S)e CöidóeSoiiAcmt Zendapparatuur op het REM-eiland verzegeld Marine speelde belangrijke rol bij de anti-REM-actie Communiqué van justitie Soebandrio een dag in Nederland Kosygin kesit naar Londen Adviescommissie voor de ontwapening geïnstalleerd CALEX Overwegend droog DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 56e JAARGANG No. 1 Directeur J. F. J M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telef. 2.09.35 Red 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3 BÜREAD PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN FERME JONGENS UITGEZONGEN 1 (tussen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,78 p.w„ 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Het REM-tijflperk behoort tot het verleden. Heden morgen heeft een eendrachtige samenwerking tussen Marine, rijkspolitie, loodswezen (uit Rotterdam), Ma rine Luchtvaartdienst en Justitie een einde gemaakt aan de illegale zend-praktijken op het radio, en tele visie-eiland voor de Noordwijkse kust. De „invasie" is zonder noemenswaardige strubbelingen verlopen. Het personeel op het platform heeft in geen enkel op zicht tegengewerkt toen de vertegenwoordigers van de Nederlandse regering aan boord van het platform wil den komen. Radio-Noordzee, die vanochtend normaal begonnen was met het uitzenden, brak om precies ne gen minuten over negen plotseling af midden in een door omroepster Sonja van Proosdijk uitgesproken zin werd de uitzending gestaakt. TV-Noordzee heeft gister avond haar laatste programma uitgezonden een af levering van „The Saint". VAN VALKENBURG Voor de aktie tegen het REM-ei land is, wat de helikopters betreft, gebruik gemaakt van SH-34J-toestel len van Squadron 8 van de Marine Luchtvaartdienst. Dit squadron, dat onder commando staat van luitenant ter zee eerste klasse F. L. P. C. M. van Meerwijk, is thans gestationeerd op het Marinevliegkamp Valkenburg De SH-34J-helikopters, meestal ge stationeerd aan boord van Hr. Ms Vliegdekschip Karei Doorman, zijn in eerste instantie bestemd voor bestrij ding van onderzeeboten en voor ver kenning. De hefschroefvliegtuigen beschikken over een hijsinrichting waarmee mensen aan boord van sche pen of op de wal, of op een eiland, kunnen worden neergelaten of op gepikt. Dit type kan maximaal vier per sonen vervoeren, met inbegrip van de bemanning, die meestal uit twee per sonen bestaat. VEROLME „Geen commentaar" De heer C. Verolme heeft vanmor gen ieder commentaar op de gebeur tenissen rond het REM-eiland gewei gerd. Tegen een verslaggever van het ANP zei hij tijdens de overdracht van het Noord-Koreaanse schip „Top van de Witte Berg", op de werf in IJsselmonde: „Ik zou graag over iets anders willen spreken dan over de REM op het ogenblik". Het ministerie van Justitie verstrekt het yolgende commu niqué: „Hedenmorgen omstreeks 9 uur zijn functionarissen van de rijkspolitie en met opsporing belaste ambtenaren van de PTT naar de REM-installatie ge bracht. Dit is geschied met be hulp van twee helikopters en een vaartuig van het loodswe zen, daarvoor op verzoek van de minister van Justitie door de Koninklijke Marine ter be schikking gesteld. Dit optreden houdt verband met het onderzoek naar over tredingen van de Telegraaf- en Telefoonwet, welke geldt op in stallaties ter zee in de zin van de Wet Installaties Noordzee. Het geschiedt onder leiding van de officier van Justitie, hoofd van het arrondissementsparket te Amsterdam, mr. J. F. Hart suiker. De op de REM-installa tie afgezette opsporingsambte naren hebben opdracht proces verbaal op te maken en tot in beslagneming van de aanwezi ge zendapparatuur over te gaan". Om precies negen uur is vanoch tend een grootscheepse anti-REM- actie ingezet. Om ongeveer half ne gen verscheen aan de nog duistere kim het silhouet van het vanochtend vroeg in alle stilte uit Hoek van Holland vertrokken betonningsvaar- tuig „Delfshaven". Een half uur la ter daverden drie grote helikopters van het vliegveld Valkenburg naar het eiland toe. Een daarvan bleef boven het eiland hangen en liet om één minuut over negen aan een ka bel een man op het platform van het REM-eiland neer. Een tweede man volgde een minuut later. Nadat deze helikopter (de Konink lijke Marine 135) was weggevlogen, kwam onmiddellijk de 134 haar plaats innemen. Hieruit daalden om vijf minuten over negen nog twee man nen af. Daarna vlogen de helikopters, die als