beha's TANKS DWARS DOOR BOUWLAND Maatregelen tegen REM in Staatsblad SPECIALE AANBIEDING 4.98 bHMkewtöfferfexi's Lampe Modehuis introduceert illusion-style DONi->afiDAG 10 DECEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 LEGER BESLOOT SERIE OEFENINGEN Terwijl 48 ton zware tanks en gepantserde AMX-voertuigen dwars over xijn erf reden, sloten vernielden en diepe voren trokken door de pas inge zaaide roggevelden en in de grasmat van zijn weilanden, stond landbou wer Michael van Denrsen, gistermiddag met een lachend gezicht rond te kijken en zei: „Het is 'n mooie sport". Een nogal vreemde uitspraak voor een boer die voor zijn ogen ziet gebeuren, dat zijn land vernield wordt en de te velde staande gewassen flinke schade oplopen. Maar de situatie in Buitenheide (een buurtschapje nabij Valkenswaard), waar zich dit tafereeltje gistermiddag ontrolde was in zijn geheel nogal vreemd. Neder landers, die opgegroeid zijn met het gebod: „niet buiten de paden, alleen op de wegen" staan namelijk gek te kijken als in volle vredestijd grom mende stalen vechtwagens over afrasteringen heenrijden, zich een weg banen dwars door een met jonge bomen begroeid terrein en even later een spoor van onbruikbaar geworden voederbieten achter laten op een even tevoren nog zeer ordentelijk akkertje. voorbereiding ter hand en gisteren speelde zich bij Valkenswaard de laatste van die vijf oefeningen af. De vier voorgaande proefoefenin- gen werden gehouden bij Wijster in Drenthe, bij Steenwijk, op het kroon domein bij Uddel, en op het land goed Groenendaal in Gelderland. Voor het verkrijgen van de oefen rechten werd medewerking verkre gen van de Heidemaatschappij en van de n.v. Grontmij. Defensie be taalt voor een oefenperiode van hoogstens vijf dagen 175 per ha. Voor eigenaren-gebruikers 50 voor eigenaren-verpachters, en 150 per ha. voor pachters. Er is tevens voor zien in een schadevergoedings- en herstelprocédure, waarbij de keus bestaat tussen een vergoeding in geld of in natura. Bij dit laatste wordt de schade hersteld. RUIME VERGOEDING Wat zich gisteren in de omstreken van Valkenswaard afspeelde was de laatste van vijf proefoefeningen van het leger op particuliere terreinen. De landmacht is daartoe overgegaan door de nood gedreven. Na de invoe ring van de mechanisatie in ons le ger werd het probleem van de oefen gelegenheid nog nijpender dan het al was. Staatssecretaris Haex is enige tijd geleden met het idee gekomen om particuliere grondbezitters te vra gen toe te staan dat tegen betaling gebruik van hun grond zou worden gemaakt om oefeningen in klein ver band te houden. De gedachte werd onderwerp van beraad in de minis terraad, die, na mede gebruik ge maakt te hebben van adviezen van de vaste commissie van de Rijks dienst voor het Nationale Plan, be sloot om dit jaar vijf proeven te laten nemen. Een nieuw opgericht Bureau Militaire Oefengelegenheid Koninklijke Landmacht, nam de pachters of pachters 65.000 uitbe taald. Bij Steenwijk kregen 20 be trokkenen samen 71.000, de eige naar van het landgoed Groenendaal ontving 31.000. Gebruik van het kroondomein bij Uddel vergde 65.000 en gebruik van de gronden bij Valkenswaard kostte 102.000. De overeenkomsten zijn getoetst aan het oordeel van het landbouw schap, het bosschap en de federatie van landeigenaren. Nog niet bekend is voor welk bedrag aan schade aan het terrein is toegebracht. Gisteren kwam één ding vast te staan: voor de militairen is deze wijze van oefenen ideaal. In de eer ste plaats kunnen de gemechaniseer de pelotons de werkelijkheid veel beter benaderen dan ooit mogelijk is geweest. Nu komen ze namelijk niet op een militair terrein, waar ze ieder struikje