W erknemersorganisaties in één federatie bijeen Bij 4% van aanrijdingen zijn lesauto's betrokken Zal vader Vaneman naar Australië gaan om priesterwijding van 5e zoon bij te wonen? Rijdt veilig met melk HUIBERS FEWO-taak: doorbreken van verstard overleg-systeem CHINESE MISSIE NAAR NEDERLAND DONDERDAG 17 DECEMBER 19tf4 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 IN UTRECHT De Utrechtse p olitie heert een on derzoek ingesteld naar de ongevallen met lesauto's in de periode 1 januari 1 december 1964. Gebleken is, dat bij drie tot vier procent van alle on gelukken in de stad Utrecht lesauto's betrokken waren. In de meeste gevallen was de „an dere" partij strafrechtelijk schuldig. De voorrangskwestie speelde 59 keer een rol en in 46 van die gevallen was het de lesauto die wel voorrang had maar geen voorrang kreeg. Hieruit concludeert hoofdinspecteur, Th. J. de Vries, dat de instructeurs te veel ge neigd zijn om hun leerlingen onder alle omstandigheden voorrang te laten „nemen". Hij vindt dit niet juist als daar door het verkeer in gevaar wordt ge bracht. De instructeur, aldus hoofd inspecteur De Vries, moet er reke ning mee houden dat zijn leerling nog niet geroutineerd is, vaak niet zo snel kan optrekken bij bijvoor beeld kruispunten als hijzelf wel ge daan zou hebben en dat het zijn eer ste taak is om de leerling begrip bij te brengen voor wat in een bepaalde verkeerssituatie wel of niet kan, af gezien van de vraag of men officieel in zijn recht staat. „IN DE STAART". Verder heeft de heer De Vries ge« Dnstateerd, dat bij de lesauto's het venijn „in de staart" zit. Bij de 115 kop-staartbotsingen waarbij een les auto was betrokken, was het 100 keer „de andere auto" die de leswagen Slaande onderwijzer kreeg f 75 boete De draai om de oren, die hoofd onderwijzer J. G. J. B. uit Kromme nie in september aan een van zijn leerlingen gaf, is hem duur komen te staan. Gisteren veroordeelde de Haarlemse politierechter mr. J. D. Vink hem tot f75,- boete subsidiair 15 dagen hechtenis. aanreed. Dat gebeurde meestal om dat de leerling te plotseling stopte, onder meer als een verkeerslicht van groen op oranje sprong. De andere verkeersdeelnemers zullen, volgens de heer De Vries, rekening moeten houden met het feit dat ongerouti neerde rijders vaak te plotseling rea geren in bepaalde situaties en hij raadt hun dan ook aan, behoorlijk afstand te bewaren als ze achter een leswagen rijden. In de gemeente Utrecht is het to taal aantal verkeersongelukken in de maand november vergeleken bij vorig jaar teruggelopen van 830 tol 813. Bij deze ongelukken werden twee (vorig jaar vijf) personen ge dood en 199 (219) gewond. De voor naamste oorzaken van de ongeluk ken waren geen voorrang verlenen, file rijden en passeren, inhalen of snijden. Op het verkeersplein Oude rijn gebeurdec de meeste ongevallen, namelijk achttien tegen twaalf in november 1963. BLIKSEM ACTIE VANEMAN IN ZOETERWOUDE Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands Zuivelbureau, postbus 4530, Rijswijk fZ.