HET töMffl Ei ARBEIDER WEIGERDE BLOEDPROEF NA BOTSING IN ROELOFARENDSVEEN Nieuwjaarsadvertenties De Leidse Courant Müele er is geen betere HAARLEMSE KEURING GAF VOORPROEF VAN KERSTMIS BIOSCOPEN "'"N^DAG 23 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT De Technische Hogeschool te Eindhoven heeft gistermiddag het aantal van 2000 studenten bereikt. De 2000ste student was de 19-jarige A. C. M. Heersche uit Zundert. De jongeman kreeg een boekenbon. De heer B. van Wulfften-Palthe, een employé van de n.v. Philips, bood de Hogeschool een appelboompje aan, De officier van justitie, mr. N. J. kantonrechter de geëiste boete t.w. niet verzekerd. Een feit, dat niet Newtons ^pelboorrf"noemde!^ VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE, GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. (Advertentie) Out, had gisteren in zijn requisitoir 50.- subs 10 dagen een te milde bepaald in zijn voordeel uitviel. Het weinig goede woorden over voor de correctie vond, vonniste hij verdach vonnis werd 50.- boete alsmede de wijze waarop een 25-jarige losarbei- te bij verstek met 75.- boete subs 15 onvoorwaardelijke intrekking van de der uit Valkenburg in de avond van dagen. Voorts wees hij de wielrij- rijbevoegdheid voor de tijd van 6 20 september jl. zijn auto op het der het schadebedrag zonder meer maanden. Verdachte zal zich de Noordeinde te Roelofarendsveen had toe. avond van de 2e oktober 1964 onge- bestuurd. De losarbeider was name- twijfeld nog lang heugen, lijk op het Noordeinde een file auto's Fwetetpmmina gaan inhalen en wel dermate links 1 CCotólCIIIIIUUg rp 1 y op de rijbaan, dat er een botsing met AmQ een tegenligger ontstond. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan, dat BEJAARDE VROUW VERONGELUKT De 75-jarige weduwe J. W. Bus broek-Vermeulen uit Utrecht is gis termiddag bij een gecompliceerd on- voerue toi zijn veraeaigmg aan aat *)oor ket innemen ^an een kwan Bent U niet wat te oud geworden 6eval vlak bij haar woning in de hij door een hoge bru| ter plaat£ alc°h<" «rkeerde om nog auto te rijden?» vroeg de Afstond M'Üb!JËSïï°S. de de tegenligger niet had zien aanko- automobilist uit Leiden in de avond kantonrechter gisteren aan een 79- OnHat men en hier lus ,.i. van roekeloos- ïan 2 oktober al min of meer in jarige «MOM uit Oergeest ^pTrsone^autó heid geen sprake was. De kanton- d,e terecht stond omdat hij op het Looierstraat de Tnl^toeesin- rechter, mr. W. de Koning, vond het feeststemming In die stemming kruispunt De Kempenaerstraat-Ge- deze auto floee opmerkelijk, dat alle in de file rij- reed hij op de Zoeterwoudsesingel ferst^f en daarna weer aan, waar® nnemde^hri^0^ h f11 ff SC" tegen een aldaar geparkeerde auto auto door de auto snel vooruit schoot. Bij noemde brug de betreffende tegen- auto' een Doeine een van rechts komende ligger wel hadden zien naderen en °P» en vervolgde daarna rustig zijn f6 f j Kon}®nae B-ATiYr. hli ÏÏS „LiiI««ÏSSrw „Ik rijd al ruim 50 jaar en kan het lesauto, bestuurd door de achten- weg?fk 3msl we* huiswaarts. De poging om zich best nog een paar jaar volhouden", dertigjarige mevrouw D. V. E. uit aan de gevolgen van een en ander te was de nogal hardhorende oude heer Bunnik, door plotseling rechts uit- daarom in de file waren gebleven. Jas uw blijkbaar sterk vermin- onttrekken en de eigenaar van de Ed dfwTchLnSe^w.'dKn he* wa- ÏJder nf h" aU'° mtt de schade te Ia,en begaan omdat de ander veel te hard ter van de Tolsteegsingel terecht eerder te wijten aan de glazen bier, l„;c|tt|,éaa reed. Ook beklaagde hij zich erover kwam. De instructeur van de les- mislukte omdat een andere automo- ------- a dat de politie zijn rijbewijs in be- suto, een andere automobilist en een didi?r^rt^%AVOiS|ng.HnZeh,e5 ei\slaS had genomen en hij dus niet rij- voorbijganger sprongen in het water dader zodoende bij