Stroom van geschenken voor sportcentrum Zeist Marcel Cerdan Jr maakt prof debuut „Zilveren" Cees Verkerk beste rijder op 1500 meter VULTINK KAMPIOEN 47/1 Imre Rietveld verrassend onttroond door Agnes Geene NEDERLANDSE DAMES WEZEN FRANcAISES TERUG 1AAND. 'AG 14 DECEMBER 1964 DE LETDSE COURANT PAGINA 11 75 JAAR KNVB RECEPTIE WERD REÜNIE Op historische grond in de Rol zaal van het regeringscentrum op het Binnenhof in Den Haag recipieer de zaterdagmiddag het bestuur van de 75-jarige Koninklijke Nederland se Voetbalbond. Uit alle geledingen van de Nederlandse Voetbalgemeen schap, van internationals uit het he den, zoals Coen Moulijn en Eddy Pie- ters Graafland, tot uit het verre ver leden, zoals Just Goebel en Dirk Lot- sy, waren zij naar de residentie ge komen om de jubilerende bond met dit heuglijk feit te complimenteren. Maar ook van buiten de voetbal wereld, met op de voorgrond de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, drs. L. J. M. v. d. Laar, die namens de regering de gelukwensen kwam aanbieden en bovendien de benoeming bekend maakte tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau van het bestuurslid, de heer E. A. Wijdicks te Breda, die vele functies in de KNVB heeft be kleed en nog bekleedt. Het bleef op deze receptie echter niet alleen bij deze onderscheiding. Ook de KNVB eerde een aantal personen voor hun grote verdienste voor de voetbal sport in Nederland. Bij monde van de bondsvoorzitter, de heer A. L. M. Schroder, werd de benoeming bekend gemaakt van de oud-voorzitter van de KNVB, ir. H. F. Hopster, tot ere lid en de benoeming tot bondsridder van de heren H. G. de Boer, J. van Brummelen, mr. E. J. Bulder, M. M. van Dam, P. C. van Houten, prof. dr. J. Jongbloed, E. Joosten, W. A. G. M. Meulemans, M. Ponsteen en de oud-internationals G. H. „puck" van Heel, Jan Klaassens, Roel Wiersma en Faas Wilkes. Namens de drie grootste gemeen ten van Nederland - Amsterdam, Rot terdam en Den Haag - sprak de Haagse wethouder voor sportzaken, mr. M. Vrolijk, waarna een lange rij van sprekers volgde, die in allerlei toonaarden de loftrompet staken over de jubilerende nationale voetbalbond. Het bleef echter niet alleen bij woor den. Een stroom van geschenken vloeide naar de jubilaris, waarbij vooral het sportcentrum rijk werd bedacht. KORTERE SPEECHES Jhr. mr. A. Feith, sprekende na mens de Nederlandse Sport Federa tie en de Stichting Nationale Sport- totalisator, bood de KNVB een prij- zenkast (van de NSF) aan voor het sportcentrum en van de toto een af beelding van een harddraverij in 1820 te Purmerend en een oude landkaart van het Graafschap Holland. De "voor zitter van het Nederlandsch Olym pisch Comité, jhr. H. A. van Karne- beek, overhandigde symbolisch een Friese klok voor het bondsbureau, waarna de voorzitter van de konink lijke HFC, de heer J. P. van Baas- bank, mede sprekende namens HVV, de twee oudste verenigingen in de bond, een vergrote foto aanbood van wijlen de heer Pim Muiier, de op richter van de (K)NVB. Als woordvoerder van de ere-leden van de KNVB trad op de heer M. Sajet, die een zonnewijzer als ge schenk offreerde vervolgens werd het grote cadeau van de 530.000 le den van de KNVB onthuld, waarvan een verkleinde uitgave schuil ging achter de bondsvlag in een hoek van de Rolzaal. Het is een beeldengroep, bestaande uit drie voetballers in ver schillende houdingen, gemaakt door de beeldhouwer A. Schalie te Am sterdam en bestemd voor het sport centrum in Zeist. De heer J. Jaspers, voorzitter van de cadeaucommissie en tevens sprekende namens de afde lingen en de verenigingen, had echter meer. Namens alle bondsofficials bood hij een monumentaal hek aan voor het sportcentrum en tevens nog een micro-golf-apparaat