Mannen der wetenschap speuren naar geheimen van dokter Fallout DE LEIDSE COURANT Raadselachtige moordenaar gevaar voor alles wat ieett ER WAREN een aantal jaren geleden enige geleerden, die uitmuntend en baan brekend wetenschappelijk werk verrichtten, doch tevens onbedoeld natuurlijk een wetenschappelijk massa-moordenaar uit de Kerker der Materie lieten ont snappen. Die geleerden waren de in onze eeuw levende eerste atoomgeleerden. Die massamoordenaar was EN IS de radio-activiteit oftewel zoals een Amerikaanse collega hem noemde DR. FALLOUT. Deze moordzuchtige en geraffineerde figuur bombardeert alle organismen met heel kleine onzichtbare projectieltjes. Deze kunnen groeiende cellen beschadigen. Daarom is Dr. Fallout de gevaarlijkste vijand van het dunne laagje leven, dat zich op onze aarde bevindt. Hij is de belager van het leven, van alle leven! Zodra die eerste atoomgeleerden gingen beseffen, waartoe hun werk en hun ont dekkingen zouden kunnen leiden, stelden zij zich meteen tot taak om de door hen ontketende moordenaar Dr. Fallout op de voet te volgen en waar maar mogelijk zijn moordaanslagen te voorkomen of althans in aantal te beperken. Zij en hun leerlingen gaven en geven hun beste krachten om Dr. Fallout's bedreiging zoveel doenlijk te neutraliseren en vooral ook om die bedreiging tijdig te onderkennen. Dit strekt de atoomgeleerden tot eer en zal, naar wij vertrouwen, een zegen voor de gehele mensheid blijken te worden. Het begin van de strijd tegen Dr. Fallout was eenvoudig. Het moest trouwens een voudig zijn, omdat men niet of nauwelijks wist, waar en hoe die geraffineerde „killer" zou aanvallen. In de loop der jaren echter verkreeg men inzicht in zijn taktiek en methodes. Men kon steeds meer feiten verzamelen en aan de hand van het feitenmateriaal theorieën opstellen en tegenaanvallen beramen. Eén ding weet men thans met grote stelligheid: Dr. Fallout is in de letterlijke zin des woords levensgevaarlijk, dus gevaarlijk voor alle leven. Daarom is het een eerste eis van zelfbehoud, hem zo weinig mogelijk „projectieltjes" in handen te spelen. Anders gezegd: Het is zaak om ALLE proeven met radio-actief kernmateriaal zoveel doen lijk te beperken en de uiterste omzichtigheid te betrach ten, als zulke proeven ongeacht of het bommen dan wel de bouw van atoomcentrales betreft beslist geno men moeten worden. Hoe reageeert het menselijk organisme op de aanvallen van Dr. Fallout? Hoe „verwerkt" de mens radio-actieve straling? Precies weten doet men het nog niet, maar wèl weet men, dat die straling ook voor de mens levensgevaar lijk is en een aantal hoogst onaangename gevolgen voor zijn gezondheid en zijn nageslacht kan veroorzaken. Cana da was een der eerste landen, waar men dit inzag. Ver wonderlijk is dit niet, want rèfcds in de tweede wereldoor log produceerde Canada uranium en werkten geallieerde geleerden er met radio-actieve materialen. Sedertdien is in Canada de „Dienst Bescherming tegen Straling" („Ra diation Protection Division"), die tot taak heeft om het effect van Dr. Fallout's aanvallen op de menselijke ge zondheid te onderzoeken en te neutraliseren, een steeds belanrijker geworden instantie op wetenschappelijk en praktisch terrein. Die „R.P.D." heeft een even veelomvattende als moeilijke t^ak, die slechts tot een goed einde kan worden gebracht, als de leiders en medewerkers van de R.P.D. heel veel rou tine- of détailwerk verrichten. Feiten en nog eens feiten zijn nodig om ons inzicht in