kennen. Ze worden voor verrassende situaties geplaatst en moeten daarnaar handelen. Ten tweede komen ze voor hindernissen te staan waarmee ze doorgaans niet te maken hebben, en vooral voor de chauffeurs doet zich een unieke ge legenheid voor hun voertuigen vol ledig uit te proberen en ze onder moeilijke omstandigheden te leren kennen. GROTE SCHADE En de boeren? Onze indruk was dat ze de vergoeding die ze krijgen alleen voor het recht om te oefenen bepaald niet aan de lage kant vinden. Maar de aangerichte schade viel al thans sommigen, niet mee. En ver moedelijk zal daarom het al dan niet geslaagd zijn van deze proeven af hangen van de wijze waarop die schade door defensie hetzij vergoed, hetzij hersteld wordt. In Duitsland en België bestaat be langstelling voor deze Nederlandse proefneming. De ministeries van de fensie in Bonn en Brussel hebben gevraagd om hen van het resultaat op de hoogte te stellen. IDEALE OEFENING De proeven hebben defensie tot dusverre 334.000 gekost, alleen aan rechten om te mogen oefenen, in Wijster werd aan 99 eigenaren, ver Oecumenische huwelijksinzegening In Nijmegen is gisteren het eerste „oecumenische" huwelijk gesloten. In een kerkdienst, die evenzeer protestants als katholiek van opzet was, legden de 21-jarige student in de medicijnen Herman Hebinck uit Enschede en de 20-jarige apothekers dochter Elke teji Hoopen uit Wage- ningen, beiden 'studerend in Nijme gen, de huwelijksbelofte af. De heer Hebinck is Rooms-Kalho- liek, mej. Ten Hoopen Nederlandsch Hervormd. Toch werden zij gister middag niet in de sacristie van het katholieke studentenkapelletje ge leid, doch mochten zij voor het hoofd altaar treden. Zij werden daar ver welkomd door de studentenmodera tor pater H. P. J. M. vai Waesbergen SJ en de voorzitter van het convent van Nijmeegse predikanten, dis N. R. Hefting. Beurtelings leidden de in zwarte toga gehulde predikant en de in wit gewaad geklede pater de dienst. De dominee sprak het votum en de groet, waarmee de protestantse ere dienst wordt ingezet. Hij hield ook een blij gestemde predikatie, waarin hij de betekenis van adventtijd be lichtte. Het samengaan in een kerk dienst door een priester en een pre dikant beschouwde hij als mede christen tegen de achtergrond van de Advent, waarin Christus naar de mensen onderweg is om vrede te brengen. Ds. Hefting reikte de zil veren schaal met de trouwringen aan voor pater Van Waesbergen, die de Drie Algemene Maatregelen van Bestuur ter uitvoering van de Wet Installaties Noordzee bereiken op 10 dec. 1964 het Staatsblad. Zij treden al le in werking m.i.v. de tweede dag na datum van die Staatsbladen, derhalve op 12 december 1964. Bij het eerste besluit zijn het Wet boek van Strafvordering en de ter uitvoering daarvan vastgestelde voor schriften aangewezen als voorschrif ten die krachtens artikel 3 van de ge noemde wet gelden op en m.b.t. in stallaties ter zee in de zin van die wet. Het tweede besluit doet, voorzover dat nog nodig is i.v.m. de bepaling van art. 2 van de wet (de toepasse lijkheid van de Nederlandse straf wet), hetzelfde voor de voorschriften, vastgesteld bij of krachtens de Tele graaf- en Telefoonwet 1904. Bij het derde besluit worden voor de toepassing van de wettelijke voor schriften, waarbij de betrekkelijke bevoegdheid van de rechter in straf zaken en van het openbaar ministerie is geregeld, strafbare feiten en ver richte of te verrichten ambtsdaden op installaties ter zee gelijkgesteld met feiten resp. ambtsdaden binnen het rechtsgebied van het kantonge recht te Amsterdam. Dit betekent o.m dat het nemen van maatregelen i.v.m. strafbare feiten, gepleegd op die in stallaties, primair in handen