S)e CoidóeSouAci/nt Loonronde van ten w?„riSr hoogste 240 gulden Paus Paulus roept op tot broederschap onder de mensen TWEE MAANDEN UITSTEL Amerika gaat grootste transport vliegtuig ter wereld bouwen „Bemande ruimtevluchten zijn zeer gevaarlijk en zinloos" Negen generaals in Zuid- Vietnam ontslagen KHANH BOOS OP AMERIKA BÜREAD PAPENGRACH1 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.408 Directeur J. F. J M KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef 2.09.35 Red 2.00.15. 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 Abonn. ƒ0,78 p.w„ ƒ3,35 p.mnd., ƒ10,05 p.kw Franco p.p. ƒ10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes ƒ1,75 RUIMTEPRAAT Per 1 januari a.s. wordt een loonronde van twee procent van kracht, die alle werknemers van 15 tot 65 jaar zal moeten gelden. De loonronde zal wor- den gegeven in de vorm van een bijslag, die niet meer dan 240 gulden per jaar mag bedragen, of 20 gulden per maand, of 4.61 per week. Dit heeft de Stichting van de Arbeid in een brief aan minister Veldkamp (Sociale Za ken) medegedeeld. In zijn brief is het loonbeleid voor het volgend jaar uit gewerkt. De Stichting van de Arbeid heeft het College van Rijksbemiddelaars ge vraagd toestemming te verlenen, dat ook voor werknemers, die meer dan 12.000 gulden per jaar verdienen een bijslag van twee procent over htt meerdere wordt gegeven. Deze bijslag zal gelden als een zekere tegemoetko ming in verband met de verhoogde AOW- en AWW-premie. De Stichting is van mening, dat de werknemer in de gelegenheid moet zijn de lasten, die het gevolg zijn van de verhoging van de premiegrens van 10.900 tot 12.0<0 gulden althans gedeeltelijk te comr inseren. Als gewenst percentage noemt de Stichting 6,6 met een maximum van 72,60 gulden per jaar. Zeker 20 bewapende Indonesiërs zijn vanochtend in Zuidwest-Maleisië aan land gegaan. Dit werd door de Maleisische regering bekend ge maakt. De Indonesiërs zetten voet aan wal bij Pontian, dat enkele hon derden kilometers ten zuiden van Koeala Loempoer ligt en waar in augustus de eerste Indonesische in filtranten aan land werden gezet. Huurbijslagen De huurbijslagen van 1960, 1962 en 1964 zullen in de lonen kunnen worden verwerkt. Uit een becijfering zal echter moeten blijken, dat de kosten hiervan op de beschikbare ruimte in mindering zijn gebracht. Een bijzondere uitkering, zo stelt de Stichting van de Arbeid, zal ech ter eerst dan mogelijk zijn, indien de economische situatie zich in gunstiger zin gaat ontwikkelen dan nu het ge val is. Deze uitkering zal dan even tueel in latere cao's worden verwerkt. Vermoedelijk zal deze uitkering wor den gegeven in de vorm van een va kantietoeslag. Ontwapening bevorderen de cao's van 1965 geen gelegenheid meer geven. Wat betreft de gelijke beloning voor de vrouw achten de werknemers het wenselijk, dat dit met ingang van 1 januari a.s. geldt voor de z.g. ge mengde functies". De werkgevers daarentegen willen eerst het resul taat van het gesprek van de regering in EEG-ver^and over deze kwestie afwachten. Ine en men in de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming bereikt over de nieuwe cao's zal men zich neerleggen bij het oordeel van het College van Rijksbemiddelaars. Opnieuw boycot van Meningsverschil spreker in VN-assemblee Over de ondernemingsgewijze dif ferentiatie en de gelijke, beloning voor de vrouw zijn de werkgevers en werknemers het nog niet eens gewor den. De werknemers zijn van mening, dat voor bedrijven, die van de on dernemingsgewijze differentiatie nog geen gebruik hebben gemaakt, de gelegenheid om dit alsnog te doen, moet worden opengehouden. De werkgevers willen hiervoor in Opnieuw verlieten dinsdag Afri kaanse, communistische en veel Azia tische gedelegeerden de vergader zaal van de VN-assemblee om een spreker te boycotten. Gold maandag hun actie de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Muller, nu was het de afgevaardigde van Portugal die een gedeelte