voor het medisch centrum. De heer M. Koolhaas maak te later het hek compleet met een koperen bord het embleem van de KNVB als geschenk van de bondsridders. Nadat velen hun ge lukwensen aan het bestuur hadden aangeboden, beklom nog een aantal sprekers het spreekgestoelte, die het echter 9teeds korter maakten, daar veel van het gesprokene door het ge roezemoes in de zaal werd over stemd. Het was duidelijk velen hadden elkaar in lange tijd niet ge zien en deze receptie werd daardoor ook een reünie, waarop oude herin neringen werden opgehaald en ver sleten vriendschapsbanden hersteld. De overige sprekers waren de he ren J. H. M. Cottaar (Nederlandse sportpers), dr. P. van Dijk (KNWU), mr. E. A. Schüttenhelm (Ned. Ka tholieke Sportbond), burgemeester F. Schols van Maasbree (landelijke contactraad), J. van der Meijde (Christelijke Voetbalverenigingen) en W. H. E. Posthuma (Kon. Ned. Honk- balbond). Het laatste woord was aan de heer Schroder, die na alle spre kers reeds afzonderlijk te hebben be dankt nog eens benadrukte, hoe ver heugd de KNVB was met de grote belangstelling, zowel in het binnen- als in het buitenland, voor dit jubi leum aan de dag gelegd. Oud-internationals tegen HFC Het elftal van oud-internationals, dat op vrijdag 1 januari in Heemste de de traditionele wedstrijd tegen HFC speelt,- is als voligt samenge steld: Doel: De Munck (Veendam); ach ter: Boskamp (DWS) en Schaap ('t Gooi); midden: Biesbrouck (RCH), Kuys (NAC) en Van Schijndel (SVV); vóór: Appel (Fortuna), Rijvers Feijenoond), Wilkes (Xerxes), Len stra (Enschedese Boys), Groeneveld (Haarlem). Marcel Cerdan Jr., de 21-jarige zoon van de oud-wereldkampioen in het mididomge wicht heeft zaterdag avond te Parijs een succesvol prof- debuuit gemaakt. Hij won in een ge vecht in het weitergewioht over 6 ronden op punten van zijn landge noot Alexis Scheid. Als amateur be haalde Cerdan 38 overwinningen in 41 gevechten. Boksen. Oud-wereldkampioen zwaargewicht Floyd Patiterson be haalde zaterdagavond be San Juan een overtuigende overwinning op zijn landgenoot Charlie Powell. Na iets meer dan een minuut van de zesde ronde maakte de scheidsrechter Jer sey Joe Waloobt, een einde aan het geveoht om Powel'l een verdere af straffing te besparen. ZUID-HOLLAND WON IJSSELCUP De Zuidhollandse schaatsploeg be staande uit Liebrechts, Verkerk, Not- tet, Jorritsma en Hartman heeft za terdagmiddag tijdens de langebaan- wedstrijden op de Deventer-kunstijs- baan met succes de vorig jaar ver overde IJssel-cup verdedigd. Het Zuidhollandse vijftal zegevierde on der meer doordat Piet Modder, kern ploegrijder van de Noordhollandse ploeg, op de 1500 meter helemaal zijn draai niet kon vinden, zodat de ploeg Noord-Holland de op de 500 meter verworven voorsprong nog uit handen moest geven. Gelderland ein digde als derde gevolg door de ploeg van Friesland, Drente, Overijssel, Noord-Brabant, Groningen en Zee land. Ard Schenk maakt snelste tijd op de korte afstand De beste man van de gewestelijke schaatswedstrijden was de 20-jarige Ard Schenk van de ploeg Noord-Hol land, die dank zij een eerste plaats op de 500 meter en een derde op de 1500 meter als eerste in het indivi duele klassement eindigde. Op die kortste afstand stak de zoon van de voormalige schaatscoach van de'KNSB met kop en schouders bo ven zijn tegenstanders uit. De rij der uit Anna Pawlonia finishte on danks krachtige wind en regen in de fraaie tijd van 44.2 sec. Hij was 1.1 sec. sneller dan de tweede aankomen de Zuidihfiliander Nototert. Halfweg van de ploeg Noord-Hofla rtd dleed er weer 0.2 sec. langer over, terwijl RucLi Liebrechts op de vijfde plaaits het gezerchap van Lourens en Wes ter moest dulden, die evenals de Vlaardinger 45.9 9ec. noteerden. De