Mieuwe „soos" wacht op opening op 8 januari a.s. GROOTS OPGEZET GEBOUW MET EEN BIJZONDER PRAKTISCHE INDELING Grotere zelfstandigheid afdelingen én meer binding met nationale leiding Betaling Abonnementsgeld PER GIRO ZATERDAG 12 DECEMBER 1964 r>F l.ETDRF rnuR*yr i De ruim driehonderd jaar oude schouw in de Commissiekamer. Het sociëteitsgebouw in het laatste stadium van de afbouw. TWEE MAATS DEN EERDER GEREED DAN VERWACHT Uit de (oude) „Leydsche Courant' De abonnementsprijzen zijn: per maand 3 35 per kwartaal 10 05 per kwartaal per post 10.55 Publieke verkoopmg op het Raadthuis binnen de Stad Leijden, van de Stads Houten Kraan, met de aan zynde yzerwerken, enz enz. op Donderdag den 19 De cember 1816, de voormiddags ten elf uren, voLgens Conditiën, welke van heden af, ter Lezing liggen op 'de Rekenkamer, des morgens van 10 tot 12 uren, en by den Stads Architect; by wien nader ondierrdgt is te bekomen. AUTOMATISCHE GIRERING Het bespaart u tijd en moeite indien u automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Girodienst laat overschrijven. Op aanvraag zen den wij u gaarne een opdrachtformulier toe. DE LEIDSE COURANT Abonnementen Administratie De eenvoudig en doelmatig ingerichte kegeliaal. (Advertentie! Een verdieping hoger zijn de be langrijkste vertrekken van het be stuur gelegen, met bovendien een xuime bibldothteek. Een trapbordes hoger logt de toegang tot de squas- ruimite met bijbehorende douche- en toiletruimten. Daarna volgt een to neelzaal, bescheiden van omvang, doch hoewel nog niet geheel gereed, nu reeds aantrekkelijk van uiterlijk Het laatste bordes voert naar de foyer, behorende bij de toneelzaal. Deze foyer heeft een groot dakter ras. De ruimten zijn alle zeer eenvou dig afgewerkt. De rijkdom van de totaliteit van de ruimben behoeft overigens geen toepassing van kost bare materialen. Alleen het plafond van de conversatiezaal is uitgetim- merd met cassetten van hout. De hoofdtrap is geheel van afzelia. Opening De opening van dit nieuwe gebouw op 8 januari a.s. zal uiteraard niet zonder feestelijkheden voorbij gaan. Het programma is nog niet bekend, doch vast staat, dat de opening zal geschieden door een „drie-eenheid", bestaande uit een vertegenwoordiger van de reünisten, de rector-magnifi cus prof. dr. D. J. Kuenen, als ver tegenwoordiger van de Leidse Uni versiteit, en een afgevaardigde van het Leidse Studentencorps. Vrijdag 8 januari a.s. zal het nieuwe sociëteitsge bouw van het Leidse Studentencorps officieel worden geopend. Nog geen twee jaar is er ge werkt aan dit in vele opzichten revolutionaire bouwwerk, dat op precies dezelfde plaats is op- fetrokken als waar tot de dag van de brand (in ecember 1959) de oude sociëteit heeft gestaan. Als markante bijzonderheid zij nog vermeld, dat de bouw twee maanden minder in beslag heeft genomen, dan men zich aanvankelijk had voor gesteld, ondanks het feit, dat de werkzaamheden niet onaanzienlijk werden bemoeilijkt door aller lei factoren. Zo mocht bijvoorbeeld de (drukke) Breestraat niet worden gebruikt voor het storten van beton, terwijl ook voor de heiwerkzaam heden en het verwijderen van de heistellingen enkele bijzonder vernuftige kunststukjes zijn nodig geweest. De materialen voor het „karwei" werden voor het grootste deel door de lucht af gevoerd. Hiervoor heeft men een enorme kraan gebruikt, die de materialen vanaf de tegenover de achterzijde van het postkantoor in het water aan de Boommarkt gelegen en als opslagplaats en directiekeet ingerichte schuiten, over de door een brug beschermde huizen naar de plaats van bestemming tilde. Ondanks deze ongetwijfeld kostbare noodoplossingen heeft men kans gezien binnen de gestelde kostengrenzen te blijven: twee en een half miljoen gulden. Een overzichtsfoto van het monumentale trappenhuis. Op de voorgrond de nog kale conversatiezaal. Op de tussenverdieping de „biljartzaal". Trap als rustpunt Voor deze prijs heeft het architec tenbureau J. M. C. Boks, W. Eijkelen- boom en A. Middelhoek, in nauwe samenwerking met de hoofdaanne mer N.V. H. P. Voormolen te Rotterdam, voor een opmerkelijk ge bouw gezorgd. Opmerkelijk niet al leen door het misschien wat vreemd aandoende uiterlijk, maar vooral ook door een praktische en fraaie inde ling en inrichting. Het centrum van het gehele gebouw is het groots op gezette trappenhuis, waar nagenoeg alle zalen, kamers en bureaux op uitkomen. De architect zegt hiervan: „Het is geen trap, die noopt tot door lopen. De trap is een wezenlijk onder deel van het geheel, en als zodanig een rustpunt". De trappen zijm zeer breed, met massieve leuinirngen en lage treden. Om het geheel een zo natuurlijk mo gelijk karakter te geven, hebben de bouwers zeer veel blank hout ver werkt en het beton zo veel mogelijk zichtbaar gelaten. Dit warm gekleur de hout en het glanzend-grijze beton geven tezamen een hoogst verrassend effect. Dat men het gebouw zo ruim heeft opgezet, is een gevolg van deze twee overwegingen: ten eerste zal