'1^.4 - w*0\ „DOORGEWINTERDE" AUTOMOBILIST WAPENT ZICH TEGEN DE WINTER KANNIBALISME HERLEEFT BIJ KONGOLESE REBELLEN De Gaulle nodigt Erhard uit BRITS BLAD WIL EéN GUYANA Per ongeluk SLIJTAGE IN KOUDE MAANDEN 70 - 80 HOGER DAN IN WARME Tijdelijke sluiting van Fiat-fabrieken BEZOEK AAN AUSCHWITZ Dynamiet bij VN-hoofdkwartier in New York MAANDAG 14 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 14 In de door de rebellen bezette ge bieden in Noordoost-Kongo heeft het kannibalisme de kop weer opgesto ken. Volgens geredde blanken, die dit weekeinde in Leopoldstad aan kwamen, maken de rebellen zich thans weer schuldig aan deze oude barbaarse ceremonie, omdat zij ge loven, dat door deze magische prak tijk de vijandelijke kogels worden veranderd in water. De Nederlandse pater Haane vertelde in Leopoldstad, dat de opstandelingen in Izangi zes Belgen hebben vermoord en gedeel- De Franse president De Gaulle heeft bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland uitgenodigd voor een bezoek aan Parijs. Dit bezoek zal vermoedelijk eind januari plaats hebben. De ontmoeting wordt ge houden in het raam van het regel matige Duits-Franse overleg. Zo is in Bonn bekendgemaakt. Volgens welingelichte kringen in Bonn zullen Erhard en De Gaulle tijdens hun ontmoeting naar ver wachting spreken over de West- Duitse voorstellen voor een confe rentie op hoog niveau van de zes EEG-land en. Sir Richard Luyt, de gouverneur van Brits-Guyana, heeft Forbes Burn- ham, de leider van de nationale volks congrespartij (PNC), verzocht een nieuwe regering te vormen. Bij de jongste verkiezingen verwierf deze partij tweeëntwintig van de drieën vijftig zetels in het parlement, doch kreeg de steun van een andere poli tieke groepering die de huidige pre mier dr. Jagan, vijandig is gezind. Jagan die voor de verkiezingen had verklaard slechts aan het bewind te blijven wanneer hij de absolute meer derheid zou verwerven, weigert thans af te treden. In een communiqué waarin de gou verneur de aanwijzing van Burnham bekendmaakte, werd verklaard, dat er maatregelen zijn getroffen om Burnham in staat te stellen zijn ka binet te vormen. Dr. Jagan had eerder verklaard, dat er over de benoeming van Burn ham te praten viel, doch deze zei, dat hij onder geen voorwaarde een coalitie met Jagans partij wilde vor men. In Georgetown wordt druk gepa trouilleerd en de Britse troepen ver keren in staat van paraatheid. President Tito werd zondag door het nieuwgekozen centrale partij- comité met algemene stemmen her kozen als secretaris-generaal van de Zuid-Slavische communistische liga. Hij staat al sinds 1937 aan het hoofd van de communistische partij in zijn land. In zijn slotrede noemde Tito als voornaamste taak voor de partij de perfectionering van het Zuidsla- vische economische stelsel. „Ik vraag aan dit congres een historisch ka rakter te geven door de gestelde taken volledig te vervullen", zo zei hij. telijk opaten. Later werden stukken menselijk vlees verkocht op de markt in Izangi. Dit afgrijselijke en onmenselijke ta fereel heeft zich afgespeeld op 26 november. De zes Belgen werden het oerwoud ingesleur4 en vermoord. Daarna, zo vertelde pater Haane, keerden de rebellen terug tot het rituele kannibalisme van hun voor vaderen door delen van de doden op te eten. Pater Haane bevestigde het bericht van de dood van de pater montfor- taan L. Ammerlaan (32) uit Bleijs- wijk. Hij was drie jaar priester. De Nederlandse missionaris, die door Zuidafrikaanse huurlingen werd bevrijd, vertelde, dat hij de enige van een groep zusters en priesters was die in Izangi mocht blijven. Hij was namelijk de enige overgeblevene, die de pont over de rivier de Kongo kon bedienen. Geredde missionarissen Het provincialaat van de priesters van het H. Hart te Breda heeft be richt ontvangen van het departement van buitenlandse zaken, dat zater dag de volgende priesters van het H. Hart uit Nederland zijn bevrijd in Kongo. Pater A. D. Leest uit Boe kei, pater J. v. Eyck jr., geboortig uit Someren, pater P. Jansen, uit Dordrecht (blijft vrijwillig in Stan leyville), pater Jacques Jonk, uit Hoorn, pater Jan