gelegd Voorts worden bij dit laatste be sluit de opsporingsambtenaren aan gewezen, die bevoegd zijn op de in stallaties op te treden. Het zijn de met de opsporing van strafbare fei ten belaste ambtenaren van de rijks politie en de niet tot de politie be horende bijzondere opsporingsambte naren, die bij of krachtens een over eenkomstig artikel 3 van de wet aan gewezen wettelijke voorschriften tot opsporing van strafbare feiten be voegd zijn. Tenslotte is bepaald dat de deur waarders en dienaren van de open bare macht, die bevoegd zijn tot het tenuitvoerleggen van rechterlijke uit spraken binnen het rechtsgebied van het kantongerecht te Amsterdam, daartoe ook bevoegd zijn op instal laties ter zee in de zin van de wet. Van de zijde van de REM is, naar wij vernemen zeer spoedig een me dedeling te verwachten, over wat de REM denkt te doen. huwelijkssluiting verrichtte en de ringen zegende. Priester en predikant gingen om beurten voor in gebed en stemden als eersten in bij het gemeenschappelijk zingen van het „Wilt heden nu tre den", waarmee de dienst was ingezet, en de psalmen 100 en 108. Eén dode bij val door dak De 38-jarie fabrieksarbeider J. Dammers uit Rotterdam is in het Dijkzigtziekenihuis overleden aan de verwondingen, die hij maandag op liep bij een ongeval op het terrein van de Gemeentelijke Drinkwater leiding. Op die dag verrichtte de heer Dam mers samen met een 32-jarige tim merman werkzaamheden in de kan tine van het drinkwaterleidingbe- drijf. Toen zij zich op het dak van de smederij begaven om een koevoet te halen, die daar door 'n smid werd gebruikt, zakten zij na enige passen door de eterniet golfplaten. Beiden sloegen zes meter lager tegen een te gelvloer. Dammers liep tengevolge van de val een schedelbasisfractuur op, de timmerman kreeg kneuzingen aan heup en pols. van een bekend Amerikaans merk met uitzonderlijke goede pasvorm tegen een verrassend lage prijs Buitengewoon goede beha van witte popeline met voorgevormde, rorid- gestikte, vierdelige cups, aan de bovenzijde gegarneerd met kant. Normale prijs van deze werkelijk su blieme beha 7.50. Nu voor slechts Leiden Breestraat 99-101 Telef 21770 g Gevr. een net meisje voor drie a vier ochtenden in de week. Mevr. Klaas- sen, Hofweg 33, Voorscho ten. g Wilt U in 't aanstaan de voorjaar genieten van een mooie tuin -net bollen en planten, laat dan uw tuin door ons opknappen en beplanten. Wij leveren alles op tuingebied zoals grond, mest, graszoden eesters, vaste planten bollen, rotsstenen, flag stones en handvormste nen. Tuinbouwbedrijf C L. Mulder, Haarlemmer weg 21, Leiden, tel. 20550. g Rijpwetering. Smake lijke prijzen zijn er te win nen bij 't prijsjassen t.b.v. de bejaardenkas. A.s. vrij dagavond om 8 uur pre- - -n TT g Gevraagd: nette hulp in de huishouding voor dag en nacht of voor de dag. tegen 1 januari. Meer dere hulp aanwezig. Mevr. dr. H. Muller, Rijnsbur- gerweg 26. tel. 51076. g Te koop gevraagd: een woonark, binnen een half jaar leeg te aanvaarden. Br. onder no. 3017 bur. v. fris-jong-jeugdig geselecteerd uit alle mode-centra perfect in afwerking, scherp geprijsd vrij kiezen en de service die.u wenst bij ruil contant geld terug. Deze kwaliteitsverklaring geeft u de zekerheid dat alle kleding van Lampe Modehuis tenvolle de prijs waard is die u ervoor betaalt t* LEIDEN, Breestraat 161 Romantische modellen in ragfijne half doorschijnende stoffen. Kom kiezen uit die sprankelende collectie feest- en cocktailjaponnen. Daaromga eerst kijken bij KWALITEITS VERKLARING Strapless jurkje met kanten bolero-jasje. Achter gesloten, rondom bloezend. In 4 moderne tinten. Maten 36-44.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6