besibe rijder op de 1500 meter was „zilveren" Cees Verkerk, die 2.21.8 voor zich liet afdrukken. Daar mee was hij 1.6 sec. sneller dan Ru- di Liebrechts in de eerste rit. De Zuid-Hollandse schaatsploeg, bestaande uit v.l.n.r. J. Joritsma, P. Nottet, H. Hartman, R. Liebrechts en C. Verkerk, die zaterdag tijdens de langebaanwedstrijden op de Deventer kunstijsbaan met succes de vorig jaar veroverde IJssel Cup heeft verdedigd. Voor de grootste verrassing zorg de de 17-jarige Barbling van de ploeg Noord-Holiand, die na een matige 500 meter (46.3) op de lan gere afstand in 2.24.2 als vierde ein digde. In het individuele klassement van de veertig deelnemende rijders bezette de jonge Amsterdammer de vijfde plaats achter de kernploeg leden Schenk, Verkerk, Nobtet en Liebrechts. De eindstand van de wedstrijd om de IJsselcup luidt: 1. Zuid-Holland 376.300. 2. Noord-Holland 378.166. 3. Gelderland 387.134. TENNIS EMERSON WINNAAR IN MELBOURNE Na twee achtereenvolgende neder lagen tegen zijn landgenoot Fred Stolle, heeft Wimbledonkampioen Roy Emerson zich zondag gerevan cheerd door de heren-enkelspeltitel van de in Melbourne gehouden kam pioenschappen van Nieuw-Zuid-Wa- les op zijn naam te brengen. De fi nale tegen Stolle duurde slechts iets meer dan een uur: 64, 6—4, 6—4. De Australisch-Amerikaanse com binatie Robijn Ebbern-Billie Jean Moffitt behaalde een wat verrassen de overwinning in het damesdubbel spel. Margaret Smith en Judy Te- gart werden in de eindstrijd met 97, 16, 64 verslagen. Zaterdag reeds had Margaret Smith de enikelspeLtitei behaald door een overwinning met 61 63 op Judy Tegart. Tafeltennis. De Hongaarse ta feltennisploeg kwam in Londen met 32 tot winst tegen Engeland. De Engelse dames zegevierden verras send met 50, mede omdat de Hon gaarse Eva Foeldi, houdster van de Europese tiltel, niet in vorm was. NA ENERVEREND GEVECHT In de armen van zijn charmante verloofde Gertie schreide Hans Vultink zijn geluk uit. In een zenuwslopende finale, waaraan behalve de 27-jarige hotelier uit Aalten ook de top-kadristen Henk Scholte en Tiny Wijnen nog met kampioenskansen waren begonnen, had Vultink zijn eerste natio nale kadertitel veroverd. Tiny Wijnen en de onttroonde Henk Scholte stonden wat beteuterd toe te kijken. Hun plan om onderling de buit te verdelen was in duigen gevallen door het falen van Henk Scholte in de beslissende fase van de slotpartij en het manmoedige verweer van Hans Vultink, die zijn moeizaam bijeengespeelde slotserie van 13 tot viermaal toe had onderbroken om zijn geschokte zenuwen tot bedaren te laten komen. Zelden heeft er in de laatste ronden van een biljarttoernooi zoveel spanning geheerst. Vultink, die zaterdag tegen Van Nijnatten genoegen had moeten nemen met een remise en daarna door Wijnen in 9 beurten van de tafel was geveegd (156300) begon de laatste dag met slechts één punt voorsprong op Wijnen. Deze twee hadden bovendien veel betere gemiddelden dan de Aaltenaar, wiens kampioensaspiraties dus alleen ge baat zouden zijn met een overwinning op Scholte. DUBBELE DRUK Zou Vultink echter verliezen en zou Wijnen op de andere tafel Piet van de Pol kloppen dat gebeurde inderdaad in 21 beurten dan was Vultink slechts derde en zou de haast zekere afvaardiging van een tweede Nederlander naar het Europese kam pioenschap in maart in Apeldoorn hem ontgaan. In dat laatste geval zou tussen Scholte en Wijnen die dan gelijk in matchpunten eindigden, het algemeen gemiddelde de doorslag geven voor het kampioenschap. Door een slechte winstpartij op Toernooi-gemiddelde 12.18. Van Nijnatten zaterdagavond (300 242 in 29 beurten) mocht Scholte slechts ten hoogste 4 beurten later dan Wijnen finishen. Onder deze dubbele druk dreigde Scholten