DONDERDAG 17 DECEMBER 1964 DE 1 Najaarsvergadering Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling „Leiden en Omstreken' Onder voorzitterschap van de heer B v. Vliet hield de Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingsvereniging DE HEER L. VERHAAR ERELID RA1FFEISENBANK EN BOEREN LEENBANKEN Bij de Stichtingen Spaarbank van de Raiffeisenba/nken en Boerenleen banken aangesloten bij de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven heb ben de besparingen in de maand no vember een gunstig verloop gehad. In tegenstelling tot oktober, toen het spaaroverschot lager was dan in de overeenkomstige maand van het De vervolgens gehouden bestuurs- „Leiden en Omstreken" G.A. haar verkiezing had tot resultaat dat de vorig jaar, leverde november een gebruikelijke najaarsvergadering in 2e voorzitter, de heer L. Verhaar, die spaarresultaat op dat hoger was dan J- 1zich in verband met zijn leeftijd niet in november 1963, meer herkiesbaar had gesteld, werd opgevolgd door de heer J. ogenbSkrnrastiKed%er°herdl^tag an4?^Wf Tvk dl^iS7he?ki«0 (november vori8 h<.n Hip Hp vprpniHnp- in 19(54 ,heer L. v. d. Eyk die met herkies- jaar ƒ64 miljoen). baar was, werd als lid van de Raad Het gezamenlijke tegoed bij het van Toezicht vervangen door de heer georganiseerde I A. Noordam. Hierna dankte de voorz, De stortingen bedroegen 327 mil joen, de terugbetalingen 257 mil- bineerde prijs/loonindex. De be- bewindsman, die alleen koppeling aan de kosten van levensonderhoud wilde, legde zich echter bij de alge mene opvatting van de regerings partijen, gesteund door SGP en Boe renpartij, neer, na zijn bedenkingen tégen het amendement te hebben ge uit. De heer Berger (PvdA) toonde zich voorstander van het wetsont werp zoals dat was ingediepd. Hij sprak zich uit tegen de amendemen ten van de heer Nelissen, omdat hij de overheidsbijdragen aan sociale voorzieningen voor zelfstandigen re latief gezien reeds redelijk achtte. MASSAGRAF IN Amerikaanse militair POLEN ONTDEKT naar O.-Duitsland V-. 7ün TFPiitftmstwftArH tnf Hp am- opgevolgd Qoor ae neei o. d. v. joen, ae terugoetalingen J zo/ mil- ezi?en verzocht de voorz. enkele VOORTVLUCHTIGE DUITSER GEPAKT bijzonder stond hij stil bij het over- landibouw-krediiet- wezen steeg hierdoor per ultimo no- ÜSUtM vember tot"/ 6.831^mil]oetl, toeh 'nog onverwacht was heengegaan. Te 2vëreni- gfng^fad bewezen H^j wenst^ hem - no ging naa uewezen. nij wciisit: iiem vd e„ aïlp krarhtpn ve- harte een gezegende levens- Kinderbijslag kleine zelfstandigen t Gistermiddag is door de Tweede zicht over 1964, wees spr. op de grote voorstel werd, onder grote bijval, bij Kamer het wetsontwerp tot wijziging jaar met inzet van alle krachten ge diend had en betuigde zijn diep me deleven met de nabestaanden. avond toe. Vervolgens stelde hij de vergadering voor, de heer Verhaar, op grond van diens grote verdien- Komende tot een voorlopig over- sten, te benoemen tot erelid; tegenstelling tussen de resultaten van acclamatie aangenomen, de vereniging en die van de tuinders van de kinderbijslag voor kleine Zichtbaar geroerd dankte de heer zelfstandigen aanvaard. Bij zitten en opstaan werden en- individueel. Voor de vereniging was Verhaar voor de hem toegezwaaide 1964 een uitstekend jaar; de totale lof en voor de benoeming als erelid, kele amendementen, ingediend door omzet is dit jaar weer met 1.8 mil- waarvoor hij zeer erkentelijk was; hij de heer Nelissen (KVP), aangeno- joen gestegen en zal dit jaar vermoe- hoopte dat God hem de kracht zou men. Hierdoor wordt de inkomens- delijk 18 miljoen gulden bedragen, geven om ook in de toekomst de ver- grens, die tot nu toe 4.000 bedroeg Dit is uitsluitend te danken aan de eniging van dienst te zijn, zij het dan opgetrokken tot 4600. De minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, verdergaande uitbreiding