bebakening een rookbom had den afgeworpen, weer in de richting van de kust. Langzaam draaide daar na de „Delfshaven", bemand met rijkspolitie en marinepersoneel, in de richting van het eiland. Het duurde geruime tijd voor het schip, een zodanige positie in te nemen dat men de manschappen aan boord van het platform kon brengen. CREWBASKET De vier op het platform afgezette marinemannen begonnen inmiddels te manoeuvreren met ée op het ei land aangebrachte hijsinstallatie, waarmee de door de „Delfshaven" uitgezette manschappen naar het platform zouden worden gehesen. De om precies half tien weer ver schenen helikopters lieten wederom drie man afdalen, die samen met hun reeds ter plaatse aanwezige collega's het platform „veroverden". Ondertussen had de „Delfshaven" een sloep gestreken, waarschijnlijk om bij valpartijen in het (opvallend rustige) water onmiddellijk te kun nen ingrijpen. De uit de helikopters op het eiland neergedaalde manschappen lieten vervolgens de „crew-basket" zak ken. In de door de „Delfshaven" ge streken sloep namen drie manschap pen van de rijkspolitie en een grijs harige burger (vermoedelijk de Am sterdamse substituut-officier van Jus titie, mr. Nubee, plaats. Het motor- jolletje bracht hen naar de vlak bo ven het wateroppervlak bungelende lift, waarna zij om tien minuten voor tien het eiland betraden. TE RADEN Toen zag men alleen nog maar rondom op het eiland een aantal po- litiemahnen op post staan. Wat zich binnen afspeelde was niet te zien, maar gemakkelijk te raden: de zend apparatuur van TV- en Radio-Noord zee werd verzegeld. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, die in New York een week lang de alge mene vergadering der Verenigde Na ties heeft bijgewoond, is vanochtend op Schiphol aangekomen. Hij zal een dag in Nederland blijven en vliegt morgen door naar Moskou. S oio jet-premier Alexei Kosygin zal volgend jaar voor besprekingen naar Londen komen, op uitnodiging van de Britse regering. Premier Ha rold Wilson, die dit in het Lagerhuis meedeelde, zei dat de Russische lei der ook gaarne een bezoek van hem aan Moskou tegemoet ziet. De Sowjet-minister van buiten landse zaken, Andrej Gromyko, brengt in maart een officieel bezoek aan Groot-Brittannië. Men acht het onwaarschijnlijk, dat Kosygin voor dien naar Londen komt. Oostduitse sergeant bij vlucht neergeschoten Een sergeant van de Oostduitse grenswacht is door zijn korporaal neergeschoten toen hij met zijn ver loofde naar het Westen wilde vluch ten, zo is woensdag door de Keulse politie meegedeeld. Het meisje slaag de erin de grens over te komen, haar verloofde heeft een half uur bewe gingloos gelegen voordat hij met een vrachtwagen werd weggehaald. De sergeant was op patrouille met de korporaal en ontwapende deze toen het meisje naar de grens rende. De sergeant zei de korporaal mee te gaan. maar deze weigerde, greep het machinepistool, gooide de sergeant op de grond en schoot op hem. Dinsdagavond zijn vijf Oostduitsers in dichte mist naar Nedersaksen ge vlucht, zo is voorts in Bronswijk ge meld. Diplomaten in Moskou vragen zich af of Leonid Brezjnev, eerste secre taris van de communistische partij, zijn premier zal vergezellen. Tot dus ver heeft hij nog geen officiële po sitie in de sWjetregering. Wilson achtte het wenselijk, dat de staatslieden, zowel van de westelijke alliantie als daarbuiten, veelvuldiger samenkomen. Wilson heeft al eens met Kosygin gesproken, toen hij in juni jl. als op positieleider een bezoek aan Moskou bracht. 't Jongste hoge Sowj et-bezoek aan Engeland was in 1956 toen Boelganin en Chroesjtsjow tien dagen in Lon den doorbrachten op uitnodiging van de toenmalige premier sir Anthony Eden. Senator Edward Kennedy, de jongere broer van wijlen president Kennedy heeft woensdag het ziekenhuis in Boston verlaten. Een half jaar geleden had de senator rugletsel opgelopen bij een vliegtuigongeluk. Foto: terwijl zijn vrouw Joan lachend toekijkt, streelt Edward Kennedy zijn zoon Teddy over diens boL Deze slaat de armen om het been van zijn vader. Een tafereeltje bij aankomst van de familie op het vliegveld in West Palm Beach, Florida. In aanbidding liggen 62 nieuw gewijde Amerikaanse priesters uitgestrekt op de grond tijdens een plechtig heid in de St. Pieter. De Mis werd opgedragen door bisschop Francis Reh, rector aan het Amerikaanse Pon tificaal college in Rome, waar de priesters