Wethouder Sannes belicht huidige onderwijssituatie 8.90 Weerbericht VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA Veel aandacht voor gehandicapte kleuter Wethouder S. Sannes begon gis teravond zijn repliek met een over zicht te geven van de licht- en scha duwzijden van de huidige onderwijs situatie. Er wordt op het ogenblik een aantal objecten verwezenlijkt, o.a. bouw St. Agneslyceum, R.K. blo- school Boerhaavelaan. De veronder stelling van de heer Wiertz, dat het ontbreken op de urgentielijst 1965 van de kath. blo-school Zuid-West een omissie is, is juist. De school komt op de lijst voor, maar was bij de beantwoording van b. en w. weg gevallen. Det schetsplannen van de Mytyl school, zes kleuterscholen en de kath. uloschool Surinamestraat zijn goedgekeurd. Er is evenwel geen sprake van, dat er ook maar één kleuterschool vóór september 1965 eerste plaats een rijksaangelegen- klaar zal zijn. Dit zou ook niet het heid; het rijk betaalt er niets voor. geval zijn geweest, als de systeem- Het betrokken probleem is overi- bouwplannen onmiddellijk na het in- gens al een probleem van jaren her, dienen van deze plannen waren goed- aldus de heer Sannes. Het verwijt gekeurd. Positie schoolhoofden. De wethouder onderschrijft het standpunt van de heer Wiertz inzake de positie van de hoofden van scho len. Een schoolhoofd heeft praktisch geen tijd beschikbaar voor de leiding van vooral de jongere en onervaren docenten. Deze positie is echter in de PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Mej. H. C. van Ingen, geboren te Soerabaja (Java) en thans wonende te LEH)EN, promoveerde heden tot doctor in de Faculteit der Genees kunde op een proefschrift getiteld „Morfologische aspecten van het slui tingsproces van de ductus arteriosus". Promotor was prof. dr. J. Dankmeijer. De studie behelsde een analyse van de processen, die leiden tot de slui ting van deze vóór de geboorte zo belangrijke verbinding tussen long en lichaamsslagader. Hiervoor wer den bij ratten in de leeftijd variërend van 16 dagen prenataal tot 1 jaar (postnataal) microscopische seriecou pes vervaardigd van de ductus arte riosus met de aangrenzende vaatge- deelten van aorta en arteria pulmo- nailis. De veranderingen in de duotuswand zijn te verdelen in 3 fasen, - de voor bereidende, de proliferatieve en iiga- menteuze fase - die elkaar overlap pen. De verkregen gegevens bij de rat werden vergeleken met die bij de mens en op de overeenkomsten en verschilpunten werd nader ingegaan Mej. J. J. Hooymans, geboren en wonende te VOORSCHOTEN is he den gepromoveerd tot doctor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „The role of calcium in the absorption of anions and cations by excised barley roots" Promotor was prof. dr. A. Quispel. De heer P. Hörchner, geboren te Amsterdam, en thans wonende te OEGSTGEEST is heden gepromo veerd tot doctor in de Wiskunde en Ntuurwetenschappen op een proef schrift getiteld „De invloed van tes tosteron pronionaat op de fosfolipide- synthese in de zaadblaas". Promotor was prof. dr. A. A. H. Kassenaar. Examens Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor de volgende examens: Kand.ex. Geschiedenis, mej. M. J. Versteeg (Rotterdam); doct.ex. So ciologie vrije studier., de heer W. G. L. de Haas, cum laude (Delft)kand. ex. N.W. Sociologie, de heren J. F. R. M. Veling (Amsterdam), J. H. J. Jeurissen (Utrecht) en M. H. Dol (Wervershoof); kand.ex. Cult. An thropologic, de heer H. F. W. Bantje (Koudekerk a. d. Rijn)kand.ex. Psychologie, de heer D. N. M. de Gruyter (Den Haag) en mevr. D. A. Maier-Termos (Delft)doct.ex. Psy chologie, mej. J. W. Kalmijn (Rijs- wijk-Z.H.). Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht, mevr. C. A. L. Smith-Nijgh (Den Haag)kand.ex. Engelse taal- en let terkunde, de heer H. J. M. Korte- kaas (Warmond)kand.ex. Duitse taal- en letterkunde, de heer O. S. Gerretsen (Den Haag); Groottenta men Godgeleerdheid, mej. C. J. Al- bers (Voorburg). 16 December: kand. en II Gen.: J. J. D. Barendrecht, Den Haag; Th. Cool, Delft; J. Kapteyn, Groningen; L. C. M. v. Heulen, Den Haag; A. E. Poelgeest, Alphen a. d. Rijn; Tee Djien Tik, Voorburg; H. E. Veraart, Wassenaar; J. Zee, Hoorn. KERSTSPEL LEERLINGEN ST.-BABARASCHOOL Ter aarwulfling van het verslag over het Kerstspel van de leerlingen van de St.-Barbaraschool kan nog worden medegedeeld, dat de regie, costuums en decors verzorgd waren door de heer Piet Onderwater. De ouders wa ren tevens vol lof voor de ontzaglijke prestaties van de zusters en het overig onderwijzend personeel, die driehonderd kinderen hebben ge- sohmdnikt. van de heer Wiertz, dat in het bij zonder de wethouder van onderwijs financieel belang te veel heeft laten prevaleren boven het onderwij sbe- lang, bestreed de wethouder ten stel ligste. Wat betreft de veelvuldige inbra ken in schoolgebouwen zei de heer Sannes, dat de hoofden van openbare scholen per circulaire herhaaldelijk gewaarschuwd zijn, dat geen gelden op school mogen worden bewaard. Kostbare apparaten dienen opgeslo ten te worden. Overigens, zo zei spr. wordt slechts weinig geld uit de scholen ontvreemd. Met betrekking tot voorzieningen voor gehandicapte kleuters deelde de wethouder mede, dat er een commis sie is benoemd, waarin alle medische discipline zijn gespecialiseerd op het gebied van de gehandicapte kleuter. Hiermee heeft Leiden een weten schappelijke achtergrond voor dit werk zoals nergens elders in den lande. Deze commissie heeft duide lijk gemaakt, dat er heel wat meer komt kijken dan onderdak en oppas. Det wethouder ziet uit de MMS van de Louise de Coligny HBS auto matisch een HAVO groeien. En als er jongens tot deze school worden toegelaten zal deze HBS ongetwij feld verschillende HAVO-afdelingen krijgen. De heer Sannes deelde voorts mede, dat er een onderzoek aan de gang is naar de leermoeilijkheden van vrij veel kinderen in het eerste jaar van de lagere school. Wij moeten de oor zaken, zei de wethouder, aan onze cultuursituatie wijten. Vandaag zet de heer Sannes zijn repliek voort. H. Zunderman: jeugdorganisaties leunen niet tegen gemeente aan GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dait zij hebben besloten: 1. de aanwijzing als voetgangers- oversteekplaats van het oversteekpad op de Rijnsburgerweg ten noord westen van de Jaihan de Witts tra at in te trekken; 2. aan te wijzen als voetgangers- oversteejpltaats het aangelegde over steekpad op de Rijnsburgerweg ten zuidoosten van de Lijstersitraat en de oversteekpaden op de Sumatra- straat, respectievelijk ten noorden van de Surinamestraat en ten zuiden van de Wililem de Zwijgerlaan. Afschriften van deze besluiten zijn verzonden aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-HoiEand, aan de door de Mi nister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen beharti ging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. Advertentie SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente ontvanger en dat van de Gemeente lijke dienst voor Kasbeheer en Kre dietwezen, met uitzondering van de kas aan de Nieuwsteeg, op 30 april december voor het publiek gesloten zullen zijn. OPENING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op 24 en 31 december 1964 na 19.00 uur niet meer geopend zul len worden. Advertentie TAFEL SETS voor de feestdagen in een mooie sortering vanaf NATUURLIJK BIJ: HAARLEMMERSTRAAT 172174179 HERENSTRAAT 9 MIDZA (Medegedeeld door het KNMI. Gel dig van vrijdagavond tot zaterdag avond. Opgemaakt te 11.15 uur) NU EN DAN OPKLARINGEN Vanavond nog hier en daar een bui, in de nacht en ochtend op en kele plaatsen mist. Morgen overdag nu en dan opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. Kouder met vannacht plaatselijk in het binnenland tem peraturen om het vriespunt. Hel weer in Europa WONINGBEHOEVENDEN OP EERSTE PLAATS De begrotingsvergadering werd gistermiddag geopend met enkele replieken over onderwijs- en cultu rele zaken. De voorzitter, wethouder S. Menken, gaf allereerst het woord aan de heer H. Zunderman (P. v.d.A.) die aan 't adres van VVD en KVP het verwijt richtte, dat deze partijen te weinig aandacht besteden aan onderwijs, sport, jeugdzaken en cultuur. Dit gebrek heeft, volgens de heer Zunderman, geen economische oorzaken, maar politieke. Uitvoerig betoogde spr. over de z.i. laakbare houding van de regering inzake on derwijskwesties. Hij vroeg meer aan dacht voor het gehandicapte kind en pleitte voor uitbreiding van de huis werkcursus, zoals op het Gymnasium plaats vindt, tot andere, ook bijzon dere, scholen. Ook de recreatie kreeg van de heer Zunderman ruimschoots be langstelling.'Zo'vroeg hij o.m. Vér ruiming van recreatiemogelijkheden voor kinderen en hun ouders (in va- kantietijd). Jeugdwerk. Weet het college, zo vroeg spr., dat van het bedrag van ruim 736.000 gul den voor de jeugdinstellingen twee ton bijeen is gebracht door particu lieren? De organisaties leunen vol gens hem beslist niet tegen de over heid aan. Ook kerkelijke instanties getroosten zich veel moeite voor het jeugdwerk. Hij bracht hulde aan de werkgevers, die het werk onder de mannelijke bedrijfsjeugd steunen. Het Mater Amabilis-werk stelde hij als voorbeeld voor het werk onder de jongens. De heer M. L. KUYT, eveneens PvdA, hoopt op een spoedige ope ning van het Molenmuseum in molen De Valk, in elk geval vóór het toe ristenseizoen. Hij bepleitte meer ten toonstellingsruimte voor De Laken hal. De verplichtingen van dit mu seum en de huisvesting van de edu catieve dienst laten eveneens veel te wensen over. Studiecommissie. Wethouder J. J. G. VAN HOEK, die na de repliek van wethouder Pie- na het woord voerde, zegde de te vormen studiecommissie huisvesting de volledige steun van het gemeen telijk bureau huisvesting toe. Hij Kerstkaartactie GBTS afgesloten Gistermiddag is in het gymnastiek lokaal van de Gemeentelijke Bedrijfs- tecluiische School aan de Medusa straat te Leiden de door de leerlingen en leraren van deze school gehouden actie „Shramadana" ten behoeve van Ceylon afgesloten