van het niet langer als bestuurslid, glasareaal en de sterke aanwas van het ledental. Zo konden dit jaar 36 - nieuwe leden worden ingeschreven, steeds niet is afgekomen, maar dat verhoging, die toch nog altijd belang- er goede hoop bestaat dat dit binnen- rijk onder de grens van 5200 blijft, De voorzitter deelde hierna nog had 4400 voorgesteld, doch had mede dat de bouwvergunning nog geen bezwaren tegen een verdere kort zal gebeuren. Alles is gereed om die de gemeenschappelijke bóeren- direct te kunnen beginnen, het wach- en middenstandsorganisaties hadden ten is slechts op Den Haag. Een geanimeerde rondvraag besloot hierna de vergadering. gevraagd. Ook wordt deze inkomensgrens voortaan gekoppeld aan een gecom- waaronder enkele zeer-grote bedrij ven. TELEURSTELLEND Voor de tuinders afzonderlijk wa ren de uitkomsten echter zeer teleur stellend. Door het buitengewoon groeizame weer waren de oogsten overal in Europa abnormaal groot, waardoor een groot deel van de aan voel niet verkocht kon worden en de prijzen beneden een redelijk peil bleven. In dit verband wees spr. er op dat het zaak zal zijn om in perioden van overproductie uitsluitend de hoogste a kwaliteitsprodukten aan te voeren kejd horen in de werkelijkheid van onze moderne samenleving. Lichamelijke en geestelijke gezondheid Prof. Buytendijk ziet onder snortieve jeugd minder a-sociaal gedrag Lichamelijke en geestelijke gezond- zijn voor een volledige opvoeding in en de mindere kwaliteiten op de tuin ong hestaan bijeen. Hun relatie kan te houden. Dit uit de markt nemen ^7rdVn'v"êrErte"kên "mét die""tussen Hij ?°ns'fteerde in dez? samenle- van het surnlus biedt echter alleen vergeieKen mei me tussen ving met aneen een verval van stand van net surplus Dient eenter aneen linker_ en rechterhand. Dit zei prof. i lan- kans van slagen, wanneer het delijk verband geschiedt. Grote dank bracht spr. aan het siteit in Utrecht, tijdens de vanmid personeel, dat ondanks moeilijkhe- dag in de Domstad gehouden jaar- Pr°f- en stijl, maar tevens een negatieve dr F. J. J Buytendijk hoogleraar houdi^ van de jeugd t™n p0! in de psychologie aan de Rvjksuniver- ging tot herstel. wHij sprak de hypothese uit, dat on- den door ziekte enz. er toch weer in bijeenkomst van de Kath. Centrale der de lichamelijke goedgevormde en geslaagd was de administratie slui- Vereniging voor Geestelijke Volks- sportieve jeugd minder criminaliteit tend te krijgen. gezondheid. Deze bijeenkomst stond ®n a-sociaal gedrag voorkomt dan bij Na lezing van de notulen werden in het teken van de psycho-hygiëne de jongeren, die deze vorming en de voorstellen tot uitbetaling van de en lichamelijke opvoeding. sportiviteit afwijzen, ledenrekening 1961, beschikbaarstel ling van voorjaarscredieten voor 1965, Naar de mening van prof. Buyten dijk is het wel duidelijk geworden, xuis —i?rof" Bl*ytendijk is ervan over- vaststelling van de veiligprovisie voor fuigd, dat de geestelijke gezondheid dat er geen maatregelen kunnen 1965 en vaststelling van de emballa- in bijzondere mate van een zorg vul- den „bedacht" om een nieuw sys- gehuur voor 1965 zonder stemming dige opvoeding afhankelijk is. Hij teem van waarden en normen zoda- aangenomen. Hierna was aan de or- vindt het daarom stellig gerechtvaar- nig aanvaardbaar te doen zijn, dat de de begroting voor 1965, welke digd, dat men zich bezint op de li- een herstel van stand en stijl, van eveneens zonder stemming werd chamelijke vorming en de sport die discipline en respekt, van bescha- goedgekeurd. immers een onmisbare voorwaarde ving en wellevendheid, kan worden verwacht. Wat men in de lichamelijke oefe- rijksgoedkeuring voor de bouw van ning bedoelt met energie, kracht, snel- het raadhuis voor ruim 2.5 miljoen heid, zekerheid, evenwichtigheid, be- gulden met welke bouw toen nog heersing, soepelheid enz. kan als een niet was begonnen te doen ver- formeel kenmerk van het persoonlijk "vallen en daarvoor in de plaats de gedrag, dus van de levensstijl wor- T>f. .