in zijn ontmoeting tegen Vultink te be zwijken. De Aaltenaar nam met se ries van 29 en 54 in 4 beurten een voorsprong (52102) die hem voor lopig in veiligheid stelde. Zelfs toen Scholte in de negende beurt een reeks van 66 produceerde was Vul tink nog niet ontdaan en gaf daarvan blijk met een resoluut antwoord van 54 puntgave caramboles. Nu ont brandde echter een waarin de tegenstanders schaars punten scoorden en het aan tal beurten snel groeide. ALLES OF NIETS Vijf beurten verder was Vultink op slechts 14 punten van de titel (238286). Maar hij moest nog spits roeden lopen, omdat Scholte met series van 22 en 29, waar tegenover Vultink in drie beurten slechts één punt kon stellen, na 28 beurten de leiding overnam: 290287. Zou hem de titel dan toch nog op het laatste nippertje ontgaan? Vultink was lijk bleek, toen hij opnieuw naar de tafel moest, nadat Scholte één carambole had gemaakt. De ballen lagen wijd verspreid op de in Vultinks gedach ten nu onoverzienbare vlakte van de groene tafel. Hij miste, maar ook Scholte bleef voor een puzzel staan. Hij verkoos een oplossing volgens het principe „alles of niets". Het werd niets. De speelbal miste op een millimeter en bleef er een redelijke positie achter voor Vultink, die deze kans met beide, trillende handen dankbaar aangreep. Lang zaam, heel langzaam scoorde de len en maakte het de steeds nerveu- jonge hotelier punt na punt, tot hij zer wordende Vultink zo moeüijk, de nog benodigde dertien bijeen had. dat een ommekeer haast niet kon uit- Vultink was kampioen. Wijnen twee- blijven. de en Scholte slechts derde. De eindstand luidt: pnt car. brt. h. serie a. g. 1. en kamp. v. Ned.: Hans Vultink (Aalten) 11 1956 152 85 12.86 2. Tiny Wijnen (Oss) 10 1971 132 95 14.93 3. Henk Scholte (Eindhoven) 8 2056 143 117 14.37 4. Henk de Kleine (Kampen) 8 1760 124 114 14.19 5. Flip Beekman (Amsterdam) 6 1615 135 111 11.96 6. Lambert van Leur (Oss) 6 1769 178 96 9.93 7. Piet van de Pol (Rotterdam) 4 1635 140 106 11.67 8. Bart van Nijnatten (Steenbergen) 3 1782 190 67 9.37 NATIONALE TITEL BADMINTON Imre Rietveld drievoudig kam- verrassend uitgeschakeld door Hen- carotte-duel, pioene en jarenlang bejubeld als Ne- ny van Leiden nam revanche in slechts derlands grootste badmintontalent de dubbels. Met Weys won hij het is deze zondag bij de nationale kam- herendubbel en met Mar ja Ridder de pioenschappen in Eindhoven ont- mixed. De titel in het damesdubbel troond door de een jaar jongere Ag- was tenslottemet grote overmacht Zo snel, dat, toen Wijnen op de nes Geene. Reeds vorig jaar had de voor de nieuwgevormde combinatie andere tafel klaar was tegen Van de hoogbenige Velsense badmintonster Agnes Geene/Imre Rietveld. Pol, Scholte al vijf beurten meer had grote moeite met het blonde, kittige en dus de titel niet meer kon beha- junioortje uit het landelijke Huissen. len. De Eindhovenaar bleef echter Sindsdien voerde deze haar speel- trachten zijn sportieve plicht ten op- sterkte nog aanzienlijk op. Ze ver- zichte van Tiny Wijnen te vervul- huisde naar Haarlem, waar onder leiding van coach G. Wolters in de enige badmintonhal, die Nederland VOLLEYBAL DAMES rijk is, het ruwe talent werd bijge slepen. In Eindhoven bleken de re- WIELRENNEN Sercu en Bracke rijden wereldrecords zien ten volle waard was. voor amateurs op overdekte banen T en een recordtijd ever 5 km voor pro- Gerenommeerde Imre stond in de fessionals ,varen de hoogtrpunten van finale machteloos tegen het haarzui- „e zaterdagavond in het Brusselse vere plaatsen van A6nes Geene en sportpaieis gehouden internationale verloor met 2-11 en 7-H De beide baanwedstrij|en Beide recordverbe- games duurden samen welgeteld 14 teri werden geleverd door een minuten. Het