Rampzalige scheepsbotsing bij Fins havenstadje Tsjombes klacht komt ook in Veiligheidsraad Johnson sprak met Gromiko toon Hermans' moest show afbreken DONDERDAG 10 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Advertentie) Na zijn vliegongeval in juni van dit jaar, waarbij enkele rugwervels wer den beschadigd, is senator Ted Kennedy voor het eerst weer van zijn ziekbed opgestaan. In het ziekenhuis van Boston begroette hij staande zijn vader, die hem kwam bezoeken. 2o meisjes en 3 militairen kwamen om Het Finse havenstadje Raumo is in diepe rouw gedompeld. De vlaggen hangen er halfstok sinds dinsdag avond bij een scheepsbotsing 25 meisjes en drie militairen om 't leven kwamen. De ramp gebeurde in de haven, nauwelijks 100 meter van de wal. Kikvorsmannen zochten gister avond nog steeds in het ijskoude wa ter naar slachtoffers. Wanhopige ou ders stonden uren aan de kade. De ongeluksboot arriveerde dins dagavond in Raumo met drie militai ren aan boord. Zij kwamen de 40 Finse meisjes, die in leeftijd varieer den van 17 tot 23 jaar, afhalen voor een bal in een artilleriekazerne aan de kust. Het waaide hard en het sneeuwde. De meisjes lieten zich hierdoor echter niet weerhouden. La chend en zingend en in hun mooiste jurken gingen zij aan boord. Enkele minuten later was de vreugde voor bij. Uit het donker doemde plotseling de sleepboot Raumo II op. De motor boot werd door de sleepboot in twee- en gesneden en zonk bijna onmiddel lijk. De Raumo II-begon direct naar overlevenden te zoeken. Zij riep de hulp in van een andere sleepboot. Sa men wisten zij 13 meisjes te redden. De drie militairen en 25 meisjes ver dronken echter. Politie hield ouders tegen Het tragische nieuws verspreidde zich snel door de stad. Een ijshockey- wedstrijd werd onderbroken en op de kade stonden spoedig honderden mensen. Onder hen bevond en zich wanhopige ouders, die in wankele bootjes naar hun kinderen wilden gaan zoeken in de donkere haven. De politie hield hen tegen, waardoor mo gelijk nóg meer ongelukken werden voorkomen. Slechts één meisje slaagde erin naar de wal te zwemmen. Het is Lai- la Matula (18), die nog geheel van streek is over de dood van haar vrien dinnen. De hevig ontdane kapitein van de Rauma vertelde: Havenlichtenre gen en sneeuwvlagen tegen de ruit van de stuurhut verblindden ons. Wij probeerden tevergeefs de boot te ont wijken, toen deze voor onze boeg ver scheen, maar het was te laat. In een paar minuten was alles gebeurd. Het enige wat wij konden doen was te proberen zoveel mogelijk mensen te redden". Gisteren is men begonnen de ge zonken motorboot uit het negen me ter diepe water te lichten. Men ge looft, dat zich daarin nog tien slacht offers bevinden. Enkele gillende meisjes en twee militairen raakten verward in het zeil, dat op de boot was aangebracht om de meisjes te gen regen en wind te beschermen. Het onderzoek naar de ramp is in volle gang. Booreiland mr. Cap naar Engeland Het booreiland mr. Cap, dat tot voor kort in de Nederlandse territo riale wateren bij Schiermonnikoog heeft geopereerd, zal binnenkort worden overgebracht naar het En gelse deel van het continentale Noordzee-plateau. Daar zal voor dochteronderneming van Standard Oil of California en van Texaco een exploratieboring worden gedaan. Dit is medegedeeld door de American Overseas Petroleum Ltd, de Expilo- ratiemaatschappij van die Gaslrtex- groep. De plaats van de nieuwe explo ratieboring ligt in het gebied van de Doggersbank op 55 graden 3 minu ten noorderbreedte en 2 graden 40 minuten oosterlengte. De boring zal worden uitgevoerd door d'e American Overseas Petroleum Ltd. Het booreiland ligt in Bremersha- ven waar het in gereedheid is ge bracht voor de nieuwe boring. Het zal naar dé plaats worden gesleept, zo dra de weersomstandigheden gunstig zijn. Gashond Kees nog niet met pensioen De beroemde Utrechtse gashond Kees, die het gasbedrijf in de Dom stad bij de gaslekbestrijding al heel wat nuttige diensten heeft bewezen, zal