S)e CöidaeSouAa/tif Jonge generaals in Saigon voeren een staatsgreep uit plof Ook opperbevelhebber wele*sky leider af Khan gearresteerd? Eisenhower: oorlog duurde onnodig maanden te lang voor nieuwe Vrees slachtoffers in Kongo bestel vroegtijdig met tsjombe Peter Leenen oostelijke wind MAANDAG 21 DECEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.406 BUREAU PAPENGKACH1 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 38.39 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 Abonn. ƒ0,78 p.w., ƒ3,35 p. mud., ƒ10,05 p.kw Franco p.p. ƒ10.55. Adv. 20 ct p mm Telefoontjes 1,75 zei de Leidse gasfabriek Zuidvietnamese militaire leiders van de vrijdag jl. gevormde raad voor de strijdkrachten hebben gisterochtend vroeg de hoge natio nale raad, die zeventien leden telt en de politieke toekomst van het land moet uitstippelen, ontbonden en een aantal leden ervan ge arresteerd. Voorts werden boeddhistische en studentenleiders op gepakt. De mededeling werd gedaan in een proclamatie van de raad voor de strijdkrachten. Hierin werd uitdrukkelijk verklaard, dat de strijdkrachten de regering van premier Tran Van Hoeong, die uit burgers is samengesteld, blijven steunen. Sinds gisteren zouden in Saigon verscheidene honderden personen, onder wie officieren en generaals, zijn gearresteerd. Onbevestigde berichten zeggen, dat generaal Ngoeyen Khan, opperbevelhebber van het Zuidvietnamese leger, vanochtend eveneens zou zijn gearresteerd. „We blijven de regering steunen" De militaire leiders, voor het meren deel jonge generaals, lieten later weten, dat de premier en het staats hoofd van Zuid-Vietnam akkoord zijn gegaan met het besluit om de 17 man sterke hoge nationale raad te ontbinden. Brigade-generaal Ngoe- jen Chan Thi zei op een persconfe rentie in Saigon, dat Phan Khac Soe, het Zuidvietnamese staatshoofd, alle wetgevende macht zal uitoefenen tot de regering een nationale vergade ring bijeen heeft geroepen. Dit moet binnen drie maanden gebeuren. De uitvoerende macht berust bij de rege ring onder leiding van premier Tran Vkn Hoeong. De stap van de hoge militairen moet gezien worden als een staatsgreep omdat zij volgens de grondwet niet het recht hebben de hoge nationale raad te ontbinden. De raad voor de militaire strijd krachten werd gevormd om te advi seren in belangrijke besluiten aan gaande militaire zaken. Bevelheb bers van belangrijke gevechtseenhe den hadden op de vorming aange drongen om enige controle uit te oefenen op de opperbevelhebber lui tenant-generaal Ngoeyen Khan. Deze laatste is voorzitter, maar de meeste leden zijn bevelhebbers van gevechtseenheden in plaats van staf officieren. De raad wil onder meer streven naar grotere discipline en vechtlust in het leger en zich verzet ten tegen degenen in de strijdkrach ten die uit zijn op het behalen van persoonlijk prestige. Er heersen in Saigon al verschei dene weken politieke spanningen als gevolg van boeddhistische oppositie tegen de regering Van Tran van Hoeong. De boeddhisten vinden, dat deze niet beter is dan het regime van de katholiek Ngó Dinh Diem, dat van discriminatie jegens de boeddhisten werd beschuldigd. Amerika bezorgd. Amerikaanse functionarissen in Saigon zeggen, dat de coup van de jonge generaals het doel van de Amerikanen: handhaving van de de mocratie in Zuid-Vietnam, door kruist. Zij achten het gebeurde ern stig en dringen bij de groep jonge generaals, die „de Turken" genoemd worden, op een compromis aan. Gina Lollobriglda heeft zondag van de persvereniging in Milaan een prijs gekregen voor haar werk. als fotografe. Verscheidene produk- ten van haar camera zijn al in Itali aanse tijdschriften verschenen. Sir Roy Welensky, de vroegere premier van de ontbonden centraal Afrikaanse federatie, heeft zaterdag zijn ontslag ingediend als leider van de Zuidrhodesische oppositiepartij. In een brief aan de voorzitter van de partij schrijft sir Roy, dat 't min stens een half jaar zal duren voor hij geheel hersteld zal zijn van de ope ratie die hij vorige maand in Lon den heeft ondergaan. Hij zegt, dat deze tijd voor Rhodesië van groot belang is en dat het „verkeerd zou zijn mijn positie te blijven bekleden terwijl ik niet in staat zou zijn een actieve rol te spelen". Sir Roy Welensky, ex-bokskam- pioen zwaargewicht en een machi nist, was premier van de federatie van 1956 tot de ontbinding in de cember 1963. Hij is 57 jaar. „De door president Roosevelt in 1943 gestelde eis, dat Duitsland zich onvoorwaardelijk zou overgeven, was een fout, die de oorlog waarschijnlijk met zestig of