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de nuttige aktie Rijdt veilig met melk". Haarlemmerstraat 123 Leiden - Tel. 22889 „MY FAIR LADY" ZAG „MY FAIR LADY" KERSTBROEI-TENTOONSTELLING De jaarlijkse kerstbroeitentoonstel- ling van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur wordt dit jaar gehouden op woens dag 23, donderdag 24 en zaterdag 26 december in het Krelagehuis te Haar lem. Door geen voorrang te verle nen aan een personenauto op een kruispunt in Den Haag is de 38-jari ge bromfietser J. D. Clarenbeek ge vallen en aan het ernstige hoofdlet sel bezweken. Met talloze open doekjes hebben de leden van het Nederlandse gezel schap, dat een paar jaar geleden de (Advertentie) musical „My fair lady" op het toneel zette, in het Amsterdamse Flora-the ater hun bewondering geuit voor de filmversie, die deze week in Amster dam en Rotterdam in première gaat. DE SPECIAALZAAK voor het Katholieke interieur Vijftien categorale organisaties (waaronder de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf, de Federatieve Haven vakvereni ging, de Federatieve Spoorwegvakvereniging en de Algemene Nederlandse Handelsreizigers en Handelsagenten Vereniging) hebben gisteren in Utrecht officieel de Federatie van Werknemers organisaties opgericht. De waarnemend voorzitter van de FE WO, de heer W. F. de Hondt, zei gisteravond bij de opening van de eerste algemene vergadering in Utrecht, dat de federatie het als een democratisch recht beschouwt, te worden opgenomen in het centraal overleg. Over het aantal leden van de bij de FEWO aan gesloten organisaties liet de heer De Hondt zich niet uit. Wel ver klaarde hij, dat het gezien het feit dat er in Nederland 400 catego rale bonden bestaan, mogelijk moet zijn om een ledental van 35.000 te bereiken. Aan de Zuidbuurtseweg te Zoeter- woude staat een huis. Eigenlijk zou dit niets bijzonders zijn, er staan er zoveel! Toch is dit een bijzonder huis, dat al vele malen in het middelpunt van de belangstelling gestaan heeft. Vroeger was dit een huis vol leven met de vijftien kinderen, die nu over al, over de hele wereld, verspreid wonen, in Zoeterwoude en Borneo en Maastricht en Pakistan en Venray en Uganda en Australië. Tegenwoordig kent het huis nog maar één bewoner, nu van het echt paar Vaneman-Schakenbosch, in de cember 1962, mevrouw Vaneman overleden is. Vier zonen van dit echtpaar zijn Dr. J. G. Lulofs. docent arbeids sociologie aan de Rijksuniversiteit in Groningen, zei op deze bijeenkomst dat het richtsnoer van de volledige werkgelegenheid dat de regering na de Tweede Wereldoorlog voor haar economisch beleid heeft aanvaard, voor de vakbeweging betekent dat zij zich beperkingen moet opleggen om die werkgelegenheid niet in ge vaar te brengen. De voornaamste taak van de vak beweging ziet hij nu de overheid steeds meer de rol is gaan vervul len van de centrale bemiddelaar in de maatschappelijke belangentegen stellingen niet in de directe loon strijd met de werkgevers maar in de beïnvloeding van het overheidsbe leid overeenkomstig de belangen van de werknemers. De FEWO is geen vakcentrale maar een federatie die de zelfstan digheid van haar leden-organisaties eerbiedigt. Dr. Lulofs vroeg zich af, of op deze basis deelneming van de federatie aan het centraal overleg mogelijk is. Als de FEWO dat over leg nastreeft, zo voegde hij hieraan toe, betekent dat bij voorbaat dat zij de strijd uitschakelt en dan ontstaat weer het gevaar voor een verwijde ring tussen leiding en leden. Als de voornaamste taak van de FEWO ziet dr. Lulofs het doorbreken van het verstarde systeem van georganiseerd overleg in Nederland en het voorbe reiden van nieuwe ontwikkelingen op dit terrein. Rede dr. Hoefnagels Pater dr. H. J. M. Hoefnagels s.j. hield hierna een toespraak. Onaf hankelijke vakorganisaties kunnen slechts iets betekenen, omdat zij naast de grote vakcentralen staan en in zekere zin in de