Miele er is geen betere! PROFESSOR VAN HEEK BEHANDELDE DOORSTROMING IN HET ONDERWIJS het mm Ei populieren: in de storm BEROEPSNIVEAU EN OPLEIDING OUDERS MOMENTEEL BESLISSEND Vijf zwaar gewonden Aetherklanken bij botsing door de gladheid Broodprijs zal langzaam stijgen Turk zwaar gewond bij vechtpartij BIOSCOPEN Vrachtwagen reed na botsing woonhuis binnen WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De herkomstpercentages der toegelatenen tot het voortgezet wetenschappelijk onderwijs verschil len op opmerkelijke wijze. Van de jongens, af komstig uit het milieu der vrije beroepen en hoge employés, kiest 85 percent het voortgezet wetenschappelijk onderwijs. Voor de zoons van middelbare employés is dit cijfer 68. Daarentegen stroomt slechts vijf procent van de arbeiderszoons door naar het V.W.O. Deze cijfers verstrekte gis termorgen prof. dr. F. van Heek (Leiden), die op de algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging (NOV) sprak over schoolgeschiktheid, intelligentie en milieufacto ren bij de doorstroming van het lager onderwijs naar het voortgezet wetenschappelijk onderwijs. Veel bloemen, tveinig nieuws in Haarlem Ook gisteren was het weer één bolbloemenweelde in het Krelage- De hoogleraar maakte gewag van een onderzoek huis. Als u ons echter vraagt: was van het, Leidse Sociologisch Instituut naar de er veel nieuws, dan moet die vraag maatschappelijke factoren, die deze doorstroming ontkennend worden beantwoord. Een beïnvloeden. Het beroepsniveau en de genoten op- belangrijk deel was afkomstig van de leiding der ouders blijken volgens het tot nu toe Kerstkeuring, waarover we u v rig in ons land verrichte verkennend onderzoek de was de grote inzending grootste invloed te hebben op de schoolgeschikt- m der Hoeks Broeiproevenbe- heid en de doorstroming der kinderen, aldus de waarin de collectie met de hoogleraar. Bezien vanuit een oogpunt van mooie tulp Christmas Marvel excel- schoolgeschiktheid zijn de niet-benutte reserves leerde. Golden Olga, rood met gele van voor V.W.O. geschikte leerlingen betrekkelijk rand, was ingezonden door de fa. H. gering. Het percentage goed geschikten, maar p- Zwetsloot en Zn te Sassenheim en niet naar V.W.O. doorstromenden uit de laagste yan de fa. C. A. van Paridon e milieus is niet sterk afwijkend van het algemene Shcf'wd™ Scariet Mar. cijfer. DONDERDAG 31 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m. „Verlanglijstje" fraai gebouwde Scarlet Marvel, een tulp met vele goede hoedanigheden Sterk in het oog sprong de aparte moet worden gehouden met het feit, diep-purperen Atilla van G. v. d. dat de mammoetwet een begin is en Meij's Zonen te Lisse. Apricot Beau- geen eindpunt. ty en Best Seller zijn twee tulpen van de fa. v. d. Vlugt-Kemmenade uit Santpoort, die altijd weer opval len door de bijzondere kleuren en de fa. Ant. Nijssen uit dezelfde plaats Prof. van Heek, die erop wees, en onderwijskundige maatregelen, Hij besloot zijn inleiding met het etaleerde een zeer grote groep tulpen dat dikwijls op zeer eenzijdige ^ie ertoe kunnen bijdragen om opti- formuleren van de volgende maat- waarin de dubbele rode Stockholm wijze het gezin als oorzaak van ontwikkelingskansen te stel regelen, die z.i. voor de optimale ont- en de dubbele gele Monte Carlo het de qerinqe schoolgeschiktheid wikkel ingskamsen van de Nederland- meest opvielen. mnrdV nminamprkt pn dp school HlJ verzette 21011 fel teSen bet hui jeugd van het grootste belang zyn: Bij de hyacinten stond o.m. een fhuirhii fmifen hesrhnuwinn wordt dife systtem van studiefinanciering. De wijze van materiële steun bji blauwe zaailing, ingezonden door de daarbij buiten beschouwing wordt hij tfXeae|ijk onrechtvaardig' studie door de overheid moet wor- fa. J. W. A. Lefeber uit Lisse en bij gelaten. Stelde met naaruK, aai n0emde, omdat het niet aan iedereen den herzien