Psychokinese-experiment voor VPRO-televisie zonder succes Een derde van gastarbeiders gaat met kerstverlof BIOSCOPEN DampObevrijdt S» POPULIEREN j IN DE STORM; DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Balletjes naar links in plaats van naar rechts Het met grote wetenschappelijke *org opgezette en uitgevoerde psy chokinese-experiment van de VPRO heeft geen aanwijzing opgeleverd, dat de gebundelde gedachtenkracht van de TV-kijkers in staat zou zijn de loop der dingen te bepalen. Dit was de conclusie, waartoe aan de hand van de verkregen resultaten de drie hoogleraren zijn gekomen, onder wier toezicht het experiment werd uitgevoerd. De hoogleraren wa ren na afloop zelfs enigszins ver bluft, want zij constateerden, dat de balletjes in het speciaal voor het ex periment geconstrueerde toestel, die door de gezamenlijke wens van de kijkers in een bepaalde richting zou den moeten vallen, waarmee dan het bestaan van psychokinese (het door gedachtenkracht beïnvloeden van 'n zuiver volgens natuurkundige wet ten verlopende gebeurtenis) zou zijn bewezen, de neiging hadden overwe gend naar links te gaan, ook wanneer er door de kijkers een beweging naar rechts moest worden gewenst. Men heeft de balletjes die langs een op pervlak, dat veel van een gokauto maat weg had, afdaalden, nog eens zonder de kijkers en zonder dat er dus een bepaalde richting werd ge wenst, laten afdalen en toen bleek een nog sterkere afwijking naar links. „ONBEGRIJPELIJK" Prof. dr. J. Kistemaker, die als fysicus de proef controleerde, ver klaarde niet te begrijpen, wat er aan de hand kon zijn. Prof. dr. H. C. Ha maker, statisticus, zei nog niet aan stonds te kunnen zeggen, of deze af wijking statistisch eigenlijk wel van betekenis was. Hiervoor had hij nog wel enige studie nodig. In ieder geval geloofde hij, dat het voor de proef gebruikte toestel nut tig zou zijn voor verdere proefnemin gen, maar niet voor de televisie Er zouden veel meer „afdalingen" moeten plaats vinden om een resul taat te kunnen verkrijgen dan de vier series, die bij deze proef plaats vonden. Massale doortocht in Europa Ruim een derde van de bijna twee miljoen gastarbeiders in Nederland, België, Duitsland en Zwitserland gaat dit jaar met Kerstverlof naar Italië, Griekenland, Turkije, Joegoslavië en Spanje. Deze massale uittocht be zorgt vooral de Duitse en Zwitserse Spoorwegen veel extra werk. De Zwitserse Spoorwegen S.B.B. verzorgen tussen 11 en 31 december maar liefst 460 extra treinen voor buitenlandse arbeiders. Daarvan komen er 267 leeg terug, terwijl na nieuwjaar hetzelfde beeld zich in omgekeerde richting zal herhalen als de gastarbeiders weer naar hun voorlopige woon oorden terugkeren. Deze explosie van extra treinen in het voor Zwitser land toch al drukke wintersportseizoen bezorgt de Zwitserse Spoorwegen veel hoofdbrekens. De overbezette Gotthard- en Simplontunnel verwerken desondanks al het extra treinverkeer zonder noemenswaardig tijdverlies. GANGETJE 'TEL.23005 (Advertentie) Op de foto v.l.n.r. ir. Blom, die de registratie verrichtte, de heer F. W. Langhorst; drs. Manuel van Loggem en drs. Rob Greiner, die de samen stelling en presentatie van het ex periment hadden. Onderhandelingen tussen Hoogovens ging kan doen dat de bij de vertra ging betrokken gemeenten en de in die gemeenten wonende gasverbrui- kers geen financieel nadeel van dit uitstel zullen ondervinden. Voorts vraagt hij of de minister bereid is zijn invloed aan te wenden om een vlotte omschakeling en ombouw op aardgas in Noord-Holland alsnog mo gelijk te maken. en Gasunie vastgelopen? Onderwijsvernieuwing Het Tweede Kamerlid de heer Oele (P. v. d. A.)' heeft schriftelijk aan de minister van Economische Zaken gevraagd of het juist is, dat minstens één gemeente in Noord-Hol land plannen voor de ombouw op aardgas moet opschorten, omdat te gen de aanvankelijke verwachting in nog geen overeenstemming is bereikt tussen de Hoogovens en de Gasunie over de afkoop van de lopende g»as- leveringscontracten en de overne ming van de gaslevering in het door de Hoogovens verzorgde gebied. Het Kamerlid wil weten of hier uit kan worden afgeleid, dat de on derhandelingen tussen de Gasunie en de Hoogovens zijn vastgelopen. Hij vraagt of de minister de toezeg- De films in de week van 17-23 dec. zijn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: Giant (14j.) Dagelijks: 2.00 en 8 00 uur Zondag: 2.00. 