zijn huis kon den kon j->at beeft de politie in ver- e« haalden de vrouw eruit. Bij aan- aanhouden. band met uw leeftijd met opzet ge- komst in het Academisch Ziekenhuis daan. U zult namelijk t.z.t. een bleek zij te zijn overleden. Verdachte verklaarde, dat hij niets nieuwe rijvaardigheidsproef moeten die U vooraf had gedronken?", in formeerde hij belangstellend. Ver dachte ontkende dit uiteraard ten stelligste. „Waarom weigerde U dan een bloedproef?", wilde de rechter nog weten. Het waarom bleef echter JU aa HiS Imruwe J"? verdachte van een aanrijding 'had bemerkt en afleggen", lichtte de kantonrechter n«r at 1 7a a m? °PZe"el>jlt aan een schade- hem nader in. Dat verdachte zowel ..?a" dltfft"eliet.,t°°Itfgai"d,e vergoeding en vervolging had wil- over deze gan. van zaken als over len onttrekken. Van het rijden „on- de 50.- boete die fiem werd opge- der invloed" was, aldus zijn bewe- legd niet best te spreken was, be- ring, geen sprake. Hij was inderdaad hoeft nauwelijks vermelding. PROTEST TEGEN LOGEER- BELASTING De Limburgse Horecaf en de Or ganisatie van Horecabedrijven in Valkenburg zullen protest aantekenen tegen de logeerbelasting, waartoe de gemeente Valkenburg-Houthem vrij dag j.l. besloot. De besturen van beide organisaties hebben gistermiddag1 vergaderd en besloten zich tot de raad te richten met het verzoek het desbetreffende besluit alsnog in te trekken. De besturen zijn van oordeel dat deze belasting de financiële noodpo- sitiie van Valkenburg-Houthem niet zal oplossen, dat zij kostenverhogend zal werken voor de hotelilerie en dat Valkenburg alls toeristenplaats in een nadelige concurrentiepositie komt te verkeren. Ook de vakantiegan ger met die kleine beurs wordt ge troffen. Helge Hjalmarsson en Lars Lindih, twee Zweden die als officier van de VN-strij dkrachit en op Cyprus wapens naar de Turkse Cyprioten wilden smokkelen, zijn door het Zweedse opperste gerechtshof defini tief tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld, met ontslag uit hun functie. Zij waren in beroep ge gaan tegen een vorig vonnis. gebruik van alcohol als een straf verzwarendeomstandigheid zag, eis te hij naast een geldboete van 100.- subs. 20 dagen, tevens de voorwaar delijke intrekking van verdachtes rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maan den, proeftijd 1 jaar. Verdachte be nutte zijn laatste woord om nog eens te verklaren, dat hij ~ich niet schul dig voelde en niet door de alcohol beinvloed was geweest. Gezien de verklaringen van de getuigen was de kantonrechter echter een andere TIEN JAAR WERELDWIJD VAN KAJ Zaterdag 9 januari herdenkt de Nederlandse Kajottersbeweging, tij dens een feestelijke bijeenkomst in het gebouw van kunsten en weten schappen in Utrecht, het feit dat zij y. tien jaar geleden haar actie „we- U. namonrecmer center een tmnere M<*mbollen>cwekers hebben de Anne Marie die J. C. van Woerden reldwijd" startte. In deze afselopen mening toegedaan. ,.U beging wel y -in- keuringszaal van het uit Lisse etaleerde onder de naam tien jaren hebben tienduizenden jon- degeliik een zeer ernstige overtre- Krelaeehu^ een fors voorproefje ge- Marianne. De fa. Hartman uit Voor- gens en meisjes meer dan f 700.000 ding, die mijns inziens grotendeels te JeY®n v£n, h? ele moois dat men hout toonde de bekende hyacinten bij elkaar gebracht om de uitzending wijten was aan de invloed van alco- 1 oyer enkele dagen op de Kerstkeu- Anne Marie en Carnegie, getrokken van honderd jongens en meisjes naar hol". Hij bracht de geldboete welis- fmg kan zien. Drie uizendingen trok- in zinken bakjes. De zo even ge- ontwikkelingslanden in Afrika, Azië ar tot 75.