RUSSISCHE MARINE STREEFT NAAR BEHEERSING ALLER WERELDZEEëN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN In wolk van tabaksrook G3 weer op de leestafels van SROI te Ermelo Bewoners sprongen uit het raam MARGARINE 1 CENT DUURDER MAANDAG 21 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18 DE GROTE VLOTEN DER WERELD Raymond Blackman, de samenstel ler van het bekende gezaghebbende boek op het gebied van 'swerelds marinestrijdkrachten ,Jane's figh ting ships", schrijft in een donderdag in Londen verschenen uitgave voor 1964-1965 onder meer: „er voltrekt zich thans op onopvallende wijze 'n verandering in samenstelling en uit rusting der Sowjetrussische vloot, waarbij er naar gestreefd wordt de rode marine van alle overbodig heden te ontdoen en haar in overeen stemming te brengen met de eisen, die onze gespecialiseerde en technisch hoog ontwikkelde tijd stelt. Vele der oude Russische torpedo- bootjagers, mijnenvegers, onderzee boten en hulp- en begeleidingsvaar- tuigen zijn vervangen door een klei ner aantal nieuwe, met raketten uit geruste oorlogsbodems, waarvan een doelmatiger optreden kan worden verwacht. Dit heeft het mogelijk ge maakt de sterkte van het Sowjet russische marine personeel met 32 procent te verminderen. ALLE WERELDZEEëN Het valt daarnaast op, dat de Sow- jet-Unie thans bezig is in alle we reldzeeën door te dringen en niet alleen met oorlogsbodems, doch ook met spionage-treilers en schepen voor speurwerk. Voorts kan een opvallen de uitbreiding der Russische koop vaardijvloot worden opgemerkt. Al deze feiten te zamen wijzen erop, dat Sowjet-Rusland ernaar streeft de Verenigde Staten ter zee naar de kroon te steken, aldus Blackman. Hij schrijft ook: „De Sowjet-Unie beschikt, naar schatting, over een dertigtal door kernenergie voortge dreven onderzeeërs en vierhonderd onderzeeboten van het gebruikelijke type. In het gebied van de Grote Oceaan bevinden zich zeker honderd Rus sische duikboten, waarvan er enkele door kernenergie worden voortgedre ven, terwijl andere over raketwapens beschikken". AMERIKA Blackman merkt verder op dat er, sinds 1963, weinig veranderi ng is gekomen in de algemene sterkte van de Amerikaanse vloot. Er zijn echter wijzigingen aangebracht in het bouw plan op korte termijn voor onderzee boten. De Verenigde Staten willen nu in 1968 over 92 kernenergie-onderzee boten beschikken, waarvan er 41 met „Polaris"-raketten zullen zijn uitge rust. ENGELAND Ook de Britse marine wordt aan gepast aan de moderne eisen. Zij om vat thans minder en kleinere sche pen, die echter geschikter zijn voor een zeestrijd in onze dagen. „Het is echter dringend nodig, dat deze vloot de beschikking krijgt over meer vliegdekschepen en fregatten", aldus Blackman. FRANKRIJK Over de Franse vloot zegt Black man: „Frankrijk is bezig met de bouw van een sterke vloot, die bijna ge heel komt te bestaan uit na de oor log gebouwde schepen. Voora. de kortgeleden gereed gekomen kruiser „Jeanne d'Arc", die hefschroefvlie- tuigen kan vervoeren, trekt de aan dacht. In aanbouw zijn: twee met raketten uit te rusten fregatten, een kernener gie-onderzeeboot met raketten, een eveneens over raketten beschikkende onderzeeër voor proefnemingen, een