5.00 en 8 00 uur Lido: Eddy in volle vaart (14j.) Dagelijks: 2.30. 7 15 en 9.15 uur Zondags: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Luxor: Dwars door de vuurlinie (14 jaar). Dagelijks 2.30. 7.00 en 9 15 urn- Zondags: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Studio: Ontraden. Trianon: De Vikingen komen (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Wereld zonder schaamte (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9 15 uur Zondags: 2.30, 4.45. 7,15 en 9.15 uur bij H.T.S.'en Het departement van Onderwijs heeft er mee ingestemd, dat het leer plan voor de Hogere Technische Scho len zal worden gewijzigd. Deze on derwijsvernieuwing houdt een ver lenging in van de studieduur met één jaar. Het leerplan zal ruimte bieden voor meer zelfwerkzaamheid. De re organisatie is o.m. gericht op een goede persoonlijkheidsvorming. Voor op zal blijven staan dat het oplei dingsniveau niet mag dalen en in overeenstemming moet zijn met dat van vergelijkbare buitenlandse insti tuten. De wijzigingen komen op het vol gende neer: het aantal wekelijkse lestijden wordt teruggebracht van 39 a 40 uren tot 32 a 34 uren. In het vierde leerjaar zal een grotere stu- dievrijheid worden geboden met meer keuzemogelijkheden en met verrui ming van de gelegenheid om door zelfstandig werk aan technische op drachten de studie op goed niveau te voltooien. De programma's zullen worden ontlast, door dat deel van de opleiding, dat op het algemeen vor mend middelbaar onderwijs moet worden gerekend, onder te brengen in een aan de HTS te verbinden voor bereidend leerjaar. De toelatingseisen voor de HTS zullen zodanig worden gewijzigd, dat leerlingen, die bij de bestaande regeling tot het eerste studiejaar werden toegelaten voortaan in het voorbereidend leerjaar zul len worden geplaatst. Bezitters van het eindiploma HBS-B of gymna sium Beta zullen tot het eerste stu diejaar worden toegelaten. neus, keel,borst van vastzittend slijm (Advertentie) TRAM EN BUS DUURDER IN ROTTERDAM Burgemeester Van Walsum deelde gistermiddag tijdens de vergadering van de Rotterdamse gemeenteraad mee dat de voorgenomen tariefsver hoging van de Rotterdamsche Elek trische Tram per 10 december a.s. wel doorgaat,, met uitzondering van de verhoging van de prijs voor school - abonnementen en de kinderkaartjes. Bij werkzaamheden op het dak van een boot is de 35-jarige heer S. Smit uit Wormerveer door het dak gezakt en van een hoogte van vijf meter op een betonnen vloer geval len. Ernstig gewond werd de man naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Zaandam vervoerd, waar hij spoedig is overleden. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier kinderen. IN NEDERLAND RUIM 25.000 Bij de Nederlandse Spoorwegen heeft men geen duidelijk beeld van de door de uittocht van gastarbeiders ontstane extra drukte, aangezien geen extra treinen zijn ingelegd. Uit een onder de bedrijven met meer dan 10 buitenlandse arbeidskrachten ge houden enquête is evenwel geble ken, dat bijna de helft van de ruim 50.000 gastarbeiders in ons land dit jaar met kerstverlof gaat. De Spanjaarden reizen veelal met bussen, de Italianen, Turken en Grie ken gaan met normale reizigerstrei nen naar het Roergebied waar ze overstappen in extra treinen. De directie van NS heeft zich in november tot alle daarvoor in aan merking komende bedrijven gewend om de aandacht te vestigen op de problemen die voor NS kunnen ont staan als zich omstreeks Kerstmis en in de vakantietijd op eens „stootsge wijs en onverwacht" een massale stroom van gastarbeiders aandient. Ze onderscheiden zich van andere reizigers door een veelheid aan ba gage. Bovendien nemen ze vaak de door anderen gereserveerde plaatsen in. NS