vermoe - dieMjk over enkele jaren op grond van de te verwachten toename van het aantal studenten aan de Leidse Universiteit een groot opvangcentrum noodzakelijk zijn; en ten tweede is ook de gewenste emancipatie van het studentencorps in de „civitas" onge twijfeld hier niet vreemd aan. Emancipatie Deze emancipatie bestaat onder andere uit het feit, dat niet alleen de leden van het corps toegang zul len hebben tot het nieuwe sociëteits gebouw, doch ook civitas - leden. Zo is er in het gebouw een kegelbaan aangelegd, die gebruikt zal kunnen worden door „burger-verenigingen", en door de Nederlandse Sportfede ratie is een renteloos voorschot ver strekt voor de inrichting van een squashcourt, onder de voorwaarde, dat dit ook voor „burgers" toeganke lijk zal zijn. In het moderne gebouw, aan het uiterlijk waarvan zonder twijfel nog velen zullen moeten wennen, is ech ter bepaald niet allies modern. De girote koperen luchters, diie nog in de oude „soos" hebben gehangen, heb ben de brand overleefd, en zullen in de grote conversatiezaal op de eerste verdieping worden opgehangen. Bo ven de deur van de kamer van de Commissie voor de Sociëteit Minerva is een gevelornament, dat het oude gebouw heeft gesierd, in de muur ingemetsels, terwijl in de kamer zelf een bij een Delftse antiquair gekoch te driehonderd jaar oude schouw 1s aangebracht. Sireven van Katholieke Werkende Jongeren" In de conversatdezaal komt boven dien een plastiek van de kunstenaar Pieter d'Hondt, voorstellende Mi nerva, die met haar linkerhand „de domheid naar de links van haar gele gen keuken verdrijft". Indeling Op een bordes boven de conversa tiezaal, tussen de eerste en tweede verdieping in, is een ruimte ingericht als „biljartzaal". Langs de trap om hoog gaande, komt men op de twee de verdieping, waar aan één gang verschillende „disputen" zijn gele den; vertrekken van verschillende grootte voor vergaderingen, feeste lijke diners in kleine kring en an dere bijeenkomtesten. Het Nationaal Verbond der (V)KAJ, de beweging voor werken de jongeren, bereidt een structuur wijziging voor, welke noodzakelijk wordt geacht vanwege grotere ver anderingen in het maatschappelijk leven, de wijzigingen in de menta liteit der werkende jeugd en de ver anderde positie van het meisje. Een gevolg van de Structuurver andering zal zijn dat de organisatie vorm zal worden gewijzigd en de namen „Katholieke Arbeidersjeugd" en „Vrouwelijke Katholieke Arbei dersjeugd" zullen verdwijnen. Daar voor in de plaats komt „Katholieke Werkende Jongeren" (KWJ). STERKERE EENHEID Er ontstaat een sterkere eenheid tussen de jongens- en meisjesleden, ofschoon beide groepen ook speci fiek eigen activiteiten behouden. In een advies over deze naamsverande ring zegt een door de (V)KAJ inge stelde Structuur commissie, dat de term Kajottersbeweging als onder titel kan worden gehandhaafd, om dat dit een ingeburgerd begrip is geworden. Plaatselijke Ka j otter - groepen kunnen desgewenst een ei gen groepsnaam kiezen. De Stru otuur com m issie van de (V)KAJ heeft een rapport voorbe reid, waarin gesteld wordt, dat het rapport niet moet worden gezien als een pasklare oplossing voor de vele problemen, waarmee de Kajottersbe weging momenteel wordt geconfron teerd. Verdere studie van details is noodzakelijk, aldus de opstellers. Het rapport is bestemd voor de verbondsbesturen van de (V)KAJ en ter kennismaking aan de dioce sane besturen toegezonden. Bespreking te 's Gravenzande Op 17, 18 en 19 december zullen de verbondsbesturen van de (V) KAJ in 's Gravenzande (ZH) het rapport uitgebreid bespreken en hun diverse op- en aanmerkingen, als mede die van de diocesane besturen, die het rapport reeds besproken hebben, in de uiteindelijke struc tuurwij zigingspLannen verwerken. Het advies van de sru otuur commis sie is de organisatievorm van de be weging zo te wijzigen, dat kleinere eenheden een grotere zelfstandig heid krijgen, maar dat daarnaast een grotere binding met de nationale leidiing ontstaat. Meisjes, zowel als jongens zullen in de besturen vertegenwoordigd zijn, terwijl in grotere eenheden (dis- trioten) vertegenwoordigers van het NKV en aalmoezeniers in het be stuur zitting zullen hebben. Eigen standpunt In de verhouding met het NKV gewezen op de noodzaak dat de jon geren het recht hebben en metter daad de mogelijkheid wordt gelaten een eigen standpunt in te nemen, zo dat zij zich in een beweging niet af hankelijk van ouderen voelen. De (V)KAJ moet zonder onaan vaardbare verplichtingen op de fi nanciële, morele en persoonlijke steun van de volwassenen kunnen blijven rekenen, zo ze>;.'t het rapport. Deze regel houdt in, dat door de jon geren aan reële en aanvaardbare verlangens van de volwassenen-be weging voldaan moet worden. Abonnees die het abonnementsgeld per giro wensen te betalen, worden verzocht dit voor de aanvang van het betreffende kwartaal te doen op onze postrekening no. 1 0 3 0 0 3.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11