zodat een billijker de narcissen vielen op de door de de belangstelling voor het onder- gelijke kansen biedt. systeem onstaat. fa G. Lubbe Zn uit Lisse geëxpo- wijs in het lager milieu groter is Optimale ontwikkelingskansen seerde gele trompet Dominator,^ de dan dikwijls wordt aangenomen. De heer Steenbergen merkte voorts moeten gelden voor ieder, begaafd befaamde Yellow Sun en de crème Hij vroeg zich in dit verband af, op, dat bij problemen in de onder- 0f ^et begaafd, arm of rijk! Trousseau. De vrolijk getinte Quiri- of niet ook door wijzigingen in wijsseotor niet altijd moet worden Doorstroming van wetenschappe- nus was ingezonden^ door de fa. Rot- de schoolstructuur en in de didac- gewacht op beslissingen van het ]jjke gegevens naar het onderwijs in tiek. zeker bij het lager onder- rohidsterie van Onderwijs. ,De pro- al zijn geledingen is een vraagstuk, wijs, maar wellicht ook bij het b]emen moeten worden aangepakt, dat oplossing behoeft. voortgezet ^«schappelijk on- De ««search d^tewoc- derwijs, een betere aanpassing 0nderwij9beleid eenzijdig admi- tussen gezins- en schoolmilieu nj3tratief, financieel en juridisch ge- een vraagstuk, dat moet worden op- zou kunnen worden verkregen. nicht is en dat juist onderwijskundige gelost in de onderwijstotaliteit. motieven ontbreken. Reorganisatie van het basisc Aanpassing nodig Hef ministerie van O. K. en W. kon wijs, zodat dit onderwijs meer wordt 1 P bij de heer Steenbergen toch maar aangepast aan de individuele ontwik- Hi^mPnf^reeën'ni'euwT j weinig waardering vinden. Hij uitte kelingsmogeliikheden, is dringend Een betere aanpassing tussen de het ^tóUen door de re- noodzakelijk cultuurpatronen van lagere school van de tweede fase van de Het centrale onderwijsbeleid be en het gezin uit het)lagere beroeps- van de leerlingenschaal. hoeft een sterkere onderwijskundige milieu heeft geenszins alleen betrek- Hoe kin m minister van Onderwijs motivatie king op een betere doorstroming naar di, met zijn veranitwoordeüjkheid het V.V. -O., maar de dooptroming dekken?" en „Dit belooft niet veel Verdere verlaging van de leerüin- af g°edB voor de toekomst" waren in dit gensohaal is noodzakelijk. Willen de bedoelingen van de mam- Van de zgn. bijgoedartikelen was de voorname Eucharis Amazonica van de fa. Berbee uit Lisse een blik vanger eerste klasse, verder waren -er wat Kerstrozen van de fa. J. de Optimale ontwikkelingskanen is Aalsmeer en presen- k g* moe, on. de yan Niekerk mt .s.Gra. - venzande een groep Amaryllis hip- Reorganasatie van het basisonder- peastrum Hl "",=t Voor de rest was er aan het bol- VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. (Advertentie) Op de Rijksweg I tussen Diemen en de Schipholweg zijn gistermiddag vijf personen ernstig gewond geraakt bil een botsing van twee elkaar tegemoet komende personenauto's. Het plotse ling tot stilstand komen van beide wagens veroorzaakte voorts een ket tingbotsing waarbij twee personen auto's twee vrachtwagens en een autobus betrokken waren. De gevol gen beperkten zich hier tot mate riële schade. Een der gewonden is prof. dr. G. W. Ovink, bijzonder hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. Deze zat in gezelschap van drie zoons in een uit de richting Amsterdam ko mende personenauto, die werd be stuurd door zijn dochter de 20-jarige A. Ovimk. Deze wagen reed in de flank van 'n uit de richting Muiden komende auto, die tengevolge van de gladheid in een 9lip was geraakt en op de andere rijbaan terechtgekomen. In de geslipte wagen zat alleen de be stuurder mevr. A. Kupsch uit Huizen die eveneens ernstige verwondingen opliep. Slechts een der zoons van prof. Ovink bleef ongedeerd. De dochter raakte ernstig gewond en de beide andere zoons vrij ernstig. De gewonden zijn alle naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. 