landingsvaartuig en verscheidene onderhoudsschepen". ITALIë Over Italië zegt Blackman: „Ook bij de Italiaanse vloot wordt krachtig naar modernisering gestreefd. Dit is vooral tot uiting gekomen bij de bouw van de twee met raketten uit geruste kruisers „Caio Duilio" en „Andrea Doria", wier taak het vooral zal zijn konvooien te beschermen". WEST-DUITSLAND Aangaande West-Duitsland zegt Blackman: „Van de West-Duitse vloot kan worden gezegd, dat deze zeer opmerkelijke wederopstanding heeft ondergaan. Er is" vooral in de laatste tijd op opmerkelijke wijze gebouwd. De bondsrepubliek gaat door met het op stapel zetten van onderzeebootjagers met raketten en de bouw van onderzeeërs, die in de oceanen kunnen opereren. West- Duitsland is bezig opnieuw een Eu ropese marinemogendheid te wor den". JAPAN „De Japanse vloot is als een vogel Phoenix uit haar as herrezen. Japan heeft nieuwe oorlogsbodems in de meeste der bestaande categorien ge bouwd, waaronder een met raketten uitgeruste torpedobootjager en een aantal motortorpedoboten. Ook Ja pan is weer een zeemogendheid ge worden". Blackman merkt nog op, dat zich aan boord van de moderne oorlogs schepen ook geleerden bevinden, die de marineleiders moeten bijstaan met het ontwerpen van de vloten der toe komst. Hij spreekt in dit verband over „drijvende laboratoria". Deze geleerden houden zich ook bezig met de bestudering van de zee zelf, voor zover dit van invloed is op de bouw der huidige oorlogsschepen „De bevindingen van deze geleer den zullen ongetwijfeld leiden tot de bouw van doelmatiger werkende en meer veilige onderzeeboten en tot het ontwerpen van oppervlaktevaar tuigen, die de onderzeeërs op meer afdoende en vernietigender wijze kunnen bestrijden", aldus de samen steller van „Jane's frgting ships 1964 1965", Raymond Blackman. BODEGRAVEN Kweker mat met twee maten „Ik denk dat u een verkeerde meet lat hebt gebruikt", zo luidde de ver onderstelling van de officier van ju stitie bij de Haagse politierechter in het geval van een kweker uit Bode graven, die terecht stond, omdat hij teveel bloembollen had gekweekt. Daar was de verdachte het beslist niet mee eens, hoewel de rechter constateerde, dat verdachte zelf de meetbon voor accoord had getekend. „Ik teken zoveel papieren, dat je er niet meer op let," luidde de ver klaring van verdachte. „Dat kan u dan wel eens lelijk op breken". waarschuwde de officier. Hoe dan ook, de controleurs had- dien vastgesteld dat het niet klopte met de opgave door verdachte ge daan en de hoeveelheid chrysanten, die was geteeld. „Die heren meten zeker anders dan ik doe," zocht de verdachte de oplossing, doch de rechter hield aan de meetlat van de controleurs vast. „Het wordt tijd. dat die heleboel verdwijnt," mopperde verdachte, toen de officier 400.boete of een maand hechtenis eiste. „Zolang die er nog is, zullen de bepalingen gehandhaafd dienen te blijven," luidde het standpunt van de rechter. Aan de hand van berekeningen omtrent de extra winst, welke ver dachte had behaald, veroordeelde de rechter conform de eis. Gevestigd van 3 t/m 9 september A. v. Vliet en fam., Mariënpoelstr. 17. J. P. R. Heijkamp en fam., direc tie-secretaris, v. 't Hoffstr. 12a. I. P. HoogeboomErades en fam., De Goejestr. 