negentig dagen heeft verlengd", aldus heeft ex-president Eisenhower in een gesprek met de „Washington Post" verklaard, dat gisteren in dit blad is gepubliceerd". Generaal Eisenhower, die opper bevelhebber is geweest der westerse geallieerde troepen in Europa, zegt in dit persgesprek, dat hij zich nimmer tevoren in het openbaar tegen de politiek van een onvoorwaardelijke Duitse overgave heeft uitgesproken, doch dat hij er in de tijd, toen hij opperbevelhebber was, in particu liere gesprekken wel bezwaren tegen heeft ingebracht. „Volgens mij was deze' politiek vooral onjuist omdat zij de indruk maakte tegen volken, in plaats van tegen de oorlogsleiders te zijn ge richt". In 1944 al verslagen. Duitsland was, na de mislukking van zijn Ardennen-offensief (in december 1944), verslagen. Op 16 januari 1945 konden de verbondenen zeggen, dat op militair gebied alles was bekeken en een ieder met ge zond verstand wist dit. „De gehele campagne van het voorjaar van 1945 had achterwege kunnen blijven. Doch Adolf Hitler maakte van Roosevelts eis inzake een onvoorwaardelijke Duitse overgave gebruik om de Duit sers langer te laten doorgaan dan zij anders waarschijnlijk zouden hebben gedaan. Ik ben altijd van mening geweest, dat de oorlog in Europa zes tig of negentig dagen langer heeft geduurd, dan wel nodig was ge weest", aldus ex-president generaal Eisenhower. In antwoord op de vraag van de verslaggever van de „Washington Post", waarom hij zo lang had ge wacht met het geven van zijn me ning over de politiek van een on voorwaardelijke Duitse overgave, antwoordde Eisenhower: „Niemand heeft mij hier tot nu toe naar ge vraagd". Zijne Eminentie Bernard kardinaal Alfrink heeft zater dag in Dronten, een plaatsje in de Flevopolder, de Heilige Ludgerus-kerk plechtig ingezegend. De foto geeft een beeld van de inzegening. KUNSTMAAN GELANCEERD De Verenigde Staten hebben van morgen een kunstmaan, de Exdlorer 26, gelanceerd om de Van Allemstra- lingsgordels te onderzoeken* De kunstmaan moet in een ellipsvormige baan terechtkomen, waarvan het ver ste punt 25.280 km van de aarde ver wijderd is en het meest nabije 380 km. Met de elektronische uitrusting zullen tevens de kunstmatige stra lingsgordels die na de Amerikaanse kernproef op het eiland Johnston in 1962 zijn ontstaan, bestudeerd war den. Eea locomotief en een wagon stortten in de rivier de Rio, 50 kilometer ten noorden van Rome toen de brug, waarover ie reden instortte. De meeste passagiers bleven ongedeerd, omdat ie in een van de wagons «aten, at op de brug bleven staan. De twee machinisten en een passagier werden gedood. Acht Nederlandse missionarissen vermoord Elf Italiaanse kloosterzusters en de vrouwelijke zendelingen mej. Rimmer en mej. McCarton uit London en mevrouw Burke uit Canada hebben gisteren, bij hun aankomst per vliegtuig uit Stan- leystad in Leopoldstad, verklaard dat gevreesd moet worden, dat 24 blanke missionarissen en zen delingen en zes kinderen door de rebellen zijn vermoord. Onder de vermoedelijk vermoorden bevin den zich vijftien Britten, acht Nederlandse missionarissen, drie Belgische kloosterzusters, een Belgische priester en een Aus tralische, een Amerikaanse en een Canadese zendeling. De kloosterzusters en de vrouwe lijke zendelingen menen, dat zes tien slachtoffers in de missiepost te Banalia, ten noorden van Stanley- stad, zijn vermoord, terwijl de veer tien andere vermoedelijk te Bafwa- sende, ongeveer 270 km. ten oosten van Stanleystad, om het leven zijn gekomen. De elf Italiaanse kloosterzusters, die Bafwasende als standplaats had den, zijn door de blanke vrijwilli gers van majoor Hoare uit deze plaats afgevoerd. De zendelinge, mevrouw Burke, verklaarde van rebellen-officieren, SNEEUWRAMP IN MONTANA Sneeuwstormen hebben gisteren in de Verenigde Staten aan twintig men sen het leven gekost. De meesten kwamen om bij verkeersongelukken. In het oostelijk deel van de staat Washington viel 35 cm. In het zuidoostèn van de staat Mon tana, waar ook veel sneeuw is ge vallen, hebben militaire vrachtvlieg tuigen zondag dertig ton hooi uitge gooid. 