schaduw er van leven. Pater Hoefnagels voegde er aan toe: De officiële vakbeweging heeft op zijn minst de dreiging van het ontstaan van onafhankelijke vak verenigingen nodig eigen positie en het prestige. De categoralen mogen de ogen niet sluiten voor een grotere strijdbaar heid van de erkende vakcentralen. Zij weigeren zich te laten gebruiken als uitvoerders van het overheids beleid en ze zijn evenmin bang voor een conflict met regering en werk gevers. Bij deze koerswijziging hebben de categorale organisaties een rol ge speeld. Naarmate echter de centrale vakbeweging beter beantwoordt aan haar taak, wordt het bestaansrecht van categorale organisaties minder sterk. Zowel bij de vakcentralen als bij de Fewo moet, naar de mening van pater Hoefnagels, het besef be staan dat het gezamenlijk belang van de werknemers altijd zwaarder moet wegen dan de eigen positie en het prestige. Broederstrijd Een gemeenschappelijk front tegen de grote vakbeweging mag niet de basis van de Fewo zijn. De federatie zou een vruchteloze en schadelijke broederstrijd voeren. Niet de erkende vakverenigingen maar de werkge vers zijn de voornaamste tegenstan ders. Men zal toch moeten erkennen, dat de vakcentralen in de Stichting van de Arbeid alles hebben geprobeerd om het algemeen belang van de werknemers te bevorderen. Zij heb ben in dit opzicht recht op morele steun en sympathie, aldus pater Hoefnagels. Bij de discussie bleek de voorzit ter van de Ned. Handelsreizigers en -agentenvereniging, de heer P. H. van der Hoek, het niet zo gloeiend eens te zijn met pater Hoefnagels. „Wij knokken niet tegen de drie er kende vakcentralen, zij knokken tegen ons", zo zei hij. „En als u zegt dat het onze taak is om hen te „prik kelen" vraag ik me af, of we dan altijd het geweten van de vakcentra len moeten blijven". Hij merkte ver der op, dat tweederde van de Ne derlandse werknemers niet georgani seerd is en dat daaruit wel blijkt, dat er plaats gemaakt moet worden voor een politiek onafhankelijke vakbe weging. Wij zijn bereid om samen te werken, aldus de heer Van der Hoek, maar dan moeten de vakcentralen ons daartoe ook de gelegenheid ge ven. Dr. Hoefnagels verklaarde, dat hij ervan overtuigd is, dat vakorganisa ties levensbeschouwelijk algemeen en politiek onafhankelijk moeten zijn. Hij meent echter, dat dit alleen bereikt kan worden via een lang zame groei van de verschillende vak organisaties tot elkaar. „Als u de kans ziet om de drie anderen te over vleugelen en één grote algemene en onafhankelijke organisatie te wor den", zo zei hij", hebt u mijn volle steun, maar ik meen nu eenmaal dat dit niet te realiseren is". Volgens hem zal de groei naar een aigemene Nederlandse vakcentrale het best kunnen geschieden via sa menwerking en langzamerhand fu sionering van de erkende organisa ties, waarbij dan ook andere bonden worden opgenomen. „Voor u moet het bewustzijn van solidariteit met alle Nederlandse werknemers belangrij ker zijn dan het „knokken voor be staansrecht". aldus dr. Hoefnagels. Geen discriminatie Op een vraag over discriminatie van niet-georganiseerde werknemers antwoordde hij, dat hij het uitbeta len van hoger loon aan georganiseer- den absoluut zou veroordelen. Hij zou misschien wel iets voelen voor het mogelijk maken van een verla ging van de vakbondscontributie door de ondernemers een deel van de kosten van het overleg te laten betalen. In ieder geval, aldus dr. Hoefnagels, moet elke schijn van dis criminatie