„nrhtto lnn«s was benaderd met de vraag de M/ULIIK/C riiksffoedkeurinig voor de bouw van op corpus delicti PPfï fhrillPllknm rijksgoedkeuring voor het NAM-kan- den begrepen. Het komt hem voor, toor te Oldenzaal ad 1.300.000 te dat de sportclubs en vooral die waar- no „aktXdni- haaf» stellen. De minister zou, zo zegt hij, in zoals bij voetbal, hockey, hand- De rechtbank te Amsterdam heeft cmjCT bepaalde voorwaarden hiertoe bal enz. - een team samenwerkt in bereid zijn geweest. gisterochtend een strafzaak gedu rende een uur geschorst, omdat een 4 kilogram zware duivenkooi, die de verdachte, de 25-jarige koopman J. E. V. uit Hilversum in beschonken toestand op het hoofd van een agent had willen laten neerdalen, nog niet in de rechtzaal was gearriveerd. De officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen, zei in zijn requisitoir o.m. „dit soort lieden kan alleen door middel van zware straffen wijs wor den" en hij eiste wegens een poging tot zware mishandeling, twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het bleem in de binnensteden"is een *van Rijwielf abrieken profiteren van parkeerproblemen bijzondere mate de mogelijkheid bie den om vanuit de sportieve geest 'n stand- en stijlbewustzijn te ontwik kelen. voorarrest. De koopman was zwaar onder in- rijwielindustrie de toekomst met ver vloed op de markt in Hilversum aan trouwen tegemoet ziet. Dit parkeer- het vechten geslagen met een van probleem brengt steeds meer auto zijn kornuiten. Toen twee agenten mobiiisten er toe om de fiets te ne- de vechtenden trachten te scheiden, men op gagen, dat zij niet voor hun-' greep verdachte de duivenkooi en wtrk de stad uit hoeven. Op CARAVAN RAI '65, tentoon- «telling van kampeerwagens, vouw wagens, bagagewagens en toebeho ren van vrijdag 29 januari t/m maandag 7 februari in de Europa-, x Zuid- en Westhal van de nieuwe Het bestaan van cep parkeerpro- hAI, zullen meer dan 250 typen carvams van 75 merken komen. Er zullen minstens 80 typen te zien zijn uit binnen- en buitenland, werden nog nriet eerder in Neder land werden geëxposeerd. de redenen, waarom de Nederlandse sloeg daarmee naar het hoofd van een der agenten met de woorden; Andere lichtpunten voor de rij- „Ik sla jullie hardstikke dood De wielfabrikanten zijn: De autobe- agent kon de slag nog bijtijds af weren en liep nu alleen een ont velde arm op. zitter wil toch ook wel een fiets heb ben, daar hij gaat inzien, dat een fietstocht in zijn vrije tijd hem li- De raadsman, mr. F. C. Samwell, chaamsbeweging en frisse lucht ver meende dat de dagvaardipg onjuist schaft, de grote drukte op de we- was, „omdat verdachte niet voor een mooie zondagen maakt dat poging tot doodslag subsidiair po- het aut0rijden op zulke dagen be ging tot zware mishandeling terecht sUst geen genoegen meer is. had moeten staan, raaar wegens j-je rijwieiindustrie beleeft als ge- openbare dronkenschap Voorts uit- volg van deze ontwikkelingen een V, icz O nr,_ kentering Zag het er aanvankelijk naar uit, dat de auto en de brom- te de raadsman kritiek op het op treden van de politie. „Een agent imeu uii w moet in staat zijn een dronken man fiets de gewone fiets steeds meer zou- te overmeesteren. Dat behoort nu den gaan verdringen bjj de toene- eenmaal tot zijn taak aldus mx.Smri- nde weivaart, de verkoopcijfers wen-Zyn verzoek tot onmiddellijke yan di, jaar tonen dat de vraag invryheidstelling van V. werd door weer t toenemen. In de rechtbank afgewezen. De offiaer d te acht maanden van dit jaar zei in zyn repliek het pleidooi van d j 13 (ietsen meer ver. de raadsman „onzinnig" te achten, Uitspraak dinsdag 29 december. Rijksgoedkeuringen niet verhandelbaar Rijks/goedkeurimgen, die