S)e £eid6e(BouAa/nt Brutale roofoverval te Alphen a. d. Rijn BÜREAC PAPENGRACHÏ 32 KATHOLIEK DAGBLAU VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.412 Directeur J. F. J M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3 38.39 (tnssen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w., 3.35 p. mnd., 10,05 p.kw Franco p.p. 10.55 Adv. 20 ct p. mm Telefoontjes f 1,75 Kort-Amerikaans in Alphen aan den Rijn Slachtoffer mishandeld - daders gegrepen bleek het gemeentehuis OOI te zijn. De heer Vis vert van Ter Aar zijn. De heer Vis vertelde een ver baasde gemeenteambtenaar wat hem was overkomen. Deze belde op zijn verzoek de politie en een arts. Het slachtoffer /an de overval had een grote, 78 cm. brede snee aan het hoofd; hoofd en schouders waren bo vendien bont en blauw geslagen. Op name in een ziekenhuis bleek echter niet nodig. Met de arrestatie van de drie over vallers heeft men ook de daders te pakken van de overigens verijdel de overval op het Alphense post kantoor, enkele weken geleden. De gearresteerden hebben tegen over de politie een bekentenis afge legd. De drie zijn de 24-jarige J. J. van L. uit Alphen a. d. Rijn, de 21- jarige P. L. uit Bodegraven, beiden chauffeur en de 33-jarige G. M. L. uit Woerden, broer van P. L., van beroep constructiewerker. De overval is uitgevoerd in 'n ge huurd busje. De politie heeft ook een automatische vuurbuks in beslag ge nomen, die in het buitenland was ge kocht. De buks was het gezamenlijk eigendom van het trio. De politie had sterke vermoedens, dat het drietal ook de mislukte overval op 1 dec. jl. op het postkantoor in Alphen a. d. Rijn had gepleegd. Tijdens het ver hoor hebben de drie in deze zaak eveneens een bekentenis afgelegd. Ook bij de mislukte overval hadden ze de buks bij zich. Zij zullen zater dag worden voorgeleid aan de offi cier van Justitie in Den Haag. Een zoon van het slachtoffer vond in de Hofzichtstraat, waar het expe ditiebedrijf Vis en De Jong is ge vestigd, de hoed van zijn vader, de ijzeren staaf, waarmee de heer Vis werd neergeslagen en bloedsporen, waarop hij de politie alarmeerde, die direct de plaatselijke verhuurbedrij- ven controleerde. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de broers L. de heer Vis hebben overvallen; de jong ste heeft de ijzeren staaf gehanteerd. G. M. L. had bovendien de vuurbuks achter de hand. Zowel bij de overval van gisteravond als bij de mislukte poging het postkantoor te overval len had het trio nylonkousen over het hoofd getrokken. J. J. van L. was bij het expeditie bedrijf Vis en De Jong in dienst, P. L. heeft er vroeger gewerkt. De heer Vis maakt het thans naar om standigheden goed. NEDERLAND IN VEILIGHEIDSRAAD Nederland, Maleisië en Uru guay zijn gisteravond gekozen tot lid van de Veiligheidsraad, als op volgers van Noorwegen, Tsjecho- Slowakije en Brazilië. Maleisië zal tot 31 december 1965, Nederland en Uruguay tot 31 december 1966 van de raad deel uitmaken. De voorzitter van de algemene vergadering, Quaison Sackey, maakte bekend, dat hij wat betreft de kan didaturen van Mali en Jordanië op nieuw „overleg" zal moeten plegen. Deze landen hebben niet de ver eiste tweederde meerderheid be haald. Hoewel de voorzitter van de alge mene vergadering de afgevaardigden had uitgenodigd in zijn kantoor te komen om hun keuze van de kandi daten voor de zetels in de Veilig heidsraad kenbaar te maken, speelde zich in dat kantoor een echte ver kiezing af, zo is uit welingelichte kringen vernomen. BUIT TERECHT Drie mannen hebben dinsdagavond de 68-jarige heer A. Vis, firmdnt van het expeditiebedrijf Vis- en De Jong te Alphen a. d. Rijn, in zijn woon plaats neergeslagen en in een volks wagenbusje ontvoerd. Onderweg na men ze hem zijn portefeuille met een bedrag van 6 a 700 gulden af. Op een eenzame weg buiten de gemeente Ter Aar gooiden zij hun slachtoffer uit de wagen. De heer Vis werd flink toegetakeld. De politie heeft de volks wagen in Alphen a. d. Rijn terug gevonden. Nog dezelfde avond werd eerst een, later de beide andere over vallers gearresteerd. De overval had plaats om kwart over acht toen de heer Vis op weg was van zijn kantoor aan de Hof zichtstraat naar zyn woning in de