- terug doch vonniste ken st®rk de aandacht: de grote groep noemde sport uit Anne Marie stond en Zuid-Amerika mogelijk te maken. - van de puntig gevormde tulp Christ- er ook van de fa. v. d. Geer uit Voor- ]}e deelnemers in Utrecht zullen mas Marvel, de nieuwe helderrode hout. o.m. worden toegesproken door mgr. De kwaliteit die men gisteren zag dr. J. W. M. Bluyssen, hulpbisschop was prima. Het is een vlot broeisei- van 's-Hertogenbosch, de deken van -.„f.* -zoen en men mag straks op de Kerst- Den Helder (oud aalmoezenier van ÏSÏÏtoïm 2? keuring, waar alle coryfeeën uit het de KAJ en VKAJ), de heer J. Mer- ofr a vak zullen trachten elkaar de loef tens, voorzatter van het NKV en de laatste eroen maar to hennnen. He steken, heel veel moois ver- heer C. Kleisterlee, lid van de Twee- wachten! de Kamer. waar verdachte voorts met een onvoor waardelijke intrekking van zijn rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maan den. Alcohol ook in langzaam verkeer gevaarlijk hyacint Vuurbaak en de vorstelijke narcissen van G. B. de Vroomen uit Sassenheim, die zich in enkele jaren laatste groep maar te beginnen: de Sassenheimse firma toonde o.m. de volgende soorten: de parmantig ge bouwde cyclamineus Peeping Tom. Over het feit, dat een 21-jarige ex- de prachtige grootkronige Barret peditieknecht uit Katwijk bij een in- Browing en Eddy Canzoni, de op- haalmanoeuvre met zijn bromfiets merkelijke Prof. Einstein, sneeuw- een wielrijder op het rijwielpad wit dekblad met platliggende oranje langs de Voorstraat ter plaatse ten cup, de witte Renate Tebaldi, een val had gebracht, waren de ma- ..new comer" waarvoor veel belang- gistraten al evenminbest te spreken, stelling bestond en dan tot slot de Temeer nog omdat alvorens op zijn fraaie Gigantic Star met een weelde bromfiets te stappen «erst een hoe- van grote gele bloemen. Narcissen veelheid alcohol had „getankt", en waren er ook van de fa. Van Reeu- het dus met de verkeersveiligheid wijk uit Abbenes, onder meer: Early niet zo nauw had genomen. Bright, Peeping Tom, Quirinus en Aflame. Zeer veel interesse legde De Wielrijder als getuige ge- men ook aan de dag voor een van hoord kwam er niet zonder kleer- de wonderlijke zaailingen die de fa. scheuren en rijwielschade af en pre- J. Gerritsen Zn uit Voorschoten sen teerde een schaderekening van ten tonele voerde. Het is een van 121.-. Overigens niet aan verdachte, die typisch gevormde aanwinsten, want die liet veretek gaan. Daar de wit dekblad met gespleten kroon, die men exposeerde onder de naam Chan terelle. Het geheel zag er best uit. voor ons nummer van 31 december a.s. kunnen opgegeven worden tot uiterlijk 28 december a.s. TARIEF: kleine advertenties a 1.75, uitsluitend tegen contante betaling; gewone advertenties 0.20 per m.m. U kunt ook uw tekst aan de bezorgers van ons blad medegeven. ADVERTENTIE-AFDELING De films in de week van 17-23 dec. de Christmas Marvel (van wel zes zyn door de KFC als volgt gekeurd: verschillende inzenders!) heel wat. Onder meer bracht de fa. Ant. Nüs- Camera: Giant (14 j.) - TULPEN Tulpen waren er naast de genoem- De Tweede Kamerfractie der KVP heeft gisteren het fractiebestuur voor het jaar 1965 gekozen. Deze verkiezing houdt verband met het periodieke aftreden van de leden van het fractiebestuur, met uitzondering van de voorzitter drs. W. K. N. Schmelzer, die voor de gehele ver dere duur van de parlementaire pe riode werd gekozen. De heer W. J. Andriessen, vice—voorzitter, was niet herkiesbaar. In diiens plaats werd gekozen de heer C. J. van der Ploeg. In de ondergrondse werken van de Oranje-Nassaumijn 1 in Heerlen is gistermorgen de 23-jarige mijn werker H. Erven uit Heerlen ver ongelukt. De man is dodelijk getrof fen door vallend gesteente. Zieke baby in rekordtijd naar Leids Academisch Ziekenhuis In een wedloop met de dood heeft gezagvoerder H. J. Nijdam gisteren zijn KLM-lijntoestel in record tijd van Monrovia naar Schiphol gejaagd. Hij had een boord en jonge moeder met een baby van 1 jaar, die vol gens het