Bisdom Roermond vraagt één procent van netto-inkomen 500 Scheveningse vissers: „Voorlopig niet monsteren" DE LEIDSE COUKANT PAGINA 7 WASSENAAR ANTIEKROVER had museumaspiraties De grote collectie amrtdek, die en kele weken geleden door de Wasse- naanse politie ten huize van de 49- jarige Haagse gemeenite-ambtenaar J. H. V. in beslag genomen werd, blijkt nog maar een gedeelte te zijn van de totale buit die hij zich in de •loop vatn vele jaren heeft verzameld. Het voortgezette onderzoek heeft ertoe geleid, dat enkele dagen voor Kerstmis nogmaals vijf auto's vol voorwerpen naar het Wassen aar se politiebureau werden gebracht, af komstig uit een onbewoonbaar huis te Delft, dat door V. als pakhuis werd gebruikt. De main, die zich aan vankelijk weinig spraakzaam toonde heeft intussen bekend, dat de voor werpen afkomstig zijn van vele tien- talen inbraken en diefstallen die hij sinds 1952 heeft gepleegd. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat de man gestolen voorwerpen heeft verkocht- Hij heeft verklaard van plan te zijn geweest, later een groot huis te ko pen en het in te richten als museum. Afschaffing van tariefstelsel bij kerkelijke diensten beoogd OPENBAARHEID IN KERKELIJKE FINANCIëN De bisschop van Roermond, mgr. P. J. Moors, heeft besloten met in gang van 1 januari 1965 de werving dei- financiën ten behoeve van de diocesane huishouding te wijzigen. In de toekomst zal een gedeelte der inkomsten van de Kerk buiten het kerkgebouw worden gevraagd, nl. in de vorm van een zg. gezinsbijdra ge of „Kerkbijdrage". Aan alle ge lovigen met eigen inkomen zal wor den gevraagd 1% van hun netto-in komen aan de Kerk te schenken. De opbrengst hiervan zal onge veer 'voldoende zijn om de helft der uitgaven van het bisdom Roermond te dekken. De andere helft der uit gaven zal bestreden moeten worden uit reeds bestaande bronnen van in komsten: het plaatsengeld en één collecte op die zon- en feestdagen. Van de gelovigen met eigen inko men wordt verwacht, dat zij zowel via het plaatsengeld als via de col lecte een kwartje zullen offeren. Na herziening van de inkomsten werving zal tot afschaffing van het tariefsfelsel worden overgegaan. In twee verschillende brieven, waarvan er één zondag jl. in de kerken werd voorgelezen en één huis aan huis in de loop van de ko- Onder de vele in beslag genomen voorwerpen bevinden zich weer tal van antiekiifeiten, een koffer vol sie raden. een nieuwe bromfiets, een bandrecorder, enige dozen vol par fum en dozen met gloeilampjes, ver der tafelzilver, naar de verdachte beweert, gestolen uit de ambtswo ning van minister Luns. Gebleken is, dat de man voor het vervoeren van de gestolen voorwerpen ofwel vaD zijn bromfiets, ofwel van taxi's ge bruik maakte en soms met de bus naar Wassenaar kwam om de buit die hij tevoren b.v. iin een bosje had verstopt, op te halen. De taxatiewaar de van de totale collectie bedraagt ongeveer 200.000 gulden. Op de foto, van links naar rechts, de politiemensen J. F. Koonings, A. P. v.d. Aart en C. H. J. v. Deursen. mende dagen wordt verspreid, wijst mgr. Moors erop, dat de parochie priesters veel te veel belast zijn met de zorg voor de noodzakelijke in komsten. Zij worden daardoor ern stig in de uitoefening van hun we zenlijke godsdienstige functie gehin derd. Dit klemt te meer, omdat het verkrijgen van inkomsten soms nauw samenhangt met de directe uitoefening van het priesterlijk ambt, zoals b.v. de inning van niet jreringe bijdragen bij gelegenheid van de liturgische viering van ingrijpende levensmomenten als huwen en be graven. Het kon soms lijken, aildus de bis schop, c sof de Kerk haar diensten verkoopt en niet van harte bereid zou zijn deze plechtigheden, ook los van alle financiële overwegingen, liefdevol te vieren. Bedenkelijk is bovendien, dat in de Kerk soms nog oude verschillen bij deze plechtig heden zijn blijven voortbestaan. De bisschop wijst er nog op, dat de gelovigen vanzelfsprekend inzicht moeten hebben in de financiële pro blemen van de Kerk. De financiële gang van zaken in de Kerk moet daarom in principe geheel openbaar zijn, zoals ook alle bijdragen aan de Kerk principieel