vermeden worden. Hij merkte verder nog op, dat de vakverenigingen op de duur geen bestaansrecht meer hebben als zij er niet in slagen, verandering te bren gen in de bestaande, vermogens- en inkomensstruktuur. Produktieverho- ging mag volgens hem niet zonder meer norm zijn voor loonsverhoging, maar in dat geval is een gecoördi neerde loon- en prijspolitiek nodig. Een Chinese handelsmissie, waar schijnlijk onder leiding van de voor zitter van de „China Council for the promotion of International Trade" zal in maart volgend jaar Nederland bezoeken, aldus heeft de voorzitter van het bestuur van de Centrale Ka mer van Handelsbevordering, mr. Sidney J. v. d. Bergh, gisteren mee gedeeld. Op een persconferentie over het bezoek van een missie van de Kamer aan China, van 22 april tot 7 mei, verklaarde de heer Van den Bergh dat, alhoewel het oorspronkelijk doel van de missie sléchts eeft oriënterend bezoek was, verscheidene contracten waren afgesloten. Enkele leden van de missie hadden ondertussen reeds een tweede bezoek aan China ge bracht. Met de grootste sortering KERSTGROEPEN KERSTSTALLEN (Advertentie) HAARGROEI BIJ TOEVAL Dr. Christöffel Papa, een 32-jarige huidspecialist in Philadelphia, die er bij toeval in geslaagd is haar op een kaal hoofd te voorschijn te toveren, klaagt erover, dat hij zo druk lastig gevallen wordt om gegevens over zijn ontdekking, dat hij niets meer kan uitrichten. De telefoon staat geen moment stil, tot ver na mid dernacht bellen mensen die iets over het haargroeimiddel willen weten of zich als proefkonijn aanbieden. Dan antwoordt hij: „Er bestaat geen haar groeimiddel en ik verkoop er geen". De telefoontjes begonnen binnen te stromen nadat hij zijn ontdekking op een bijeenkomst van 1.500 huid artsen in Chicago had meegedeeld. „Het groeien van haar op een kaal hoofd gebeurde bij toeval", zei hij. „Het deed zich voor tijdens een an der onderzoek. Het was ons doel niet haar te doen groeien, maar we kwa men tot de ontdekking, dat dat ge beurde als wij het hormoongenees middel testosterone op de okselhuid wreven. Toep probeerden wij het op het hoofd en er begon haar te groeien. Het duurde vele maanden, maar het groeide. In één geval duur de het een jaar voordat er iets te zien was", zei hij. Dr. Papa blijft erbij, dat zijn ontdekking nog in een experimenteel stadium is. Hij wil zijn haaronderzoek voortzetten naast zijn voornaamste interesse, de oor zaken en gevolgen van verouderende huid, en hoe deze te verjongen. BEZINT EER GE BEGINT Dat judo, de sport van het „zachte geweld" ook voor da gelijks gebruik nuttig is, be wees de 22-jarige Duitser Klaus Glahn, bronzen medaille winnaar in Tokio. Op 'n nach telijk uur, op weg naar huis, werd hij overvallen door drie booswichten, twee van hen ko zen het hazenpad, toen' zij met enkele geoefende worpen tegen de -grond waren gesmakt, maar nummer 3 greep naar het mes. Daarmee was hij echter nog verder van huis, want Klaus Glahn ontnam hem niet alleen het wapen, maar bracht hem hulpeloos in een armklem naai de eerste de beste politiepost. Eerst daar hoorde de messen- vechter wie hij had willen be roven. priester gewijd. Binnenkort, 16 ja nuari, zal dan Gerard deze heilige wijding mogen ontvangen. Ook twee dochters zijn in het klooster getreden en hebben zich ge heel aan God gewijd. Weten wij, welke financiële offers dit allemaal gekost heeft, welk een opofferingen zich de ouders getroost hebben om dit allemaal mogelijk te maken? We