ook in het komende aardgastijd perk onmisbaar zijn. De wethouder voor de bedrijven, ir. Post, zei gister avond bij de commissiebehandeling van de Utrechtse gemeentebegroting, dat de jaren van Kees beslist nog niet zijn geteld, omdat Utrecht te veel goede ervaringen met de hond heeft opgedaan. Als het reukloze aardgas in Utrecht komt, zal de brave hond ook niet op non-actief worden gesteld. Het geheim van het dier is, dat het geen gas ruikt, maar wel de odorant die aan het gas is toegevoegd. Utrecht gaat nu hetzelfde luchtje aan het aardgas toevoegen, zodat Kees de grote steun en toeverlaat blijft van de Domstedelijke gaslek- bestrijdingsploeg. Het ministerie van defensie huurt thans particuliere terreinen voor het houden van militaire oefeningen. Op de foto bekijken boeren welke schade de tanks hebben veroorzaakt in een veld winterrogge in de omgeving van Valkens waard. Premier Tsjombe van Kongo heeft gisteren de voorzitter van de Veilig heidsraad verzocht de raad met spoed bijeen te roepen teneinde een onder zoek in te stellen naar leveranties van wapens aan de Kongolese rebel len door Algerië, Soedan, Ghana, Egypte, en communistisch-China. Hij maakte zich zorgen over berichten, dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn eveneens wapens aan de opstandelin gen te leveren. Italiaanse journalisten staken een week De nationale, staking onder de Ita liaanse journalisten is gisteravond om 10 uur begonnen op de redacties van de avondbladen. Op de persbu reaus werd om 2 uur 's nachts het werk neergelegd, bij de ochtendbla den om 6 uur. Radio en televisie zullen alleen dringende nieuwsberichten uitzen den. Het arbeidsconflict ontstond na dat de uitgevers de eisen van de journalisten o.m. een vijfdaagse werkweek en verhoging van de basis salarissen onaanvaardbaar hadden genoemd. De staking zal zeven dagen duren. Kolonel Charles Laurent, die het bevel voerde over het Belgische ba taljon parachutisten, dat eind vorige maand landingen uitvoerde in de Kongolese steden Stanley stad en Paulus, is benoemd tot adjudant van koning Boudewijn. President Johnson heeft gisteren gedurende anderhalf uur gesproken met de Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromiko. Zij lieten een aantal internationale vraagstukken de revue passeren, waaronder dat van de ontwapening. Gromiko verklaarde na afloop deze uitwisseling van gedachten nuttig te achten. Hij noemde de sfeer waarin het gesprek werd gevoerd vriend schappelijk. Tegenover de meute verslaggevers, die zich op het bordes van het Witte Huis had verzameld, zei de Russische staatsman, dat er over het ontwape- ningsvraagstuk was gesproken. „Als ik neen zou zeggen zou u me toch niet geloven. Ik had geen bijzondere voorstellen te doen want die heb ik al in de algemene vergadering der Verenigde Naties gedaan", aldus Gro miko. De klacht van Tsjombe kwam bin nen, enkele uren voordat de raad op verzoek van 21 Afrikaanse en Azia tische landen bijeen kwam om de Belgisch-Amerikaanse luchtoperatie in Stanleystad aan een onderzoek te onderwerpen. Publiek werd niet bij het debat toegelaten omdat men een herhaling vreesde van de ongeregeldheden bij het debat over Kongo in 1961, toen verscheidene ordebewaarders werden gewond. Met zeven tegen vier stemmen (Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Ivoorkust, Marokko) besloot de Vei ligheidsraad de klacht van premier Tsjombe op de agenda op te nemen. De Afrikaans-Aziatische klacht werd zonder meer opgenomen. Zij zullen gelijktijdig in behandeling komen. Om zonder stemrecht aan het Kon- go-debat deel te nemen werden de volgende landen uitgenodigd: België, Kongo-Leopoldstad, Algerië, Soedan, Guinee, Mali, Nigeria, Kongo-Braz zaville en Egypte. Volgens inlichtingen uit Dar-es-Sa- laan, de hoofdstad van Tanzania (Tanganjika-Zanzibar), komen om de twee weken schepen met wapens uit communistisch China of de Sowjet- Unie in de haven van die stad aan. De wapens worden dan, onder dek king van het nachtelijk