v. Oosterhout, uit Eersel, pater Albert Thijssink, uit Wassenaar, en pater E. Heimerink uit Zwolle. Iemand in Los Angelos kon zijn ogen niet geloven toen hij; in een taxi langs zijn huis rij dend, zag, dat men bezig was het pand af te breken. Van de arbeiders, allen Spanjaarden die geen woord Engels spra ken, werd hij niet wijzer. Op het kantoor van de slopers- firma bleek, dat men het ver keerde huis te pakken had. DE KENNEDY - BIBLIOTHEEK In New York is bekend gemaakt, dat meer dan vier miljoen particu lieren meer dan 10 miljoen dollar hebben bijgedragen voor de bouw van de „John F. Kennedy - bibliotheek" m Boston Massachusetts Aan de oostkust van het Mexi caanse schiereiland Yucatan, te Co- zumel zijn zaterdag 41 Cubaanse man nen, vrouwen en kinderen geland, die naar zij zeggen op 9 decmeber met een bootje uit Cuba zijn gevlucht. De Italiaanse politie heeft dit weekeinde in Rome een nachtclub voor vijf diagen gesloten omdat ze aan een Japanse toerist 135.000 lore 760.-) voor een files champagne was berekend. Zondag is in Brighton het tweedaagse congres van de Labour-partij besloten met het hand in hand zingen van „Auld Lang Syne". Op de foto v.l.n.r. Barbara Castle (min. voor overzeese ontwikkeling), Tom Driberg, Alice Bacon (binnenlandse zaken), premier Harold Wilson, Ray Gunter (minister van arbeid) en Len Williams alg. secretaris van de Labour-partij). Gevaren Basankusu In Basakusu wordt de toestand weer slechter door een overwinning van de simba's. Hier verblijven vooral Nederlandse missionarissen van Mill Hill: nl. 18 priesters en 40 broeders. De „Fiat"-fabrieken in Turijn zul len van 21 december tot 6 januari hun deuren praktisch sluiten, zo is zon dag door de fabriek bekend gemaakt Van de 87.000 arbeiders worden 65.000 door deze maatregel getroffen. Zij krijgen over die periode driekwart van hun salaris uitgekeerd uit de „integratiekas" die in 1941 is opge richt door de onderneming en die ook door haar wordt beheerd. Het communiqué van de directie luidt: „wegens technische organisa tie-eisen voortvloeiend uit aanzien lijke uitbreiding van de installaties, zal het werk in verscheidene afde lingen in de nabije toekomst tijdelijk worden stilgelegd". De drieëntwintig rechters, aankla gers en advocaten van het Ausch- witz-proces in Frankfort zijn met de beklaagde dr. Franz Bernhard Lu cas, een voormalige SS-arts, in War schau aangekomen. Zij zullen het voormalige nazi-concentratiekamp Auschwitz in Polen bezichtigen. De groep werd op het vliegveld verwel komd door een ambtenaar van het Poolse ministerie van justitie. De 70-jarige hertog en hertogin van Windsor in hun hotel in New York. De hertog zal de komende week in Houston, Texas, een medische behan deling moeten ondergaan. Verdraagt uw motor een motregentje, uw verlichting politiecontrole Over welke middelen beschikt de autobezitter in zijn verbeten strijd tegen vocht en pekel? De beste bescherming is helaas niet altijd de mooiste en slecht'weer vormt geen aanmoediging ons buiten met wrijven en poetsen bezig te houden. Wel is het nu de beste tijd om beschadiging AANVARING OP ELBE VIER DODEN Zaterdagavond is het op de Elbe tussen Hamburg en Cuxhaven tot 'n scheepsbotsing gekomen tussen het uit Hamburg vertrokken ongeveer zestienhonderd ton metende Noorse vrachtschip Vera en een Duits kust vaartuig, dat onmiddellijk zonk. Het Noorse schip voer aan de grond. De bemanning wist vier opvarenden van de kustvaarder op te pikken. Drie be manningsleden van het scheepje kwa men om het leven. De kapitein van de ruim 300 ton metende kustvaar der „Deutschland" overleed later aan boord van de „Vera". Op nog geen duizend meter van het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York zijn zaterdag drie staven dynamiet gevonden. De explosieve voorwerpen waren voor zien van slaghoedjes. De politie, die de staven op straat vond, onderzoekt of zij verband houden met een mor tiergranaat die vrijdag op het VN- gebouw werd afgevuurd terwijl daar de Cubaanse minister van economi sche zaken een toespraak hield. 