telegram uit Monrovia nog slechts kon worden gered door een onmiddellijke hieroperatie voor de verwijdering van een tumor. Door de stoptijden op de vier tus senstations tot een minimum van een kwartier te beperken arriveerde het toestel met een voorsprong van één uur en twintig minuten op het nor male tijdschema. Met de baby in haar armen repte de moeder, een Nederlandse vróuw, zich bij de aankomst op Schiphol als eerste de vliegtuigtrap af, waar een ambulance wagen gereed stond. Daarin werd zij regelrecht naar het Akademische Ziekenhuis in Leiden gereden. Dagelijks: 2.0U en 8 00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur Lido: Eddy in volle vaart 14 j.) Dagelijks: 2.30, 7 en 9.15 uur. sen Zn uit Santpoort een aantal zaailingen Van Sunburst. Daarnaast liet Warnaar Co. uit Sassenheim de aparte Teheran zien: een Alberio- sport die rose met een zweempje oranje getint is. Een nieuweling was ook Early Light van P. Hermans uit Voorhout, een tulp die geel-oranje Zondags: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur van kleur is en een goed figuur sloeg. .Van dezelfde firma zagen we de Luxor: Dwars door de yuurlime lichtgele Amulet, terwijl Colijn Zn (14 jaar). uit Voorhout de kloeke Dixieland en Cantoor, twee beste bostulpen, voor Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur het voetlicht bracht. De fonkelend Zondags 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uui rode Dix' Favorite het de fa. H. M. van Haaster uit De Zilk in beste con- Studio: Ontraden. ditie zien. Zoals gezegd trok de nieu we rode hyacint Vuurbaak van C. J. Trianon: De Vikingen komen (14 j.) van Zonneveld, de Drechtsberg, Dagelijks. 2.30, 7 00 en 9.15 uur Voorhout, sterk de aandacht. Deze Zondag: 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur nieuwigheid die fraai van kleur en heel goed van vorm is, moet ontstaan Rex: Wereld zonder schaamte (18 j.) zijn uit een kruising van Jan Bos en Anne Marie, twee ouders met vele Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9 15 uur goede kwaliteiten. Een puike aan- Zondags: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur winst is ook de roserode soort uit Si*!** Aetherklanken DONDERDAG 24 DECEMBER 1964 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen (7.55 Overwe ging). 8.00 Nws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Ouvertureverv. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Franse chansons. 10.05 Rus. ork. werken (gr). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte gram. 12.15 Le ven op het land, gesprek. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-orkest. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Marsmuz. 14.30 Lichte gram. 14.40 Zij waren bereid, hoorspel. 15.20 Mod. Adventsmuz. 16.00 Adventsdienst. 16.30 Omroep koor: Geestel. liederen. 16.45 Oude kamermuz. (gr). 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Knapenkoor (gr). 17.45 Gram. 17.55 Sportrubriek. 18.10 Meisjeskoor en instrumentaal sextet. 18.30 Sociaal perspectief, lezing. 18.40 Amusements- muz. uit Oostenrijk en Zuid-Ameri ka. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Koorzang: Geestel. Liederen (gr). 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Lichte gram. 20.10 Boe ren en Burgers in Buitenveen, hoor spel. 20.40 Balletmuz. (gr). 21.25 Kerstzang in de Ahoyhal te R'dam. 22.15 Klas. kamermuz. (gr) 22.30 Nws. 22.40 Kerkorgelconcert. 23.15- 0.15 Evangelisch-Lutherse Kerkd. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lich te gram. 8.50 Ocht. gymn. 9.00 De groenteman. 9.05 Kerstliederen. 9.30 Oude kamermuz. (gr). 9.40 Morgen wijding. 10.00 Lichte gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huis houdelijke" zaken, praatje. 11.15 Pia norecital: klas. en mod. muz. 11.45 Kamermuz. (gr). 12.00 Licht orkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Operettemuziek (gr). 