op naam worden uitgegeven, zijn niet verhan delbaar, zo deelt minister Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) mede n.a.v. schriftelijke vragen van kocht in ons land dan in de overeen komstige periode van 1963, aldus de heer W. Breukink, directeur van de Gazelle-rijwielfabriek in Dieren, die een en ander meedeelde in 'n vraag gesprek met „De Nederlandse Indus trie", orgaan van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. „ARCH" TOCH FAILLIET Aan de situatie bij Arch N.V. blijkt het Tweede Kamerllid Aantjes (ARP) niets meer te redden. Vorige maand over de aanbieding door de gemeente zagen commissarissen waaronder Oldenzaal van een verkregen rijks- de vertegenwoordiger van de ban- goedkeuring voor de bouw van een kier nog een strohalmpje en via gemeentehuis aan de NAM (Ned. surséance van betaling meende men Aardolie Maatschappij). wellicht nog iets te bereiken. Ach- Ondanks dit aanbod heeft de NAM teraf is het allemaal toch tegenge- toch voor de vestiging van haar vallen en het faillissement staat voor hoofdkantoor de voorkeur gegeven de deur. Het zal vandaag nog door aan een andere gemeente. De bewindsman zegt, dat hij zijde- sproken. de Haagse rechtbank worden uitge- Duitsland heeft een Teenager- Tivist-Express Aan een reeks bijzondere vervoeren heeft de Duitse Bundes bahn kortgeleden een „Teenager-Twist-Express" toe gevoegd. Deze extra trein biedlt accommodatie aan ongeveer 700 longeren, die voor een aanlokke lijke prijs een hele dag door een mooi stukje van Duitsland kunnen rondrijden. Of ze veel van die mooie natuur zien, valt te betwijfelen, want in de trein kunnen de jongeren naar har telust dansen op grammofoon- pla-tenmuziek. De belangstelling voor de TTE (teenager twist express) is zo groot, dat kaartjes voor de brein zeüfs op de zwarte markt worden verhandeld en dat het Lied „Twist auf der Achse" nu al een Duitse topper is. De Bundesbahn voert haar devies „pleizier bezorgen aan de jeugd" evenwel niet ai te ver door, want aan boord van de trein is alcoholische drank ta boe. Die kan men wel volop verkrijgen in een andere nieu we bijzondere trein, de rijdlen- de wijnkelder, die de Duitse spoorwegen heeft laten inrich- ben voor directies van de be drijven diie hun relaties eens „anders dan anders" willen sntvangen. Gisteravond heeft de postcomman- dant van de politie in Hoevelaken een voortvluchtige Duitse jongeman aangehouden, die in het dorp een da mesfiets had gestolen. De politie zag de jongeman fietsen op de voor de rijwielen verboden ro tonde en wilde de overtreder verbali seren, maar deze had geen papieren bij zich. Toen de agent de 23-jarige jongeman wilde meenemen naar het politiebureau, ging deze er opnieuw vandoor. Hij werd enige tijd later te ruggevonden door de postcomman- dant, die aan de opsporing deelnam De Duitser stond toen te liften. Na zijn tweede aanhouding deed hij geen pogingen meer om weg te ko men. Het bleek H. S. uit Worms te zijn, die als „Freiganger" overdag ge woon werk deed, maar 's avonds naar de gevangenis moest terugkeren. Hij had naar vrienden in Amsterdam wil len vluchten. Islamitische uitnodiging voor kardinaal König Kardinaal-aartsbischop König van Wenen heeft op uitnodiging van de Egyptische regering een bezoek van enkele dagen aan Egypte gebracht. Tijdens dit bezoek heeft de kardinaal de hoogste leiders van de Islam ont moet en van de Al Ashar-universiteit in Cairo de uitnodiging gekregen om daar een lezing te komen houden. De kardinaal deelde mee bijzonder onder de indruk te zijn van zijn be zoek aan het geestelijk centrum van de Islam, de Al Ashar-universiteit van Cairo. Daarheen zal hij terug keren om een voordracht te houden Ook met de hoogste leider van de Is lam, sjeik Hassan Mahmoen, had de kardinaal een interessant gesprek ge had. In dit gesprek was wederzijds de klemtoon gelegd