van de aanwezigen de zaal uit zag lopen, toen hij het spreekgestoelte besteeg. pende. Men kan stellen, dat de Ka mer in een soort Godsvrede is uit eengegaan en bij het eind van het reces met belangstelling zal kennis nemen van de stand van zaken in zake de studie op het departement van Onderwijs. Het is te hopen, dat zich inmiddels geen nieuwe moeilijk heden of conflicten zullen voordoen. De vraag is nog wel pikant, wat er in en eventueel mèt de pacificatie commissie gaat gebeuren. Zijn de ge ruchten van gisteren juist, dan is er een brief aan het kabinet onderweg, waarin de commissie zelf verzoekt te worden opgeheven, omdat ze in ver dere werkzaamheden niet veel heil meer ziet, aangezien gelijksoortig ar beid immers ook in het kabinet zelf wordt venriohit. We zijn het met de commissie eens, dat men doublures moet voorkomen. Enfin, dat is dan weer een mooi puntje om na de Kerst de'volgende fase in de geschiedschrij- ving van de woelige radio- en TV- problematiek te beginnen! Paus Paulus VI heeft in de tradi tionele Kerstboodschap aan de we reld tot broederschap onder de men sen opgeroepen. Herinnerend aan zijn jongste reis naar India zei de Paus in zijn door de Vaticaanse en vele bui tenlandse zenders verbreide toespraak dat dit bezoek voor hem een ogen blik van begrip en verbroedering des harten was. De Paus pleitte voor be ëindiging van de bewapeningswed loop en bestrijding van nationalisme, rassengeest en klassegeest en mili tairisme als belemmeringen voor het vestigen van broederschap onder de mensen. De betrekkingen tussen de mensen zijn zo veelvuldig geworden, dat zij wegen der liefde moeten wor den. In Bombay was het overduide lijk geworden, aldus Paus Paulus, dat het begrip „naaste", dat reeds in het evangelieverhaal van de barmhartige Samaritaan de conventionele grens overschreed, de gehele mensheid om vat. De democratie moet de grenzen en belemmeringen voor het ontstaan van een ware broederschap uit de weg ruimen. Vooral de jeugd moet be grijpen, dat dit de taak van de toe komst is. Het zijn idealen, maar geen utopieën, ze zijn moeilijk maar de moeite waard. De Katholieke Kerk stelt hierbij het onuitputtelijke erf goed van de goddelijke en menselijke leer en de zedelijke kracht ter be schikking. Zij biedt dit erfgoed de moderne wereld ter vrijwillige aan vaarding aan en de wereld kan dit niet afwijzen als zij werkelijk op haar eigen redding uit is. Nationalisme Sprekend van het „dramatische en beangstigde aspect van het huidige historische ogenblik" noemt de Paus het „het nationalisme, dat de volke ren scheidt doordat het de een tegen- 1 over de ander stelt en barrières van tegengestelde ideologieën, geestelijke bekrompenheid, eigen belangen en egoïstische eerzucht opricht als het al niet om machtsbegerige en over machtige imperialistische strevingen meende men, dat dit overwonnen was maar het steekt de kop weer op. „Wij vragen de staatsbestuurders en volkeren te waken en dit instinct naar prestige en streven naar macht te beteugelen want het zou weer een bedreiging kunnen worden". Van de rassengeest reppend zei de Paus, dat deze tot wantrouwen en soms tot onderdrukking leidt. Militairisme „Wij constateren", aldus de bood schap verder, „met ontzetting het be staan van een militairisme, dat niet zozeer uit is op rechtmatige verdedi ging van een bepaald land en behoud van de algemene vrede als wel op een steeds moorddadiger bewapening, die een reusachtige hoeveelheid ener gie aan mensen en middelen ver slindt en ertoe leidt, dat men de vrede gaaf stellen op de bedrieglijk^ en onmenselijke basis van weder zijdse vrees". „De machtigen der wereld", aldus de Paus, „moeten ontwapening be vorderen en nagaan hoe de huidige militaire uitgaven geleidelijk aan voor menslievende doelen bestemd kunnen worden. Uit deze verandering moeten niet alleen de betrokken sta ten zelf voordeel trekken, maar ook de zich nog in ontwikkeling en nood verkerende landen". Deze vijand van de