Raadhuisstraat. Twee mannen sloe gen hem neer en sleurden hem in een volkswagenbusje waarin zich reeds een derde man bevond. Daarna re den zij snel weg. Twee overvallers Bij de foto: De plaats van het mis drijf. K: het kantoor van de firma Vis en De Jong, met daarnaast (P) de poort waar twee van de drie over vallers zich verdekt hadden opge steld. Op de plaats van het kruis stond de volkswagen, waarmee de overvallers met hun slachtoffer weg reden. hielden de heer Vis tegen de bodem van de wagen gedrukt. Het slacht offer begreep waar het om te doen was en haalde bereidwillig zijn por tefeuille uit zijn zak. Naar later bleek zat er 972,50 in. Na een vrij korte rit stopte de wa gen en werd de heer Vis de wagen uit geworpen. Hij bleek zich op een buitenweg te bevinden. Het eerste het beste huis, dat hij tegenkwam Kongolese troepen bevrijdden 121 blanke gijzelaars Rebellen vermoordden ruim 20 gevangenen Kongolese regeringstroepen onder leiding van blanke vrijwilligers hen ben gisteren 121 blanken bevrijd in Wamba ten zuid-oosten van Pkulis, aldus in Leopoldstad ontvangen ra dioberichten. De opstandelingen zouden 25 tot 30 blanken hebben vermoord en nog een honderdtal naar het oerwoud hebben overgebracht. Onder de 121 bevrijde blanken bevinden zich 110 Grieken en een Belg. Over de toestand van de bevrijde gijzelaars is niets bekend en men Democratisch Russisch geluid PARTIJBLAD KEERT ZICH TEGEN „STEMMEN OP BEVEL" PAUS PAULUS POPULAIRSTE IN ITALIë Volgens de uitslag van een in ge heel Itiallië door het tijdisahrift „Sto- ria illustraita" gehouden opiniepei ling is Paus Paulus VI die populairste persoonlijkheid iin Italië van dit jaar, met 43,4 procent. Na hem kwam Chroesjtsjow met 39,7 procent. Pre sident Johnson van de VS bracht het riet verder dan 5,8 procent. De rest dier stemmen ging naar Segni, Togli- atti, Sabin, Luther King en Golld- water. „In vrijheid beslissen" Een kleine gebeurtenis van groot gewicht heefi zich voorgedaan in Le ningrad, waar tijdens voorverkiezin gen voor leidende posten in com munistische cellen officiële kandi daten niet alleen voorwerp van felle discussies waren, maar ook werden afgewezen. Het maandelijks verschij nende partijblad „Kommunist" maakt hiervan in zijn jongste nummer in een artikel over niet minder dan ne gen pagina's melding. Het juicht deze ontwikkeling onomwonden toe. „De democratie bininen de partij moet worden ontwikkeld. De par tijleden moeten iin alle vrijheid kun nen oordelen en beslissen", zo schrijft het blad. „Met de bevoogding en pro cedures die niets gemeen hebben met democratie moet worden afgerekend. Bepaalde kandidaturen moeten af gewezen kunnen worden en er moet geen acht worden geslagen op grove druk die eventueel wordt uitge oefend". Het blad noemt het beginsel van de onaanvechtbare officiële kandi daatstelling een uitvloeisel van per- soonsverheerlij king. „Kommunist" bepleit een nieuwe „morele code" die neerkomt op twee geboden: „vrijheid van stemmen (te gen elke kandidatuur, die opgedron gen is of naar geweten onaanvaard baar wordt geacht) en terugkeer tot het volk, zijn noden, problemen en stemmingen". Waarnemers hechten groot belang aan deze zaak, gezien de publiciteit die het partijblad eraan geeft. Dit wordt een poging zonder precedent geacht om in alle gelederen van de partij af te rekenen met het „stem men op bevel", waarbij men slechts unaniem de hand heeft op te steken om goed te keuren. weet evenmin hoeveel blanken er oorspronkelijk in het gebied rond Wamba verbleven. In Leopoldstad werd gezegd, dat vliegtuigen klaar staan om de geredde blanken over te brengen, maar deze moeten eerst ongeveer 90 km met een helicopter vervoerd worden naar Paulis, waar transportvliegtuigen kunnen landen. Wamba is de laatste stad in Noord- oost-Kongo waar nog grote groepen blanken verbleven. Wennerström had veel contacten met Pentagon De Zweedse spion Stig Wenner- stroem heeft tijdens het vooronder zoek tegenover de politie verklaard, dat hy in de tijd, dat hij luchtmadht- attaché in Washington was en voor de Russen spioneerde, talrijke malen contact met het Amerikaanse minis terie van defensie heeft gehad. Dit staat in een deel van het rapport over het vooronderzoek, diat