6UUCU- v wi vut fucnunui w a.i cil j. hiermede gebaat en na et mmder de verj>and twee sombere zinnen, doorstroming binnen de lagere school zelf. Over de mammoetwet liet hij zich Deze vergaande betekenis voor al- meer hoopvol uit. Hij bepleitte een le fasen en trappen van het neder- nauwe samenwerking tussen de scho- lands onderwijs moge een krachtige len om te komen tot optimale ont- o impuls geven aan pedagogische en wikkelingskansen, waarbij rekening gingsddensten is dringend nodig, didactische experimenten, die, zonder het algemene peil van het onderwijs aan te tasten, verbetering trachten te brengen in genoemde aanpassings mogelijkheid. aldus de hoogleraar. J>e verzorgingsstaat zal aandacht dienen te schenken aan het feit, dat het lager onderwijs door middel van een differentiërende organisatie en didactiek rekening behoort te houden met de verschillende sociaal-culturele herkomst van zijn leerüdnigen". Het brood (800 gram) zal in de moetwet tot hun recht komen, dan is eerstvolgende vijf jaar zes cent duur- een sterk gecoördineerd lokaal (c.q. der worden door afschaffing van de regionaal) onderwijsbeleid noodza- bestaande consumentensubsidie. Het kelijk. jongste graanakkoord in Brussel zal instelling van schoolverzor- echter geen invloed hebben op de Nederlandse broodprijs, meent drs. W. Drechsel, directeur Directie prij- zen van het ministerie van econo mische zaken. In „Nieuw Europa", orgaan van de Europese beweging in Nederland, zegt hij voorlopig een onveranderde tarweprijs- voor Nederland te ver wachten. Ook in de sector van de voedergranen ziet de heer Drechsel In een Utrechts pension zijn gis- op korte termijn geen belangrijke teren twee Turken slaags geraakt, kostenverhoging. Werkgevers en werknemers in de ctiie werkzaam zijn bij Van Leer's suiker-ver werkende industrie zijn 't OQ eens geworden over een loonsverho- Vatenfabneken. De een. de 28-jange ging van vijf procent voor 1965. In K. B., wilde zich reeds ten ruste be de vlees-verwerkende industrie zijn geven, maar de 24-jarige N. V. wilide KRITIEK OP O. K. en W. de partijen eenzelfde verhoging over- nog wat milziek horen. De ruzie Mep C.A.O.'s in suiker verwerkende en vleesindustrie Tweede voorzitter eengekomen. De contracten zullen Op deze vergadering van de N.O.V. 'er goedkeuring aan de Stichting van sprak vervolgens de heer E. Steen- de Arbeld worden voorgelegd bergen, de tweede voorzitter van de In de CAO voor de suiker-verwer- vereniging, over Maatschappelijke kende industrie (waartoe ook beho- Door toepassing van een nominale „a on verhoging van het uurloon heeft men De films m de week van 24-30 dec. alïtend tuasen de gemeenteklas- zijn door de KFC als volgt gekeurd. sen nic, gemaakt De vierde gemeenteklasse zal in de nieuwe CAO niet meer voorkomen. Doordat vrij wel elk bedrijf in deze klasse dispen- De 2-jarige Raymond Pen uit Em- melwoord heeft in een zelfbedie- ningszaak in zijn woonplaats brand- zo hoog op, dat N. V. zijn stiletto monden in het gezicht opgelopen toen trok en zijn kamergenoot aanviel, daar een doos vuurwerk ontplofte. Deze moest met o.a. een steek in de Winkelmeisjes demonstreerden klan- lomig en andore ernstige verwondin- ten ®en staafje koud vuunEr^vielen vonken m een doos vuurwerk, dat ren de cacaoboon-verwerkende, de Sen n'aar bet ziekenhuis worden me^. iuide knallen ontplofte. Het jon- banket-, beschuit-, koek- en wafel- overgebracht. N. V. is in het politie- get je werd in het ziekenhuis opge- industrie) is een minimumloon van bureau opgesloten. nomen. f 110 gulden per week opgenomen. Dinsdagavond omstreeks kwart over tien had op de rijksweg Maas- tricht-Eysden ter hoogte van het ge hucht Marland een botsiiig plaats tus sen een Belgische trekker met op legger afkomstig uit Leuven en een Nederlandse personenwagen. De be stuurder van de personenwagen, de 27-jarige kastelein H. van Loo uit Gronsveld, gehuwd en vader van 2 kinderen, werd op slag gedood. De trailer raakte van de weg af en reed het woonhuis binnen vain de familie Cobben. Een gedeelte van de voor- en zijgevel werd weggesla gen, terwijl de vloer van de kinder slaapkamer wegzakte. Tengevolge hiervan gleden enkele bedden met slapende kinderen naar buiten. De kinderen kwamen onder het puin te recht. De vader en een buurman kon den de hevig geschrokken meisjes bevrijden. Zij liepen slechts enkele schrammen op. De bestuurder van de trailer kreeg een lichte shock. Camera: Bye, bye, birdie (a. 1.