menselijke broederschap neemt nog steeds in kracht toe. Na de tragische ervarin gen van de laatste wereldoorlog Ondanks de luidruchtige kreten, die het tweedaagse debat over een tijdelijke oplossing voor het radio- en TV-bestel en de toelating van recla me bij genoemde media zo nu en dan kenmerkten, is de uitslag volkomen in overeenstemming gebleken met hetgeen men na de befaamd gewor den brief van de ministers Marijnen en Bot de dato 15 december jl. aan de Tweede Kamer kon verwachten. De volksvertegenwoordiging heeft eensgezind hetgeen in dit geval niet over de gehele lijn wil zeggen: met volkomen gelijke bedoelingen die regering het door haar gevraagde uitstel van twee maandien verleend om vóór 1 maart a.s. tot een voorstel ails bovenbedoeld te komen. Afgezien van genoemde luidruchtigheid en ds onderliggende motieven waren er in deze beide dagen zoveel althans zeker ogenschijnlijk mensen van goede wil aanwezig, dat premier Ma- rijnen met een gelukkige verzuchting over gunstige verwachtingen inzake de discussie na 1 maart kon beslui ten Men zal uiteraard straks moeten bezien, wat daarvan terecht komt. OndankJ alile fraaie verklaringen over en weer, een motie-Baeten, „waarin datgene werd bijeengebracht, waarover alle partijen het bij wijze van goede grondslag voor een ver gelijk wel eens zijn", alsmede de con clusie van de minister-president, is er natuurlijk toch wel enige conflict stof in de Kamer achtergebleven, die bij schoonmaak in het Kerstreces niet door nijvere werksters kan wor den weggeruimd. Men heeft deze beide dagen met een uitzondering dan voor het politiek geharrewar rondom de ministeriële brief (maar dat betreft in feite slechts een neven- terrein) zorgvuldig voorkomen, dat de explosieve stoffen nu reeds tot ontploffing zouden komen. Dat daar bij geen gelijke bedoelingen hebben voorgezeten, moet reeds duidelijk zijn, als men de gesprekspartners be ziet. Liberalen, socialisten en de daar tussen gelegen groeperingen hebben in het verleden tè duidelijk en na drukkelijk uiteenlopende opvattin gen over deze problematiek en de ge wenste oplossing te berde gebracht dan dat de uitkomst nu zonder enige moeilijkheid en als op een presen teerblaadje gereed zou lliggen. Maar laat ons met minister Marijnen al thans voorhaods de hoop koesteren, dat het straks na 1 maart allemaal best zal meevailHen Concrete mededelingen van minis ter Bot hebben niet bijgedragen to' het voeden van zulke gunstige ver wachtingen. Maar men kan zeggen- het tegendeel was ook niet het geval De bewindsman heeft zich terecht volkomen onthouden van het sugge reren van enigerlei richting, waarin Koningin Fabiola, koning Boudewijn, prinses Paola en prins Albert, gefoto- hij zich de oplossing denkt, daarmee grafeerd bij hun aankomst aan de kathedraal van St. Goedele in Brussel, ook geen nieuwe conflictstof schep- waar ter nagedachtenis aan de slachtoffers in Kongo een mis is opgedragen. 600 manschappen tegelijk Oceaan over President Johnson heeft de plan nen voor de ontwikkeling van 's we relds grootste transportvliegtuig voor het vervoer van troepen en materiaal naar plaatsen waar moeilijkheden zijn, goedgekeurd. Minister McNamaira zed op een persconferentie, dat de begroting fondsen zal bevatten voor de ontwik keling van het geweldige vliegtuig. De begroting voor defensie zal dichter bij de 49 miljard dan de 50 miljard dollar liggen. 