op de noodzaak van een goede verstandhouding tus sen de Katholieke Kerk en de Islam. Bij ontvangsten ~op de -Oostenrijkse ambassade en de pauselijke nuntia tuur had de kardinaal ook de secre- taris-generaad van de Arabische Li ga leren kennen. Hem had hij nader hand een bezoek gebracht. In de loop van het gesprek had de kardinaal ge legenheid nogmaals te wijzen op het zuiver godsdienstige karakter van de verklaring over de Joden door het Concilie. PERON ALS RUSTIGE BANNELING De voormalige dictator-president van Argentinië, Peron, heeft zich neergelegd bij de eis van de Spaanse regering zich te onthouden van elke politieke activiteit, zo lang hij als balling in Spanje verblijft. Aanvankelijk had men gedacht, dat deze eis te zwaar zou vallen voor de gevoelige en trotse Peron en dat hij naar Egypte, Tunesië of zelfs naar Cuba zou gaan. Nasser, Bourguiba en Castro hebben hem namelijk allemaal een uitnodiging gestuurd bij hen te komen wonen. Blijft nog de vraag of Peron uit formaliteit de Spaanse eis heeft aanvaard omdat hij toch al besloten heeft binnenkort naar een van de drie andere landen uit te wijken. Het geval Colin ARTS VOORLOPIG OP VRIJE VOETEN Dokter Gerard Colin in het plaatsje Frouard in het Franse departement Meurthe-et-MoselIe, wiens arrestatie een week geleden aanleiding was tot een protestactie van zijn collega's in die streek, is op vrije voeten gesteld in afwachting van het uitbrengen van een aanklacht wegens nalaten van hulpverlening aan iemand in doodsgevaar. De collega's waren er toe overgegaan avond- en nachtop- roepen te negeren tenzij deze via de politie kwamen. Hun maatregel is nog niet ongedaan gemaakt. De arrestatie was geschied naar aanleiding van het feit, dat dokter Colin, toen in de nacht van 28 no vember een jongen bij hem kwam aanbellen met het verzoek mee te komen naar de plaats waar, na af loop van een feestje, een jongen was neergestoken, had geadviseerd de komst van de ambulance af te wach ten en het slachtoffer dan bij hem te brengen. De dokter was toen al in nachtkleding. Volgens nadere verklaring van Co- lins echtgenote had de jongen ge zegd, dat de ambulance al op weg was en had de dokter het risico wil len vermijden deze juist mis te lo pen. Van de kant der plaatselijke autoriteiten was grote waardering over Colins werk tot uiting gebracht en de artsen-vereniging ondernam stappen bij premier Pompidou en de minister van justitie om de arresta tie ongedaan gemaakt te krijgen. Het slachtoffer van de steekpartij was kort na het alarm ter plaatse over leden. Te Gorka Klasztórna in de Poolse provincie Bydgoszcz is kortgeleden een massagraf gevonden, waarin zich 80 lijken bevonden. De plaatselijke bevolking had de districts-commissie voor onderzoek naar nazi-misdaden verteld, dat de nazi's 'in september 1939 in het begin dus van de Duitse bezetting in de buurt van Gorka Klasztórna zowel Polen als Joden hadden vermoord. Bij de 80 stoffelijke overschotten waren ook kinderlijkjes. In de provincie Bydgoszcz ligt een stad met dezelfde naam die vroeger Bromberg heette. Tsjang Kai Tsjek raakte spion kwijt Een van de voornaamste spionnen van Tsjang Kai Tsjek is uit Macao naar China gereisd en overgelopen zo meldde het persbureau Nieuw- China woensdag uit Kanton. Het is de voormalige generaal Tsjeng Yi-Ming, hoofd van de spio- nageafdeling Macao van het Formo- saanse minister van defensie. Tsjen Yi-Ming had de leiding over sabo- tage-activiteiten in China en was in het Portugese Macao gevestigd. Vol gens het persbureau had hij een ra diozender, codes, documenten, vijf pistolen met geluiddempers, vier re volvers, munitie, handgranaten, een magnetische mijn, springstoffen, tijd bommen,en twee injectienaalden voor gif moord bij zich. Tsjeng Yi-Ming voelde „dat hij geen toekomst meer had door bij de Amerikaanse Tsjang- kliek te