AANKOOP BOERDERIJEN ONDER NIEUWKOOP, BODEGRAVEN EN ZOETERMEER TWEE SCHOLIEREN Contactgroep i n i werkgevers metaal Man op woonboot door rook gestikt MEISJE OP SLEE VERONGELUKT Scherpe kritiek van KOV op staatssecretaris Grosheide Belgische jongen pleegt gruwelijke moord DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT Tot de velen, die van een welverdiende wintervakantie in de sneeuw ge nieten, behoort sedert dit Kerstweekend ook de Perzische keizerin Farah Diba. Met haar zoon, de vierjarige prins Rheza heeft zij in de omgeving van Teheran, de lange latten ondergebonden. Recreatie in Zuid-Holland In de eerstvolgende vergadering van Prov. Staten zal verhoging van het krediet voor aankopen ten be hoeve van recreatieve doeleinden wordien gevraagd. Ged. Staten konden op enkele on roerende goederen de hand leggen, te weten: Een complex gebouwen met bijbe horende landerijen aan de Rotte on der de gemeente Bleiswijk, groot ca. 5 ha. een pachtvrije boerderij c.a. aan de Meije onder de gemeenten Nieuw koop en Zegveld, groot ca. 20.5 ha; een pachtvrije boerderij c.a. te Zoe- termeer aan de Broekweg, groot ca. 19 ha; een pachtvrije boerderij aan de Loet onder de gemeente Lekkerkerk, groot ca. 21.5 ha; een weiland, groot ruim 0.5 ha, onder de gemeente Lekkerkerk; voorts is overeenstemming bereikt over de aankoop van ca. 7.5 ha land, gelegen in de hoek van de Hennip- sloot en de Rotte onder de gemeente Zevenhuizen. Met deze aankopen is een bedrag gemoeid geweest van rond 1.300.000 De aankopen, waarvan reeds eer der mededeling werd gedaan, betref fen: boezemlandjes te Lekkerkerk; een boerderij te Oud-Al'blas/Bles- kensgraaf een boerderij te Brandwijk; een boerderij te Bodegraven. Met deze aankopen was een bedrag gemoeid van rond 590.000. Totaal 1.890.000. Met betrekking tot de aankopen kan het volgende worden opgemerkt. De onder de gem. Nieuwkoop-Zeg veld aangekochte onroerende goede ren liggen in 'n gebied dat zeer guns- De bruggebouw in Hoogmade vordert maar traag Deze foto toont de huidige stand van zaken bij de bouw van de nieuwe brug bij de kerk van Hoogmade. Deze bouw staat thans vrij wel stil, niet alleen met het oog op het winterweer, doch er zijn nogal wat moeilijkheden, die gezocht moeien worden in de struc tuur van de bodem. tonen hun werk 111 Boerhaavezaal O tige aspecten biedt voor recreatieve ontsluiting. Omtrent 't gebruik van de gronden ten noorden van de Meije zullen Ged. Staten aan de hand van een landschapsplan, tot het ontwer pen waarvan zij reeds opdracht heb ben gegeven, nog nader beraden; deze gronden zijn voorshands met goedkeuring van de Grondkamer voor 1 jaar in pacht uitgegeven. De ten zuiden van de Meije in de ge meente Zegveld gelegen opstal met erf zouden zij weer willen verkopen, onder nader te stellen beperkende voorwaarden ten aanzien van het ge bruik. De boerderij te Zoetermeer biedt voor een wat verdere toekomst guns tige perspectieven voor een recrea tie v on t wikke ling ter plaatse, terwijl als bijkomende omstandigheid geldt, dat een deel van deze gronden ge bruikt kan worden voor de aanleg van een alhier gedachte provinciale we?. De verkoopster heeft tot 1 mei 1965 gratis de beschikking over de opstallen behouden en over het land tot 1 januari 1965. Over de plannen voor het verdere gebruik/beheer zul len zij zich nog nader beramen. Voor de boerderij aan de Meije on der Bodegraven kon niet op korte termijn een recreatieplan worden ontworpen, in verband waarmede 't gekochte onder goedkeuring van de Grondkamer voor een periode van 1 jaar in pacht werd uitgegeven. In verband met desbetreffende op merkingen moge nog worden opge merkt, dat van alle aangekochte boerderijen de rechtszekerheid van de bewoner-gebruiker niet in het ge ding is geweest. In alle gevallen was sprake van vrijwillige verkoop, waar na de bewoners zijn vertrokken naar een elders beschikbare woning. WAAROM NU REEDS TTWEE LEERLINGEN van het St- Bonaventura-lyceum te Leiden, Ben de Croock uit Noordwij k en Guus Westgeest uit Oegstgeest, bei den 18 jaar oud, hebben het aange durfd een tentoonstelling