vrijwillig zijn. Teneinde misverstanden te voor komen wijst de bisschop vain Roer mond er tenslotte nog op, dat de nieuwe financiële regeling in haar geheel nodlig zal zijn om de eigen uitgaven van parochie en bisdom te dekken. Voor de noden van de missie en de wereldkerk zuilen andere bij dragen noodzakelijk blijven. Met het oog hierop wordt de mogelijk heid opengelaten om eenmaal per maand daarvoor een bijzondere col lecte te organiseren. Tijdens de opening van het Hartewens-festival in de grote of Sint Bavo- kerk te Haarlem was de Israëlische zangeres Aviva Semadar zo verstan dig om een voetenkruik mee te nemen. Zo was zij verzekerd van warme voeten tijdens haar optreden in de kille kerk. Verolme sticht ivetenschapsfonds Tijdens de overdracht van de am- moniaktanker Joseph P. Grace (11.186 brt.) aan de Oswego Chemical Car riers Corporation heeft de scheeps bouwer C. Verolme. bekend gemaakt dat een C. Verolme-fonds in 't leven is geroepen. Het fonds wil binnen Europa de wetenschap van de scheepsbouw en de scheepvaart in de ruimste zin be vorderen. Een tweejaarlijkse prijs, die de C. Verolme-prijs zal worden genoemd, komt ten goede aan de per soon of de groep, die naar het oor deel van het bestuur een bijzondere wetenschappelijke prestatie op dit gebied heeft geleverd. In het bestuur is o.m. het minis terie van onderwijs, kunsten en we tenschappen vertegenwoordigd. HTM-controleurs mogen bekeuren Veertig hoofdcontroleurs en con troleurs van de HTM zullen binnen kort in bussen en trams passagiers mogen bekeuren. Dit wordt mogelijk wanneer het controlerend personeel van de HTM zal zijn beëdigd als on bezoldigd ambtenaar van gemeente politie in Den Haag. Aanleiding tot de maatregel is de invoering van het stempelautomaten- systeem. De opsporingsbevoegdheid van de controleurs de conducteurs vallen daarbuiten heeft ook be trekking op het gedrag van de reizi gers. Moeten langzame bezorgwagens ook betalen aan het Rijkswegenfonds De gebruikers van langzaam rij dende gemotoriseerde bezorgwagens zijn verbaasd en ontsteld, dat zij waarschijnlijk ook toeslag op de mo torrijtuigenbelasting moeten gaan be talen ten behoeve van het rijkswe genfonds. Dat blijkt uit klachten van individuele gebruikers van deze be zorgwagens en uit reacties van bran che-organisaties. In het oorspronkelijke voorstel van de regering om van de gebruikers van daartoe aan te wijzen wegen een weggeld te vragen als bijdrage voor het rijkswegenfonds bleven trans portmiddelen als langzame electro- en motortrucjes buiten beschouwing. Deze voertuigen mogen ook vanwege hun beperkte snelheid niet op auto wegen komen. De Tweede Kamer ging echter het weggeld vervangen door een toeslag op de motorrijtuigenbelasting. Daar mee komen echter als de Eerste Kamer het ontwerp aanneemt ook de gemotoriseerde bezorgwagens on der de toeslag van 65 pet te vallen. In de kringen van de gebruikers van gemotoriseerde bezorgwagens wordt de voorgenomen toeslag voor het rijks wegenfonds onredelijk en onrechtvaardig genoemd, mede om dat hun bijdrage op geen enkele wij ze ten goede komt aan de gemeente lijke wegen. Er zijn in Nederland naar schat ting ongeveer 12.000 langzaamrijden- de gemotoriseerde bezorgwagens in gebruik, waarvoor ten minste f 72 motorrijtuigenbelasting per wagen en per jaar moet worden betaald. Daarbij zou dan volgend jaar nog eens f 46,80 toeslag voor het rijks wegenfonds komen. Tezamen brengen ze ruim een half miljoen gulden aan toeslag op. Anderhalf miljard in werklozen-pot Door de zeer geringe werkloosheid in ons land worden de werkloosheids uitkeringen de laatste jaren in rui me mate overtroffen door de premie ontvangsten ingevolge de Werkloos heidswet. Hierdoor is inmiddels een „werkloosheidspot" gevormd van niet minder dairfl,5 miljard. Ondanks de grote arbeidsschaarste moest in het afgelopen jaar toch nog f 112 miljoen aan werklozen worden uitgekeerd. Hiertegenover stonden evenwel pre mie-ontvangsten van ruim f 215 mil joen en een rijksbijdrage van ruim f 80 min. Uit de laatste opgaven van 't mi nisterie van Sociale Zaken blijkt ver der nog, dat thans in totaal 11/4 min. Nederlanders een