1 1 Er deden zich toen voor het ge bouw opgewonde tonelen voor van protesterende Cubaanse tegenstan ders van het bewind van Castro. Een 27-jarige Cubaanse, die met een mes zwaaide en te kennen gaf daarmee een bezoek aan de minister te zullen brengen, heeft zaterdag in de cel van een politiebureau getracht zichzelf de polsader door te snijden. De New Yorkse politie arresteer de zaterdag een 17-jarige neger, die vanuit een winkel naar het VN-ge- bouw belde met de waarschuwing, dat er een nieuwe aanslag zou wor den gepleegd. U komt er niet zo goed af als de vorige keer, zei de jongen, die waarschijnlijk op de beschieting van vrijdag doelde. Door de telefoon gaf hij een Rus sisch klinkende naam op en zei, dat hij lid van de communistische partij was. De politie heeft hem na ver hoor doorgestuurd naar een zieken huis voor een onderzoek van zijn geestvermogens. De „Mariner 4", op weg naar Mars, is al bijna vier miljoen kilometer van de aarde verwijderd en is 't dichtste gedeelte van de Gemini-meteoren- stroom onbeschadigd doorgekomen, aldus is door het laboratorium voor straalaandrijving in Pasadena mee gedeeld. Verscheidene honderden hazen zul len per vliegtuig uit Oost-Duitsfland naar Frankrijk en Italië worden over- gjebraoht om daar de wildstand te verbeteren. van het lakwerk door bijspui ten onschadelijk te maken Met vervanging van roestige bum pers of wieldoppen wacht u beter tot het voorjaar. Twee free-lance onderzoekers die nu al jaren de meest uiteenlopende re search-opdrachten van de Britse au tomobielindustrie uitvoeren en in hechte samenwerking het antwoord trachten te vinden op allerlei actuele auto-problemen. Gordon C Basey en Heine Gründelmann, zijn tot de con clusie gekomen, dat personenauto's in Engeland in de zes maanden van ok tober tot en met maart 70 tot 80 pet méér slijtage ondervinden dan in de 6 maanden van april tot en met sep tember Het zijn vooral weersinvloe den, die voor dit verschijnsel verant woordelijk moeten worden gesteld en aangezien het Nederlandse weer niet essentieel verschilt van het En gelse, mogen wij aannemen, dat de gegevens van Basey en Gründelmann ook voor ons land opgaan Populair gesproken komt het er op neer, dat herfst en winter voor de doorsnee personenauto een veel ern stiger bedreiging vormen dan de meeste automobilisten plegen aan te nemen Het merkwaardige is daarbij, dat het in de praktijk weinig ter zake doet of de winter streng is of niet Alleen het accent verschuift. In een strenge winter blijkt er een „piek" in de schade aan het koelsy steem en in roestvorming door op de wegen uitgestrooide pekel In een kwakkelwinter is er meer regen dan sneeuw en ijs. De hele atmosfeer blijft doorlopend vochtig en dt in werking van waterdeeltjes is meer op de bovenste helft van het koetswerk gericht. Een moderne motor voelt zich in de kou (die in West-Europa zelden een extreem dieptepunt bereikt) nau welijks minder prettig dan in de zo merse warmte. Motoren zijn ook 's winters in luttele minuten op tem peratuur. Sinds de vloeibaarheids graad van onze moderne smeeroliën zich in opmerkelijke uitersten be weegt (z.g multigrade olie past haar vloeibaarheid aan bij de omringende temperatuur, wordt minder gauw „dun" bij warm weer en minder gauw „dik" door de kou) onder vindt het mechanische in onze lucht streken 's winters nauwelijks nog ernstige moeilijkheden. Des te hardnekkiger is de bedreiging van de vocht, in allerlei vorm en op velerlei plaatsen. Voor de vaak ver geten onderkant van onze wagen is er nog altijd geen vollediger beveili ging dan het zogeheten „bitaccen", het aanbrengen van een dunne as- faltlaag. Vooral de inwerking van opspattende pekel wordit er nage noeg ongevaarlijk door Maar bitac cen is alleen werkelijk effectief bij een gloednieuwe wagen, anders „houdt' de laag niet. Heeft men zijn auto niet reeds op de dag van afle vering een bitac-behandeling laten ondergaan, dan kan men zich beter tot halfjaarlijkse (in de gevaarlijke maanden eventueel driemaandelijks) „tëctyleren" bepalen. Ook bij een nieuwe wagen, met veel lakwerk dat zich nog in onberispe lijke staat bevindt, hebben wij geen waarborg tegen indringende water deeltjes, als wij niet voor een be schermende