gisteren in Stockholm is gepubliceerd. De Russen hadden hem eens gevraagd, het bericht te controleren, dat Ame rika wat tegen de Sowjet-Unde in het schild voerde. Wennerstroem, die gemakkelijk toegang tot die hoge ambtenaren op het Pentagon had, kon zijn opdrachtgevers al spoedig meedelen, dat van enige bijzondere activiteit op het Pentagon geen sprake was. De Zweed, die in juni tot levens lang is veroordeeld, zei bij het voor onderzoek ook, dat bepaalde gege vens diie hij verstrekt heeft de Rus sen vijf jaar onderzoek en zeker een miljard roebel hebben gespaard. Hij kreeg drie Russische onderscheidin gen en de toezegging, dat de Russi sche geheime dienst hem levenslang een uitkering zou verstrekken. Zelfmoordenaar veroorzaakte vliegtuigongeluk Naar de politie van La Paz heeft medegedeeld, is een zelfmoordenaar de oorzaak geweest, dat op 8 decern ber een verkeersvliegtuig in de luent ontplofte, waardoor vijftien mensen om het leven kwamen, nl. de vier be manningsleden en alle elf passa giers. De ontploffing werd veroorzaakt door dynamiet, dat in de passagiers ruimte verborgen was. De dader, die tegenover vrienden reeds had ver klaard voornemens te zijn zelfmoord te plegen omdat hij wegens fraude voor de rechter zou moeten verschij nen, had voor het vertrek van het vliegtuig een levensverzekering van 110.000 dollar ten gunste van zijn vrouw afgesloten. FRANKRIJK VERLAAGT DOUANETARIEVEN Frankrijk zal zijn douanetarieven voor industrie- en laodbouwprodiuk- ten uit andere E E G-landen per 1 januari met 10% verlagen als een nieuwe stap in de richting van de economische integratie der gemeen schap, die tegen 1970 voltooid moet zijn. Met deze verlaging worden de invoerrechten voor industrieproduk- ten teruggebracht tot 30% van de tarieven die golden op 1 januari '57 en de invoerrechten op agrarische prodiukten tot 45 a 50 procent Chinees protest tegen kernonderzeeërs De oommundstisch-Ghinese rege ring heeft in een officiële verklaring geprotesteerd tegen het zenden van Amerikaanse kernonderzeeërs naar de wateren van de westelijke Grote Oceaan. Het noemt dit een uitdaging van het Chinese volk en de andere volken in dat gebied door het Ame rikaanse imperialisme, aldus de ver klaring volgens het persbureau Nieuw-China. Stemhokjes Het vertrekje was in twee stern- hoekjes verdeeld, waarin de afge vaardigden in twee rijen om de beurt hun stembiljet invulden. De Ame rikaanse delegatie, die stemming in de algemene vergadering heeft doen verbieden, totdat de financiële kwes tie is geregeld, houdt vol, dat dit verbod niet is overtreden, maar het merendeel van de afgevaardigden vindt deze vreemde gang van zaken een diroevig bewijs van de ongrond wettige toestand waarin die Verenig de Naties steeds meer gedwongen worden te werken. MALEISIE De laatste van de 28 Indonesische infiltranten die op 23 december bij Pontian zijn geland, is gevangen ge nomen, zo is vandaag van officiële zijde in Koeala Loempoer vernomen. Maleisische militairen en politie hebben drie van de infiltranten ge dood en de overigen gevangen ge nomen. Vuil in New Delhi stapelt zich op Het vuil in de straten van de In dische hoofdstad stapelt zich op als gevolg van de staking van de vuil- opruimers die gisteren haar vijfde dag inging. Bij gevechten tussen sta kers en werkwilligen die van buiten New Delhi waren aangevoerd, vielen verscheidene gewonden. De ongeveer 2.500 vuilopruimers, die tot de kaste der „onaanraakba- ren" behoren, eisen betere betalings voorwaarden en goede behuizing. De stakers hebben de toestand nog verergerd door in sommige delen van de stad opzettelijk vuil over de stra ten te verspreiden. Bij een gevecht met de politie werden maandag twaalf politiemannen en een onbe kend aantal stakers gewond. De burgemeester en zijn vrouw hebben inmiddels het goede voor beeld gegeven door met bezems de straat aan te vegen. Vandaag zouden de stakers weer aan het werk gaan. Zoekt U een SCHOOPSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER heeft ze. De beste merken Junghans, Kienzle. HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) EN DE BOEREN ZAAIDEN VOORT Tikfout aanleiding tot grensincidenten Israëlische boeren in de streek