met de officiële overdracht van het bijeengebrachte bedrag van 5000 gulden aan de NO VIB, vertegenwoordigd door de heer G. J. van Vlijmen. Deze actie was opgezet als een verkoop van Kerst kaarten, waarvoor de ontwerpen door de leerlingen zelf waren vervaardigd. Met het bijeengebrachte geld zullen door de NOVIB twee irrigatiepompen worden gekocht, die aan de inlandse bevolking van Ceylon zullen worden overhandigd, voor eigen gebruik. Dat de leerlingen zélf in grote mate hebben bijgedragen tot het wel slagen van deze actie, werd met grote nadruk gesteld door de heer K. H. de Bruin en de heer F. C. Mabesone, directeur van de GBTS. De heer Fokkema, penningmeester van het actiecomité, liet na de toe spraken van de heren De Bruin en Mabesone de vijfduizend gulden aan de heer Van Vlijmen overhandigen door vijf jongens, waarna hij de heer Van Vlijmen een kwitanifeie-op-groot- formaat liot tekenen. Voor de leerlingen, die meer dan 76 Kerstkaarten hadden verkocht, waren er waardebonnen van 2.50 tot 25.-, ai naar geHaimg het aantal door hen verkochte kaarten. was met de heer Van Bree eens, dat bij de woningbouw niet primair geldt in welke sector gebouwd wordt maar in het algemeen elke soort wo ningbouw van het eerste belang is. Het onderzoek naar de woningbe hoefte in Leiden achtte de wethouder zeer zeker gewenst. Hij zei voorts het niet eens te zijn met de regering en enige raadsleden, economisch niet-gebondenen te laten profiteren van het schaarse woningcontingent. Op het ogenblik zijn nog 76 onder wijsgevenden als woningzoekend in geschreven; dit Jaar werden er 46 geholpen. Ook wethouder Van Hoek is van mening, dat de belangen van woningbehoevenden voorgaan boven die van woning-zoekenden. Het hoofdstuk volkshuisvesting en openbare werken werd afgesloten door spreekbeurten van een aantal raadsleden. Het woord voerden de heren DE BRUYN, LAMBERMQNT die blij was met enkele uitzon deringen op de krotopruiming die ten dienste zouden kunnen komen van muziekverenigingen SOM.MJ5- LING (blijvend onbehagen in de woningbouw), DE BREE en WOUD STRA, die o.m. de ideale woontoe stand voor de Nederlandse bevol king schetste: ieder gezin kan 500 m2 grond ter beschikking hebben voor een alleen staande woning, zo als een Arnhemse publicatie het wil doen schijnen. In de avondzitting voerden over het woningbouwonder- werp nog het woord mej. VAN NIE- NES, de heer FRANS en mevr. v. d. BLOM-VIJLBRIEF. Zondaggroot judo toernooi in Leiden Zondag zal in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal te Leiden 't jaar lijks Leids Judo-toernooi worden ge houden en wel in de navolgende klassen: Junioren, licht, midden en zwaargewicht; Senioren, licht, mid den en zwaargewicht; Alle catego- riëen; teams vna 10 judoka's zonder gewichtsklasse. Verder staan op het programma teamwedstrijden tussen Leiden en Amsterdam (sportschool Koning), 'n team-wedstrijd in 5 ge wichtsklassen en een wedstrijd zon der gewichtsklasse. Tenslotte zal op die middag het bedrag, dat door de Nederlandse be volking is bijeengebracht met de ac tie voor uitzending van de elfde in valide deelnemer naar de Paralym pische Spelen officieel worden over handigd aan het bestuur van de Ne derlandse Invaliden Sportbond. De chef d'equipe, de coach en de betrokken Harmen Veldhuis zullen hiervoor in Olympisch tenue aanwe zig zijn. Dit