40. A. Pistorius en fam., typograaf, Mahlerstr. 84. A. J. van Nieuwenhuyzen en fam., Hogerbeets- straat 3. E. Sleeboom en fam., hoofd machinist, Stadspolderweg 6. A. Groeneweg en fam., wetensch. ambt. Boerhaavelaan 82. W. Radius en fam., chemicus, Rijnzichtstr. 8. M. Holub en fam., tekenaar-constructeur, Mah lerstr. 16. W. Schiphorst en fam.. werktuigbouwkundige, Modderman straat 1. H. L. Wijbrans en fam.. le raar, Handelstr. 11. H. Roffel en fam. gem. ambtenaar, Burggravenlaan 95. L. J. v. d. Wijk en fam., chauffeur, Mahlerstr. 98. R. T. Z. E. van Ditz- huijzen, rijksambtenaar, Stations plein 150. M. J. Blankwater, labo rante, Maresingel 65. T. J. den IJzer man, militair, Noordeinde 2a. P. Kan- bierv. d. Bos, en A. M. Bots, Rijns- burgerweg 157. A. M. C. Wijffels, Noordeinde 50. H. A. Henry, onder wijzeres, Witte Rozenstr. 31. I. T. M. J. Monshouwer, kapster, Hooigrt 45. W. Bodry, corveeër, P. Huibertshof 8 H. H. ïV^Krulv. d. Moortel, onder wijzeres, Rijnsburgerweg 164. A. R. Glerum, sleepbootkapitein, Stieltjes- straat 22. R. L. Lakhina, v. Swieten- straat 35. E. Lequin, Groenhovenstr. 15. J. T. Sormani, Buys Ballotstr. 49. W. Semeijns de Vries van Doesburgh, Nieuwsteeg 31. C. A. V. Kuijsters, dagmeisje, Rijnsburgerweg 31F. J, E. M. Akvel-d, Fagelstr. 2. J. E. Koorn- stra, Maarsmansteeg 12a. F. Aarde- ma, hulp i. d. huish., Lammenschans- weg 43. M. Rensink, lerares NO, Rijn en Schiekade 72. H. C. A. M. Dijk stra, Haarlemmerstr. 9. B. L. Hoge- wind, Haven 24a. R. W. C. Brom, Rijnsburgerweg 89. N. J. Hoekstra, Boerhaavelaan 2. N. I. Schadee, Me- relstr. 38. D. A. M. Heerink, logopae- diste, Rijn en Schiekade 21. W. F. H. van Marwijk, metaaldraaier, Linde straat 8. C. F. Rietveld, aannemer, Lammenschansweg 239. G. J. M. Ver wegen, gem. ambtenaar, Resedastr. 35. H. W. Zaagsma, onderwijzeres, Thorbeckestr. 39. M. J. G. M. v. Trijp, stationsambtenaar, De Genstetstr. 120. P. J. Backx, Klikspaanweg 42. G. J. W. Steenhoff, P. Paaltjenspad 3. L. A. G. M. Reichert, Oude Rijn 24. C. A. Slotema, Merelstr. 31. A. L. Wal-, land, Witte Singel 81. V. Geelkerken, Zoeterw. singel 44. P. G. Philips, Rijnsburgerweg 37. B. J. Frederikse, pleegster, v. Vollenhovenplein 102. Witte Singel 95. E. J. Brans en C. A. Vermaak, verpleegsters, v. Vollenho venplein 102. N, S; Pieter en H. R. Fingal, Groenest. 48. M. M. F. Deur- vorst, Noordeinde 50. W. J. E. van de Graaff, Apothekersdijk 15. R. Wesse- ling Burggravenlaan 103. A. Vervark Lepelaar, Maredijk 6a, H. P. Ligt- hart, P. Paaltjenspad 6. Jkh S. E. Beelaerts van Blokland, P. Paaltjens pad 5. P. F. Kruijder, Franchimont- laan 64. J. Christen, Marislaan 39. E. E. Mashtooly, Kolfmakersteeg 8. G. S. Hekster, Rapenburg 120. T. L. M. Burgmeijer, verwarmingsmonteur, Mamixstr. 75. M. W. Vossers, Groe- neveldstichting .9. J. G. Kievit, dok tersassistente, Zoeterw. singel 68. C. von Duclouchvan de Lagemaat, St. Pancrassteeg 1. H. J. J. Jansen, mi litair, Noordeinde 2a, J. Klein en N. F. Beekman, kantoorbedienden, Plantsoen 45. E. J; G. P. M. Baggen, automonteur, Sweelincklaan 31. R. Kapenga, Bakh. Roozenboomstr. 2. F. A. J. J. Groot, Mauritsstr. 