blijven". postkantoor voor Christkindl Voor de komende Kerstmis wordt voor de vijftiende maal een Kerst- postkantoor in het plaatsje Christ kindl bij Steyr in Opper-Oostenrijk geopend. In de afgelopen veertien jaar zijn daar meer dan zeven miljoen postzendingen afgestempeld, waarvan 2,5 miljoen voor het buitenland. Onderzoek in Auschwitz voltooid De 24 man sterke delegatie van de rechtbank in Frankfort die het pro ces tegen de beulen van het kamp Auschwitz behandelt, heeft woens dag, na drie dagen onderzoek ter plaatse, haar zitting in het voormalige concentratiekamp opgeheven. Van de zijde van het O.M. werd meegedeeld, dat men na dit onder zoek heeft kunnen vaststellen, dat de .meeste' beweringen van, de twintig beklaagden niet houdbaar zijn. In het bijzonder, zo zei men, kunnen de twee beklaagden Robert Mulka en Karl Hoecker zich er nu niet meer op be roepen, dat zij niets gèwetett hebben van de massale afslachting in het kamp. In Spaans West-Afrika is onder het zand van de Spaanse Sahara een on dergronds meer van 60.000 vierkante kilometer ontdekt Men wil thans het water hiervan gebruiken voor be vloeiing van woestijngebied. Een Amerikaans sergant en een vrouw zijn volgens de Westduitse grenspolitie in Kassei de Oostduitse grens overgegaan nadat hun anto even voor de grens bij Mansbach op Westduits gebied was blijven steken. Oost-Duitsers, onder wie officieren, hadden voorwerpen uit de auto ge haald en over de Oost-duitse grens gebracht. Zij staakten deze bezigheid toen een Westduitse patrouille, die ten tonele verscheen, hen gelastte het Westduitse gebied te verlaten. De genoemde Amerikaan en de vrouw gingen' met hen mee de Oostduitse grens over en naar het scheen vrij willig. De Westduitse grenspatrouille vond een geluidsopname-toestel en ver scheidene bandjes in de auto die niet verder kon. Ook een identiteitsbewijs met de naam Claude D. Swain werd in de wagen aangetroffen. De West- duitsepolitie heeft een en ander aan een Amerikaanse legereenheid in Fulda overgedragen. Samenwerking tussen Polen en Krupp Van de zijde van het Krupp-concern is meegedeeld, dat besprekingen, die de directeur van dit bedrijf, Berthold Beiz, met premier Cyrankievic van Polen heeft gevoerd, zullen leiden tot nauwe economische samenwerking tussen Polen en Krupp. De volgende maand zal een delega tie van Krupp naar Polen vertrekken om de laatste details te bespreken. Vrijwilligers voor Kongolese opstand Enige Soedanese officieren hebben toestemming gekregen als vrijwilli gers „aan de revolutionaire strijd in Kongo" deel te nemen, zo is vam be voegde zijde in Khartoem vernomen. De betrokken officieren zijn vrij gelaten na enige jaren in de gevan genis te hebben vertoefd. Zij waren destijds door de militaire regering van Soedan veroordeeld. RUSSISCHE HULP VOOR CYPRUS In de haven van Famagusta is gis termorgen het Russische schip „N. Burdenko" uit Odessa binnengelopen, met 120 militaire voertuigen voor Cyprus aan boord. Met de lossing werd onmiddellijk begonnen, onder toezicht van de V.N.-vredesmacht. De „N. Burdenko" is het eerste Russische schip, dat op Cyprus lading lost na de ondertekening, eind sep tember, van de overeenkomst tussen Cyprus en de Sow jet-Unie over hulp verlening. Bijzonderheden over deze overeenkomst zijn destijds niet be kend gemaakt. Senator Edward Kennedy, jongere broer van wijlen president Kennedy, heeft woensdag het ziekenhuis van Boston verlaten. Zoals gemeld had senator Kennedy zijn rug gebroken bij een vliegtuigongeluk een half jaar geleden. Zijn eerste bezoek gold het graf van zijn vriend Edward Moss, die bij het ongeluk is omgekomen. Veranderingen aan water- en energie bedrijven te Alphen aan den Rijn Als gevolg van de plaatsgehad hebbende wijziging van de gemeen tegrenzen zal de levering van gas, water- en elektriciteit in de omge ving van de