programmapunt zal te pl.m. 15.00 plaats vinden, terwijl het to tale programma aanvangt om 13.00 uur. De team-wedstrijd Leiden/Am sterdam zal pl.m. 15.30 uur plaats vinden, afgewisseld met finale-wed strijden van het Leidse toernooi. KERSTBIJEENKOMST R.K. BEJAARDEN De R.K. Bond voor Bejaarden, afd. Leiden heeft in deze tijd van voorbereiding op Kerstmis niet ach ter willen blijven en als besluit van de door hem georganiseerde activi teiten in 1964, voor zijn leden gister middag in het St. Antonius Club huis een passende herdenking van het Kerstgebeuren gehouden. Met een serie van 35 dia's over kunstwerken van beroemde meesters uit de vroege en late middeleeuwen zoals bijv. Giotto, Albrecht Düren, Leonardo da Vinci, Michel Angelo en de Nederander Dirk Bouts, die allen de geschiedenis van de komst van de Verlosser in hun scheppingen hebben vereeuwigd, heeft men voor de vele aanwezige bejaarden het gro te mysterie van de menswording van Christus aanschouwelijk willen ma ken. Bij deze taferelen rond de komst van Christus werd door pater J.O. Peters, Redemptorist, een deskundige uitleg gegeven. Na de dia-vertoning was er in een gezellig samenzijn gelegenheid om indrukken uit te wisselen. f Voor slachten van konijnen naar het Gem. Slachthuis De Leidsé afdeling van de Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft het initiatief ge nomen tot een „vakkundige" slachting van de konijnen, die volgende week donderdag en vrijdag op de versierde kerst tafels zullen verschijnen. Woensdag en donderdag kan men, danik zij de bemoeiingen van de Leidse Dierenbescher ming, voor het laten slachten van konijnen in het Gemeente lijk Slachthuis terecht. De Leid se afdeling van de vereniging tot Bescherming van Dieren wil hiermede onoordeelkundige sjlpchtingen voorkomen. De Leidse politie wil er de be stuurders van voertuigen en in het bijzonder de berijders van rijwielen op wijzen met licht op te rijden niet alleen 's avonds en 's nachts, maar ook 's morgens vroeg. In de af gelopen twee dagen zijn er 's mor gens tussen zeven en acht uur vijf entwintig procesverbalen opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Op de Morsweg is de 46-jarige brugwachter uit Leiden M. Crania gistermorgen omstreeks half elf met zijn bromfiets geslipt en gevallen. Hij liep daarbij een rechterenkel- fractuur op. Door de EHD is de hr. Crama naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Gisteravond omstreeks half zes is op de Waardstraat de zevenjarige Jacobus Tisseur toen hij onverwachts tussen twee geparkeerde auto's de straat overstak door een wielrijder aangereden. Met een linkerenkelfrac- tuur is hij door de EHD naar' het Academisch Ziekenhuis gebracht. LEIDSE AGENDA VRIJDAG 18 DECEMBER Ned. Bond van Slechthorenden Kerstviering, Rehoboth, Rapenburg 10, 20 uur. K O/L.J.A. Toneelvoorstel ling voor de Leidse scholen van „De prins uit het zuiden", in de Leidse Schouwburg. Aanvang 14.30 uur. Gemeenteraad Openbare begro tingsvergaderingen in de Raadzaal van het Stadhuis. Aanvangstijden 14 en 19.30 uur. Parochie Herensingel Avondmis in de parochiekerk, 20 uur. Leidse Smalfilmliga Bijeenkomst in Restaurant Van der Heijden, Bree- straat. Aanvang 20 uur. ZONDAG 20 DECEMBER Stadsgehoorzaal Oecumenische Kerstbijeenkomst. Aanvang 20.15 uur. APOTHEKERS Geopend voor spoedeisende geval