5. J. C. P. M. Kremers, Rijnsburgerweg 2. A. V. Vroom, Apothekersdijk 15. Jkvr. P. C. A. van Tets, Witte Singel 81. D. J. Moll, W. Singel 90. A. P. T. Bijls- ma, P. Paaltjenspad 2. I. W. Udema, M. H. C. Coppens, E. Bruijnes, P. v. Driel, E. L. Haantjes, J. M. Eijsten, T. Schreuder, C. T. A. J. Langeveld, M. Mik, H. Bijleveld, T. M. A. Zoe temelk en H. W. Groenendijk, allen I.1. verpleegsters. J. Kraaijer, A. J. de Visser, D. Rietveld, B. Kruijthof, J. Dijkman, W. Huijskes, J. Messema- ker, C. E. LinnenbankCoppens, H. J. Caspers, C. G. van TolFranke, J. Vroegindeweij en A. Vlasveld, allen Plantsoen 1. Vertrokken van 3 t/m 9 december C. L. v. Amsterdam en fam., en J. J. van Amsterdam, Sophiastr. 74, Wognum, Wadway 26. M. J. H. A. v. d. Linden en fam., Boisotkade 9, Arn hem, Oremusplein 12. A. G. Fakkel en fam., Bronkhorststr. 21, Warder NH., Badhuisweg 116. C. Scheurwa ter en fam., Langestr. 1, Kesteren, Molukkenstr. 11. C. J. v. Nierop en fam., Steenstr. 13, Helmond, Geysen- dorfferstr. 9. W. R. Pitlo en fam., Lorentzkade 44, Haarlem, Mathijsen- straat 29, S. J. Rotteveel en fam., Rijn en Schiekade 6, Rheden Gld., Zut- phensestraatweg 20. J. P. van der Hout en fam., Oude Singel 8, R'dam, Wilgenplasln 89. A. H. Wijnands en fam., Duinhof 54, Zambia. T. H. van Oort en fam., E. v. Beinumstr. 49, Leidschendam, Burg. Keijzerln 109. E. Wesselink en fam., v. 's Graven- sandestr. 61, Dordrecht, Wibautstr. 62. E. J. M. Schilte, Kloksteeg 31, Nij megen, J. W. Passtr. 103. W. v. d. Berg, Noordeinde 2a, R'dam, Burg. Baumannln 62c. L. Bos, Noordeinde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5. G. J. V. Hotze, Oude Rijn 144, Delft, Oost plantsoen 38. M. v. d. Drift, Haar lemmerweg 47a, Haarlem, Soenda- straat 48. W. Bouma, Nachtegaalln 15, Voorschoten, Papelaan 156C. M. M. Mendel, P. Paaltjenspad 1, Voor schoten, v. Beethovenin 101. M. E. ValentijnVerver, Boshof 10, Voor schoten. Rembrandtin 118. J. E. J. Hemmes; Haagweg 22. Wassenaar. Middelweg 26. M. H. M. de Vries, Noordeinde 50, Groningen, Nieuwe Kijk in 't Jatstr. 91. A. H. B. Verhoef Knura, Kanaalstr. 49, Den Haag, Cantaloupenburg 48. R. A. Muller, Suringarstr. 3, Oegstgeest, Juffer- mansstr. 25. F. M. S. Peeters, Joh. de Wittstr. 21, Oegstgeest, Pr. Hendrik laan 9. T. E. C. M. Kok, Rijnsburger weg 153, Ver. St. v. N.Amerika. C. Volkers, Gerrit Kasteinstr. 71, Om men. Weth. Paarhuisstr. 6. H. J. de Bijll Nachenius, R. en Schiekade 111, R'dam, Philip Vingboonsstr. 184. J. C. SollieSchipaanboord, Witte Ro zenstr. 21, Voorschoten, Rembrandt- laan 138. B. Varenkamp, Witte Ro zenstraat 2a, Zaandam, Mauvestr. 43. M. M. E. de Jong, Noordeinde 50, De Bilt, U., Merellaan 4. I: L. T. de VriesG-enemans, Lorentzkade 59, Hoogezand-Sappemeer, Narcissenstr. 78. H. B. C. v. Tilburg, Nieuwsteeg 31, Den Haag, Laan v. N.O. Indië 204, F. J. M. Groenen, Noordeinde 2a, Nij megen Spieghelstr. 14. G. J. M. Ver meulen, Noordeinde 2a, Nijmegen, Wattstr. 16. Jkh W. H. de Beaufort, Pieterskerkgrt 3a, Baarn, Pr. Marie- laan 4. J. A. Stol, Nieuwe Rijn 14, Amerongen, Kersweg 80, E. v. Wijk de Water, Kanaalweg 47, Harme ien, Indijk 3. J. M. Blokpoel, Kooi- hof 11, Den Haag, Wesselstr. 