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ,T - j _j„„. o on wei eis ueanji m ueze masse uisuen- yrJd^nZ!iercd?? zondag' 2'30' satie had gekregen om„derde klas" 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Spuit elf (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Vrijdag, zaterdag en zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De zondebok (14 j.) Dagelijks 2.30. 7.00 en 9 15 urn- te betalen, werd zij volkomen over bodig. Een vervolgverhaal van Suske en Wiske In de vleesverwerkende industrie werd het minimum-loon bepaald op honderd gulden per week. Als een van de voornaamste secundaire wij- Vrijdag, zaterdag en zondag: 2.30, zigingen werd overeengekomen bij 4.45, 7.00 en 9.15 uur. overlijden van de werknemer de we- Studio: Les amants (str. volw.) duwe zes weken vol loon door te Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9 15 uur betalen, afgezien van andere uitke- Vrijdag, zaterdag en zondag: 2.30, ringen. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: De man van Rio (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Van de bergen bij de Boliviaanse Vrijdag, zaterdag en zondag: 2.15, pillaats Oruro is maandag een mod- 4.30, 7.00 en 9.15 uur. derstroom omlaag gestort, waarbij 16 Rex: Zorro kruist de degens (14 j.) mensen het leven verloren en 50 Dagelijks 2.30. 7.15 en 9 15 uur wenden gewond. De modder was na Vrijdag, zaterdag en zondag: 2.30, hevige regenval aan het schuiven 4.45, 7.15 en 9.15 uur. gegaan. 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Ouverture. radio voor vroe ge mensen, met wegeninformatie (7.55-8.00 Overweging). 8.00 Nws. 8.15 V.d. jeugd. 8.20 Ouverture (ver volg). 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Amus.muz. (gr.). 10.00 Populaire orkestwerken (opn.). 11.00 V.d. zieken. 11.45 Van alle markten thuis, licht muzikaal progr. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Deze week. 13.00 Nws. 13.15 Oude gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.15 Mandoline-ork. (gr.). 14.25 Licht pia nospel. 13.45 Ten tijde van de avond.., hoorspel. 15.30 Tenor met pianobege leiding: klass. liederen. 16.00 Hoe be leef ik de tijd?, studiedienst. 16.20 Lichte ork.muz. (opn.). 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Volksliedjes uit Tirol (gr.). 17.45 Lichte gram. 17.55 Sport- rubr. 18.10 Accordeonmuziek met in strumentaal kwartet. 18:30 Radio krant. 18.50 Nws. en weerpraatje. 19.00 Oudej aarsavonddienst. 20.00 Geestelijke liederen (gr.). 20.10 Boe ren en Burgers in Buitenveen, hoor spel (13). 20.40 Jeugdkoor, met in strumentale begeleiding en orgel. 21.10 Klass. gram. 21.25 Het jaar '64: jaaroverz. en reportages. 22.10 Hoe staat de wereld er voor?, politiek rondetafelgesprek. 22.30 Nws. 22.40 Muzikale successen uit 1964 (gr.). 23.15 Klass. orkestwerken (gr.). 23.45 De strijd om de tijd, toespraak. 24.00- 00.30 Reportages en amus.muz. (gr.). HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 19.00 VPRO. 21.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Ochtend gymn. 9.00 De groenteman. 9.05 Oude muz. (gr.). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huish. zaken, lezing. 11.15 Pianorecital: klass. muz. 11.45 Voor dracht. 12.00 Licht ensemble met licht vocaal ensemble. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lichte gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Stereof. uitz.: Dansork. met zangsol. 14.00 Ra- diofilh. sextet: mod. muz. 14.30 Har- tewens Tienershow. 15.30 Kamerork. en sol.: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf, een radioprogr. in een notedop. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Uitz. v. d. ARP: Vraagstukken van morgen. Spr. Prof. Mr. W. F. de Gaay Fortman, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. 18.30 Licht ork. en zang sol. 19.00 Kerkd. v. d. Nederl. Protes tanten Bond. 20.00 Nws. 20.05 Batig Saldo, een terugblik op enige uit zendingen in 1964. 20.55 Dit jaar, toe spraak. 21.00 Gelukkig 1964, klank beeld. 21.40 Stereof. uitz.: Omroep- ork.: amus.muz. 22.10 Nws. 22.15 365-f, gevar. progr. 23.50 De laatste minuten van 1964, orgelspel en me ditatie. 24.00 Klokgelui. 00.03-00.30 Lichte gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. KRO: 15.00-15.45 V.d. vrouw. 16.00 V. d. kleuters. NTS: 16.15 Een kasteel in Spanje, TV-film v. d. jeugd. 17.10-17.30 Preludes, Russische TV-film. 19.00 Jaaroverz. buitenland. SOC: 19.30 Socutera. KRO: 19.35 De Flintstones, tekenfilm. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Oudej aarsover weging. 20.25 Drie is te veel, TV- klucht. NTS: 22.05 Jaaroverz. binnen land. KRO: 22.35 Josephine Baker. NTS: 23.00 Oudej aarsimpressies Am sterdam. 23.05 Maskers (Masken), balletprogr. (progr. v.d. WDR). 23.40 Voor de klok slaat, overdenking. 23.58 Impressies en klokgelui uit Am sterdam. 00.15-01.00 Geprolongeerd: kaleidoscoop van de amus.program- ma's uit 1964. Nederland II. NTS: 20.00 Nws. 20.01 Hartewensconcert. NTS: 22.05 Freedom spectacular, een show met Amerikaanse topsterren. 23.40 Voor dracht. 23.55 Klokgelui. 00.15-01.00 Nieuwjaarsbal. llï I .floor Domien van. Rietveld Herman is ziek!hersenziek te wil hij zeggen, maar houdt het woord intijds terug. Plots valt het hem op hoe hij zich door zijn sombe re gedachten heeft laten meeslepen, mischien een kleinigheid, zegt hij. Dokter bij geweest? vraagt San- der Liebaert ineens. Ja, hij zegt, dat het niets is, ver moeidheid im het hoofd waarschijn lijk, maar morgenvroeg komt dokter Lundens van Eeklo. Nonikel heeft ge telefoneerd. Het is lang stil in de huiskamer. Stefaan zit met de ellebogen op de knieën voorovergebogen naar de grond te staren. Mina sloft heen en weer van de tafel naar de kast, met borden, kook- en braadpannen, dae nog van het middageten wachten om te worden weggeborgen. Regina Dhaese komt binnen met een melk emmer in de hand. Sterne heeft een tweeling, zegt ze, twee vaarzekalveren. Stefaan kijkt niet op. Zijn gedach ten zweven nog altijd in een onwe zenlijke wereld van somberheid en onheil. De wind fluit en giert in de schoorsteen, rukt aan de luiken en slaat ze tegen de muur. De regen striemt onophoudelijk neer. De volgende morgen komt een boodschapper van het tramstation Stefaan berichten dat er telefoon voor hem is uit St. Laureins. Ze hebben een nummer opgegeven dat hij on middellijk aanvragen moet. Stefaan springt op de fiets en spoedt zich naar het dorp. Hij weet opeens dat zijn voorgevoel waarheid is geworden. Het loopt mis met Her man. Het gesprek duurt maar een paar minuten. Diederik deelt hem mee dat de ziekte in de nacht is doorge broken en of hij zonder uitstel komen wil. Stefaan kan niets vernemen dat hij niiet met zekerheid weet. Hij is veel minder terneergeslagen dan gis teren. Kon hij iets doen! Iets doen! Hij zendt iemand naar het hof met de melding dat hij doorgereden is naar St. Laureins, dat het erger is met Herman. Als Stefaan op „Zonder Zorg" aan komt, is de kinderdokter al weer ver. troken. Hersenvliesontsteking, zucht nonkel Fons, vannacht was er geen huis met hem te houden, niets dan ijlen en roepen, hij wou vortdurend het bed uit. Diederik en ik moesten