duister en terwijl de toegangen tot het haven gebied zijn afgesloten, ontscheept en verzonden naar het noorden van het land en naar Mozambique of over de grens gesmokkeld met de Kongolese opstandelingen1 als bestemming, al dus meldt de correspondent van het Zwitserse persbureau in Johannes burg. „Osservatore" ontkent aanmoediging inzake Coa Het Vatikaanse blad „Osservatore Romano" spreekt tegen, dat het Va- tikaan zijn goedkeuring zou hebben gegeven aan de Indische aanval op Goa, zoals door een Indisch tijd schrift is gezegd. „In een weekblad, gedateerd 4 de cember, is geschreven, dat het Va- tikaan bij voorbaat de actie tot in lijving van Goa bij India goedge keurd en stilzwijgend aangemoedigd zou hebben. Wij kunnen verklaren, dat dit bericht volkomen ongegrond is", aldus de „Osservatore Romano". Scheepsberichten Acmaea 7 v. Port Said naar Rotter dam. Al'gorail 9 te Las Palmas. Alkes 9 te Rede Ummsaid. Area 7 te Vizaga- patnam. Breezand 8 500 ml o. Ber muda n. Bordeaux. Cailamaires 8 v. Christobai n. Tampa. Castor 8 v. Iz mir n. Amsterdam. Garoet 9 te Suez verw. Japara verm. 8 v. Rotterdam na Marseille. Katseddjk 8 te Boston. Kermia 8 160 ml n.o. Guadeloupe n. Rotterdam; 18 te Rotterdam verw. Korastaa 7 te Durban; verm. 9 van Durban naar Oranjemunid Korenia 8 v. Brisbane n. Sydney. Ladon 8 van Amsterdam naar Suriname. Maasdam 8 v. Rotterdam naar New York. Me- don 8 540 ml z.w. Landsend naar Cu rasao. Merwelloyd 9 te Mombasa. Montferland 9 te Rio de Janeiro. Nashira verm. 9 van Piraeus naar KavaPia. Overijsei verm. 11 v. Mom basa naar Aden. Parkhaven 8 330 ml n..n.o. Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Rotterdam 8 210 ml z. Kaap Hattehas na Nassau; 9 te Nas sau. Sirraih 9 in Panamakanaal n. Los Angeles. Ulysses 8 te Houston verw. Wonosari verm. 11 van Lorenco Marques n. Beira. Hij weigerde te zeggen of het ne telige vraagstuk inzake de multilate rale kernmacht aan de orde was ge weest. „Ik treed liever niet in bij zonderheden over mijn gesprek met de president", zo zei hij. Desgevraagd liet Gromiko weten, dat president Johnson op de hoogte is van de aan gekondigde vermindering van de Russische defensiebegroting. WILSON IN CANADA Na zijn bezoek aan het Witte Huis heeft de Britse eerste-minister, Ha rold Wilson, woensdag gesproken met zijn Canadese ambtgenoot, Lester Pearson. Ook hier kwam de multila terale kernmacht aan de orde. Pear son nam kennis van het Britse plan tot vorming van een Atlantische kern macht en van de ontvangst die dit ontwerp in de Verenigde Staten was bereid. Wilson zou zich tevreden hebben getoond over de weerklank die zijn plan had ondervonden. De beide staatslieden namen voorts algemene kwesties en gemenebe9tzaken onder de loep. Direct na het openingsliedje „Het regent pijpestelen op mijn strooien hoed" heeft Toon Hermans zijn One Man-show in Eindhoven moeten af breken, omdat zijn stem het begaf. Het was de derde en laatste avond van zijn optreden in de Eindhovense Schouwburg. Hoewel zijn arts hem het optreden had verboden, was Toon Hermans toch naar de Schouwburg gegaan. Op zijn verzoek had die schouw burgdirecteur voor de voorstelling het publiek in de volledig uitver kochte zaai op die hoogte gebracht van de ziekte van de artiest. Toen Toon Hermans voor het voet licht kwam werd hij ontvangen met een ovationeel applaus. Toch moest hij na het eerste liedje ophouden om dat zijn stem het begaf. Toen hij voor In aanwezigheid van koningin Ingrid en mevronw Kennedy, de moeder van wijlen de president, is gisteren in zaal^/Toon^ "f 14-jarige prinses Anne heeft bij het paardrijden een pink gebroken. Kopenhagen een tentoonstelling ter nagedachtenis aan president Kennedy geopend. Op de bijgaande foto «ien g« gauw naar huis, ga maar naar 1 we hen tijdens de bezichtiging van het tentoongestelde. bed, alet Op de foto verlaat zij, met de rechterhand in een draagdoek, het Londense King Edward VII ziekenhuis.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9