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursb. 13.30 Orgel en zang: amus.liederen. 14.00 Ste- reofonische uitz.: Sopraan en pia no: mod. kerstliederen. 14.30 Va riété-Theater, ge var. progr. 15.45 Klass. ork.muz. (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Voordracht. 16.20 Lichte gram. 17.00 Op de jonge golf: kerstbijeen komst v. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Uitz. v.d. WD: Luis tert naar De Stem van de WD. 18.30 Licht ork. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Sportparade. 19.30 Nws. 19.35 Volkskerstzang te Amsterdam. 20.00 gevar. kerstprogr. (22.30 Nws.). 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NCRV: 15.00-15.45 V.d. vrouw. 16.00-16.15 V.d. kleu ters. 19.30 Barend de Beer. 19.35 Zeg maar Conny, liedjesprogr. NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en tante Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Attentie. 20.55 Bloemlezing rond het Kerstfeest: voordrachten, poppenspel en kinderkoor. 22.10 Goed Kijken naar dekolonisatie, filmdocumentai re. NTS: 22.25 Journ. 22.30 Amster dams Kamerork. en cellist: klassieke werken. IKOR: 23.00 Kerstnacht dienst te Amsterdam. KRO: 24.00-1.15 Nachtmis te Maastricht. Nederland II. NTS: 20.00 Nws. in het kort. VARA: 20.01 De Lucy Ball- Show. 20.25 Mijns inziens, discussies over kunst en cultuur. 20.55 East Side - West Side, documentaire TV-film. 21.45 Achter het nieuws. NTS: 22.10- 23.00 A Christmas Carol, TV-spel (Prod. CBS). Domien van Rietyelile De jonige boer van het Redgershof heeft uiterlijk niefe van zijn moeder. Hij is op en top een Liebaert, in te genstelling tot de meisjes, die de fijn site gestalte en de scherpe vormen van Rika Hageman bezitten, ondanks de duidelijke verschil en van huids kleur en karakter tussen Lieva en Kristiin. Met zijn vierkant hoofd en brede schouders en een lichaam dat over het geheel voor zijn jaren sterk uitgegroeid is, staat Stefaan met de beide voeten a-an de grond vast alsof hij er aan vastgegroeid was, op en top Beer Liebaert. Ook de lijnen van zijn gezicht, de grote goedgevormde neus en vierkante kin, allemaal de oude Beer, zegt Livinus Martens, de acht- en-negentig jarige oud-paardenkoop- man, die jaren met Beer de markt ge daan heeft en al diens jonge veulens kocht. Hij staat al even stevig met beide voeten in de aarde. Het eerste jaar brengt menige te genslag, die Stefaan dagelijks de ka ken op elkaar doet klemmen. Op het einde van mei slaan de hagelstenen als duiveneieren zo groot, scherp als geslepen grintsteen, een vlas schaard volkomen tegen de grond. Een week later is het hele geharre war zuiver omgeploegd en het wordt een veld koolrapen zoals er in de polder nog geen te zien was. Maar ook de tarwe heeft veel geleden, en de haver en aardappelen. Een veld van meer dan vier hektare bij de kreek heeft een hailve week onder water gestaan zodat de aarde zo on doordringbaar was als een baksteen Het volgend jaar legt de jonge boer zich toe op de massale kweek van plantaardappelen. Hij bouwt speciale loodsen met veel glas voor Winter- bewaarplaats en al heel gauw ko men de kleine boeren uit de Vlaan ders en uit het Oosten van het land tot de Kempen toe. een kijkje nemen en pootaardappelen bestellen. Het duurt twee jaar eer hij met dit sy steem van werken naam verworven heeft, maar dan hoeft hij ook geen voet meer te verzetten om zijn pro ducten aan de man te brengen. Er bestaat in de hele polderstreek geen hof dat zoveel bezoek krijgt. Groepen boeren uit andere provinciën, op uit stap per autobus, komen over zijn velden zwermen, zodat hij verplicht is, om enigszins aan de vraag van pootaardappelen te kunnen voldoen, een derde van zijn vélden aan die kweek te geven. Maar ook met de veredeling van tarwe en vee, maar vooral met zijn grote