waslaag zorgen. Zonder zo'n water afstotende waslaag dringt het vocht door de altijd lichtelijk po reuze lak heen en onder de tak be gint het plaatijzer dan te roesten. Ook chroom in poreus en behoeft een beschermende bovenlaag om niet van binnen te worden aangetast („af bladderen"). Natuurlijk moeten wij onze wagen dus in de herfst en winter met ex tra zorg in de was zetten, niet om hem mooi te maken, maar om hem een vochtwerende huid te geven. Maar proefondervindelijk vermin dert de zorg bij de meeste auto mobilisten juist in de gevaarlijkste maanden, doodeenvoudig omdat de meesta auto's op straat plegen te verblijven en het onderhoudswerk bij onaangenaam weer geen pretje is. Bij een wagen die al enige tijd dienst doet zullen wij, vóór de winter op zijn hevigst wordt, beschadigde plek ken van het lakwerk moeten laten bijwerken. Is de algemene toestand van het lakwerk bedenkelijk, dan kunnen wij de wagen beter nu laten overspuiten dan in het voorjaar Ook de lak is er primair om de carosse- rie té beschermen, pas in de tweede schoon, dat overigens met een spuit- beurt in november of december ook voor het komende voorjaar uitste kend is gediend. Kiezen wij dus voor vernieuwing van de laklaag het best de eerste helft van de winter, voor het ver nieuwen van chroomdelen (bum pers, wieldoppen) wachten wij lie ver tot de lente. Afdoende bescher mingsmiddelen tegen aantasting van het chroom komen het uiterlijk schoon van de wagen nu eenmaal niet ten goede. De meest afdoende chroombescherming is: tectyleren. Die bruine laag is -echter nog lelij ker dan roest. En hebben wij het chroom aan onze wagen niet juist enkel en alleen om hem mooier te maken? Er zijn ook transperante middelen in spuitflacon, waarmee wjj op het chroom een beschermende plastic-laag aan kunnen brengen, maar naar onze ervaring is dit een dure en weinig duurzame methode. Ook chroompasta's die het werkelijk een paar weken tegen pekel-aansla- gen kunnen opnemen kregen wij tot dusverre nog niet in handen. Een laagje zuurvrije vaseline, regelmatig met enige zorg vernieuwd, laat nog een zwakke rest van de chroom- glans over en beschermt heel be hoorlijk. In het voorjaar kunnen wij dan overwegen, of wij de wieldoppen of bumpers geheel willen vernieuwen, casu quo opnieuw laten verchromen. Het zelfde middel dat in spuit bus ter bescherming van onze bum pers werd aanbevolen (en dat daar voor maar heel aanvechtbare kwa liteiten bezit) kan de kap van de stroom verdeler en de bougiedraden van een waterafstotende plastic-laag voorzien en ons bij erg vochtig weer start-perikelen besparen. Winterse moeilijkheden hebben intussen zel den één oorzaak. Laat dezer dagen de hele ontstekingsector door uw garageman nazien en zo nodig rege len. Laat ook de carburator stellen en de sproeiers doorblazen. En zorg, dat men de elektrische benzinepomp niet over het hoofd ziet. Zijn ben zinetoevoer en ontsteking onberis pelijk in orde, dan zal het eerste het beste motregentje u bij het starten niet zo gauw een poets kunnen bak ken. Gaat uw accu al drie jaar mee? Wees dan dankbaar en verbaas u. Maar probeer er beslist geen vierde jaar aan vast te knopen. Neem een nieuwe accu en ontsla de oude, met een hoffelijk woord voor de bewe zen diensten. Ook een „goede" accu ploft na een levensduur van twee of drie jaar met een verbluffende snelheid ineen. Niet zelden is zo'n ding vandaag nog onberispelijk, mor gen op slag onbruikbaar. Vele auto's beschikken tegenwoordig zelfs niet eens meer als reserve over een hand zwengel. Laat de accu verstek gaan, dan moeten wij zo'n wagen laten op- of wegslepen. Dat kost veel meer dan wat wij zouden besparen door een oude accu veertien dagen lan ger te gebruiken, geheel afgezien van de last en het tijdverlies. Een onderdeel waaraan wij in 'n lange praktijk niet meer dan één automolist op de duizend aandacht hebben zien besteden, is de juiste instelling van de koplampen. ,Toch beklagen ook de overige 999 zich met luider stemme, als zij zélf ver- blindingshinder ondervinden door te hoog gerichté,' gedimde lichtbundels van tegenliggers. Wij klappen niet uit de