len: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek R. van Breest Smallenbroek te Leiderdorp is geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op zondag 12 december gesloten van 8 uur tot 24 uur. Apotheek Voorscho ten is op zondag 12 december gesloten van 8 tot 22 uur. VOORSCHOTEN KERKMUZIEKAVOND Gisteravond vond in de N.H. kerk, de dorpskerk, onder auspiciën van de Culturele Commissie van de her vormde Jeugdraad een kerkmuziek- avond plaats. Ds. E. Saraber hield een korte inleiding en sprak een woord van welkom. De liederen die gezongen werden waren afgestemd op de liturgie van de 4e zondag van de Advent, Zondag Rorate. De kin- dercantorij zong o.l.v. de cantor-or ganist, de heer H. J. Walvaart, liede ren zoals „Het Lied van de schep ping", „Daar komt een schip", „Komt tot ons" en „Machet die Tore weit", een cantate voor koor, violen en or gel van C. L. Boxberg. Het Zuster- koor van de Zusters Dominicanessen van Huize Bijdorp zong het „Rorate coeli desuper", de introitus-zang van Zondag Rorate en het Groot Gloria, Gregoriaanse melodie uit de 13e eeuw. Bovendien de psalmen 8 en 150 met de tekst van Gabriël Smit en de muziek van H. Meinders. Tus sen de gezangen orgelmuziek door de organiste, mevr. Walvaart-v. En geldorp-Gastelaars, in hoofdzaak mu ziek van J. S. Bach en tot besluit pre ludium, fuga en ciaconna in C van D. Buxtehude. Het bijzondere aan deze avond was de medewerking van het zusterkoor o.l.v. zuster Rosaria, dat door zijn medewerking 'n prach tige bijdrage deed aan het culturele leven in Voorschoten. Het kerkge bouw was goed bezet en de bezoe kers waren ingenomen. OEGSTGEEST Interkerkelijke samenzang Zon dagavond om kwart over zeven is weer de interkerkelijke samenzang in de garage van Kamsteeg. De garage is te bereiken zowel via de ingang aan de Oeverstraat als vanaf de Rijn- geesterstraatweg. Iedereen is wel kom op deze bijeenkomst. Losgebroken varken veroorzaakt ongeluk in Nieuwkoop Een losgebroken varken uit de schuur van de heer C. Nieuwenhui- zen stak gisteravond rond zeven uur de Nieuwveenseweg over. Een uit de richting Nieuwveen komende perso nenwagen remde hiervoor krachtig en verraste daardoor een achter deze wagen rijdende automobilist door deze onverwachte manoeuvre. Deze kon een botsing niet meer voorko men. Juist op dit moment gaf de be stuurder weer vol gas om aan het gevaar van de botsing met de achter hem rijdende auto te ontkomen. Met een grote boog ontweek hij het var ken, sloeg over de kop en raakte via de berm in de brede Tocht. De bestuurder had echter nog kans ge zien om tijdig zijn veiligheidsgordel los te maken en toen de in allerijl toegesnelde omwonenden bij de plaats van het ongeluk kwamen, stond de onfortuinlijke automobilist reeds op het dak van zijn wagen mid den in de Tocht. Met een trapje werd de drenkeling op de wal gebracht. Door een kraanwagen werd de auto uit heit water gehaald en wegge sleept. Ook de andere wagen had enige beschadigingen opgelopen. Het varken was slechts licht gewond aan de poten. Marktberichten LEIDEN, 18 dec., Kaas Aanvoer 3 partijen Goudse kaas en geen Leid se kaas. Noteringen: Goudse kaas le kwal. tot 3.08. Handel kalm. Vee (resp. aanvoer, prijs, han del). Stieren: 3; melkkoeien: 55, 1050 -1275-1475, rustig; vette koeien: 310, 2.90-3.70-4.10, lui; vare koeien: 35, 600-925-1225, matig; pinken: 12, 450- 575-675, kalm; graskalveren: 7, 300- 375-475, kalm; vette kalveren: 29, 3.80-4.10-4.30,'matig; nuchtere kalve ren: 10; vette schapen: 120, 90-110- 125, stug; vette lammeren: 1782. 