Groeneweg, vermoede lijk met ingang van 1 januari a.s., in plaats van als tot dusver door Al phen aan de Rijn, door de water en lichtbedrijven van Boskoop wor den verzorgd. De water- en lichtbedrijven van Alphen a.d. Rijn zullen daarentegen de levering in ZWammerdam, in clusief het kleine gedeelte dat van Bodegraven naar Alphen a.d. Rijn is overgegaan, van Bodegraven overnemen. Hiermede zal echter nog wel enige tijd gemoeid zijn, doordat de waterleiding van Bodegraven niet bemeterd is, zodat de betrokken eigenaren eerst watermeterputten zullen moeten doen aanbrengen. Als bijzondere werken, welke hopelijk in 1965 gereed zullen komen, wor den genoemd: het leggen van rond 14 km elektriciteitskabel en rond 5,5 km waterleiding in het ruilver- kavelingsgebied Zwammerdam; het leggen van zinkers in de Rijn t.b.v. het plan Noord; de stichting van een tweede filtergebouw op het pomp station van het waterbedrijf en het leggen van leidingen in een gedeelte van plan Noord. Met de bewoners van de Achter middenweg zijn besprekingen ge voerd inzake aansluiting van hun woningen op het waterleiding- en elektriciteitsnet. O.m. door persoon lijke omstandigheden van betrok kenen. is in de Voorbereiding stag natie opgetreden. GAS Voor zover thans is te stellen zal de gasinkoop over 1964 vermoede lijk 4.900.000 m3 belopen, d.i. ca. 6Vs% meer dan de geraamde hoe veelheid. Voor 1965 wordt gerekend op 5.420.000 m3 (10% meer dan voor 1964 wordt verwacht). Een aanvang is gemaakt met de voorbereidende werzaamheden i.v.m. de in 1966 te ve verwachten omschakeling op aardgas. WATER Indien de laatste maanden van 1964 geen abnormale daling te zien geven zal de opgepompte hoeveel heid water vermoedelijk rond 1.350.000 m3 bedragen en de ver kochte hoeveelheid rond 1.100.000, m3, tegen resp. 1.280.200 en 1.037.900 m3 over 1963. Voor 1965 wordt een en ander geraamd op 1.470.000 en 1.189.600 m3. In het nieuwe filtergebouw wordt gerekend op 8 filters. Daarvan zul len er voorlopig vier worden ge monteerd, waarmee naar schatting de groei tot 1970 kan worden opge vangen. Omstreeks dat jaar zullen de volgende vier filters gemonteerd moeten worden, terwijl dan ook een nieuwe reinwaterberging met een capaciteit van 1.000 a 1.500 m3 nodig zal zijn. Deze verwachtingen zijn voor een deel gebaseerd op de hoop, dat toestemming zal worden verkre gen om tegen die tijd het aantal put ten van 10 tot b.v. 18 uit te breiden, hetgeen op het huidige waterwin gebied mogelijk wordt geacht. ELECTRICITEIT Hoewel de stijging van in- en ver koop van elekiriciteit tot dusver in dit jaar iets lager ligt dan die voor 1963, laat het zich toch wel aanzien dat deze de 10% zal overtreffen, waardoor de inkoop over 1964 op rond 26 miljoen kWh zal uitkomen I.v.m. de voortdurende groei (10% betekent een verdubbeling in 7' j j.) zal het op het plaatselijk terrein der bedrijven gebouwde Leidse 50 kV-station worden uitgebreid, zod;:t kan worden beschikt over een derde- transformator, hetgeen tot 1972 een veilige elektricitei.svoorzening ze ker stelt. Naast andere eerder genoemde voorzieningen van belangrijke wer ken zullen voorts ter hand worden genomen en/of worden voltooid hei kabelplan Noordeinde-Zuideinde en Ziendeweg te Aarlanderveen, de verbinding vanaf de Van Boetze- laerstraat via zinkers in het Aarka naal en langs de Oos^kanaalweg naar de Nieuwkoopseweg, alsmede de omlegging van kabels van de Woubrugseweg naar de nieuwe route via de Kalkovenweg. Voor het gasbedrijf wordt voor 1965 een verlies geraamd ad f 1.400,- voor het waterbedrijf f 31.000,- en voor het elektriciteitsbedrijf f 31.905,85. Als gevolg van de on langs besloten tariefsverhoging naar dit laatste naar schatting komen te verkeren in een winst van f 106.094.15 en dat van het waterbe drijf in f 27.000,-, naar raming.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15