294. M. A. van LeeuwenPieterse, Boerhaa velaan 294, Alphen a. d. Rijn, Marnix- straat 45. M. J. Hoogesteger, Hout laan 55, Oegstgeest, Joh. Evertsenln 9. H. M. Uhrin, Houtlaan 55, Oegst geest, Wil'helminapark 32. B. M. A. Paulus van Pauwvliet, Mariënpoel- straat 21a, A'dam, Weteringschans 110 I. W. Vervoort, Mezenstr. 1, Voor schoten, v. Beethovenin 87. I. F. v. d. Leeuw, Mezenstr. 2, Den Haag, Bi. v. Treslongstraat 87. M. J. Bokma, Nachtegaallaan 14, Eindhoven, Pri- mulastr. 55. H. D. Meijer, P. Paal tjenspad 6, Den Haag, Ary Scheffer- KArWUK UIT DE RAADSEAGENDA De openbare kleuterschool aan de Wassenaarseweg te Katwijk aan den Rijn, het z.g. „Kwetternest" vereist zeer nodig enige herstellingen waar voor een crediet van 6075.nodig is. Alle gebreken aanhorende is er van de een paar jaar geleden gebouw de kleuterschool niet veel goeds meer over. De reeks van gebreken is te groot om ze alle op te noemen. B. en W. vragen hiervoor crediiet van 6075.— Zoals bijna iedere raadsvergade ring gebruikelijk is, vragen bestu ren van diverse school besturen me dewerking voor aanschaffing en ver- beterig van verschillende zaken. Voor de nieuwe chr. u.l.o.-school, waarvoor reeds eerder een crediet was verleend van 1.197.40 is nog nodig 36.704, waarvoor B. en W. crediet vragen. Het bestuur van de Chr. Nijver heidsschool heeft aan het gemeente- stuuir het verzoek gericht in een des betreffend besluit te verklaren dat de vormingsklas en de opleidingen voor de acte N van die eerste in zijn beheer sitaande Chr. Katwijkse In dustrie en Nijverheidsschool naar zijn tweede gelijksoortige school aan ie Meeuwendaan 6, noodzakelijk moet worden geacht. Aan het sportpark „Nieuw Zuid" moeten noodzakelijk enige" voorzie ningen worden getroffen. Hiervoor worden twee bedragen gevraagd n.l. 182.000.— en 30.000.—. Van de rechtspersoonlijkheid be zittende „Stichting Groepshuizen" van de Vereniging „De Nederlandse Pad vinders is bij het gemeentebestuur een schrijven ingekomen in verband met de moeilijke financiële omstandighe den, waarin deze Stichting was ge raakt. Ln een zeer lang betoog wordt een en ander aan de raad uiteenge zet, te lang om alles te vermelden. Maar het slot van de zaak is dat B. en W. adviseren aan de „Stichting Groepshuizen" toe te kennen een subsidie in de bouwkosten van het troephuis aan het „Malegat" te Kat wijk aan den Rijn, van 5500 onder voorwaarde dat het troephuis niet vóór 7 januari 1975 mag worden vervreemd, tenzij B. en W. van Kat wijk daartoe toestemimng hebben verleend. j~ ZOETERMF.F.R WOUBRUGGE IJSVERENIGING Onder leiding van de heer C. Mul ler werd donderdagavond een ge animeerde jaarvergadering gehouden van de plaatselijke ijsvereniging in Het Oude Raedthuys. De jaarverslagen van penning meester J. van der Nagel en secre taris H. de Jeu vermeldden onder meer een dalend ledental tot 275 leden en een voordelig kassaldo van f 406. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Wijsman herkozen, ter wijl de plaats van P. Noordam werd ingenomen door de heer P. Noor- dam Azn. Voorts zag het bestuur zich genoodzaakt de contributie te verhogen tot 3 gulden wegens de door de KNSB Verplicht gestelde ver zekering voor alle leden. De leden gingen accoord met het voorstel een moderne sneeuwschui ver aan te schaffen. Ook zullen alle jeugdige schaatsliefhebbers van 10-17 jaar door de vereniging in de gele genheid worden gesteld, op 28 de cember deel te nemen aan selectie wedstrijden op de kunstijsbaan te Deventer. Besloten werd voortaan bij korte- baanwedstrijden bekers en medailles beschikbaar te stellen in plaats van de traditionele geldprijzen. Ook ont ving de veelvuldige plaatselijke schaatskampioen A. Vrolijk uit han- de van de voorzitter een medaille als compensatie voor de wisselbeker. Tenslotte werden de leden in de gelegenheid gesteld volgend voorjaar in verenigingsverband per bus een bezoek te brengen aan een ijshockey- wedso-ijd in de Hoky-hallen in Den Haag. De avond werd besloten met een gezellige verloting en gevarieer de gezelschapsspelen. Kestavond Onder zeer grote „«langstelling heeft de vrouwenaf delingen van het NKV een kerst avond gehouden in een van de za len van het parochiehuis. Mevrouw P. Smits-Gouweleeuw heette in het bijzonder welkom het dameszang koor, dat zich bereid verklaard had op deze avond enige kerstliederen te zingen. De zaal op smaakvolle wijze versierd. Ook waren de vele kleertjes, die door de leden voor de Miniisa waren gebreid tentoonge steld. Het was alleszins de moeite waqrd deze in ogenschouw te nemen. Tijdens het eerste gedeelte van de avond zong het dameszangkoor on der leiding van haar dirigent de hr. P.' Kunst enige kerstliederen, waar na mevrouw Luiten-v.d. Burg het kerstverhaal „Kerstmis op zee" voor las. Nadat de koffie geserveerd was, ging men over tot de uitdeling van de kerstcadeautjes, hetgeen begrij pelijk zeer in de smaak '„viel. Voor de leerlingen van de Mater Amabilisschool werd een kerstavond gehouden in het verenigingsgebouw ajm de Frans Halsstraat. De avond werd verzorgd door mevrouw Bou- déns-van Heel, die op haar bekende wijze, de meisjes in de juiste sfeer wist te brengen. Daar het Kerstfeest een bij uitstek huiselijk feest is, werd de meisjes gewezen hoe zij, ook met eenvoudige middelen, die juiste sfeer in huis kunnen brengen. Het ma ken van kerststukjes, het vervaardi gen van menu's, het aanbrengen van aardige stemmige versieringen wer den besproken. Opgave scheepsberichten Onder de rubriek „Scheeps berichten" vermelden wij gaar ne de gegevens van het schip, waarvoor u zich interesseert. Indien zich onder uw gezins leden, familieleden of kennis sen zeevarenden bevinden die u op hun reis wilt volgen, schrijf ons dan een briefkaart met de naam van het betref fende schip. Regelmatig zullen wij dit dan onder „Scheepsbe richten" opnemen. Verandert de betrokkene van schip, dan is het natuurlijk wel noodzakelijk ons de naam van het nieuwe schip op te geven en telkens het oude te laten vervallen. Koffiebranderij uitgebrand Een schade van mogelijk meer dan een miljoen gulden is zaterdag aan gericht door een brand in het bedrijf van de N.V. A. van Biggelaar en Co. te Roosendaal De brand in deze fa briek, die naast koffie en thee in hoofdzaak tabaksprodukten vervaar digt, ontstond in alle vroegte, des nachts om half drie, in het magazijn. Dit ging voor een gedeelte verloren, alsmede ongeveer 25 ton koffie, 150 ton tabak en 5 ton thee, die hetzij verbrandden, hetzij door rook of wa ter waardeloos werden. De koffie branderij en de bedrijfsruimten, waar thee werd bewerkt en verpakt, werden eveneens een prooi der vlam men. De tabaksproduktie zal echter kunnen worden voortgezet. straat 239. J. H. J. .Colembrander, Rijnsburgerweg 5, Utrecht, v- Limb. Stirumstr. 