922 niet aangepast moet worden aan de hui dige omstandigheden ten einde een zo verantwoord mogelijke keuring te waarborgen. In verband met de gewijzigde tij den van de mededelingen voor land en tuinbouw die vanaf 1 januari om 12.27 uur worden uitgezonden zullen de regeringsuitzendingen die tot dusver dinsdag en vrijdag van 12.20 uur tot 12.30 uur werden uit gezonden voortaan van 12.17 uur tot 12.27 uur te beluisteren zijn en wel via de zender Hilversum I (AVRO- VARA). Verder is op verzoek van de KRO de regeringsuitzending, die eenmaal per 14 dagen van 12.50 uur tot 13.00 uur werd uitgezonden, verschoven naar 12.45 uur tot 12.55 uur. Drie gemaskerde mannen hebben gisteren in Morridge in de Ameri kaanse staat Hlinois een pantserauto overvallen, de chauffeur, de bewaker en twee priesters buiten gevecht gesteld en een bedrag van minstens honderdduizend dollar buitgemaakt. De auto werd later teruggevonden op een begraafplaats. Het geld was de opbrengst van een kerkelijke col lecte. Op de foto onderzoekt een politieman de gevonden auto; op de grond een van de tasjes, waarin het geld werd vervoerd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7