van schil derijen, tekeningen en metaalplas tiek van eigen maaksel in te richten. Men kan de vraag opwerpen of het wel verantwoord is van zulke jonge mensen - zonder artistiek- academische vorming - hun werk voor het forum der openbaarheid te brengen en dan moeten we - door d'e. ervaring met andere even jonge lieden geleerd - deze vraag meestal ontkennend beantwoorden. Ook in het geval van deze twee exposanten menen we dat een tentoonstelling nog te vroeg is, maar aan de andere kant is het toch wel weer zo, dat werk-met-artistieke beloften niet 'te lang onder de korenmaat hoeft te blijven. We zullen bij de vraag niet te lang stil staan, er is dikwijls zo wel vóór als tegen. LIET MOET GEZEGD dat 't werk - hoezeer bij beiden verschil lend van aard - reeds een eigen handschrift vertoont en zeker be loften inhoudt, al is nog moeilijk te zeggen welke weg voor elk van deze twee open ligt. Het werk is nóg on volwassen; het schilderwerk van de Croock b.v. mist veelal nog diepte, hoewel zijn kleurgevoel en composi- tair vermo0 f wel aantrekkelijk zijn. Zelfkritiek ontbreekt hem ook nog, getuige het „plakplaatjes-idee" van sommige aquarellen, die niet hoger reiken dan wel aardig tekenklas- werk. Dat zijn technisch kunnen nog beperkt is, bewijzen ook een aantal gouaches, hoewel enkele non- De alleenstaande bewoner van de tjalk „De Hoop", die aan de Wester singel te Leeuwarden ligt, de 71-ja- rige Johannes Visser, is gisteravond in het roefje van zijn boot dood aan getroffen door brandweerlieden. Voorbijgangers hadden een ver stikkende rookontwikkeling uit de schoorsteen van het bootje zien ko men en de brandweer gealarmeerd. Het roefje was afgesloten, zodat de brandweerlieden zich via het laad ruim toegang moesten verschaffen. In de kajuit werd de heer Visser, die vermoedelijk is gestikt door rook, op de vloer aangetroffen. In de schoorsteen, zo bleek bij een nader onderzoek, was brand ontstaan door een foutieve constructie. Het vuur werd spoedig door de brandweer ge blust. figuratieve prenten niet zonder char me zijn. Interessant en niet zonder beel dende kraaht zijn de Croooks me- taalplastieken, die op het werk van Bal geinsprireerd schijnen al is Bal zeer spaarzaam met de ronde vorm. Maar er zit lijn en uitdrukking in en de suggestie van de meegegeven titels is dikwijls ail frappant waar neembaar, een pluim, die we hem niet mogen onthouden. LIET WERK VAN WESTGEEST tekeningen en gouaches met de inktrol - is van geheel ander karak ter, maar toont eveneens ontegen- zeggenlijk iets geheel eigens. Hij ge bruikt veel minder klem-, maar de vormgeving is fris en heeft iets ge decideerds. Er schuilt echter in dit genre een zeker gevaar: het gevaar van ongemotiveerde herhaling, spoe dig ontaardend in een maniertje, waardoor het teveel aan de opper vlakte blijft zondier diepte en zonder bezinning. Maar ook in het getoonde werk van de Oegstgeestenaar menen we beloften te zien en het is daar om te hopen dat hij - evenals trou wens zijn sohoolgenoot - door ern stige studie onder leiding van een goede leermeester, de juiste maat weet te houden en de goede weg zal vinden. De tentoonstelling is geopend tot en Aiet 2 januari, dagelijks van 2 tot 5 en van 7 tot 8 uur namiddag. Wpr. De contactgroep van werkgeversin de metaalnijverheid te Rotterdam heeft het college van rijksbemidde laars en de stichting van de arbeid verzocht goed te keuren dat haar le den lonen betalen die 5 pet. hoger liggen dan de maximum gemiddelde uurlonen en uurverdiensten genoemd in de CAO 1964. Hierbij worden de loonsverhogingen als gevolg van de op 24 december jl. aangekondigde algemene loonmaatregel ingecalcu leerd. De gevraagde toestemming zou moeten gelden tot de datum waarop een eventuele vernieuwing van de CAO-metaal wordt goedgekeurd. (De contactgroep werkgevers in de metaalnijverheid te Rotterdam is niet vertegenwoordigd in de vakraad voor de metaalindustrie). Gisteren is het 10-jarige meisje Met je Scheper, toen zij op haar slee tje op het Oosterspoorplein de glooi ing bij het Muiderpoortstation af gleed, op de rijbaan terecht geko