ten, zuidoosten van het Meer van Galilea hebben gisteren ondanks aanhou dend vuur vanuit Syrische grenspos ten op hun gepantserde tractors hun landerijen ingezaaid, waarbij zij door Israëlische militairen werden gedekt. Het vuren van de Syriers duurde van negen uur tot half twaalf plaat selijke tijd. aldus de mededeling van een Israeliisohe legerwoordvoerder, totdat de waarnemers van de VN een staken van het vuren konden be werkstelligen. De Israëlische landerijen ter plaatse liggen in een gebied, dat volgens een door de VN-waarnemers goedgekeur de afspraak door de Israëliërs be bouwd mag worden. De Syriërs scho ten alleen in de richting van de trac tors zonder overigens iets te ra ken maar lieten de in de nabijheid gelegen nederzettingen ongemoeid. Een tikfout van een typist van het hoofdkwartier van het waarnemers korps der VN in Jeruzalem zou als de naaste aanleiding gezien moeten worden van het Israelisch-Jordaanse incident op Kerstavond op de berg Scopus en een serie andere inciden ten welke daarop langs de Israelisch- Jordaanse grens zijn gevolgd. Een woordvoerder van het korps heeft namelijk gezegd, dat in een brief aan de Jordaanse autoriteiten met aanwijzingen omtrent de stand plaatsen voor de Israëlische politie die de wacht moest houden bij het oogsten van olijven door Jordaanse vrouwen een foutief cijfer was getypt De Israëlische politiemannen namen de hun toegewezen plaatsen in, maar de Jordaniërs, die bemerkten, dat dit niet klopte met de gegevens in de brief van het waarnemerskorps, openden het vuur waardoor drie Is raëliërs gewond werden. Daarop volg de een kettingreactie van incidenten langs de grens. Protest van Indonesische Dit nummer bestaat uit 10 pagina's AANHOUDENDE DOOI John Wayne aan vrouwen te?en Prijsstij?in? De fotograaf, die de opdracht kreeg, wat foto's te gaan maken van de schade, aangericht door de hevige regen val van de laatste dagen, maakte in San Francisco deze opname van een ineenstortend huis. longkanker geopereerd De filmster John Wayne heeft dins dagavond meegedeeld dat hij in sep tember met succes aan longkanker is geopereerd. Wayne, die 100 sigaret ten per dag placht te roken, was op 16 september in het ziekenhuis opge nomen. Eerst was meegedeeld, dat hij aan een oude enkelblessure was geholpen, maar enkele dagen werd gezegd, dat hij werd behandeld aan een gezwel in een long. Ongeveer 500 Indonesische vrou wen hebben vanochtend voor het kantoor van de tweede vice-premier, dr. J. Leimena, gedemonstreerd te gen de stijgende prijzen. Een dele gatie onder leiding van mevrouw Soebandrio, die echtgenote van de Indonesische minister van buiten landse zaken, overhandigde dr. Lei mena een protestbrief waarin de re gering wordt verzocht de prijzen te doen dalen. De demonstratie was ge organiseerd door „Kowani", het In donesische vrouwencongres waarvan mevr. Soebandrio voorzitster is. Terwijl in de afgelopen nacht sneeuw en ijzel voorkwam bij krach tige tot stormachtige zuidelijke wind, is de temperatuur langzaam gaan stijgen. Vanmorgen vroeg bereikte het warmtefront, dat de voorste begren zing vormt van zachtere lucht, het zuidwesten van het land. De daarbij invallende dooi begon zich toen vrij snel over het land uit te breiden. In Zuidwest-Engeland en West- Frankrijk kwamen in de zachte lucht temperaturen voor van omstreeks 10 graden. Over de oceaan stroomt echter weer koudere en drogere lucht naar de Britse eilanden. Het koufront dat deze lucht begrenst, werd bij Ierland tijdelijk vertraagd doordat zich daar een storing aan het front ontwikkelde. Deze trekt nu snel naar de Noordzee en daarmee beweegt het koufront zich nu weer sneller naar ons land. Het zal in de komende nacht en ochtend met regen passeren, waarna de drogere lucht morgen aan leiding kan geven tot enkele opkla ringen. De dooi blijft daarbij aan houden en er blijft ok veel wind, uit zuidwestelijke richting. ZON- EN MAANSTANDEN 31 Dec.: zon op 8.48, onder 16.38; maan op 6.39, onder 14.51. Hoogivater stand en 31 Dec.: v.m. 1.37; n.m. 13.50. KORRELTJE Ieder mens heeft een vermogen aan liefde in zich, maar velen weten het niet op de juiste wijze te ge bruiken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1