Dr. Fallout's moordzuchtige taktiek en strategie te verdiepen. Voorts moeten gevaar lijke elementen („Schuilplaatsen van Dr. Fallout") zoveel doenlijk verwijderd of althans geïsoleerd worden. Boven dien moet men zorgvuldig nagaan, hoe de gezondheidstoe stand is van allen, die werken met of in de buurt van radio-actieve stoffen. Daar Dr. Fallout niet uitsluitend met bommen en super- bommen werkt, doch ook in vreedzaam gewaad optreedt, controleert de R.P.D. wekelijks de circa dertienduizend mensen, die in de (Canadese) „atoombedrijven" werken. Eens per week registreert de Dienst, aan welke stralings- hoeveelheid die dertienduizend mannen en vrouwen in ziekenhuizen, fabrieken en laboratoria blootgesteld zijn geweest. Zij dragen alleen een ingenieus instrumentje bij zich, dat stralingsgevoelig is. Wekelijks zendt men die dertienduizend instrumentjes voor controle naar het hoofdkwartier van de R.P.D. in Ottawa. Dr. Fallout opereert ook in de dampkring. In 24 meteoro logische stations in Canada controleert men geregeld, hoe het met de radio-aktiviteit van lucht en neerslag is ge steld. Men verzamelt er monsters stof, regenwater en sneeuw en zendt die naar Ottawa, waar zij „op Dr. Fallout" worden onderzocht. Cr»"'en3E5yek van me.k en batten is bijzonder belangrijk Dr. Fallout's gemeenste moordwapen is wel Strontium-90, een fatale radio-aktieve stof, die zijn gevaarlijkheid pas na enige tientallen jaren begint te verliezen, maar nog lang nadien verre van onschuldig is. In het Laboratorium voor Radio-Chemie van de R.P.D. speurt men naar stron tium-90 in de as van melk en van mensebotfen. Zeer nauwkeurig houdt men aantekening van de resultaten van die onderzoekingen. Zeer nauwkeurig ook gaat men na, hoeveel strontium-90 in het menselijk organisme wordt opgenomen. Ook onderzoekt men periodiek de aarde uit vele delen van Canada op het strontium-9 O-gehalte. Want als Dr. Fallout ondergronds gaat werken, treft hij zijn prooi, zodra deze groenten en vlees eet en water en melk drinkt! Wij schrijven geen wetenschappelijke verhandeling en dus zou het veel te ver voeren om hier in alle bijzonder heden te vermelden, hoe de R.P.D. de schurk Dr. Fallout tegenwerkt en bestrijdt.-Het is een strijd op alle fronten, een strijd tegen" Dr. Fallout, als hij zich bedient van bommen en superbommen, maar ook tegen Dr. Fallout in de fabrieken, laboratoria en ziekenhuizen. Want ook in deze nuttige en vreedzame instellingen drong Dr. Fallout binnen. Daarom is het een belangrijk onderdeel van.de taak van de R.P.D., alle 'vreedzame atoom werkers' en het argeloze 'grote publiek' tegen Dr. Fallout te beschermen. En wat de R.P.D. doet in Canada, doen soortgelijke in stellingen in veel andere landen. Rechtsboven: Strontium 90, het gevaarlijkste radio-actieve bestanddeel, wordt uit de melk vrij gemaakt om vast te stellen, hoeveel van die gevaarlijke stof er in de melk is. Midden: Dagelijks worden monsters lucht genomen om vast te stellen, hoe hoog de fallout is. Ook regen en sneeuw worden op hun stralingsge halte onderzocht. Links onder: Straling en fallout zijn gevaarlijk voor alle leven op aarde. De mannen der wetenschap gaan nauwkeurig na, hoe het met dat gevaar is gesteld. Rechts onder: Poes weet niet, dat fallout en straling voor haar even gevaarlijk zijn als voor Hoge Com missarissen, admiraals, veldmaarschalken, bedelaars, bloemkool en zangvogels! it P if -■ 't*: - f V» 5? 'f '"l<

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6