men en onder het rechterach ter wiel van een passerende vrachtauto ge raakt. Ernstig gewond werd zij naar het O.L.V. Gasthuis vervoerd, waar ze bij aankomst bleek te zijn over leden. Op de vandaag in Amsterdam ge houden verbondsvergadering van het Katholieke Onderwijzers Verbond (K O V) heeft voorzitter Th. M. Knippen ernstige kritiek geleverd op het beleid van staatssecretaris Grosheide (Onderwijs). In zijn ope ningsrede namelijk heeft de heer Knippen vanmorgen gesteld de in druk te hebben, dat het „zich af vragen", het „zich beraden", het „be studeren van ontvangen adviezen", het „betreuren", het „voornemen bebben", het „van verschillende kan ten bezien" uitdrukkingen zijn, die in rond Nederlands vertaald kunnen worden met „niet aanpakken" of met „de boot afhouden". „Het is bijzonder jammer, dat deze uitdrukkingen veelvuldig voorko men in stukken en handelingen be treffende het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en dat zij voorkomen, wanneer het gaat cm urgente zaken, die reeds meerdere malen aan de orde zijn gesteld", al dus de heer Knippen. Hij herinnerde er aan, dat maatregelen tot taakver lichting van de hoofden van scholen nog niet tot enige beslissing hebben geleid, ook al heeft de onderwijs commissie in de Tweede Kamer daarop unaniem aangedrongen. Hij zei deze ontwikkeling te betreuren. GEBAGATELLISEERD De achterstand in vele zaken van het ULO bij de overige takken van voortgezet onderwijs is door de V,, 'v i Dinsdag heeft Philips Verkoopmaatschappij voor verkoopprodukten in Nederland een nieuw kantoorgebouw in gebruik genomen. In dit complex, waarvoor het Rotterdamse architectenbureau Verhave, Luyt en De Jongh een in ons land nog niet eerder toegepaste hangconstructie ontwierp, zijn 1300 employees van de N.V. onderge- bracht. Eigen stoelen verdivijnen in bisdom Antwerpen Het bisdom An/twerpen heeft per 1 januari officieel het huren van „eigen steelen" afgeschaft. Hoewel dfot gebruik in België reeds aan het uitsterven was, kwam het toch nog vaak voor, vooral in het Vlaamse land, dat bepaalde families bidstoe len huurden. Deze stoelen waren meestal fraaier bekleed dan de an dere bidstoelen en er prijkte ge woonlijk een koperen naamplaat op van de bezittende familie. Voor de gewone bidstoelen moesten de gelo vigen plaatsengeld betalen. In de bekendmaking zegt het bisdom, dat de maatregel past in het kader van drang naar algemene versobering binnen d'e Kerk en ingevolge de li-» tungische Constitutie van het Con- staatssecretaris Grosheide gebagatel liseerd, aldus de heer Knippen. Hij citeerde de staatssecretaris, die zeer terecht opmerkte dat wanneer de concrete punten m.b.t. het ULO-be- leid naar voren komen, er niet zo veel van de kritiek over blijft. „Het is maar, wat men niet zo veel be lieft te noemen", aldus de heer Knip pen. Hij. releveerde een achterstand op het gebied van de leerlingenschaal, van de materiële uitrusting, van hulp van administratief of technisch per soneel en merkte o.m. op, dat deze punten in de dagelijkse gang van zaken op school juist heel veel be tekenen. „Wij kunnen begrijpen, dat niet alles ineens kan, maar wij zien niet in, dat momenteel gebrek aan financiële ruimte de aanpak van be paalde problemen behoeft uit te stellen? ook al zou directe realise ring niet mogelijk zijn". EéN ORGANISATIE In zijn openingsrede wees de heer Knippen er voorts o.m. op, dat in de huidige tijd het beleid op het gebied van onderwijs, planning, salariëring en rechtspositie alleen dan nog ge voerd kan worden, als men het ge heel kan overzien en in het oog kan houden. „Daarvan uitgaande is één organisatie van onderwijsgevenden een eis van deze tijd", aldus de KOV- voorzitter. Na o.m. aandacht te hebben ge schonken aan het katholieke onder wijs en aan de nieuwe katechese, sprak de heer Knippen over de thans bestaande variatie in de loop van de zogenoemde marges bij het salaris- bestel. Hij noemde de thans bestaan de variatie „schoksgewijs en sys teemloos en daardoor onbevredi gend". Aangedrongen werd op een spoedige afronding van het overleg over de salarisvoorstellen