100- 135-150, stug; zeugen: 23; drachtige zeugen: 325-375-425, redelijk; schram men: 175, 85-90-100, redelijk; biggen: 569, 50-54-58, redelijk; geiten: 9. To tale aanvoer 3139. N.B. In verband met de feestdagen zullen de vee- en kaasmarkten val lende op 25 december en 1 januari a.s. worden gehouden op de woens dagen 23 en 30 december a.'s. HELSINKI sneeuw 3 -1 STOCKHOLM geh. bew. 2 -1 OSLO geh. bew. -2 -6 KOPENHAGEN regen 5 3 ABERDEEN sneeuwbui 4 1 LONDEN regen 6 4 AMSTERDAM regenbui 8 5 BRUSSEL mist 6 1 LUXEMBURG onbew. 4 0 PARIJS mist 6 1 BORDEAUX geh. bew. 4 3 GRENOBLE geh. bew. 8 5 NICE zw. bew. 15 8 BERLIJN geh. bew. 5 3 FRANKFURT mist 6 0 MüNCHEN mist 3 -0 ZURICH geh. bew. 5 3 GENEVE geh. bew. 5 4 LOCARNO mist 9 -1 WENEN geh. bew. 5 2 INNSBRUCK motregen 2 0 BELGRADO zw. bew. 11 5 ATHENE zw. bew. 9 ROME zw. bew. 16 12 BARCELONA regen 13 11 MADRID geh. bew. 6 5 MALLORCA regen 18 13 LISSABON zw. bew. 11 5 PAUZE LUST EN GENOT Luther heeft in zijn felle briefwis seling met Erasmus van Rotterdam hem een Epicurist genoemd. Erasmus, die bepaald niet op zijn ganzeveertje was gevallen, heeft de reformator een oorvijg teruggezonden die niet mis was. Het woord epicurist werd hier gebruikt in ongunstige uitleg, zo iets van verfijnde heiden. Het kan echter ieder christen aangeprezen worden Epicurist te zijn. Epicurus was een Grieks wijsgeer die leerde, dat de hoogste lust het geestelijk ge not is. In „De Weg naar het Licht" heeft Joh. Joargensen het genot be schreven van een christen, die 's mor gens in duisternis en regen ter kerke gaat om Christus te ontvangen. Het is een genot, dat de heiden Epicurus niet heeft gekend. Hadde (aanvoegen de wijs!) hij het gekend, dan zou hij in zijn wijsbegeerte deze dag-opening de hoogst denkbare lust hebben ge noemd. PUZZEL Nr. 536. Hor.: 1 steensoort, 5 rivier in Italië, 6 en omstreken (afk.), 7 myth, figuur, 9 voorvoegsel, 10 deel van het oor, 11 nobele, 13 eer, 15 myth, figuur, 17 geit, 19 oude lengte maat, 21 boom, 22 eenvoudig. Vertikaal: 1 insektje, 2 reeks, 3 telwoord, 4 steenklomp, 5 term bij het schaakspel, 8 plaats in Gelderl., 9 de gezamenlijke hoeveelheid, 12 oorlogsgod, 14 bijl, 16 meisjesnaam, 18 niet dicht opeen staande, 20 voor zetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing nr. 535 Horizontaal: 1 als, 4 bos, 7 dito, 8 re, 9 Ede, 10 oer, 11 Onan, 14 gal, 15 elan, 17 eel, 19 nee, 21 nr, 22 egel, 23 tel, 24 sri. Vertikaal: 1 adé, 2 lido, 3 stengel, 5 ore, 6 serge, 10 onlangs, 12 aal, 13 prent, 16 neer, 18 ere, 20 Eli. OEGSTGEEST Geboren: Titia, d.v. C. Bouter en A. G. Otter; Jimmy Pieter, z.v. W. H, van Arend en C. de Leeuw; Cor- nelis Lodewijk, z.v. J. J. Hamming en L. Cleton Ondertrouwd: I. A. Lindner en M. J. W. Noordman: D. Stravers en L. Vooijs; D. van der Veur en F. J. Slothouwer. Getrouwd: G. Broekhuizen en D. Zandbergen; N. van Rij en W. Mid delkoop; R. V. M. Grabner en E. M. J Gerlach. Overleden: G. J. van der Griendt; J. E. van Egmond, e.v. C. J. van Iter- son, A. Wischmeier; A Kok, H. Noort; S. C. Mac Leod, w.v. P. S. Groen; A. Balk; A. C. de Graaff.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4