157 miljoen dollar zouden worden uitgetrokken voor de optwikkeling van het vlieg tuig, dat 600 manschappen over de Atlantische Oceaan zou kunnen ver voeren. De totale ontwikkelingskos ten zouden 750 miljoen dollar gaan bedragen. De maximum snelheid vam het toe stel zou rond de 860 kilometer per uur moeten liggen en het zou kun nen opereren van een vliegveld dat kleiner is dan nodig is voor de hui dige sbraal verkeersvliegtuigen. De Amerikaanse minister zei te verwach ten, dat na 1 juld 1968 met de pro- duktie kan wonden begonnen. In zijn studeerkamer in het Vaticaan heeft Paus Paulus de ?esde dinsdag avond zijn Kersttoespraak tot de wereld gehouden. De foto toont de Paus achter de microfoons. Professor Florkin, hoogleraar aan de Belgische Universiteit van Luik, heeft gisteren tijdens een diner, waaraan werd aangezeten door enkele tientallen leden van de Rotary Club van Seraing, enkele verbazingwekkende medede lingen gedaan over de ruimtevaart. De Luikse hoogleraar gaf als zijn mening te kennen, dat men met de bemande ruimtevluchten in feite nog niets be reikt heeft. Als men iets bereikt heeft, dan is het resulaat slechts negatief geweest. Professor Florkin is ervan overtuigd, dat de menselijke ruimtevaart een volkomen mislukking is, en dat de Russen en Amerikanen hiervan op de hoogte zijn, doch erover zwijgen. Bovendien, zo stelde professor Florkin vast, kan een mens niet langer dan vijf dagen in een toestand van gewicht loosheid leven: langer verblijf in een dergelijke situatie levert voor hem ernstig lichamelijk en/of geestelijk letsel op. Hieraan verbond de hoogleraar de conclusie, dat een bemande vlucht naar de maan voorlopig geen doorgang zal kunnen vinden, en dat de kosmonau ten, die in de ruimte zijn geweest, alle min of meer ernstig geestelijk letsel hebben opgelopen. Professor Florkin is voorzitter van de vergadering van Amerikaanse en Russische ruimtevaart-experts, die vorige maand nog in Florence bijeen zijn geweest voor gezamenlijke bespreking van ruimtevaart problemen. mogelijke terugkeer naar de politieke macht met steun van de raad voor- de strijdkrachten. Zoekt U een SCHOORSTEEN KLOK, WANDKLOK of WEKKER. v. d. WATER heeft ze. De beste merken Junghans, Kienzle. HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG Phan Khac Soe, het Zuidvietna- mese staatshoofd, heeft negen gene raals ontslagen. Hij heeft het bevel ondertekend, waardoor de generaals onder wie luitenant-generaal Doeong Van Minh, tot aftreden worden ge dwongen. Zoals bekend heeft een aantal jonge generaals, die „de Tur ken" worden genoemd, op dit ontslag van hun oudere collega's aangedron gen. Luitenant-generaal Van Minh plus nog drie ontslagen generaals hebben die leidiing gehad van de staatsgreep die leidde tot de val van de regering Ngo Dinh Diem. Men heeft hen beschuldigd van plannen om het be wind in Zuid-Vietnam over te dra gen aan een groep neutralisten. Het zag er gisteravond naar uit, dat het tot een regelrechte krachtmeting zou komen tussen de Amerikaanse missie in Saigon en de Zuidvietna- mese opperbevelhebber, luitenant- generaal Ngoejn Khanh las voor de radio een militaire dagorder voor, waarin in bedekte termen kritiek werd geleverd op de Amerikaanse politiek in Vietnam. Generaal Khatnh zei voor de radio, dat de strijdkrachten niet van plan zijn zich voor het karretje van een ander land te laten spannen. Volgens hem heeft het leger het recht als be middelaar tussenbeide te komen in alle geschillen die het communisme en het kolonialisme in welke vorm dan ook ten goede zouden kunnen komen. Volgens sommige waarnemers wijst die verklaring van Khanh op zijn Dit nummer bestaat nit 10 pagina's LICHTE TOT MATIGE VORST Het hogedrukgebied, dat het weer in ons land bepaalt, heeft zich van nacht van de Noordzee over Midden- Europa uitgebreid en is tegelijkertijd iets in omvan/g afgenomen. De stro ming van koude en droge continen tale lucht is oostelijk tot zuidoostelijk geworden en wat in kracht vermin derd. In de algemene w eerstoestand komt het komende etmaal nog weinig verandering. De vorst zal de komen de nacht licht tot matig zijn, bij een zwakke tot-matige wind tussen oost en zuidoost. Overdag lopen de tem peraturen weer tot om het vriespunt op. Overigens zal het weer droog en overwegend zonnig blijven. ZON- EN MAANSTANDEN 24 Dec.: zon op 8.47, onder 16.32; maan op 23.28, onder 12.39. Hoogivater stand en 24 Dec.: v.m. 7.00; n.m. 19.27. KORRELTJE Moed in tegenspoed is halve tegen spoed.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1