wil in de toekomst beter gaan organiseren door het inleggen van extra treinen, maar het spoorwegbe drijf heeft daarvoor de medewerking van de bedrijven nodig. Gevraagd is tijdig opgave te doen van gastarbei ders die met vakantie willen gaan. Nu al heeft NS strooibiljetten en af fiches in vier talen vervaardigen om de gastarbeiders in te lichten over het vervoer van bagage. Hoewel van de zijde van de bedrijven tot nu toe nog geen reactie werd ontvangen, hoopt NS toch op een concrete sa menwerking, ook wat betreft de be geleiding van de buitenlanders door functionarissen van de bedrijven. NS wil daarvoor graag in elk bedrijf de beschikking hebben over een con tactpersoon. ZWITSERLAND KRUISPUNT Van de miljoen gastarbeiders in Duitsland gaan er dit jaar 320.000 Kerstfeest in hun vaderland vieren. Het gaat om Italianen (165.000), Spanjaarden (40.000), Grieken (5Q.000). Turken (25.000) en Joego- slaven (40.000). De Duitse Bundes- bahn heeft voor dit massale extra vervoer 150 extra treinen in vier relsrichtingen geformeerd. Als be langrijk transitoland passeren vrij wel alle extra treinen Zwitserland, dat tussen 11 en 31 december boven dien 148 extra treinen met 150.000 „eigen" gastarbeiders naar Italië Iaat vertrekken, 15 naar Spanje en voorts nog eens 119 extra treinen voor het eigen wintersportverkeer. Daarbij komen dan nog 46 „tran sito" treinen uit Duitsland met Ita liaanse arbeiders en 114 met gastar beiders uit Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland en Oostenrijk. Voor al dit extra werk heeft de Zwitserse Spoorwegen voor de samenstelling van de treinen een beroep moeten doen op de zusterorganisaties in Ita lië, België, Duitsland en Oostenrijk. De eerste stroom extra treinen heeft Zwitserland in het afgelopen weekeinde verwerkt. Op alle Zwit serse stations stonden duizenden gastarbeiders (Zwitserland heeft er ruim 700.000) bepakt en bezakt op hun extra treinen te wachten. Ze za gen inmiddels vele extra treinen met landgenoten voorbij rijden, die uit hun voorlopige haardsteden in Duits land, Nederland, Oostenrijk en Bel gië onderweg waren naar huis. De vele bagage die de gastarbeiders mee nemen, bezorgt de spoorwegen nog extra problemen. Het is meestal te veel om in de passagiersruimten mee te nemen. Daarom bevat elk extra treinstel ook extra goederenwagons. Elke arbeider mag twee koffers in de personenrijtuigen meenemen. De rest gaat in de goederenwagons. Bij de Zwitserse Spoorwegen was men over de resultaten.van de eerste stroom extra treinen voldaan, maar het staat nu al vast dat de massale uittocht over enige tijd onderwerp van gesprek zal zijn op een Conferen tie van de Europese spoorwegdirec ties. In het belang van de werkne mers en de dienstregeling wil men zich tijdig voorbereiden op deze extra belasting. 4 Pt hor klanken VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 HILVERSUM I 402 m 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.10 Het levende Woord, 7.15 Ouverture. radio voor vroege mensen, met wegeninforma ties, 8.00 Nieuws, 8.15 Voor de jeugd, 8.20 Ouverture, ver., 8.50 Voor de huisvrouw, 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio, 10.05 In de platensoos, programma voor oudere luisteraars, 11.00 Voor de zieken, 11.40 Meisjes koor, 12.00 Angelus, 12.04 Nieuwe grammofoonplaten, 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Lichte orkestmuziek (gr.), 12.55 Re ligieus nieuws, 13.00 Nieuws, 13.15 Wissewassen licht programma (herh.), 13.35 Lichte- en amuse mentsmuziek (gr.), 15.00 Schoolradio, 15.30 Voor de zieken, 16.30 Pianoreci tal: klassieke muziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Lichte grammofoonmu- ziek voor de tieners en twens, 19.00 Nieuws, 19.10 Actualiteiten, 19.30 Grammofoonplatenprogramma voor de militairen, 20.15 Promenade-or kest en zangsolisten: Italiaanse Ope rafragmenten, 21.00 Zang en gitaar, 21.20 Actuele documentaire, 21.40 Be- nej Jisrael (De Zonen van Israël): zang en voordracht, 22.00 Lichte or kestmuziek (gr.), 22.15 Zwart op wit: actuele publicaties over Kerk én We reld, 22.30 Nieuws, 22.40 Epiloog, 22.45 Grammofoonmuziek: Aansl. Middag zonder einde, hoorspel, 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM H 298 m 7.00 VARA, 9.40 VPRO, 10.00 VA RA 13.00, AVRO, 16.00 VPRO, 21.