Rijkspolitieschool, als wij nu alvast vertellen, dat de mannen met de witte Porsches deze winter wel eens speciale aandacht zouden kun nen wijden aan verkeerd gerichte koplampen. En ook hier geldt: con trole en bijstellen van de lampen door uw garageman is veel goedko per en prettiger dan een procesver baal en een boete. Tussen haakjes: zorg er voor, in de wintermaanden met hun lange avonden en vele branduren altijd een volledig stel reservelampjes aan boord te hebben. Dat verhoogt uw kansen op wel willende bejegening door de politie man die u op een uitgedoofd licht betrapt. De „doorgewinterde" automobilist wapent zich tijdig tegen de winter. Zelfs hij kan niet aan alles denken. Maar misschien vindt hij in de paar tips die wij hierboven gaven al vast wat denkmateriaal en een aankno pingspunt voor de vele defensieve maatregelen die onze kostbare mo torvoertuigen door de winter moe ten helpen. Kootje vergeten Een geschrokken vader reed gistermiddag zijn 12-jarig zoon tje, van 'wiens vinger het bo venste kootje af gekneld was, zo haastig naar het Elisabeth- gasthuis te Arnhem, dat hij het kootje geheel en al vergat. Toen hij in het ziekenhuis aankwam, ontdekte hij, wat hij vergeten had. Een snelle rit van een po- litie-auto zorgde er daarna voor, dat het kootje terecht kwam. Een paar uur later kon de vader zijn zoon weer „com pleet" in ontvangst nemen. ZOETER W O! DE E.HJ5.0. - WEDSTRIJDEN Zondagmiddag vonden in het Don- Boscohuis te Zoeterwoude de jaar lijks terugkerende E.H.B.O. - wedstrij den plaats om de St. - Liduina - wis selbeker. Tien ploegjes (5 senioren en evenzoveel junioren) hadden in geschreven om hun parate E.H.B.O. - kennis aan de opgaven te toetsen. Er waren deelnemers uit Meerburg (ju- noren), Stompwijk (jun. en sen.). Voorhout (sen.), Leiden (jun. en sen.) Hoogmade (jun.) en Zoeterwoude (sen. en jun.). Ruim drie kwartier te liaat (de deelnemers waren al vijf kwartier aanwezig) opende de voorzitter van de afdeling Zoeterwoude de wed- strijdmiddag, waarna de strijd kon beginnen. De senioren kregen twee slachtoffers van een vechtpartij te behandelen. Bij de ene patiënt puilde zeer realistisch uitgebeeld, een darm- lis uit een buikwand (veroorzaakt door een dolksteek) terwijl de patiënt een diepe shock had en nog een wond aan de hand. De tweede patiënt pronkte met een mooi blauw oog, had een hersenlet sel en eVeneens een handwand. Onder toezicht van dokter v. d. leden dokter Kortmann uit Zoeter woude, de heer Overgaag uit Leider dorp en mevr. Van Dam werden de patiënten door de deelnemers be handeld met over het geheel geno men matig succes. De wisselbeker ging voor een jaar naar Leiden daar deze ploeg met 131 van de 220 pun ten het beste uit de 9trijd kwam. Zoe terwoude werd tweede met 129 pun ten. De commandante van Meerburg verwierf de commandiant9prijs met 3'8 van de 60 punten. Onedr toezicht van dokter v. d. Vijver, de heer Helmer en mej. Pley moesten de junioren een bewusteloze patiënt met een wond aan de linker slaap, en een patiënt met een geslo ten beenbreuk en glasscherven in de rechter hand behandelen. Over het geheel genomen werd hier goed ge werkt al attendeerde dokter v. d. Vijver in zijn nabeschouwing toch nog wel op de nodige foutjes. De eerste prijs en de wisselbeker van de junio ren werd verdiend door de groep Zoeterwoude II met 133 van de 190 punten. Frater Van Rijn, de comman dant van deze ploeg behaalde tevens de leidersprijs met 46 van de 60 pun ten. De tweede prijs werd door de junioren van Leiden behaald met 129 punten. Aan het slot dankte de voorzitter van St. - Liduina de juryleden, de heer Van Dam met assistente voor de verzorging van de patiënten, de pa tiënten en de heer Albers uit Leiden, die tijd waarnemer was, de centrale juryleden voor hun medewerking benevens de deelnemende groepen voor hun inspanningen. Het geheel vormde een leerzame en geslaagde EHBO-middag, al dient men zich voortaan wel beter aan de aanvangs tijd te houden en de tijd tussen het moment dat de laatste ploeg klaar is en dé nabeschouwing en uitslag zo veel mogelijk te bekorten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14