kunnen het slechts ra den. Wij mogen hier de grootste be- wdHering voor koesteren. Welk een eer voor Zoeterwoude, dat het al zoveel priesters onder haar inwoners of oud-inwoners telt. En wij, inwoners van Zoeterwoude, kun nen hier trots op zijn en mogen hier dankbaar voor zijn. Nu woont alleen vader Vaneman nog in zijn huisje. Als je er binnen komt, vraag je je af, hoe het moge lijk geweest is, dat hier zo velen bij een gewoond hebben! Nu, voor vader Vaneman alleen, is het in ieder ge val groot genoeg geworden, maar te vens stiller. Wij kunnen ons wel voor stellen wat dit betekent voor zo'n opgeruimd, vitaal en vrolijk man. Evenals alle andere dagen zou nu de dag van Gerards priesterwijding in alle stilte voorbijgegaan zijn. Wat dit betekent voor vader Vaneman, die steeds, als weer een van zijn zonen tot priester gewijd werd, zelf aan wezig is geweest, is niet zo moeilijk te raden. Het zou een dag geweest zijn als alle andere dagen. Zou iemand in Zoeterwoude het hem misgunnen, als hij naar Australië kon om ook déze plechtige dag te kunnen beleven? Zoeterwoude zal in staat zijn hem hierbij de helpende hand te bieden! „Een tijd geleden", zegt vader Va neman, „was ik nog wel van plan om te gaan, ihaar dan met de boot. Het is nu alwéér duurder geworden en toen ik wist, dat Joop er heen zou gaan, heb ik hem geschreven, dat hij mij maar moest vertegenwoor digen." TOEN WERD HET IDEE GEBO REN VOOR DE „BLIKSEM ACTIE V A N E M A N": vader Vaneman MOEST hoe dan ook, NAAR AUS- TRALIë! Heel Zoeterwoude zal hier voor zorgen! Zowel de parochie van Het vaderlijk huis St. Jans Onthoofding als de parochie van de H. Kruisverheffing en de Ho ge Rijndijk. „Ik kon er echt niet van slapen, toen ze mij vertelden, dat Zoeter woude er voor zou zorgen, dat ik toch zou kunnen gaai',Dit mag ik niet weigeren", aldus vader Vaneman. Haast kwam er toch nog een kink in de kabel, toen een grondiger me disch onderzoek nodig bleek. Het ac tiecomité zat in spanning. Vader Va neman maakte zich daarentegen geen zorgen: „Wat zou ik mij voor zorgen maken, zegt hij, ik heb al in geen 46 jaar een dokter aan mijn lijf ge had!" Inderdaad, als je hem ziet, zou je hem geen 76 jaar geven! Zijn vijfde zoon wordt dan 16 ja nuari tot priester gewijd in het verre Australië. Het laatste gedeelte van de reis van Singapore tot Melbourne zal hij vergezeld worden van zijn zoon Joop, die gelijk met hem ook terug zal ke ren naar Holland. Zou Zoeterwoude natuurlijk zijn giften uit andere gemeenten van har te welkom, graag zelfs! niet in staat zijn die zesduizend gulden bij een te krijgen? Dat zou haast niet te geloven zijn! Als een olievlek op de golven is gisteren de actie in het openbaar ge start. Hoe groot het resultaat zal zijn kunnen wij nu nog met geen moge lijkheid zeggen, maar aan het succes wordt niet getwijfeld. In ieder gezin is een zakje gebracht. Natuurlijk zal ieder hier zijn bijdrage in doen, groot en klein, de werkende jeugd, maar ook, ieder die nog niet verdient. En gironummer 132068? Kent u dat? Is er bij u soms geen zakje ge bracht? Geen nood, met vermelding van „Bliksem-actie Vaneman" kunt u elk bedrag, wat u kwijt wilt, stor ten op bovenstaand gironummer: 132068 van de Coöp. Raiffeisenbank te Zoeterwoude; of u kunt het er ook brengen! Zal vader Vaneman naar Austra lië kunnen? Zal Zoeterwoude edel moedig en mild genoeg zijn en f 6000 bijeenbrengen? De heer J. Vaneman sr.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10