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied, 8.18 Lichte grammofoonmuziek, 8.50 Gymnastiek vooi de vrouw, 9.00 Te land en te water: informatief programma voor weg- en waterweggebruikers, 9.40 Morgenwijding, 10.00 Schoolradio, 10.20 Lichte grammofoonmuziek, 11.00 Nieuws, 11.02 Voor de kleuters, 11.15 Voor de vrouw, 11.55 Sopraan en pia no: klassieke liederen, 12.20 Rege ringsuitzending: Voor de landbouw, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Actualiteiten, 12.38 Kinderkoor, met altblokfluit en gi taar, 12.55 Tentoonstellingsagenda, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmu ziek, 13.25 Beursberichten, 13.30 Jeugdkoor, 14.00 Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd programma, 15.30 Pianospel en zangsolisten, 16.00 Nws. Aansluitend: Handenarbeid in win tertijd, lezing, 16.15 Lichte orkestmu ziek (gr.), 16.30 Voor de jeugd, 17.00 Orgelspel met commentaar, 17.30 Voor jonge mensen, 18.00 Nieuws, 18.15 Amusementsmuziek, 18.30 Bèta: we tenschappelijke kroniek, 18.40 Jazz- rondo, 18.50 Kiosk, artikelen uit de weekbladen, 19.00 Koor en zangsolis ten met orkestbegeleiding: klassieke liederen (opn.), 20.55 Nieuws, 21.00 Vijf seconden van Woef, tienershow, 21.45 Tegenvoeter, satirisch program ma, 22.15 Dansmuziek (gr.), 22.30 Nieuws, 22.40 Vergelijkenderwijs: muzikaal gesprek, 23.10 Lichte gram mofoonmuziek, 23!45 Socialistisch nieuws in Esperanto, 23.55—24.00 Nieuws. (Advertentie) TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I VARA: 19.30 Sportcommentaar; NTS: 20.00 Journaal; VARA: 20.20 Achter het nieuws; 20.45 December '64, gevarieerd programma, 21.25 Dick Powell Theatre: Een spel met hét le ven, TV-film (niet geschikt voor al te jeugdige kijkers), 22.15 Signale ment; NTS: 22.4522.50 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nieuws; NCRV: 20.01 Voor de tieners, 20.45 Vaticaans con cilie en nieuwe theologie, gesprek; NTS: 21.15 Amsterdams Kamerorkest en solist: klassieke muziek; NCRV: 21.50—22.10 Attentie. door •Domien van Rietvclde - 24 - Hij weet immers al te zeker, dat Door ook zijn methodes heeft om zijn eigen zakken, ten koste van het hof, te vullen. Waarom verkoopt hij altijd aan lieden van lager allooi en niet aan de bekende rechtschapen kooplieden, waarmee alle ernstige boeren handel drijven? Hoeveel scheelde het of hij had die ené vlasschaard voor vierduizend frank minder dan hij van Meule- broeck kon krijgen, aan Krauwel verkocht? Om samen het verschil te delen natuurlijk. Als Meulebroeck toevallig zijn bod aan Stefaan niet bekend gemaakt had, en hijzelf het niet even toevallig aan het ontbijt ter sprake had gebracht, was het toch zo laat geweest. Vyncke pre tendeerde toch dat de verkoop met Krauwel al afgesloten was, hij stond er immers zelf bij. Onderweg naar de hoeve neemt Stefaan zich stellig voor, op de een of andere manier de boekhouding en de rekeningen van oom in handen te krijgen, al moest hij er voor inbreken. Door Hageman rijdt naar de gen darmerie om aangifte te doen. Het werkvolk en de knechten worden ondervraagd, de maat van het auto- spoor opgenomen, maar niet veel wijzer dan dat ze gekomen zijn ke ren de gendarmes naar hun kazerne terug. Na enkele weken van heen en weer geloop, vervelend gevraag en gepols, raakt de zaak stilaan in de doofpot, ten spijt van het grinme- kend gemompel dat in het dorp de ronde doet. Van dit laatste weet Stefaan niets, totdat op een goede dag Arie Meulebroeck, de zoon van de vlasser, die dit jaar twee vlas- schaarden op Reigershof kocht, hem met veel omhaal aanraadt, dat hij er goed aan zou doen een beetje op Door Hageman's vingers te letten. Arie Meulebroeck is twee jaar ouder dan Stefaan; als vlaskoopman komt hij nogal bij de mensen en hoort een massa dingen vertellen, waaronder tussen veel leugens, ook wel eens wat waarheid schuilt. 