46.000 Stuks vee zijn daar al omgekomen. President Johnson had zaterdag 'n deel van Montana tot rampgebied verklaard. Het gebied werd vorige week door een zeer zware sneeuw storm getroffen, waardoor snelwegen werden geblokkeerd, boerderijen ge- isoleerd en veel vee is omgekomen. De president zegde 100.000 dollar (f 350.000) federale hulp toe. De storm bereikte windsnelheden van 80 km per uur bij een temperatuur van 37 graden Celsius onder nul. Lading graan van schip ging schuiven Vier opvarenden zjjn omgekomen toen de 40 koppen tellende beman ning van het Amerikaanse vracht schip „Smith Voyager" zondag mid den op de Atlantische oceaan het schip verliet omdat de lading graan was gaan schuiven en het ruim 7000- ton metende schip zware slagzij maak te. Twee matrozen worden vermist. De kapitein en een stuurman bleven aan boord. die later de zendelingen tegen hun militairen beschermden, vernomen te hebben, dat nog dertien zendelingen in het oerwoud verborgen werden gehouden. Een andere zendelinge, mej. Rim mer, die reeds sinds 1932 in Kongo werkt, onderschreef de woorden van mevr. Burke. Zij verklaarde, dat de rebellen ook van plan waren geweest de zaterdag jl. door de blanke vrij willigers geredde zendelingen te ver moorden. „Een rebel, die een briefje bij zich had, waarin werd medegedeeld dat de blanke vrijwilligers in aantocht waren en dat wij allen moesten wor den doodgeschoten, viel in handen der vrijwilligers, juist voordat hij Bafwasende bereikte, en werd door hen gedood. De groep van ongeveer veertig vrijwilligers, die onder leiding stond van majoor Hoare, overviel de rebel len, die op de vlucht sloegen", aldus de zendelinge mej. Rimmer. -ttSKSgS' Zoekt u een goed ANKERHORLOGE voor 30.- en 40.-. Of het allerbeste van ƒ200.- en ƒ400.- Horloger v. d. Water, Haarl.str. 181 heeft het. Eterna, Certina, Prisma, Junehans. Ewe, Anker. Roamer. ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) uw SALADES en HORS d'OEUVRES SPAAK SPRAK voor de Kerst en Oudejaar De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft zaterdagmiddag in Brussel een onderhoud gehad met de Kongolese premier Moise Tsjombe. Spaak was enkele uren eerder per trein uit Pa rijs teruggekeerd, waar hij de bij eenkomsten van de Navo-minister- raad en van de raad van Europa had bijgewoond. Bij zijn aankomst in de Belgische hoofdstad verklaarde Spaak dat hij Tsjombe had verzocht, aan het eind van zijn bezoek aan West- Europa, naar Brussel te komen. Het onderhoud duurde twee uur en diende, naar Spaak later meedeel de, voor het uitstippelen van de lij nen van het overleg, dat in januari zal plaats hebben. Tsjombe, die gis teravond naar Leopoldstad is terug gekeerd, verklaarde, dat het gesprek in hartelijke sfeer was gevoerd. Ook minister Spaak betoonde zich tevre den. Protest tegen de inbeslagname van REM-eiland is in de maak Naar de directeur van de High Seas Television Ltd., <|e heer Eric Bent, zaterdag tijdens een gesprek met de KRO-correspondent in Londen mee deelde, ,is er op het ogenblik een pro test in de maak tegen de inbeslag name van het REM-eiland door de Nederlandse regering. De High Seas Television Ltd. is de Engelse maat schappij, die op vrijdag de exploitatie van het REM-eiland van de REM overnam. Naar de heer Bent meedeelde, zijn de geruchten, dat hij reeds een pro test aan de Nederlandse regering had gezonden, niet juist. Hij zei voorts, dat hij ervan op de hoogte was, dat de Nederlandse regering van plan was maatregelen te nemen tegen het REM-eiland, doch hij zou rekening gehouden hebben met de mogelijk heid, dat men een buitenlandse maat schappij buiten de territoriale wate ren met rust zou laten. GANGETJE 14 TELEF. 24905 (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 20 pagina's In de nacht van zaterdag op zon dag trok een zwakke rug van hoge luchtdruk over Nederland naar het zuiden. Het werd nagenoeg onbe wolkt en de temperatuur daalde in het binnenland tot 2 a 5 graden be neden het vriespunt. In de loop van zondag breidde zich frontale bewol king over Nederland uit, die samen hing met een kleine, in het Skagerak ontstane storing. Deze storing die weinig te betekenen heeft, trekt in zuidwestelijke ricthing weg. Ze pas seert daarbij dicht langs of over ons land, maar zal weinig of geen neer slag veroorzaken. Een krachtig ge bied van hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden heeft zich sterk in de richting van Scandinavië uitgebreid. Na het verdwijnen van de reeds genoemde storing zal daar om bij ons de wind uit richtingen tussen noordoost en oost gaan waaien. Er vindt dan aanvoer van continen tale lucht plaats, waarin des nachts Lichte vorst zal voorkomen en waar in overdag de temperatuur om het vriespunt zal schommelen. ZON.EN MAANSTANDEN 22 Dec.: zon op 8.46, onder 16.30; maan op 20.44, onder 11.49. Hoogwaterstanden 22 Dec.: v.m. 5.19; n.m. 17.40. KORRELTJE Al schijnt de zon ook nog zo mooi, tenslotte moet zy toch ondergaan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1