17. M. M. de Jonge, Rijns burgerweg 10, Katwijk, Drieplassen- weg 17. A. H. Koekoek, Rijnsburger weg 10, Amstelveen, Amsterdamse- weg 332. Y. Koppenol, Rijnsburger weg 10, Uithoorn, Karei Doorman laan 7. J. van Wijk, R. en Schiekade 108b, Harmeien, Indijk 3. W. J. Niën- huys Mulder, Boisotkade 2, Den Haag, Waalsdorperweg 159. M. H. Otto, Langebrug. 41, Apeldoorn, Kon. Lodewijkln 28. J. E. Burtner, Noord- einde 2a, Den Haag, Tuinzijde 83. F. W. van de Sande, Noordeinde 2a, Best, Prof. Tit. Brandsmastr. 35. M. G. J. M. Kortmann, Hekkensteeg 15, Zoeterwoude, Miening 2. A. Hernan dez Serrano, Nwe Beestenmarkt 8, R'dam, Mathenesserlaan 419a. G. N-. M. Arkesteijn, Hyacinthenstr. 16a, Delft, Hertog Govertkade 12. T. Brou wer, Driftstr. 65, Opsterland, Duurs- woude 79. P. Wortman, Falckstr. 6, Voorschoten, a.b. Leidseweg 202. C. Cramer, Fr. v. Mierisstr. 23a, Maas sluis, Matthijs v. Heelstr. 1 rood. V. V. H. KortmannVerviers, Maurits- straat 5, Zoeterwoude, Miening 2. L. J. P. Pelgrim, Sophiastr. 54, Apel doorn, Apeldoornseweg 30. C. K. Li, Stationsweg 30, A'dam, Adm. de Ruy- terweg 113 I. A. J. M. Padberg, Leeu- werikstr. 11, Warmond, a.b. ligg. Wasbeeklaan 9. H. A. v. Opstall, P. Paaltjenspad 6, Den Haag Benoor- denhoutseweg 266. M. v. Elk, Rijns burgerweg 10, Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstr. 273. L. B. F. v. Berkel, Terweeweg 3. Bussum, Graaf Wich- manlaan 41. A. Wouterson, Damlaan 14, Steenwijkerwold, Kallenkote 57a. De minister van Defensie heeft de commandant van de School Reserve- Officieren Infanterie in Ermelo, ko lonel J. Sjoerds, laten weten dat de drie exemplaren van G3, het rooms- katholieke maandblad voor militai ren, weer teruggelegd moeten wor den op de leestafels. Zoals bekend had de kolonel de exemplaren van dit blad, van de leestafels in de ka zerne laten verwijderen omdat hij het niet eens was met de strekking van een daarin opgenomen artikel van de hand van de schrijver A. den Doolaard. Minister De Jong is het met het standpunt noch met het in grijpen van de kolonel eens. Een woordvoerder van het ministerie heeft ons dit bevestigd. De minister is van mening (en vorig jaar bij de behandeling van de begroting van zijn departement in de eerste kamer heeft hij dat ge zegd) dat het vraagstuk van oorlog en vrede en van de atoombewape ning ook in de krijgsmacht heel goed ter discussie kan staan. Zoals bekend keert het artikel vaii de heer Den Doolaard zich tegen de atoombewapening. De hoofdredac teur van G3, aalmoezenier P. Groe nendijk, had het in zijn blad opge nomen juist om de discussie rond deze zaak op gang te brengen. Kolo nel Sjoerds had het blad van de lees tafels laten weghalen nadat hij door leerlingen van zijn school op het ar tikel attent was gemaakt. Hij vaar digde geen leesverbod uit, zodat de leerlingen eventuele eigen exempla ren mochten behouden. De kolonel had overigens geen leesverbod kun nen uitvaardigen, omdat G3 niet staat op de zogenaamde lijst van ver boden geschriften, dat zijn bladen en