om de beurt bij hem waken. Nu mag je hem maar even door de deurkier zien, hij slaapt, ik weet niet of de dok ter hem iets ingegeven heeft of dat hij zo oververmoeid is, in ieder ge val, sedert anderhalf uur is hij rus tig. Lieva is in de zetel achter de keu kenkachel ingedut. Als Stefaan bin nenkomt trekt ze de ogen open. Een ogenblik beziet ze haar broer half versuft, begint dan stil voor zich heen te huilen. Niemand zegt iets. Ze bekijken elkaar met radeloze blik ken, de huisgenoten nog vers onder de indruk van de nacht, Stefaan in het volle bewustzijn dat ieder woord en iedere daad nuttelooos zijn. De jon ge boer neemt plaats naast zijn zuster en legt de hand op haar schouder. Fons Mannaert staat tegenover hen aan de andere kant van de kachel. Langzaam vertelt hij met rustige, in getogen stem, hoe het begon, wat Herman in zijn ijldroom heeft ge zegd, hoe ze met hem vechten moes ten om hem in bed te houden. Zijn stille, simpele marnier van spreken brengt een soort berusting over hen, een koele lafenis na schroeiende zonnebrand. Een rijtuig draait het hof op. Het is de Zwarte van het Reigershof met Sandert Liebaert. Het paart hijgt dat zijn flanken op én neer gaan en de aderen spannen in zijn sierlijk- gebogen hals. Fons Mannaert haalt zijn zwager naar binnen, geeft Die derik bevel het paard op stal te zet ten en goed af te drogen. Liebaert spreekt niet. Het is als een dodenhuis als hij de voet over de drempel zet. Tante en Lieva kijken hem aan alsof een geest bij hen binnenviel. Stefaan blijft met gebogen hoofd naar de grond staren. Akelig is de beklem ming die op allen weegt. Zelfs Man naert weet geen woord van welkom of troost te vinden. Hij beduidt Lie baert te gaan zitten. Sander begrijpt hem niet, komt naar hem toe en grijpt Mannaert's hand. Is hij doodfluisterde hij hees. Neen, schudt Fons heftig en dan opeens, kort en rustig: Ik weet niet wat jullie mankeert, de jongen is ziek; ernstig ziek, maar dat is geen reden voor verstandige mensen om alle hoop op te geven en te doen als of alles onherroepelijk voorbij zou zijn. Ga zitten Sander Liebaert en steek een sigaar op, dan kunnen we als grote mensen praten. Stefaan weet dat nonkel comedie speelt, hij is er zo vast van over tuigd als al de anderen dat het uit is, maar hij is zo, altijd sterk boven de anderen, en hij alleen heeft ge lijk, zo moet de mens het lot in het oog zien, hij moet durven te leven waar anderen er onder vallen. Nonkel heeft gelijk, zegt hij, we lijken wel kinderen die slaag gekre gen hebben. Met pruilen en huilen zullen we er niets aan veranderen. We doen wat we kunnen, en als God het niet anders hebben wilhoor eens Lieva, 'k denk dat jij beter met vader naar huis kunt gaan, ik blijf in jouw plaats hier om vannacht non kel en Diederik af te lossen. Overdag is er niét zoveel te doen, en 's nachts kan een meisje alleen toch niets uit richten. Neen jongen, we hebben nie mand nodig, ik heb dokter Lunderr gevraagd een goede verpleegster te zenden. Die komt vandaag nog. Daar moet toch nog iemand bij zijn, zegt Stefaan, een verpleegster kan niet de hele nacht wakker blij ven, die dient niet voor de nachi wake. God, jongen, dat kunnen wij al leen wel af, meent oom, wij kunner overdag een poosje slapen, er is nu toch geen werk. Neen, beslist Stefaan, ik blijf er Lieva gaat met vader naar huis. Nonkel die ook wel merkte hoe de hele geschiedenis op het jonge meis je, met haar diepzinnig, gesloten ge moed, een terneerdrukkende invloed heeft, vindt het tenslotte ook best zo Sander Liebaert zit daar maar naar een hoek van het tafelblad te staren Het is allemaal zo onwezenlijk voor hem. Het gevoel, dat deze morgen zo plots opdook en hem hierheen dreef is onder dat gesprek weer ge taand alsof hij niet meer wist waar om hij naar Mannaert's gekomen is (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2