had nog korter kunnen „e, Patrick Ser*u reed in het ka_ zijn als de 17-jange Agnes zich in der yan een d00r hem onnen de tweede game met had laten ver- sprin,ersomnium de kn„m|ter in j leiden tot roekeloos smashen. Dat Al in de eerste set van de matige desondanks gemakkelijk won. wedstrijd bleek dat de Nederlandse Pleit voor haar grote kwaliteiten, dames zowel wat techniek als rou tine betrof de meerderen waren van NOG TE JONG de wat teleurstellende Francaises. Keer op keer hadden Hilda van Gu- yik, Tine Horsman en Marijke Brug- geman succes met hun harde smas- 06,76 sec. en Ferdinand Bracke had voor de 5 km in een achtervol- gingsrit tegen onze landgenoot Peter Post slechts 5 min 57,2 sec. nodig. Post leverde eveneens een voor- De Nederlandse kampioenschappen treffelijke prestatie met een tijd van stonden geheel in het teken van de 5 min. 59,2 sec. jeugd. Agnes Geene kampioene bij de De rit werd gehouden tijdens een hes en onze landgenoten stonden dan dames en titelprolongatie van de omnium tussen deze twee coureurs ook snel met 7—0 voor. linkshandige Herman Leidelmeyer bij en de Duitser Rudi Altig. Post werd de heren. Twee zeventien jarigen dus. winnaar met 5 punten, Bracke twee- Twee time-outs en evenzovele wis- die Nederland wegens de internatio- de met 6 punten en Altig derde met seis van de Franse dames konden nale bepalingen niet op mag stellen 7 punten. De Amstelvener zegevier- niet verhinderen dat Nederland deze in interlandwedstrijden. A. Schroder speldt bij oud-internationaal Puck van Heel de onderscheiding als bondsridder op, terwijl Roel Wiersma, eveneens bondsridder, lachend getuige is* de op de km met staande start, werd tweede in een puntenrace en ein- Herman Leidelmeyer raakte dooi digde op de achtervolging eveneens als .tweede. Een klassementswedstrijd voor blakend amateurs over 15 km bracht Bart Zoet een derde plaats. Winnaar werd de Belgische wereldkampioen Eddy wege deze set moest de Nederlandse lende Henk Weys mochten beiden Merckx, tweede diens landgenoot tegen Leidelmeyer de eerste game Noel van Clooster. nemen. In werkelijk gevaar kwam de vangen. Door het wisselen van drie donkere teenager daardoor niet. Met Turnen. De turnkampioenschap- Nederlandse dames wist Frankrijk in scherp smashen en kundig spreiden pen van Rusland voor dames, die zon de derde set met Nicole Cousyn aan putte hij zijn tegenstanders spoedig dag in Kiev zijn gehouden, hebben een -8 voorsprong te ne- uit. grote verrassing opgeleverd. De we- Was het eenmaal zover, dan ver- reldkampioene en veelvoudige Olym- hoogde hij het tempo en katachtig pische kampioene, Larrisse Latyna, les op alles zetten om alsnog deze smashend uit alle standen sloeg hij werd hier onttroond als Russisch set te winnen stonden de door An zich zonder omwegen naar winst. Uit- kampioene door een debutante in de van Beelen goed aangevoerde Neder- slag van de finale tegen Henk Weys: titelwedstrijd, de 15-jarige Lanrissa set met 153 won. Ook in de tweede set kostte de slechte netverdediging het Franse team, waarin alleen aan- het gebrek aan internationaal con- voerster Janine Cooper en Christiane tact het afgelopen jaar wat uit het Carron een goede indruk achterlie- nieuws. Nu was hij er 1 ten, Punten. Via 70 en 96 werd van conditie en strijdlust. Henny v. het 156 voor Nederland. Halver- Leiden en in_de finale de vastspe- wege deze set moest de Nederlandse speelster Beb Sonneveldt zich we gens een enkelblessure laten ver opslag een men, die echter snel weer werd te nietgedaan. Hoewel de Francaises al- landse dames de winst niet meer af: 12-15, 15-11, 15-7. 16—12. Jos Rymers in de enkelspelen Petrik, een sahodaetre uit Vitebs.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11