liefhebberij: het fokken van paarden, maakt hij geweldige voruitgang. Vóór de herfst van zijn tweede jaar meesterschap, koopt hij de oude 9tenen van een opgebroken straat weg en laat hij het hof en de twee voornaamste landwegen, tussen zijn velden, plaveien. Een zevenjarige kweekmerrie, die al twee wonderbare prijsveulens ge geven heeft, verongelukt bij een bot sing met de stoomtram. Stefaan be taalt drieduizend frank schadever goeding aan de maatschappij omdat zijn knecht schuld had, en ziet dan voor het eerst dat al zijn verzeke ringspolissen, uit de tijd van Door Hageman, onnozele, waardeloze rom mel zijn. De jonge boer klemt de tan den opeen, laat alles vernieuwen en kijkt weer met gespannen hardheid de toekomst tegemoet. De tien tot twaalf arbeiders die vast aan het hof verbonden waren zijn tot twintig en meer gestegen. Be sparing aan arbeidskracht en loon is zelfbedrog en betekent verlies aan opbrengst, en vooral aan trouw en belangstelling voor het werk, meent de jonge Liebaert. Op veel vriendelijkheid en schijn- tegemoetkomingen van zijn kant moet zijn volik niet rekenen. Hij is kort en afgemeten, hard voor zich^ zelf maar ook voor de 'anderen, maar is boven alles breed en rechtvaardig. Op een avond in november komt Lieva van de avondtram naar huis. Ze heeft zonder verlof de kostschool verlaten. Stefaan haalt haar in achter de dijk, op terugtocht van het dorp waar hij bij wagenmaker Roetlaer een hoop gebroken gereedschap ter reparatie heeft heengebracht. Van op de omgekeerde voorplank van de wagen kijkt hij pijprokend over het veld, als hij opeens het meisje, dat zich door de plassen van de najaars regen een weg naar het hof baant, in het oog krijgt. De meisjes zijn onge veer twee maanden geleden voor hun vierde en laatste schooljaar vertrok ken, en Stefaan heeft gezien met welke tegenzin Lieva wegging. Hij heeft zich niet om zijn zuster be kommerd, omdat tante Lia die kwes tie op zich neemt, en tenslotte ook wat heeft hij verstand van zulke za ken? Hij neemt Lieva bij zich op de zitpl-ank en kijkt met belangstellen de verwondering naar haar slanke, fijne gestalte en donker gelaat. Een kind kunt ge haar niet meer noemen, denkt hij, en opeens dringt het tot hem door, dat zij haast zeven tien is. Wat scheelt er aan Lieva? vraagt hij glimlachend. Ik ben weggelopen, Stefaan, ik ga niet meer terug, nog liever speel ik thuis stalmeid dan.... Hij begrijpt niets van de innerlijke tribui-a ties die zijn zuster aanzetten opeens over haar eigen lot te willen beslissen, maar toch vindt hij een eigenaardig aanknopingspunt met zijn eigen doorleefde moeilijkheden. Waarom, is er iets gebeurd? vraagt, hij. Er gebeurt iedere dag iets, zegt ze, ik word ziek van dat leven daar, diie muren.de andere meisjes. Godik weet zelf nietmaar .Ze zwijgt en wendt haar gezicht van hem af. Zonder haar verwarring te begrij pen voelt hij diep met haar mee. Ze ziet er zo kleintjes en verlaten uit. Ze heeft meer van een verzorgde zi geunerin dan van een rijke polder- dochter, denkt hij. Wat zegt Kristin daarvan? Niets. Wil zij nog blijven? Ik denk het, zij heeft vriendin nen, maakt plezier, denkt niet aan het hof. God, denkt hij, het is tenslotte toch niet nodig dat de ene zoveel rru- zerie doormaakt om de andere, die in dat leven opgaat, gezelschap te houden. Ik zie niet in waarom ze niet zou thuisblijven terwijl Kristin verder studeert. Als je nu eens bleef tot het ein de van het schooljaar, stelt hij voor zichtig voor, je bent er pas weer twee maanden. Neen, schudt ze kordaat, ik blijf geen dag meer. Drie jaar is meer dan genoeg, het wordit tijd dat ik mij met het huiswerk en het boerenwerk ga bemoeien, 'k Zal dat in mijn le ven meer van doen hebben dan Frans en Engels en al die andere lliflafjes voor juffrouwen van de stad.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2