't Is niet prettig dat te zeggen, Stefaan, maar ik vind het ontzet tend beestig zoals sommigen er ach ter je rug om lachen; natuurlijk uit afgunst, omdat ze hun draai heb ben in de moeilijkheden en achter uitgang van iemand die beter en groter is dan zijzelf, 't Is misschien nog niet te laat, maar als we de helft van de praatjes moeten gelo ven, wordt je hier van twee kanten uitgeplunderd. Van die vijf run deren, op het einde van de zomer, heeft, naar het schijnt, iemand an ders dan Door zijn part gehad. Stefaan vraagt niet wie, hij weet het helaas, maar al te goed. Die twee schijnen zelfs met elkaar onder één deken te liggen Ja sist de jongen, dat maakt dat die ene zo gauw mogelijk van het hof af moet, misschien kan die andere, als het moet, onder cura tele gesteld worden., maar. waar om die zich zelf bestelen moet, snap ik niet, hij krijgt toch al wat hij no dig heeft voor zijn Van wie krijgt hij zijn geld. Stefaan? Van Door natuurlijk, die houdt toch de boeken en de kas en alles. Als ik in jouw plaats was, zou ik de knoop zo gauw mogelijk door hakken. Maar hoe staat de rest van de familie daartegenover? Die oom van je, die Amerikaan daar, Mannaert, dat is een ernstige man, waarom vertel je niet ales aan hem? Ja kijk eens Arie, dat is wel allemaal zo Door zit hier toch in opdracht van Nonkel Fons en tante Lia Maar die weten, tien tegen één niet wat hier gebeurt! 't Is mogelijk. Kun jij je voorstellen hoeveel een geslepen vos hier jaarlijks kan verdonkeremanen of in zijn eigen zak stoppen? Dat is geen klein bier man. In die acht of negen jaar, of hoeveel is 't, zou je het aan honderd duizend nog niet merken! Vanaf die dag vervolgt de be geerte om de winst van het laatste jaar te kennen, Stefaan als een ware obsessie. Vijf weken lang werkt hij iedere avond tot zijn kop ervan gloeit. Het is dikwijls na midder nacht voor hij zijn bed opzoekt. Zes schriften vol heeft hij dan, met prij zen van landvette, granen, aardap pelen en vee, meestendeels genomen uit de courant, berekeningen van arbeidsloon, herstellingen en ver nieuwingen van gereedschap, bere keningen van opbrengsten, en nog eens prijzen, belastingen huishou ding, uitgaven voor vader, de kost school der meisjes en nog een massa bijzondere uitgaven. In het laatste schrift zijn aan de ene zijde de uit gaven en het andere de inkomsten geboekt volgens de gemaakte bere keningen en het eindresultaat is minstens een zuivere winst van hon derd en dertig duizend. Dan heeft Stefaan nog drie-en-twintig duizend zo maar buiten, beschouwing gelaten als boven-bijzondere inkomsten om vooral niet onrechtvaardig te zijn. De boekhouding moet hij zien, de boekhouding, en vergelijken. Het is de enige gedachte die nog in zijn hoofd wil. Hij wordt zenuwachtig als een schuldig kostschoolmeisje voor de ogen van een strenge directrice. Een tijdlang spreekt hij niemand Zelfs Pol Vyncke krijgt hem niet meer te zien. Dan begint hij zijn aanval met een klein komediespel. Hij spreekt met ooan Door alsof er nooit iets tussen hen geweest is, eerst 's morgens aan het ontbijt, een paar woorden om mee te beginnen, dan, later op de dag wat meer. De volgende dagen neemt hij meer en meer een houding aan, alsof hij Door's meesterschap erkent, en doet alsof hij de aanvankelijke terug- stotende schamperheid van Hage man niet eens opmerkt. Hij houdt vol botdat Door er in loopt. Hij spreekt over vlas, de tarwe, over het heerlijke voorbije boeren jaar en in een gemaakte geestdrift flapt hij er uit, als een jongen die zijn geluk niet meer opkan: Als u my vraagt, met het ver stand dat ik van die dingen al heb ben kan, hoevel winst we verleden jaar gemaakt hebben, zou 'k wel honderdduizend frank schatten, 'k Weet zeker dat er wel jaren zijn, dat we 't met minder dan een derde daarvan moeten stellen, ik meen met alles er afgerekend natuurlijk, land vette en arbeidsloon, en nieuw ge reedschap, belastingen en huishou ding en God weet wat nog allemaal meer waar een mens zelfs niet aan denkt. (Wordt vervolgd!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2