voor het buitengewoon onderwijs. „Door de onderwijzers bij het BLO, die zich dag in dag uit inzetten voor het ge handicapte Nederlandse kind, is werkelij k lang genoeg «n deze zaak gewacht". De Knippen merkte op, dat het uitstelen van de invoering van de tweede fase 'van de verlaging der leerlingenschaal psychologisch een slecht effect heeft gehad. Hij uitte de wens, dat de door deze maatregel veroorzaakte onrust in de scholen zoveel mogelijk beperkt zal worden. De wijziging in het beleid m.b.t. de verlaging van de leerlingenschaal. tot de collegegelden en de kleuter- schoolgelden geven z.i. allerminst de indruk van een overwogen be leid. Buurjongetje onthoofd Een vijftienjarige Belgische jongen uit Schelle heeft zijn negenjarige buurjongetje Julien de Meyer met een broodmes het hoofd afgesneden en diens achtjarige zusje Erna zwaar met het mes toegetakeld. Erna holde bloedend de straat op. Haar leven werd gered door de toe vallige aanwezigheid van een arts die juist door de straat reed. Hij ving het kónd op, paste eerste hulp toe en reed het meisje snel naar een ziekenhuis waar zij meteen werd geopereerd. Strop Pas in het ziekenhuis had de arts de tijd om de politie op te bellen. Hij kon uiteraard niet meer vertellen dan van een gewond meisje dat een huis uit was komen rennen. De politie ging naar het huis en trof er op zol der de vijftienjarige jongen bezig met het opruimen van bloedsporen. In een hoek van de zolder, onder wat zakken, vond de politie het lijk van Julien met het hoofd ernaast. Aan een zolderbalk had de vijftien jarige jongen een strop vastgemaakt. Hij zei dat hij zich had willen ophan gen nadat hij de zolder had schoon gemaakt. Zwijgzaam De jongen werd in het bijzijn van zij-n vader in het eigen huis verhoord, maar dat leverde niiets op. De vader kon slechts zeggen, dat het overlijden van zijn vrouw in maart zijn zoon nogal had aangepakt. De jongen verborg zijn hoofd in de kraag van zijn jas toen hij door de poMtde werd meegenomen en voor zijn huis tussen twee rijen zwijgend sta rende buren door moest lopen. Pioniers H. Hart vierden 3e lustrum Uit het gehele land waren de Pio niers van het H. Hart naar het Do- minicuscollege te Nijmegen gekomen om het derde lustrum van de Ne derlandse afdeling te vieren, van deze in 1898 door de Ierse Jezuïeten pater Cullers opgerichte bond voor geheelonthouding ter ere van het H. Hart. Deze bijeenkomst, die onder leiding stond van mr. W. Baron Michiels van Kessenich, werd voorafgegaan door het opdragen van een H. Mis door pater H. A. van Beek OFM. Baron Michiels van Kessenich bracht bij zijn openingswoord wijlen pater Ignatius Grollenberg O.P. in herinnering, de man die bad, werkte en offerde voor zijn medemens, die door alcohol-misbruik in nood was geraakt. Prof. Benedictus Paesmans pr. uit Hasselt, hoofd van de Belgische Pio niers sprak erover, dat er velen ge roepen, doch weinig uitverkoren wa ren. Spreker was jaloers op de Ne derlandse Pioniers, omdat zij zo'n eminente voorman hebben. Prof. E. Colenmond pr. uit Bree in België, wees op het grote nul dat hij van de AA-groepen bij zijn werk ondervond. De heer A. G. van Schaik, alge meen voorzitter van Sobriëtas bood namens deze vereniging met dit ju bileum zijn gelukwensen en een en veloppe met inhoud aan. Pater Van Beek OFM sprak over de groei en toename van de Pioniers beweging. Nadat Baron Michiels van Kesse nich een opwekkend woord, vooral tot de jongeren om offerbereidheid gesproken had, sloot hij met dank zegging voor de bijzonder grote op komst deze zeer geanimeerde bijeen komst. De Tweede Kamer-fractie der KVP heeft het fractiebestuur voor 't jaar 1965 gekozen. De samenstelling van het bestuur is thans als volgt: Drs. W. K. N. Schmelzer, Den Haag, voor zitter; Mr. A. M. I. H. Baeten, Maas tricht, vice-voorzitter; C. J. van der Ploeg, Haarlem, vice-voorzitter; Mr. T. Brouwer, Wassenaar, secretaris; Mr. R. J. Nelissen, Voorburg, secre taris; Dr. M. A. M. van Heivoort, Boxtel, lid en Mej. G. S. H. M. Kok, Hoensbroek, lid.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8