AOW-uitkering ontvangen. Zij krijgen samen in to taal ruim twee miljard per jaar. Hiertegenover staat een jaarlijkse premie-ontvangst van f2,1 miljard. Uit het verschil tussen ontvangsten en uitkeringen worden de kosten be streden. „CHRISTEN DEMOCRATEN UNIE" OPGERICHT Nederland is weer een nieuwe par tij rijker: de „Christen Democraten Unie". Het is een beginselpartij, die, zo wordt in een communiqué gezegd, zich vooral richt tot diegenen, „die verontrust zijn over de linkse koers in van huis uit niet socialistische par tijen". De CDU is tegen toenemende staatsmacht, die zij het grote gevaar van deze tijd noemt, en wil krachtig opkomen voor de economische vrij heid, zonder welke geestelijke en po litieke vrijheid volgens haar op den duur niet kunnen standhouden. Voorzitter van de CDU is de heer J. J. M. Smits te Waalwijk, het se cretariaat van de partij is gevestigd te Hilversum. In de Sint Bavo-kerk in Haarlem is maandagochtend het Hartewens-festi val officieel geopend. De foto toont een aandachtige, jeugdige menigte, die de komende dagen klassieke en moderne concerten door elkaar zullen bijwonen. Drukbezochte besloten vergadering OOK DELEGATIE UIT KATWIJK In een ledenvergadering van de Bedrijfsorganisatie Voor Zeevaren den, aangesloten bij het niet-erkende Onafhankelijk Verbond van Bedrijfs organisaties, hebben de aanwezige vissers gisteren besloten, niet op nieuw te monsteren voordat er een nieuwe loonregeling voor 1965 is. Wij vernamen dit van de voorzitter van de BVZ, de heer J. Koning, in het begin van dit jaar bekend geworden als leider van de Scheveningse vis sersstaking. Reders akkoord Die staking eindigde ermee, dat de reders akkoord gingen met een ga rantieloon van f 125 per week en af rekenen per reis. voorwaarden die niet voorkwamen in de CAO, die de reders met de erkende vakbonden hadden afgesloten. Het dispensatie- verzoek, dat de reders bij de Stich ting van de Arbeid indienden om andere dan de in de CAO voorko mende bepalingen te mogen hante- NIEUW JAARSRECEPTIE Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard recipieert met zijn vioaris-generaai op 1 januari van 15.00-17.00 uur. Mgr. M. A. Jansen ontvangt op Nieuwjaarsdag 1 januari van 11.00- 13.00 uur te zijnen huize, Kon. Em- mapliein 3 te Rotterdam. ren. werd echter door de Stichting, wegens strijdigheid met de in Ne derland geldende orde, niet in be handeling genomen. Daaruit leidt de BVZ nu af, dat er op het ogenblik geen regeling is en dat dus ook niet kan worden vastgehouden aan de ge woonte op de voorwaarden van de oude regeling te monsteren, zolang de regeling voor het nieuwe jaar er nog niet is. De vergadering van gister was be sloten. Er waren volgens mededelin gen van de heer Koning ongeveer vijfhonderd Scheveningse leden aan wezig. Uit Katwijk was een delega tie van twintig man gekomen. 400.per maand De BVZ wil een vaste gage van f400 per maand, plus een aandeel in de besomming van een procent per ma- trozendeel voor verse en 1,35% voor zoute haring. Volgens de heer Ko ning is tien weken geleden op de vloot een referendum gehouden, waarbij bleek, dat 92 procent van de opvarende het met deze voorwaar den eens was. Als de nieuwe loonregeling komt, is het mogelijk, dat de BVZ 'n open bare vergadering gaat beleggen om haar te bespreken. De redersorgani satie en de erkende vakorganisaties hebben wel contact met elkaar ge had over een nieuwe CAO, maar aan beide zijden is men van mening dat men nog niet in een stadium is, waar in mededelingen kunnen worden ge daan. Toen enige jaren geleden de Egyptische regering aankondigde in de Nijl de Assoeandam te bouwen, weien Egyptologen uit de gehele wereld prompt op de onvervangbare waarde van de enorme, uit de oudheid stam mende, beelden van koning Ramses de tweede en zijn gemalin, die door het te vormen stuwmeer aan het men selijk oog onttrokken zou worden. Met steun van de Unesco tracht men de giganten thans te verplaatsen De foto geeft een overzicht van de werkzaamheden, die in het werk gesteld worden, om deze oudheidkundige schatten voor het nageslacht te bewaren.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7