tijdschriften die niet in kazernes (ook niet waar het eigen abonnementen van militairen betreft) binnen ge bracht mogen worden. Bij café-brand in Zutphen De eigenaar van café-restaurant „Atlanta" in de oude binnenstad van Zutphen de heer Smid, zijn vrouw en zijn 16-jarige dochter hebben ter nauwernood 't vege lijf kunnen red den, toen het café-restaurant, dat onder hun woonvertrekken is gele gen, in het holst van de nacht in lichterlaaie kwam te staan. De brand werd omstreeks drie uur in de nacht van zaterdag op zondag ontdekt* en voor het gezin Smid- was het toen al te laat om het huis vi§ de.trap naar beneden te verlaten. In nachtgewaad zijn de drie bewo ners toen uit het raam gesprongen op een lager gelegen platje en van daar zijn zij weer op een ander platje gesprongen. Buren hebben de drie vluchtelingen daaarop met een stpel in hun huis gehesen. De brandweer had het vuur in een uur gelokaliseerd, waarmede een ramp voor de oude binnenstad werd voorkomen. De inventaris van het bedrijf en de inboedel van de heer Smid gingen verloren. De schade be draagt meer dan 100.000 gulden. Met ingang van heden wordt de margarine per pakje van 250 gram een cent duurder. De prijsverhoging houdt direct verband met de aan houdende stijging van de prijs van margarinegrondstoffen. Het ministe rie van Economische Zaken, waar mede het gebruikelijke vooroverleg werd gepleegd, heeft toestemming verleend tot deze verhoging, aldus de Bond van Nederlandse Margarine- fabrikanten. Even voor half acht zaterdagavond zijn Prinses Irene en Prins Hugo van het centraal station in Rotterdam met een TEE-trein naar Parijs ver trokken. Zij hadden in de Maasstad een kort bezoek gebracht aan de vriendin van de prinses, mej. Petra Brussaard. Mej. Brussaard bracht de prins en de prinses naar de trein. Smid je Verholen en de s port- computer 96. De heer W. I. Omskomsk, volks commissaris voor BB van het groot machtige Barroesja, hield er klaar blijkelijk een bijzonder kapitalisti sche manier van leven op na. Het bleek tenminste wel uit de kostbare inrijpoort, die toegang gaf tot het landgoed, waarop de Barroesjaanse ambassade gevestigd was. Een lakei, die een kostbaar uniform ontsierde door er een goedkope bontmuts bij te dragen, opende de grote poort en gaf het teken „Vortsk rydenski!" Dat wil zoveel zeggen als „rijen maar!" Erf daar ging de grote auto weer. nog minstens tien minuten door de grote, lommerrijke tuinen van het ambassadegebouw. „Ziezo", lachte de volkscommissaris tevreden. „Ongezien bennen we binnen met de buit. Nu nog de laatste étappe, Wla- dimir. Even de kist uit de auto, dan de trappen op, het bordes over en tenslote het gebouw binnen. Als dat gebeurd is zullen we een dubbele foddka op de goeie afloop drinken. Dat hebben we wel verdiend." Samen zeulden de volkscommissaris en de kleine, geheime agent de zware kist het grote gebouw binnen, maar nog steeds hadden ze niet in de gaten, dat er een levende detective binnen het houtwerk van die kist verbor gen zat Er staan dus blijkbaar nog van allerlei spannende dingen te gebeuren, nu de onversaagde bri gadier Piet erin geslaagd is door te dringen tot in het hart van de am bassade van Barroesja

Leidse Courant | 1964 | | pagina 18