hebben gestudeerd. Officia] dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel. 3.33.55 Aa verten Uej Britse zangeres moet Zuid-Afrika verlaten De Britse zangeres Dusty Spring field en haar vier begeleiders, die in Zuid-Afrika op toernee zijn, hebben van het Zuidafrikaanse ministerie van binnenlandse zaken aanzegging gekregen het land binnen vieren twintig uur te verlaten, omdat zij dinsdagavond zijn opgetreden voor een gemengd publiek van blanken en Afrikanen. De artieste had voor haar vertrek uit Londen gezegd, dat in haar con tract was vastgelegd, dat ze niet zou optreden voor een naar ras geschei den publiek. Ze uitte gistermorgen grote verbazing over de stap van de Zuidafrikaanse overheid. Haar impressario heeft meege deeld, dat de Zuidafrikaanse auto riteiten hem als „ultimatum" had den gesteld, door zijn artiesten een verklaring te laten ondertekenen waarin deze zich zouden verbinden niet op te treden voor een „multira- ciaal" publiek. Niemand tekende echter omdat dat contractbreuk zou hebben betekend. De staatssecretaris van Buitenland- sa Zaken dr. I. N. Th. Diepenhorst heeft hedenochtend op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag namens minister Luns een „advies commissie inzake vraagstukken van ontwapening en internationale vei ligheid en vrede" geïnstalleerd. De commissie, die onder voorzitterschap staat van prof. jhr. mr. H. F. van Pan- huys, hoogleraar in het Volkenrecht te Leiden, heeft tot taak de minister advies te geven over vraagstukken van ontwapening, veiligheid en vre de, hetzij op verzoek van de bewinds man, hetzij op eigen initiatief. Dr. Diepenhorst verklaarde bij de installatie, dat geen politiek meer toereikend is, „wanneer ze de moge lijkheden van wapenbeheersing en wapenbeperking niet volstrekt serieus neemt en niet erkent dat bewape ning en ontwapening beide de veilig heid dienen. De feiten van het atoom tijdperk hebben de mensheid voor de uitdaging geplaatst om de oorlog te bannen door de vrede en veiligheid opnieuw te organiseren". In ons land bestaat in verschillende kringen be langstelling voor deze problemen, al dus de staatssecretaris, die de rege ring zich ten nutte wil maken. gemakkelijk als men ietwat laatdun kend oordeelt over de lange, alsmaar voortslepende ontwapeningsonder handelingen. Het is moeilijker, maar niet min der nodig, te onderkennen dat juist ook door die onderhandelingen het inzicht doorbreekt, dat Oost en West een gemeenschappelijk belang bij wapenbeheersing en wapenbeperking hebben. Dr. Diepenhorst releveerde ten slotte, dat de discussie over vraag stukken van bewapening, ontwape ning en vrede in ons land het laat ste jaar een nieuwe impuls heeft ge kregen door gedachtenwisselingen in en uitspraken uit velerlei kerkelijke en levensbeschouwelijke kring. Hij geloofde dat de discussie daardoor rij per en rijker is geworden en aan diepgang heeft gewonnen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina i MOEILIJKE EN ONDANKBARE TAAK Hij voegde hieraan toe, dat de zaak van de commissie niet gemakkelijk en misschien zelfs weinig dankbaar zal zijn. De problemen zijn ingewik keld en veelzijdig, en de internatio nale besprekingen over de ontwape ning worden gekenmerkt door traag heid en moeizaamheid. Doch het is te Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het. Ook in brillant ALTIJD VOORDELIG (Advertentie) De kleine depressie uit Frankrijk die ons de afgelopen dagen nu en dan regen bracht, trekt nu over de Noordzee in de richting van Dene marken weg. Het kliene hogedrukge- bied, dat daar gisteren lag, verwijder zich alweer over Rusland naar het oosten. Op de Britse eilanden is de luchtdruk flink gaan stijgen in ver band met het naderbij komen van een rug van hogedruk van de oceaan Onder invloed hiervan zal de wind in ons land morgen noordelijk wor den. De lucht die uit deze richtinr wordt aangevoerd is van oorsprong koud, maar boven het water van de Noordzee wat verwarmd, zodat de temperaturen nog niet veel lager zul len worden. Het zal overwegend droog weer zijn met een veranderlijke bewolking Aanvankelijk kan plaatselijk mis voorkomen. ZON. EN MAANSTANDE' 18 Dec.: zon op 8.44, onder 16.29 maan op 15.59, onder 7.49. H oogivater standen 18 Dec.: v.m. 2.02; n.m. 14.20. KORRELTJE Een geleerde zot is een nog erger zot dan een onwetende. (Molière)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1